PDA

View Full Version : Μπροστά Ελατήρια F800GS



MikeG
20/04/2015, 19:03
Καλησπέρα,

Ήρθε η ώρα να αλλαχτούν τα λάδια στο μπροστινό και επί την ευκαιρία θα αλλάξω και τα ελατήρια. Για full cartridge δε φτάνουν τα λαλα. Έχω λοιπόν ένα προβληματισμό, να πάω σε κλασσικά progressive Hyperpo ή σε μη prograssive ?
Η άλλη λύση εκτός Hyperpro που κοιτάω είναι της Ohlins. Για την ακρίβεια αυτά εδώ (https://www.louis.de/en/artikel/oehlins-front-spring-kit-for-many-models-fuer-bmw-f-800-gs/60870001?filter_bike_id=1955&list=68072462).
Όμως τι rate n/nm θα ήταν σωστότερο να αγοράσω. Βλέπω ότι οι επιλογές για 800GS είναι 5,0 , 5,5 και 6,0.

Εδώ (https://cdn1.louis.de/content/catalogue/articles/zusatz/anl/60870001_Oehlins_Gabelfedern.pdf) βρίσκεται ένα pdf με τους κωδικούς και τα χαρακτηριστικά των ελατηρίων. Το μηχανάκι πατάει αρκετά χώμα, αλλά φορτώνεται κιόλας για αρκετά χιλιόμετρα δικάβαλο και με βαλίτσες. Πάω για 6,0 λοιπόν;

Σε πρώτη φάση όμως θα ήθελα να ξεκαθαρίσω αν πάω για Hyperpo ή Ohlins.

Για πάμε λοιπόν λίγο το θεματάκι αναρτησολογίες..

Σας μερσώ.

:beer: :beer:

amyroukai
20/04/2015, 23:55
Για το προοδευτικα η οχι, αν ηταν μονο ασφαλτο θα ψηφιζα οχι γιατι εμενα δεν με βολεψαν τα hyperpro.
Για χωμα γραμμικα ομως... Δεν το εχω δει πουθενα.

Απο σκληροτητες, το εργαλειο της racetech.com ειναι ενας καλος μπουσουλας για αρχη.

Μην εμπιστευεσαι παντα το τι βγαζει η εταιρια. Πχ, θυμαμαι (ο αντιπροσωπος ειχε πει δηλαδης) η ωχλινς εβγαζε πισινο 85Ν και 95Ν για το δικο μου (72Ν το στοκ). Εβαλα ενα 115 της hypercoil, ηταν λιγο μαλακο, κατεληξα σε 130 φτιαχτο σε μηχανουργειο. Το sag εκει που πρεπει, δεν κοπαναει, φορτωνω ολο το σπιτι και δεν καταρρεει το πισω. "Φιλε μου με πανω απο οτι λεει η ωχλινς θα κλειδωσει η αναρτηση" ηταν το σχολιο εδω...

DrBig
21/04/2015, 06:32
Καλησπέρα,

Ήρθε η ώρα να αλλαχτούν τα λάδια στο μπροστινό και επί την ευκαιρία θα αλλάξω και τα ελατήρια. Για full cartridge δε φτάνουν τα λαλα. Έχω λοιπόν ένα προβληματισμό, να πάω σε κλασσικά progressive Hyperpo ή σε μη prograssive ?
Η άλλη λύση εκτός Hyperpro που κοιτάω είναι της Ohlins. Για την ακρίβεια αυτά εδώ (https://www.louis.de/en/artikel/oehlins-front-spring-kit-for-many-models-fuer-bmw-f-800-gs/60870001?filter_bike_id=1955&list=68072462).
Όμως τι rate n/nm θα ήταν σωστότερο να αγοράσω. Βλέπω ότι οι επιλογές για 800GS είναι 5,0 , 5,5 και 6,0.

