PDA

View Full Version : SUZUKI V STROM 650 K4 αλλαγή λαδιών μπροστινού



SHOOTER045
14/04/2015, 22:16
Πρόκειται για φίλο και ίσως πάω με αυτό στην Τσεχία τον Αύγουστο, οπότε να βάλω ένα χεράκι.
Ερωτήσεις
Βγαζουμε τροχό, λύνουμε τις μάνες πάνω και κάτω.
Ξεβιδωνουμε την τάπα( μέχρι εδώ οκ?)
Μετά γυρνάμε τις μπουκάλες, αδειαζουμε τα λάδια. Αφαιρούμε ξύστρες- εξωτερικές τσιμουχες.
Στην συνέχεια τι κάνουμε?
Έχω καθαρίσει λυμένα καλάμια και ελατήρια, αλλά αυτά πώς τα λύνουμε?
Επίσης τις εσωτερικές τσιμουχες πώς τις αλλάζουμε σωστά?
Η Suzuki λέει λάδι sae 10 αν παίξουμε με λίγο ποίο χοντρό θα σκλυρηνει μάλλον.
Και τέλος πόσο λάδι παίρνει η κάθε μπουκάλα?
Μετράμε ύψος - στάθμη η με μετρικο δοχείο τα ml?

amyroukai
14/04/2015, 23:26
Κσεβιδωνεις την βιδα αποκατΟΥ απο την μποτα (με την μακρια μερια του αλεν, την βλεπς στην φωλια του αξονα) και αφου βγει, τραβας και θα χωρισουν καλαμι και μποτα. Θα βγει η εσωτερικη τσιμουχα μαζι με το καλαμι, μια ροδελα που παταει το πανω κουζινετο και το πανω κουζινετο. Α, να εχεις βγαλει την ασφαλεια κατω απο την ξυστρα με ενα κατσαβιδακι πριν τα τραβηξεις για να χωρισουν. Δες την κατασταση των κουζινετων με την ευκαιρια, αν το τεφλον εχει ψευτισει και βλεπεις το χαλκο, παρε νεα.

Ειτε μετρησεις υψος η ml το ιδιο ειναι, το υψος πιο ευκολο. Μπορεις να βαλεις παλι 10αρι αλλα λιγο περισσοτερο, παλι θα σφιξει και δεν θα χασεις ανεση.

Προσθηκη: Αναλογα τη χρονια θελει αλλο υψος (η ml).
Οποτε δες το μανιουαλ. Οι ξενοι λενε 135χιλιοστα για πιο σφιχτο και 15αρι λαδι.

SHOOTER045
14/04/2015, 23:38
Δηλαδή πόσο παίρνει κανονικά το κάθε καλάμι, και πόσο προτείνεις να βάλουμε?

amyroukai
14/04/2015, 23:40
και, λυσε τις επανω βιδες/ταπες στα καλαμια (αφου κανεις την προφορτιση μηδεν) πριν λυσεις τις τιμονοπλακες γιατι ενω θελουν ελαχιστη ροπη, συνηθως τις καργαρουν θανατερα και δυσκολα λυνουν με το καλαμι κατω.

Lioulios
14/04/2015, 23:41
Δεν κάνετε και καμια αναβαθμιση με κανα ελατηριάκι άλλο ας πόυμε ......

amyroukai
14/04/2015, 23:41
Δηλαδή πόσο παίρνει κανονικά το κάθε καλάμι, και πόσο προτείνεις να βάλουμε?

Fork Capacity: 02 505cc, 03-04 496cc
Fork Oil Level: 02 133mm, 03-04 140mm

Και λενε για λιγο παραπανω, αντι 140 να πας 135.

SHOOTER045
15/04/2015, 00:36
Δεν κάνετε και καμια αναβαθμιση με κανα ελατηριάκι άλλο ας πόυμε ......

Είδαμε κάποια σετ ελατήρια.
Αν τού βγαίνουν τα κουκιά, θα τα χτυπήσει

amyroukai
15/04/2015, 08:52
Παίξε πρώτα με την πυκνότητα και την στάθμη του λαδιού γιατί 120 ευρά για σετάκι δεν είναι για πέταμα.


Και ένας βίδεος που δείχνει την διαδικασία. Σκεφτόμουν να την γράψω αλλά με πρόκαμε ο αμερικανός και την οπτικοποίησε.
http://www.motorcyclistonline.com/suspension-tech-tips-how-to-rebuild-your-fork-mc-garage-video

amyroukai
15/04/2015, 08:52
Παίξε πρώτα με την πυκνότητα και την στάθμη του λαδιού γιατί 120 ευρά για σετάκι δεν είναι για πέταμα.


Και ένας βίδεος που δείχνει την διαδικασία. Σκεφτόμουν να την γράψω αλλά με πρόκαμε ο αμερικανός και την οπτικοποίησε.
http://www.motorcyclistonline.com/suspension-tech-tips-how-to-rebuild-your-fork-mc-garage-video

SHOOTER045
15/04/2015, 09:02
Παίξε πρώτα με την πυκνότητα και την στάθμη του λαδιού γιατί 120 ευρά για σετάκι δεν είναι για πέταμα.


Και ένας βίδεος που δείχνει την διαδικασία. Σκεφτόμουν να την γράψω αλλά με πρόκαμε ο αμερικανός και την οπτικοποίησε.
http://www.motorcyclistonline.com/suspension-tech-tips-how-to-rebuild-your-fork-mc-garage-video

Σε ευχαριστώ

πυξιδας990
15/04/2015, 09:23
δεν θυμαμαι την ποσοτητα και το ιξωδες καθολου.
παντως τοτε του ειχα βαλει ελατηρια wp για βαραντερο καθως και πλακα πανω απο το φτερο.μπετον αρμε εγινε.
μιλαμε μαρτιο το ειχα αγορασει,ιουνιο ειχα κανει την μετατροπη τοτε την εποχη της ολυμπιαδας.
ολα πατεντα,δεν ειχαν βγει τοτε after.

SHOOTER045
15/04/2015, 09:30
Η πλάκα ηταν φτιαχτη η έτοιμη του εμπορίου?
Γιατί κάποτε όταν είχα την κουμπινα ( super tenere) αν και είχα αλλάξει ελατήρια, λάδια, revalving κλπ. Ενώ σκλυρηνε είχα την εντύπωση ότι έπαιζε ο τροχός μέσα στα καλάμια.
Η λύση βρέθηκε με γέφυρα πάνω απ το φτερό

πυξιδας990
15/04/2015, 09:43
εμποριου,αλλα την ειχα ελαχιστα τροχισει.δεν θυμαμαι απο πιο μοντελο
νομιζω οτι τωρα βγαζουν γεφυρα για το vstrom.

stam2
15/04/2015, 10:25
Δες την κατασταση των κουζινετων με την ευκαιρια, αν το τεφλον εχει ψευτισει και βλεπεις το χαλκο, παρε νεα.


+1 μεγάλη προσοχή σε αυτό!
αν έχουν φθαρεί τα κουζινέτα (bushings)/θρος, είτε με συνολική φθορά, είτε με χαρακιές, γρατζουνιές, να τα αλλάξετε οπωσδήποτε, μην βάλετε τα ίδια διότι θα φθαρούν γρήγορα ξύστρες και τσιμουχες. Για οικονομία, ψάξε σε μαγαζί που πουλάει κουζινέτα επενδεδυμένα με τεφλόν μήπως βρείτε στις ίδιες διαστάσεις ίδια, διότι η σουζουκι τα πουλάει νομιζω κανα 40άρι ενώ έτσι αν τα βρείτε θα τα πάρετε 3 ευρώ το κομμάτι....
επίσης για οικονομική αλλαγή στο σφίξιμο εμπρός, αλλά και με γνώμωνα ότι θα κάνετε ταξιδιάρικα χιλιόμετρα, προσθέστε μισό με ένα πόντο αποστάτη πάνω από τα ελατήρια (ροδέλες εναλλακτικά) και αφήστε το λάδι με ίδιο sae ή έστω με μία πρόσμιξη με 15άρι πηγένετέ το στο 12... όχι πιο χοντρό θα είναι κούτσουρο σε μικροανωμαλίες και θα το καταλάβετε....

τέλος στο φόρουμ του vstrom, vstromhellasforum.com είναι ένα παλικάρι που φτιάχνει γέφυρες με κανα 50άρικο νομίζω...
vkosmos αν δεν κάνω λάθος. Είναι ότι πιο οικονομικό υπάρχει σε γέφυρα, και απ' ότι είδα από τα μέλη είναι ευχαριστημένα από τη δουλειά....!

καλή συνέχεια.

