PDA

View Full Version : Ποδήλατο vs Μοτοσυκλέτα,



Μανολης67
19/04/2015, 21:12
Και τα δύο δίτροχα.
Με το ποδήλατο η σχέση μου ξεκίνησε από τα 7 μου χρόνια, όσο έχω και της πρώτες μου αναμνήσεις μου, συνεχίστηκε θυελλώδη μέχρι τα 13 με 14 μου, όπου έμπλεξα με γκάγκουρες ποδηλατάδες στην Θεσσαλονίκη, και έφτασα να κάνω καθημερινά 30 με 50 χιλίομετρα, στης ανηφόρες της επιστροφής για την Ανω Πόλη, μου έβγαινε η γλώσσα :blush:. κάπου εκεί ετοιμάζομαι να γραφώ στην ποδηλατική ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ, δηλαδή καθημερινή προπόνηση και Σαβκο 150-250 χλμ στην Χαλκιδική! οι γονείς μου πήραν θέση αρνητική φυσικά, και για να με ξεκολλήσουν από την ποδηλασία, μου αγόρασαν το πρώτο μου μηχανάκι,(ήμουν 14, ) ενα Gareli 3ταχυτο τιμή 21 χιλίαρικα τότε! (ακόμη το θυμάμαι!) όμως για ενα διάστημα παρέμεινα πιστά κολλημένος στο ποδήλατο! η αποκάλυψη ήρθε όταν κάτι φίλοι μηχανόβιοι μου δωσαν πρώτη βόλτα στο βουνό με ενα ιταλικό εντουράκι! αυτή ήταν και η αποκάλυψη..κατάλαβα ότι ήμουν εντουράς! το ποδήλατο ξεχάστηκε και μαζευα το χαρτζηλίκι για το πρωτο μικρό εντουράκι, ενα GILERA 50αρι που εγινε γρήγορα 80αρι με κιτ polini.
Μέχρι το 2002 που η παλιά αγάπη ξαναγύρισε, λίγο τα παχάκια, και η έλειψη άσκησεις, λίγο οι παιδικές αναμνήσεις αγόρασα ένα ποδήλατο Rossigniol, αλουμινιού 334121
το έχω ακόμη βέβαια, συντήρηση όπως καταλαβαίνεται μηδαμινή, λίγα λεφτά μόνο για εξοπλισμό (αδιάβροχα-κράνος) και μικρά έξοδα για σέλες τιμόνια, κτλ μηδαμινά δηλαδή, σε σχέση με την μοτοσυκλέτα,
Από πλευράς......... αγχολυτικού το ποδήλατο μακράν καλύτερο της μοτοσυκλέτας! στην μυτιλήνη που είμαι τώρα το χρησιμοποιώ για τα μικροψώνια στην πολη, πολύ πιο βολικό πχ στο παρκάρισμα και από μηχανή!
Και η άλλη ..αγάπη? η μοτό? την χρησιμοποιώ το 660 δικάβαλος με την γυναίκα στην πόλη, και της δύσκολες κρυφές ώρες, δηλαδή κάποιες νύχτες μοναχικές που χάνομαι στους γύρω λόφους μαζί της! αλλα αυτά μεταξύ μας! :winka:
Περιμένω απόψεις!

SHOOTER045
20/04/2015, 01:04
Ποδήλατο έπιασα στα χέρια μού ξανά πριν λίγα χρόνια, και αυτό γιατί με τα μικρά αφού τα μάθαινα να κάνουν ποδήλατο έτρεχα από πίσω σαν τον Βέγγο με τα πόδια.
Είχα ένα παρατημένο mountain που το έφτιαξα από την αρχή, βάψιμο, πηρούνι με ανάρτηση τιμόνι, σελα κλπ.
Και πριν λίγες μέρες είχα παρόμοια κουβέντα να περιορίσω στις εντός μετακινήσεις το παπί και να παίρνω το ποδήλατο περισσότερο.
Το παπί όμως μου λύνει τα χέρια, κινείται πολύ οικονομικά και άνετα, και με την βαλίτσα βάζω τα ψώνια και έχω τα χέρια μού ελεύθερα.

chester24
20/04/2015, 07:37
Η καλυτερη συγκριση για μενα θα ηταν ποδηλατο vs μηχανακι (μικρο) σε μεγεθος, αλλα κ σε κυβισμο.

