PDA

View Full Version : Φτηνός τρόπος για Άμστερνταμ? ?



tsompanis
11/04/2015, 16:59
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Γνωρίζω ότι αν κλείσεις πολύ πιο νωρίς αεροπορικά εισιτήρια είναι και πιο φθηνά. Όμως πρέπει το ταξίδι να γίνει άμεσα για αγορά μηχανήματος. Στις επόμενες 10 μέρες.
Κάποιος μου είπε πως πιο φθηνά βγαίνει να πας Βρυξέλλες με αεροπλάνο και απο εκεί με τραίνο Άμστερνταμ.
Ξέρεις κανείς πιο φθηνό τρόπο?
Πως μπορώ να το ψάξω?
Ευχαριστώ! !

MikeG
11/04/2015, 17:01
Www.skyscanner.com

Ψαξε ίσως για ντισελντορφ ή φρανκφουρτη και απο εκει αυτοκινητο για αμστελνταμ. Επισης.δες που παει η ραιαν ερ απο σαλονικα

tsompanis
11/04/2015, 17:06
Αυτοκίνητο από εδώ Θεσσαλονίκη ή Αθήνα παίζει. Από Ντίσελντορφ ενοικιαζομενο? Δε θα βγει πιο ακριβά? Η Ryanair το πιο φθηνό είναι για σαρλερουα στα 190 συν το τραίνο μετά
Το πακέτο είναι ότι φεύγει από Αθήνα που σημαίνει αλλά 150 συν

taisteal
11/04/2015, 19:29
Ειναι μεγαλο το μηχανημα;;;

MG-KTiNoS
11/04/2015, 19:38
Ντιρεκτ για ΆΜστερνταμ ψάχνεις (όλα τ άλλα θα είναι πιο ακριβά...)
Από Αθήνα φυσικά.

est
11/04/2015, 19:53
Το πιο φτηνό το είχα βρει με Τρανσάβια. Από Βρυξέλλες που το είχα κοιτάξει ήθελες +45-50 ευρώ για να πας με το τρένο και συνολικά έβγαινε παραπάνω μιας και είτε χάνεις την έκπτωση του πήγαινελα (αλέ ρετούρ), ή σου ανεβαίνει +90-100 το σύνολο εισιτηρίων.

tsompanis
11/04/2015, 20:18
Ειναι μεγαλο το μηχανημα;;;

Το μηχάνημα θα κατέβει με φορτηγό αν είναι και αργότερα αφού πρώτα γίνουν χαρτιά κλπ.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

balakia
11/04/2015, 20:57
Σαρλερουά αεροπορικός και απο κει Άμστερνταμ με νοικιαρικο αμάξι.
Το Σαρλερουά δεν είναι πολύ μακρια.
Σπάσε πλάκα να στο φέρω εγω,βολοδερνω συχνα κατα κει πανω!!!

tsompanis
11/04/2015, 21:48
Σπάσε πλάκα να στο φέρω εγω,βολοδερνω συχνα κατα κει πανω!!!

Να φέρεις mixer χαρμανιέρα ζωοτροφής 10 κυβικών οδικώς? :lol:
πιάνει 20km την ώρα.λογικά σε 6 χρόνια έφτασες!
ευχαριστώ πάντως! :beer:

dimmie_72
11/04/2015, 22:21
Έχω πάει 3 φορές, τελευταία το 2014. Η Transavia μετ'επιστροφής είναι μονόδρομος αν ψάχνεις τη φτηνότερη λύση. Αν ενδιαφέρεσαι για φτηνή και αξιοπρεπή διαμονή προτείνω το camping Zeeburg όχι κατ' ανάγκη σε σκηνή, αλλά σε πεντακάθαρα και πλήρως εξοπλισμένα βαγονέτα. Οι κοινόχρηστες εγκαταστάσεις του camping σε πολύ υψηλό επίπεδο.

http://www.campingzeeburg.nl/?page=wagonette

dimmie_72
11/04/2015, 22:40
Τώρα είδα ότι τα βαγονέτα δεν είναι διαθέσιμα το χειμώνα, έχει όμως καμπίνες σε τιμή που ούτε στη Βουλγαρία δεν βρίσκεις.

tzimidis
11/04/2015, 23:07
εγω για αεροπορικα ψαχνω (και συνηθως βρισκω) στο kayak.com (www.kayak.com) και στο opodo (www.opodo.com)

κοιτα και στην germanwings για κολονια (200χλμ από αμστερνταμ)

blackbusa
12/04/2015, 01:18
ποια ειναι η τελευταια ημερομηνια που πρεπει να εισαι Αμστερνταμ???και θα πας κεντρο η πιο εξω???

