PDA

View Full Version : Τι έχει μέσα ένα τεπόζιτο μηχανής στην Ελλάδα;



George_Sp
14/04/2015, 18:42
26.000χλμ και 2χρόνια στο ίδιο βενζινάδικο
Δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμη φωτογραφία της αντλίας που το αποτέλεσμα ήταν ακόμα πιο εμφανές.

333935


Δε μπαίνω σε άλλες λεπτομέρειες γιατί είμαι εκτός εαυτού.

Οι πιο γνώστες του αθλήματος ας εξηγήσουν τι ακριβώς βλέπουμε.

Ichigo
14/04/2015, 19:02
τα γνωστα... προς τι η έκπληξις δεν καταλαβαίνω :D
μια καλή πρακτική είναι σε κάθε σερβις να αφήνεις λίγη βενζίνη στο τεπόζιτο και αν έχεις τσακάλι μάστορα να σου κάνει αναρρόφηση προσεκτικά ώστε να σου αφαιρεί τη μάκα που κατακάθεται ;)

George_Sp
14/04/2015, 19:21
τα γνωστα... προς τι η έκπληξις δεν καταλαβαίνω :D


Ρε αγορίνα ichigo λευκή πετσέτα έτσι απλά;
Γι αυτό μας πηδάνε τόσα χρόνια...

Για μένα κάποια πράγματα δε χωνεύονται και ένα από αυτά είναι η κοροιδία στο βενζινάδικο.
Κατανάλωση Versys με χαλαρή οδήγηση εντός πόλης από τα 5.5/100 στα 7+ με ευλαβικά συντηρημένη μηχανή απλά ΔΕΝ γίνεται. Μέχρι που αποφάσισα οτι κάτι δε πάει καλά και θα βρώ το πρόβλημα.

πυξιδας990
14/04/2015, 19:26
νερο-μακα-τι αλλο.


μην το ψαχνεται,χαμος.

7Tolis
14/04/2015, 19:32
Το καλύτερο θα πετάξεις Γιώργο να ξες.

teogtp
14/04/2015, 19:36
Ρε Γιωργη αφου ξερεις οτι αν προσπαθησεις να τον τρεξεις τον "λασπουρΓια" ακρη δεν θα βρεις.
Μονο με "εμπαργκο" τσουζει η κωλαρα τους.
Ο "δικος μου" βενζινάς εχει φαει ενα Χ παχυ παχυ που ακομα το φυσα και δεν κρυωνει.
Περιπου 8 πρασινα κατω ειναι απο την παρτη μου(Επαγγελματικο,ΙΧ και μηχανακια).

George_Sp
14/04/2015, 19:44
Τον έχω κάνει ήδη ρόμπα σε όλη τη γειτονιά και είναι χρόνια γείτονας. Και ο ίδιος κρατάει και μια καφετέρια λίγο παρακάτω. Μετά την καταγγελία θα πάω από εκεί να του τα πω ένα χεράκι. Δε ξέρω αν θα βγάλω κάτι με όσες κινήσεις κάνω αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δουλέψει και ο τίμιος σε αυτό το τόπο.


Τόλη για δώσε καμιά ιδέα χρήσης.

bulmont
14/04/2015, 19:45
Περιπου 8 πρασινα κατω ειναι απο την παρτη μου(Επαγγελματικο,ΙΧ και μηχανακια).



Εσύ έχεις κάνει λεφτάδες τους άραβες αγορίνα μου .....................:bawl:

alexandrosgs
14/04/2015, 19:55
Είσαι βέβαιος οτι φταίει ο βενζινας και όχι ο προμηθευτής του;

Ichigo
14/04/2015, 21:39
Ρε αγορίνα ichigo λευκή πετσέτα έτσι απλά;
Γι αυτό μας πηδάνε τόσα χρόνια...

Για μένα κάποια πράγματα δε χωνεύονται και ένα από αυτά είναι η κοροιδία στο βενζινάδικο.
Κατανάλωση Versys με χαλαρή οδήγηση εντός πόλης από τα 5.5/100 στα 7+ με ευλαβικά συντηρημένη μηχανή απλά ΔΕΝ γίνεται. Μέχρι που αποφάσισα οτι κάτι δε πάει καλά και θα βρώ το πρόβλημα.


Κατ αρχάς πρέπει να βρεις ένα συνεργείο ΚΕΔΑΚ (πρωί κυκλοφορούν αυτοί) ώστε να ασχοληθεί με τον τύπο.
Δεύτερον αν τελειώσεις με αυτό και αποδειχθεί ότι είναι ΟΚ πρέπει να βρεις μετά στην αλυσίδα ανεφοδιασμού ποιος είναι ο βρωμιάρης (διυλιστήριο-δεξαμενή-βυτιοφόρο!) :D

Τρίτον πρέπει να βρεις χρόνο και χρήμα για δικηγόρους σε περίπτωση συκοφαντικής δυσφήμισης διότι το πιθανότερο είναι να σου τραβήξεί καμιά αγωγή/μήνυση και να ψάχνεσαι. Ένα τσακάλι δικηγόρος μπορεί να σε γειώσει πανεύκολα στο δικαστήριο (πχ σκέψου ότι πρέπει να αποδείξεις ότι το Versys κινείται αποκλειστικά και μόνο στην περιοχή και δεν έχει χρειαστεί ποτέ πχ να βγει παραέξω για ένα ταξίδι οπότε ανεφοδιάζεσαι αποκλειστικά και μόνο από αυτόν) :look:

Good luck :wave2:

lykourgi
14/04/2015, 21:45
Φίλτρο βενζίνης έχει το versys;
Αν ναι, σε τι κατάσταση είναι;
Η αντλία βενζίνης;

George_Sp
15/04/2015, 00:11
Κατ αρχάς πρέπει να βρεις ένα συνεργείο ΚΕΔΑΚ (πρωί κυκλοφορούν αυτοί) ώστε να ασχοληθεί με τον τύπο.
Δεύτερον αν τελειώσεις με αυτό και αποδειχθεί ότι είναι ΟΚ πρέπει να βρεις μετά στην αλυσίδα ανεφοδιασμού ποιος είναι ο βρωμιάρης (διυλιστήριο-δεξαμενή-βυτιοφόρο!) :D

Τρίτον πρέπει να βρεις χρόνο και χρήμα για δικηγόρους σε περίπτωση συκοφαντικής δυσφήμισης διότι το πιθανότερο είναι να σου τραβήξεί καμιά αγωγή/μήνυση και να ψάχνεσαι. Ένα τσακάλι δικηγόρος μπορεί να σε γειώσει πανεύκολα στο δικαστήριο (πχ σκέψου ότι πρέπει να αποδείξεις ότι το Versys κινείται αποκλειστικά και μόνο στην περιοχή και δεν έχει χρειαστεί ποτέ πχ να βγει παραέξω για ένα ταξίδι οπότε ανεφοδιάζεσαι αποκλειστικά και μόνο από αυτόν) :look:

Good luck :wave2:

Καταρχάς θα το κάνω
Κατα δεύτερον δε νομίζω οτι μπορώ να φτάσω πιο πέρα.
Τέλος έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις καυσίμων τα τελευταία 2 χρόνια από το βενζινάδικό του με όλα τα απαραίτητα στοιχεία επάνω και να το διασταυρώσω ημερολογιακά με το book service και τα χιλιόμετρα που γράφει το κοντέρ.



Φίλτρο βενζίνης έχει το versys;
Αν ναι, σε τι κατάσταση είναι;
Η αντλία βενζίνης;


Το φίλτρο είναι ενσωματωμένο στην αντλία. Όταν ανοίχτηκαν και τα 2 η κατάσταση ήταν χαωτική....αυτό στη φωτογραφία στο πάτο του τεπόζιτου ήταν πταίσμα.
Δε μου κοψε να τραβήξω φωτογραφία νωρίτερα γιατί γινόντουσαν κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα που μπορεί να οφειλόταν η υψηλή κατανάλωση (έλεγχος βαλβίδων)και μέχρι να σκεφτώ να βγάλω το κινητό είχαμε φτάσει στο στράγγισμα του τεπόζιτου.

GiorgosLa
15/04/2015, 05:52
Ήταν γνωστής μάρκας το βενζινάδικο η ελεύθερο πρατήριο? Τελικά αυτοί που έχουν φτηνότερα καύσιμα, θυσιάζουν κάτι απ τα κέρδη τους, η έχουν μάπα υλικό? Και αυτοί που πουλάνε ακριβά, όντως αξίζει, η απλά μας τον πιάνουν? Αν θες να καλύψεις τον πρατηριούχο οκ, (μπορεί και να μη φταίει) αλλά την εταιρία δώστην ψυχρά. (νομίζω)

GiorgosLa
15/04/2015, 06:11
Το λέω για σένα που βάζεις στο ίδιο πρατήριο, γιατί σε μένα δεν ξέρω που φουλάριζε ο προηγούμενος και εγώ με την σειρά μου βάζω σχεδόν όπου νάνε. Ανοίξαμε τον ψεκασμό στα 30000 χιλιομ. Και όλο το σύστημα ήταν σαν να έκαιγε κάρβουνο και όχι βενζίνα. Τρομάξαμε να το καθαρίσουμε.

Pan (dvs)
15/04/2015, 14:07
Με εναν προχειρο υπολογισμο,αυτο ειναι το κατακαθι απο 1800 λιτρα βενζινης.Τα οποια λιτρα για να φτασουνε σε εσενα εχουνε περασει απο εκατονταδες μετρα σωληνωσεων,εχουνε μπει και βγει στα φορτηγα αρκετες φορες κλπ,κλπ.

Νομιζω οτι υπερβαλεις.Κατα την αποψη μου παντα,ειναι πολυ καλη η βενζινη που βαζεις.Η τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τη φωτογραφια.

Η ΚΕΔΑΚ κατα πασα πιθανοτητα,θα του ζητησει και συγνωμη για την ταλαιπωρια.

Bowleno
15/04/2015, 14:52
Με εναν προχειρο υπολογισμο,αυτο ειναι το κατακαθι απο 1800 λιτρα βενζινης.Τα οποια λιτρα για να φτασουνε σε εσενα εχουνε περασει απο εκατονταδες μετρα σωληνωσεων,εχουνε μπει και βγει στα φορτηγα αρκετες φορες κλπ,κλπ.

Νομιζω οτι υπερβαλεις.Κατα την αποψη μου παντα,ειναι πολυ καλη η βενζινη που βαζεις.Η τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τη φωτογραφια.

Η ΚΕΔΑΚ κατα πασα πιθανοτητα,θα του ζητησει και συγνωμη για την ταλαιπωρια.

