PDA

View Full Version : Πατωματζης;



thunder ace
16/04/2015, 11:09
Παιδια μια ερωτηση,για να μη παμε στα τυφλα:εχουμε ενα παλιο πατωμα 60 τετραγωνικα.Δεν θελουμε να το ξηλωσουμε,αλλα να βαλουμε ενα αλλο απο πανω.Ειναι εδω μεσα καποιος που να μας πει (περιπου ετσι)ποσο θα κοστισει;ΔΕΝ θελουμε κυριλε,ακριβα,πολυτελειες κλπ.Μαλλον καποια φτηνη λυση που μπορει να μπορει να προτεινει καποιος.Εεεεε....συγνωμη δεν ειπα, το παλιο πατωμα ειναι ξυλινο και αυτο που θα μπει απο πανω παλι ξυλινο.

Desperado
16/04/2015, 11:36
Δεν είμαι πατωματζής αλλά κάποια στιγμή που σκεφτόμουν να κάνω κάτι αντίστοιχο, είχα βρει σαν καλή - σχετικά εύκολη και οικονομική λύση την τοποθέτηση πατώματος Laminate. Τσεκάρισε το

PetranGR
16/04/2015, 12:00
Δεν είμαι πατωματζής αλλά κάποια στιγμή που σκεφτόμουν να κάνω κάτι αντίστοιχο, είχα βρει σαν καλή - σχετικά εύκολη και οικονομική λύση την τοποθέτηση πατώματος Laminate. Τσεκάρισε το

+ πολλά

Το κάναμε στο γραφείο του φίλου του αδερφού μου, 3 άτομα μόνοι μας χωρίς να έχουμε γνώσεις ιδιαιτέρες.

Το αποτέλεσμα ; απλά τέλειο.

Πας αγοράζεις τα "φύλα" πατώματος, αγοράζεις το kit στερέωσης,έτοιμο στο δίνουν και βάζεις από κάτω υλικό όπως μεμβράνες ηχοαπορροφιτικές κτλ. ότι θέλεις εμείς βάλαμε για υγρασία κτλ. γιατί ο χώρος έχει λίγο "υψηλή" υγρασία από το δάπεδο.

Οπότε η δουλειά έγινε πολύ πολύ πολύ φθηνά σε σχέση με κάτι άλλο.

Η άλλη επιλογή σου είναι να κάνεις επισκευή σε αυτό που έχεις .

Στο δωμάτιο μου ,25 τμ. περίπου πλήρωσα 150€ για επισκευή δρύινου πατώματος,παλιού αρκετά,με γρατζουνιές,βαθουλώματα σκασίματα κτλ. και τώρα είναι σαν καινούργιο εδώ και 2 χρόνια που έχει γίνει.

Panos76
16/04/2015, 12:09
+ πολλά

Το κάναμε στο γραφείο του φίλου του αδερφού μου, 3 άτομα μόνοι μας χωρίς να έχουμε γνώσεις ιδιαιτέρες.

Το αποτέλεσμα ; απλά τέλειο.

Πας αγοράζεις τα "φύλα" πατώματος, αγοράζεις το kit στερέωσης,έτοιμο στο δίνουν και βάζεις από κάτω υλικό όπως μεμβράνες ηχοαπορροφιτικές κτλ. ότι θέλεις εμείς βάλαμε για υγρασία κτλ. γιατί ο χώρος έχει λίγο "υψηλή" υγρασία από το δάπεδο.

Οπότε η δουλειά έγινε πολύ πολύ πολύ φθηνά σε σχέση με κάτι άλλο.

Έχω διαβάσει ότι σε μη - επαγγελματικούς χώρους δεν ενδεικνύεται το λάμινεητ (ειδικά σε παιδικά δωμάτια) λόγω τοξικότητας των υλικών της (φορμαλδεΰδη, κλπ).




Η άλλη επιλογή σου είναι να κάνεις επισκευή σε αυτό που έχεις .

Στο δωμάτιο μου ,25 τμ. περίπου πλήρωσα 150€ για επισκευή δρύινου πατώματος,παλιού αρκετά,με γρατζουνιές,βαθουλώματα σκασίματα κτλ. και τώρα είναι σαν καινούργιο εδώ και 2 χρόνια που έχει γίνει.

Για εμένα αυτό με 1000.

PetranGR
16/04/2015, 12:11
Έχω διαβάσει ότι σε μη - επαγγελματικούς χώρους δεν ενδεικνύεται το λάμινεητ (ειδικά σε παιδικά δωμάτια) λόγω τοξικότητας των υλικών της (φορμαλδεΰδη, κλπ).

δεν ισχύει αυτό , μια χαρά μπορεί να μπεί σε δωμάτια , σαλόνια κτλ.

amyroukai
16/04/2015, 12:12
Για 60 τετραγωνικά μάλλον κοντά στο 500ρικο σε βλέπω (τιμές Αθήνας, εκεί ίσως είναι πιο φτηνά) για ξύσιμο/στοκάρισμα/βερνίκωμα.
Μάλλον θα βγει πιο φτηνό το laminate, ειδικά αν το πιάσεις μόνος σου.

thunder ace
16/04/2015, 12:18
Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way.Ειναι 100+χρονων.Μονο καινουργιο απο πανω.Δηλαδη καποιος που πιανουν τα χερια του,το καταφερνει(μονος του);Ευχαριστω παιδια,συνεχιστε να δινετε πληροφορειες παρακαλω.

zannisvel
16/04/2015, 12:18
Απλα προσοχη στο laminate.
Αν παρεις το φθηνο 8mm θα το μετανοιωσεις. Με το παραμικρο ξεφλουσιζει και κατα την εγκατασταση και κατα τη χρηση. Αν πας για laminate θελει μια A ερευνα αγορας. Εχω βαλει laminate σε 2 σπιτια, στο ενα 2 φορες μεσα σε 2 χρονια λογω κακης ποιοτητας.