παντως αν σε παιρνει να εισαι στις 21/4 η στις 22/4 θα σου κοστισει κατω απο 200 ευρω απο Θεσσαλονικη απευθειας στο Αμστερνταμ με www.transavia.com

δεν υπαρχει σε καμμια περιπτωση κατι χαμηλοτερο ουτε για δειγμα....:wave2:

balakia
12/04/2015, 06:25
Να φέρεις mixer χαρμανιέρα ζωοτροφής 10 κυβικών οδικώς? :lol:
πιάνει 20km την ώρα.λογικά σε 6 χρόνια έφτασες!
ευχαριστώ πάντως! :beer:

Μήπως θα έπρεπε να κανεις το νικ σου ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ,μεταφορές κανω και κινουμέ συχνα κατα κει πανω.:beer::lol:

theofilos888
12/04/2015, 06:52
Μήπως θα έπρεπε να κανεις το νικ σου ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ,μεταφορές κανω και κινουμέ συχνα κατα κει πανω.:beer::lol:

Αφου δεν ξερει ο ανθρωπος.... χαχαχαχα μην τον πειραζεις!!! Φανταζεσαι να του το κατεβασεις εσυ με το φορτηγο;

Γιώργης
12/04/2015, 12:42
Βλέπεις είτε transavia είτε air serbia μέσω Βελιγραδίου. Νομίζω έχει και german wings απευθείας SKG-->AMS γύρω στο κατοστάρικο. Αν σου κάτσει καλό εισιτήριο από άποψη τιμής μέσω Αθήνας να το προτιμήσεις απ το Βελιγράδι. Με αυτοκίνητο υπολόγισε και τα τέλη κυκλοφορίας για αυτοκινητόδρομο συν την άλλη 1-2 ώρες που θα οδηγείς ΕΣΥ αντί να σε πηγαίνει το αεροπλάνο/τραίνο

McTalas
12/04/2015, 15:16
Η πιο φτηνη λυση ειναι να μπεις σε πλοιο φορτηγο, μπορεις λαθρα ή να βγαλεις ν. Φυλαδιο και να μπαρκαρεις μουτσος...:D

SHOOTER045
12/04/2015, 18:46
Οτο στοπ σε νταλίκα

tsompanis
13/04/2015, 23:57
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! τελικά έκλεισε ryanair στα 190 ευρώ σε μια εβδομάδα όμως.

tsompanis
13/04/2015, 23:59
Μήπως θα έπρεπε να κανεις το νικ σου ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ,μεταφορές κανω και κινουμέ συχνα κατα κει πανω.:beer::lol:

:lol: Παλικάρι αμα είναι,στείλε ένα τηλ. με π.μ μόλις φιξάρει η δουλειά να σε πάρω να τα πούμε.Αν είναι να το μεταφέρει ένας συμφορουμίτης ακόμα καλύτερα!:beer:

Lioulios
14/04/2015, 00:56
Aντε και καλά χαρμάνια ...Θα σου λύσει τα χέρια το μηχάνημα . Καλή επένδυση . Μακάρι να το έβλεπαν όλοι έτσι και να μην τσίμπαγαν τις επιδοτήσεις για μποζούκια και ξεχαρμανιάσματα

tsompanis
14/04/2015, 21:03
Aντε και καλά χαρμάνια ...Θα σου λύσει τα χέρια το μηχάνημα . Καλή επένδυση . Μακάρι να το έβλεπαν όλοι έτσι και να μην τσίμπαγαν τις επιδοτήσεις για μποζούκια και ξεχαρμανιάσματα

