PDA

View Full Version : μοτο αλληλεγγυη



thunder ace
11/04/2015, 13:49
Λοιπον παιδια.Σκεφτηκα κατι οσο απανταγα η διαβαζα στο θεμα για το σκληρο δισκο.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου αρεσε η βοηθεια που θελουν να προσφερουν πολλα παιδια απο εδω μεσα,ουσιαστικα σε εναν αγνωστο.Εκει λοιπον λεω:εγω μενω Αγρινιο,γιατι σε καποιον που ξεκιναει πχ απο Αθηνα για ηγουμενιτσα,να μη προσφερω μια "βοηθεια"αν την χρειαζετε;Τι εννοω:ελα ρε φιλε ,περνας που περνας (σχεδον)μπροστα απο το σπιτι μου,σταματα,πιες ενα νερο,ενα καφε ,εργαλεια εχω,μπορει να χρειαζεσε να σφιξεις κατι,λιγο σπρευ στην αλυσιδα,λιγο λαδι στον κινητηρα(αυτο μονο οσους εχουν thunderace)να πουμε δυο κουβεντες,και να πας στο καλο.Εννοειτε για ολα τα μερη της Ελλαδας μπορει να υπαρχει καποια συνενοηση.Αν ειναι ανεφικτο αυτο που γραφω ας το σβησετε.Το ιδιο θεμα θα το βαλω και στο απεναντι φορουμ.

πυξιδας990
11/04/2015, 13:53
σιγα μην ειναι ανεφικτο.
οποιος δεν σταματαει λεωνιδιο θα τον πυροβολαω:D

7Tolis
11/04/2015, 13:56
Ήταν εφικτό και συνέβαινε παλιότερα.Πλέον δε νομίζω πως θα μπορούσα να κάνω αυτό το βήμα ουτε να μπω σε αυτή τη διαδικασία.Παλιότερα όμως ναι,και έχω κρατήσει άριστη φιλία με τότε άγνωστο μόνο και μόνο λόγω ίδιου μοντέλου (τότε) μηχανής.

Μοντεχρήστος (Αρκάς) mode on: Και όλα αυτά σε καλές τιμές.

amyroukai
11/04/2015, 15:51
οποιος δεν σταματαει λεωνιδιο θα τον πυροβολαω:D

Την εχω γλιτωσει 2-3 φορες δηλαδη :lol:

BLiTzER
11/04/2015, 15:54
Είναι το χωριό μου εκεί πάνω και δεν πίνω καφέδες. Να στοκάρεις σε σοκολάτα, σαντιγί και τρούφα, παρακαλώ.

mikes
11/04/2015, 16:00
αν είναι να σταματάμε σε κάθε πολη που εχουμε γνωστο μελος του φορουμ το ταξιδι για λευκαδα θα μας βγαινει 3ημερο... :lol: :p

πυξιδας990
11/04/2015, 16:12
Την εχω γλιτωσει 2-3 φορες δηλαδη :lol:
δεν ειχα οπλισει:p

MikeG
11/04/2015, 16:17
Πολύ καλή ιδέα θεωρώ η συγκεκριμένη.

Υπάρχει ήδη στο γνωστό advrider.com εδώ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=149585) με το thread Tent Space αλλά και στο ελληνικό advride.gr εδώ (http://www.advride.gr/threads/sos-list-help-and-info-on-travel.1912/#post-35907) και εδώ (http://www.advride.gr/threads/%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CE%B4%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9.1791/) πιο ενημερωμένο.

Και για να μη ψάχνετε στο thread του advrider.com, πατάτε εδώ (https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zQbCStSUPQpg.kOfjDDvTqy3s) και βγάζει το ανανεωμένο google map.

thunder ace
11/04/2015, 17:08
Ναι τωρα την ειδα.Τα ιδια πραγματα οντως λεει.Μαλιστα εχουν και λιστα.Μπραβο τους.

amyroukai
11/04/2015, 18:40
Κατι σαν το κινημα των couch surfers με κανει δαυτο.

thunder ace
11/04/2015, 18:47
Κατι σαν το κινημα των couch surfers με κανει δαυτο.

E;;;;

amyroukai
11/04/2015, 18:48
E;;;;
Αστο.

Ειν'ωραια ιδεα παντως.

akis_trevor
11/04/2015, 19:08
εμενα μαρεσε τοτε που ειχε ερθει ο γκρεγκ απο ροτερνταμ ελλαδα(dekatria project) που τον ειχαμε φιλοξενησει,η εστω συναντηθηκαμε μερικοι απο εμας-και αλλα φορουμ-μαζι του.
τον εχω φιλο στο φατσαμπουκ και καθε χριστουγεννα μου στελνει και γραμμα για ευχες!!!

υγ.εγω την αλληλεγγυη του φορουμ την ενιωσα οταν εψαχνα μηχανακι και το ειχα αναφερει στο θεμα μου.εννοειται ειμαι διαθεσιμος αν και οπου μπορω να βοηθησω...:beer:

BLiTzER
11/04/2015, 19:10
Κατι σαν το κινημα των couch surfers με κανει δαυτο.

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Το οποίο είναι εξαιρετικό.

taisteal
11/04/2015, 19:22
Δεν ειναι κακο.
Αν και λιγοι μοταιοι ειμαστε επαρχια,οι περισσοτεροι ειστε Αθηνα,λογικο.
Ας μεινει αυτο το θρεντ ανοιχτο,και οποιος παει βολτα οπουδηποτε και θελει να καφεδιαστει η δεν ξερω και γω τι αλλο,
να γραφει εδω.
Απο Λαμια περνατε σχεδον ολοι παντως :D
ΕχΟμε και κρεβατι για υπνο,και παρκινγκ και ντοπια κρεατα ;)

thunder ace
11/04/2015, 19:22
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Το οποίο είναι εξαιρετικό.

πειτε ρε και μενα τι ειναι αυτο....αμα δεν ποναει μεσα και γω:bawl:

BLiTzER
11/04/2015, 19:37
https://www.couchsurfing.com/

Επισκέπτεσαι μια ξένη χώρα για λίγες μέρες, δεν έχεις πού να μείνεις, δεν περισσεύουν λεφτά για ξενοδοχείο, βρίσκεις κάποιον να σε φιλοξενήσει. Σε αντάλλαγμα προσφέρεις κι εσύ έναν καναπέ ή κάτι για όποιον το χρειαστεί.

GiorgosLa
11/04/2015, 19:39
Αν και δεν ξέρω κανέναν «φατσικά» εδώ, κι εγώ μέσα είμαι. Και στη Λάρισα δηλαδή, έχουμε εργαλεία και καλά κρέατα και όρεξη για κουβεντούλα.

7Tolis
11/04/2015, 19:43
Ισιώστε το και sticky λέμε. :beer:

(Νομίζω δλδ..)

Cpt. Haddock
11/04/2015, 21:18
https://www.couchsurfing.com/

Επισκέπτεσαι μια ξένη χώρα για λίγες μέρες, δεν έχεις πού να μείνεις, δεν περισσεύουν λεφτά για ξενοδοχείο, βρίσκεις κάποιον να σε φιλοξενήσει. Σε αντάλλαγμα προσφέρεις κι εσύ έναν καναπέ ή κάτι για όποιον το χρειαστεί.


Μια χαρα φαση ειναι, εμειναν δυο ιταλιδες φοιτητριες σπιτι μας για μια βδομαδα :D

thunder ace
11/04/2015, 21:20
που τετοια τυχη.Εμενα βλεπω μονο μουσατοι νταγλαραδες να περνανε.

amyroukai
12/04/2015, 06:59
Αμα γραψεις κανενα τετοιο, στανταρακι, "σκληρε" του αγρινιου...