Σωστός ο Παναγιώτης, μια χαρά σε βρίσκω κι εγώ.... δεν θέλεις να ξέρεις τι έχουν δει τα ματάκια μου από πετρέλαια και βενζίνες, ένεκα δουλειάς.....
και όχι μόνο από 1 πρατήριο αλλά από δεκάδες, σε όλη την Ελλάδα ;)

Γνώμη μου, καθάρισε την μηχανή και άστο το ζήτημα.... άρχισε να βάζεις από αλλού, και όταν φτάσεις στην ίδια ποσότητα έλα να μας πεις αν θα έχεις διαφορά προς το καλύτερο (που δεν το πιστεύω με την καμία)

sniper
15/04/2015, 14:59
Τον έχω κάνει ήδη ρόμπα σε όλη τη γειτονιά και είναι χρόνια γείτονας. Και ο ίδιος κρατάει και μια καφετέρια λίγο παρακάτω. Μετά την καταγγελία θα πάω από εκεί να του τα πω ένα χεράκι. Δε ξέρω αν θα βγάλω κάτι με όσες κινήσεις κάνω αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δουλέψει και ο τίμιος σε αυτό το τόπο.


Τόλη για δώσε καμιά ιδέα χρήσης.


Καταρχάς θα το κάνω
Κατα δεύτερον δε νομίζω οτι μπορώ να φτάσω πιο πέρα.
...

Πιο πέρα δεν ξέρω, αλλά πρόσεχε μην καταλήξεις τελικά αλλού....

DoctoR_k6
15/04/2015, 15:27
Eχεις κρατησει 2 ετων αποδειξεις? 100 κ βαλε γεμισματα? Η κ παραπανω αν δεν το γεμιζες...? Μπραβο!!
Για εμενα αδικο κοπο θα κανεις. Αν ειναι πηγαινε αλλου μην βαζεις παντα απο εναν ιδιο, πολλοι απο εμας εχουν κανει πανω 70-80χιλ χλμ κ δεν νομιζω οτι ειχανε καποιο θεμα οσο κ χαλια βενζινη να εχουμε στην Ελλαδα!!
Καλυτερα κανε κανα βολτακι να ξελαμπικαρεις κ αστο το θεμα...

devil's animal
15/04/2015, 15:29
εμενα αυτο:


Τον έχω κάνει ήδη ρόμπα σε όλη τη γειτονιά και είναι χρόνια γείτονας. Και ο ίδιος κρατάει και μια καφετέρια λίγο παρακάτω. Μετά την καταγγελία θα πάω από εκεί να του τα πω ένα χεράκι.

μου θυμισε αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=OmBbI-6ou7I

:lol::lol:

byron
15/04/2015, 15:38
Με εναν προχειρο υπολογισμο,αυτο ειναι το κατακαθι απο 1800 λιτρα βενζινης.Τα οποια λιτρα για να φτασουνε σε εσενα εχουνε περασει απο εκατονταδες μετρα σωληνωσεων,εχουνε μπει και βγει στα φορτηγα αρκετες φορες κλπ,κλπ.

Νομιζω οτι υπερβαλεις.Κατα την αποψη μου παντα,ειναι πολυ καλη η βενζινη που βαζεις.Η τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τη φωτογραφια.

Η ΚΕΔΑΚ κατα πασα πιθανοτητα,θα του ζητησει και συγνωμη για την ταλαιπωρια.

+990

Πριν λίγα χρόνια, λόγω απεργίας των βενζινάδικων και επειδή θα έμενα στον δρόμο, αναγκάστηκα να βάλω βενζίνη από κάποιο χωμένο βενζινάδικο στις Τζιτζιφιές. Την επόμενη μέρα το μηχανάκι δούλευε μονοκύλινδρα και στάλθηκαν τα μπεκ για καθαρισμό. Είχα δεν είχα 8-9.000 χλμ τότε.

Αντίστοιχα, το βενζινάδικο της Τζαβέλα στον Πειραιά (ΕTEKA), κατάφερε να μου βάλει 9.0lt βενζίνη σε ντεπόζιτο 8,3...:lol:

George_Sp
15/04/2015, 15:42
Οι επόμενες κινήσεις θα είναι μετά από 2 γεμίσματα και τις αντίστοιχες μετρήσεις κατανάλωσης για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.
Προς το παρόν και για να μην στιγματίσω για ποιο βενζινάδικο μιλάμε θα πω απλά οτι είναι Ιδιώτη Shell V-Power με τιμή 1.58/λίτρο

costas_versys
15/04/2015, 15:48
Κάνε και έναν καθαρισμό στην αντλία σου και μετά μέτρα την κατανάλωση.

Το δικό μου καίει κάτω από 5 lit και ποτέ δεν είχα τόση βρώμα ..

George_Sp
15/04/2015, 16:21
Κάνε και έναν καθαρισμό στην αντλία σου και μετά μέτρα την κατανάλωση.

Το δικό μου καίει κάτω από 5 lit και ποτέ δεν είχα τόση βρώμα ..

