PDA

View Full Version : Τι θα γίνει με τις κλοπές;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

MikeG
27/04/2015, 17:57
Είναι γνωστό ότι ιδιαίτερα στην Αττική το τελευταίο διάστημα έχουν ξεσαλώσει. Μετά το video που έπαιξε σε πολλά φόρα το οποίο δείχνει ξεκάθαρα πως κλέβουν μια Busa, σήμερα βλέπω το συγκεκριμένο :

https://www.facebook.com/100009349220221/videos/1408815452773415/ (Από ότι καταλαβαίνω παίζει σε όλους ασχέτως αν έχουν account στο fb).

Απογευματάκι λοιπόν και το τυπάκι το κλέβει σα να μη τρέχει κάστανο σε κεντρικότατο δρόμο από όσο μπορώ να διακρίνω. Οκ η κατάσταση σε όλα σχεδόν τα θέματα έχει ξεφύγει σε αυτό το τόπο και το ένα κακό συμπαρασύρει το άλλο. Και όσοι νομίζουν ότι το θέμα είναι οικονομικό κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ή αλλιώς κοιμούνται με τα τσαρούχια. Το πρόβλημα είναι βαθύτατα κοινωνικό και ουσιαστικά πρόβλημα ατόμων που ζούν σε αυτό το τόπο. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τίποτα παρά μόνο για το κώλο του και επιτρέψτε μου να πω ότι αυτό ισχύει και για τα σώματα ασφαλείας.

Ας πάμε όμως πίσω στο ειδικό. Έχω παλαβώσει με όλες αυτές τις κλοπές. Δε κατοικώ στην Αττική αλλά ρε παλικάρια πως τη παλεύεται; Μήπως κάτι πρέπει να γίνει; Τώρα θα μου πεις τι... Δε ξέρω με σιγουριά όμως και απλά να παίρνουμε όλο και περισσότερα μέτρα ασφαλείας, να παθαίνουμε όλο και μεγαλύτερο ψυχολογικό λαλά, να ξοδεύουμε όλο και περισσότερα για ασφάλεια και εν τέλει να παίρνουμε το πούλο είναι :a023::a023::a37:

Και αφού είναι γνωστό ότι ακόμα και αν συλληφθούν δε παίζει να πάθουν και κάτι σοβαρό, μήπως λέω μήπως να παίξει λίγο αυτοοργάνωση; Μήπως πρέπει να σπάσουν κάμποσες αρθρώσεις και κεφάλια; Ίσως με μεθοδικότητα και τις σωστές πληροφορίες αν είμαστε ενωμένοι να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και μήπως τότε πρέπει να πούμε τη κουβέντα " Με θυμάσαι ρε πούστη;"

:hunter::boxing:

pipe_smoker
27/04/2015, 18:18
....μήπως λέω μήπως να παίξει λίγο αυτοοργάνωση; Μήπως πρέπει να σπάσουν κάμποσες αρθρώσεις και κεφάλια; Ίσως με μεθοδικότητα και τις σωστές πληροφορίες αν είμαστε ενωμένοι να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και μήπως τότε πρέπει να πούμε τη κουβέντα " Με θυμάσαι ρε πούστη;"


Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως Μάικ.

Όντως το πράγμα έχει ξεφύγει (ειδικά τον τελευταίο καιρό) αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση το να πάρουμε το νόμο στα χέρια μας όταν έχουμε να κάνουμε με επαγγελματίες.

Άλλο το "Δεν κάνει τίποτα η αστυνομία για το γείτονα που ακούει τέρμα Παντελίδη τα μεσάνυχτα, είδα κι απόειδα και τον άρχισα στα μπουνίδια" (δε λέω ότι είναι σωστό, μην παρεξηγηθώ) κι άλλο το να μπλέξεις με κλεφτρόνια και λοιπές ανθυγιεινές φυσιογνωμίες του υποκόσμου.

Το "απ'τη ζωή στο θάνατο είναι ένα μονοπάτι" γίνεται άνετα "δυο δάχτυλα και κάτι" αν πας να μπλέξεις με τέτοιες καταστάσεις.

Ούτε αξίζει να βρεθεί κανείς με κολομβιανή γραβάτα για να σώσει το μηχανάκι του, ούτε να αφήσει χήρα κι ορφανά, ούτε να καταλήξει στα σίδερα αν τυχόν η τύχη είναι με το "μέρος του" και αντί να του την μπουμπουνίσουν τους την μπουμπουνίσει πρώτος αυτός.

Λαμβάνουμε τα προληπτικά μέτρα μας όσο καλύτερα μπορούμε, προσέχουμε, και end of story.

Τα σκηνικά στα οποία μπορεί να μπλεχτεί κανείς αν έρθει φάτσα με φάτσα με τους τύπους που του σηκώνουν το μηχανάκι δε χωνεύονται εύκολα, κι ούτε θα οδηγήσει σε όμορφες καταστάσεις να βρεθεί ξαφνικά ο κάθε νοικοκυραίος να κουβαλάει σίδερο και να κοιτάει πίσω από τον ώμο του όταν πηγαίνει τα παιδιά του σχολείο:wave2:

vaska
27/04/2015, 18:19
Εύκολα φτάνεις στην αυτοδικία όταν κάποιος προσπαθήσει να σου στερήσει κάτι που αγαπάς. Και επέτρεψέ μου να πω ότι είναι πολύ ανακουφιστικό, σου φτιάχνει την ψυχολογία στην τελική.

Αλλά εσύ, εγώ ο άλλος ο φίλος όλοι έχουμε κάτι να χάσουμε, αυτά τα ρεμάλια δεν έχουν τπτ εκτός από το τομάρι τους. Επίσης έχουν οργανώσει την διαφυγή τους, δλδ θα φύγουν έτσι κι αλλιώς από τον τόπο, μπεις δεν μπεις μπροστά τους, προβάλεις ή όχι αντίσταση.

Κότα δεν είμαι και δεν υπήρξα ποτέ, απλά μεγαλώνοντας αλλάζουν οι προτεραιότητές μας και η δικιά μου είναι να γυρίσω στο σπίτι και να πάρω αγκαλιά την κόρη μου.

amyroukai
27/04/2015, 18:27
Φαντάζομαι ότι τα βλέπεις τα βίντεο και σου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Πιθανώς υπό αυτή τη φόρτιση κάνεις και την πρόταση.

Η δημιουργία "κινήματος Night and daywatchers" που θα αναλάβει τον ρόλο του αυτόκλητου αστυνομικού δεν ξέρω αν λύνει κανένα πρόβλημα, μάλλον δημιουργεί περισσότερα.
Άνθρωποι χωρίς εκπαίδευση και χωρίς έλεγχο στο ποιοί είναι (ψυχολογικό προφίλ εννοώ), θα πάνε να "τιμωρήσουν" τον κλέφτη; Θα κάνουμε την Αθήνα Σαράγιεβο και θα κυκλοφορούμε όλοι με όπλα να παίζουμε κλέφτες και αστυνόμους; Όποιον βλέπουμε που μπορεί να είναι με "τους άλλους" θα τον συλλαμβάνουμε και ανακρίνουμε, πιθανώς και τιμωρούμε; Eπ είσαι γύφτος τι δουλειά έχεις εσύ στην περιοχή μας μήπως ψάχνεις για μηχανάκια "ρε πούστη"; Και μετά σε τί διαφέρουμε από τα ούγκανα που τρώνε μετανάστες, γκέι, κάθε είδους άνθρωπο που δεν ταιριάζει με αυτούς; Ναι ξέρω, εδώ μιλάμε για παρανομία κλπ κλπ αλλά και για προμελετημένο έγκλημα. Δεν το θεωρώ σωστό.

Ζεύκας
27/04/2015, 19:00
ΠΡΟΛΗΨΗ

ΠΡΟΛΗΨΗ

ΠΡΟΛΗΨΗ

Δεν γίνεται να έχεις μηχανή πολλών χιλιάδων ευρώ και να την έχεις εκτεθημένη μόνη της στο δρόμο.

Η μηχανή πρέπει να είναι ή κλειδωμενη σε γκαραζ ή κάτω από το βλέμμα σου.
Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει αλλά κάνεις ό,τι μπορείς για να περάσει η μηχανή σου απαρατήρητη από τους κλέφτες.

Εάν πρέπει να πας κάπου όπου η μηχανή σου θα πρέπει να είναι αφύλαχτη μην το κανεις.
Πάρε μετρό, πάρε λεωφορείο, πάρε ταξί, πήγαινε με τα πόδια, ζήτα κάποιον άλλο να σε πάει.
Στην τελική πάρε ένα παπάκι των 500ευρώ για τις δουλειές σου.

Μην ακούσω δικαιολογίες του στυλ "φίλαι δεν έχω λεφτά για πάρκινγκ, ταξί, παπάκι"

Γιατί θα σου απαντήσω "φίλαι ξόδεψες του κόσμου τα λεφτά για ένα είδος ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ, ας νοιαζόσουν και για την προστασία της"


Υ.Γ. Πάντα θα υπάρχει η εξαίρεση στον κανόνα μην τρελαθούμε.
πχ κλοπή από κλειστό γκαράζ ή "μου το κλέψανε μπροστά από την καφετέρια που καθόμουν"

MikeG
27/04/2015, 19:17
Ναι ρε παιδιά, και μένα η ζωή μου αξίζει και δε θέλω να τη χάσω και οκ σύμφωνοι για τη πρόληψη. Αλλά πείτε μου είναι αυτό δηλαδή ζωή;

Γιατί δηλαδή στη τελική πρόληψη; Επειδή ζούμε σε ζούγκλα; Επειδή υπάρχει ανικανότητα και λάθος δομές; Δε το πιάνω και δε μπορώ να το χωνέψω, όπως σε τόσα πράγματα εδώ. Ο άλλος παρκάρει το μπουρδέλο του και κλείνει 3 δρόμους, ε.. τι να κάνουμε αφού οι μπάτσοι δε κάνουν καλά τη δουλειά τους και εμείς σα κοινωνία δεν έχουμε συνείδηση. Ο άλλος περνάει κόκκινα, τα ίδια.

Να πα να γ@μηθεί δηλαδή. Δε λέω να πάρουμε αύριο τα όπλα, αν και δε θα ήταν κακό αυτό, γράφω απλά ώστε κυρίως να προβληματιστούμε, να σταματήσουμε να θεωρούμε λογικά κάποια πράγματα με το έτσι θέλω και να πιέσουμε ίσως από όλες τις πλευρές. Ναι ρε φίλαι, θέλω να πάω να κάνω τη δουλειά μου και να παρκάρω νόμιμα τη μηχανή μου στο δρόμο χωρίς να μου τη κλέψουν.

Που είναι το παράλογο γαμώ τη μπουτ@ν@ μου;


Και εν κατακλείδι, εμείς φταίμε για όλα. Είναι δεδομένο αυτό.

toyar
27/04/2015, 19:18
καλο ειναι ο καθενας να κατεχει αυτο που μπορει να αντεξει συμπεριλαμβανοντας και το κοστος φυλαξης
και επισης να εχει κατι που αν του το φανε δεν θα πεθανει τουλαχιστον οικονομικα
απο κει και περα shit happens και προσωπικα πιο πολυ με απασχολει με τη μηχανη καθημερινα το αν θα με περασει κανεις απο πανω παρα αν θα μου την κλεψουνε
δεν λεω οτι δεν θα στενοχωρηθω αλλα οταν μεγαλωνεις παιδια υπαρχουν προτεραιοτητες

MikeG
27/04/2015, 19:21
καλο ειναι ο καθενας να κατεχει αυτο που μπορει να αντεξει συμπεριλαμβανοντας και το κοστος φυλαξης
και επισης να εχει κατι που αν του το φανε δεν θα πεθανει τουλαχιστον οικονομικα
απο κει και περα shit happens και προσωπικα πιο πολυ με απασχολει με τη μηχανη καθημερινα το αν θα με περασει κανεις απο πανω παρα αν θα μου την κλεψουνε
δεν λεω οτι δεν θα στενοχωρηθω αλλα οταν μεγαλωνεις παιδια υπαρχουν προτεραιοτητες

Μα σε παρακαλώ προσπάθησε να μπεις στο σκεπτικό μου και να μη διαχωρίζεις το αν πχ κάποιος περάσει το κόκκινο ή κάποιος βουτήξει το μοτόρι. Ναι δίκιο έχεις, προτεραιότητες. Αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Από το μικρό πάμε στο μεγάλο..

Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά. :beer:

Bladerunner
27/04/2015, 19:23
Καταλαβαίνω -μάλλον- την αγανάκτηση, ομολογώ όμως πως δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς την πρόταση.

Να οργανωθούμε σε ομάδες περιφρούρησης; Να παίξουμε ο καθένας ατομικά το παιχνίδι κλέφτες κι αστυνόμοι; Τι ακριβώς προτείνεις;

toyar
27/04/2015, 19:47
Μα σε παρακαλώ προσπάθησε να μπεις στο σκεπτικό μου και να μη διαχωρίζεις το αν πχ κάποιος περάσει το κόκκινο ή κάποιος βουτήξει το μοτόρι. Ναι δίκιο έχεις, προτεραιότητες. Αλλά το ένα φέρνει το άλλο. Από το μικρό πάμε στο μεγάλο..

Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά. :beer:

ειμαι εναντιον της αυτοδικιας οχι μονο για ηθικους λογους αλλα και γιατι πιστευω οτι δεν οδηγει πουθενα
στη μονη περιπτωση που θα αφηνα τον εαυτο μου τελειως ελευθερο θα ηταν αν επεφτε στα χερια μου παιδεραστης
το κοκκινο ειναι δολοφονια το αλλο ειναι κλοπη
υπαρχουν μικρες και μεγαλες κλοπες αλλα η δολοφονια δεν εχει μεγεθος

spyrakos35
27/04/2015, 19:48
Και βλεπετε ενα καθαρματακι να βαζει χερι στην καλη σας.....

Δικο σας

Που σαι ρε sniper να μας πεις και συ.....:lol:

foogr01
27/04/2015, 20:01
Αυτό που μάλλον θέλει να πει ο Mike είναι το εξής που παραθέτω σαν δύο random περιστατικά από προσωπική εμπειρία:

Έτυχε να περάσει μηχανάκι με κόκκινο στο ρεύμα που περίμενα εγώ. Πάτησα κόρνα παρατεταμένα, φώναξα "κόκκινοοοοοοοοοοοοοοοοο εεεεεεεεεεεεεεεε".
Έτυχε το μηχανάκι να το καβαλάει γυναίκα η οποία ζήτησε και τα ρέστα. Ε λοιπόν με βάλανε μπρος 2-3 που περιμένανε πίσω μου γιατί τα βάζω με τη "κοπελιά" και "τι σε νοιάζει εσένα..." και "δε σκότωσε κανέναν..." [σταματάμε εδώ]

Βλέπω σε κεντρικότατο δρόμο πατέρα με παιδάκι πάνω σε scooter χωρίς κράνη και οι δύο (εννοείται) και του λέω ευγενικότατα να βάλει ένα κράνος τουλάχιστον στο παιδί. Ε, μου κατέβασε κάτι καντήλια και μόνο που δε κατέβηκε να με δείρει και οι γύρω μας σφυρίζανε αδιάφοροι [σταματάμε πάλι εδώ]

Έβαλα αυτά τα δύο περιστατικά γιατί είναι και με μηχανάκια αλλά γίνανε και άλλα πολλά με αυτοκίνητα, με πεζούς και ασχέτως μεταφορικού μέσου ή δρόμου ή πώς και πού ήμουν εγώ κλπ. (μιλάω ακόμα και για το γείτονα με το σύνδρομο "Παντελίδη" που αναφέρθηκε και και και...)

Φανταστείτε τώρα αντί να υπάρχει αντίδραση από τους υπόλοιπους ή αδιαφορία να την "πέφτανε" όλοι στη κυρία που πέρασε το κόκκινο ή να του τη λέγανε όλοι του "μάστορα" που το έπαιζε και νταής. Δεν είναι περισσότερες οι πιθανότητες όταν επαναλαμβάνονται αυτά τα "πεσίματα" από όλους που βλέπουν το λάθος προς αυτόν που κάνει το λάθος να υπάρξει και μία διόρθωση-βελτίωση; Αλλά όταν όλοι είναι :a13: και "όσο δεν έπαθε η πάρτη τους κάτι δεν τρέχει τίποτα" όχι μόνο δεν θα υπάρξει βελτίωση αλλά θα χειροτερέψει η κατάσταση.

Αυτό για μένα πλέον είναι ουτοπικό να γίνει βέβαια. Έχω κινδυνέψει πολλάκις κάνοντας την αρχή και πλέον που κινδυνεύουν κι άλλοι εκτός από μένα, δε θα την κάνω. Αλλά δε θα κάτσω να σφυρίζω αδιάφορα άμα δω άνθρωπο να μιλάει. Ο κόσμος πρέπει να αλλάξει γιατί τα πράγματα όπως πάνε θα έχουν άσχημο τέλος. Στη φάση που είμαστε δε χρειάζεται να φτάσουμε (ακόμα) στα άκρα, απλά να είμαστε ενωμένοι και με λίγη λογική και ενσυναίσθηση ο καθένας.

gior-gos
27/04/2015, 20:04
Και βλεπετε ενα καθαρματακι να βαζει χερι στην καλη σας.....

Δικο σας

Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..

spyrakos35
27/04/2015, 20:06
Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..

Αρ γιου φακιν γουιθ μι;

toyar
27/04/2015, 20:09
αυτο που περιγραφεις γινεται στο εξωτερικο με τη διαφορα οτι εκει αυτος που θα σε δει να περνας κοκκινο πχ δεν σου λεει τιποτα αλλα δινει τα στοιχεια σου στην αστυνομια για τα περαιτερω
ρουφιανια ή οχι ειναι μεγαλη κουβεντα...........
αλλα κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι ενα πεσιμο θα σταματησει στα λογια
κι αν τον πατερα-καφρο που περιγραφεις μετα τα καντηλια τον πλακωνανε οι γυρω στα χαστουκια θα ηταν καλο για το παιδι του;:rolleyes:

Pan (dvs)
27/04/2015, 20:10
Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..

Ρε Γιωργο,αν τον δουμε και του χαμογελασουμε,αντε να βαλουμε και μια φωνη, απλα θα γινει Λουης,δεν χρειαζετε να ρισκαρουμε.

Οσο για τον αν θα μπορουσαμε να οργανωθουμε μπορουμε αλλα δεν θελουμε.

Εξαλλου οι αγανακτισμενοι μοτοσυκλετιστες και οι ΜΟΤΟΕ ,αυτη τη στιγμη εχουνε αλλα θεματα να λυσουνε.

toyar
27/04/2015, 20:12
δεν ξερω κανεναν που να εσωσε το μηχανακι του με σφαλιαρες
ξερω ομως δυο αδελφια που εχασαν τη ζωη τους για ενα κολαμαξο

Pan (dvs)
27/04/2015, 20:13
Α και εμεις ,για να μην βγαζουμε την ουρα μας απ εξω,κοιταμε αν θα τραγουδησει ο Ρουβας διπλοπενιες.

spyrakos35
27/04/2015, 20:15
δεν ξερω κανεναν που να εσωσε το μηχανακι του με σφαλιαρες
ξερω ομως δυο αδελφια που εχασαν τη ζωη τους για ενα κολαμαξο

Ναι αλλα αυτοι πηγαν με μαχαιρια σε καυγα με οπλα......

kokos08
27/04/2015, 20:15
Δικιο εχει ο Mike, αστο το ενα αστο το αλλο και εχει γαμηθει το συμπαν. Παλια κοιμομασταν με ανοιχτες τις πορτες, εγω αυτο ξερω, ξεχνουσα το αυτοκινητο ξεκλειδωτο, ανοιχτα παραθυρα, δεν το πειραζε κανεις, αντε να σου εκλεβαν κανα ραδιο-cd τα κλεφτρονια της πλακας. Τωρα εχει παραγινει το κακο, δεν καταλαβα δηλαδη, θα κρυβω εγω την περιουσια μου γιατι? Για να μη μου την κλεψουν? Να υπερισχυσει ο νομος του κλεφτη δηλαδη? Ε ενταξει, κρυψτε και το παιδι σας μην το βιασει κανενας παιδεραστης, κρυψτε και το φαι σας μην το φαει κανενας μεταναστης, σταματηστε και τη γυναικα σας απο τη δουλεια μην την πηδηξει το αφεντικο και ολα καλα. Κατα τα αλλα ζουμε σε ελευθερη χωρα.

George_Sp
27/04/2015, 20:16
Συμφωνώ με τον MikeG και με τον foogr01.
Προσωπικα πάντως αν τον πιάσω εκείνη τη στιγμή θα είμαι όσο χρειάζεται ψύχραιμος για να του σπάω τα κόκκαλα ένα ένα με ότι βρω μπροστά μου. πιθανόν κάνα τροφοδοτικό που θα το κάνω γιογιο από την πλεξούδα του 24πινου ή και τη σιδεριά του dection ραφιού που βάζω τα εργαλεία αν δω οτι είναι κανένα γομαράκι που δε καταφέρνω εύκολα.
Σε κάθε περίπτωση είμαι πλέον κατασταλαγμένος να δεχτώ και τις όποιες συνέπειες του νόμου ή σωματικές βλάβες προκληθούν σε εμένα.
Έχει πέσει το επίπεδο ζωής μου τόσο, που δε θα ανεχτώ ένα ακόμα χτύπημα με την κλοπή της μηχανής μου, που μου εξασφαλίζει, τη δουλειά μου, τη διασκέδασή μου και γενικότερα την ύπαρξη μου.

Pan (dvs)
27/04/2015, 20:18
Συμφωνώ με τον MikeG και με τον foogr01.
Προσωπικα πάντως αν τον πιάσω εκείνη τη στιγμή θα είμαι όσο χρειάζεται ψύχραιμος για να του σπάω τα κόκκαλα ένα ένα με ότι βρω μπροστά μου. πιθανόν κάνα τροφοδοτικό που θα το κάνω γιογιο από την πλεξούδα του 24πινου ή και τη σιδεριά του dection ραφιού που βάζω τα εργαλεία αν δω οτι είναι κανένα γομαράκι που δε καταφέρνω εύκολα.
Σε κάθε περίπτωση είμαι πλέον κατασταλαγμένος να δεχτώ και τις όποιες συνέπειες του νόμου ή σωματικές βλάβες προκληθούν σε εμένα.
Έχει πέσει το επίπεδο ζωής μου τόσο, που δε θα ανεχτώ ένα ακόμα χτύπημα με την κλοπή της μηχανής μου, που μου εξασφαλίζει, τη δουλειά μου, τη διασκέδασή μου και γενικότερα την ύπαρξη μου.

Δεν εχεις παιδια απ οτι καταλαβαινω.

George_Sp
27/04/2015, 20:19
Δεν εχεις παιδια απ οτι καταλαβαινω.

Καλά καταλαβαίνεις. Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω. Έχω όμως πολλά να κερδίσω.

Pan (dvs)
27/04/2015, 20:22
Καλά καταλαβαίνεις. Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω. Έχω όμως πολλά να κερδίσω.

Τιποτε δεν εχεις να κερδισεις,το πολυ πολυ να χασεις και την ελευθερια σου.

Και πριν βιαστεις να απαντησεις σκεψου τι θα απαντουσε καποιος που την εχει χασει.

Αυτο ισχυει για ολους οσους βραζει το αιμα τους και οχι μονο για σενα.

foogr01
27/04/2015, 20:23
αυτο που περιγραφεις γινεται στο εξωτερικο με τη διαφορα οτι εκει αυτος που θα σε δει να περνας κοκκινο πχ δεν σου λεει τιποτα αλλα δινει τα στοιχεια σου στην αστυνομια για τα περαιτερω
ρουφιανια ή οχι ειναι μεγαλη κουβεντα...........
αλλα κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι ενα πεσιμο θα σταματησει στα λογια
κι αν τον πατερα-καφρο που περιγραφεις μετα τα καντηλια τον πλακωνανε οι γυρω στα χαστουκια θα ηταν καλο για το παιδι του;:rolleyes:

Δεν είπα να τον πλακώσουν στα χαστούκια ή να χειροδικήσουν. Θέλω να πω ότι εμένα που είμαι ΕΝΑΣ δε μ' ακούει και θεωρεί ότι του τη λέω και πρέπει να με αντιμετωπίσει και επειδή δεν έχει άλλα μέσα από το να με βρίσει ή να με δείρει θα κάνει ακριβώς αυτό. Αν όμως απέναντί του είχε 10 ; Και όλοι του λέγανε το ίδιο ; Αν όχι αυτός, σίγουρα το παιδί θα μάθαινε κάτι...

