PDA

View Full Version : απατη η οχι?



power hornet
26/04/2015, 15:09
καλησπερα παιδια.
λοιπον ειναι να πουλησω ενα πικαπ το εχω βαλει στην χρυση ευκαιρια,
και μεσω χρυση ευκαιρια μου ηρθε μια ειδοποιηση ηταν στα αγγλικα με ρωταγε αμα υπαρχει ακομα το πικαπ για πουλημα της ειπα απο τα λιγα αγγλικα που ξερω υπαρχει ναι και μετα μου εστηλε ολο αυτο το κατεβατο.

I would be glad to pay for it as soon as possible due to my best interest in the item though i will not be available to come for an inspection due to the nature of my work, I insisted on Paypal Transfer because it is fast and secure for payment i will need you to give me your full name and your Paypal Email and the price so i can transfer the funds Asap for it ,cos i beleive this is based on trust, I have a Shipping company that will come and pick it after the payment has been made.so kindly get back to me with the details for the payment ...will be waiting for your soonest reply.

1.Your PayPal Full Name
2.Your Paypal E-mail address.
3. Total Cost:
4. Item located adderess
5. Mobile phone number

εγω την εψαξα στο ιντερνετ το εμαιλ της ειναι γυναικα λεει οτι ειναι music artist και ζει στην αμερικη,τι εγιθνε του πουστη δεν εχει στην αμερικη πικαπ?βεβαια δεν εχω προχωρησει να τις δωσω τιποτα απο αυτα που μου λεει.

AUFGEBRACHT
26/04/2015, 15:16
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=52574&Itemid=1504&lang=

Pan (dvs)
26/04/2015, 15:26
Aπατη καραμπινατη.Μην ασχοληθεις καθολου.

Coyote.V
26/04/2015, 15:44
Αν σε πληρώσει τι ζόρι τραβάς ;
Από ότι βλέπω θέλει η συναλλαγή να γίνει μέσω paypal και θα στείλει αυτή την μεταφορική να το παραλάβει !

Τι πικάπ είναι έχει κάποια αξία;

devil's animal
26/04/2015, 16:02
απατη..
σε οτι αγγελια εχω βαλει στην χ.ε. μου εχει ερθει παρομοιο email...

Coyote.V
26/04/2015, 16:09
Δηλαδή τι είδους απάτη μπορεί να είναι εφόσον πληρώνει ; Το μόνο που μπορεί να κερδίσει είναι το e-mail για να το χρησιμοποιήσει για διαφημιστικούς λόγους...

BLiTzER
26/04/2015, 16:18
Προφανώς δε θα πληρώσει. Θα ζητήσει κάτι ακόμα αν το προχωρήσεις.

cityfly
26/04/2015, 16:44
Προφανώς δε θα πληρώσει. Θα ζητήσει κάτι ακόμα αν το προχωρήσεις.

λογικά το πιθανότερο είναι αυτό, επειδή όλο και περισσότερος κόσμος είναι ψιλιασμένος μάλλον το κάνουν πιο αληθοφανές στην αρχή, ενδεχομένως πάλι αν υπάρχει κάποιο λινκ άλλο να γράφει κι αλλού να οδηγεί.

power hornet
26/04/2015, 17:04
Αν σε πληρώσει τι ζόρι τραβάς ;
Από ότι βλέπω θέλει η συναλλαγή να γίνει μέσω paypal και θα στείλει αυτή την μεταφορική να το παραλάβει !

Τι πικάπ είναι έχει κάποια αξία;

το πικαπ ειναι ενα dual cs430 100 ευρω το δινω.
και αμα ειναι βρε φιλε κανενας χακερ και μπει στον λογαρισμο μου του pay pal?
ποτε δεν ξερεις,εγω παντος εστηλα ενα εμαιλ στο ηλεκτρονικο εγκληματος.λεγοντας τους και απο εκει δεν ασχολουμε αλλο.
το πολυ σκεφτομουν να πω αυτηνης αμα θελει αφου λεει διαθετει μεταφορικη,να γινει αντικαταβολη η δουλεια δηλαδη να δωσω καπου ραντεβου σε ασχετη περιοχη απο εκει που μενω,και οταν ερθει η μεταφορικη ταχα μου να παρει το πικαπ να μου δωσει λεφτα να δω τι θα απαντησει αυτη στο εμαιλ.

nathair
26/04/2015, 18:08
Βρωμάει απάτη.

AUFGEBRACHT
26/04/2015, 18:33
"Ακούω την απάτη" για να παραφράσω τον Αγγελάκα...

vaska
26/04/2015, 19:50
Μην ασχοληθείς καθόλου.

macedonas
26/04/2015, 22:45
Μπες και διάβασε στις προειδοποιήσεις στο car gr με ποιο τρόπο γίνονται οι απάτες ...;)

alexzafeir
26/04/2015, 22:55
Ρε φίλε ποιες οι πιθανοτητες να βρει καποια στην Αμερική την αγγελια σου για πικ απ στην xe!!!! και να το θέλει τοσο πολυ που εχει δικια της μεταφορική και θα περάσει να το πάρει; ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ

infidel
26/04/2015, 23:11
Βασικά αυτό που έχουν κάνει σε γνωστό είναι ότι και καλά το paypal έχει πληρωθεί αλλά τα λεφτά είναι κλειδωμένα και πρέπει να πληρώσεις εσυ κάτι ψηλά. Κλασσικό advance fee fraud, ή κοινώς πλήρωσέ με για να πληρωθείς. Φυσικά όποιος ξέρει πως δουλεύει το paypal το καταλαβαίνει αμέσως αλλά ποντάρουν σε αυτούς που δεν ξέρουν

power hornet
27/04/2015, 05:28
μαλιστα ευχαριστω παιδια.
ετσι και αλιως δεν θα ασχολιομουν,αλλα ειπα να το ποσταρω.
βρε κατι λαμογια που υπαρχουν

notakos600
27/04/2015, 08:02
Διέγραψε το μήνυμα και ξέχνα το.

power hornet
27/04/2015, 08:34
Διέγραψε το μήνυμα και ξέχνα το.

Το εχω κανει ήδη.
Ευχαριστώ και πάλι και καλή εβδομάδα να εχουμε

Δεινόσαυρος
27/04/2015, 13:03
Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, ζέχνει απάτη.
Όχι τοσο που σου ζήτησε το email για το PayPal, κανένα προβλημα εκεί, για να πληρωθείς μέσω PayPal κάποια στοιχεία πρέπει να έχει ο αγοραστής, πώς να το κάνουμε. Εν τούτις το όνομά σου δεν το χρειάζεται, φτάνει το email ή το νικ που έχεις για PayPal.

Εκεί που κάνει μπαμ είναι η απαίσια γραφή και γραμματική της επικοινωνίας της, που ακολουθεί πιστά τη φόρμα των «Νιγηριανών» scam.

* due to my best interest in the item - Γνησια Νιγηριανά
* i will not be available to come for an inspection due to the nature of my work - ναί η φύση της εργασίας της την μάρανε
* and the price - τί την ζητάει, δεν την ξέρει;
* so i can transfer the funds Asap for it ,cos i beleive this is based on trust, - απο πού να αρχίσει κανείς με αυτην την μπούρδα...

κλπ, κλπ...

nathair
27/04/2015, 15:49
Μην ξεχνάς και το "soonest reply"...