PetranGR
16/04/2015, 12:29
Για 60 τετραγωνικά μάλλον κοντά στο 500ρικο σε βλέπω (τιμές Αθήνας, εκεί ίσως είναι πιο φτηνά) για ξύσιμο/στοκάρισμα/βερνίκωμα.
Μάλλον θα βγει πιο φτηνό το laminate, ειδικά αν το πιάσεις μόνος σου.

+1


Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way.Ειναι 100+χρονων.Μονο καινουργιο απο πανω.Δηλαδη καποιος που πιανουν τα χερια του,το καταφερνει(μονος του);Ευχαριστω παιδια,συνεχιστε να δινετε πληροφορειες παρακαλω.

Μπορείς να το βγάλεις φώτο ; να μας το δείξεις; μπορώ να σε βοηθήσω έστω λίγο,γιατί το είχα ψάξει πολύ το θέμα σε forums κτλ κτλ. και ρωτούσα από εδω και από εκεί.
Ίσως αξίζει να το κάνεις ,μην τρελένεσαι.


Απλα προσοχη στο laminate.
Αν παρεις το φθηνο 8mm θα το μετανοιωσεις. Με το παραμικρο ξεφλουσιζει και κατα την εγκατασταση και κατα τη χρηση. Αν πας για laminate θελει μια A ερευνα αγορας. Εχω βαλει laminate σε 2 σπιτια, στο ενα 2 φορες μεσα σε 2 χρονια λογω κακης ποιοτητας.

+1
Η ποιότητα παίζει μεγάλο ρόλο να πάρεις 12mm αλλά και Α' ποιότητα και μετά δεν μασάς.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Πάτωμα:
http://www.praktiker.gr/p/patoma-laminate-floordreams-12mm-brush-oak-60908

Υπόστρωμα:
http://www.praktiker.gr/p/ypostroma-dapedon-selit-xps-me-koumpoma-5mm-43911

Αν έχεις πολύ υγρασία από το πάτωμα προς τα πάνω βάζεις και αυτό:
http://www.praktiker.gr/p/ypostroma-patomaton-rolo-25m-19646

Και το σέτ τοποθέτησης:
http://www.praktiker.gr/p/set-topothetisis-laminate-3332

Εμείς έτσι τα κάναμε :)

teogtp
16/04/2015, 12:35
Για 60 τετραγωνικά μάλλον κοντά στο 500ρικο σε βλέπω (τιμές Αθήνας, εκεί ίσως είναι πιο φτηνά) για ξύσιμο/στοκάρισμα/βερνίκωμα.
Μάλλον θα βγει πιο φτηνό το laminate, ειδικά αν το πιάσεις μόνος σου.

Με το βερνικωμα ειναι να παρεις την αφεντια σου και να την κανεις απο το σπιτι για κανα 2 μερες.
Η μυρωδια ειναι απιστευτη και ο χωρος πρεπει να ειναι σφραγισμενος για να αποφευχθει επικαθηση βρωμιας στο νωπο πατωμα.

Bowleno
16/04/2015, 12:45
Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way.Ειναι 100+χρονων.Μονο καινουργιο απο πανω.Δηλαδη καποιος που πιανουν τα χερια του,το καταφερνει(μονος του);Ευχαριστω παιδια,συνεχιστε να δινετε πληροφορειες παρακαλω.

Αν είναι μασίφ δρύινο φαντάζομαι θα ξέρεις την αξία του, έτσι;

PetranGR
16/04/2015, 12:53
Με το βερνικωμα ειναι να παρεις την αφεντια σου και να την κανεις απο το σπιτι για κανα 2 μερες.
Η μυρωδια ειναι απιστευτη και ο χωρος πρεπει να ειναι σφραγισμενος για να αποφευχθει επικαθηση βρωμιας στο νωπο πατωμα.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Απλά θέλει να είναι κλειστά όλα,ώστε να μην μπεί σκόνη και μετά από 12 ώρες απλά ανοίγεις λίγο το παράθυρο ώστε να αλλάξει η ατμόσφαιρα μέσα.


Αν είναι μασίφ δρύινο φαντάζομαι θα ξέρεις την αξία του, έτσι;

Το αυτό!
Περίμενα να το γράψει κάποιος...

Το δικό μου είναι μασίφ δρύινο που πλεόν στο εμπόριο είναι από τα πιο ακριβά ξύλα.

Panos76
16/04/2015, 12:56
Αν είναι μασίφ δρύινο φαντάζομαι θα ξέρεις την αξία του, έτσι;

Τα ξηλώνουν από παλιές βίλες της Τοσκάνης και αλλού και τα τοποθετούν εδώ σε βίλες της Μυκόνου κλπ.

endopandou
16/04/2015, 12:57
Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way
μη ντο λες... Δείξε καμιά φωτό από ένα άσχημο σημείο του πατώματος να δούμε πόσο χάλια είναι γιατί μπορεί να φτιάχνεται

amyroukai
16/04/2015, 13:10
Με το βερνικωμα ειναι να παρεις την αφεντια σου και να την κανεις απο το σπιτι για κανα 2 μερες.
Η μυρωδια ειναι απιστευτη και ο χωρος πρεπει να ειναι σφραγισμενος για να αποφευχθει επικαθηση βρωμιας στο νωπο πατωμα.

Ναι για το "σφραγισμένο" για ένα ΣΚ ίσως. Διαφωνώ με την παρατήρηση όσον αφορά στην μυρωδιά γιατί τα νέα βερνίκια δεν βρωμάνε όσο τα παλιά, την επόμενη μέρα κιόλας το σπίτι είναι ΟΚ από μυρωδιές.

