PDA

View Full Version : Ρετάρισμα χαμηλά σε cbf 600



butterfly
24/04/2015, 16:57
Χαιρετώ την παρέα. Έχω ένα CBF 600 καρμπυρατεράτο (2005) και εδώ και μερικούς μήνες το μηχανάκι χαμηλά ρετάρει, εμφανίζοντας κραδασμούς και έχοντας σαφή πτώση ισχύος. Μετά τις 3000 με 4000 στροφές, η οι κραδασμοί εξαφανίζονται και επανέρχεται και η ισχύς απότομα.
Στο συνεργείο δοκίμασαν τα πάντα. Λύσιμο και καθάρισμα καρμπυρατέρ, γέμισμα με σούπερ αμόλυβδη, TPS, μπουζί, μπουζοκαλώδια. Τίποτα. Σαν τελευταία λύση έβγαλα την εξάτμιση (είχα μια Remus χωρίς τον σιγαστήρα) και ξαναέβαλα την μαμακίσια. Το πρόβλημα μειώθηκε ΕΛΑΦΡΩΣ, αλλά δεν εξαφανίστηκε. Υπόψη ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόλις το μηχανάκι ζεσταθεί καλά. Όταν είναι κρύο, όλα ΟΚ.
Το είχε κανένας άλλος εν τροχοίς αδερφός αυτό το πρόβλημα;;; Ποιά είναι η γνώμη σας;;;

MAIK72
24/04/2015, 17:35
Ρύθμισμα ,καινούργιο φίλτρο ,ρουμπινέτο συντήρηση. ¨Ολα αυτά αν οι βαλβίδες είναι εντάξει και ότι επίσης δεν ρουφάει αέρα από εισαγωγές καρμπυρατερ ,εξατμίσεις κλπ ..υποθέτω πως είναι εντάξει αυτά.
Πλούσιο μείγμα μου κάνει:wave2:

toyar
24/04/2015, 17:49
μια μετρηση συμπιεσης θα μπορουσε να δειξει τυχον προβλημα σε βαλβιδες ή φλατζα καυσης το οποιο εμφανιζεται οταν ζεσταθει

theofilos888
24/04/2015, 17:52
Και εγω για πλουσιο μιγμα προσανατολιζομαι. Μπουζι σε τι κατασταση ειναι; μαυρα;

notakos600
25/04/2015, 07:47
Σε περίπτωση πλούσιου μίγματος τι κάνουμε;
Βάζουμε μικρότερα ζιγκλέρ, παίζουμε με τις βελόνες;

butterfly
25/04/2015, 08:07
'Οχι, τα μπουζί όταν αλλάχτηκαν ήταν μια χαρά. Αν ήταν πλούσιο το μίγμα, δεν θα κάπνιζε κιόλας???

Η τελευταία ιδέα που έπεσε στο τραπέζι ήταν η αλλαγή τελικού, μήπως τραβούσε αέρα από το σαφώς πιο ελεύθερο τελικό της Remus. Πράγματι, με το μαμακίσιο μειώθηκε λίγο το πρόβλημα, αλλά δεν έχω βάλει ακόμα τον αντάπτορα της Χόντα που κουμπώνει τελείως το τελικό με τον λαιμό της εξάτμισης. Θέλω να το βάλω για να αποκλείσω ότι τραβάει από εκεί τον όποιο αέρα. Από δευτέρα θα ξέρω!!!

butterfly
25/04/2015, 08:08
Αν είχε θέμα με βαλβίδες και φλάτζα δεν θα φαινόταν κι αλλού?? Δεν θα έπινε λαδάκι ή/και νερό???

butterfly
25/04/2015, 08:09
μια μετρηση συμπιεσης θα μπορουσε να δειξει τυχον προβλημα σε βαλβιδες ή φλατζα καυσης το οποιο εμφανιζεται οταν ζεσταθει

Αν είχε θέμα με βαλβίδες και φλάτζα δεν θα φαινόταν κι αλλού?? Δεν θα έπινε λαδάκι ή/και νερό???

toyar
25/04/2015, 08:31
η αληθεια ειναι οτι θα πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι ολα τα γυρω γυρω ειναι σωστα μια και το μοτερ σου ειναι πολυ αξιοπιστο
αναφερω τη φλατζα γιατι το κανει οταν ζεσταινεται και μπορει να ειναι κατι στην αρχη

thunder ace
25/04/2015, 08:40
Καλημερα.Να πω και γω τη χαζομαρα μου:καποτε σε ενα 550 που ειχα ,εβγαλα το ρουμπινετο της βενζινης να το καθαρισω(τρομαρα μου)Ειχε λοιπον μεσα μια μεμβρανη,που οταν το ξανασυνδεσα την εβαλα αναποδα.Μετα μου εκανε ακριβως αυτα που κανει η μηχανη του φιλου.Μηπως κανατε κατι αναλογο στη δικη σου;Μηπως εχει τρυπησει η μεμβρανη;Λεω γω τωρα.

amyroukai
25/04/2015, 10:38
'Οχι, τα μπουζί όταν αλλάχτηκαν ήταν μια χαρά. Αν ήταν πλούσιο το μίγμα, δεν θα κάπνιζε κιόλας???

Η τελευταία ιδέα που έπεσε στο τραπέζι ήταν η αλλαγή τελικού, μήπως τραβούσε αέρα από το σαφώς πιο ελεύθερο τελικό της Remus. Πράγματι, με το μαμακίσιο μειώθηκε λίγο το πρόβλημα, αλλά δεν έχω βάλει ακόμα τον αντάπτορα της Χόντα που κουμπώνει τελείως το τελικό με τον λαιμό της εξάτμισης. Θέλω να το βάλω για να αποκλείσω ότι τραβάει από εκεί τον όποιο αέρα. Από δευτέρα θα ξέρω!!!

Δηλαδη αν το κυριο πεταλουδο βαλει χερακι κοντα στην ενωση λαιμων/σωληνας τελικου, με προσοχη να μην καει, δεν θα καταλαβει αν υπαρχει διαρροη καΨαεριων απο το σημειο; αν η εξατμιση "δεν κουμπωνει τελειως" μηπως κανεις καμμια ζημια;

butterfly
26/04/2015, 16:12
Δηλαδη αν το κυριο πεταλουδο βαλει χερακι κοντα στην ενωση λαιμων/σωληνας τελικου, με προσοχη να μην καει, δεν θα καταλαβει αν υπαρχει διαρροη καΨαεριων απο το σημειο; αν η εξατμιση "δεν κουμπωνει τελειως" μηπως κανεις καμμια ζημια;
Το πρόβλημα είναι αν διαρρέουν καυσαέρια ή αν "τραβάει" αέρα;;;
Επίσης αν όντως ήταν το πρόβλημα από την εξάτμιση, δεν θα το έκανε και όταν το μοτέρ είναι κρύο;;;

gseretis
18/06/2015, 20:57
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Εμένα το κάνει όταν ζεσταθεί και ανοίξει ο θερμοστάτης. Πριν ανοίξει κανένα πρόβλημα. Όλα φυσιολογικά.
Ειδικότερα όταν ανάβει και το βερντιλατέρ και είμαι στο ρελαντί κάνει σκαμπανεβάσματα δεν κρατάει ρελαντί και μπορεί και να σβήσει. Μετά από κάποιες στροφές σταματάει να το κάνει. Αλλά πραγματικά εντοπίζω το πρόβλημα μόλις ανοίξει ο θερμοστάτης. Τι μπορεί να είναι???

butterfly
06/07/2015, 12:24
To πρόβλημα λύθηκε από το συνεργείο της γειτονιάς το οποίο έχει εξειδίκευση στις.........βέσπες!!! Τα καρμπυρατέρ άνοιξαν για καθαρισμό και ευρέθησαν μέσα 4 νεκρές γάτες και φωλιές από χελιδόνια. Κοινώς πολύ μπίχλα. Ειδικά τα μπεκάκια τους ρελαντί ήταν τελείως βουλωμένα. (Άρα ο προηγούμενος που είχε πει ότι τα είχε καθαρίσει, μάλλον εννοούσε....εξωτερικά.)
Όλα καλά!!

amyroukai
07/07/2015, 08:38
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Εμένα το κάνει όταν ζεσταθεί και ανοίξει ο θερμοστάτης. Πριν ανοίξει κανένα πρόβλημα. Όλα φυσιολογικά.
Ειδικότερα όταν ανάβει και το βερντιλατέρ και είμαι στο ρελαντί κάνει σκαμπανεβάσματα δεν κρατάει ρελαντί και μπορεί και να σβήσει. Μετά από κάποιες στροφές σταματάει να το κάνει. Αλλά πραγματικά εντοπίζω το πρόβλημα μόλις ανοίξει ο θερμοστάτης. Τι μπορεί να είναι??? Μπαταρία έχεις καλή; Ανορθωτή; Αν στο κάνει όταν τραβιέται πολύ ρεύμα ίσως φταίει κάτι στο εκεί κύκλωμα. Για δοκίμασέ το πριν ανάψει το βεντιλατέρ, ας πούμε φρένα και μεγάλη σκάλα φώτα και αλαρμ μαζί...


(Άρα ο προηγούμενος που είχε πει ότι τα είχε καθαρίσει, μάλλον εννοούσε....εξωτερικά.)
Υπάρχει και η πιθανότητα να χρεώθηκε καθαρισμό καρμπιρατέρ κάποια στιγμή και για αυτό να είπε ότι έγινε, αν μι πιάνς...