PDA

View Full Version : Ελαστικα και παλι...



jezuz
22/04/2015, 22:31
Καλησπερα!
Ηρθε παλι η ωρα για ελαστικα. Ειχα επανω τα Michelin Power Pure, απο τα οποια ημουν αρκετα ευχαριστημενος. Αντεξαν 4-5 trackday Μεγαρα, γρηγορες βολτες Επιδαυρο, δικαβαλες βολτες κτλ. Τα ειχα πανω απο 2 χρονια και τον τελευταιο καιρο λογο κακοκαιριας και υποχρεωσεων δεν ειχα βγει και πολλες βολτες. Σπανια και κοντα στο σπιτι. Και τις τελευταιες μετακινησεις γλιστρανε πολυ (παλια σχεδον ποτε), σαν να ελειξε ξαφνικα η μεσαια γομα στο πισω ελαστικο και κανει οτι θελει, αν και απο τη χαραξη φαινεται να εχουν ζωη ακομα. Οταν ειμαι με μεγαλη κλιση και ανοικτο γκαζι ολα καλα, οταν ειμαι με μικρη κλιση και σταθερο γκαζι εχω συνεχως γλυστρηματα και κοσκινισματα. Δικαβαλο, δραμα. Με οσους μιλησα μου ειπαν οτι κατα 90% ειναι το λατιχο το προβλημα. Και μιας και ηρθε η ωρα ειπα να βαλω νεα, και μαλιστα κατι καλο.

Τι ζηταω: Ενα λαστιχο που να κανει και για βολτα δρομο και για trackday, με τριγωνικη κορονα (σαν αυτο που ειχα ή πιο γρηγορη), που να φτανει γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας. Και να μην ειναι μονη γομα και λιωσει σε καμια βολτα δικαβαλη το πισω, οπως ειχε συμβει σε φιλο. Απο φιλους και με τον λαστιχα μου που μιλησα, και απο οτι εχω διαβασει επεσαν αυτες οι προτασεις στο τραπεζι:
1) Pirelli Supercorsa BSB (νομιζω ειναι μονη γομα το πισω, αλλα δεν το βρισκω πουθενα το τι ειναι, αν ναι, ακυρο).
2) Pirelli Diablo Rosso Corsa
3) Pirelli Supercorsa SP (προς αυτο κλινω, αν και πιο ακριβο, δεν ξερω ποσο γρηγορα φτανει σε θερμοκρασια λειτουργιας και τι αντοχες εχει).
4) Dunlop D211 GPracer

Μιας και εδω υπαρχει κοσμος που εχει δοκιμασει τα παντα και εχει αποψη ακριβως για καθε λαστιχο, ζηταω τη γνωμη σας για τη περιπτωση μου. Thanks!

ποπαϋ
23/04/2015, 07:59
το ν.4

Βεβαια δεν θα σε βγάλουν 4-5 td.

devil's animal
23/04/2015, 08:23
+ 1000 για τα dunlop...
με σωστη χρηση και αναλογως γυρολογιου θα σε βγαλουν 3-4 td (Μεγαρα παντα) και καμποσες χαλαρες βολτες στον δρομο...

Bladerunner
23/04/2015, 08:56
Έχε υπόψη σου ότι οι δρόμοι τελευταία είναι μέσα στη σκόνη και γλιστράνε απίστευτα. Αν το πέλμα έχει αρκετό βάθος, τα σημάδια φθοράς δεν έχουν έρθει "πρόσωπο", κάνε καμιά βόλτα σε επαρχιακό να καθαρίσουν τα λάστιχα και βλέπεις.

jezuz
23/04/2015, 09:13
Ευχαριστω για τις απαντησεις! Σε επαρχιακους δρομους σχεδον αποκλειστικα ειμαι. Το πελμα εχει καποιο βαθος ακομα, ομοιομορφα μεση και πλαινα (τα πλαινα ισως ελαχιστα πιο φαγωμενα), απλα λες και η μεσαια γομα στο πισω εγινε γυαλι και γλιστραει, ειδικα με δικαβαλο, και δε θελω να το διακινδυνευσω. Φιλοι και γνωστοι μου ελεγαν για το (3), πως και δε το προτεινετε, αντοχη? αργει να ζεσταθει?

