PDA

View Full Version : Τωρα πως θα φυγει.....



motomamounas
28/10/2005, 01:33
:cry: Την εκανα τη @@λακια μου!
Εβγαλα τα αυτοκολλητα χωρις να χρησιμοποιησω πιστολακι(:nono: ) και το ενα απο αυτα μου αφησε ενθυμιο την κολλα του,καποιος μου προτεινε να δοκιμασω με καθαρη βενζινη αλλα δεν εγινε τιποτα. ΒΟΗΘΕΙΑ σας παρακαλω :bawl:

Nikoskazer2000
28/10/2005, 02:41
Οινόπνευμα ίσως :confused: .

matmat
28/10/2005, 10:29
Ασετόν και καθάρισες...

motomamounas
28/10/2005, 23:40
Το χρωμα δεν κινδυνευει?:a35:

idi
28/10/2005, 23:53
Εγω χρησιμοποιώ ένα "καθαριστικό πίσσας" (για αμαξωματα αυτοκινητου) και κανει καθαρή δουλεία χωρις τρίψιμο

Από ότι λεει στη συσκευασια και από προσωπική πειρα ΔΕ κανει ζημία στο χρώμα

Το πηρα από το σούπερ μαρκετ

Θάνος
29/10/2005, 00:00
Ρε παιδιά το ασετόν είναι για να καθαρίζει μπογιές!!

Θα έλεγα να μην το χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος γιατί μάλλον θα κάνει ζημιά!

KeLeYTiS
29/10/2005, 10:02
To χρωμα σου ειναι βασεως διαλυτικου νιτρου η πολυουρεθανης οποτε το ασετον θα κανει ζημια........

Εγω τα βγαζω με White spirit (νεφτι) που ειναι πολυ πιο μαλακο απο το διαλυτικο δεν μπορει να βλαψει το χρωμα σου...

Βαλτο σε πανακι τριψε ελαφρα την κολα και μολις καθαριζει καθαριζε το με ενα στεγνο πανι... :wave2:

DoctorS
29/10/2005, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
To χρωμα σου ειναι βασεως διαλυτικου νιτρου η πολυουρεθανης οποτε το ασετον θα κανει ζημια........

Εγω τα βγαζω με White spirit (νεφτι) που ειναι πολυ πιο μαλακο απο το διαλυτικο δεν μπορει να βλαψει το χρωμα σου...

Βαλτο σε πανακι τριψε ελαφρα την κολα και μολις καθαριζει καθαριζε το με ενα στεγνο πανι... :wave2:


συμφωνώ.............+1

tsoukas77
29/10/2005, 22:24
To oινοπνευμα κανει δουλεια,χωρις προβλημα...

motomamounas
04/11/2005, 04:19
τελικα χρησιμοποιησα ασετον και ή εκανα κατι λαθος (χρησιμοποιησα ενα παλιο μπλουζακι ενω θα μπορουσα να χρησιμοποιησω βαμβακι για το τριψιμο) ή το ασετον δεν ειναι η σωστη λυση. nono:
Το αποτελεσμα ηταν να ξεθωριασει ολο το κομματι που ετριψα και :( και να γινει ματ η επιφανεια:cry:
πηγα σε ενα καταστημα με ειδη αυτοκινητου και ειπα στο παλικαρι για το ασετον και φρικαρε:eyepop:
μου εδωσε μια αλοιφη και μου ειπε πως ισως διορθωθει το προβλημα
πηγα σπιτι την εβαλα, το ετριψα και σε δυο λεπτα ηταν σαν καινουριο:wave2: :beer:

Cpt. Haddock
04/11/2005, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomamounas
τελικα χρησιμοποιησα ασετον και ή εκανα κατι λαθος (χρησιμοποιησα ενα παλιο μπλουζακι ενω θα μπορουσα να χρησιμοποιησω βαμβακι για το τριψιμο) ή το ασετον δεν ειναι η σωστη λυση. nono:
Το αποτελεσμα ηταν να ξεθωριασει ολο το κομματι που ετριψα και :( και να γινει ματ η επιφανεια:cry:
πηγα σε ενα καταστημα με ειδη αυτοκινητου και ειπα στο παλικαρι για το ασετον και φρικαρε:eyepop:
μου εδωσε μια αλοιφη και μου ειπε πως ισως διορθωθει το προβλημα
πηγα σπιτι την εβαλα, το ετριψα και σε δυο λεπτα ηταν σαν καινουριο:wave2: :beer:

Ποιά αλοιφή ήταν;

:wave2:

KeLeYTiS
04/11/2005, 10:21
Στο εγραψα παραπανω οτι το ασετον κανει ζημια ....

Με την αλοιφη εκανες δουλεια αλλα προσωρινη μιας και με τα πλυσιματα (μπορει λιγα μπορει πολλα) το κομματι αυτο θα αρχισει να ξαναματαρει...

Η ζημια εγινε και το βερνικι σου θολωσε....

motomamounas
04/11/2005, 11:59
Η αλοιφη λεγεται scratch out :wave2:

Cpt. Haddock
04/11/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomamounas
Η αλοιφη λεγεται scratch out :wave2:

thanks mate

:beer:

oulas
04/11/2005, 20:31
Η αλοιφη λεγεται scratch out


KAi kanei gia ola ta xromata;

motomamounas
07/11/2005, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Στο εγραψα παραπανω οτι το ασετον κανει ζημια ....

Με την αλοιφη εκανες δουλεια αλλα προσωρινη μιας και με τα πλυσιματα (μπορει λιγα μπορει πολλα) το κομματι αυτο θα αρχισει να ξαναματαρει...

Η ζημια εγινε και το βερνικι σου θολωσε....

Δυστυχως για μενα το μηνυμα σου το διαβασα αφου εγινε η
ζημια:( ημουν σε κατασταση πανικου και δεν ειχα την υπομονη να περιμενω γι αυτο δοκιμασα με το ασετον

Οσο για την αλοιφη κανει για ολα τα χρωματα και στοιχιζει 13-14 ευρω:wave2: