PDA

View Full Version : PIRELLI SCORPION TRAIL η CONTINENTAL CONTITRAILATTACK 2 ?



nikos_XT600
20/04/2015, 20:22
Καλησπερα στην παρεα, αφου αποφασα να μην κανω μοταρτ το ΧΤακι μου,
λεω να του φορεσω ενα απο αυτα τα 2 λαστιχα.
Τι λετε εσεις?

MikeG
20/04/2015, 21:07
Trail Attack.

foogr01
20/04/2015, 22:28
Εγώ μπορώ να σου πω για τα Scorpion Trail που τα φοράω (σε on off) εδώ και 3000 χλμ ότι ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν επίσης γρήγορη κορώνα. Το μηχανάκι στρίβει ωραία και δε με προβλημάτισαν ποτέ σε βρεγμένο (πάω όμως ούτως ή άλλως πιο προσεκτικά) ή στεγνό. Ο λαστιχάς μου είπε ότι το μπροστινό τρώγεται πολύ γρήγορα. Θα δείξει.
Για τα Continental... δε μπορώ να σου πω απολύτως τίποτα :)

stam2
21/04/2015, 10:41
χαίρομαι που βλέπω κορυφαίες επιλογές...
ότι και να πάρεις από τα δύο είναι καλό με το trail να είναι λίγο πιο γρήγορο στο ζέσταμα
ενώ το conti να είναι λίγο πιο σίγουρο στο βαθύ στρίψιμο. Φυσικά αυτά όλα αφορούν δοκιμές σε βαριά μηχανάκια που τα πατάνε και τα ζεσταίνουν περισσότερο απ' ότι το xtάκι....

καλή επιτυχία, δώσε feedback!

nikos_XT600
21/04/2015, 11:20
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Σταμ, οσο για τα βαρια μηχανακια που ζεσταινουν τα λαστιχα περισσοτερο
δεν θα παιξει ρολο που θα τα παρω με χαμηλο δεικτη ταχυτητας? S δλδ εως 180χ.α.ω

Φιλκα Νικος

stam2
21/04/2015, 11:43
φίλε δεν είναι μόνο ο δείκτης ταχύτητας είναι και ο δείκτης βάρους.
Το μηχανάκι σου είναι 170 kg + 2 αναβάτες 160 kg+ αποσκευές 40 kg=370kg δια 2 ελαστικά= 185kg χονδρικά ανώτατο πιθανό φορτίο ανά ελαστικό. Το scorpion trail στις διαστάσεις σου έχει δείκτη 64 που σημαίνει ανώτατο φορτίο 280kg ανά ελαστικό. Προφανώς είναι φτιαγμένο ώστε στην καθημερινή του χρήση να φορτίζεται με αρκετά περισσότερα κιλά όντας για βαρύτερα μηχανάκια. Πιθανώς θα ήσουν καλύτερα με ένα ελαστικό με δείκτες κοντά στο 50-55 και P-Q-R... που αυτομάτως θα σε πάρει από αυτή την κατηγορία και θα σε πάει σε πιο εντουράδικο που έχει πιο κοντινούς δείκτες για το μηχανάκι σου. Anyway, αυτά νομίζω είναι ψιλά γράμματα, διότι στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι στο περίπου, απλά καλό είναι να τα γνωρίζεις για να μην περιμένεις τα μέγιστα από το ελαστικό που πας να φορέσεις. Επίσης και τα δύο ελαστικά που κοιτάς έχουν αρκετά γρήγορη κορώνα για το xt...

καλοφόρετο όποιο κι αν είναι...!

nikos_XT600
21/04/2015, 13:34
Μαλιστα,
θα ριξω καμια ματια ακομα στο ιντερνετ κ βλεπουμε.
Νεα θα εχω τελος ιουλιου που θα κατεβω Ελλαδα κ συναρμολογισω το ΧΤακι!
Ευχαριστω κ παλι για τις γνωμες!

nikos_XT600
18/09/2015, 11:29
Απλα για ενημερωση εβαλα τα CONTITRAILATTACK κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Οδηγησα μονο ασφαλτο κ μεχρι τα 160χαω δεν ειχα κοσκινισμα στο τιμωνι.
Επισης στις στροφες πλαγιαζε αρκετα.
Το πρωτεινω χαλαρα για οποιον το εχει σχεδων μονο για ασφαλτο!