PDA

View Full Version : Το «Άξιον Εστί» θα ερμηνεύσει ο Σάκης Ρουβάς



GFawkes
20/04/2015, 11:02
Μονο ως (κακο) αστειο μου μοιαζει η ειδηση.....

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231401167
Τελικα η αυτογνωσια ειναι ΜΕΓΑΛΗ αρετη!


Πέντε εμβληματικές συνθέσεις («Ένα το Χελιδόνι», «Με το λύχνο του άστρου», «Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ», «Της αγάπης αίματα» και «Ανοίγω το στόμα μου») από το λαϊκό ορατόριο «Άξιον Εστί» του Μίκη Θεοδωράκη σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη, έργο που σφράγισε με τη φωνή του ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, θα ερμηνεύσει ο Σάκης Ρουβάς στη συναυλία «90 χρόνια Μίκης Θεοδωράκης», που θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαΐου στη Νέα Σμύρνη.

Σύμφωνα με τα Νέα, η πρόταση - πρόσκληση στον Σάκη Ρουβά έγινε από τον Δήμο Νέας Σμύρνης και τον μαέστρο Θεόδωρο Ορφανίδη, διευθυντή, και συνιδρυτή με την υψίφωνο Σόνια Θεοδωρίδου, του μουσικού συνόλου Orchestra Mobile, το οποίο και θα παρουσιάσει το έργο του Μίκη Θεοδωράκη.

«Η συμμετοχή μου στο μουσικό αφιέρωμα για τα 90 χρόνια του Μίκη Θεοδωράκη, του σημαντικότατου έλληνα συνθέτη είναι μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή για μένα. Η ερμηνεία του 'Αξιον Εστί' είναι ένας σταθμός για τη μουσική μου πορεία, μια μουσική πρόκληση που με συνεπαίρνει και με εξελίσσει» δηλώνει ο τραγουδιστής, εκφράζοντας ευχαριστίες προς τον Δήμο της Νέας Σμύρνης και τον μαέστρο Θεόδωρο Ορφανίδη «που με προσκάλεσαν να λάβω μέρος σε αυτόν τον εορτασμό και να δώσω το δικό μου ερμηνευτικό αποτύπωμα στο μυθικό αυτό έργο των Μίκη Θεοδωράκη και Οδυσσέα Ελύτη».

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαΐου (ώρα 21:00) στην κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο του εορτασμού της εργατικής Πρωτομαγιάς που οργανώνει ο πολιτιστικός οργανισμός του Δήμου.

Συμμετέχουν ο βαρύτονος Κώστας Ραφαηλίδης, ο ηθοποιός Γιώργος Γιαννόπουλος, η χορωδία ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ και η Orchestra Mobile υπό τη διεύθυνση του Θεόδωρου Ορφανίδη. Είσοδος ελεύθερη
Μηπως και πατησει κανενας κουφος!!!

GFawkes
20/04/2015, 12:02
], η χορωδία ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ[/U] Είσοδος ελεύθερη
Μηπως και πατησει κανενας κουφος!!!

Οριστε ....η αυξηση των 9€ επιδοματος/ατομα στην ΔΕΗ επιστρεφει στο ΛΑΟ!!!!

ρε δεν γ@@##$#$

Bowleno
20/04/2015, 12:05
Μηπως και πατησει κανενας κουφος!!!

Εγώ πάντως δεν θα πάω...... :D

thunder ace
20/04/2015, 12:08
Απο τοτε που ο ian gillan εκανε ντουετο με τον μιχαλη ,ολα πλεον για μενα ειναι πιθανα.

GFawkes
20/04/2015, 12:12
Απο τοτε που ο ian gillan εκανε ντουετο με τον μιχαλη ,ολα πλεον για μενα ειναι πιθανα.

Αφου εισαι ασχετος με τα καλλιτεχνικα
τι σχολιαζεις;... :bawl:

Σπάνιο ντοκουμέντο.....

Ο Βασίλης Καρράς αγνώριστος, τραγουδά μαζί με το λαϊκό συγκρότημα Ντιπ Περπλ σε πανηγύρι στο Κοκκινοχώρι Καβάλας to 1970, σε ένα σπάνιο ντοκουμέντο.

www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8 (http://www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8)

GFawkes
20/04/2015, 12:13
Εγώ πάντως δεν θα πάω...... :D

Εμεινες απο μπαταρια στο ακουστικο;

Bowleno
20/04/2015, 12:14
Εμεινες απο μπαταρια στο ακουστικο;

:moutza::bawl:


όχι, ούτως η άλλως δεν χρησιμεύει και σε πολλά το ακουστικό :D

buckley
20/04/2015, 12:34
Αφου εισαι ασχετος με τα καλλιτεχνικα
τι σχολιαζεις;... :bawl:

Σπάνιο ντοκουμέντο.....