Αν κινεισαι κυριως μονος σου κ η πολη που βρισκεσαι βολευει, τοτε το πεταλαρισμα ειναι καλο. Κανεις οικονομια στη μπετζινα κ στα ρουχα, απο τα μεγαλυτερα νουμερα που γλιτωνεις.... :cry:

GFawkes
20/04/2015, 08:19
Δεν ειναι η οικονομια....

ειναι οτι το ποδηλατο σε χαλαρωνει, και σου δινει ζωη....

μακαρι να προλαβαινα να κανω πιο συχνα...

παλια πηγαινα στην δουλεια με το ποδηλατο 1-2 φορες την εβδομαδα....μετα μου το εκλεψαν και απο τοτε....

mesastou
20/04/2015, 08:20
Ποδήλατο! Βλέπω πως χρειάζομαι που και που τους ποιο ανθρώπινους ρυθμούς τους.
Βοηθάει να πέσουν οι ρυθμοί, να κυλήσει ο χρόνος ποιο αργά, να τραβήξει η μέρα περισσότερο, να μείνει ο ήλιος ψηλά τόσο που να προλάβω να παρατηρήσω περισσότερες λεπτομέρειες της πλάσης.

off topic; ονειροπόλος; ... ίσως.

Γιατί έτσι μου αρέσει ... :) [όχι πάντα αλλά όλο και περισσότερο]

Και κάποιες στιγμές και το ποδήλατο είναι γρήγορο ... με τα πόδια.

Η βιασύνη έχει γίνει για πολλούς τρόπος ζωής, ... προσπαθώ να μην βιάζομαι και κάτι καταφέρνω ... σιγά σιγά ... που και που...

... κάπως έτσι φέτος σκέφτομαι να ΜΗΝ πάω φέτος 36ώρο, έχοντας πλέον κάνει 5.

Η απόλαυση της βραδύτητας ....

Μανολης67
20/04/2015, 10:13
Ποδήλατο έπιασα στα χέρια μού ξανά πριν λίγα χρόνια, και αυτό γιατί με τα μικρά αφού τα μάθαινα να κάνουν ποδήλατο έτρεχα από πίσω σαν τον Βέγγο με τα πόδια.
Είχα ένα παρατημένο mountain που το έφτιαξα από την αρχή, βάψιμο, πηρούνι με ανάρτηση τιμόνι, σελα κλπ.
Και πριν λίγες μέρες είχα παρόμοια κουβέντα να περιορίσω στις εντός μετακινήσεις το παπί και να παίρνω το ποδήλατο περισσότερο.
Το παπί όμως μου λύνει τα χέρια, κινείται πολύ οικονομικά και άνετα, και με την βαλίτσα βάζω τα ψώνια και έχω τα χέρια μού ελεύθερα.


Δημήτρη είσαι Θεσσαλονίκη, και το ποδήλατο δεν ενδεικνύεται για αυτή την πόλη δυστυχώς, κατα αρχήν είναι πολύ επικίνδυνη η Θεσσαλονίκη για τους ποδηλάτες, όταν ήμουν Θεσσαλονίκη φόρτωνα το το Σαβκο το ποδήλατο στο αυτοκίνητο, πήγαινα καλαμαριά, εκανα μερικές φορές το δρομολόγιο μέχρι τον Λευκό πύργο από την παραλιακή, και επέστρεφα σπίτι με λιγότερο άγχος και θερμίδες, Μυτιλήνη που είμαι τώρα, το ποδήλατο βολεύει πάρα πολύ.

tzimidis
20/04/2015, 10:18
...................Το παπί όμως μου λύνει τα χέρια, κινείται πολύ οικονομικά και άνετα, και με την βαλίτσα βάζω τα ψώνια και έχω τα χέρια μού ελεύθερα.

βάλε καλαθάκι μπροστά , για πίσω έχω να σου δώσω να καρφώσεις ένα τελάρο Δέλτα :D

SHOOTER045
20/04/2015, 10:46
Δημήτρη είσαι Θεσσαλονίκη, και το ποδήλατο δεν ενδεικνύεται για αυτή την πόλη δυστυχώς, κατα αρχήν είναι πολύ επικίνδυνη η Θεσσαλονίκη για τους ποδηλάτες, όταν ήμουν Θεσσαλονίκη φόρτωνα το το Σαβκο το ποδήλατο στο αυτοκίνητο, πήγαινα καλαμαριά, εκανα μερικές φορές το δρομολόγιο μέχρι τον Λευκό πύργο από την παραλιακή, και επέστρεφα σπίτι με λιγότερο άγχος και θερμίδες, Μυτιλήνη που είμαι τώρα, το ποδήλατο βολεύει πάρα πολύ.

