PDA

View Full Version : Ελαστικό CBR 600 F3



wthanasis
26/04/2015, 22:41
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών (εδώ και αρκετό καιρό είναι η αλήθεια), μπαίνω στο θέμα κατευθείαν.
Φίλος μου βρίσκει αρκετά ελαφρώς μεταχειρισμένα ελαστικά σε πολύ καλή τιμή και κατάσταση, αλλά μόνο για το εμπρός που είναι 120/60/17.
Το πίσω ελαστικό της μηχανής, που είναι 160/60/17 δεν υπάρχει πουθενά (σε λογική τιμή μεταχειρισμένου).
Αντιθέτως υπάρχουν πάρα πολλά 180άρια.

Δεν θέλω επουδενί να γίνω Dalton, γι΄αυτό θέλω να ξέρω αν μπορεί να μπει 180 αντί 160, χωρίς καμιά μετατροπή, κόψιμο, ράψιμο, αλλαγή ζάντας, αλλαγή κόρνας :D κτλ.

Σχετικά με επιδόσεις σε στροφές, κορώνες κτλ δεν ξέρω αν πρεπει να με απασχολούν (καθότι αρκετά κουλός), εκτός και αν αλλάζει τόσο δραματικά τη συμπεριφορά της μηχανής ώστε θα πρέπει να το ξέρω πριν το αποφασίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kostaspetrou
27/04/2015, 08:17
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών (εδώ και αρκετό καιρό είναι η αλήθεια), μπαίνω στο θέμα κατευθείαν.
Φίλος μου βρίσκει αρκετά ελαφρώς μεταχειρισμένα ελαστικά σε πολύ καλή τιμή και κατάσταση, αλλά μόνο για το εμπρός που είναι 120/60/17.
Το πίσω ελαστικό της μηχανής, που είναι 160/60/17 δεν υπάρχει πουθενά (σε λογική τιμή μεταχειρισμένου).
Αντιθέτως υπάρχουν πάρα πολλά 180άρια.

Δεν θέλω επουδενί να γίνω Dalton, γι΄αυτό θέλω να ξέρω αν μπορεί να μπει 180 αντί 160, χωρίς καμιά μετατροπή, κόψιμο, ράψιμο, αλλαγή ζάντας, αλλαγή κόρνας :D κτλ.

Σχετικά με επιδόσεις σε στροφές, κορώνες κτλ δεν ξέρω αν πρεπει να με απασχολούν (καθότι αρκετά κουλός), εκτός και αν αλλάζει τόσο δραματικά τη συμπεριφορά της μηχανής ώστε θα πρέπει να το ξέρω πριν το αποφασίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Koίτα,ακόμη και να μπει 180 θα είναι πολύ στριμωγμένο διότι η ζάντα σου δεν σηκώνει 180.
Ως εκ τούτου η συμπεριφορά του ενδέχεται να 'ναι από περίεργη έως επικίνδυνη,κανείς δεν ξέρει,ειδικά αν πρόκειται για μεταχειρισμένο.

Χωρίς παρεξήγηση ξεκινάς με εντελώς λάθος σκεπτικό...δεν έχει να κάνει με κουλαμάρα ή όχι αλλά πειραματίζεσαι χωρίς λόγο.
Καταλαβαίνω ότι ίσως να μην παίζουν λεφτά αλλά μην ξεχνάς ότι τα λάστιχα είναι πάντα φτηνότερα από εξατμίσεις,σπασμένα πλαστικά,μανέτες,σπασμένα χέρια ...

Για την ιστορία σε ζάντα από CBRF3 μπορείς να στριμώξεις λάστιχο 170 άρι χωρίς ιδιαίτερα θέματα.

Όσο για τιο μπροστινό, καλύτερα βάλε 120/70, είναι πιο σύγχρονη διάσταση, έχει περισσότερες επιλογές σε γόμα και χάραξη και πιθανόν φτηνότερο διότι είναι πιο εμπορικό.
Απλά επειδή θα ψηλώσει λίγο το μπροστά,τράβα τα καλάμια να προεξέχουν περίπου 1εκατοστό παν' απ'την πάνω τιμονόπλακα( χοντρικό το νούμερο).

wthanasis
27/04/2015, 18:21
Koίτα,ακόμη και να μπει 180 θα είναι πολύ στριμωγμένο διότι η ζάντα σου δεν σηκώνει 180.
Ως εκ τούτου η συμπεριφορά του ενδέχεται να 'ναι από περίεργη έως επικίνδυνη,κανείς δεν ξέρει,ειδικά αν πρόκειται για μεταχειρισμένο.