ΥΓ: Εξωτερικό μεγάλωσα και μια χαρά σου τη λέγανε ευγενικότατοι και καλούσανε και την αστυνομία. Αλλά δεν έχουν τη λογική του σταρχιδισμού και και δεν είναι παρτάκηδες η πλειοψηφία. Για παράδειγμα ο οδηγός θα κάνει και 10 κύκλους προκειμένου να παρκάρει νόμιμα και να μην κλείσει, όχι αμάξι, αλλά ούτε ποδήλατο. Όχι όπως εδώ που "ε να σταμάτησα για 5 λεπτά..." (και πέρασαν 2 ώρες) ή που σε βλέπουν ότι θες να φύγεις και δεν έρχονται καν να μετακινήσουν λίγο το όχημα αλλά θα έρθουν όποτε τους βολέψει εκείνους (random παραδείγματα πάλι).

George_Sp
27/04/2015, 20:28
Τιποτε δεν εχεις να κερδισεις,το πολυ πολυ να χασεις και την ελευθερια σου.

Και πριν βιαστεις να απαντησεις σκεψου τι θα απαντουσε καποιος που την εχει χασει.

Αυτο ισχυει για ολους οσους βραζει το αιμα τους και οχι μονο για σενα.

Ίσως να πρέπει να τη χάσω και την ελευθερία που μας έχει απομείνει...η κουβέντα ξεφεύγει όπως καταλαβαίνεις από το απλό δίλημμα, "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ή "σκύψιμο στα 4 γιατί ωχ δε γίνεται αλλιώς αδερφέ μου".
Κάποια πράγματα πλέον έχουν κατασταλάξει μέσα μου. Δεν ανέχομαι το οτιδήποτε, έχω πολύ θυμό για την σημερινή κατάσταση και όποιον πάρει ο χάρος. Έχω πλήρη γνώση και είμαι έτοιμος για τις όποιες συνέπειες.

Pan (dvs)
27/04/2015, 20:30
Ίσως να πρέπει να τη χάσω και την ελευθερία που μας έχει απομείνει...η κουβέντα ξεφεύγει όπως καταλαβαίνεις από το απλό δίλημμα, "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ή "σκύψιμο στα 4 γιατί ωχ δε γίνεται αλλιώς αδερφέ μου".
Κάποια πράγματα πλέον έχουν κατασταλάξει μέσα μου. Δεν ανέχομαι το οτιδήποτε, έχω πολύ θυμό για την σημερινή κατάσταση και όποιον πάρει ο χάρος. Έχω πλήρη γνώση και είμαι έτοιμος για τις όποιες συνέπειες.

Αντε καλα,θα σου φερνω τσιγαρα,οποτε με φερνει ο δρομος.:D

George_Sp
27/04/2015, 20:31
Αντε καλα,θα σου φερνω τσιγαρα,οποτε με φερνει ο δρομος.:D

δε καπνίζω και ούτε πρόκειται. Φέρνε καμιά μπουγάτσα :D

toyar
27/04/2015, 20:33
οταν ξεκινανε οι συστασεις σε εναν που καντηλιαζει πως ξερεις οτι δεν θα τον πλακωσει ενας απο τους αλλους 10;
δεν γινονται αυτα
η νοοτροπια <<ξερεις ποιος ειμαι εγω>> θελει ισχυρη παιδεια και πολλες γενιες για να αλλαξει
το θεμα δεν ειναι να τη λες στους αλλους ειναι να φερεσαι ετσι ωστε να μην εχει κανεις να στην πει για τιποτα οπως περιγραφεις στο ΥΓ σου

foogr01
27/04/2015, 20:58
οταν ξεκινανε οι συστασεις σε εναν που καντηλιαζει πως ξερεις οτι δεν θα τον πλακωσει ενας απο τους αλλους 10;
δεν γινονται αυτα
η νοοτροπια <<ξερεις ποιος ειμαι εγω>> θελει ισχυρη παιδεια και πολλες γενιες για να αλλαξει
το θεμα δεν ειναι να τη λες στους αλλους ειναι να φερεσαι ετσι ωστε να μην εχει κανεις να στην πει για τιποτα οπως περιγραφεις στο ΥΓ σου

Μη με παρεξηγείς, δε κυκλοφορώ έξω και τη λέω στους άλλους. Δεν είχα και ούτε έχω τέτοιο σκοπό.
Έστω λοιπόν ότι δεν έχει κανείς να στην πει για τίποτα, έστω ότι δεν ενοχλείς κανέναν και ο x, y, z "άλλος" σε ενοχλεί (αντικατέστησέ το με το να σε κλείνει, να σου κάνει ζημιά και να αρνείται να αναλάβει την ευθύνη, να σε κλέβει, να να να να.... είναι τόσα....)

Πόσο μπορείς να αντέξεις;

'Η γίνεσαι σαν τους άλλους ή σπας. Και όταν σπάσεις μπορεί να σπάσεις προς τα "μέσα" ή προς τα "έξω". Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τον George_Sp και το μόνο που μου κρατάει το διακόπτη κλειστό είναι το παιδί μου (προς το παρόν).

akis_trevor
27/04/2015, 21:04
Νομιζω η μονη λυση ειναι κλειστος ιδιωτικος χωρος.πλεον εχω αυλη και χωρο να καβατζωνω το μηχανακι.στο παλιοτερο σπιτι που αφηνα το παπι στο δρομο ειχα μονιμα εννοια παροτι επαρχια και ησυχη γειτονια.
ομως στην αθηνα για παρκινγκ 99% πρεπει να πληρωνεις και εκτος αυτου ακομα και για δουλεια-καφρ να παε μενει εκτεθημενη.
τι να πω;;εχει παραγινει το κακο αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε και πολλα....:(

toyar
27/04/2015, 21:10
ο κινδυνος κλοπης ηταν ανεκαθεν μερος του μοτοσυκλετισμου
ποσο μαλλον τωρα που το μεροκαματο ειναι ανυπαρκτο
τωρα αμα ο αλλος αφηνει busa στο πεζοδρομιο...............:rolleyes:

kostaskk
27/04/2015, 21:33
δεν μου χουν κλεψει ποτε τιποτα εκτος απο 2 ταπες στις ρόδες.
οι μηχανές παντα σε γκαραζ και κλειδωμένες.. αν δεν εχω γκαραζ δεν αγοραζω μηχανή

οχι ποζεριες.ουτε να την παραταω για ωρα εξω χωρις να την βλεπω ή εξω απο καφετεριες και κεντρα διασκέδασης.
οποτε μου καυλώσει τις βγαζω απο το γκαραζ παω βολτα και μετα ξανα στο γκαραζ.
δηλαδη ο ρολος τις μηχανης ειναι μονο βολτα. γκαραζ-βολτα-γκαραζ. για τα αλλα υπαρχουν τα παπια

μια φορα χωριατης ηθελε να αραξει το αγροτικο του και μετακινησε το 50αρι μου.
δεν ηξερε να βαλει την στεκα και το μηχανακι πραγματικα ισοροπουσε με το σταντ ετοιμο να κλεισει και ακουμπουσε και πανω σε εναν προφυλακτήρα.
δεν θελω να ξερω τι θα γινοταν αν στην θεση του 50αριου τυχαινε να ειχα αφήσει το nsr250 sp με τα γνησια αφαβα καρασπανια μαμα πλαστικα του και τι θα εκανα οταν τα εβλεπα να γρατζουνιζονται πανω σε εναν προφιλακτιρα απο datsun


μια φορα εκανα το λαθος να αφησω μηχανη εξω για αρκετο καιρο (μηχανη μικρης αξιας που δεν δουλευε και σχεδον λυμένη)
και μαντέψτε........... εγινε μαλακία

καποιος μαλακας βρέθηκε την φοτογραφισε και την εβαλε αγγελια στο car.gr.
τον καταλαβα τυχαια και κυριος απο μια μανιβελα και σημαδακια στο καπακι μοτερ.

το ποιο πιθανο μολις έβρισκε αγοραστή να πήγαινε να σηκωσει την δικα μου μοτοσυκλέτα.
τον ξεσκεπασα πληρος και το αποτελεσμα ηταν να με βρίσει με πολυ κακο τροπο.
ενω σχεδον ειχε παραδεχτει σε κοινο γνωστο οτι εβγαλε φοτο το δικο μου μοτο.
εκεινος μασουσε τα λογια του και τελικα rs ιδιο δεν ειχε.

ελεγε οτι δεν το πουλαω τελικα. μολις απειλεισα με αστυνομίες το γυρισε οτι ειναι ενως ξαδερφου του στην αθηνα :-p
ενω σε κοινο γνωστο ειχε παραδεχτει οτι εβγαλε το δικο μου φοτο και στα τηλέφωνα ελεγε οτι το ειχε εδω και οχι αθηνα

οποιος θελει μπορει να παρει να τσεκαρει τι δικαιολογία θα πει :-p (το μηχανακι το χω εξαφανισει οποτε και να θελει δεν μπορει να το κλεψει)
εδω η αγγελια του http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6130620/

και εδω το ιδιο μηχανακι που αποφάσισα να το πουλησω εγω πριν 2 μερες. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6405335/

τον βρήκα τυχαια. (ξερω ονομα και μπορω να μαθω που μενει εύκολα) (εχει και μερικα μοτο απο οσο ξερω)
ακουω αποψεις για την τιμωρια του και το τι θα επρεπε να κανω

zannisvel
27/04/2015, 21:40
Τι κάνει στη πίσω σέλα?
Πως σκ@τα το βάζει μπροστά τόσο εύκολα?
Έκανε όλη τη δουλειά ανενοχλητος. Πραγματικά πιστεύω ότι αν ήταν προτεραιότητα θα μπορούσε το κράτος να το σταματήσει όλο αυτό το παραμύθι.

kostaskk
27/04/2015, 21:43
οποιος θελει τσεκαρει το σημαδακι απεναντι απο το a του 'aprilia'
επισης την ξεβαμμενη γκρι μανιβελα απο nsr που ειχα βαλει εγω
και η βρωμια γυρο απο την μανιβελα που ειναι στα ιδια σημεια..
βεβαια αυτα δεν εχουν σημασια καθος εχει παραδεχτει οτι οντος εβγαλε φοτο το δικο μου σε κοινο γνωστο μου. σε εμενα οχι
τερας εξυπνάδας

βεβαια αμετανοητος με εβρισε και με απειλήσε οταν πηρα τηλ να ζητήσω τα ρεστα
αλλα δεν θα μεινει ατιμώρητος....

αυτα γινοται αν αφήνεις μηχανη εξω. οσο ποιο πολλα ατομα την βλεπουν τοσο μεγαλητερη η πιθανοτητα να πεσεις στον μαλακα-κλεφτρόνι που θα θελήσει να βαλει χερι

doctoras
27/04/2015, 22:06
Πάντως ο Τσάκαλος πως σπάει με ενα κλοτσιδι το τιμόνι για πλάκα ενώ ο όλος χειρισμός του βάρους ειναι σα να δούλευε χρόνια σε έμπορο μοτοσυκλετων και κατέχει να μετακινείται εύκολα μηχανάκι 250 κιλών ψιλοβαρο..
Η πραγματικότητα ειναι αυτή που λέτε όλοι, οι μεν εργενιδες τους μαμουν την μάνα, οι οικογενειάρχες τους γράφουν και στα @@ τους
Η αυτοδικία οδηγεί σε φαινόμενα τύπου χα,
ο μόνος τρόπος ειναι να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι να δουλεύουμε πανω σε αυτο και να ελπίζουμε οτι θα δουλεύει αποτελεσματικότερα ο κρατικός κοινωνικός μηχανισμός για ολους τους τομείς
Κρίμα το lc ειναι ολοφρεσκο μοντέλο ούτε που πρόλαβε να το χαρεί ο αναβάτης του

vaska
27/04/2015, 22:21
Στεκομαστε εκει που ειμαστε και το κοιταμε να μας την κλεβει για να μην αυτοδικισουμε. Σε 2 λεπτα που θα χει τελειωσει η φαση, μπορουμε να ριξουμε κι ενα τηλ στην αστυνομια..

Μα δεν παίζει αυτό με την καμία σου λέω. Να λες να μην είμαστε μπροστά όταν γίνεται το κακό. Αυτό να λες.

nick_VFR
27/04/2015, 22:43
Αν η ίδια η αστυνομία έκανε συχνές περιπολίες και το κάθε τσογλάνι είχε τον φόβο μήπως σκάσει μύτη ξαφνικά ο πολισμάνος; :confused:

amyroukai
28/04/2015, 00:52
Και βλεπετε ενα καθαρματακι να βαζει χερι στην καλη σας.....

Δικο σας

χαζος δεν εισαι, τσεκαρισμενο. γιατι ρωτας μλκιες;

αλλο αυτο που λες, αλλο το ταγμα θανατου κλεπτων που προταθηκε, ναι;
και ακομα και μπροστα να βρεθείς, να σε δω τι θα εκανες με τους τρεις τέσσερις πόσοι έκλεβαν την μπουσα. τσακ νορις γίναμε όλοι ξαφνικά;

Bob_o_mastoras
28/04/2015, 00:55
Να σας πω εγω τι θα γινει με τις κλοπες;;



ΤΙΠΟΤΑ!!!


υ.γ. Ολοι ξερουμε οτι αυτη ειναι η πικρη αληθεια δυστυχως..

dimzan
28/04/2015, 02:26
Να σας πω εγω τι θα γινει με τις κλοπες;;



ΤΙΠΟΤΑ!!!


υ.γ. Ολοι ξερουμε οτι αυτη ειναι η πικρη αληθεια δυστυχως..

κοινως, για να εξασφαλισεις τα λεφτα σου πρεπει να πληρωσεις περισσοτερα λεφτα...

για μενα η καλυτερη λυση ειναι κατα σειρα προτεραιτοτηας:
ασφαλεια κλοπης>κλειστο παρκινκ>καμερα με αλαρμ-ειδοποιηση>συναγερμος με ειδοποιηση/gps>αλυσιδες/πεταλα/ροδοπεταλα/αλυσιδες με σταυρους/τρισαγια/ευχες/καταρες.

ολοι χαρηκαμε οταν ειδαμε το βιντεακι που ο ιδιοκτητης σπαει τον κλεφτη στο ξυλο, ομως αποτελει το 0.01% της ελληνικης πραγματικοτητας. Αλλα και παλι, αν ακουγα το συναγερμο μου να βαραει δεν ξερω αν θα κατεβαινα αγουροξυπνημενος στην πυλωτη και τι θα αντικρυζα.

Να καταργηθει ο μαλακωδης νομος για την καταγραφη βιντεο ωστε να μπορουμε με 1080p καμερες να καταγραφουμε τα παντα και σας λεω εγω μετα τι γινεται στα δικαστηρια. Δυστυχως ο νομος ειναι υπερ του κλεφτη (χροοονια τωρα) και σε περιπτωση που τον σαπισεις στο ξυλο (yeahhh bitch!) θα καταληξεις να φας μηνυση γιατι θα αποδειχθει οτι τον σαπισες στο ξυλο ενω δε θα μπορεις εσυ να αποδειξεις οτι πηγε να σου σηκωσει το μηχανακι, την εξατμιση, τον καθρεπτη κλπ κλπ. Κι αν τελοσπαντων το αποδειξεις ποιος σου λεει οτι η συμμορια δε θα σε βαλει στο ματι και μετα απο λιγο καιρο θα στην πεσει με χιλιους δυο τροπους???

ασχημα τα πραμματα...

spyrakos35
28/04/2015, 04:01
χαζος δεν εισαι, τσεκαρισμενο. γιατι ρωτας μλκιες;

αλλο αυτο που λες, αλλο το ταγμα θανατου κλεπτων που προταθηκε, ναι;
και ακομα και μπροστα να βρεθείς, να σε δω τι θα εκανες με τους τρεις τέσσερις πόσοι έκλεβαν την μπουσα. τσακ νορις γίναμε όλοι ξαφνικά;

εγώ ρώτησα απλά τι κάνεις....

ούτε για ξύλο είπα, ούτε για τίποτε άλλο, απόψεις περιμένω

;)

theofilos888
28/04/2015, 07:35
εγώ ρώτησα απλά τι κάνεις....

ούτε για ξύλο είπα, ούτε για τίποτε άλλο, απόψεις περιμένω

;)

Τιποτα δεν κανεις. Το κουνελι και με μεγαλη επιτυχια. Ρισκαρεις τη σωματικη σου ακεραιοτητα και την ακεραιοτητα των οικειων σου για το τιποτα. Ειναι πολυ ασχημο το συναισθημα της κλοπης αλλα η ζωη του καθενος εχει μεγαλυτερη αξια. Τα σιδερα ξαναγινονται. Μια μαχαιρια στην κοιλια μπορει να ειναι και η τελευταια σου πραξη επι γης.

foogr01
28/04/2015, 07:54
...

Να καταργηθει ο μαλακωδης νομος για την καταγραφη βιντεο ωστε να μπορουμε με 1080p καμερες να καταγραφουμε τα παντα και σας λεω εγω μετα τι γινεται στα δικαστηρια. Δυστυχως ο νομος ειναι υπερ του κλεφτη (χροοονια τωρα) και σε περιπτωση που τον σαπισεις στο ξυλο (yeahhh bitch!) θα καταληξεις να φας μηνυση γιατι θα αποδειχθει οτι τον σαπισες στο ξυλο ενω δε θα μπορεις εσυ να αποδειξεις οτι πηγε να σου σηκωσει το μηχανακι, την εξατμιση, τον καθρεπτη κλπ κλπ. Κι αν τελοσπαντων το αποδειξεις ποιος σου λεει οτι η συμμορια δε θα σε βαλει στο ματι και μετα απο λιγο καιρο θα στην πεσει με χιλιους δυο τροπους???

ασχημα τα πραμματα...