Eκτός απο τα χέρια που λύνει,το πιο βασικό είναι ότι γίνεται δίκαια κατανομή χονδροειδών ζωοτροφών.
όλα τα ζώα τρώνε το ίδιο ποσοστό τριφυλλιού άχυρου κ.λ.π
κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!:lol:
βέβαια το γ@μημένο κοστίζει όσο το πορτοκαλί ktm adv με όλα τα συμπράγκαλα τούμπανο!
είναι σαν αυτό

333941

spyrakos35
14/04/2015, 22:29
κοιτα και στην germanwings για κολονια (200χλμ από αμστερνταμ)

αυτή δεν ήταν με τον πιλότο που το έριξε στις άλπεις?

spyrakos35
14/04/2015, 22:30
βέβαια το γ@μημένο κοστίζει όσο το πορτοκαλί ktm adv με όλα τα συμπράγκαλα τούμπανο!


με γειες το κατεμ......

tzimidis
14/04/2015, 23:11
αυτή δεν ήταν με τον πιλότο που το έριξε στις άλπεις?

Nai. Ara statistika einai apithano na to ksanakanei.

apo tin alli tha exeis ki ena epipleon "kick" kata ti diarkeia tis ptisis. Alloste san mixanobioi-motosikletistai eimaste synithismenoi se katastaseis vivere pericolosamente.....


y.g. petao 3 fores to xrono (+3 epistrofes =6) me ti germanwings athina-kolonia.
Den ksero na ypologiso me ti pososto ti skapoulara toses fores.........

Kalos filos eixe katebei apo tin ptisi tis Helios akribos prin syntribei.
de @@@@@ , ola mia zaria einai telika....

y.g.2 Have a nice flight tsompanis, to aeroplano synexizei na einai to asfalestero meso.

Lioulios
14/04/2015, 23:36
Ωραίο εργαλείο ....

Στην ίδια φαση είμαι και γω τωρα . Ψαχνω εργαλεία ελαιοραβδιστικά. Όλα απο την αρχή . Πήρα το χωράφι και ξεκινάω .

Bowleno
15/04/2015, 15:07
Eκτός απο τα χέρια που λύνει,το πιο βασικό είναι ότι γίνεται δίκαια κατανομή χονδροειδών ζωοτροφών.
όλα τα ζώα τρώνε το ίδιο ποσοστό τριφυλλιού άχυρου κ.λ.π
κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!:lol:
βέβαια το γ@μημένο κοστίζει όσο το πορτοκαλί ktm adv με όλα τα συμπράγκαλα τούμπανο!
είναι σαν αυτό

333941

Επειδή είμαι άσχετος θα κάνω την ηλίθια ερώτηση:

Πόση πια είναι η ποσότητα των ζωοτροφών που δεν μπορεί να γίνει με τα χέρια η με κάποιον απλό (άρα πολύ πιο φτηνό) αναδευτήρα; και πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το....κατέμι;


Καλό ταξίδι και καλή επιστροφή να έχεις :beer:

notakos600
15/04/2015, 19:51
Καλορίζικο το μηχάνημα τσοπάνη.
Να κάνω μια ερώτηση σχτική με γεωργία αλλά άσχετη με το τόπικ;
Έχω ένα οικόπεδο 800 τετραγωνικά με ψηλό χορτάρι (κανά εναμισάρι μέτρο και βάλε).
Εκτός από φορτωτή που μπορώ να μισθώσω, μπορώ να ''γυρίσω'' το χώμα (με τα χορτάρια μαζί) με το τρακτέρ μου και με έναν καλλιεργητή;
Έτσι για να λέω πως το έκανα μόνος μου δηλαδή. Μετά θα τα φορτώσω στο αγροτικό για να κάνω μπράτσα.

Καλό ταξίδι και καλή αγορά. :beer:

SHOOTER045
15/04/2015, 20:14
Αν δεν το θες για καλλιέργεια και απλά να αφανισεις τα χόρτα, βρες κάποιον να έχει καταστροφέα στο τρακτέρ και θα γίνει γήπεδο.
Τσοπάνης καλορίζικο και καλές δουλειές

tsompanis
15/04/2015, 21:04
Καλορίζικο το μηχάνημα τσοπάνη.
Να κάνω μια ερώτηση σχτική με γεωργία αλλά άσχετη με το τόπικ;
Έχω ένα οικόπεδο 800 τετραγωνικά με ψηλό χορτάρι (κανά εναμισάρι μέτρο και βάλε).
Εκτός από φορτωτή που μπορώ να μισθώσω, μπορώ να ''γυρίσω'' το χώμα (με τα χορτάρια μαζί) με το τρακτέρ μου και με έναν καλλιεργητή;
Έτσι για να λέω πως το έκανα μόνος μου δηλαδή. Μετά θα τα φορτώσω στο αγροτικό για να κάνω μπράτσα.

Καλό ταξίδι και καλή αγορά. :beer:

με καλλιεργητή δύσκολα και αν το χωράφι είναι χέρσο χρόνια.θα μπουκώσουν τα χόρτα στα υνιά,εκτός αν έχεις τρακτέρ απο 150ps και πάνω.
αν δεν μπορείς να βρεις καταστροφέα που είπε και ο σούτερ ή χορτοκοπτικό,μπορείς να περάσεις με μια σκαπτική φρέζα ελαφριά και ψηλά, ίσα ίσα να τα τσακίσεις για να σαπίσουν;)
800 τετραγωνικά και με χορτοκοπτικό χειρός το'χεις σε μια μέρα.με δίσκο όμως όχι μεσινέζα

notakos600
15/04/2015, 21:14
με καλλιεργητή δύσκολα και αν το χωράφι είναι χέρσο χρόνια.θα μπουκώσουν τα χόρτα στα υνιά,εκτός αν έχεις τρακτέρ απο 150ps και πάνω.
αν δεν μπορείς να βρεις καταστροφέα που είπε και ο σούτερ ή χορτοκοπτικό,μπορείς να περάσεις με μια σκαπτική φρέζα ελαφριά και ψηλά, ίσα ίσα να τα τσακίσεις για να σαπίσουν;)
800 τετραγωνικά και με χορτοκοπτικό χειρός το'χεις σε μια μέρα.με δίσκο όμως όχι μεσινέζα

Το ξεκίνησα σήμερα με το χορτοκοπτικό (με δίσκο φυσικά) και το παράτησα. Έπεφταν τα κομένα επάνω μου και γινόταν της μουρλής. Καταστροφέας δεν παίζει, για καλλιέργεια δεν είναι, μερικές ελιές έχει μέσα, μάλλον πάω για μπουλντόζα και φορτηγό.

edit
Μήπως να τα πατούσα με το τρακτέρ για να τσακίσουν;

tsompanis
15/04/2015, 21:30
Επειδή είμαι άσχετος θα κάνω την ηλίθια ερώτηση:

Πόση πια είναι η ποσότητα των ζωοτροφών που δεν μπορεί να γίνει με τα χέρια η με κάποιον απλό (άρα πολύ πιο φτηνό) αναδευτήρα; και πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το....κατέμι;


Καλό ταξίδι και καλή επιστροφή να έχεις :beer:

η ποσότητα είναι πολύ.φαντάσου μια μονάδα με 500 πρόβατα χρειάζεται περίπου 1500 κιλά καθημερινά.δηλαδή περίπου 3 εργατοώρες για να το απλώσεις συν την σκόνη που θα φας, τα μικρά αγκάθια που μπορεί να έχει μέσα το χορτάρι συν το κουβάλημα στις ταΐστρες που μπορεί να είναι και 200 μέτρα.πάει το καρότσι σύννεφο!
κάθε μέρα για μια ζωή!χωρίς ρεπό!
επίσης όπως και εμείς έτσι και τα ζώα δεν τους αρέσουν όλες οι τροφές.
αν σου βάλω μπριζόλα και απο πάνω ρεβύθια,μπορείς να τα ξεχωρίσεις και να αφήσεις αυτό που δεν σου αρέσει ή να το πετάξεις κάτω και να πάει χαμένο ενώ θα μπορούσε να το φάει κάποιο άλλο κ.λ.π
αν στο κάνω όμως νιανιά?:lol:
επίσης κάποια ζώα,όπως οι αγελάδες τους αρέσει να τρώνε λίγο απο εδώ,λίγο απο εκεί...και μέχρι να πάνε απο εκεί μπορούν με το στόμα τους να παρασύρουν την τροφή στο δάπεδο και να παει χαμένη.αν το χορτάρι είναι και ψηλό,τα γ@μησαν χαχαχα ενώ αλεσμένο θα πάρουν μόνο ότι έχουν στο στόμα τους.
το πιο σημαντικό όμως είναι το γεγονός ότι στα μηρυκαστικά κάνει καλό να τρώνε αλεσμένη την τροφή.βοηθάει στον μηρυκασμό.
επίσης με το ίδιο μηχάνημα μπορείς να ρίξεις και 'αχυρα μέσα στον στάβλο!
και να φανταστείς ότι τα δικά μου ζώα είναι συνέχεια έξω και μόνο 4 μήνες τον χειμώνα ταΐζω εντατικά

