PDA

View Full Version : Αξίζει να πάω σε εξουσιοδοτημένο ; ;



ChrisNt
23/04/2015, 18:31
Παίδες έχω ένα cbf 125 και είναι στα 8040 χιλιόμετρα και στα 8000 γράφει για service...πήγα ρώτησα σε ένα honda εξουσιοδοτημένο και μου είπε max 100 ευρω..αξίζει να πάω η πεταμένα λεφτά ; Ξέρετε κανέναν καλό μάστορα στα βόρεια προάστια μη εξουσιοδοτημένο ;

notakos600
23/04/2015, 18:41
Παίδες έχω ένα cbf 125 και είναι στα 8040 χιλιόμετρα και στα 8000 γράφει για service...πήγα ρώτησα σε ένα honda εξουσιοδοτημένο και μου είπε max 100 ευρω..αξίζει να πάω η πεταμένα λεφτά ; Ξέρετε κανέναν καλό μάστορα στα βόρεια προάστια μη εξουσιοδοτημένο ;

Αν είσαι ακόμη στην εγγύηση να πας σε εξουσιοδοτημένο. Όταν λήξει η εγγύηση μπορείς να του κάνεις και μόνος σου ένα service (λάδια, μπουζί).

menelaos46
23/04/2015, 20:10
Εγώ θα προτιμούσα έναν απλό μάστορα. Δεν έχεις θέμα εγγύησης. Και θα σου βγει πιο φθηνά.

zopas
23/04/2015, 21:05
Αν είσαι ακόμη στην εγγύηση να πας σε εξουσιοδοτημένο. Όταν λήξει η εγγύηση μπορείς να του κάνεις και μόνος σου ένα service (λάδια, μπουζί).

Αυτο ειναι το σωστο. Γιατι μπορει η ευρωπαικη οδηγια να λεει οτι η εγγυηση ισχυει ακομα και αν πας σε μη εξουσιοδοτημενο με τον πονηρο ορο ομως, ο συγκεκριμενος μαστορας να ειναι εκπαιδευμενος στην αντιστοιχη μηχανη πραγμα που δεν συμβαινει και εκει ακοα και να πας στα δικαστηρια δεν θα δικαιωθεις..γιατι απλα ποσοι μαστορες εχουν πιστοποιημενη εκπαιδευση σε διαφορετικες μηχανες;

Για αυτο μεχρι να ληξει η εγγυση και για να αποφυγουμε καμια ασχημη στραβη και να μπλεκουμε σε ατερμονες δικαστικες διαμαχες καλο ειναι να παμε σε εξουσιοδοτημενα..μετα κανουμε οτι θελουμε..

ChrisNt
23/04/2015, 21:38
Δεν έχω θέμα εγγύησης μιας και δεν ισχύει πλέον .. καλά ναι θα πάω σε κανέναν απλό μάστορα αύριο δεν γίνεται να σκάω 100 ευρώ ανά 4000 χιλιόμετρα για μηχανάκι 125 cc ήμαρτον -.-

zopas
24/04/2015, 06:13
Δεν έχω θέμα εγγύησης μιας και δεν ισχύει πλέον .. καλά ναι θα πάω σε κανέναν απλό μάστορα αύριο δεν γίνεται να σκάω 100 ευρώ ανά 4000 χιλιόμετρα για μηχανάκι 125 cc ήμαρτον -.-

Εχεις απολυτο δικιο. Αγορασε λοιπον πολυ φθηνα από τον λαμπριανιδη στην καλιρροης τα λαδια που επιθυμεις καθως και το φιλτρο λαδιου και κανε παζαρεμα με οποιδηποτε μαστορα για το κοστος εργασιας αλλαγης τους..Σου εστειλα παντως π.μ..

notakos600
24/04/2015, 07:18
Έχει φίλτρο λαδιού το cbf;
Δεν γνωρίζω γι' αυτό ρωτάω.

McGyver
24/04/2015, 07:31
Έχει φίλτρο λαδιού το cbf;
Δεν γνωρίζω γι' αυτό ρωτάω.

Όχι, σίτα έχει εσωτερικά.

thunder ace
24/04/2015, 07:56
Αφου δεν ειναι στην εγγυηση,παρεα με εναν φιλο που γνωριζει(ολοι εχουμε)παρε τα αναλωσιμα που χρειαζετε,κοιτα πως θα το κανει και μετα θα τις κανεις μονος σου τις απλες δουλειες(μπουζι,λαδια,φιλτρο αερος,μια εξαερωση κλπ).Απλο μονοκυλινδρο ειναι,μη μασας.Ασε που θα νιωσεις μια χαρα,μια ικανοποιηση.Τωρα αν θελει βαλβιδες η κατι πιο δυσκολο ε τοτε ας το πας σε μαστορα.Αλλα με 8000 χλμ λιγο δυσκολο να θελει κατι.

amyroukai
24/04/2015, 08:11
Αφου δεν ειναι στην εγγυηση,παρεα με εναν φιλο που γνωριζει(ολοι εχουμε).

