PDA

View Full Version : Μειωση Αποζημιωσης λογο Παλαιοτητας ....



fournas
25/04/2015, 13:16
Φιλος τρακαρε με το SR400 του . Βγηκε απο STOP αυτοκινητο . Ραγισε καρπο και θα κανει επανεξεταση στο γονατο για τυχον ζημια στον μηνισκο .

Ηρθε Τροχαια και Φροντιδα Ατυχηματος απο Ασφαλειες . Μαρτυρες υπηρχαν αλλα δεν κρατηθηκαν στοιχεια .

Ο υπαιτιος εχει κανει θετικη δηλωση .


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ..

Το SRακι τσακισε σκελετο + στραβα μπροστινα-τιμονι-μπροστα φτερο-ζαντα , σπασμενο φαναρι-φλας-μανετες , ντεποζιτο λακουβες και λοιπα περιφερειακα ..

Ο μαστορας (κι αυτος φιλος) με μια προχειρη ματια λεει οτι μαλλον θα ειναι ασυμφορη η επισκευη για την ασφαλεια και θα παει για ολικη αποζημιωση .. απο εβδομαδα θα μας πει την λεπτομερη εκτιμηση .

Ο φιλος θελει να φτιαχτει το μηχανακι του αλλα δυστηχως η μονη λυση ειναι με καινουργιο σκελετο και αυτο που φοβομαστε ειναι οτι λογο παλαιοτητας δεν θα καλυψη ολο το ποσο η ασφαλεια .

Οπως ξερετε παρομοιο μηχανακι δεν βρισκεται ευκολα για να υπολογιστει η αξια της τρακαρισμενης ή για αγορα μια αλλης ..


Ξερει καποιος ποσο συνηθως ειναι το ποσοστο που κοβουν λογο παλαιοτητας ?

fournas
25/04/2015, 13:19
Το SR ειναι μοντελο του 87 και ηταν σε πολυ καλη κατασταση ..


334475

334476

spyrakos35
25/04/2015, 13:28
Δεν προκειται να πληρωσει μια η ασφαλιστικη αν ειναι ασυμφορη η επισκευη...

Ασυμφορη σημαινει να φτανει το 80% της εμπορικης αξιας βασει αγγελιων.

Ισχυρισμοι του στυλ "μα ηταν αστερι" δεν πιανουν...

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι η απομειωση λογω παλαιοτητος.....

fournas
25/04/2015, 14:19
Δεν προκειται να πληρωσει μια η ασφαλιστικη αν ειναι ασυμφορη η επισκευη...

Ασυμφορη σημαινει να φτανει το 80% της εμπορικης αξιας βασει αγγελιων.

Ισχυρισμοι του στυλ "μα ηταν αστερι" δεν πιανουν...

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι η απομειωση λογω παλαιοτητος.....


SR400 αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν στο car πχ .. http://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&kteo=&engine_size-to=&variant=sr&gearbox_type=&engine_power-from=&significant_damage=&hi=&radius=&registration-from=&engine_size-from=%3E350&category=&engine_power-to=&offer_type=sale&mileage-from=&price-from=&modified=&st=&rg=&mileage-to=&price-to=&fuel_type=&postcode=

Σπυρο δεν το θεωρω ουτε συλλεκτικο ουτε σπανιο .. αλλα δεν ειναι και ενα παλιο transalp πχ .. Αυτο για μενα ειναι προβλημα . Να τον αποζημιωσει να παρει τι ? και ποσο ειναι το ποσοστο που συνηθως κοβουν λογο παλαιοτητας ? 30% ? 50% ??

George_Sp
25/04/2015, 14:31
στα ασφαλιστήρια συμβόλαια δεν υπάρχει πουθενά όρος περι μείωση αποζημίωσης λόγω παλαιότητας και άρα είναι μια λωποδύτικη τακτική των ασφαλιστικών για να γλυτώνουν χρήματα.
αν ο φίλος θέλει να το τρέξει και να αποζημιωθεί όλο το ποσό της αποκατάστασης, μπορεί να το κάνει.

AUFGEBRACHT
25/04/2015, 15:07
Άρθρο 16 παράγραφος 1 ασφαλιστικού νόμου Ν.2496/1997, στην ασφάλιση κλάδου ζημιών και σε περίπτωση που δεν έχει συμφωνηθεί κάτι άλλο, βάση υπολογισμού του ασφαλίσματος είναι η τρέχουσα αξία, ή αν δεν υπάρχει, η συνηθισμένη αξία αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου. Συνηθισμένη αξία νοείται η αξία του αντικειμένου σε περίπτωση μεταβίβασής του. Συνεπάγεται λοιπόν πως σε περίπτωση ολικής καταστροφής του ασφαλισμένου αντικειμένου το ασφάλισμα υπολογίζεται με βάση την αξία του αντικειμένου τη στιγμή που πραγματοποιήθηκε ο κίνδυνος, ακόμα και αν η αξία διαφέρει από την αξία κατά τον χρόνο που έγινε η σύναψη της σύμβασης.

George_Sp
25/04/2015, 15:12
Επομένως δε μεταφράζεται οτι αφαιρείται αξία λόγω παλαιότητας, αλλά μεταφράζεται κατά πως συμφέρει τις ασφαλιστικές. Άρα ερχόμαστε σε αυτό που λέω.
Έχω μια μηχανή αγορασμένη το 2010 7000ευρώ. Τρακάρω το 2015 και βγαίνει ολική. Η μέση τιμή πώλησης μεταχειρισμένης αντίστοιχης είναι στα 4.500ευρώ. Επομένως δε μπορεί η ασφαλιστική να μου δώσει κάτω από 4.500
Το πρόβλημα είναι οτι οι ασφαλιστικές σου λένε 4.500 η μέση αξία της, και ακόμα 1500ευρώ μείον λόγω παλαιότητας. Εκεί είναι η απάτη.

spyrakos35
25/04/2015, 17:13
Το πρόβλημα είναι οτι οι ασφαλιστικές σου λένε 4.500 η μέση αξία της, και ακόμα 1500ευρώ μείον λόγω παλαιότητας. Εκεί είναι η απάτη.

δεν παίζει αυτο

NIKOSCBR600F4
25/04/2015, 17:16
αν θελει να το επισκευασει αν δεν τα βρει με την ασφαλιστικη τοτε η μονη λυση είναι να παει δικαστικος.θα πληρωθεί απλα θα αργησει λιγο.

Pan (dvs)
25/04/2015, 17:31
SR400 αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν στο car πχ .. http://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?sort=pra®istration-to=&fs=1&exterior_color=&kteo=&engine_size-to=&variant=sr&gearbox_type=&engine_power-from=&significant_damage=&hi=&radius=®istration-from=&engine_size-from=%3E350&category=&engine_power-to=&offer_type=sale&mileage-from=&price-from=&modified=&st=&rg=&mileage-to=&price-to=&fuel_type=&postcode=

Σπυρο δεν το θεωρω ουτε συλλεκτικο ουτε σπανιο .. αλλα δεν ειναι και ενα παλιο transalp πχ .. Αυτο για μενα ειναι προβλημα . Να τον αποζημιωσει να παρει τι ? και ποσο ειναι το ποσοστο που συνηθως κοβουν λογο παλαιοτητας ? 30% ? 50% ??

Αν δεν κανω λαθος,οι ασφαλιστικες δεχονται τις τιμες που υπαρχουνε στο moto Τριτη (http://www.mototriti.gr/usedbikes/times/times_metaxeirismenon.asp).

AUFGEBRACHT
25/04/2015, 17:41
Επομένως δε μεταφράζεται οτι αφαιρείται αξία λόγω παλαιότητας, αλλά μεταφράζεται κατά πως συμφέρει τις ασφαλιστικές. Άρα ερχόμαστε σε αυτό που λέω.
Έχω μια μηχανή αγορασμένη το 2010 7000ευρώ. Τρακάρω το 2015 και βγαίνει ολική. Η μέση τιμή πώλησης μεταχειρισμένης αντίστοιχης είναι στα 4.500ευρώ. Επομένως δε μπορεί η ασφαλιστική να μου δώσει κάτω από 4.500
Το πρόβλημα είναι οτι οι ασφαλιστικές σου λένε 4.500 η μέση αξία της, και ακόμα 1500ευρώ μείον λόγω παλαιότητας. Εκεί είναι η απάτη.