Bladerunner
23/04/2015, 09:24
Τα supercorsa sp και d211 gp racer βγαίνουν σε διαφορετικές γόμες γιατί προορίζονται κυρίως για πίστα. Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

jezuz
23/04/2015, 12:25
Αυτο που ψαχνω ειναι κατι που να ειναι ελαφρως καλυτερο απο αυτο που ειχα, με μεγαλες δυνατοτητες σε πιστα, για γρηγορες βολτες, αλλα και για βολτα δικαβαλο. Τριγωνικη κορονα, να πιανουν θερμοκρασια λειτουργιας γρηγορα και να ειναι διγομο, το πισω τουλαχιστον. Το θεμα αντοχης στο χρονο το βαζω δευτερο, δεν κανω και τοσα πολλα χιλιομετρα. Ειχα τα Michelin Power Pure, θελω κατι ελαγρως πιο καλο, πιο πιστατο, εκτος αν προκειτε να μην μου δουλεψουν ποτε στο δρομο, τοτε να παω σε κατι σαν αυτο που ειχα.

RaGe_Raptor
23/04/2015, 12:45
εγώ από power pure πήγα σε power 3 κι έμεινα ευχαριστημένος..
μόνο δρόμο οπότε για πίστα δε μπορώ να σου πω εντυπώσεις..
ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα για λάστιχο που προορίζεται πρωτίστως για το δρόμο ,θα έλεγα περίπου σε 4 λεπτά απ'τη στιγμή που αρχίζεις να τα πιέζεις..χιλιομετρική απόδοση έχουν πολύ καλύτερη από τα pure ..
είναι δίγομα με τη διαφορά ότι στο πίσω ο σκελετός είναι σκληρός έως και τα άκρα του ελαστικού και μόνο η επιφανειακή γόμα είναι πιο μαλακή για περιορισμό των παραμορφώσεων σε μεγάλα φορτία υπό κλίση.
για το ρυθμό που πηγαίνω είμαι ικανοποιημένος.

DoctoR_k6
23/04/2015, 13:18
Για μενα Dunlop!! Κορυφαιο ελαστικο που μπορει να βγαλει(αναλογως ποσα trackday κανεις) μεχρι κ 8k με προσοχη βεβαια.
Λαστιχο πιστας φτιαγμενο για το δρομο(Δικο μου αυτο οχι της Dunlop:D)

Aν και για τα Rosso Corsa εχω ακουσει πολυ καλα λογια...να πω την αληθεια μου!

Power Wings
01/05/2015, 22:57
Καλησπέρα στην παρέα!

Είμαι και εγώ πλέον στο δρόμο για αλλαγή ελαστικών. Αυτή τη στιγμή φοράω τα Metzeler M3, έχουν φάει τα ψωμιά τους και πάμε σε κάτι νεότερης τεχνολογίας με γρήγορο ζέσταμα και γρηγορότερη κορώνα. Συγκεκριμένα είμαι μεταξύ Bridgestone S20 Evo και Dunlop Sportsmart 2. Συγκλίνω προς dunlop μεριά.
Δεν θέλω γόμες για το λόγο ότι με ενδιαφέρει να υπάρχει κράτημα και στο βρεγμένο όσο γίνεται.

Ακούω προτάσεις και κυρίως για τα dunlop αν τα έχει βάλει κάποιος. Η κούκλα είναι μια CBR 600 F4i.
Thanks...

7Tolis
01/05/2015, 23:44
Dunlop.3-4 χλμ να ζεσταθουν και είσαι κομπλέ.

Power Wings
02/05/2015, 15:23
Έλπιζω μόνο να έχουν διάρκεια στην απόδοση και να μην γίνουν κούτσουρα μετά από 3-4000 χλμ....

devil's animal
02/05/2015, 18:36
το dunlop sportsmart 2 ειναι καινουργιο λαστιχο βασισμενο στο d212 με περισσοτερη διαρκεια στον δρομο....αλλα οχι τοσο για απολυτους χρονους στην πιστα...
επισης εχουν πολυ καλη τιμη...