Έγινε καθαρισμός και στην αντλία. Η φυσιολογική μου κατανάλωση ήταν 4/100 εκτός πόλης και 5-5.5 εντός σε κίνηση, κέντρο κλπ.
Θα δείξει εντός 2 εβδομάδων.

nikos_abel
15/04/2015, 20:09
Αντίστοιχα, το βενζινάδικο της Τζαβέλα στον Πειραιά (ΕTEKA), κατάφερε να μου βάλει 9.0lt βενζίνη σε ντεπόζιτο 8,3...:lol:

Αν δεις το ιντερστέλλαρ θα εξηγηθεί η απορία σου πως γίνεται :lol:

Πάντως στη μπανιέρα μου είχε αυξηθεί τον τελευταίο χρόνο η κατανάλωση από 5λτ στα 6λτ και ο υπεύθυνος ήτο ένας πόντικας :ninja: που είχε μασουλήσει ένα σωληνάκι
(ποιο, ξέχασα να ρωτήσω το μάστορη, θα τον ρωτήσω όταν ξαναπεράσω :blush: )

Dant3
15/04/2015, 20:36
Υπενθυμιση του τι ειχα βρει μεσα εγω ,με 28000χλμ

333974


333975


333976

makaros33
15/04/2015, 21:01
Οι επόμενες κινήσεις θα είναι μετά από 2 γεμίσματα και τις αντίστοιχες μετρήσεις κατανάλωσης για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.
Προς το παρόν και για να μην στιγματίσω για ποιο βενζινάδικο μιλάμε θα πω απλά οτι είναι Ιδιώτη Shell V-Power με τιμή 1.58/λίτρο

καλησπέρα

πρόσεχε και μετρά τις κίνησης σου γιατι μπορεί να "φαίνεται " ο ιδιώτης άλλα να τον μανατζάρει η εταιρία και να σου τραβήξουν καμιά μήνυση για συκοφαντική και να τρέχεις και να μην φτάνεις.
πριν απο καποια χρονιά σε εταιρικό αμάξι SEAT INKA που έβαζε πετρέλαιο μόνο σε ενα βενζινάδικο (AVIN) και καποια στιγμή χτύπησε τρόμπα (η τρόμπα ταξίδεψε με χρέωση του τότε εργοδότη μου για γερμάνια στιν Bosch για ελενχω ) το τοτε αφεντικό μου εκανε παρόμοιες κίνησης με εσένα (καταγγελία στο υπουργείο , ήρθε κλιμάκιο συνοδεια αστυνομίας και πήρε δείγμα ,του σφράγισε την αντλία μεχρι να ελεγχθεί το δειγμα ,κράξιμο και τα λοιπά)και στο τέλος έτρεχε για να μην φτάσουν στα δικαστήρια μιας και αποδειχτηκε οτι η ζημιά ηταν απο αλλο θεμα και οχι συνέπεια καύσιμου

;)

Billymuse
15/04/2015, 21:58
εμενα αυτο:



μου θυμισε αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=OmBbI-6ou7I

:lol::lol:

:lol:

George_Sp
15/04/2015, 22:00
πολλή τηλεόραση βλέπετε εσείς οι 2 :)

andreaspetr
16/04/2015, 00:07
Πριν λιγο καιρο εμεινα απο βενζινη στο σπιτι με το παπι και ειπα να βγαλω λιγο απο το αμαξι να του βαλω...

333982

333983

πυξιδας990
16/04/2015, 07:55
εδω στην κροατια εχουμε βαλει σε 18λιτρο ντεποζιτο, 21 λιτρα.στην ελλαδα παρομοιες καταστασεις
μετα λεμε μπουρδελα τα μηχανακια που χαλανε οι αντλιες.
ας παρει η κυβερνηση ενα οποιοδηποτε βενζιναδικο στην ιταλια και ενα στην ελλαδα και ας συγκρινει.
αλλα εδω στην ελλαδα μια εχουμε επανιδρυση,μια καθαρση,μια ερχομαστε κτλπ

GFawkes
16/04/2015, 08:14
Λογικο να μενει γλιτσα μεσα στο ρεζερβουαρ, ειναι απο την ποιοτητα της βενζινης
αλλα και τα προσθετα με τα οποια την χρωματιζουν.

κανε ενα καλο καθαρισμο...και τελος...

Εδω κουμαντο κανουν ο Μπομπολας, ο Λατσης και ο Βαρδινογιαννης....δεν πα να γινει κυβερνηση και η Ανταρσυα....

dimmie_72
16/04/2015, 10:53
Για να μη δημιουργηθεί καμιά υπόνοια ανεπιθύμητης εμπλοκής του καταγγέλλοντος, καλό είναι να διευκρινιστούν μερικά θέματα:

Η λειτουργία της Κ.Ε.Δ.Α.Κ προβλέπεται από το άρθρο 18 του Νόμου 3054/02 για όποιον θέλει να το ψάξει περισσότερο και οποιαδήποτε καταγγελία σ' αυτήν δεν επιφέρει καμία δικαστική εμπλοκή του καταγγέλλοντος ακόμα κι αν τα αποτελέσματα των ελέγχων είναι αρνητικά. Αντίθετα, η ενεργοποίηση της είναι προνόμιο και ίσως υποχρέωση του συνειδητοποιημένου καταναλωτή.

Φυσικά και δεν έχει την υποχρέωση να ανατρέχει ο καταναλωτής σε όλο το κύκλωμα διακίνησης υγρών καυσίμων (διυλιστήρια-μεταφορείς-πρατήρια) για να εξακριβώσει σε ποιο στάδιο μολύνθηκε το καύσιμό του. Πέραν του ότι ακόμα και τα βυτιοφόρα έχουν φίλτρα στις δεξαμενές τους τα οποία υποχρεούνται και να καθαρίζουν, σύμφωνα με το άρθρο 7 του παραπάνω νόμου, έναντι του καταναλωτή οι κάτοχοι της άδειας λιανικής εμπορίας (πρατήρια), έχουν την αποκλειστική ευθύνη για την διακίνηση και διάθεση των προϊόντων τους.