STOYBI
16/04/2015, 13:13
Απλα προσοχη στο laminate.
Αν παρεις το φθηνο 8mm θα το μετανοιωσεις. Με το παραμικρο ξεφλουσιζει και κατα την εγκατασταση και κατα τη χρηση. Αν πας για laminate θελει μια A ερευνα αγορας. Εχω βαλει laminate σε 2 σπιτια, στο ενα 2 φορες μεσα σε 2 χρονια λογω κακης ποιοτητας.

Το φθηνο με το ακριβο δεν εχουν καμμια σχεση στην φθορα οσο αφορα το παχος...!!!

Στην φθορα μετραει μονο η επιστρωση ( που σημαινει οτι οταν θα ειναι μαπα στα 6 χιλ θα ειναι και στα 12...)

STOYBI
16/04/2015, 13:15
+1



Μπορείς να το βγάλεις φώτο ; να μας το δείξεις; μπορώ να σε βοηθήσω έστω λίγο,γιατί το είχα ψάξει πολύ το θέμα σε forums κτλ κτλ. και ρωτούσα από εδω και από εκεί.
Ίσως αξίζει να το κάνεις ,μην τρελένεσαι.



+1
Η ποιότητα παίζει μεγάλο ρόλο να πάρεις 12mm αλλά και Α' ποιότητα και μετά δεν μασάς.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Πάτωμα:
http://www.praktiker.gr/p/patoma-laminate-floordreams-12mm-brush-oak-60908

Υπόστρωμα:
http://www.praktiker.gr/p/ypostroma-dapedon-selit-xps-me-koumpoma-5mm-43911

Αν έχεις πολύ υγρασία από το πάτωμα προς τα πάνω βάζεις και αυτό:
http://www.praktiker.gr/p/ypostroma-patomaton-rolo-25m-19646

Και το σέτ τοποθέτησης:
http://www.praktiker.gr/p/set-topothetisis-laminate-3332

Εμείς έτσι τα κάναμε :)


Προελευση δεν γραφει και ανησυχω.....

zannisvel
16/04/2015, 13:18
Το φθηνο με το ακριβο δεν εχουν καμμια σχεση στην φθορα οσο αφορα το παχος...!!!

Στην φθορα μετραει μονο η επιστρωση ( που σημαινει οτι οταν θα ειναι μαπα στα 6 χιλ θα ειναι και στα 12...)

Δεν ειπα το αντιθετο, ουτε εγραψα οτι οσο πιο χοντρο τοσο καλυτερο, Αν και καλο θα ηταν, να ειναι 12mm και καλη ποιοτητα (PVC) που απο δικη μου εμπειρια ειναι οτι πιο δυνατο.

PetranGR
16/04/2015, 13:20
Ναι για το "σφραγισμένο" για ένα ΣΚ ίσως. Διαφωνώ με την παρατήρηση όσον αφορά στην μυρωδιά γιατί τα νέα βερνίκια δεν βρωμάνε όσο τα παλιά, την επόμενη μέρα κιόλας το σπίτι είναι ΟΚ από μυρωδιές.

ακριβώς.

Όσο για το "ποιότητα" κτλ. μπορώ να πώ ότι το συγκεκριμένο 12mm που πήραμε,εμάς προσωπικά άντεξε με το παραπάνω.

Ρίξε και μια ματιά στα leroy merlin.

STOYBI
16/04/2015, 13:22
Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way.Ειναι 100+χρονων.Μονο καινουργιο απο πανω.Δηλαδη καποιος που πιανουν τα χερια του,το καταφερνει(μονος του);Ευχαριστω παιδια,συνεχιστε να δινετε πληροφορειες παρακαλω.


Καινουργιο πατωμα πανω απο το παλιο απλα δεν μπαινει.....

Οι συστολες διαστολες ( ξυλο=ζωντανος οργανισμος..) του παλιου θα στο στειλουν περιπατο το καινουργιο......

Υπαρχει μια λυση για να στρωθει πατωμα πανω απο το παλιο αλλα θα σου βγει παραπανω απο την λυση ... Ξυλωμα και καινουργιο...!!

laminate.... Εαν δεν ειναι αλφαδεια το παλιο πατωμα θα βγει μια αηδια.... Συν επισεις το προβλημα που θα εχει με τα παραπανω που εγραψα...!

STOYBI
16/04/2015, 13:29
Δεν ειπα το αντιθετο, ουτε εγραψα οτι οσο πιο χοντρο τοσο καλυτερο, Αν και καλο θα ηταν, να ειναι 12mm και καλη ποιοτητα (PVC) που απο δικη μου εμπειρια ειναι οτι πιο δυνατο.

Δεν παιζει ρολο το παχος στο laminate καθως μπαινει σε πληρη εφαπτωμενη επιφανεια......

Το laminate θα χαλασει η απο κακης ποιοτητας επιστρωση η απο υγρασια στο mdf.....

To pvc αλλουνου παπα ευαγγελιο .... Πολυ ποιο ακριβο ...Ανυπαρκτες επιλογες χρωματων ( αν και δεν εχω ασχοληθει προσφατος εαν κανω λαθος διορθωνεις..)


:wave2:

azar41
16/04/2015, 13:41
Αν το υπάρχον παραμένει καλούτσικα αλφαδιασμένο, ενα ποιοτικό λαμινέιτ είναι καλή λύση,τοποθετείτε γρήγορα, δεν θέλει βάψιμο και δεν έχεις μεγάλο σκαλοπάτι με τα δωμάτια που επικοινωνεί.
Στην περίπτωση όμως που είναι τοσο χάλια που πρέπει να αλφαδιάσεις,χρειάζεται καδρόνιασμα πάνω στο παλιό και τοποθέτηση καινούργιου καρφωτού πατώματος.
Θα σου πρότεινα σουηδικό μονοκόματο στο μήκος, έχει την καλύτερη σχέση τιμής -ποιότητας (15 e /m2)

thunder ace
16/04/2015, 14:07
Λοιπον παιδια,το στορυ :εχουμε ενα παλιο πετρινο σπιτι διπατο.Το πατωμα του επανω οροφου,ειναι ταβανι του κατω.Το υλικο του πατωματος ειναι κατι σανιδες τις πλακας(σαν σανιδες οικοδομης).Απο την κατω μερια η μανα μου πριν 20 χρονια ,εφερε μαστορια,τις τριψανε,τις καψανε!!!(ετσι μου ειπε)και ας πουμε ειναι οκ.Οταν ομως πας επανω και τις δεις σαν πατωμα ,ειναι αφημενες στην τυχη τους.Να αλλαξω ολη την ξυλεια και να βαλω καινουργια ουτε λογος,παμε σε μεγαλους μπελαδες(και δεν υπαρχουν φραγκα)Βαζω μερικες φωτο334005334009334010η πρωτη και η δευτερη απο κατω,η τριτη απο πανω(ΕΚΕΙ που θελω να περασω καινουργιο πατωμα)

Bowleno
16/04/2015, 14:13
Λοιπον παιδια,το στορυ :εχουμε ενα παλιο πετρινο σπιτι διπατο.Το πατωμα του επανω οροφου,ειναι ταβανι του κατω.Το υλικο του πατωματος ειναι κατι σανιδες τις πλακας(σαν σανιδες οικοδομης).Απο την κατω μερια η μανα μου πριν 20 χρονια ,εφερε μαστορια,τις τριψανε,τις καψανε!!!(ετσι μου ειπε)και ας πουμε ειναι οκ.Οταν ομως πας επανω και τις δεις σαν πατωμα ,ειναι αφημενες στην τυχη τους.Να αλλαξω ολη την ξυλεια και να βαλω καινουργια ουτε λογος,παμε σε μεγαλους μπελαδες(και δεν υπαρχουν φραγκα)Βαζω μερικες φωτο334005334009334010η πρωτη και η δευτερη απο κατω,η τριτη απο πανω(ΕΚΕΙ που θελω να περασω καινουργιο πατωμα)

Δεν είναι Δρυς, πάντως. για πευκόξυλο μου κάνει, αν τοποθετήσεις νέο πάτωμα από πάνω του θα βγει κάτι σε κυματοειδές.....

thunder ace
16/04/2015, 14:20
Δεν σωνετε;δεν εχω αλλη εναλλακτικη.Σιγουρα οταν εισαι πανω, δεν το λες το πατωμα"αεροδρομιο",αλλα μπας και καποιος εχει(ξερει)λυση.

thunder ace
16/04/2015, 14:23
Καινουργιο πατωμα πανω απο το παλιο απλα δεν μπαινει.....

Οι συστολες διαστολες ( ξυλο=ζωντανος οργανισμος..) του παλιου θα στο στειλουν περιπατο το καινουργιο......

Υπαρχει μια λυση για να στρωθει πατωμα πανω απο το παλιο αλλα θα σου βγει παραπανω απο την λυση ... Ξυλωμα και καινουργιο...!!

laminate.... Εαν δεν ειναι αλφαδεια το παλιο πατωμα θα βγει μια αηδια.... Συν επισεις το προβλημα που θα εχει με τα παραπανω που εγραψα...!
Ωχ...το χανουμε το ματς.

Ζεύκας
16/04/2015, 14:29
Είναι αμαρτία να βάλεις σε τέτοιο κτίριο λαμινέ πάτωμα.
Εγώ δεν θα έβαζα ούτε σε πολυκατοικία του '60 πόσο μάλλον σε ένα πέτρινο σπίτι με ξύλινο χώρισμα ορόφων.

Να μην το ψάξεις για αποκατάσταση του υπάρχοντος πατώματος;
ίσως να βγει λίγο πιο ακριβά αλλά μιλάμε για πάτωμα ενός αιώνα και βάλε.

STOYBI
16/04/2015, 14:40
Δεν βλεπω κατι κακο στο πατωμα... Εκτος εαν υπαρχουν ξηλωματα-ραισματα και πετσικαρισματα ( που στις φωτο δεν φαινονται....)

Απο κατω με επενδυση ραμποτε θα εισαι μια χαρα ......

Παρε γνωμη ειδικου.... ισως να θες παλι ενα ρετουσαρισμα μονο και τελος...!

endopandou
16/04/2015, 14:40
Μαόνι είναι το πάτωμα. Πραγματικά αρχαίο...
Επειδή δεν νομίζω να κάνετε πολύ χρήση, η καλύτερη λύση (όχι η πιο οικονομική ωστόσο) είναι ένα φθηνό λαμινέιτ με χρήση και των 2 υποστρομάτων αν δεν είναι εντελώς λείο το υπάρχων πάτωμα και δεν έχετε καλή ηχομόνωση. Ενώ αν αυτές οι προϋποθέσεις τηρούνται ένα υπόστρωμα σαν αυτό με τα 0.76 γιούρα είναι αρκετό.

thunder ace
16/04/2015, 14:41
Καλα Ζευκα,δεν το εχεις δει το σπιτι,για αυτο τα λες.Και δεν ειναι ολο το σπιτι της οικογενειας μου.Το μισο ειναι.334013

Ζεύκας
16/04/2015, 15:16
ετσι απα περιέργεια, βάζεις μια εξωτερική φωτό;

MG-KTiNoS
16/04/2015, 16:44
Η λυση να φτιαξω το ηδη υπαρχων ,no way.Ειναι 100+χρονων.
:uplate:

Αυτα γενικά δεν τα χαλάνε...