Την εγκατέλειψα την νυμφη ,Αριδαία Ν. Πέλλας είμαι σε πολυυυυυυ ποίο χαλαρούς ρυθμούς. Οι ποδηλατάδες με τα μικρά μού ήδη ξεκίνησαν, αλλά μόνος το ψιλοβαριεμαι να πω την αλήθεια

SHOOTER045
20/04/2015, 10:49
βάλε καλαθάκι μπροστά , για πίσω έχω να σου δώσω να καρφώσεις ένα τελάρο Δέλτα :D

Έχω top case πίσω σε ικανοποιητικό προς μικρό μέγεθος 25 lt
Κάπου εδώ βολτάρει μπάρμπας με chaly με σιδερια πίσω και δυο μεγάλα τελαρα παρακαλώ,

Panos76
20/04/2015, 10:52
Δεν ειναι η οικονομια....

ειναι οτι το ποδηλατο σε χαλαρωνει, και σου δινει ζωη....

μακαρι να προλαβαινα να κανω πιο συχνα...

παλια πηγαινα στην δουλεια με το ποδηλατο 1-2 φορες την εβδομαδα....μετα μου το εκλεψαν και απο τοτε....

Μία από τα ίδια. Εγώ πήγαινα κάθε μέρα στη δουλειά όταν το αγόρασα καινούριο το 2008. Μου το έκλεψαν το 2011 ή 12 ξέχασα, κ έκτοτε το πΛί.

Πάντως ξενέρωνα τρελά με την επικινδυνότητα των δρόμων. Δεν θυμάμαι να κινδύνευα έτσι στα 90ς που ήμουν ενσωματωμένος στο ποδήλατο. (το έκοβα από ρεματιά για να πάω κέντρο Χαλάνδρι, Φιλοθέη, Ψυχικό, μέχρι ΣΕΦ είχα φτάσει, ΠΟΤΕ δεν θυμάμαι να ένοιωσα κίνδυνο.)

GFawkes
20/04/2015, 10:53
Έχω top case πίσω σε ικανοποιητικό προς μικρό μέγεθος 25 lt
Κάπου εδώ βολτάρει μπάρμπας με chaly με σιδερια πίσω και δυο μεγάλα τελαρα παρακαλώ,

Σε δυοροφη διαταξη;Πανω κατω; :confused:

SHOOTER045
20/04/2015, 11:08
Σε δυοροφη διαταξη;Πανω κατω; :confused:

Οχι
Το ένα μετά το άλλο στο πλάτος.
Επίσης έχω δει έναν άλλο να έχει κοτσάρει μια κόκκινη delsey πάνω στην σχάρα ενός Τ50

amyroukai
20/04/2015, 11:10
Το VS δεν κατάλαβα που είναι...

Ποδήλατο έχω μεν, δεν το πολυχρησιμοποιώ δε. Λόγω περιττών κιλών είπα να το πιάσω σιγά σιγά, μιά σχάρα για τα ψώνια θέλω και θα με πιέσω να πηγαίνω σουπερμάρκετ με αυτό μήπως και κάποια στιγμή αρχίσουν τα κιλά μου και λιγοστεύουν...

SHOOTER045
20/04/2015, 11:16
Εδώ να πω κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο στους γονείς του φόρουμ με παιδιά που μαθαίνουν ποδήλατο.
Όλα τα πιτσιρίκια παίρνουν ποδήλατο με βοηθητικές, και παρατήρησα ότι ( ειδικά τα μικρά) κάνουν μισό πετάλι, και όχι ολόκληρο.
Μια απλή μέθοδος για να μάθουν και να συνηθίσουν αυτή την κυκλική κίνηση, είναι να σκάψουμε μια λακκούβα όπου κάθεται από πάνω ή πίσω ρόδα και το ποδηλατάκι στηρίζεται στις βοηθητικές.
Αφού συνηθίσουν την κυκλική κίνηση, το δοκιμάζουμε σε κανονικό έδαφος, θα δείτε ότι πολύ γρήγορα θα ποδηλατουν κανονικά.
Το εφάρμοσα στα δικά μού και σε αρκετά ακόμα εδώ στην γειτονιά μού

thunder ace
20/04/2015, 11:24
Αρκει να μη παθεις αυτο που επαθα εγω προχθες.Φτανω σε διασταυρωση και με το δεξι δακτυλο κανω κλικ να κατεβασω ταχυτητα(σωστα).Ελα ομως που απο συνηθεια χουφτωνω αριστερη μανετα .......μια τρομαρα απο το μπλοκαρισμα της μπροστινης ροδας που πηρα.Ακομα εχω νευρικο γελιο οταν το σκεφτομαι.

wthanasis
20/04/2015, 11:26
Το VS δεν κατάλαβα που είναι...

