PDA

View Full Version : Cheetah50 Δεν παίρνει μπροστά!



Antonisrs
23/04/2015, 19:41
Καλησπέρα και χαιρετώ τα μέλη καθότι νέος εδώ. Μεγάλη ιστορία πάντως βρέθηκα ιδιοκτήτης ενός Cheetah 50 cc και όταν το πήρα είχε 800 km και ήταν μετα βίας ενός χρόνου. Τώρα κλείνει τα 4 και γενικά δεν μου είχε βγάλει προβλήματα γιατί δεν το χρησιμοποιούσα πολύ και του άλλαζα μόνο λάδια. Αισίως έφτασε τις 4000 km. Το χειμώνα δεν το χρησιμοποιώ πολύ γιατί έχω αμάξι και δεν βολεύει το 50αρι. Το έβαζα μπροστά κάθε τόσο για να λειτουργεί μέχρι που κάπου το Φεβρουάριο που δοκίμασα δεν έπαιρνε μπροστά. Συνήθως το χειμώνα όταν το άφηνα δεν έπαιρνε με τη μπαταρία αλλά με τη μανιβέλα έπαιρνε με τη μία. Τώρα δεν παίρνει ούτε με μανιβέλα, ούτε με μπαταρία. Η μπαταρία έχει ξεφορτίσει τελείως και δν κάνει καμία προσπάθεια. Το άνοιξα, το καρμπιρατέρ έδειχνε εντάξει, άλλαξα και το μπουζί αλλά πάλι τίποτα. Το πήγα σε ένα μηχανικό και μου είπε για ηλεκτρονική γιατί το καλώδιο του μπουζί δεν έκανε σπινθήρα όταν έδινε μανιβελιές. Άλλαξα και ηλεκτρονική και πάλι τίποτα. Έχουμε καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει? Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να το σύρω σε κάποιον μηχανικό πιο μακριά ή να το πετάξω. :p Αν ξέρετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε με! :dizzy::look:

PetranGR
23/04/2015, 19:44
Καλησπέρα και χαιρετώ τα μέλη καθότι νέος εδώ. Μεγάλη ιστορία πάντως βρέθηκα ιδιοκτήτης ενός Cheetah 50 cc και όταν το πήρα είχε 800 km και ήταν μετα βίας ενός χρόνου. Τώρα κλείνει τα 4 και γενικά δεν μου είχε βγάλει προβλήματα γιατί δεν το χρησιμοποιούσα πολύ και του άλλαζα μόνο λάδια. Αισίως έφτασε τις 4000 km. Το χειμώνα δεν το χρησιμοποιώ πολύ γιατί έχω αμάξι και δεν βολεύει το 50αρι. Το έβαζα μπροστά κάθε τόσο για να λειτουργεί μέχρι που κάπου το Φεβρουάριο που δοκίμασα δεν έπαιρνε μπροστά. Συνήθως το χειμώνα όταν το άφηνα δεν έπαιρνε με τη μπαταρία αλλά με τη μανιβέλα έπαιρνε με τη μία. Τώρα δεν παίρνει ούτε με μανιβέλα, ούτε με μπαταρία. Η μπαταρία έχει ξεφορτίσει τελείως και δν κάνει καμία προσπάθεια. Το άνοιξα, το καρμπιρατέρ έδειχνε εντάξει, άλλαξα και το μπουζί αλλά πάλι τίποτα. Το πήγα σε ένα μηχανικό και μου είπε για ηλεκτρονική γιατί το καλώδιο του μπουζί δεν έκανε σπινθήρα όταν έδινε μανιβελιές. Άλλαξα και ηλεκτρονική και πάλι τίποτα. Έχουμε καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει? Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να το σύρω σε κάποιον μηχανικό πιο μακριά ή να το πετάξω. :p Αν ξέρετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε με! :dizzy::look:


Καλώς ήρθες.

Μου φαίνεται για το γράφεις και μόνος σου ότι τα έχει παίξει η μπαταρία σου ; γιατί δεν αλλάζεις μπαταρία ;

toyar
23/04/2015, 19:57
δοκιμασε να το βαλεις μπρος με τη βοηθεια αλλης καλης μπαταριας

Antonisrs
23/04/2015, 20:00
Να τα παιξε σε ένα χρόνο? Αν τη φορτίσω? Παρόλα αυτά από μανιβέλα γιατί δεν παίρνει με τίποτα?

toyar
23/04/2015, 20:09
η μπαταρια ειναι λογικο να ειναι για πεταμα μετα απο ενα χρονο ακινησια
επισης ειναι παμφθηνη για να την αλλαξεις
παρολαυτα για να μην πληρωνεις τσαμπα ξεσυνδεσε τη τελειως και δοκιμασε να το βαλεις μπρος με τη μπαταρια του αυτοκινητου σου με καλωδια
και μην ξεχασεις να του βαλεις φρεσκια βενζινη

Antonisrs
23/04/2015, 20:14
Το σκέφτομαι να την αλλάξω γιατί πέρσυ που την άλλαξα έδωσα ένα 50άρικο και δεν ειμαι σίγουρος ότι αυτό φταίει. Τη βενζίνη και τα καλώδια θα τα δοκιμάσω. Ο μηχανικός που την είδε βαριά βαριά 2 λεπτά και πρότεινε ηλεκτρονική είπε ότι δεν πάει ρεύμα στο μπουζί και να την πάω σε ηλεκτρολόγο. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

PetranGR
23/04/2015, 20:24
δηλαδή σου άλλαξε ηλεκτρονική κατευθίαν και δεν σου άλλαξε μπαταρία ή δεν δοκίμασε την μπαταρία ; Μιλάμε για μεγάλο νούμερο...

notakos600
24/04/2015, 07:45
15€ έχει η ηλεκτρονική για το κινέζικο. Μέτρα και τα πηνία, πάντως ή από καύσιμο ή από ρεύμα θα πάσχει. Όλα φτιάχνονται και τίποτα δεν πετιέται.

GFawkes
24/04/2015, 08:44
Δεν χαλασε σταματημενο...

προφανως χρειαζεται ρευμα για να το ξυπνησει....βαλτο με την μπαταρια του αυτοκινητου και θα παρει...

Ασε που αν εχει μεσα την βενζινη απο περσι...λογικο να δυσκολευεται...