333865

thunder ace
12/04/2015, 07:24
Τωρα στα γεραματα;:lol:

thunder ace
12/04/2015, 08:11
Ήταν εφικτό και συνέβαινε παλιότερα.Πλέον δε νομίζω πως θα μπορούσα να κάνω αυτό το βήμα ουτε να μπω σε αυτή τη διαδικασία.Παλιότερα όμως ναι,και έχω κρατήσει άριστη φιλία με τότε άγνωστο μόνο και μόνο λόγω ίδιου μοντέλου (τότε) μηχανής.

Μοντεχρήστος (Αρκάς) mode on: Και όλα αυτά σε καλές τιμές.

Αχ..καλε κυριε 7Tolis θα περναω απο την περιοχη σας....ειστε συμφωνος για την αλληλεγγυη;θα χαρω να βρεθουμε.333866ΟΧΙ;Καλα δεν πειραζει.

GiannisBlessed
12/04/2015, 23:49
ωραια ιδεα.
εγω κερκυρα ειμαι γενικα αν καποιος βρεθει απο εδω ποτε και θελει κανα εργαλειο η καμια βοηθεια σε τπτ μετα χαρας να βοηθησω.

vaska
13/04/2015, 09:08
Τώρα να πως δημιουργούνται οι παρεξηγήσεις. Είναι ο άλλος από Αγρίνιο και προσφέρει εργαλεία σπρέυ και καφέ και δεν κάνει κιχ για τα ντόπια.

Άσε ρε φίλε που θα περάσω από Αγρίνιο και θα πιω καφέ, καφέ πίνω και στην κόρη (φοιτήτρια σε σας). Άλλα πράματα να βάλεις να πιούμε να πω "μέσα", αλλά καφέ??
:D

thunder ace
13/04/2015, 09:18
Ειμαι καινουργιος εδω περα,αλλα αμα περιμενεις απο μενα "αλλα σταφια" σωθηκες.Εδω με λενε ξενερωτο που δεν πινω τσιπρακι,κρασακι. Δε μου λες vaska,εχει η κορη σου εργαλεια;σπρευ;ε;ε;Πως θα τη βγαλεις μετα τοσο ταξιδι;

amyroukai
13/04/2015, 10:15
Ειμαι καινουργιος εδω περα,αλλα αμα περιμενεις απο μενα "αλλα σταφια" σωθηκες.Εδω με λενε ξενερωτο που δεν πινω τσιπρακι,κρασακι. Δε μου λες vaska,εχει η κορη σου εργαλεια;σπρευ;ε;ε;Πως θα τη βγαλεις μετα τοσο ταξιδι;

Δωσε του ρυζι agrino. Μυρωδικα εχει στον πυργο και στην αχαγια, διπλα του.

Mariner
13/04/2015, 11:01
Υπάρχει και το http://www.assistancelist.com/ για πιο ιντερνάσιοναλ καταστάσεις :)

vaska
13/04/2015, 18:37
Δωσε του ρυζι agrino. Μυρωδικα εχει στον πυργο και στην αχαγια, διπλα του.

Μουσιού αν είναι να πέσω στα πελοποννησιακά θα προτιμήσω Καλαμάτας που το διαφήμισε και ο Αντώνης

https://www.youtube.com/watch?v=nzDvo67lSUo

Z-rider
25/04/2015, 01:00
όπα παιδιά και δεύτερος εθελοντής από Αγρίνιο (κι εγώ).
με καλή θέληση για "υποστιξη" ..

Ζεύκας
25/04/2015, 09:13
...Λαμια....ντοπια κρεατα ;)


...Λάρισα δηλαδή...καλά κρέατα.



Καλημέρα. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι προς Λαμία και Λάρισα μεριά εεεε ας πούμε κάθε σαββατοκύριακο. :D

GiorgosLa
25/04/2015, 09:56
Καλημέρα. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι προς Λαμία και Λάρισα μεριά εεεε ας πούμε κάθε σαββατοκύριακο. :D


Καλά το σκέφτηκες για το πρώτο σαββατοκύριακο. Ευπρόσδεκτος. Το δεύτερο όμως δεν το κουνάς καθόλου. Παίρνω και τον taisteal και ερχόμαστε Πύργο. Ε κάτι θα βγάζει και ο Πύργος. Αν μας δώσεις σκέτο καρπούζι, την επόμενη που θα έρθεις θα φας σκέτο βαμβάκι, η σιτάρι. ;)
:beer:

spyrakos35
25/04/2015, 09:57
Καλημέρα. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι προς Λαμία και Λάρισα μεριά εεεε ας πούμε κάθε σαββατοκύριακο. :D

Και μιας και ειναι ολοκληρο ταξιδι να το κανεις ετσι

Παρασκευη διανυκτερευση Λαμια
Σαββατο διανυκτερευση Λαρισα
Κυριακη μεσημερι σιεστα Λαμια
Κυριακη βραδυ Αθηνα για φαι σπιτικο....

Ζεύκας
25/04/2015, 10:21
Καλά το σκέφτηκες για το πρώτο σαββατοκύριακο. Ευπρόσδεκτος. Το δεύτερο όμως δεν το κουνάς καθόλου. Παίρνω και τον taisteal και ερχόμαστε Πύργο. Ε κάτι θα βγάζει και ο Πύργος. Αν μας δώσεις σκέτο καρπούζι, την επόμενη που θα έρθεις θα φας σκέτο βαμβάκι, η σιτάρι. ;)
:beer:

o Πύργος τι βγάζει; :lol:

έχουμε ωραία χορταράκια εδώ κάτω :lol:

Ζεύκας
25/04/2015, 10:23
Και μιας και ειναι ολοκληρο ταξιδι να το κανεις ετσι

Παρασκευη διανυκτερευση Λαμια
Σαββατο διανυκτερευση Λαρισα
Κυριακη μεσημερι σιεστα Λαμια
Κυριακη βραδυ Αθηνα για φαι σπιτικο....

ε τι; δεν θα μου δώσουν καμιά πανσετούλα για το δρόμο; :a35:

GiorgosLa
25/04/2015, 11:17
ε τι; δεν θα μου δώσουν καμιά πανσετούλα για το δρόμο; :a35:


Ναι! Κάνε τέτοιες δηλώσεις και έλα να φας πανσέτα. Βαμβάκι σκέτο θα φας, εκμεταλλευτή της… ανιδιοτελούς κατά τα άλλα φιλοξενίας μας!

Ζεύκας
25/04/2015, 11:39
φτου! με καταλάβανε :cry:

taisteal
25/04/2015, 14:28
ε τι; δεν θα μου δώσουν καμιά πανσετούλα για το δρόμο; :a35:

Οτι γουστερνεις Μπαμπη..
Και ολοκληρο το γουρουνακι να το παρεις δικαβαλο :lol:

tzimidis
10/05/2016, 22:30
για να μην ανοίγω άλλα θέματα , η μοτο-αλληλεγγύη υπάρχει και ζει ανάμεσά μας , όχι μαναχά στο αγρίΝΙο .
Ευχαριστώ τους φίλους Λευκάδιο και Τεόφιλο888 που προσεφέρθησαν να με εξυπηρετήσουν κι ας μη με ξέρανε μπιτ.

πολλά :a20::a20::a20::a20::a20: , και χρωστάω :beer::beer::beer::beer::beer:

teo_g7
10/05/2016, 22:41
για να μην ανοίγω άλλα θέματα , η μοτο-αλληλεγγύη υπάρχει και ζει ανάμεσά μας , όχι μαναχά στο αγρίΝΙο .
Ευχαριστώ τους φίλους Λευκάδιο και Τεόφιλο888 που προσεφέρθησαν να με εξυπηρετήσουν κι ας μη με ξέρανε μπιτ.

πολλά :a20::a20::a20::a20::a20: , και χρωστάω :beer::beer::beer::beer::beer:

Μπράβο στα παιδιά!!!
:a20:

nic mor
10/05/2016, 23:01
Βασικά το καλύτερο και το πιο άμεσο και για μια στιγμή ανάγκης,
είναι κάποιος που ασχολείται με τα "κουμπιουτερς"
κτλ να φτιάξει μια εφαρμογή!
Και.. Βρίσκεσαι οπουδήποτε ας πούμε βάζεις στίγμα στο χάρτη
και λες "έπαθα λάστιχο*", "έχω χρόνο για καφέ", (μακριά από μας) "τρακαρα","έχω ανάγκη από γερμανικό 24" κτλ κτλ κτλ
Χτυπάει σήμα σε όσους είναι δηλωμενοι κοντά

Τες πα,μην πλατιαζω αν είναι να γίνει, το αναλυουμε..



*αυτό το φούιτ που λέτε σα παν ;-)

taisteal
10/05/2016, 23:59
για να μην ανοίγω άλλα θέματα , η μοτο-αλληλεγγύη υπάρχει και ζει ανάμεσά μας , όχι μαναχά στο αγρίΝΙο .
Ευχαριστώ τους φίλους Λευκάδιο και Τεόφιλο888 που προσεφέρθησαν να με εξυπηρετήσουν κι ας μη με ξέρανε μπιτ.

πολλά :a20::a20::a20::a20::a20: , και χρωστάω :beer::beer::beer::beer::beer:

Αν μπορουσα να αναφερω καθε φορα που ενιωσα την λεξη αλληλεγγυη απο ανθρωπους εδω μεσα,
θα χρειαζομουν ενα θρεντ για παρτυ μου...
Μπραβο στα παιδια

:beer::beer:

Μανολης67
11/05/2016, 21:08
Καλησπερα απο Μυτιλήνη, όποιος περαστικός ας στείλη πμ για καφέ συνάντηση, για αβαρία ζημιά δεν το κακομελετάμε αλλά πάλι πμ ευπροσδεκτο.
Τον χειμώνα ειμαι Μυτιλήνη πόλη και στης χοντρές ζεστες του καλοκαιριού στο εξοχικό Αναξο
(και γενικά αν ρθείτε Μυτιληνη καλοκαίρι Αναξο -Μόλυβο οπωσδήποτε...:evil:

antsoar
11/05/2016, 22:28
Αύριο περνάω Κύθηρα αλλά λόγο δουλειάς δεν θα έχω καθόλου χρόνο. Το βράδυ όμως θα μείνω πάλι Τρίπολη, οπότε ένα καφέ θα τον πιώ εκεί στον πεζόδρομο. :beer:

GiorgosLa
12/05/2016, 08:09
Αύριο περνάω Κύθηρα αλλά λόγο δουλειάς δεν θα έχω καθόλου χρόνο. Το βράδυ όμως θα μείνω πάλι Τρίπολη, οπότε ένα καφέ θα τον πιώ εκεί στον πεζόδρομο. :beer:

Στο πεζοδρόμιο?!!! Μη βάλεις δίπλα σου το κράνος ανάποδα. Θα σου ρίχνουν κέρματα μέσα. :bawl:
Πάντως στη Λάρισα, για τους ταξιδιώτες, (συν των άλλων) προσφέρουμε... σεΖλονγκ...! :smokin: :)

antsoar
12/05/2016, 08:37
Στο πεζοδρόμιο?!!! Μη βάλεις δίπλα σου το κράνος ανάποδα. Θα σου ρίχνουν κέρματα μέσα. :bawl:
Πάντως στη Λάρισα, για τους ταξιδιώτες, (συν των άλλων) προσφέρουμε... σεΖλονγκ...! :smokin: :)

Λάρισα θα είμαι την άλλη εβδομάδα, έχουμε γίνει περιφερομενος θίασος φέτος με τη δουλειά.
Σύντομα σε μια πόλη κοντά σας, Λαμία, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Κατερίνη, Βέροια, Έδεσσα, από όλα έχω :lol::p