Δεν είναι έτσι... ρίξε ας πούμε μια ματιά στους γενικούς όρους της ασφάλειάς σου στο άρθρο για το ασφαλιστικό ποσό και ασφάλισμα. Η AIG αναφέρει ας πούμε ότι καλύπτει ποσό μέχρι της τρέχουσας εμπορικής αξίας του οχήματος, όπου ως τρέχουσα εμπορική αξία ορίζεται η αξία μεταπώλησης του οχήματος την ημέρα της ζημιάς πριν αυτή συμβεί, ως μεταχειρισμένου (δηλαδή αφού έχει ληφθεί υπόψη η μείωση της αξίας λόγω φθοράς και ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ). Δεν πάει λοιπόν να κοτσάρει ένα επιπλέον ποσό λόγω παλαιότητας, στο παράδειγμα που λες αυτά έχουν συμπεριληφθεί στις € 4.500. Για τον ίδιο λόγο κάθε χρόνο μειώνεται το ασφάλιστρο που καταβάλλεις γιατί ακριβώς μειώνεται η ασφαλιστική αξία του αντικειμένου.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως μια βασικότατη αρχή της έννοιας της ασφάλισης είναι η αρχή της του αποζημιωτικού χαρακτήρα της ασφαλιστικής σύμβασης και όχι ο πλουτισμός και η κερδοσκοπία από μέρους του ασφαλιζόμενου.

PetranGR
25/04/2015, 18:12
και όμως ισχύει παιδιά αυτό που λέει ο George_Sp .

Αν δείτε και στο θέμα μου με το CBR125 JC34 που είχα με δείνανε ψύχουλα - την αξία της μηχανής λόγω παλαιότητας του 2004 και καλά.
Οπότε ΌΛΑ αυτά είναι μακακίες.

AUFGEBRACHT
25/04/2015, 19:02
και όμως ισχύει παιδιά αυτό που λέει ο George_Sp .

Αν δείτε και στο θέμα μου με το CBR125 JC34 που είχα με δείνανε ψύχουλα - την αξία της μηχανής λόγω παλαιότητας του 2004 και καλά.
Οπότε ΌΛΑ αυτά είναι μακακίες.

Θυμάμαι το θέμα σου, μένω καθαρά στο θέμα του οχήματος γιατί εσύ είχες και κάτι άλλα θέματα με τον αποζημίωση του εξοπλισμού, με τον άλλο που δεν είχε κάνει δήλωση, με τον εμπειρογνώμονα, δεν είχες νομική προστασία αλλά δικηγόρο δικό σου κτλ. Δεν ξέρω πόσο έπιανε το 2012 ένα CBR125 στο car, παλαιότητα οχήματος δηλ. 6 χρόνια όταν έπαθες το ατύχημα. Πάντως μιας και έχει έρθει εδώ η κουβέντα, καλό είναι σε κάθε ανανέωση ασφάλειας να ρωτάμε ποιο είναι το ασφαλιστικό ποσό της κάλυψης. Στους γενικούς όρους της AIG και πάλι, αναφέρει επί λέξει: "Η εταιρεία σε κάθε επέτειο του ασφαλιστηρίου προβαίνει σε επικαιροποίηση του ασφαλιστικού ποσού της κάλυψης και σε αντίστοιχη μείωση της ασφαλιζόμενης αξίας του οχήματος. Η αναπροσαρμογή δεν είναι δεσμευτική αλλά ενδεικτική αφού η ασφαλιζόμενη αξία που αναγράφεται στον πίνακα ασφάλισης δεν είναι συμφωνημένη και ρητά διευκρινίζεται ότι την ευθύνη της αναπροσαρμογής της στα επίπεδα της τρέχουσας εμπορικής αξίας την έχει ο ασφαλιζόμενος".

Παράδειγμα επί των παραπάνω: Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα καινούριο μικρομεσαίο diesel ΙΧ, η τιμή αγοράς ακριβώς € 16.000, έρχεται η επέτειος της ανανέωσης, ρωτάω την ασφαλιζόμενη αξία και μου απαντάνε πως από €16.000 είχε πάει στις €13.000. Θεώρησα κοροϊδία μια μείωση 3 χιλιάρικα μέσα σε ένα χρόνο, μια μείωση της τάξης του 10% την έβρισκα λογική, οπότε έφυγα και πήγα σε άλλη εταιρεία, δήλωσα πως θέλω να το ασφαλίσω για αξία € 14.500, το δέχτηκαν και έκανα τη νέα ασφάλεια εκεί.

amyroukai
25/04/2015, 19:08
Και χτυπα ξυλο αν χτυπησεις και παει αχρηστο, θα ανοιξουν το car,.mototriti, χρυση ευκαιρια και ΟΠΟΥ βρουν τη χαμηλοτερη τιμη θα σου πουν αυτη ειναι η εμπορικη τωρα, ασχετα με το τι αξια ασφαλισες, τοσα θα παρεις.

toyar
25/04/2015, 19:19
το μηχανακι πωλειται ιδιο καινουριο με ψεκασμο οποτε τα ανταλλακτικα υπαρχουν ολα και επισης υπαρχει τρεχουσα τιμη αγορας
αν υποθετικα ο φιλος το πουλαγε πριν το ατυχημα θα επαιρνε πανω απο 3000;
ή πας για επισκευη με καινουρια ανταλλακτικα και παζαρευεις την απομειωση λογω παλαιοτητας ή ψαχνεις στα παλια για ενα ιδιο ολοκληρο και πληρωνεσαι 100%
η απορια μου ειναι:
επιτρεπεται αλλαγη σκελετου;
ο παλιος σκελετος δεν ερχεται σε καλυμπρα αφου ειναι σιδερενιος;

SONone
25/04/2015, 20:04
απο την στιγμη που πηρε σκελετο 99,999% παει για ολική. θεωρείτε ασυμφορη η επισκευή κτλπ κτλπ

PetranGR
25/04/2015, 20:53
Θυμάμαι το θέμα σου, μένω καθαρά στο θέμα του οχήματος γιατί εσύ είχες και κάτι άλλα θέματα με τον αποζημίωση του εξοπλισμού, με τον άλλο που δεν είχε κάνει δήλωση, με τον εμπειρογνώμονα, δεν είχες νομική προστασία αλλά δικηγόρο δικό σου κτλ. Δεν ξέρω πόσο έπιανε το 2012 ένα CBR125 στο car, παλαιότητα οχήματος δηλ. 6 χρόνια όταν έπαθες το ατύχημα. Πάντως μιας και έχει έρθει εδώ η κουβέντα, καλό είναι σε κάθε ανανέωση ασφάλειας να ρωτάμε ποιο είναι το ασφαλιστικό ποσό της κάλυψης. Στους γενικούς όρους της AIG και πάλι, αναφέρει επί λέξει: "Η εταιρεία σε κάθε επέτειο του ασφαλιστηρίου προβαίνει σε επικαιροποίηση του ασφαλιστικού ποσού της κάλυψης και σε αντίστοιχη μείωση της ασφαλιζόμενης αξίας του οχήματος. Η αναπροσαρμογή δεν είναι δεσμευτική αλλά ενδεικτική αφού η ασφαλιζόμενη αξία που αναγράφεται στον πίνακα ασφάλισης δεν είναι συμφωνημένη και ρητά διευκρινίζεται ότι την ευθύνη της αναπροσαρμογής της στα επίπεδα της τρέχουσας εμπορικής αξίας την έχει ο ασφαλιζόμενος".

Παράδειγμα επί των παραπάνω: Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα καινούριο μικρομεσαίο diesel ΙΧ, η τιμή αγοράς ακριβώς € 16.000, έρχεται η επέτειος της ανανέωσης, ρωτάω την ασφαλιζόμενη αξία και μου απαντάνε πως από €16.000 είχε πάει στις €13.000. Θεώρησα κοροϊδία μια μείωση 3 χιλιάρικα μέσα σε ένα χρόνο, μια μείωση της τάξης του 10% την έβρισκα λογική, οπότε έφυγα και πήγα σε άλλη εταιρεία, δήλωσα πως θέλω να το ασφαλίσω για αξία € 14.500, το δέχτηκαν και έκανα τη νέα ασφάλεια εκεί.

Όχι, στο δικό μου θέμα είχε κάνει δήλωση θετική ο άλλος,κανονικά.Είχα και εξτρά δικηγόρο πέρα της ασφαλιστικής μου. Γιατί αυτοί με δείνανε 500€ για μηχανή και εξοπλισμό όλα,που είχαν καταστραφεί. Το μηχανάκι τότε κόστιζε μέση τιμή στα 1600€ άσχετα αν το δικό μου ήταν πιο "καθαρό" και τα έβρισκες και με 1900€.

Τέλος πάντων,αυτό είναι και εν μέρη off-topic.

fournas
25/04/2015, 21:04
το μηχανακι πωλειται ιδιο καινουριο με ψεκασμο οποτε τα ανταλλακτικα υπαρχουν ολα και επισης υπαρχει τρεχουσα τιμη αγορας
αν υποθετικα ο φιλος το πουλαγε πριν το ατυχημα θα επαιρνε πανω απο 3000;
ή πας για επισκευη με καινουρια ανταλλακτικα και παζαρευεις την απομειωση λογω παλαιοτητας ή ψαχνεις στα παλια για ενα ιδιο ολοκληρο και πληρωνεσαι 100%
η απορια μου ειναι:
επιτρεπεται αλλαγη σκελετου;
ο παλιος σκελετος δεν ερχεται σε καλυμπρα αφου ειναι σιδερενιος;

ο σκελετος εχει παρει πολυ .. ισως να φταιει που ηταν τοσο ευαισθητος που περναει απο μεσα το λαδι .

fournas
25/04/2015, 21:06
ευχαριστουμε ολους για τις απαντησεις και για την κουβεντα που εχετε ανοιξει , δεν ειναι off-topic . μαθαινουμε πραγματα που δεν τα ξεραμε .

οποιος εχει καποιον δικηγορο που ασχολειται με τροχαια ατυχηματα ας στειλει κανενα π.μ. Ευχαριστω .

borbos
25/04/2015, 22:05
Δηλαδή σορρυ κιολας…όλα τα SR κάνουν το ίδιο? Το ίδιο είναι ένα παρτάλι με ένα πένα μηχανάκι?
Από αξεσουάρ? Δηλαδή αμα προσέχεις το μηχανάκι σου και γίνει η στραβή, είσαι και χαμένος που το πρόσεχες ….

Και κάτι άλλο πρέπει να παίζει περά από το άρθρα νόμων που ανέφεραν παραπάνω…

Ας μας πει κανένας δικηγόρος…

sapila racing
26/04/2015, 09:45
Κατ αρχήν περαστικά στον φίλο σου!!
Κρίμα για το SR , και ηταν και σε πολύ καλή κατάσταση.
Φαντάζομαι οτι τσακισε κατω απο το κούτελο όπως είχε γίνει παλιότερα και σε αλλο που ξέρω. Το οτι εχει ζεστό λάδι μεσα εχει να κάνει.
Αν επιτρέπεται πλέον αλλαγή σκελετού απο το υπουργείο, τότε φτιάχνεται με αλλον σκελετό, αλλά θα σας συμβούλευα να μην προσπαθήσετε να τον ισιώσετε τον δικό του σε αυτό το σημείο, δεν αξίζει και μπορεί να ξανανοίξει με μια ψιλή.

Τωρα το αν θα το πληρώσει η ασφαλιστική δεν το ξέρω, ειναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο.

Παλιότερα υπήρχαν SR στην αγορά, αν ο φιλος θελει να το φτιάξει ας περιμένει να βρεί να πάρει ενα αθλιο αλλά με πινακίδα και τελη πληρωμένα και να χρησιμοποιήσει τον σκελετό και μονο.
Πρόσφατα η παρέα μας πήρε αλλο ενα SR500 που ψάχναμε καιρό. Υπόμονή.

Επισης ευκαιρία να παρει 500, καμμία σχέση με το 400.
:wave2: