PDA

View Full Version : Βελτιωση τελικης σε wave 110i



Νικος123
16/04/2015, 04:28
Καλησπερα,εχω ενα honda wave 110 μοντελο του 12. Δεν το εχω πειραξει καθολου με εξαιρεση τα λαστιχα και θελω να του ανεβασω την τελικη γτ μετα τα 90 ζοριζεται τρελα...ρωτησα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι επειδη κουβαλαει κινητηρα injection οτι και να κανω θα εχει πολυ μικρη βελτιωση στην τελικη ταχυτητα. επειδη ειμαι τελειως ασχετως μηχανολογικα και σχετικα με τις μετατροπες και το τι πρσοφερει και τι χανει καθε εξαρτημα θα ηθελα να ξερω αν και πως μπορω να αυξησω την τελικη μου.και αν αυτο θα εχει καποια επιπτωση σε αλλα χαρακτηριστικα της μηχανης πχ επιταχυνση καταναλωση κτλ.

thunder ace
16/04/2015, 06:40
Καλημερα.Εμ...το φουκαριαρικο εχει να κουβαλισει και κοτζαμ κινητηρα,που εχει και την ατυχια να μην ειναι καρμπυρατερ....ενα γραναζακι φιλε πισω μικροτερο ,τιποτα αλλο.

GFawkes
16/04/2015, 08:06
Το μηχανακι εχει σχεδιαστει για την ΠΟΛΗ, με κοντες ταχυτητες για να τραβαει στις ανηφορες και τα βαρη.
ΔΕΝ ειναι για τελικιαζει στα 150....

εαν θες τελικη, παρε αλλο μηχανακι, αυτο ειναι ενα παπακι, ενα οχημα ΠΟΛΗΣ, και ακομα και με αλλο γραναζωμα, απο 90 αντε να πας 95 μαξ 100...αλλα θα χασεις σε τραβηγμα...

Αστο το κακομοιρο στην ησυχια του....

Bowleno
16/04/2015, 08:26
+660 στον από πάνω, άστο στην ησυχία του, αν αλλάξεις γρανάζωμα θα πεθαίνει στις ανηφόρες....

McGyver
16/04/2015, 08:35
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, εγώ του δοκίμασα 15άρι μπροστά και ξαναγύρισα στο "μαμά" 14άρι.

thunder ace
16/04/2015, 08:38
απο το να αρχιζει να σκαλιζει το μηχανακι(και να τριβει ο μαστορας τα χερια του)ας αλλαξει γραναζι....θα καταλαβει.

aristidis540
16/04/2015, 08:44
σχετικά με το θέμα,παίζει ρόλο εάν αλλάξεις το εμπρός η το πίσω?
δηλαδή ποιο είναι το σωστό λίγο μεγαλύτερο μπροστά η μικρότερο πίσω?
η είναι το ίδιο?(το εύκολο σε μένα θα είναι να αλλάξω ένα δόντι μεγαλύτερο το μπροστά γιαυτό ρωτάω-2 λεπτά δουλειά)

OldMan
16/04/2015, 13:52
Αλλαζοντας το μπροστα εξοικονομεις χρήμα και χρονο (και βαρος αν μειωνεις τα δοντια) και συνηθως δεν χρειαζονται περισσοτεροι κρικοι στην αλυσίδα...

ΑΛΛΑ...

Μειωνοντας την διαμετρο του μπροστινου αναγκαζεις την αλυσίδα να εχει μεγαλύτερη περιστροφική ταχύτητα με αποτελεσμα μεγαλύτερη φυγοκεντρη δύναμη (που εισαι ρε Κουτσέ..?? :p) που αναγκαζει τους κρικους να θελουν να φυγουν "προς τα έξω", να πιεζονται περισσοτερο πάνω στα ράουλα και να πετιεται περισσοτερο λιπαντικό - κοινώς μεγαλυτερη και προωρη φθορα αλυσιδας που περναει και στα γραναζια..

Υ.Γ.
Υπαρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός δοντιων (11) κατω από τον οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κατεβεις (και για αλλους λογους εκτός από τους παραπάνω που εχουν να κανουν με τις ενεργες επιφανειες επαφής μπλα μπλα μπλα) ο οποιος αριθμός στα μηχανακια ανεβαινει στο 13 - ασχετα αν καποιες εταιρίες βγαζουν μπροστινό με 12 δοντια..)

Νικος123
16/04/2015, 16:18
Με λιγα λογια δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω,δεδομενου οτι δεν θελω να μειωσω την επιταχυνση μου(το εχω σχεδον παντα δικαβαλο).

thunder ace
16/04/2015, 17:27
Υπαρχουν 1000 πραγματα να του κανεις,αλλα ποτε δεν θα εχεις αυτο που εχεις τωρα:το κεφαλι σου ησυχο και 0 προβληματα.

leftos
17/04/2015, 10:02
Αν ησουν περισσοτερα μονοκαβαλα τοτε θα το μακραινες με γραναζι και θα εβλεπες μια μικρη διαφορα.
Αλλα αφου εισαι δικαβαλος περισσοτερο θα σου φανει που σε ανηφορικη κλιση σε πορεια θα πρεπει να κατεβαζεις ταχυτητα παρα τα 5 χλμ παραπανω σε ευθεια και κατηφορα που θα κερδισεις στην τελικη σου.

nikonian
17/04/2015, 12:38
Ο Μόνος φτηνός και ασφαλής πειραματισμός είναι το μπροστινό γρανάζι.
Με 3,5 ευρώ παίρνεις ένα δόντι μεγαλύτερο γρανάζι , το φοράς και έχεις ένα μηχανάκι που πάει πιο ξεκούραστα στις ευθείες, μέχρι τα 95 και τερματίζει περίπου στα 105 κοντερίσια.
Αν όμως πηγαίνεις συχνά δικάβαλος , ή οι διαδρομές σου έχουν ανηφοριές, μην πειράξεις τίποτα.
Στον κινητήρα , την τροφοδοσία, την εξάτμιση, μην βάλεις χέρι. Πεταμένα λεφτά και κίνδυνοι.

sniper
17/04/2015, 12:40
Ο Μόνος φτηνός και ασφαλής πειραματισμός είναι το μπροστινό γρανάζι.
Με 3,5 ευρώ παίρνεις ένα δόντι μεγαλύτερο γρανάζι , το φοράς και έχεις ένα μηχανάκι που πάει πιο ξεκούραστα στις ευθείες, μέχρι τα 95 και τερματίζει περίπου στα 105 κοντερίσια.
....

Σίγουρα ή τα 'χεις μπερδέψει;

SHOOTER045
17/04/2015, 12:56
Με λιγα λογια δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω,δεδομενου οτι δεν θελω να μειωσω την επιταχυνση μου(το εχω σχεδον παντα δικαβαλο).

Βάλε νίτρο

OldMan
17/04/2015, 13:35
Σίγουρα ή τα 'χεις μπερδέψει;

Ελαααα....

Τι ένα πάνω τι ένα κατω...??

sniper
17/04/2015, 14:00
Ελαααα....

Τι ένα πάνω τι ένα κατω...??

Μπροστά ή πισω ειναι το θέμα.