Ποδήλατο έχω μεν, δεν το πολυχρησιμοποιώ δε. Λόγω περιττών κιλών είπα να το πιάσω σιγά σιγά, μιά σχάρα για τα ψώνια θέλω και θα με πιέσω να πηγαίνω σουπερμάρκετ με αυτό μήπως και κάποια στιγμή αρχίσουν τα κιλά μου και λιγοστεύουν...

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν περιμένεις να χάσεις κιλά από διαδρομή σπίτι - S/M, θα πρέπει :

α) να μην ψωνίζεις τίποτε φαγώσιμο από το S/M, παρά μόνο να κουβαλάς
β) να ψωνίζεις ένα-ένα τα προϊόντα και να κάνεις κάθε φορά νέα διαδρομή
γ) να πηγαίνεις σε πολυυυυυυύ μακρινό S/M

:D , φιλικά :beer:

pipe_smoker
20/04/2015, 11:47
Το VS δεν κατάλαβα που είναι...


Θα μπορούσα να σου απαντήσω αλλά μετά θα πρέπει να μεταφέρω το θρεντ στις αντιπαραθέσεις:D

amyroukai
20/04/2015, 12:10
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν περιμένεις να χάσεις κιλά από διαδρομή σπίτι - S/M, θα πρέπει :

α) να μην ψωνίζεις τίποτε φαγώσιμο από το S/M, παρά μόνο να κουβαλάς
β) να ψωνίζεις ένα-ένα τα προϊόντα και να κάνεις κάθε φορά νέα διαδρομή
γ) να πηγαίνεις σε πολυυυυυυύ μακρινό S/M

:D , φιλικά :beer:

Το πιο κοντινο, 7 χλμ πηγαινε ελα. Το επομενο, 12. Το επομενο, 16. Μετα 22. Αντιλαμβανεσαι τους στοχους, ετσι;

sapila racing
20/04/2015, 14:23
Αρκει να μη παθεις αυτο που επαθα εγω προχθες.Φτανω σε διασταυρωση και με το δεξι δακτυλο κανω κλικ να κατεβασω ταχυτητα(σωστα).Ελα ομως που απο συνηθεια χουφτωνω αριστερη μανετα .......μια τρομαρα απο το μπλοκαρισμα της μπροστινης ροδας που πηρα.Ακομα εχω νευρικο γελιο οταν το σκεφτομαι.

Στα ποδήλατά μου εχω την μανετα του μπροστινού φρένου δεξιά όπως στην μοτοσυκλέτα και του πίσω αριστερά.
Απλό κόλπο και δεν τσακίζεσαι. ;)
Τωρα αν προσπαθείς εσυ να πατήσεις και συμπλέκτη, τι να πω. Θελεις ενα reset!!

Από την άλλη τα ποδήλατα μου και τα 2 ειναι classic και κλικ στις ταχύτητες δεν εχω, οι λεβιέδες ειναι στον διαγώνιο σωλήνα, εχω όμως campagnolo. :)

thunder ace
20/04/2015, 14:47
Στα ποδήλατά μου εχω την μανετα του μπροστινού φρένου δεξιά όπως στην μοτοσυκλέτα και του πίσω αριστερά.
Απλό κόλπο και δεν τσακίζεσαι. ;)
Τωρα αν προσπαθείς εσυ να πατήσεις και συμπλέκτη, τι να πω. Θελεις ενα reset!!