πάρτε και μια γεύση απο τι μπορεί να κάνει ένα μίξερ :beer:
βέβαια είναι διαφημιστικό και η συγκεκριμένη μονάδα έχει κοστίσει 30 μύρια...

https://www.youtube.com/watch?v=E7saImKuC7o

SHOOTER045
15/04/2015, 21:31
Αν έχει δέντρα σε σειρές βρες σβούρα - χορτοκοπτικο που γυρνάει και γύρω από τις ρίζες των δέντρων, αν είναι μεγάλα, αν είναι μικρά θέλει προσοχή γιατί θα θερίσει και αυτά.
Αν τα δέντρα είναι ένα εδώ και ένα εκεί μπορείς να βάλεις και θεριστικο - αυτό που θερίζει τρυφιλι.
Προσοχή να μην έχει πέτρες και σπάσουν οι δίσκοι και τα μαχαίρια.
Αφού απαλλαγείς από τα ψηλά χόρτα, μπορείς να βάλεις ριπερ - ποίο λίγα και ποιο μεγάλα μαχαίρια σε σχέση με τον καλλιεργητή και μπορεί να μπει με ποιο μικρο τρακτέρ.
Αφού περάσεις και ριπερ και αφρατεψει μπες με φρεζα και καθάρισες

tsompanis
15/04/2015, 21:33
Το ξεκίνησα σήμερα με το χορτοκοπτικό (με δίσκο φυσικά) και το παράτησα. Έπεφταν τα κομένα επάνω μου και γινόταν της μουρλής. Καταστροφέας δεν παίζει, για καλλιέργεια δεν είναι, μερικές ελιές έχει μέσα, μάλλον πάω για μπουλντόζα και φορτηγό.

edit
Μήπως να τα πατούσα με το τρακτέρ για να τσακίσουν;


στο χορτοκοπτικό χειρός δοκίμασες να βάλεις καταστροφέα.(δεν είναι σαν δίσκος αλλά σαν δόντι απο φρέζα.)
με αυτό δεν κόβεις δεξιά αριστερά,αλλά απο πάνω,κάτω.

με το τρακτέρ μπορείς να τα πατήσεις πρώτα καλά και μετά να τα σπάσεις.
φρέζα έχεις?

notakos600
15/04/2015, 21:36
στο χορτοκοπτικό χειρός δοκίμασες να βάλεις καταστροφέα.(δεν είναι σαν δίσκος αλλά σαν δόντι απο φρέζα.)
με αυτό δεν κόβεις δεξιά αριστερά,αλλά απο πάνω,κάτω.

με το τρακτέρ μπορείς να τα πατήσεις πρώτα καλά και μετά να τα σπάσεις.
φρέζα έχεις?

Δεν ήξερα ότι υπήρχε καταστροφέας για το χορτοκοπτικό, χομπίστας είμαι,μην φανταστείς...
Φρέζα για το τρακτέρ όχι δεν έχω.
Φρεζάκι σκαλιστικό 6,5 ίππους έχω, αλλά θα χαθώ μέσα στη ζούγκλα.

tsompanis
15/04/2015, 21:52
καταστροφέας για χορτοκοπτικό κοστίζει 7-8 ευρώ και κάνει ωραία δουλειά και στα βάτα.
και επειδή σου αρέσουν τα τρακτέρ,να ξέρεις μια σκαπτική φρέζα με πλάτος 1 - 1,20 μ. την βρίσκεις μεταχειρισμένη και με 300 -400 ευρώ

ψάχνω να σου βρω εικόνα καταστροφέα;)

εντιτ.βρήκα κάτι

http://www.stihl.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-STIHL/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/01491/%CE%A7%CE%BB%CE%BF%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B5%CF%82.aspx

notakos600
15/04/2015, 22:06
Σε kawasaki θα μπαίνει; Μάλλον.
Φρέζα για το τρακτέρ καλά θα ήταν, αλλά τι να την κάνω; Όπως έγραψα χομπίστας είμαι.
Οπότε ζητάω χλοοκόπτη.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, να΄σαι καλά. :beer:

FotisFz1
15/04/2015, 22:21
στο βιντεο στην αρχη που εχει τις αγελαδες ολες σε ενα κυκλο τι ειναι;
Υ.Γ. πολυ ομορφα ζωακια οι αγελαδες
πολυ μ αρεσουν

notakos600
15/04/2015, 22:24
στο βιντεο στην αρχη που εχει τις αγελαδες ολες σε ενα κυκλο τι ειναι;
Υ.Γ. πολυ ομορφα ζωακια οι αγελαδες
πολυ μ αρεσουν

Ζωάκια; χμμ

tsompanis
15/04/2015, 22:34
στο βιντεο στην αρχη που εχει τις αγελαδες ολες σε ενα κυκλο τι ειναι;
Υ.Γ. πολυ ομορφα ζωακια οι αγελαδες
πολυ μ αρεσουν



χώρος αναμονής μετά το άρμεγμα και το άλλο που κινείται περιστροφικό αρμεχτήριο.εκεί βγαίνει το γάλα

notakos600
16/04/2015, 12:30
χώρος αναμονής μετά το άρμεγμα και το άλλο που κινείται περιστροφικό αρμεχτήριο.εκεί βγαίνει το γάλα

Με λίγα λόγια αυτοί είναι οι άνθρωποι που μοχθούν για να προσφέρουν.
Υπάρχουν κι οι άλλοι που ζουν από το δημόσιο και παίρνουν σύνταξη από τα 45...
Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για κοντινό συγγενή μου που στα 46 του πια είναι εδώ κι ένα χρόνο ένας ακόμη κουρασμένος συνταξιούχος.

Lioulios
17/04/2015, 00:25
Eν το μεταξύ δείτε τί κουβέντα γίνεται και ξανακοιτάξτε τον τίτλο του θέματος

:lol::lol::lol:

Nikol1979
17/04/2015, 02:17
Αγαπητε tsompanis, σε οσα ταξιδια εχω κανει, εχω ξοδεψει τις απειρες ωρες ψαχνοντας στο ιντερνετ, και ναι, βρισκω φτηνα εισητηρια, αν ομως μετρησω τις ωρες που ξοδεψα, δεν ηταν και τοσο φτηνα τελικα....Επομενς εχω να σου προτεινω, και δεδομενου οτι επειγεσαι, να πας κατευθειαν σε ενα ταξιδιωτικο που εμπιστευεσαι, για δυο λογους:
1. Οι φιλοι μου που εχουν απευθυνθει σε ταξιδιωτικα, τους εχουν πετυχει τις ιδιες τιμες που εβρισκα κι εγω μονη μου με μια εβδομαδα ψαξιμο,
2. απο τοτε που δουλευα σε ταξιδιωτικο θυμαμαι οτι οι πτησεις τσαρτερ που βρισκαμε στους πελατες μας δεν υπηρχαν στο ιντερνετ. Κι αυτο γιατι οι εταιρεις μας εδιναν θεσεις που τους περισσευαν (επιστροφης στην περιπτωση σου) και που θηελαν να τις γεμισουν τελευταια στιγμη. το ιδανικο ηταν 2 βδομαδες πριν το ταξιδι.

Τωρα θα πρεπει να εχουν αρχισει τα τσαρτερ απο Ολλανδια, για αυτο μη δισταζεις:γραμμη για γραφειο!!