Lioulios
16/04/2015, 00:28
οταν εβαλα γεφυρα στο δικο μου μπροστινο στο στρωμα ... Εδεσε το μπροστινο και μετα εχασα το πισω μερος

:bawl::bawl::bawl:

stam2
16/04/2015, 07:49
οταν εβαλα γεφυρα στο δικο μου μπροστινο στο στρωμα ... Εδεσε το μπροστινο και μετα εχασα το πισω μερος

:bawl::bawl::bawl:

εννοείται... ότι αν σε ένα σύστημα ενισχύσεις παραπάνω το ένα μέρος του, το υπόλοιπο δείχνει τις αδυναμίες του....

όμως η κατεύθυνση και το φρένο της μοτοσυκλέτας είναι μπροστά και συνεπώς αξίζει αυτή η επέμβαση.
Τώρα αν βγει αργότερα το budget, ένα revalving στην πίσω ανάρτηση ή μία οικονομική αναβάθμιση θα φέρει τα πράγματα στα ίσα τους...!

amyroukai
16/04/2015, 08:52
Η μια αλλη μοτοσικλετα κιολας γιατι το νερο κρασακι δεν γινεται...

teogtp
16/04/2015, 09:27
Από αλλαγή λαδιων φτάσαμε στις γέφυρες στα φυσίγγια σε άλλο μηχανάκι. .......
Μήτσο δεν ρωτάς στο ΚΤΕΛ αν έχει δρομολόγια για Τσεχία;
:lol:

πυξιδας990
16/04/2015, 10:11
Η μια αλλη μοτοσικλετα κιολας γιατι το νερο κρασακι δεν γινεται...
γι αυτο το παρατησαμε και πηγαμε ευρωπη.

παντως το k4 θελει και τα σωληνακια του υψηλης

notakos600
16/04/2015, 12:18
Κσεβιδωνεις την βιδα αποκατΟΥ απο την μποτα (με την μακρια μερια του αλεν, την βλεπς στην φωλια του αξονα) και αφου βγει, τραβας και θα χωρισουν καλαμι και μποτα. Θα βγει η εσωτερικη τσιμουχα μαζι με το καλαμι, μια ροδελα που παταει το πανω κουζινετο και το πανω κουζινετο. Α, να εχεις βγαλει την ασφαλεια κατω απο την ξυστρα με ενα κατσαβιδακι πριν τα τραβηξεις για να χωρισουν. Δες την κατασταση των κουζινετων με την ευκαιρια, αν το τεφλον εχει ψευτισει και βλεπεις το χαλκο, παρε νεα.

Ειτε μετρησεις υψος η ml το ιδιο ειναι, το υψος πιο ευκολο. Μπορεις να βαλεις παλι 10αρι αλλα λιγο περισσοτερο, παλι θα σφιξει και δεν θα χασεις ανεση.

Προσθηκη: Αναλογα τη χρονια θελει αλλο υψος (η ml).
Οποτε δες το μανιουαλ. Οι ξενοι λενε 135χιλιοστα για πιο σφιχτο και 15αρι λαδι.

Πως θα έχει πρόσβαση στην ασφάλεια της τσιμούχας αν δεν έχει χωρίσει το καλάμι στα 2; :jrs:

amyroukai
16/04/2015, 12:24
Πως θα έχει πρόσβαση στην ασφάλεια της τσιμούχας αν δεν έχει χωρίσει το καλάμι στα 2; :jrs:

Βγάζοντας την ξύστρα, δες το βίδεο, αυτό το "circlip" που λέει.

notakos600
16/04/2015, 12:27
Βγάζοντας την ξύστρα, δες το βίδεο, αυτό το "ciclip" που λέει.

Η μπουκάλα χωρίζεται στα 2 ακόμη κι αν η ασφάλεια της τσιμούχας βρίσκεται στη θέση της. Ο σκοπός που βρίσκεται εκεί είναι για να μην ρολλάρει προς τα πάνω η τσιμούχα στο ανεβοκατέβασμα του πιρουνιού. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω, είναι και απλούστερο, IMO πάντα. :beer:

amyroukai
16/04/2015, 12:43
Η μπουκάλα χωρίζεται στα 2 ακόμη κι αν η ασφάλεια της τσιμούχας βρίσκεται στη θέση της. Ο σκοπός που βρίσκεται εκεί είναι για να μην ρολλάρει προς τα πάνω η τσιμούχα στο ανεβοκατέβασμα του πιρουνιού. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω, είναι και απλούστερο, IMO πάντα. :beer:

Ο καθ'ένας με τον τρόπο του, απλά εμένα μου φαίνεται λίγο κάφρικο το να βιάσεις την ασφάλεια που θεωρητικά είναι εκεί όπως τα λες για να απαγορεύει την κίνηση προς τα πάνω της τσιμούχας, τραβώντας την τσιμούχα να περάσει και να παρασύρει την ασφάλεια, όταν με ένα ψιλό κατσαβιδάκι την αφαιρείς σε μηδέν χρόνο.

notakos600
16/04/2015, 12:51
Ο καθ'ένας με τον τρόπο του, απλά εμένα μου φαίνεται λίγο κάφρικο το να βιάσεις την ασφάλεια που θεωρητικά είναι εκεί όπως τα λες για να απαγορεύει την κίνηση προς τα πάνω της τσιμούχας, τραβώντας την τσιμούχα να περάσει και να παρασύρει την ασφάλεια, όταν με ένα ψιλό κατσαβιδάκι την αφαιρείς σε μηδέν χρόνο.

Κάφρικο είναι να προσπαθείς να χώσεις τις δακτυλάρες σου σε κενό χιλιοστών ενώ μπορείς να το κάνεις με πιο απλό τρόπο. Καμία ασφάλεια δεν ζορίζεται με τον δικό μου τρόπο. Θα μου πεις γούστα είναι αυτά, άλλος τη βρίσκει με το συντριβανάτο κι άλλος με το τραπεζάτο αλά ''ο ταχυδρόμος rings twice'' :smokin:

amyroukai
16/04/2015, 13:07
Κάφρικο είναι να προσπαθείς να χώσεις τις δακτυλάρες σου σε κενό χιλιοστών ενώ μπορείς να το κάνεις με πιο απλό τρόπο. Καμία ασφάλεια δεν ζορίζεται με τον δικό μου τρόπο. Θα μου πεις γούστα είναι αυτά, άλλος τη βρίσκει με το συντριβανάτο κι άλλος με το τραπεζάτο αλά ''ο ταχυδρόμος rings twice'' :smokin:

Μπρε Ελλήνικος μιλάω. ΚΑΤΣΑΒΙΔΑΚΙ ΨΙΛΟ. Αυτό κάνει ο τύπος στο βίδεο, αυτό κάνω και εγώ τόσο καιρό που το έκανα πριν βγει το βίδεο. Αν βγάλεις την ξύστρα, βλέπεις την ασφάλεια. Δοκιμαστικό ηλεκτρολόγου ή οποιοδήποτε άλλο ίσιο της πλάκας με πολύ λεπτό κορμό. Τα δάχτυλα δεν χωράνε, ούτε παιδικά να είναι.

Αλλά δεν μου λύνει αυτό που λες την απορία: πως η ασφάλεια που απαγορεύει την μετακίνηση προς τα πάνω της τσιμούχας τελικά βγαίνει με απλό τράβηγμα μαζί με την τσιμούχα κάνοντας αυτό που... απαγορεύει και πως αφού βγαίνει η τσιμούχα τραβώντας με την ασφάλεια στη θέση της δεν σου συμβαίνει το ίδιο και εν κινήσει, αν βρεις καμμιά γιγαντολακκούβα ή άλλη συνθήκη τερματίσματος στο μπροστινό.

Τεσπα, για να το λήξουμε γιατί το βλέπω το ατελέσφορο της κουβέντας, ας κάνει ο καθ' είς home mastoras ότι εκ των δύο του έρχεται πιο εύκολα και η ώρα η καλή στα μπροστινά του. Προφανώς αφού ζούμε και οι δύο μας, δουλεύουν αμφότερες οι μέθοδοι.

notakos600
16/04/2015, 14:02
Πάντως ο δικός μου τρόπος είναι ο ενδεδειγμένος.
Έχεις δίκιο σε ένα πράγμα: ας το σταματήσουμε εδώ γιατί απλά δεν παραδέχεσαι πως η δική σου μέθοδος είναι η λιγότερο σωστή και η συζήτηση φθάνει σε αδιέξοδο. No hard feelings.

stam2
16/04/2015, 14:15
334011

θα συμφωνήσω με τον amyroukai. Η ασφάλεια είναι εκεί για να κρατάει κάτω την τσιμούχα σε περίπτωση απότομης έκτασης της ανάρτησης. Το αν γίνεται αυτό που λες, ή αν βολεύει, δεν σημαίνει ότι είναι και το ενδεικνυόμενο. ΟΜΩΣ! υπάρχει περίπτωση να έχεις μπερδευτεί και να μην θυμάσαι ότι πρώτα έβγαζες την ασφάλεια πριν τραβήξεις απότομα την ανάρτηση για να λυθεί. Σκέψου το λίγο.

Στράτος88
16/04/2015, 23:32
Δεν θυμάμαι το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά άν το μικρό κουζινέτο έχει σημείο έδρασης πάνω στο καλάμι, χωρις να βγεί η ασφάλεια δεν...

amyroukai
16/04/2015, 23:41
Δεν θυμάμαι το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά άν το μικρό κουζινέτο έχει σημείο έδρασης πάνω στο καλάμι, χωρις να βγεί η ασφάλεια δεν...

Υπαρχει καλαμι (δεν εχω λυσει usd) που δεν εχει το μικρο κουζινετο επανω;

MISKIN
17/04/2015, 06:04
Πως θα έχει πρόσβαση στην ασφάλεια της τσιμούχας αν δεν έχει χωρίσει το καλάμι στα 2; :jrs:

Την έχω πρόσφατη την αλλαγή τσιμουχών-ελατηρίων-λαδιών με φωτορομάντζο στο vstromhellasforum για Κ4 και έχω να πω μια χαρά πρόσβαση έχεις στην ασφάλεια βγάζοντας τη ξύστρα.

shooter μη βγάλεις τα ελατήρια πριν λύσεις την αλλενόβιδα από κάτω. Πιθανόν να μη λύνει. Θα χρειαστείς τη πίεση του ελατηρίου για να λύσει η αλλενόβιδα αλλιώς αν είναι κολλημένη θα γυρνάει μαζί με τον εσωτ. μηχανισμό. Εγώ τη μια την έλυσα με αερόκλειδο, δεν έλυνε αλλιώς. Θέλει το ειδικό κωνικό εργαλείο της suzuki για να κοντράρεις το μηχανισμό (ξέχασα πως λέγεται το 13 της φωτο). Γίνεται δουλειά και με κρουστικό κατσαβίδι μπαταρίας.

SHOOTER045
17/04/2015, 06:58
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Μάλλον αύριο θα γίνει η δουλειά.

notakos600
17/04/2015, 09:18
Καλά, πότε προλάβατε και τα είπατε, πότε τα συνενοηθήκατε και με βγάλατε όλοι λάθος, ένας θεός το ξέρει.

amyroukai
17/04/2015, 17:44
Μισκιν τα λεει ο ξανθοψειρας στο βιντεο.

Νοτακο... ψηλα το κεφαλι ρε φιλε, κυκλοφορουν εγκαθετοι συμφλορουμιτες. Παμε δυνατα... https://youtu.be/4vchm-RrXtU

Στράτος88
17/04/2015, 18:29
Υπαρχει καλαμι (δεν εχω λυσει usd) που δεν εχει το μικρο κουζινετο επανω;

Ναι, USD. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι από το Yamaha R1, όπως και το FZ 1 αν δεν κάνω λάθος. Επίσης και το telever, αλλά δεν ξέρω αν το τελευταίο πιάνεται για ανάρτηση!!!!:smokin::evil:

MISKIN
22/04/2015, 20:43
Τελικά την έκανες την αλλαγή; Αν ναι μήπως κατά διαβολική σύμπτωση μέτρησες αυτά;

334363

334358

334361

Εμένα είχαν διαφορετικό βάθος και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι έτσι το φυσιολογικό.

SHOOTER045
22/04/2015, 21:20
Αγνωσται άι βουλαι της Suzuki....
Και στα καινούργια στρώματα, το ένα πήρε παραπάνω λάδι απ το άλλο....






Όχι δεν το κάναμε ακόμα,μόλις το κάνουμε θα το μετρήσω και θα σου πω

MISKIN
22/04/2015, 21:27
Αγνωσται άι βουλαι της Suzuki....
Και στα καινούργια στρώματα, το ένα πήρε παραπάνω λάδι απ το άλλο....






Όχι δεν το κάναμε ακόμα,μόλις το κάνουμε θα το μετρήσω και θα σου πω

Ναι σε παρακαλώ γιατί υποψιάζομαι μπινιά!

SHOOTER045
22/04/2015, 22:16
Όπως τι Μπινια?
51/40 είναι σημαντική διαφορά.
Μήπως δεν βγήκε κάτι από το ένα???

MISKIN
22/04/2015, 22:19
Όπως τι Μπινια?
51/40 είναι σημαντική διαφορά.
Μήπως δεν βγήκε κάτι από το ένα???

Μήπως δε μπορούσε να λύσει ο "μάστορας" τη βίδα ση πρώτη αλλαγή λαδιών που έκανα στα 50000 χλμ και τις έφαγε το κεφάλι με δράπανο; Του ξέφυγε και λίγο και έφαγε και από τη μπότα... Μπορεί όμως να λέω και μαλακίες, γι΄αυτό θέλω να μου πεις πόσο σας μετράει που είναι ίδια μηχανάκια.

SHOOTER045
22/04/2015, 22:32
Όπως τα κρατάς στο αριστερό φαίνεται κάτι χρυσαφι μέσα, στο δεξί όχι.
Οι βίδες είναι ίδιες?
Άντε και το έφαγε.
Μετά αν εφάρμοσε κολαούζο θα έχει διαφορετικου πάχους βίδα, εκτός αν έβαλε μουφα - σπειρωμα και το έφερε στα ίσα σε πάχος, το βάθος όμως δεν δικαιολογείται - μάλλον - μπορεί να λέω και μαλακίες, δεν ξέρω κιόλας αν δεν το λύσω δεν μπορώ να σού πω με σιγουριά.
Στο βίδωμα τότε ή μια βίδα πρέπει να μπαίνει ποίο βαθιά.
Άρα αν είναι έτσι αν το δω αύριο και το μετρήσω πάνω στο μηχανάκι θα είναι όπως είπα παραπάνω η δεν παίζει αυτο και πρέπει να λυθεί πρώτα?

MISKIN
22/04/2015, 22:37
Όπως τα κρατάς στο αριστερό φαίνεται κάτι χρυσαφι μέσα, στο δεξί όχι.
Οι βίδες είναι ίδιες?
Άντε και το έφαγε.
Μετά αν εφάρμοσε κολαούζο θα έχει διαφορετικου πάχους βίδα, εκτός αν έβαλε μουφα - σπειρωμα και το έφερε στα ίσα σε πάχος, το βάθος όμως δεν δικαιολογείται - μάλλον - μπορεί να λέω και μαλακίες, δεν ξέρω κιόλας αν δεν το λύσω δεν μπορώ να σού πω με σιγουριά.
Στο βίδωμα τότε ή μια βίδα πρέπει να μπαίνει ποίο βαθιά.
Άρα αν είναι έτσι αν το δω αύριο και το μετρήσω πάνω στο μηχανάκι θα είναι όπως είπα παραπάνω η δεν παίζει αυτο και πρέπει να λυθεί πρώτα?

Το χρυσαφί είναι η χαλκοροδέλα που έχει κολλήσει μέσα. Μπερδεύεσαι, το σπείρωμα δεν είναι στη μπότα αλλά στον αποσβέστη. Αν είναι κολλημένη και προσπαθείς να τη λύσεις γυρνάει η βίδα μαζί με τον αποσβέστη. Θέλει κρουστική ή παλμική δύναμη για να λύσει.

SHOOTER045
22/04/2015, 22:43
Πάντως δεν είσαι ο μόνος.
Στο ΤΑ της δουλειάς μου κόψανε την μια από τις 4 βίδες που κρατάνε στην μπότα το ένα άκρο του άξονα, και ήθελε να μου αλλάξει καλάμι.
Στο gsx 750p αφού τα ξαναβγαλαμε στην κυκλοφορία, ανακάλυψα ότι αυτό που χρεωθηκα εγώ, είχε στραβωβιδωσει ο προηγούμενος την τάπα λαδιών, με αποτέλεσμα στην αλλαγή να ξεβιδωσει σχεδόν με το χέρι.
Σκέψου δηλαδή να πήγαινα τελικές και να μου έφευγε η τάπα. Μου είπαν για μεγαλύτερο πάσο και βίδα, αλλά προτίμησα το helicoil - μουφα,δραπανο, κολαουζο - πάσα δηλαδή, μουφα με κόλλα σπειρωματων εξωτερικά με το Κάρτερ και μπήκε η ίδια τάπα.
Μαστορια και @@ μαντολες.
Μην ανησυχείς θα το τσεκαρω και θα σου πω