Χωρίς παρεξήγηση ξεκινάς με εντελώς λάθος σκεπτικό...δεν έχει να κάνει με κουλαμάρα ή όχι αλλά πειραματίζεσαι χωρίς λόγο.
Καταλαβαίνω ότι ίσως να μην παίζουν λεφτά αλλά μην ξεχνάς ότι τα λάστιχα είναι πάντα φτηνότερα από εξατμίσεις,σπασμένα πλαστικά,μανέτες,σπασμένα χέρια ...

Για την ιστορία σε ζάντα από CBRF3 μπορείς να στριμώξεις λάστιχο 170 άρι χωρίς ιδιαίτερα θέματα.

Όσο για τιο μπροστινό, καλύτερα βάλε 120/70, είναι πιο σύγχρονη διάσταση, έχει περισσότερες επιλογές σε γόμα και χάραξη και πιθανόν φτηνότερο διότι είναι πιο εμπορικό.
Απλά επειδή θα ψηλώσει λίγο το μπροστά,τράβα τα καλάμια να προεξέχουν περίπου 1εκατοστό παν' απ'την πάνω τιμονόπλακα( χοντρικό το νούμερο).

Καμία παρεξήγηση φυσικά και σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν τίθεται θέμα πειραματισμού και γι΄αυτό εξαρχής ψάχνουμε τις εργοστασιακές διαστάσεις.
Απλά ο φίλος, μου βρίσκει αρκετές καλές περιπτώσεις σε 180 και γι΄αυτό είπα να ρωτήσω, καθαρά λόγω άγνοιας.
Αν γνωρίζεις, ποια πρέπει να είναι η αντίστοιχη διάσταση για ένα 170αρι που κάνει για το μηχανάκι μου?

kostaspetrou
28/04/2015, 20:54
Καμία παρεξήγηση φυσικά και σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν τίθεται θέμα πειραματισμού και γι΄αυτό εξαρχής ψάχνουμε τις εργοστασιακές διαστάσεις.
Απλά ο φίλος, μου βρίσκει αρκετές καλές περιπτώσεις σε 180 και γι΄αυτό είπα να ρωτήσω, καθαρά λόγω άγνοιας.
Αν γνωρίζεις, ποια πρέπει να είναι η αντίστοιχη διάσταση για ένα 170αρι που κάνει για το μηχανάκι μου?

Δεν έχω ιδέα.
Κατ'αρχήν η ερώτηση 'κάνει για το μηχανάκι" είναι πολύ σχετική...
Κάνει εννοείς χωράει;Πολλά 170άρια χωράνε.
Κάνει για ποιά χρήση;Τί οδηγό, τί στυλ;

Τεράστια κουβέντα που δεν αναλύεται εδώ.

Άποψή μου:αν δεν ξέρεις τί αλλαγές επιφέρει κάθε παράμετρος,μείνε στη μαμά διάσταση.
Αλλιώς βάλε ένα 170άρι που δίνει συνολική διάμετρο/περίμετρο ίδια ή παραπλήσια με το 160άρι σου και μη το ψάχνεις άλλο.

Bladerunner
29/04/2015, 14:37
Το 180 θέλει 6άρα 5.5'' ζάντα για να κάτσει καλά. Το δικό σου φοράει 5'' αν δεν κάνω λάθος; Αν ναι, μη το βάλεις. Θα χάσεις πολύ σε έλεγχο και ασφάλεια.

wthanasis
29/04/2015, 21:58
Δεν έχω ιδέα.
Κατ'αρχήν η ερώτηση 'κάνει για το μηχανάκι" είναι πολύ σχετική...
Κάνει εννοείς χωράει;Πολλά 170άρια χωράνε.
Κάνει για ποιά χρήση;Τί οδηγό, τί στυλ;

Τεράστια κουβέντα που δεν αναλύεται εδώ.

Άποψή μου:αν δεν ξέρεις τί αλλαγές επιφέρει κάθε παράμετρος,μείνε στη μαμά διάσταση.
Αλλιώς βάλε ένα 170άρι που δίνει συνολική διάμετρο/περίμετρο ίδια ή παραπλήσια με το 160άρι σου και μη το ψάχνεις άλλο.

Για να γίνω πιο κατανοητός ας δώσω ένα παράδειγμα ( όχι ότι είναι ακριβώς το ίδιο αλλά για τη λογική)
Το αυτοκίνητό μου φορούσε 195/50/15. Στην αλλαγή έβαλα 205/50/15.
α) Καμία μετατροπή στο αυτοκίνητο-ζάντες κτλ.
β) Καμία ουσιαστική - απρόβλεπτη αλλαγή συμπεριφοράς στην οδήγηση
γ) το γεγονός οτι αυξήθηκε ελάχιστα το πέλμα, περισσότερο καλό του έκανε
δ) η αύξηση της τριβής κύλισης = θόρυβος+κατανάλωση είναι αμελητέα αναλογικά

Οπότε κατ έμε δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο που παρέκκλινα λιγάκι των προδιαγραφών.

Στο ελαστικό της μηχανής, δεν έχω τη γνώση για τίποτε από όλα αυτά που προανέφερα και γι΄αυτό ρωτάω, γιατί δεν έχω καμία διάθεση για πειραματισμούς.
Αν πχ μου έλεγε κάποιος γνώστης : '' είσαι καλά ρε άνθρωπε ? αν πας από 160 σε 180 δεν θα μπορείς να στρίψεις με τίποτα και θα σκοτωθείς! " ,
ή " μπαίνει το λάστιχο άνετα και θα σου δώσει και φοβερό κράτημα! Πώς και δεν το έχεις κάνει ακόμη ? " , θα τον ευχαριστούσα.

Ελπίζω να έγινα πιο αντιληπτός και σ΄ευχαριστώ και πάλι.

***Αλλιώς βάλε ένα 170άρι που δίνει συνολική διάμετρο/περίμετρο ίδια ή παραπλήσια με το 160άρι σου και μη το ψάχνεις άλλο.***
Αυτό ρωτάω, ποια είναι μια τέτοια διάσταση ? 170/60/17 υπάρχει ? κάνει ? Από άγνοια ρωτάω μην παρεξηγηθώ ε...

wthanasis
29/04/2015, 22:00
Το 180 θέλει 6άρα 5.5'' ζάντα για να κάτσει καλά. Το δικό σου φοράει 5'' αν δεν κάνω λάθος; Αν ναι, μη το βάλεις. Θα χάσεις πολύ σε έλεγχο και ασφάλεια.

Δεν ξέρω Blade, θα ψάξω το manual να δω. Σ΄ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως.

kostaspetrou
30/04/2015, 11:29
Για να γίνω πιο κατανοητός ας δώσω ένα παράδειγμα ( όχι ότι είναι ακριβώς το ίδιο αλλά για τη λογική)
Το αυτοκίνητό μου φορούσε 195/50/15. Στην αλλαγή έβαλα 205/50/15.
α) Καμία μετατροπή στο αυτοκίνητο-ζάντες κτλ.
β) Καμία ουσιαστική - απρόβλεπτη αλλαγή συμπεριφοράς στην οδήγηση
γ) το γεγονός οτι αυξήθηκε ελάχιστα το πέλμα, περισσότερο καλό του έκανε
δ) η αύξηση της τριβής κύλισης = θόρυβος+κατανάλωση είναι αμελητέα αναλογικά

Οπότε κατ έμε δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο που παρέκκλινα λιγάκι των προδιαγραφών.

Στο ελαστικό της μηχανής, δεν έχω τη γνώση για τίποτε από όλα αυτά που προανέφερα και γι΄αυτό ρωτάω, γιατί δεν έχω καμία διάθεση για πειραματισμούς.
Αν πχ μου έλεγε κάποιος γνώστης : '' είσαι καλά ρε άνθρωπε ? αν πας από 160 σε 180 δεν θα μπορείς να στρίψεις με τίποτα και θα σκοτωθείς! " ,
ή " μπαίνει το λάστιχο άνετα και θα σου δώσει και φοβερό κράτημα! Πώς και δεν το έχεις κάνει ακόμη ? " , θα τον ευχαριστούσα.

Ελπίζω να έγινα πιο αντιληπτός και σ΄ευχαριστώ και πάλι.

***Αλλιώς βάλε ένα 170άρι που δίνει συνολική διάμετρο/περίμετρο ίδια ή παραπλήσια με το 160άρι σου και μη το ψάχνεις άλλο.***
Αυτό ρωτάω, ποια είναι μια τέτοια διάσταση ? 170/60/17 υπάρχει ? κάνει ? Από άγνοια ρωτάω μην παρεξηγηθώ ε...

Μην συγκρίνεις αυτοκινήτο και το πώς αλλάζει τη συμπεριφορά του όταν μεταβάλλεις τη μαμά διάσταση ελαστικού με δίκυκλο,είναι άλλος κόσμος,άστοχο το παράδειγμα!

Με κάθε επιφύλαξη αλλά απ'τη στιγμή που δεν ξέρεις να υπολογίσεις διάμετρο ελαστικού κοιτώντας τα νούμερά του,δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει επαρκώς βασικές έννοιες.
Τέλως πάντων το παρακάτω εργαλείο θα σε βοηθήσει.
https://www.tacomaworld.com/tirecalc


Άσε τη μαμά διάσταση.
Φιλικά

devil's animal
30/04/2015, 13:26
οπως σου ειπαν πας με εντελως ΛΑΘΟΣ λογικη για να ψωνισεις...
καμια σχεση το αμαξι με το μηχανακι...
επισης απεφυγε να βαλεις αλλο λαστιχο μπροστα και αλλο πισω...δλδ dunlop μπροστινο και metzeler πισω...και ακομα και της ιδιας εταιρειας να ειναι μην βαλεις διαφορετικο μοντελο...
αλλιως τρωγεται το μπροστα, αλλιως το πισω...
εχεις χιλιες δυο παραμετρους που πρεπει να προσεξεις...
ομως κατα την γνωμη μου ακομα και για μεταχειρισμενα πρεπει να τα παρεις σετ...

αν δεν παιζουν λεφτα και θες επειγοντως αλλαγη δες εδω (http://www.car.gr/parts/?ca=711&ca=719&ca=846&q=120%2F70%2F17+160%2F60%2F17&sort=price)...
δες τα απο κοντα ποσο ψωμι εχουν και κανε την κινηση σου...

wthanasis
30/04/2015, 16:58
Ρε παλικάρια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής εξαρχής και πήγε πολύ μακριά το θέμα χωρίς λόγο.

α. Δεν είναι η πρώτη φορά που αλλάζω λάστιχα. Έχω αλλάξει και άλλη φορά και έβαλα ακριβώς ίδια διάσταση που προβλέπεται, απλά αυτή τη φορά προέκυψε και η εναλλακτική ενός καλού μεταχειρισμένου σε προσιτή τιμή.

β. Δεν με τρώει ο τέτοιος μου για πειράματα, γι΄αυτό ξεκαθάρισα εξαρχής ότι ρωτάω μήπως και υπάρχει κάποια διάσταση εφάμιλλη με την εργοστασιακή μου, που μπορεί να ταιριάξει καλά χωρίς παρατράγουδα τεχνικά ή οδηγικά.

γ. Εννοείται ότι ΑΝ πάω τελικά στη λύση του μεταχειρισμένου, θα είναι ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο, ίδια χρονολογία, το ίδιο σετ, σε ίδια κατάσταση κτλ κτλ

δ. Εννοείται ότι δεν θα πάρω από το car, αλλά από συγκεκριμένο έμπιστο έμπορο ( η άκρη του φίλου όπως έγραψα στο πρώτο ποστ)

ε. Τα ελαστικά του αυτοκινήτου τα ανέφερα μόνο ως παράδειγμα (το τόνισα κιόλας) και όχι απόλυτα συγκρίσιμο (και αυτό το τόνισα), για να δείξω οτι χωρίς να αποσκοπώ σε
κάποια βελτίωση ή αλλαγή ή ή ή ...., ''έπαιξα'' λιγάκι με τη διάσταση και ούτε γάτα ούτε ζημιά (ελπίζω να μη αμφιβάλει κανείς σε αυτό)

ε. Δεν είμαι γνώστης, αλλά θέλετε να μου πείτε ότι κανένας ποτέ δεν έχει αλλάξει τις εργοστασιακές διαστάσεις των ελαστικών της μηχανής του ? Δεν νομίζω.
Το να πρέπει τις ''πειράξεις'' μόνο εφόσον γνωρίζεις και το τι επιφέρουν εξυπακούεται και γι΄αυτό ρωτάω ανθρώπους που πιθανότατα γνωρίζουν.


Ευχαριστώ πάντως.

wthanasis
30/04/2015, 17:15
Το 180 θέλει 6άρα 5.5'' ζάντα για να κάτσει καλά. Το δικό σου φοράει 5'' αν δεν κάνω λάθος; Αν ναι, μη το βάλεις. Θα χάσεις πολύ σε έλεγχο και ασφάλεια.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι 5''. Σ΄ευχαριστώ.

wthanasis
13/07/2015, 18:54
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.
Η λύση με κάποιο καλό μεταχειρισμένο δεν ευδοκίμησε οπότε πάμε σε καινούρια.

1. MICHELIN PILOT POWER 2CT COMPOUND TECHNOLOGY
2. BRIDGESTONE BT090
3. DUNLOP SportMax Qualifier E
4. PIRELLI DIABLO ROSSO II

Αν έχει κανείς εμπειρία με κάποιο από αυτά ας πει και σε μας!

Όλα είναι στα ίδια περίπου χρήματα οπότε δεν συζητάμε γι΄αυτό.
Χρήση κυρίως εντός πόλης και μερικά ταξιδάκια χωρίς ιδιαίτερο φόρτωμα.
Τώρα φοράω τα παλαιότερα Bridgestone τα οποία ούτε με προβλημάτισαν ιδιαίτερα, αλλά ούτε και δε με ενθουσίασαν.