Εδώ (https://cdn1.louis.de/content/catalogue/articles/zusatz/anl/60870001_Oehlins_Gabelfedern.pdf) βρίσκεται ένα pdf με τους κωδικούς και τα χαρακτηριστικά των ελατηρίων. Το μηχανάκι πατάει αρκετά χώμα, αλλά φορτώνεται κιόλας για αρκετά χιλιόμετρα δικάβαλο και με βαλίτσες. Πάω για 6,0 λοιπόν;

Σε πρώτη φάση όμως θα ήθελα να ξεκαθαρίσω αν πάω για Hyperpo ή Ohlins.

Για πάμε λοιπόν λίγο το θεματάκι αναρτησολογίες..

Σας μερσώ.

:beer: :beer:

Mike, το θεμα δεν ειναι μονο τι ελατηρια ταιριαζουν στο βαρος, τροπο και τοπο οδηγησης αλλα και τι ελατηρια ταιριαζουν στο βαλβινγκ των πηρουνιων το οποιο μαλιστα δεν ρυθμιζεται. Η καλη συνεργασια των δυο ειναι το πιο σημαντικο απ'ολα μπαρ ναν.

Αν δεν αγορασεις μια ετοιμη λυση ελατηρια+βαλβινγκ, τοτε πρεπει να σκεφτεις πολυ καλα πως συνεργαζεται το βαλβινγκ με τα ελατηρια που ηδη εχεις και να κρινεις τι χρειαζεται.

Για να σε δωκω ενα παραδειγμα, το δικο μου εχει μαμα ελατηρια 5.9. Αν βαλω ελατηρια 5.4 πρεπει να να μαλακωσω τελειως την αποσβεση επαναφορας. Απο την αλλη εχω οδηγησει AdvS με μαμα ελατηρια 4.8 που φορεσε ελατηρια 5.9 και απλα το βαβλβιγκ δεν συνεργαζεται για καμια ρυθμιση, σε πηρουνια που θεωρουνται οτι εχουν μεγαλο ευρος ρυθμισεων.

Το δικο σου βαλβιγκ δεν γνωριζω πως συμπεριφερεται και αν και πως θα λειτουργουσε με αλλα ελατηρια. Οποτε, θα προτεινα μια εκ των τριων λυσεων:

1) βρισκεις με καποιο τροπο τα ιδανικα ελατηρια για σενα (η racetech προτεινει λυσεις προς το σκληρο εχε υποψιν) και παιζεις με λαδια μεχρι να βρεις κατι που να σου ταιριαζει
2) Αγοραζεις την ετοιμη λυση ελατηρια+λαδια απο hyperpro ελπιζοντας οτι δουλευει καλα για σενα.
3) Αφηνεις τα ελατηρια που εχεις και απλα παιζεις με λαδια αν εχεις καποιο παραπονο.

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να εισαι σε θεση να κρινεις πως συμπεριφερεται η μηχανη για να καταλαβεις προς ποια κατευθυνση θα κινηθεις.

MikeG
21/04/2015, 17:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η Racetech με βάση τα κιλά μου προτείνει 0.839 kg/mm όταν το μαμά ελατήριο είναι 0.470 kg/mm. Για το πίσω προτείνει 17.126 kg/mm και το μαμά είναι 15.7-16.7 kg/mm . Πρώτη ερώτηση, φυσικής φύσεως, ποια η μετατροπή τους σε N/mm , όπως τα αναφέρει η Ohlins.

Τώρα όσον αφορά το τι ζητάω από την ανάρτηση μου μπορώ να το περιγράψω αρκετά νομίζω και να το συσχετίσω με τις μαμά. Θα ήθελα μπροστά να είναι πιο γραμμικό, να κοπανάει λιγότερο και να το νοιώθω πιο ελαφρύ.Υποθέτω ότι πάω και για σχετικά λεπτό λάδι.
Πίσω θα το ήθελα να έχει γρηγορότερη επαναφορά, ενώ με ρυθμισμένο sag κάθεται αρκετά πλέον το μηχανάκι ειδικά στο δικάβαλο, οπότε υποθέτω πάω και για σκληρότερο ελατήριο.