Sapadak
16/04/2015, 11:15
Φυσικά και δεν έχει την υποχρέωση να ανατρέχει ο καταναλωτής σε όλο το κύκλωμα διακίνησης υγρών καυσίμων (διυλιστήρια-μεταφορείς-πρατήρια) για να εξακριβώσει σε ποιο στάδιο μολύνθηκε το καύσιμό του.

Αντιδείγματα απο κάθε κομμάτι τις διακίνησης υπάρχουν πχ, στα διυλιστήρια, καράβια, εγκαταστάσεις, πρατήρια και βρίσκουν μια χαρά που έγινε η ματσακονιά, μιας και πιάνουν όλη την αλυσίδα προς τα πίσω (οι αρμόδιες αρχές προφανώς, οχι ο καταναλωτής)

amyroukai
16/04/2015, 12:22
Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα άδειασα το δικό μου τεπόζιτο για να γίνει εργασία σε αυτό, περίμενα να βρω αρκούδες και δράκους διότι είναι σίγουρα η πρώτη φορά που γίνεται αυτό από εμένα και αμφιβάλλω αν είχε γίνει ποτέ. Όπως και να έχει, 152000 χιλιόμετρα και 14 χρόνια μετά δεν είχε καθόλου βρωμιές, η βενζίνη βγήκε πεντακάθαρη και γενικά βάζω απ'όπου να'ναι αρκεί να μου αρέσει η τιμή. Μιά φορά είχα ρίξει και κατά λάθος 2 λίτρα πετρέλαιο... Πρόβλημα ουδέν. Το φίλτρο πριν την αντλία βενζίνης επίσης καθαρό. Και μου έκανε περισσότερο εντύπωση γιατί βλέπουμε και διαβάζουμε τέτοια πολύ συχνά. Τι να πω.

GiorgosLa
16/04/2015, 12:42
Με εναν προχειρο υπολογισμο,αυτο ειναι το κατακαθι απο 1800 λιτρα βενζινης.Τα οποια λιτρα για να φτασουνε σε εσενα εχουνε περασει απο εκατονταδες μετρα σωληνωσεων,εχουνε μπει και βγει στα φορτηγα αρκετες φορες κλπ,κλπ.

Νομιζω οτι υπερβαλεις.Κατα την αποψη μου παντα,ειναι πολυ καλη η βενζινη που βαζεις.Η τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τη φωτογραφια.

Η ΚΕΔΑΚ κατα πασα πιθανοτητα,θα του ζητησει και συγνωμη για την ταλαιπωρια.



Έχεις δίκαιο. Καθαρό φαίνεται το ντεπόζιτο. Μη ξεχνάς όμως ότι δεν είναι ένα σταθερό ντεπόζιτο 1800 λίτρων. Παίρνει μικρές δόσεις των 20 λίτρων και την ώρα που ρουφάει το μοτέρ την βενζίνη αυτό χτυπιέται σαν φραπέ. Αυτό που βλέπουμε δηλαδή, είναι ότι δεν πρόλαβε να κατέβει στο μοτέρ (η στα φίλτρα έστω). Μικρό ποσοστό πιστεύω εγώ. Και το κακό είναι όπως λες και συ, ότι αυτή ίσως είναι όντως απ τις καλύτερες. Αλλά όχι καλή απ ότι βλέπουμε.

Bob_o_mastoras
16/04/2015, 14:15
Πολλες φορες τη σκαρτη βενζινη την καταλαβαινω και απο τη μυρωδια.. :look:
Εχω προβλημα;;;

Μιας και ανεκαθεν ημουν καρμπυρατερατος στα δικα μου μηχανακια, βαζω παντα ενα μεγαλο καλο φιλτρο βενζινης αναμεσα στο ρουμπινετο και το καρμπυρατερ, το οποιο και αλλαζω συχνα μιας και ειναι φθηνο.

Παντως George εμενα δεν μου φαινεται και τοσο βρωμικο το ρεζερβουαρ. Μην το τρεξεις γιατι ακρη δεν θα βγαλεις..

Pan (dvs)
16/04/2015, 14:23
Έχεις δίκαιο. Καθαρό φαίνεται το ντεπόζιτο. Μη ξεχνάς όμως ότι δεν είναι ένα σταθερό ντεπόζιτο 1800 λίτρων. Παίρνει μικρές δόσεις των 20 λίτρων και την ώρα που ρουφάει το μοτέρ την βενζίνη αυτό χτυπιέται σαν φραπέ. Αυτό που βλέπουμε δηλαδή, είναι ότι δεν πρόλαβε να κατέβει στο μοτέρ (η στα φίλτρα έστω). Μικρό ποσοστό πιστεύω εγώ. Και το κακό είναι όπως λες και συ, ότι αυτή ίσως είναι όντως απ τις καλύτερες. Αλλά όχι καλή απ ότι βλέπουμε.

Αυτα που ειπα τα ειπα λαμβανοντας υποψιν και αυτα που λες.

