PDA

View Full Version : Λίπανση αλυσίδας.



ChrisNt
15/04/2015, 21:05
Γεια σας παιδιά , διάβασα στο manual για το cbf 125 ότι θέλει για την λίπανση αλυσίδας βαλβολίνη SAE 80 90W ..Πήγε και μου πήρε ο ξάδερφος μου αυτό εδώ http://www.epc.shell.com/docs/GPCDOC_Local_TDS_Kuwait_Shell_Spirax_S2_A_80W-90_%28ar-KW%29_TDS.pdf ...αναφέρει ότι είναι και για μοτοσυκλέτες .Πήγα έβαλα λίγο με ένα πινελάκι αλλά μετά από καμιά 100αριά χιλιόμετρα μου φαίνεται πως κάνει λίγο θόρυβο η αλυσίδα στις χαμηλές ταχύτητες ( ίσως να είναι και η ιδέα μου ).Κάνει αυτό για την λύπανση της αλυσίδας; Πόσο πρέπει να βάζω ;

notakos600
15/04/2015, 21:27
Πάρε ένα spray για αλυσίδες.
Η βαλβολίνη είναι καλύτερη βέβαια αλλά είναι μπελάς.

Μανολης67
15/04/2015, 21:34
Κατ αρχήν πάνε εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35331

Αλλά αν θες την γνώμη μου ( η βαριέσαι να διαβάζεις ολό το ποστ) πάρε ενα σπρέι επώνυμο και τέλος..

mankam
15/04/2015, 21:39
Χρησιμοποιω πολλα χρονια βαλβολινη, καλυτερη λιπανση ποιο καθαρη αλυσιδα, μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και ποιο ευκολο καθαρισμα.
Πεταει λιγο στην αρχη στο λαστιχο και την ζαντα σε μεγαλες ταχυτητες αλλα σιγα σιγα μπορεις να βρεις την ποσοτητα που πρεπει για να το ελαχιστοποιησεις, λιπανση καθε 200 χιλιομετρα περιπου αναλογως με την χρηση.
Εχω παρει ενα μικρο απλικατερ απο το φαρμακειο 100ml περιπου, αυτο που βγαινει το στόμιο και ξαναγεμιζει , εχω βαλβολινη παντα πανω στην μοτοσυκλετα ετσι ακομα και σε ταξιδι να το εχω μαζι μου, την ριχνεις σταγονα σταγονα πανω στην αλυσίδα γυρνωντας τον τροχο με το χερι.

ChrisNt
15/04/2015, 21:56
Έχω κακές εμπειρίες με τα σπρέυ ...πχ στο ποδήλατο όσες φορές έχω πάρει spray γίνεται μ**νι καπέλο οπότε προτιμώ μικρό μπουκαλάκι που ρίχνει σταγόνα σταγόνα και περνάω κάθε ένωση ξεχωριστά.Σίγουρα είναι πολύ χρονοβόρο αλλά το αποτέλεσμα είναι πεντακάθαρη αλυσίδα αλλά σίγουρα θέλει ποιο συχνή λίπανση . Καλή ιδέα ..θα πάω να αγοράσω και εγώ ένα μικρό μπουκαλάκι θα ρίξω μέσα βαλβολίνη και θα ρίχνω στην κάθε ένωση ξεχωριστά ! Απ ότι κατάλαβα έτσι θα θέλει συχνότερα λίπανση αλλά δεν πειράζει εφόσον το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο ..δεν την μπορώ την μπίχλα και την μαυρίλα καθόλου :D

Μανολης67
15/04/2015, 22:00
Επειδή τυγχάνω και ποδηλάτης, τι σπρέι βάζεις στο ποδήλατο? Μοτοσυκλέτας πάντως ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ! γίνεται μαντζούνι, θα στο πουν και στα καταστήματα ποδηλάτου, από εκεί εμένα με σύστησαν και χρησιμοποιώ στο ποδήλατο σπρέι με βάση το πετρέλαιο, ειναι πιο λεπτό και κάνει για χρήση ποδηλάτου, αν εχεις disc στο ποδήλατο πολύ προσοχή στον ψεκασμό, γιατί αν πέσει στην δαγκάνα θα τρίζει για καιρό,
Και οσο αφορά της μηχανές..σπρει και πάλι σπρει, μην το ψάχνεις, ψεκάζεις λίγο και προσεκτικά πρίν πάει η μηχανή για ..ύπνο! (βράδυ δηλαδή) και το αφήνεις, έτσι βγάζεις 500 χλμ άνετα σε νορμάλ χρήσει,

ChrisNt
15/04/2015, 22:04
Δεν βάζω σπρέι στο ποδήλατο ..αγοράζω μικρό μπουκαλάκι 100 ml της shimano και κάνει άψογη δουλειά .Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλά στο ποδήλατο έχω αρκετή εμπειρία σε τεχνικά θέματα ( αφού πρώτα κατέστρεψα μερικά ποδηλατάκια χαχα ) , στα μηχανάκια είμαι noobas .. .Ακόμα θυμάμαι την πρώτη μου ακτινολόγηση ρόδας ποδηλάτου που είχε ως αποτέλεσμα ο τροχός να γίνει σαν αυγό .. το τι γέλιο θα είχαν ρίξει αυτοί που με βλέπανε να πηγαίνω σαν καραβάκι δεν λέγεται :lol:

notakos600
15/04/2015, 22:09
Έχω φτιάξει ένα ορθογώνιο χαρτόνι που φωλιάζει μέσα του η αλυσίδα όταν την ψεκάζω με το σπρέυ.
Αν ρίχνεις στον αέρα θα τα κάνεις όλα μνι.
Για τη μοτοσυκλέτα μιλάω, έτσι;

pipe_smoker
15/04/2015, 23:02
Ρε παίδες με το συμπάθειο αλλά ήμαρτον.