σλέου

thunder ace
16/04/2015, 17:16
334017334018

thunder ace
16/04/2015, 17:22
Το πισω το λιγο πιο ψηλο ειναι με την πρασινη πορτα.Πετρινο ειναι ,αλλα με τα χρονια εχει δεχθει τοσο στοκαρισμα να το πω,δεν ξερω,που δεν του φαινεται.

leftos
18/04/2015, 09:25
Επειδη προσφατα πηγε ο πατερας μου στο χωριο και το σπιτι ειναι του 1909 εχει ακριβως τα ιδια θεματα.
Εβαλα παλι ενα πλαστικο δαπεδο σαν και αυτο που εχεις. Ηταν τοσο στραβα τα ξυλα που δεν αξιζε να κανεις κατι αλλο την παρουσα στιγμη.
Τωρα αν το δικο σου ειναι οπως στην φωτο και το υπολοιπο και ειναι ισιο θεωρω οτι τριβεις λουστραρεις και με μια αρμοκολλα κλεινεις τους αρμους στα 2 ξυλα για να μπορει να σκουπιζεται.
Πιστευω οτι με αυτο το φρεσκαρισμα και οικονομικα θα σου βγει και θα ειναι εμφανισιμο. Αν ειναι ισιο βεβαια.
Οσο για το σοβατισμα απ'εξω η το ασβεστομα τα περισσοτερα απο τα σπιτια αυτα δεν ηταν πετρινα αλλα πλιθινα ( τουλαχιστον το δικο μας ετσι ειναι )
Με αποτελεσμα με τα χρονια και τους σεισμους να υπαρχουν διαβρωσεις οποτε ηταν οι πιο ευκολες λυσεις για να μεινουν οι τοιχοι στην θεση τους.

thunder ace
18/04/2015, 09:45
Καλημερα.Οχι,δεν ειναι πλιθινο,ειναι οντως πετρινο και(ρωτησα τη μανα μου)ειναι περιπου απο το 1890 τελικα.Το μπροστινο χαμηλο(αυτο που μενω)ειναι απο το 1920,αλλα πριν 20χρονια εγιναν καποιες δουλειες(τοιχους-πατωματα-ταβανι κλπ)και ειναι οκ.Ευχαριστω ολους που απαντησαν και τον Ιουνιο που πιθανοτατα θα αρχισω να το παλευω,θα τα ξαναπουμε.:wave2:

ΝΤΙΚ
18/04/2015, 09:49
οτι και να σου πουνε , απο φωτο και εξ αποστασεως δεν γινεται τιποτα.
επειδη ειναι στον τομεα της δουλειας μου (οικοδομοτεχνικα εργα-ανακαινισεις)
θα σου πω οτι λεω και στους πελατες μου, τα ΠΑΝΤΑ γινονται.
το οικονομικο απλα καθοριζει τα ορια της οποιας εργασιας.
και να τριφτει μπορει και να ερθει στρα ισια του,και λαμινατ βαζεις, και μουσαμα,και απο πανω κοντρα σανιδια πατωματος μπαινουν, και παρκε, και με μαγκια μπαινει πλακακι,
ενας παραγοντας εκτος του οικονομικου ειναι ομως και το υψος του οροφου σου,
αν σε παιρνει δηλαδη να σηκωθεις ,κοψεις πορτες κτλ

thunder ace
18/04/2015, 09:58
Εννοεις αν βαζωντας αλλο πατωμα πανω στο παλιο,θα σηκωθει 2-3-5 ποντους ,ξερω γω παραπανω;κανενα προβλημμα.Εχει περιθωριο.

stam2
19/04/2015, 07:30
Το να σηκωθει σημαινει οτι πρεπει να κοψεις ολες τις πορτες απο κατω το εχεις σκεφτει αυτο...; επισης κατι αλλο: το ξυλο εχει φοβερο δεσιμο με το περιβαλλον της εξοχης, αντεχει σε μεγαλες υγρασιες και ζεστες-κρυο. Το λαμινειτ οσο καλο και ναναι δεν θα αντεξει στο 70% υγρασια που πιανει ευκολα στην εξοχη. Γνωμη μου: παρε μια πλανη με 40 ευρω και ενα παλμικο μεγαλο τριβειο με αλλα τοσα. Μοιραζεις σε κομματια τους χωρους του πατωματος. Ξυνεις τριβεις λιαινεις ανα χωρο και μετα στοκαρεις. Στο τελος ή λουστραρεις μονος σου ή φερνεις συνεργειο. Αν το κανεις μονος σου θα επιλεξεις νεφτιου και οχι νερου γιατι ειναι πιο σκληρο και ανθεκτικο. Για εφαρμογη προτεινω το ρολακι 10-15cm απο αφρολεξ και ΟΧΙ πινελο. Στο πρωτο χερι το πατωμα θα αγριεψει. Ξανατριβεις με ψιλο και ξαναπερνας δευτερο. Αν ψαχνεις το τελειο κανεις και 3ο ρετουσαρισμα. Με εργαλεια (που θα σου μεινουν κι ολας) και αναλωσιμα ολα μαζι θα σου παει μαξ 250 ευρω και το αποτελεσμα θα αντεξει αλλα 50 χρονια...

Εντιτ: καλοκαιρι να την κανεις τη δουλεια που θα ειναι στεγνα τα ξυλα...

ανυποτακτος
19/04/2015, 17:09
νοικιαζουν μηχανεσ τριψιματοσ ξυληνου δαπεδου ποιο σωστη δουλεια και μαζι και τα απαραιτητα γιαλοχαρτα οτι δεν χρειαστη μπορει νατα δωσησ πισω

OptimusPrime
19/04/2015, 19:06
Η πιο οικονομικη λυση για σενα ειναι να τρίψεις το πάτωμα που υπάρχει απο τι βλέπω ειναι μαλλον ειναι πιτς παιν ειναι αρκετά καλο ξυλο ως προς της αντοχές στα χρονια και ειναι πολυ ομορφο ξυλο ... λογικα εχεις αρκετο παχος για να κανεις δουλεια .... αν δεν εχει προβληματα ανοιγματα σπασμενα κλπ το κοστος σου θα ειναι ενοίκιο μηχανής και γυαλόχαρτα και το βερνίκι και δικια σου δουλειά για να μην τα δόσεις σε μαστορους αν δεν το εχεις βρες εναν μαστορα λογικα δεν θα σου παρει κανα τρελο πόσο ....
τωρα αν εχει προβληματα παλι θα το τρίψεις για να ερθει στα ισια του και μετα ενα laminate η egger ειναι αρκετα καλη εταιρια (γερμανικη πανω απο 10 χρονια εγγύηση κλπ ) τα leroi και praktiker εχουν τελειωμένα κινεζικά ) ... αλλα γενικα δες την πρωτη προταση

thunder ace
19/04/2015, 19:21
Καλησπερα .Δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω αυτο που εχει τωρα.Χιλιες φορες να παω σε λαμινατε.Το θεμα ειναι να τα καταφερω μονος μου(μαζι με τους γιους μου).Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες

OptimusPrime
19/04/2015, 19:38
Καλησπερα .Δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω αυτο που εχει τωρα.Χιλιες φορες να παω σε λαμινατε.Το θεμα ειναι να τα καταφερω μονος μου(μαζι με τους γιους μου).Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες

Το laminate δεν ειναι και πυρηνική φυσικη αλλα θελει να πιανουν λιγο τα χερια σου κατα τα αλλα εχει το καλο οτι κουμπώνει ξεκουμπώνει αν κανεις λαθος καπου .... απλα πρεπει να ειναι καλη επιφάνεια κατω ωστε να μην εχεις προβληματα στην τοποθέτηση με λιγα λογια πρεπει να ειναι καπως αλφάδι :D

https://www.youtube.com/watch?v=zhIXVHAejlk

costas_versys
19/04/2015, 20:50
Να πω και εγώ την γνωμη μου, αφού πρόσφατα τα έσταξα για Laminate..

Το Laminate θέλει ΕΠΙΠΕΔΟ δάπεδο και τοποθετείται με υπόστρωμα για να μην υπάρχουν κενά ώστε το τακούνι να μην βαράει κούφιο. Οταν μπαίνει σε επάνω άλλο πάτωμα, το τρίξιμο του παλαιού πατώματος και η ελαστικότητα κάνει το Laminate χάλια. Να μην λέω πολλά είναι λάθος λύση.

Εγώ προτείνω μόνο δάπεδο βινυλίου

https://www.google.gr/search?q=Tarkett+vinyl&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=w_czVefiM8TwaNfigJAM&ved=0CAYQ_AUoAQ

thunder ace
19/04/2015, 23:03
Να πω και εγώ την γνωμη μου, αφού πρόσφατα τα έσταξα για Laminate..

Το Laminate θέλει ΕΠΙΠΕΔΟ δάπεδο και τοποθετείται με υπόστρωμα για να μην υπάρχουν κενά ώστε το τακούνι να μην βαράει κούφιο. Οταν μπαίνει σε επάνω άλλο πάτωμα, το τρίξιμο του παλαιού πατώματος και η ελαστικότητα κάνει το Laminate χάλια. Να μην λέω πολλά είναι λάθος λύση.

Εγώ προτείνω μόνο δάπεδο βινυλίου

https://www.google.gr/search?q=Tarkett+vinyl&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=w_czVefiM8TwaNfigJAM&ved=0CAYQ_AUoAQ
ΩΧ....

costas_versys
19/04/2015, 23:24
Τι ωχ? Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό, το τοποθετείς εύκολα (χωρίς κόλλες κλπ) είναι άκαυστο και δεν παθαίνει τίποτα από ακτίνες του ήλιου, χλωρίνη, βραστά νερά, σφουγγαρίσματα, αλάτια κλπ. Χρησιμοποιείται κυρίως για επαγγελματική χρήση (σκάφη, γραφεία, ξενοδοχεία) και είναι τέλεια απομίμηση δαπέδου. Στην ευρώπη είναι από τις καλύτερες επιλογές για οικιακή χρήση (πιστοποιημένο). Εχω βάλει στην κουζίνα μου και είναι μια χαρά.

thunder ace
19/04/2015, 23:32
Το ωχ πηγαινε για τα ισια πατωματα,το βινιλιο δεν το γνωριζω,αλλα θα το δω και αυτο.

GOGOS2612
20/04/2015, 12:30
Κάποιες ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ διευκρινήσεις μιας και


Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό

ΝΑΙ σωστό σε φάρδος ρολού 2m - 3m - 4m αλλά και σε μορφή λωρίδας ή πλακιδίου


Το δάπεδο βινιλίου βγαίνει σε ρολό, το τοποθετείς εύκολα (χωρίς κόλλες κλπ)

ΚΑΝΟΝΙΚΑ όλα τα βυνιλικά δάπεδα τοποθετούνται με κόλλα. Υπάρχουν 2 ειδών τοποθετήσεις, με μόνιμη κόλληση ή με μερική για δυνατότητα κόλλησης - αποκόλλησης (loose lay) που χρησιμοποιείται στα υπερυψωμένα δάπεδα σε γραφειακούς χώρους. Την επιλογή της κόλλησης την καθορίζει το βυνιλικό δάπεδο και όχι η κόλλα επιλογής.

Τα ρολλά μπορούν να πάνε και χωρίς κόλλα, σαν χαλί απο άκρη σε άκρη του δωματίου και να μπεί ταινία διπλής όψης (πατωμάτων) μόνο στις άκρες. Προσοχή, αν δεν κολληθεί μειώνεται η αντοχή του σε τραβήγματα. Ευκολο τεστ, πάρτε ενα χαρτάκι post it, κολλήστε το στο γραφείο σας. Με πίεση σύρετε επάνω το στηλό σας, εκεί που έχει κόλλα δεν θα πάθει τίποτα, εκεί που δεν έχει θα "τσιμπήσει" κάπου και θα σκίσει.

Στο 99% των περιπτώσεων σε σπίτια μπαίνει χωρίς κόλλα και ειναι ΟΚ (και εγω στο δικό μου έτσι το είχα βαλει). Στους επαγγελματικούς χωρους μπαινει παντα κολλητό.

Αν δεν θέλουμε να κολλήσουμε στην υπάρχουσα υπόβαση για οποιοδήποτε λόγο τοτε υπάρχει και ειδικό υπόστρωμα βυνιλικό που μπαίνει και κολλάμε επάνω στο υπόστρωμα χωρίς να επιφέρουμε κάποια αλλαγή στην υπάρχουσα υποβαση μας.

Ότι έχει απο κάτω θα "γράψει" στο βυνιλικό καθώς ειναι εύκαυμπτο. Αυτό επηρεάζει κυρίως αισθητικά εκτός αν μιλάμε για κενά και εξογκώματα που τότε ουσιαστικά μιλάμε για το λεγόμενο "χωράφι".

Υπάρχουν και αυτοκόλλητες επιλογές σε λωρίδες και πλακάκια στα DIY για όσους δεν θέλουν κόλλα αλλά θέλουν λωρίδα.

Επίσης υπάρχει και βυνιλικό με κούμπωμα σας το laminate αλλά βυνιλικής σύστασης που δεν έχει τις ευπάθειες στα νερά όπως το laminate αλλά έχει την ίδια τοποθέτηση.


δεν παθαίνει τίποτα από ακτίνες του ήλιου, χλωρίνη, βραστά νερά, σφουγγαρίσματα, αλάτια κλπ.

Σωστά όλα όμως ανάλογα την ποιότητα. Επίσης δεν του αρέσει πολύ η χλωρίνη, βασικά η αδιάλυτη ή το στυλ, ας βαλω μωρε άλλο ενα καπάκι δεν έγινε και τίποτα. Αλλωστε μόνο στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα η χλωρίνη.


Στην ευρώπη είναι από τις καλύτερες επιλογές για οικιακή χρήση (πιστοποιημένο).

Σωστό, να προτειμάτε Ευρωπαικής παραγωγής γιατί παίζει αρκετή Ινδία και Κίνα. Επίσης να τσεκάρετε ότι δεν μοιρίζουν καθως περιέχουν βαρέα μέταλα αλλά και ότι δεν σπάνε ή ασπρίζουν οταν τα τσακίζουν .

Αν ειναι και καλής εταιρίας έχει και Low VOC (Volatile Organic Compound) δηλαδη οι πτητικές οργανικές που απελευθερώνονται (κλασσικό λάθος ειναι με το ξύλινο δάπεδο που υπάρχει η έννοια του φυσικού αλλά κανείς δεν εξετάζει τι εκπομπές έχει το βερνίκι που εβαλε ο μάστορας - κανεις δεν ρωτάει - και πόσο τοξικό είναι οπότε βλέπεις βρέφη να ξαπλώνουν και να το "γλείφουν" ενω εμείς νομίζουμε ότι ειναι στο ξύλο. Ειναι στο βερνίκι.)


Εχω βάλει στην κουζίνα μου και είναι μια χαρά.

Καλή επιλογή

costas_versys
20/04/2015, 14:11
Εντυπωσιακή η παρέμβαση και πολύ κατατοπστικές οι διευκρινήσεις.

Ανακάλυψα το δάπεδο αυτό μετά από αρκετές σοβαρές συστάσεις και μετά από κάμποσες μοκέτες που άλλαξα, ήλθε η ώρα να μπεί στο ποιό δύσκολο μέρος του σπιτιού, την κουζίνα. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεδομένου ότι ζήτησα εξαιρετική ποιότητα (η γυναίκα επέμενε) και για αυτόν τον λόγο προτίμησα Tarkett. Δεν μπορώ να προτείνω άλλη μάρκα ή Κινέζικα αλλά σε αυτήν την εταιρεία υπάρχουν απίστευτα δάπεδα και με μια απλή αναζήτηση στην αγορά, καταλαβαίνεις ότι είναι κορυφαίας ποιότητας.

Ολα τα υπόλοιπα τα είπε ο φίλος παραπάνω (και μπράβο του που έδωσε τόσες πληροφορίες)

thunder ace
20/04/2015, 14:27
Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;

zannisvel
20/04/2015, 14:55
Εντυπωσιακή η παρέμβαση και πολύ κατατοπστικές οι διευκρινήσεις.

Ανακάλυψα το δάπεδο αυτό μετά από αρκετές σοβαρές συστάσεις και μετά από κάμποσες μοκέτες που άλλαξα, ήλθε η ώρα να μπεί στο ποιό δύσκολο μέρος του σπιτιού, την κουζίνα. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεδομένου ότι ζήτησα εξαιρετική ποιότητα (η γυναίκα επέμενε) και για αυτόν τον λόγο προτίμησα Tarkett. Δεν μπορώ να προτείνω άλλη μάρκα ή Κινέζικα αλλά σε αυτήν την εταιρεία υπάρχουν απίστευτα δάπεδα και με μια απλή αναζήτηση στην αγορά, καταλαβαίνεις ότι είναι κορυφαίας ποιότητας.

Ολα τα υπόλοιπα τα είπε ο φίλος παραπάνω (και μπράβο του που έδωσε τόσες πληροφορίες)

Πως ακριβως ειναι? Εχει υποστρομα απο κατω ή ειναι ευκαμπτο PVC? ΤΟ βρηκα στο Xfloor αλλα δε μπορω να καταλαβω πως ακριβως ειναι σαν υλικο.
Thanks

GOGOS2612
20/04/2015, 15:30
Πως ακριβως ειναι? Εχει υποστρομα απο κατω ή ειναι ευκαμπτο PVC? ΤΟ βρηκα στο Xfloor αλλα δε μπορω να καταλαβω πως ακριβως ειναι σαν υλικο.
Thanks

Όλο μαζί ειναι.