Η χρήση όπως έγραψα είναι αρκετοί επαρχιακοί, σφιχτοί, δικάβαλο φορτωμένο με βαλίτσες και χώμα.

Στη πρόταση της racetech ρωτάει μόνο τα κιλά του οδηγού, υποθέτω υπολογίζει ότι το μηχανάκι θα κυκλοφορεί και φορτωμένο και δίνει μια μέση λύση;

Έχω ξεκινήσει μια επικοινωνία με αυτούς εδώ (http://www.hyperpro-shop.de/). Στο κιτ δίνουν super τιμή, 195 euros μαζί με το λάδι. Θα ρωτήσω να δω τι προτείνουν αυτοί.

Μπέρδεμα..

p.s Racetech από που αγοράζουμε;

DrBig
21/04/2015, 17:50
Η Racetech με βάση τα κιλά μου προτείνει 0.839 kg/mm

απλα ξεχνα το.

MikeG
21/04/2015, 17:53
απλα ξεχνα το.

Αν θες να γράψεις περισσότερα γιατί με χαρακτηριστικά ελατηρίων δεν.. Το Κ είναι αυτό που λέγαμε στη φυσική;

DrBig
21/04/2015, 18:04
Αν θες να γράψεις περισσότερα γιατί με χαρακτηριστικά ελατηρίων δεν.. Το Κ είναι αυτό που λέγαμε στη φυσική;

Ναι, το Κ. Σε αυτα τα νουμερα που προτεινει η racetech παιζουν ελατηρια hayabusa με την μιση διαδρομη.
Μαμα 950/990 εχουν 0.48 τα ψηλα και 0.52 τα χαμηλα.
Το 950SE που ειναι στημενο εντουραδικα για αλματα εχει ελατηρια 0.59

Πες μου κατι. Ποσο ειναι το σαγκ μπροστα οταν δεν εισαι πανω στη μηχανη και ποσο οταν εισαι?

Μια βολτα που ειχα παρει το 800 μου φανηκε οτι εχει πολυ σκληρο βαλβινγκ και ελατηρια ΟΚ (προς το μαλακο) για το βαρος μου που ειναι 85-90 κιλα. Το βαλβινγκ θα γινει καλλιτερο ειτε με λιγο λεπτοτερα λαδια, ειτε με λιγο σκληροτερα ελατηρια.

MikeG
21/04/2015, 18:31
Πες μου κατι. Ποσο ειναι το σαγκ μπροστα οταν δεν εισαι πανω στη μηχανη και ποσο οταν εισαι?




Sag μπροστά χωρίς εμένα 18,6 cm , με εμένα 17,7cm.

DrBig
21/04/2015, 18:35
Sag μπροστά χωρίς εμένα 18,6 cm , με εμένα 17,7cm.

Το σαγκ το μετρας απο πανω, οχι κατω. Βαλε μια δεστρα στο ενα καλαμι, και σπρωξτην στην τσιμουχα. Μετα ανεβασε την μηχανη στο κεντρικο και μετρα αποσταση δεστρας-τσιμουχας. Δυο φορες θα το κανεις, μια με σενα επανω και μια χωρις εσενα πανω.

Αν υποθεσω οτι τα νουμερα ειναι 23εκ - αυτα που λες, τοτε τα ελατηρια ειναι ενταξει προς το σκληρο για σενα. Θα σου προτεινα να βαλεις λιγο λεπτοτερα λαδια.

εντιτ....προφανως η μετρηση αυτη πρεπει να γινει με σωστο πισω σαγκ, δηλ 1/3 της διαδρομης με σενα επανω.

MikeG
21/04/2015, 18:36
Το σαγκ το μετρας απο πανω, οχι κατω. Βαλε μια δεστρα στο ενα καλαμι, ανεβασε την μηχανη στο κεντρικο, σπρωξε την δεστρα πανω στην τσιμουχα του καλαμιου, κατεβασε την μηχανη απο το σταντ, ξανανεβασε την και μετρα την αποσταση τσιμουχας-δεστρας

Αφού είναι USD.. Ουσιαστικά μέτρησα πόσο βυθίζεται το καλάμι μέσα στη μπότα του πηρουνιού.

http://www.gpsuspension.com/services/settingsag.php

DrBig
21/04/2015, 18:44
Αφού είναι USD.. Ουσιαστικά μέτρησα πόσο βυθίζεται το καλάμι μέσα στη μπότα του πηρουνιού.

http://www.gpsuspension.com/services/settingsag.php

ναι αλλα δεν μου ειπες ποια ειναι η αποσταση τσιμουχας-μποτας με την μηχανη στο κεντρικο, δηλ τελειως αβυθιστο πηρουνι...

MikeG
21/04/2015, 18:49
Με αυτό εδώ το τρόπο, http://www.motorcyclenews.com/new-rider/choosing-kit/2006/november/feb23-05-how-to-set-suspension-sag/

Δηλαδή tie wrap μηχανή στο έδαφος και μετά στον αέρα SAG 5,4cm , εγώ πάνω στη μηχανή και μετά μηχανή στον αέρα SAG 7cm

DrBig
21/04/2015, 18:56
Με αυτό εδώ το τρόπο, http://www.motorcyclenews.com/new-rider/choosing-kit/2006/november/feb23-05-how-to-set-suspension-sag/

Δηλαδή tie wrap μηχανή στο έδαφος και μετά στον αέρα SAG 5,4cm , εγώ πάνω στη μηχανή και μετά μηχανή στον αέρα SAG 7cm

ναι βρε, το σαγκ εχει νοημα σα ποσοστο της ολικης διαδρομης.

Οπως και να χει, τα ελατηρια σου ειναι μια χαρα πανω-κατω.

dimmie_72
21/04/2015, 19:29
Στο κιτ δίνουν super τιμή, 195 euros μαζί με το λάδι.

το λάδι θα το αφαιρέσουν γιατί δεν επιτρέπεται η διακίνησή του εντός χωρών της ΕΕ, οπότε ζήτα από πριν αντίστοιχη μείωση της τιμής.

MikeG
21/04/2015, 19:35
ναι βρε, το σαγκ εχει νοημα σα ποσοστο της ολικης διαδρομης.

Οπως και να χει, τα ελατηρια σου ειναι μια χαρα πανω-κατω.

Οποτε μετραω και το συνολικο μηκος του πηρουνιου αβυθιστο στη μποτα,σωστα;

amyroukai
21/04/2015, 19:37
Το 1/3 της διαδρομής είναι το θεωρητικό βέλτιστο, άρα δείχνουν ΟΚ, αλλά μιλάμε για μόνο εσένα επάνω, όχι μπαγκάζια και δεύτερο άτομο. Την δεύτερη αλλαγή σε ελατήριο πίσω την έκανα ακριβώς για αυτό το λόγο... Πάντως τα μπροστινά δεν επηρεάζονται τόσο πολύ από το φόρτωμα, οπότε μάλλον στη θέση σου θα έπαιζα με το λάδι πρώτα, πυκνότητα και στάθμη, πριν πληρώσω ελατήρια. Και θα ξαναμετρούσα με το "τυπικό" φορτίο που έλεγες.

DrBig
21/04/2015, 19:43
Οποτε μετραω και το συνολικο μηκος του πηρουνιου αβυθιστο στη μποτα,σωστα;

Ναι!

amyroukai
21/04/2015, 19:59
Διαδρομή 210 χιλιοστά δεν έχει εμπρός το F800 βάση προδιαγραφών;
Και 190 πίσω;