Ενας τετοιος πολύπειρος Αυνάν, μου έκανε ζημιά στις αναρτήσεις το παλαι ποτέ, αφού το μανιουαλ ήταν για τους φλωροι και άστα ξέρω, βαριοπουλα και καλέμι. Ειχε και το θράσος να βγαλει και γλωσσα μετά. Αν δεν μπορεί να διαβάσει το μανιουαλ, καλύτερα ενα 50ρικο σε μαγαζί.

lykourgi
24/04/2015, 08:21
Ειχε και το θράσος να βγαλει και γλωσσα μετά.

Του χάλασες το καλέμι; :D


Επί του θέματος, συμφωνώ απόλυτα με τον amyroukai.
Οποιος ξέρει, ας φτιάξει το μηχανάκι ΤΟΥ.
Οποιος δεν...., καλύτερα συνεργείο.

thunder ace
24/04/2015, 08:47
Ενας τετοιος πολύπειρος Αυνάν, μου έκανε ζημιά στις αναρτήσεις το παλαι ποτέ, αφού το μανιουαλ ήταν για τους φλωροι και άστα ξέρω, βαριοπουλα και καλέμι. Ειχε και το θράσος να βγαλει και γλωσσα μετά. Αν δεν μπορεί να διαβάσει το μανιουαλ, καλύτερα ενα 50ρικο σε μαγαζί.

amyroukai καταλαβαινεις πιστευω τι λεω.Αμα σου ερθει πιτσιρικας με μονοκυλιδρο 125,δεν ξερεις να του δειξεις πεντε βασικα;Τις κανει πιο σωστα παντα ο μαστορας;Θελεις να δεις τι μου εκανε μαστορας στις ταπες του πιρουνιου απο τη μηχανη;

Ζεύκας
24/04/2015, 08:58
Ενας τετοιος πολύπειρος Αυνάν, μου έκανε ζημιά στις αναρτήσεις το παλαι ποτέ, αφού το μανιουαλ ήταν για τους φλωροι και άστα ξέρω, βαριοπουλα και καλέμι. Ειχε και το θράσος να βγαλει και γλωσσα μετά. Αν δεν μπορεί να διαβάσει το μανιουαλ, καλύτερα ενα 50ρικο σε μαγαζί.

κάτσε ρε Γιάννη εμπιστεύτηκες το σέρβις των αναρτήσεων σε ένω γνώστη και σου φταίει αυτός;

επίσης μην το συγκρίνουμε με την αλλαγή λαδιών σε ένα μοτοσυκλετάκι 125 κυβικών.

Ζεύκας
24/04/2015, 08:59
Εχεις απολυτο δικιο. Αγορασε λοιπον πολυ φθηνα από τον λαμπριανιδη στην καλιρροης τα λαδια που επιθυμεις καθως και το φιλτρο λαδιου και κανε παζαρεμα με οποιδηποτε μαστορα για το κοστος εργασιας αλλαγης τους..Σου εστειλα παντως π.μ..

+125

zopas
24/04/2015, 09:00
Όχι, σίτα έχει εσωτερικά.

σωστο εκανα λαθος, σορρυ..παντως 100ευρω είναι εξωπραγματικο ποσο...οι εξουσιοδοτημένοι καλο είναι να συμμορφωθουν με τη πραγματικοτητα καποια στιγμη...

amyroukai
24/04/2015, 09:07
κάτσε ρε Γιάννη εμπιστεύτηκες το σέρβις των αναρτήσεων σε ένω γνώστη και σου φταίει αυτός;


Οχι, δικο μου σφαλμα, καθαρα.

Για λαδια μπουζι παντως στο εν λογω μηχανακι, ο βαθμος δυσκολιας ειναι μηδεν. Αλλα ενα απλο συνοικιακο συνεργειο θα βολεψει με ελαχιστα παραπανω χρηματα απο το κοστος των ανταλλακτικων.

menelaos46
24/04/2015, 12:56
Βάλε 9 ευρώ το λίτρο λαδιού, το φίλτρο 5 ευρώ η εργασία 10-20 ευρώ. Το μπουζί πάνω από 10 ευρώ δεν έχει. Σύνολο στη χειρότερη 40-50 ευρώ.... Στην καλύτερη πολύ λιγότερο. Εκεί να υπολογίζεις. Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο το μηχανάκι σου.

MG-KTiNoS
24/04/2015, 16:22
και μετα θα τις κανεις μονος σου τις απλες δουλειες(μπουζι,λαδια,φιλτρο αερος,μια εξαερωση κλπ).Απλο μονοκυλινδρο ειναι,μη μασας.Ασε που θα νιωσεις μια χαρα,μια ικανοποιηση.

:lol:

devil's animal
24/04/2015, 18:53
μην λετε οτι θελετε σ'εναν ασχετο απο μηχανολογικα...
για να σφιξει σωστα την ταπα λαδιων θελει δυναμοκλειδο εφ'οσον δεν ξερει...το ιδιο και για το μπουζι...
το να κοψεις σπειρωμα στο αλουμινιο ειναι παιχνιδι...
ζημια μπορει να γινει ακομα και με τα πλαστικα αν δεν ξερει να τα βγαζει μονος του...
οταν μαθει ειναι οντως πανευκολο...
λαδακι ενα λιτρο (900ml λεει το μανιουλ αλλα με 950-1000 ειναι μια χαρα)..
δεν εχει φιλτρο..για να καθαριστει η σιτα πρεπει να λυσει πλαινο καπακι συμπλεκτη και να'χει φλατζα καινουργια για να βαλει...
ολα τ'αλλα οπτικος ελεγχος σ'αυτα τα χλμ..

thunder ace
24/04/2015, 19:03
μην λετε οτι θελετε σ'εναν ασχετο απο μηχανολογικα...
για να σφιξει σωστα την ταπα λαδιων θελει δυναμοκλειδο εφ'οσον δεν ξερει...το ιδιο και για το μπουζι...
το να κοψεις σπειρωμα στο αλουμινιο ειναι παιχνιδι...
ζημια μπορει να γινει ακομα και με τα πλαστικα αν δεν ξερει να τα βγαζει μονος του...
οταν μαθει ειναι οντως πανευκολο...
λαδακι ενα λιτρο (900ml λεει το μανιουλ αλλα με 950-1000 ειναι μια χαρα)..
δεν εχει φιλτρο..για να καθαριστει η σιτα πρεπει να λυσει πλαινο καπακι συμπλεκτη και να'χει φλατζα καινουργια για να βαλει...
ολα τ'αλλα οπτικος ελεγχος σ'αυτα τα χλμ..

Σωστα,αλλα πως αλλιως θα μαθει;Θα παει στο μηχανικο και θα του πει:ρε ΚΑΝΕΜΟΤΟ ασε να μπω στο ναο την ωρα που κανεις το τελετουργικο ,να μαθω και γω.Εχεις δει πως σε στραβοκοιτανε αμα πεις:να..να...εδω στη γωνιτσα θα κατσω....θα ειμαι υσυχος...........Θα μαθει οπως μαθαμε ολοι μας.

doctoras
24/04/2015, 19:09
Συμφωνώ εαν έχεις χρόνο και μεράκι το κανείς εύκολα το σέρβις του δε απαιτεί τιποτα ιδιαίτερο αλλα στο βίδωμα πρέπει νά νιώθεις λίγο, ειναι δημιουργικό και δείχνει "αυτόνομο" διαφορετικά έναν μαστορακο τίμιο σε κόστη αλλα εσυ να βρίσκεσαι στον χώρο του σέρβις καλού κακού..!

ChrisNt
24/04/2015, 19:12
Πήγα τελικά σε έναν γνωστό ενός φίλου μου που έχει μαγαζί με λιπαντικά και πτυχίου μηχανικού μου άλλαξε μπουζί και λάδια ..έσφιξε αλυσίδα κτλπ με συνολικό κόστος μαζί με τα αναλώσιμα 25 ευρώ έβαλα λάδι castrol 10w40.. Ο βαθμός δυσκολίας ήταν γελοίος ..το επόμενο θα το κάνω μόνος μου τώρα ψάχνω να βρω δυναμόκλειδα για να μπορώ να κάνω σωστή δουλεία ..άμα είχα πάει στην honda θα έκλεγα τα λεφτά μου τώρα..:lol:

thunder ace
24/04/2015, 19:17
334453Αφιερωμενο στους μηχανικους.

stefanos
24/04/2015, 19:39
service manual, διάβασμα, μερικά εργαλεια και πολύ όρεξη.
Το λαδάκια φιλτράκια και μετά ψάχνουμε μηχανουργείο για τάπα λαδιών, ή φτηνή δισκόπλακα γιατί δεν κοιτάξαμε τακάκια δεν είναι οικονομία.

toyar
24/04/2015, 19:57
η αληθεια ειναι οτι αν δε χαλασεις δεν θα μαθεις
κι ο μαστορας ετσι εμαθε
απο κει και περα ειναι θεμα διαθεσης και δεξιοτητας

Μανολης67
24/04/2015, 20:45
Αξίζει να ασχοληθείς και να μάθεις, αλλά νομίζω μεγάλο ρόλο παίζουν τα χιλιόμετρα που κάνεις, κάποιος που κάνει 5.000-10.000 χλμ τον χρόνο, και δηλαδή αλλάζει λάδια-φίλτρα μια φορά τον χρόνο, δεν αξίζει να ρισκάρει 10-20 ευρώ στο συνεργείο παραπάνω (είπαμε, μια στα τόσο) από το να χαλάσει το μηχανάκι, και κλώτσημα βίδας είναι το λιγότερο, σκεφτήται λάθος ποσότητα λαδιού, η να ξεχάσει καμιά βίδα..κάποιος όμως που γράφει καθημερινά χιλιόμετρα, και βέβαια θα μάθει να τα κανει, και συμφέρει να αγοράσει και τα σχετικά εργαλεία.