Ο Βασίλης Καρράς αγνώριστος, τραγουδά μαζί με το λαϊκό συγκρότημα Ντιπ Περπλ σε πανηγύρι στο Κοκκινοχώρι Καβάλας to 1970, σε ένα σπάνιο ντοκουμέντο.

www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8 (http://www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8)

Ρε ,σα να πήρε το μάτι μου το Λώρενς ???

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 13:08
334165

:a4:

thunder ace
20/04/2015, 13:17
Αφου εισαι ασχετος με τα καλλιτεχνικα
τι σχολιαζεις;... :bawl:

Σπάνιο ντοκουμέντο.....

Ο Βασίλης Καρράς αγνώριστος, τραγουδά μαζί με το λαϊκό συγκρότημα Ντιπ Περπλ σε πανηγύρι στο Κοκκινοχώρι Καβάλας to 1970, σε ένα σπάνιο ντοκουμέντο.

www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8 (http://www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8)

Ζηταω ταπεινα συγνωμη.Δεν θα ξαναεπαναληυθ....ξαναεπανλληθ....

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 13:23
...Δεν θα ξαναεπαναληυθ....ξαναεπανλληθ....

αιπαναλοιφθι :D

thunder ace
20/04/2015, 13:28
αιπαναλοιφθι :D

A γεια σου.Δεν θα το αιπαναλοιφθιω.

nikos_abel
20/04/2015, 13:37
Εγώ πάντως δεν θα πάω...... :D

Να πας, που ξέρεις, μπορεί από αυτά που θα ακουστούν να έχεις εξελίξεις


(-Κωλόπαιδο abel :moutza:, τίποτα δεν αφήνεις να πέσει κάτω
-Δε φταίω εγώ ρε, αφού μόνος σου ξύνεσαι :lol:)

el_hymador
20/04/2015, 13:40
Από το fb:

...επίσης στην ίδια εκδήλωση, η Στέλλα Μπεζαντάκου θα απαγγείλει Ελύτη και το Γωγουλίνι θα τραγουδήσει Χατζιδάκι και Λάγιο... προλογίζει ο Βας Βας....

pipe_smoker
20/04/2015, 13:50
Οι Σκόρπιονς τί ώρα βγαίνουν?

nikos_abel
20/04/2015, 13:54
Οι Σκόρπιονς τί ώρα βγαίνουν?

και ο Νταλάρας;



Υ.Γ. Τις προάλες ο Σάκης Κουβάς υποδυόταν τον Ηρακλή να έχετε υπόψιν. Όχι τον Πουαρώ, τον άλλονα.

zannisvel
20/04/2015, 13:55
Εγω Μεσα:)

Ειναι και κοντα η Νεα Σμυρνη.

Pan (dvs)
20/04/2015, 14:21
Οι Σκόρπιονς τί ώρα βγαίνουν για τελευταια φορα?

:cry:

Bowleno
20/04/2015, 14:23
Να πας, που ξέρεις, μπορεί από αυτά που θα ακουστούν να έχεις εξελίξεις


(-Κωλόπαιδο abel :moutza:, τίποτα δεν αφήνεις να πέσει κάτω
-Δε φταίω εγώ ρε, αφού μόνος σου ξύνεσαι :lol:)


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.... θα ακουστούν; ναι.....

Θα αντιληφθώ; μπααααααααα......:D:lol:



(και ναι, είσαι μεγάλο κωλόπαιδο :moutza::p )

Pan (dvs)
20/04/2015, 14:24
Μην βιαζεσται,μπορει να εχουμε καμμια "συγκλονιστικη ερμηνεια" και να δω μετα πως θα θα το μαζεψετε.

SHOOTER045
20/04/2015, 15:10
Αφου εισαι ασχετος με τα καλλιτεχνικα
τι σχολιαζεις;... :bawl:

Σπάνιο ντοκουμέντο.....

Ο Βασίλης Καρράς αγνώριστος, τραγουδά μαζί με το λαϊκό συγκρότημα Ντιπ Περπλ σε πανηγύρι στο Κοκκινοχώρι Καβάλας to 1970, σε ένα σπάνιο ντοκουμέντο.

www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8 (http://www.youtube.com/watch?v=amigSGT3V-8)

Ιερόσυλε

tzimidis
20/04/2015, 15:15
As tragoudisei o kathenas oti thelei opou thelei.

To gelio tha einai se liga xronia sta sxoleia kai stis giortes na paizetai i ektelesi sakis. :)

tsompanis
20/04/2015, 17:05
Όχι ρε φίλε. ...ντρέπομαι! !!
Ήθελα να έβλεπα την φάτσα που ντεμεκ του έστειλε πρόσκληση. ....

blackbusa
20/04/2015, 17:14
Μονο ως (κακο) αστειο μου μοιαζει η ειδηση.....

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231401167
Τελικα η αυτογνωσια ειναι ΜΕΓΑΛΗ αρετη!


Πέντε εμβληματικές συνθέσεις («Ένα το Χελιδόνι», «Με το λύχνο του άστρου», «Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ», «Της αγάπης αίματα» και «Ανοίγω το στόμα μου») από το λαϊκό ορατόριο «Άξιον Εστί» του Μίκη Θεοδωράκη σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη, έργο που σφράγισε με τη φωνή του ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, θα ερμηνεύσει ο Σάκης Ρουβάς στη συναυλία «90 χρόνια Μίκης Θεοδωράκης», που θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαΐου στη Νέα Σμύρνη.

Σύμφωνα με τα Νέα, η πρόταση - πρόσκληση στον Σάκη Ρουβά έγινε από τον Δήμο Νέας Σμύρνης και τον μαέστρο Θεόδωρο Ορφανίδη, διευθυντή, και συνιδρυτή με την υψίφωνο Σόνια Θεοδωρίδου, του μουσικού συνόλου Orchestra Mobile, το οποίο και θα παρουσιάσει το έργο του Μίκη Θεοδωράκη.

«Η συμμετοχή μου στο μουσικό αφιέρωμα για τα 90 χρόνια του Μίκη Θεοδωράκη, του σημαντικότατου έλληνα συνθέτη είναι μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή για μένα. Η ερμηνεία του 'Αξιον Εστί' είναι ένας σταθμός για τη μουσική μου πορεία, μια μουσική πρόκληση που με συνεπαίρνει και με εξελίσσει» δηλώνει ο τραγουδιστής, εκφράζοντας ευχαριστίες προς τον Δήμο της Νέας Σμύρνης και τον μαέστρο Θεόδωρο Ορφανίδη «που με προσκάλεσαν να λάβω μέρος σε αυτόν τον εορτασμό και να δώσω το δικό μου ερμηνευτικό αποτύπωμα στο μυθικό αυτό έργο των Μίκη Θεοδωράκη και Οδυσσέα Ελύτη».

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαΐου (ώρα 21:00) στην κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο του εορτασμού της εργατικής Πρωτομαγιάς που οργανώνει ο πολιτιστικός οργανισμός του Δήμου.

Συμμετέχουν ο βαρύτονος Κώστας Ραφαηλίδης, ο ηθοποιός Γιώργος Γιαννόπουλος, η χορωδία ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ και η Orchestra Mobile υπό τη διεύθυνση του Θεόδωρου Ορφανίδη. Είσοδος ελεύθερη
Μηπως και πατησει κανενας κουφος!!!


δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα....αφου ο ιδιος ο Μικης του το ζητησε...
https://www.youtube.com/watch?v=-Ah51GnLdZY

bulmont
20/04/2015, 17:35
Ρε ,σα να πήρε το μάτι μου το Λώρενς ???



:a013::a013::a013:

κόβει ρε πστη μου ο μάτις σου...............:bawl:

buckley
20/04/2015, 17:58
Τελευταία φορά που βρέθηκα στο Άλσος για συναυλία ακούσαμε Άσιμο , ήταν κανείς μέσα ? χρονιά δεν θυμάμαι καθόλου.

AUFGEBRACHT
20/04/2015, 18:13
Θα βγω εκτός θέματος και συγχωρήστε εκ των προτέρων τη συναισθηματική μου φόρτιση, αλλά τη στιγμή που βγάζουν παιδάκια στην ηλικία της κόρης μου πνιγμένα από δύο μέτρα νερό στη Ρόδο και στη Μεσόγειο, το βρίσκω το λιγότερο -και κοσμιότερο- αδιάφορο για το εάν πρέπει η όχι να ερμηνεύσει ο Ρουβάς και ο κάθε Ρουβάς Θεοδωράκη...

334183

thunder ace
20/04/2015, 18:22
Φιλε aufgebracht σε καταλαβαινω,αλλα γιατι νομιζεις οτι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε γραφωντας με τις ωρες για το πως επεσε ο μαρκεζ,που θα τραγουδισει ο ρουβας κλπ;να ξεφυγουμε θελουμε φιλε απο την (φρικτη)πραγματικοτητα.

AUFGEBRACHT
20/04/2015, 18:39
Φιλε aufgebracht σε καταλαβαινω,αλλα γιατι νομιζεις οτι καθομαστε και μ@λ@κιζομαστε γραφωντας με τις ωρες για το πως επεσε ο μαρκεζ,που θα τραγουδισει ο ρουβας κλπ;να ξεφυγουμε θελουμε φιλε απο την (φρικτη)πραγματικοτητα.

Ζήτησα εξαρχής συγγνώμη και είπα ότι είμαι σε συναισθηματική φόρτιση καλέ μου φίλε, καταλαβαίνω τι θες να πεις... αντί να σπαταλούμε όμως φαιά ουσία για ένα ασήμαντο (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) και άνευ αξίας και σημασίας γεγονός, δεν θα ήταν πιο ανθρώπινο να τη σπαταλάγαμε για το αν και πως μπορούμε να βοηθήσουμε; Θα μου πεις εδώ δεν είναι φόρουμ άσκησης κοινωνικής πολιτικής και δίκιο θα έχεις, απλώς ρε φίλε το να κάνουμε τη στρουθοκάμηλο και να βάζουμε το κεφάλι μέσα στην άμμο δε σημαίνει πως δεν υπάρχει αυτό που δεν θέλω να δω. Συγγνώμη και πάλι και από εσένα και από όλους, σκέψεις εν θερμώ κάνω...

thunder ace
20/04/2015, 18:48
Τα εχω περασει αυτα που νιωθεις σαν νεος γονεας(υποθετω ,δεν σε γνωριζω).Κανει το μυαλο ασχημες σκεψεις,ειδικα οταν βλεπεις-ακους τετοια.Συγγνωμη δεν χρειαζεται να ζητας.

GFawkes
21/04/2015, 08:17
Φιλε aufgebracht


εχεις απολυτο δικιο....και ο δικος μου θυμος ειναι μεγαλος, αλλα οπως σωστα λεει ο Ασσος αποπανω, επιλεγω να το κρατησω μεσα μου....

τοσος πονος και μιζερια που υπαρχει....

Βασικα θυμωνω πρωτα με τους γονεις αυτου του παιδιου....Δεν ηταν στον πολεμο...ηταν στην Τουρκια...
Που πας βρε μ@λ@κ@ το 2χρονο στα κυμματα διχως σωσιβιο, διχως τιποτα...διχως να ξερει κανενας τους γονεις-παιδια κολυμπι....

μην μου πειτε οτι εχει πολεμο...το πολεμο τον αφησε στην Συρια...αυτοι καταφεραν και ξεφυγαν και εφτασαν στο ΚΑΣ(Αλικαρνασσο), ειχαν γλυτωσει....

Ντροπη.

stam2
21/04/2015, 10:11
Εκεί στη Ν. Σμύρνη μια καλοκαιρινή βραδιά,
κάτω από "το λύχνο του άστρου", "άξιον εστί" να "ανοίξει το στόμα του", "ένα το χελιδόνι" που θα φέρει την άνοιξη, ο Σάκης και να τραγουδήσει,
κι εσύ "της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ" θα κρίνεις το τραγούδι του και "της αγάπης αίματα" δάκρυα κι ιδρώτας θα χυθούν,
εκεί στη Ν. Σμύρνη, μια καλοκαιρινή βραδιά...

MG-KTiNoS
21/04/2015, 10:36
334215

thunder ace
21/04/2015, 10:39
334215

Ουτε να μουντζωσει δεν ξερει ο μαλαξ,περιμενατε να μας σωσει(που λεει ο λογος).

mikes
21/04/2015, 21:40
Γιατί να μην τραγουδήσει Θεοδωράκη ο Ρουβάς; Έτσι ίσως μάθει το Άξιον Εστί και το 15χρονο με γονείς τούβλα που στο σπίτι ακούνε μόνο Παντελίδη-Πάολα.

(από φιλη στο φατσοβιβλιο.. ένα δικιο το εχει...)

el_hymador
21/04/2015, 22:58
Γιατί να μην τραγουδήσει Θεοδωράκη ο Ρουβάς; Έτσι ίσως μάθει το Άξιον Εστί και το 15χρονο με γονείς τούβλα που στο σπίτι ακούνε μόνο Παντελίδη-Πάολα.

(από φιλη στο φατσοβιβλιο.. ένα δικιο το εχει...)

Γιατί έχει άθλια φωνή.

MG-KTiNoS
22/04/2015, 00:24
334254

:rotflmao:

stam2
22/04/2015, 08:15
φασίστες χουνταίοι όλοι σας...

να η απάντηση του Μίκη:

«Επειδή τελευταία γράφτηκαν πολλές ανακρίβειες με αφορμή τη συμμετοχή του κ. Ρουβά στην συναυλία που διοργανώνει ο Δήμος Νέας Σμύρνης με το «Άξιον Εστί», αναγκάζομαι να διευκρινίσω τα εξής:

1) Είναι γνωστές οι απόψεις μου για το θέμα των «απαγορεύσεων», τις οποίες απόψεις υποστηρίζω εδώ και δεκαετίες και συνοψίζονται στα εξής: Πιστεύω ότι το έργο από τη στιγμή που θα δημιουργηθεί, ξεφεύγει ακόμα και από τον ίδιο τον δημιουργό, που δεν έχει δικαίωμα να κρίνει δικτατορικά ποιος είναι «άξιος» να το ερμηνεύσει και ποιος όχι. Μόνος κριτής είναι το κοινό και ο χρόνος. Αυτοί τελικά κρίνουν τι θα πάει στα σκουπίδια και τι θα μείνει για πάντα. Θα πρέπει επίσης να πω ότι θεωρώ την χειρότερη εκτέλεση πολύ καλύτερη από μια απαγόρευση.

2) Όχι, δεν ήταν δική μου απόφαση η επιλογή του κ. Ρουβά, όπως αναληθώς βλέπω να αναγράφεται σε διάφορες ιστοσελίδες. Την πληροφορήθηκα εκ των υστέρων, ως τετελεσμένο γεγονός, από τον μαέστρο κ. Ορφανίδη, που μίλησε εδώ και αρκετές μέρες με την γραμματέα μου, στην οποία και ανακοίνωσε την απόφαση του Δήμου Νέας Σμύρνης να οργανώσει τιμητική για τα 90 μου χρόνια συναυλία με το «Άξιον Εστί», καθώς και τα ονόματα των συντελεστών, στην επιλογή των οποίων δεν είχα την παραμικρή ανάμιξη.

3) Η όλη ιστορία με προκαλεί να τελειώσω την δήλωσή μου αυτή με τις εξής σκέψεις:

Η Μουσική μου και φυσικά και το «Άξιον Εστί» γνώρισε κατά καιρούς απαγορεύσεις από πολλές και διαφορετικές πλευρές. Χούντες, κόμματα, πολιτικές νεολαίες, εφημερίδες, τηλεοράσεις… Πώς να ξεχάσω την επιστολή ακόμα και των δικηγόρων του ίδιου του Ελύτη, την εποχή που ήμουν Γεν. Δ/ντής Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ, στην οποία όπως έγραφαν, «δεν ήταν σίγουροι για την ποιότητα της εκτέλεσης» (κι ας ήμουν εγώ στο πόντιουμ του μαέστρου και ο Μπιθικώτσης στον ρόλο του λαϊκού τραγουδιστή…). Για την ιστορία να πω ότι η συναυλία εκείνη δόθηκε συνολικά 3 φορές στο Ηρώδειο λόγω της πρωτοφανούς ανταπόκρισης του κοινού.

Ελληνικές Δισκογραφικές Εταιρίες που πλούτισαν από το έργο μου, απέσυραν συχνά τους δίσκους μου από το εμπόριο, ενώ πολλοί τραγουδιστές μου, για πολιτικούς ή άλλους λόγους, διέγραφαν τα έργα μου από το ρεπερτόριό τους.

Και διερωτώμαι: Ποια ήταν η αντίδραση των «φίλων της μουσικής μου» σε όλες αυτές τις περιπτώσεις; Απολύτως καμμία! Ούτε ένας Έλληνας δεν θεώρησε χρέος του να υπερασπίσει το έργο μου σε όλες αυτές τις απαγορεύσεις και αποκλεισμούς! Ούτε ένας! Και ξαφνικά βλέπω τώρα να γεμίζει το Ιντερνετ και ο τύπος από δεκάδες δημοσιεύματα «υπερασπιστών του έργου μου», που ζητούν να προστεθώ κι εγώ ο ίδιος στον μακρύ κατάλογο αυτών που κατά καιρούς το απαγόρευσαν. Και γιατί; Διότι, λένε, ο συγκεκριμένος ερμηνευτής ανήκει στην «υποκουλτούρα». Όμως τι σημαίνει άραγε ο όρος αυτός; Το θέμα είναι μεγάλο και πολύπλοκο και εξαρτάται από την οπτική γωνία του καθενός.

Σε ό,τι με αφορά, τι θέλετε να σκεφτώ, όταν βλέπω το έργο μου (που το θεωρούν υποτίθεται ποιοτικό) να μην υπάρχει στη χώρα μου; Και πώς να υπάρχει όταν βρίσκεται επί δεκαετίες ολόκληρες αντιμέτωπο με καταστάσεις σαν αυτές που ανέφερα πιο πάνω, με την ανοχή (στην καλύτερη περίπτωση) και τη σιωπή του θεωρούμενου προοδευτικού χώρου, δηλαδή τουλάχιστον του 60% του λαού μας;

Τι θα πρέπει άραγε να σκεφτώ εγώ που αφιέρωσα τη ζωή μου στην πραγματική Ελληνική Αριστερά και χάρισα στον Λαό μας έργα σαν το «Άξιον Εστί» που από τη μια τα θεωρούν, όπως λένε, υποδείγματα της «καλής κουλτούρας», κι από την άλλη ανέχονται τις κατά καιρούς απαγορεύσεις και το μποϋκοτάζ τους, ακόμα κι από τις ίδιες τις παρατάξεις στις οποίες ανήκουν; Τι να σκεφτώ βλέποντας όλους αυτούς τους ανέκαθεν απόντες να ξυπνούν μόνο στην περίπτωση Ρουβά και να ξεσπαθώνουν λαύροι απαιτώντας από μένα να απαγορεύσω τη συμμετοχή του;

Από όλα αυτά προκύπτει ότι η έννοια της υποκουλτούρας για μένα είναι διαφορετική απ’ ό,τι είναι για κείνους. Είναι, πιστεύω, φυσικό να θεωρώ την γενικευμένη ηθική υποκουλτούρα, μέσα στην οποία καταδικάστηκα να ζω, ως απείρως χειρότερη από εκείνη που σχετίζεται με την Τέχνη και τα δυσδιάκριτα σύνορα ανάμεσα στις πολλές και ποικίλες της εκφάνσεις.

Αθήνα, 21η Απριλίου 2015

(Κατάλληλη ημερομηνία να μιλάμε για «απαγορεύσεις»…).

Μίκης Θεοδωράκης»

Pan (dvs)
22/04/2015, 08:42
334254

:rotflmao:

Α ρε κακομοιρη μου,καποια στιγμη ,οταν θα σου τελειωσουνε τα μπλε χαπακια,να δω που θα κρυφτεις.

GFawkes
22/04/2015, 08:51
334254

:rotflmao:

γκουχ...γκουχ....

ηταν να μην παρεις φορε κτινε;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144915&p=2580046&viewfull=1#post2580046
:lol:

nikos_abel
22/04/2015, 15:14
φασίστες χουνταίοι όλοι σας...

να η απάντηση του Μίκη:

...

(Κατάλληλη ημερομηνία να μιλάμε για «απαγορεύσεις»…).

Μίκης Θεοδωράκης»

Αν και γενικά δεν τον θεωρώ και τον μέγα καλλιτέχνη που τον θεωρεί ο περισσότερος κόσμος, έχει απόλυτο δίκιο.

stam2
22/04/2015, 15:49
Γιατί να μην τραγουδήσει Θεοδωράκη ο Ρουβάς; Έτσι ίσως μάθει το Άξιον Εστί και το 15χρονο με γονείς τούβλα που στο σπίτι ακούνε μόνο Παντελίδη-Πάολα.

(από φιλη στο φατσοβιβλιο.. ένα δικιο το εχει...)


Αν και γενικά δεν τον θεωρώ και τον μέγα καλλιτέχνη που τον θεωρεί ο περισσότερος κόσμος, έχει απόλυτο δίκιο.

συμφωνώ.
είναι και ο μόνος που εχει το δικαίωμα να απαγορεύσει το έργο του να μην ερμηνευτεί από κάποιον. όπως επίσης μου άρεσε αυτό που έγραφε και ο mikes από πάνω. Όμως αν και ο Θεοδωράκης γράφει ότι ο κόσμος θα κρίνει τον sakis αν αξίζει ή όχι να ερμηνεύσει τα έργα αυτά, όλοι γνωρίζουμε πως υπάρχει ένα παγιωμένο κοινό του Ρουβά που θα τον ακολουθούσε σε οτιδήποτε και θα εξασφάλιζε να καταστήσει πετυχημένη οποιαδήποτε εμφάνισή του (θέατρο, σινεμά, χορός, τραγούδι, βραδιά φιλοσοφίας κλπ...).

anyway, life goes on...

nikos_abel
22/04/2015, 17:35
συμφωνώ.
είναι και ο μόνος που εχει το δικαίωμα να απαγορεύσει το έργο του να μην ερμηνευτεί από κάποιον. όπως επίσης μου άρεσε αυτό που έγραφε και ο mikes από πάνω. Όμως αν και ο Θεοδωράκης γράφει ότι ο κόσμος θα κρίνει τον sakis αν αξίζει ή όχι να ερμηνεύσει τα έργα αυτά, όλοι γνωρίζουμε πως υπάρχει ένα παγιωμένο κοινό του Ρουβά που θα τον ακολουθούσε σε οτιδήποτε και θα εξασφάλιζε να καταστήσει πετυχημένη οποιαδήποτε εμφάνισή του (θέατρο, σινεμά, χορός, τραγούδι, βραδιά φιλοσοφίας κλπ...).

anyway, life goes on...

Περισσότερο νομίζω πως ο Μίκης εννοεί ότι το "έργο" οποιουδήποτε έχει τη δική του "ψυχή" και οντότητα, είναι ζωντανό και όχι "αντικείμενο" του καθενός.

Τέλος πάντων, life goes on indeed.

el_hymador
22/04/2015, 17:46
Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει ότι θέλει και όπου θέλει. Και ο Σεφερλής μπορεί να παίξει στην Επίδαυρο. Το θέμα είναι αν ο εκάστοτε "εκτελεστής" έχει συναίσθηση του ειδικού βάρους του έργου που θα ερμηνεύσει...ο σάκης χαμπάρι δεν έχει πάρει, είναι σίγουρο αυτό. Αν ήξερε και ένοιωθε τι πάει να τραγουδήσει και ποιοι καλλιτέχνες έχουν ερμηνεύσει παλιότερα το Άξιον Εστί, θα τα έκανε πάνω του, είναι επίσης σίγουρο αυτό. Απλά είναι χαζός, εξ ου και η παντελής έλλειψη συναίσθησης και -το κυριότερο, βρίσκει και τα κάνει.

Σε μια χώρα που οι ηθικά, πνευματικά και πολιτιστικά έχουμε βαρέσει πτώχευση εδώ και χρόνια βέβαια, τι να λέμε τώρα, δεν γαμιέται... εδώ ο Νιόνιος έβαλε την Καλομοίρα να πεταχτεί μέσα από τούρτα στο Ηρώδειο... και που είστε ακόμα... έχει και συνέχεια...

thunder ace
22/04/2015, 18:04
Σαν να καλεσουν εμενα να οδηγησω το tz 750 του king Kenny.....γινετε; δεν γινετε.

spyrval
22/04/2015, 20:08
Ο Σάκης με προσοχή και σιγά σιγά προετοιμάζει την μετά "άψογοι-κοιλιακοί" εποχή...

7Tolis
23/04/2015, 01:21
Ανάξιον εστί.

harpoon
23/04/2015, 19:49
Φιλε μου, καθε μερα διαβαζω διαφορες γνωμες για το δραμα που περνουν αυτοι οι ανθρωποι. Αλλα αυτο που εγραψες, το τοσο λογικο και απλο, δεν το σκεφτηκα ποτε. Αφου στην τουρκια, την κοσμικη και με πολυ καλυτερη οικονομια απο εμας , δεν εχει πολεμο, γιατι ερχονται εδω?

DrIoannis
24/04/2015, 20:08
Ο Σάκης με προσοχή και σιγά σιγά προετοιμάζει την μετά "άψογοι-κοιλιακοί" εποχή...
+999

dimmie_72
25/04/2015, 09:31
Ο Σάκης με προσοχή και σιγά σιγά προετοιμάζει την μετά "άψογοι-κοιλιακοί" εποχή...

τι δράματα περνάνε μετά κι αυτοί με τους κοιλιακούς!
ο ρουβάς Θεοδωράκη...
η βίσση όπερα...
βλέπω τον sniper σε καμιά 10ετία στη Λυρική... :(

Viking
25/04/2015, 10:59
334473

sv1000s
25/04/2015, 15:03
εγω λεω να το πει ο τσιπρας που ειναι και αριστερος :bawl::bawl::bawl:

mikes
25/04/2015, 20:59
https://www.youtube.com/watch?v=rjzzZRnoolQ

Cpt. Haddock
26/04/2015, 19:52
Μ' αρεσει που ακομα πιστευετε οτι ο Μικης γραφει τις δηλώσεις του :lol:

stam2
26/04/2015, 20:03
334569

Pan (dvs)
26/04/2015, 20:22
Μ' αρεσει που ακομα πιστευετε οτι ο Μικης γραφει τις δηλώσεις του :lol:

Αλλος που τα εχει με τους Θεσμους.:rotflmao:

AUFGEBRACHT
26/04/2015, 20:35
Δηλ. άμα η Βούλα Βαβάτση σε λίγα χρόνια παίξει Μήδεια στην Επίδαυρο τι έχει να γίνει;...

sniper
27/04/2015, 14:03
...
βλέπω τον sniper σε καμιά 10ετία στη Λυρική... :(

Ναι, τι;

dimmie_72
27/04/2015, 14:07
Ναι, τι;

κορυφαίος τενόρος στην Aida. :bawl:


κακομοίρη, τι έχεις νακούσεις από τη Διαβάτη μόνο σκέφτομαι και σε συμπονώ... :cry:

gixxerpap
27/04/2015, 15:27
κλεμμένο απο το προφίλ του Βαγγέλη (vangelis64), προφανώς χωρίς την άδειά του:


''Ναι Μίκη μου,το Άξιον Εστί θα το πει ο Σάκης για να το μάθουν οι νεώτεροι.
Βλέπεις,τότε που το είπε ο Κότσιρας-το 98- δεν το μάθανε καλά οι νέοι και,τώρα με τον Σάκη τούς δίνεις πάλι την ευκαιρία.
Για τον ίδιο λόγο άλλωστε άφησες να γίνει ο Ζορμπάς techno.Θυμάσαι Μίκη μου;Το χορεύανε οι νέοι τότε μαζί με τα άλλα πριόνια.
Ο Καζαντζάκης θα ήταν πολύ περήφανος για σένα Μίκη μου.Κι εγώ την ίδια περηφάνεια ένοιωσα,όταν το άκουσα σε κάποιο καφέ τότε.
Σίγουρα,Μίκη μου,οι νέοι τότε κατάλαβαν αυτό που ήθελες να πεις τη δεκαετία τού 60.
Όπως θα καταλάβουν και σε λίγες μέρες που θα πάνε-όχι για να καυλώσουν με τον Ρουβά-...να ακούσουν το έργο σου από τη φωνή του.
Και είμαι σίγουρος ότι,αν ζούσε ο Ελύτης,το ίδιο θα έλεγε.
Μίκη μου,εγώ ο τίποτας,στα μαγαζιά που δουλεύω,σε τραγουδάω.Και κάποιες φορές δυσκολεύομαι να κρατήσω τα δάκρυά μου ταυτιζόμενος με αυτό που,
νομίζω,θες να πεις.
Και είμαι σίγουρος ότι και ο Σάκης,μέσα στο πρόγραμμά του,θα λέει με κατάνυξη κομμάτια σου όπως Στού κόσμου την ανηφοριά,Βραδυάζει,Δραπετσώνα κλπ.
Άλλωστε τι πιο αντιπροσωπευτικό γι' αυτόν τον καλλιτέχνη.
Μίκη μου,δεν βλέπω τηλεόραση αλλά φαντάζομαι τον ντόρο που θα έχει γίνει και τη διαφήμιση που έχει πάρει ο Σάκης κι εσύ.
Τα λεφτά δεν σε νιάζουνε,το ξέρω.Οι προθέσεις σου έχουν καθαρά πολιτιστικο και επιμορφωτικό χαρακτήρα.Το ίδιο και τού Σάκη.
Θα συνεχίσω να σε τραγουδάω με την ίδια συγκίνηση.Μεγάλωσα με σένα.Όπως και με τον Σπανό,τον Χατζιδάκι,τον Λοΐζο και όλους τούς άλλους,που
γνώρισα σαν παιδί.
Κρατάω το έργο σου.Το τομάρι σου το πούλησες φτηνά.Δεν πειράζει.Χρόνια πολλά''

thunder ace
27/04/2015, 17:00
Δηλ. άμα η Βούλα Βαβάτση σε λίγα χρόνια παίξει Μήδεια στην Επίδαυρο τι έχει να γίνει;...

Της πουτανας

stam2
28/04/2015, 09:45
https://www.youtube.com/watch?v=57Ub43WdoFU

7Tolis
07/05/2015, 14:54
Παίδες τελικά μια χαρά το είπε ο άνθρωπος.
https://www.youtube.com/watch?v=o7W0F4KBYA0

Εμφανώς αγχωμένος.