Από την άλλη τα ποδήλατα μου και τα 2 ειναι classic και κλικ στις ταχύτητες δεν εχω, οι λεβιέδες ειναι στον διαγώνιο σωλήνα, εχω όμως campagnolo. :)
Μωρε εσυ καλα τα λες.Κατσε μη φορεσω δερματινα κρανος και βγω με το ποδηλατο καμια μερα.Εκει να με δω.......

tzimidis
20/04/2015, 15:09
Έχω top case πίσω σε ικανοποιητικό προς μικρό μέγεθος 25 lt
Κάπου εδώ βολτάρει μπάρμπας με chaly με σιδερια πίσω και δυο μεγάλα τελαρα παρακαλώ,

gia to podilato ennousa.......☺

wthanasis
20/04/2015, 15:17
Το πιο κοντινο, 7 χλμ πηγαινε ελα. Το επομενο, 12. Το επομενο, 16. Μετα 22. Αντιλαμβανεσαι τους στοχους, ετσι;

:) καρφωτός για το (γ) λοιπόν....
Καλό κουράγιο φίλε μου..... αλλά θα σου αρέσει σιγά-σιγά πιστεύω αν το αρχίσεις. Για βόλτες ξεκίνησα κι εγώ και χτες έκανα πενήντα χλμ βόλτα, τελικά.

amyroukai
21/04/2015, 19:10
:) καρφωτός για το (γ) λοιπόν....
Καλό κουράγιο φίλε μου..... αλλά θα σου αρέσει σιγά-σιγά πιστεύω αν το αρχίσεις. Για βόλτες ξεκίνησα κι εγώ και χτες έκανα πενήντα χλμ βόλτα, τελικά.

To πρώτο τεστ ράιντ μετά από χρόνια αποχής ήταν απογοητευτικό Θανάση.
Ισορροπία πάνω στα λεπτά λαστιχάκια; Γέλιο. Ανάποδα τα φρένα, γέλιο. Να σκύψω να πιάσω τις ταχύτητες στην διαγώνια σωλήνα και να πάω να πέσω; Γέλιο. Άντε και πήρα λίγο φόρα, "γιατί αυτή η μπιπ διασταύρωση δεν με πλησιάζει με τίποτα όμως", γέλιο. Γιατί τέσσερα χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι φαίνονται μιά αιωνιότητα; Γιατί ενώ δεν έχει αισθητές κλίσεις η γειτονιά κοντεύω να πάθω καρδιακό στο πεντάλεπτο καίνε τα πνευμόνια μου και ζορίζομαι; Γιατί δεν φοράω φουλ φέις κράνος; Γιατί δεν φοράω "πανοπλία"; Πως στο διάλο το έπαιρνα κάποτε από Μαρούσι και πήγαινα Βάρκιζα για μπάνιο;
Για αυτό σου λέω. Το (γ) είναι όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό για την ώρα.
Και πρέπει να σφίξω και εκείνη την ακτίνα πίσω που κάνει ΝΤΑΝ κάθε φορά που τεντώνεται, άχρηστοι ποδηλατάδες ρπμ, όλοι οι μάστορες ίδιοι...
Αλλά ποδηλατάρα το mercier, ε; Το παίρνεις στο Λύκειο, μένει πόσα χρόνια σε αποθήκη, λάστιχα λίγο WD και πάμε... Κυκλοφορεί ακόμα στην οικογένεια και το πρώτο που είχα πάρει στο δημοτικό :)

teogtp
21/04/2015, 19:20
To πρώτο τεστ ράιντ μετά από χρόνια αποχής ήταν απογοητευτικό Θανάση.
Ισορροπία πάνω στα λεπτά λαστιχάκια; Γέλιο. Ανάποδα τα φρένα, γέλιο. Να σκύψω να πιάσω τις ταχύτητες στην διαγώνια σωλήνα και να πάω να πέσω; Γέλιο. Άντε και πήρα λίγο φόρα, "γιατί αυτή η μπιπ διασταύρωση δεν με πλησιάζει με τίποτα όμως", γέλιο. Γιατί τέσσερα χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι φαίνονται μιά αιωνιότητα; Γιατί ενώ δεν έχει αισθητές κλίσεις η γειτονιά κοντεύω να πάθω καρδιακό στο πεντάλεπτο καίνε τα πνευμόνια μου και ζορίζομαι; Γιατί δεν φοράω φουλ φέις κράνος; Γιατί δεν φοράω "πανοπλία"; Πως στο διάλο το έπαιρνα κάποτε από Μαρούσι και πήγαινα Βάρκιζα για μπάνιο;
Για αυτό σου λέω. Το (γ) είναι όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό για την ώρα.
Και πρέπει να σφίξω και εκείνη την ακτίνα πίσω που κάνει ΝΤΑΝ κάθε φορά που τεντώνεται, άχρηστοι ποδηλατάδες ρπμ, όλοι οι μάστορες ίδιοι...
Αλλά ποδηλατάρα το mercier, ε; Το παίρνεις στο Λύκειο, μένει πόσα χρόνια σε αποθήκη, λάστιχα λίγο WD και πάμε... Κυκλοφορεί ακόμα στην οικογένεια και το πρώτο που είχα πάρει στο δημοτικό :)

Καλα μου θυμησες την "πρωτη"βολτα μου με ποδηλατο μετα απο 10 χρονια αποχης!
Ποδηλαταδα μεσα σε τροπικη ζουγκλα, σε στενο μονοπατι με οθεοςνατοκανειμαουντεν ποδηλατο που εχανε σχεδον μιση πεταλια..............
Παλι καλα που δεν επεσα μεσα στα χορτα ακομα θα εψαχναν να με βρουν.
Περα απο την πλακα ηταν απιστευτη εμπειρια.

thunder ace
21/04/2015, 19:25
To πρώτο τεστ ράιντ μετά από χρόνια αποχής ήταν απογοητευτικό Θανάση.
Ισορροπία πάνω στα λεπτά λαστιχάκια; Γέλιο. Ανάποδα τα φρένα, γέλιο. Να σκύψω να πιάσω τις ταχύτητες στην διαγώνια σωλήνα και να πάω να πέσω; Γέλιο. Άντε και πήρα λίγο φόρα, "γιατί αυτή η μπιπ διασταύρωση δεν με πλησιάζει με τίποτα όμως", γέλιο. Γιατί τέσσερα χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι φαίνονται μιά αιωνιότητα; Γιατί ενώ δεν έχει αισθητές κλίσεις η γειτονιά κοντεύω να πάθω καρδιακό στο πεντάλεπτο καίνε τα πνευμόνια μου και ζορίζομαι; Γιατί δεν φοράω φουλ φέις κράνος; Γιατί δεν φοράω "πανοπλία"; Πως στο διάλο το έπαιρνα κάποτε από Μαρούσι και πήγαινα Βάρκιζα για μπάνιο;
Για αυτό σου λέω. Το (γ) είναι όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό για την ώρα.
Και πρέπει να σφίξω και εκείνη την ακτίνα πίσω που κάνει ΝΤΑΝ κάθε φορά που τεντώνεται, άχρηστοι ποδηλατάδες ρπμ, όλοι οι μάστορες ίδιοι...
Αλλά ποδηλατάρα το mercier, ε; Το παίρνεις στο Λύκειο, μένει πόσα χρόνια σε αποθήκη, λάστιχα λίγο WD και πάμε... Κυκλοφορεί ακόμα στην οικογένεια και το πρώτο που είχα πάρει στο δημοτικό :)
4 χλμ μετα απο χρονια;με τη πρωτη;πλακα κανεις ετσι;εσυ εισαι μαραθωνοδρομος μπροστα μου.

amyroukai
21/04/2015, 19:32
4 χλμ μετα απο χρονια;με τη πρωτη;πλακα κανεις ετσι;εσυ εισαι μαραθωνοδρομος μπροστα μου.

Είπα να το πάω την ίδια βόλτα που κάνω με το σκύλο. Μετά λέω μπά, να κάνω δύο τετράγωνα ακόμα. Είμαστε και εκτός σχεδίου περιοχή και τα τετράγωνα είναι μεγάλα... Και ΠΡΕΠΕΙ να γυρίσεις σπίτι κιόλας, άμα απομακρυνθείς δεν έχεις επιλογή, κουράστηκες δεν κουράστηκες. Απλά γελάς με τα χάλια σου... Και ευτυχώς εδώ δεν έχει πιτσιρίκια ή δεν τα αφήνουν οι γονείς να βγαίνουν έξω. Κάτι γριές πεζές ευτυχώς τις έχω... :bawl:

wthanasis
21/04/2015, 19:44
To πρώτο τεστ ράιντ μετά από χρόνια αποχής ήταν απογοητευτικό Θανάση.
Ισορροπία πάνω στα λεπτά λαστιχάκια; Γέλιο. Ανάποδα τα φρένα, γέλιο. Να σκύψω να πιάσω τις ταχύτητες στην διαγώνια σωλήνα και να πάω να πέσω; Γέλιο. Άντε και πήρα λίγο φόρα, "γιατί αυτή η μπιπ διασταύρωση δεν με πλησιάζει με τίποτα όμως", γέλιο. Γιατί τέσσερα χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι φαίνονται μιά αιωνιότητα; Γιατί ενώ δεν έχει αισθητές κλίσεις η γειτονιά κοντεύω να πάθω καρδιακό στο πεντάλεπτο καίνε τα πνευμόνια μου και ζορίζομαι; Γιατί δεν φοράω φουλ φέις κράνος; Γιατί δεν φοράω "πανοπλία"; Πως στο διάλο το έπαιρνα κάποτε από Μαρούσι και πήγαινα Βάρκιζα για μπάνιο;
Για αυτό σου λέω. Το (γ) είναι όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό για την ώρα.
Και πρέπει να σφίξω και εκείνη την ακτίνα πίσω που κάνει ΝΤΑΝ κάθε φορά που τεντώνεται, άχρηστοι ποδηλατάδες ρπμ, όλοι οι μάστορες ίδιοι...
Αλλά ποδηλατάρα το mercier, ε; Το παίρνεις στο Λύκειο, μένει πόσα χρόνια σε αποθήκη, λάστιχα λίγο WD και πάμε... Κυκλοφορεί ακόμα στην οικογένεια και το πρώτο που είχα πάρει στο δημοτικό :)

:lol:

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Γελάω γιατί τέτοιο σοκ έπαθα κι εγώ πριν 3 μήνες που άρχισα να ξανακαβαλάω μετά από την εφηβεία μου. Στην αρχή πήρα δοκιμαστικά ένα δανεικό ποδήλατο και μετά την πρώτη μεγάλη βόλτα υποσχέθηκα ότι θα κάνω άλλα 15 χρόνια να καβαλήσω! Τα γόνατα και ο πισινός μου ακόμη το θυμούνται:cry:
Στη γιορτή μου (πριν τρεις μήνες μόλις) συνεννοήθηκαν οικογένεια και μερικοί φίλοι και μου πήραν δώρο ένα καινούριο με μεγάλες ρόδες, ταχύτητες, ελαφρύ κτλ.
Στην αρχή ψιλογκρίνιαζα κιόλας να φανταστείς, που ξοδεύτηκαν για κάτι που δεν θα το χρησιμοποιήσω, και για μια φορά το χρόνο τάχα, και τέτοια έξυπνα....:moutza:

Σε πληροφορώ ότι σιγά σιγά καλόμαθε η γριά στα σύκα και τώρα δεν βλέπω την ώρα να τελειώνω από τη δουλειά για να βολτάρω. Όπου να΄ναι. Ακόμη και για μια βόλτα στην παραλία (Θεσσαλονίκη) που είναι μερικά μόνο χιλιόμετρα και μέχρι να πάρω λίγο "μάτι" τις κοπέλες που κάνουν τζόκιν επιστρέφω κιόλας.:blush:

Την Κυριακή το πρωί, χωρίς ξεκάθαρο προορισμό πήγα τελικά μια βόλτα 50χλμ. Σχεδόν πουθενά δε λαχάνιασα γιατί δεν με έβιαζε κανένας.
Χαλλλλαρά που λέμε κι εδώ πάνω! Δε λέγεται πόσο το χάρηκα.

Γι αυτό σου λέω σιγά σιγά. Είναι ωραίο συναίσθημα να βασίζεσαι μόνο στα πόδια σου και χωρίς τις εξατμίσεις ακούς και μυρίζεις διάφορα ωραία στις βόλτες.
Ξεκίνα εσύ και όποτε μένεις από κουράγιο πόσταρε και θα σε εμψυχώνουμε οι υπόλοιποι!
:beer:

amyroukai
21/04/2015, 19:54
Ξεφτιλιζόμαστε σιγά σιγά, το βλέπς, είπαμε μισούμε τους ποδηλάτες, ειδικά σε αγέλες. Είμαι και παράταιρος με τους τοπικούς "τουρ ντε φρανς" με τα φανταχτερά λύκρα και το προκοίλι πάνω στο οριζόντιο σίδερο του σκελετού, με την απλή φόρμα και το αθλητικό μου.

Αμα με δείτε πάνω σε παπί απλά σκοτώστε με να γλιτώσουμε τα χειρότερα.