GiorgosLa
16/04/2015, 18:22
Αυτα που ειπα τα ειπα λαμβανοντας υποψιν και αυτα που λες.


Μακάρι να έχεις δίκιο. Απλά θα ήθελα με τα λεφτά που πληρώνουμε να μη βλέπω αυτή την μάκα στην εισαγωγή (στο δικό μου λέω) αλλά αν είναι δυνατόν… να πίνετε κιόλας.

Nikol1979
22/04/2015, 23:07
Παιδια αν βαζει κανεις κατοσταρα εχει καλυτερες πιθανοτητες να μην εχει τετοια που περιγραφετε??? Ή ζω πανω σε ενα συννεφακι?

Ichigo
22/04/2015, 23:12
Παιδια αν βαζει κανεις κατοσταρα εχει καλυτερες πιθανοτητες να μην εχει τετοια που περιγραφετε??? Ή ζω πανω σε ενα συννεφακι?

Αν το κύκλωμα διανομής/διακίνησης του καυσίμου έχει στις δεξαμενές και τις σωληνώσεις του βρύα και λειχήνες δε σε σώζει καμιά 100αρα δε μπα να έφτιαξε το ματζούνι και ο Θεός ο ίδιος...
Βάζε απλή από πρατήριο που θεωρείς αξιόπιστο για σενα και είσαι οκ :wave2:

GiorgosLa
22/04/2015, 23:17
Παιδια αν βαζει κανεις κατοσταρα εχει καλυτερες πιθανοτητες να μην εχει τετοια που περιγραφετε??? Ή ζω πανω σε ενα συννεφακι?


Σε πολλές περιπτώσεις, το μηχάνημα αποδίδει καλύτερα. Και λένε ότι μένει και το μοτέρ καθαρότερο. Όρκο δεν παίρνω πάντως. Κάποιος που ασχολείται ίσως ξέρει καλύτερα.

Nikol1979
22/04/2015, 23:44
Αν το κύκλωμα διανομής/διακίνησης του καυσίμου έχει στις δεξαμενές και τις σωληνώσεις του βρύα και λειχήνες δε σε σώζει καμιά 100αρα δε μπα να έφτιαξε το ματζούνι και ο Θεός ο ίδιος...
Βάζε απλή από πρατήριο που θεωρείς αξιόπιστο για σενα και είσαι οκ :wave2:

Οσον αφορα στο πρατηριο, με τη λογικη μου παντα, παω εκει που πανε ολοι οι ταξιτζηδες και οι λεωφορειατζηδες της πολης...και ο μηχανικος μου.

devil's animal
23/04/2015, 07:37
εχθες σε 13αρι ρεζερβουαρ (cbf) μετα απο 613χλμ καταφερα και εβαλα 14,72 λιτρα...
τουλαχιστον ξερω οτι εχει καλης ποιοτητας βενζινη...
καλυτερα να κλεβει στο "ζυγι" παρα στην ποιοτητα (νερωμενο) γιατι η ζημια ειναι ακριβοτερη...

amyroukai
23/04/2015, 07:41
Σταύρο δεν του έκοψες το κωλομέρι;
Σε αντίστοιχη περίπτωση, μέλος εδώ έκανε ένα μικρό σαματά με κατάληξη το "ντάξει κερασμένη φύγε" όταν είπε πληρώνω και παίρνω τώρα αστυνομία και υπουργείο. 22 λίτρα σε 19άρι τεπόζιτο αν θυμάμαι καλά.
Όχι και να λέμε και ευχαριστώ για τέτοιες μαλακίες! Η βρωμιά όπως έχει ήδη γραφτεί μπορεί να οφείλεται σε οποιονδήποτε κρίκο της εφοδιαστικής αλυσίδας, η κλοπή είναι καθαρά θέμα του βενζινά.

devil's animal
23/04/2015, 08:12
Σταύρο δεν του έκοψες το κωλομέρι;
Σε αντίστοιχη περίπτωση, μέλος εδώ έκανε ένα μικρό σαματά με κατάληξη το "ντάξει κερασμένη φύγε" όταν είπε πληρώνω και παίρνω τώρα αστυνομία και υπουργείο. 22 λίτρα σε 19άρι τεπόζιτο αν θυμάμαι καλά.
Όχι και να λέμε και ευχαριστώ για τέτοιες μαλακίες! Η βρωμιά όπως έχει ήδη γραφτεί μπορεί να οφείλεται σε οποιονδήποτε κρίκο της εφοδιαστικής αλυσίδας, η κλοπή είναι καθαρά θέμα του βενζινά.


Γιαννη οπως προειπα εχει καλο-καθαρο καυσιμο και ειναιτσεκαρισμενο και με αλλα οχηματα..οσον αφορα την καυση και τα χλμ που βγαζουν...
δεν θα κατσω να μαλωσω για 2,5€ και να μην ξαναπατησω για να παω στον επομενο και να κλεβει και στην ποιοτητα και στην ποσοτητα...
στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος, το μη χειρον βελτιστον, κλπ..κλπ...

Bowleno
23/04/2015, 08:25
Παιδια αν βαζει κανεις κατοσταρα εχει καλυτερες πιθανοτητες να μην εχει τετοια που περιγραφετε??? Ή ζω πανω σε ενα συννεφακι?

Ζεις σε συννεφάκι :lol:

Έχει να κάνει με τις σωληνώσεις, δεξαμενές κ.λ.π τρόπους αποθήκευσης και όχι με το ίδιο το καύσιμο.

amyroukai
23/04/2015, 08:25
Και μετά λέμε γιατί μας κλέβουν οι "αποπάνω". Αφού σε όλα τα επίπεδα, τον κλέφτη κάνουμε μάγκα... :bawl:

GFawkes
23/04/2015, 08:27
Amyrou ετσι οπως τα λες ειναι.....

Γμτ

Billymuse
23/04/2015, 14:32
Ζεις σε συννεφάκι :lol:

Έχει να κάνει με τις σωληνώσεις, δεξαμενές κ.λ.π τρόπους αποθήκευσης και όχι με το ίδιο το καύσιμο.

Θυμάμαι πριν τα Τέμπη το καλοκαίρι επι της Εθνικής οδού με ζάλισε ο ιδιοκτήτης του βενζινάδικου να βάλω κατοστάρα
μου έλεγε χαρακτηρηστικά οτι θα έκανα γύρω στα 50 χιλιόμετρα παραπάνω σε σχέση με την απλή. Καλός μαλάκας ήμουν και τον
άκουσα μέχρι τη Χαλκιδική έπρπεν να ξαναβάλω στα Μουδανια :bawl:...για το αν ηταν καθαρή δε το σχολιάζω καν...

Nikol1979
23/04/2015, 15:26
Δεν υπάρχει σωτηρία. Ας κατέβω γιατι ζαλίστηκα.

Bowleno
23/04/2015, 15:40
Δεν υπάρχει σωτηρία. Ας κατέβω γιατι ζαλίστηκα.

:D

334407

Manalishi
23/04/2015, 15:52
Θυμάμαι πριν τα Τέμπη το καλοκαίρι επι της Εθνικής οδού με ζάλισε ο ιδιοκτήτης του βενζινάδικου να βάλω κατοστάρα
μου έλεγε χαρακτηρηστικά οτι θα έκανα γύρω στα 50 χιλιόμετρα παραπάνω σε σχέση με την απλή. Καλός μαλάκας ήμουν και τον
άκουσα μέχρι τη Χαλκιδική έπρπεν να ξαναβάλω στα Μουδανια :bawl:...για το αν ηταν καθαρή δε το σχολιάζω καν...

οφφ τοπικ:

σε παρόμοια παρότρυνση, είχα εξηγήσει με υπολογισμούς σε έναν βενζινά οτι είναι το ίδιο και το αυτό, δεν αλλάζει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα (ιδια ποσότητα βενζίνης, περισσότερα χιλιόμετρα αλλά και περισότερα χρήματα, που έβγαινε το ίδιο εαν έβαζες περισσότερη βενζίνη με λιγότερα χρήματα, αν με καταλαβαίνεις..).

Αφού είδε οτι δεν βγάζει άκρη ( η δεν καταλάβαινε...) μου πέταξε την γνωστή καραμέλα " ..Ναι, αλλά καθαρίζει τον κινητήρα...."
Τότε του απάντησα και εγώ με την κλασσική ερώτηση:
- Γιατί δε φοράς κράνος??

Παραξενεύτηκε, και με ρώτησε τι μαλ..κείες του λέω, και του είπα, "Δεν τις ξεκίνησα εγώ.."

Μετά βέβαια μπλέχτηκαν και άλλοι στην κουβέντα μαζί με διάφορα όργανα , η μάνα του, της αδερφής του....

dimmie_72
23/04/2015, 16:07
Τελικά όλα τα thread θάπρεπε να ξεκινάνε με τον τίτλο "μουχαμπέτι". :tooth:


Sorry oldman αλλά μάρεσε ο χαρακτηρισμός. :lol:

Billymuse
23/04/2015, 18:40
Τελικά όλα θα thread θάπρεπε να ξεκινάνε με τον τίτλο "μουχαμπέτι". :tooth:


Sorry oldman αλλά μάρεσε ο χαρακτηρισμός. :lol:

Καρντάσι εισαι και εσύ?

amyroukai
23/04/2015, 20:54
Καρντάσι εισαι και εσύ?

Πολιτης δημου Μπεου, μαλλον.

kostaspetrou
24/04/2015, 08:52
Δεν υπάρχει πρόβλημα και άδικα ψάχνεις φταίχτες.
Μην ξεχνάτε ότι κάθε φορά που ανοίγετε την τάπα και για όσα δευτερόλεπτα διαρκεί ο ανεφοδιασμό, σκόνες πέφτουν μέσα στο ντεπόζιτο, είναι αδύνατο να το αποφύγουμε!
Μετά από πάρα πολλά γεμίσματα είναι λογικό η ποσότητα της σκόνης/λάσπης να έχει αυξηθεί.
Σκέψου επίσης το εξής: δεν είχες κοιτάξει το ντεπόζιτο να δεις τί έχει μέσα όταν το πήρες το μηχανάκι,άρα δεν ξέρεις τί είχε πριν μέσα.

Το μηχανάκι παρουσιάζε κάποια συμπτώματα εξ'αιτίας αυτού;

OldMan
24/04/2015, 13:07
Δεν υπάρχει πρόβλημα και άδικα ψάχνεις φταίχτες.
Μην ξεχνάτε ότι κάθε φορά που ανοίγετε την τάπα και για όσα δευτερόλεπτα διαρκεί ο ανεφοδιασμό, σκόνες πέφτουν μέσα στο ντεπόζιτο, είναι αδύνατο να το αποφύγουμε!

Ρε σαν να βλέπω τον μακαριτη τον Αβερωφ που όταν καιγοταν η μισή Πϊνδος έλεγε ότι η φωτιά μεταδίδεται από τα ιπταμενα φλεγόμενα κουκουναρια...

kostaspetrou
24/04/2015, 14:44
Ρε σαν να βλέπω τον μακαριτη τον Αβερωφ που όταν καιγοταν η μισή Πϊνδος έλεγε ότι η φωτιά μεταδίδεται από τα ιπταμενα φλεγόμενα κουκουναρια...
Αυτό χωρίς πλάκα ισχύει.
Στο θέμα μας,κοίτα τί έγραψα στο ίδιο μήνυμα


Σκέψου επίσης το εξής: δεν είχες κοιτάξει το ντεπόζιτο να δεις τί έχει μέσα όταν το πήρες το μηχανάκι,άρα δεν ξέρεις τί είχε πριν μέσα.

Απ'τη στιγμή που δεν έχουμε εικόνα τον καιρό της αγοράς,δεν μπορούμε να πούμε ότι ντε και καλά φταίει το βενζινάδικο.

Άποψή μου ότι δεν δικαιολογείται να κατηγορούμε έτσι τον πρατηριούχο διότι δεν είμαστε σίγουροι ότι φταιέι αυτός.

SONone
25/04/2015, 02:01
ημουν με το kle 250
12λιτρα τεποζιτο +1
απο κακο-καλο συνήθειο κοιταζω τα λιτρα. ο τυπος μου εβαλε μεσα 17λιτρα. οποτε χωρις να χασω την ψυχαιρμια μου ξανα βαζω τα λεφτα στην τσεπη και κοιταζω κατω το πατωμα..
"20 ευρο ειναι φιλε" μου λεει, εγω τον γραφω κανονικα και συνεχηζω να κοιταζω κατω απο την μηχανη..
" τι κοιτας?" μου ξανα λεει..
"μισο ρε φιλε , περιμενω να δω απο που θα τρεξει βενζινη" απαντω χαμογελοντας σαρκαστικα
" αφου δεν εριξα απεξω..." ειχε αρχησει να εκνεβριζετε που καθηστερουσα/ δεν το πληρωνα
" οχι ρε φιλε δεν παιζει... βαλαμε 17 λιτρα αλλα το τεποζιτο μου ειναι 13 λιτρα ολο..." δειχνωντας την αντλια
εκει λοιπον ενιωσε τι παει να γινει.. τραβηχτηκε πισω βαζω το χερι στην τσεπη βγαζω ενα 2ευρο του το πεταω. ανεβενω στην μηχανη βαζω μπροστα τον χαιρεταω μην νομιζει οτι ειμαι κανας αναγωγος και φευγω κυριος. ουτε νευρα ουτε φασαριες ουτε τπτ..
φυσικα οσοι ηταν μπροστα και ακουσαν εφυγαν χωρις να βαλουν βενζινη.

AUFGEBRACHT
25/04/2015, 10:54
Ρε σαν να βλέπω τον μακαριτη τον Αβερωφ που όταν καιγοταν η μισή Πϊνδος έλεγε ότι η φωτιά μεταδίδεται από τα ιπταμενα φλεγόμενα κουκουναρια...

Για τις περίφημες κουκουνάγες που έμειναν στην ιστορία ο Ράλλης το είχε πει το '81 αν δεν κάνω λάθος...

OldMan
27/04/2015, 12:00
Για τις περίφημες κουκουνάγες που έμειναν στην ιστορία ο Ράλλης το είχε πει το '81 αν δεν κάνω λάθος...

Ναι ρειιι...

Σαν Πρωθυπουργός (όπως λέμε: Σαν Φραντζισκο..) ανακοίνωσε τα λεχθεντα υπο του αντιπροέδρου της κυβερησης Γ. Αβερωφ-Τοσίτσα (καλοκαιρι '81)

George_Sp
12/05/2015, 18:32
3 γεμίσματα μετά τον καθαρισμό τεπόζιτου και αντλίας και η κατανάλωση μέσα στη πόλη σε κίνηση και ώρες αιχμής γύρισε ξανά στα 6lt/100km από 7.5 που βάραγε.
Η διαφορά ακούγεται (στον κινητήρα) αλλά και την αισθάνεσαι και στην απόκριση στο γκριπ του γκαζιού.

spyrakos35
27/05/2015, 10:41
έβαλα χτες μπενζίνα στο κουτί, σήμερα το πρωί δουλευε τρικύλινδρο.... :mad:

foreno
27/05/2015, 10:49
κ στο αυτοκίνητο κ στην μηχανή βάζω από ένα συγκεκριμένο πρατήριο που ξέρω ότι είναι "καθαρό"

την είχα πατήσει παλιότερα με αντλία βενζίνης στο αυτοκίνητο κ πλέον προσέχω όσο μπορώ

Pan (dvs)
27/05/2015, 18:01
έβαλα χτες μπενζίνα στο κουτί, σήμερα το πρωί δουλευε τρικύλινδρο.... :mad:

Triumph στο εκαναν?

spyrakos35
27/05/2015, 19:28
Triumph στο εκαναν?

Αν πηγαινουν ετσι οι σωβρακοφανελες και εχουν τοσους κραδασμους, βραστε ορυζα....