Στην ουσία επάνω σε φύλο υαλονήματος χτίζεις το προιόν.

Απο πάνω έχει (λίγο απλοικά) με την σειρά vinyl (PVC) - χρώμα - διάφανο vinyl - φιλμ προστασίας ΕΝΩ απο κάτω απο το υαλόνημα εχεις αφρώδες υπόστρωμα ενσωματωμένο ή κάποιο μπορεί να έχει απο κάτω ύφασμα (textile) το οποίο βοηθάει για να μην "γράφει" την υπόβαση.

Ανάλογα το πάχος του υποστρώματος και του φιλμ προστασίας έχεις το συνολικό πάχος.

Τα παχη ειναι απο 0,55mm έως 4,5mm ενώ αν κινηθείς σε πάχη 2,6mm - 2,8mm - 3mm - 3,7mm είσαι super.

Το παχος του φιλμ προστασίας δίνει την αντοχή στην τριβή, απο 0,25mm wear layer και πάνω είσαι μια χαρά .

Όσο πιο παχή δεν σημαίνει και πιο αντοχή καθώς έχει να κάνει τι wear layer έχει ΑΛΛΑ είναι και το θεμα του indentation (κάθετου τρυπήματος).
Φυσικά όλα είναι πολύ καλύτερα αν κολληθεί κάτω, τοτε γίνεται αθανατο.

Για την εταιρία που είπες μπορείς να πάρεις καλύτερη πληροφόρηση απο εδώ http://home.tarkett.com/products/vinyl-roll

Εδω μπορείς να δοκιμάσεις και πως θα μοιάζει το δάπεδο στο δωμάτιο http://tarkett-home.esignserver3.com/gallery.do;jsessionid=F2A39F2A64D34D5BE0B9077AD14260F6

:p

GOGOS2612
20/04/2015, 15:33
Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;

Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι εύκολο να το βάλεις μόνος σου.

zannisvel
20/04/2015, 16:35
Όλο μαζί ειναι.

Στην ουσία επάνω σε φύλο υαλονήματος χτίζεις το προιόν.

Απο πάνω έχει (λίγο απλοικά) με την σειρά vinyl (PVC) - χρώμα - διάφανο vinyl - φιλμ προστασίας ΕΝΩ απο κάτω απο το υαλόνημα εχεις αφρώδες υπόστρωμα ενσωματωμένο ή κάποιο μπορεί να έχει απο κάτω ύφασμα (textile) το οποίο βοηθάει για να μην "γράφει" την υπόβαση.

Ανάλογα το πάχος του υποστρώματος και του φιλμ προστασίας έχεις το συνολικό πάχος.

Τα παχη ειναι απο 0,55mm έως 4,5mm ενώ αν κινηθείς σε πάχη 2,6mm - 2,8mm - 3mm - 3,7mm είσαι super.

Το παχος του φιλμ προστασίας δίνει την αντοχή στην τριβή, απο 0,25mm wear layer και πάνω είσαι μια χαρά .

Όσο πιο παχή δεν σημαίνει και πιο αντοχή καθώς έχει να κάνει τι wear layer έχει ΑΛΛΑ είναι και το θεμα του indentation (κάθετου τρυπήματος).
Φυσικά όλα είναι πολύ καλύτερα αν κολληθεί κάτω, τοτε γίνεται αθανατο.

Για την εταιρία που είπες μπορείς να πάρεις καλύτερη πληροφόρηση απο εδώ http://home.tarkett.com/products/vinyl-roll

Εδω μπορείς να δοκιμάσεις και πως θα μοιάζει το δάπεδο στο δωμάτιο http://tarkett-home.esignserver3.com/gallery.do;jsessionid=F2A39F2A64D34D5BE0B9077AD14260F6

:p

Thanks. Θα πεσει μελετη.
:beer:

costas_versys
20/04/2015, 17:34
Αν θελεις costas versys,μπορεις να πεις ποσα τετραγ.καλυψες και ποσο σου στοιχισε;μονος σου η μαστορια το περασαν;

Πήρα 6m σε ρολο των 2m (12τμ) και πλήρωσα περίπου 200 ευρώ. Κάλυψα όλη την κουζίνα και το έβαλα εγώ με την γυναίκα μου, τοίχο με τοίχο, με φαλτσέτα και ταινία διπλής επικόλησης

thunder ace
20/04/2015, 17:43
Πήρα 6m σε ρολο των 2m (12τμ) και πλήρωσα περίπου 200 ευρώ. Κάλυψα όλη την κουζίνα και το έβαλα εγώ με την γυναίκα μου, τοίχο με τοίχο, με φαλτσέτα και ταινία διπλής επικόλησης

Σε σχεση τιμης με το λαμινειτ ειναι πιο ακριβο,απ οτι καταλαβαινω.θενκς.

lykourgi
20/04/2015, 20:08
Είμαι και εγώ της γνώμης να "συνεφέρεις" αυτό που έχεις. Η μόνη περίπτωση να θεωρηθεί τελειωμένο είναι να έχει σαπίσει (υγρασίες κλπ) ή να το έχει φάει σαράκι.
Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σώζεται.

Επίσης θεωρώ ότι σε τέτοιο σπίτι και με τέτοιο υπάρχων πάτωμα, δεν ταιριάζει με τίποτα πλαστικό δάπεδο. :wave2:

thunder ace
20/04/2015, 20:17
Oταν εισαι επανω και το κοιτας,σε μερικα σημεια εχουν τετοια αποσταση μεταξυ τους,αυτες οι "ταβλες", που αν θελεις βλεπεις κατω:bawl:

lykourgi
20/04/2015, 21:02
Βάλε κόντρα σανιδένιο πάτωμα, πάνω από αυτό που έχεις.

Δεν θα έχει κενά και θα διατηρήσεις και τον χαρακτήρα του σπιτιού.