Για λίπανση αλυσίδας μιλάμε όχι για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.

Με το σταγονόμετρο, και το απλικατέρ, και σταγόνα σταγόνα πάνω από κάθε link, δεν ξέρω πόσα μπορεί να έχει η αλυσίδα σου αλλά θα κάτσεις πχ να το κάνεις 116 φορές (?), και δε συμμαζεύεται.

Εκτός κι αν έχεις τόσο πολύ ελεύθερο χρόνο και γουστάρεις μαστορεματοκαταστάσεις οπότε το κάνεις από χόμπυ.

Πάρε ένα σπρέι και τελείωσες με το θέμα.

Και ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις κάποια απαιτητική μοτοσυκλέτα επιδόσεων κλπ, όποιο και να πάρεις τη δουλειά σου θα την κάνεις.
Το καλύτερο σπρέυ είναι το τσάμπα.
Το αμέσως καλύτερο είναι το πιο φθηνό.
Και πάει λέγοντας:wave2:

OldMan
16/04/2015, 14:08
Έχω φτιάχνει

Τετελεσμενος Ενεστώτας διαρκείας..???

sapila racing
16/04/2015, 14:29
Το καλύτερο σπρέυ είναι το τσάμπα.
Το αμέσως καλύτερο είναι το πιο φθηνό.
Και πάει λέγοντας:wave2:

Δεν ισχύει. :wave2:
Εχω δοκιμάσει πάρα πολλά κι εχω καταλήξει σε 2-3.
Οχι δεν στα λεω ρε. :lol:

Τα καλύτερ ααπο αυτα που εχω δοκιμάσει ειναι :
Bel ray Super Clean
Torco Power Slide Chain Lube

Λιπαίνουν σωστά χωρίς να πιάνει μάκα η αλυσίδα.

πχ το Motul chain Lube κανει τα ίδια λεφτά και ειναι για τα μπάζα.
Εχω κι ενα που το βαζω σε κανεναν που δεν χωνεύω, τα κανει όλα π*&&%ανα!! :lol:

Bowleno
16/04/2015, 15:15
Δεν ισχύει. :wave2:
Εχω δοκιμάσει πάρα πολλά κι εχω καταλήξει σε 2-3.
Οχι δεν στα λεω ρε. :lol:

Τα καλύτερ ααπο αυτα που εχω δοκιμάσει ειναι :
Bel ray Super Clean
Torco Power Slide Chain Lube

Λιπαίνουν σωστά χωρίς να πιάνει μάκα η αλυσίδα.

πχ το Motul chain Lube κανει τα ίδια λεφτά και ειναι για τα μπάζα.
Εχω κι ενα που το βαζω σε κανεναν που δεν χωνεύω, τα κανει όλα π*&&%ανα!! :lol:

Το torco ενδιαφέρον... το φέρνει ο Λαμπριανίδης;

sapila racing
16/04/2015, 15:30
Το torco ενδιαφέρον... το φέρνει ο Λαμπριανίδης;

To φερνε αλλά την τελευταία φορά που πήγα του είχε τελειώσει και ξαναπήρα το Bel ray Super Clean.
Ειναι εξ ίσου καλά και τα δύο, το Torco ειναι αρκετά φτηνότερο, ενω η ποσότητα ειναι παραπλήσια:
http://www.trade-wind.gr/chemical/torco-power-slide-chain-lube-5-5-oz.html

:wave2:

Bowleno
16/04/2015, 15:40
To φερνε αλλά την τελευταία φορά που πήγα του είχε τελειώσει και ξαναπήρα το Bel ray Super Clean.
Ειναι εξ ίσου καλά και τα δύο, το Torco ειναι αρκετά φτηνότερο, ενω η ποσότητα ειναι παραπλήσια:
http://www.trade-wind.gr/chemical/torco-power-slide-chain-lube-5-5-oz.html

:wave2:

Thanks, man, :beer:

Περνάω σχεδόν κάθε μέρα μπροστά από το μαγαζί του στην Φραντζή, θα τσεκάρω

sapila racing
16/04/2015, 15:44
Thanks, man, :beer:

Περνάω σχεδόν κάθε μέρα μπροστά από το μαγαζί του στην Φραντζή, θα τσεκάρω

Αν το εχει παλι στοκ γραψτο εδω να περασω να παρω κι εγω κανα δυο να εχω. :beer:

notakos600
16/04/2015, 20:00
Τετελεσμενος Ενεστώτας διαρκείας..???

Ρε συ κάστορα γράψε κι εσύ σε μια οθόνη κινητού χωρίς λάθη να σε παραδεχτώ.