Δυστυχώς αυτό με το νόμο να μη σε προστατεύει αλλά να σε τιμωρεί κι από πάνω είναι κωμικοτραγικό. Κατά τα άλλα, όπως τα λέει ο φίλος, άσχημα τα πράγματα και τελικά παρακαλάς να μη σου τύχει γιατί δεν έχεις καμία τύχη. :a018:


εγώ ρώτησα απλά τι κάνεις....

ούτε για ξύλο είπα, ούτε για τίποτε άλλο, απόψεις περιμένω

;)

1. Κάνεις φασαρία, ανάβεις φώτα αν είναι νύχτα, και γενικά οτιδήποτε μπορεί να δώσει στους κλέφτες την αίσθηση ότι τους "τσάκωσαν", ενώ παράλληλα παίρνεις τηλέφωνο εσύ ή κάποιος άλλος την αστυνομία. Μήπως και τους καταφέρεις να σταματήσουν και να σηκωθούν να φύγουν τρέχοντας.

2. Βάζεις τις φωνές στον ίδιο τον κλέφτη, ίσως να του πετάξεις τίποτα από το μπαλκόνι/παράθυρο/πόρτα μπας κι έχουμε την κατάληξη του 1.

3. Ζυγίζεις την κατάσταση* και κατεβαίνεις με ότι έχεις μπας κι έχουμε την κατάληξη του 1.

4. Το αναπόφευκτο κι ο Θεός βοηθός.

(*): Το "ζυγίζεις την κατάσταση" προϋποθέτει να μπορείς να σκεφτείς εκείνη τη στιγμή και να αποφασίσεις για το αν πρόκειται για τίποτα "καλόπαιδα" μιας κάποιας γειτονιάς που θένε τη μηχανή για καμιά κλοπή, για βόλτα, για να πουλήσουν κάποια ανταλλακτικά ή για να "ψωνίσουν" για τη δικιά τους ίδια μηχανή Ή για παράρτημα της μαφίας που κινείται οργανωμένα. Επίσης αν είναι 2-3-4 και εσύ μόνος είναι άλλο ένα θέμα σοβαρό που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.
Η γραμμή είναι λεπτή, πολύ λεπτή, και εξαρτάται πιστεύω από την κατάσταση (ψυχολογική, σωματική) του καθενός. Μπορεί να κρίνεις ότι αυτή τη στιγμή αξίζουν περισσότερο άλλα πράγματα-πρόσωπα, μπορεί να σε πιάσουν και τα διαόλια σου.

Ελπίζω, εύχομαι, παρακαλάω σε κάθε περίπτωση να υπάρχει η κατάληξη του 1. Αν όμως φτάσουμε στο 4 το αποτέλεσμα, όπως και να 'χει, θα είναι κατά μας, όπως εξηγεί και ο dimzan από πάνω. Πρέπει να το έχουμε επεξεργαστεί αυτό και να είμαστε έτοιμοι, αλλιώς το 4 δεν έχει νόημα.

spyrakos35
28/04/2015, 08:13
Καλά τα λέτε αλλά το παράδοξο είναι οτι όποτε ανεβαίνει θέμα για κλοπές οι πιο πολλοί λένε για τουλούμιασμα κλπ κλπ....

Σχετικά με το τι κάνεις κατ εμέ, έχει να κάνει με τη στιγμή και την ψυχραιμία που θα έχεις (αν την έχεις) για να ζυγίσεις την κατάσταση....

Δίπλα από το σπίτι μου είναι μία οκταόροφη πολυκατοικία στα μπετά δεκαετίες τώρα.... Πανε λοιπόν τα καλόπαιδα, πίνουν, γαμιούνται δε ξέρω-δε με νοιαζει.... Το εκνευριστικό είναι οτι μπαίνουν στην αυλή μου για να πηδήξουν τη μάντρα και αυτό με χαλάει...
Μου έχει τύχει λοιπόν πιτσιρικάς, όταν του είπα να μην μπει στο σπίτι μου για να περάσει δίπλα αλλά να περάσει από όπου αλλού θέλει, με την κάλυψη φίλων του(δύο ήταν? τρεις? δε θυμάμαι), να με βρίζει από κάτω από το μπαλκόνι "έλα να σε γαμίσω" κιετς... Εννοείται οτι γέλαγα από πάνω και δεν του απάντησα καν....
Επειδή έχει ο τροχός γυρίσματα, τον ίδιο μετά από κανα μήνα γυρνώντας από τη δουλειά τον πετυχαίνω με το γκομενάκι να προσπαθεί πάλι να πηδήξει την μάντρα... Αλλά αυτή τη φορά ήταν μόνος του.... Ούτε άσχημα του μίλησα ούτε τίποτα.... Δε με είχε όμως και ήταν η Παναγία προσωποποιημένη....

Εχω φίλο που είναι το πιο γελαστο παιδί του κόσμου (έχει δύο παιδιά 4 κ 6 ετών).... Αλλά όταν μπήκαν σπίτι του να τον κλέψουν βγήκε από το υπνοδωμάτιο με το πιστόλι... Ο ίδιος περιγράφει την σκηνή και παραδέχεται "ευτυχώς που με το που άκουσαν θόρυβο έφυγαν".... Η αδρεναλίνη του είχε πικάρει τόσο πολύ (για την προστασία των παιδιών του) που για αρκετό διαστημα δεν κοιμόταν τα βραδυα κανονικά....

Εν τέλει, το πώς θα αντιδράσουμε δεν μπορούμε να το προδιαγράψουμε....

stam2
28/04/2015, 09:29
το μηχανάκι είναι φίλου φίλου, το άφησε μέρα μεσημέρι σε κεντρικό δρόμο στο σπίτι του.
Η δουλειά έγινε από δύο άτομα και υπάρχει μηχανάκι συνοδείας/διαφυγής...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να λέμε ότι προκαλεί κανείς όταν αφήνει τη μηχανή για λίγη ώρα έξω στο δρόμο
για να πάει να κάνει μια δουλειά του και μετά δεν την ξαναβρίσκει...
Το ερώτημα του mikeG όλοι το καταλάβαμε. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει, μεγάλα παιδιά είμαστε.

Προσωπικά αν τύχει και πέσω πάνω του θα φροντίσω να φανεί σαν ατύχημα...

























Στους πάρα πέρα προβληματισμούς περί κοινωνίας, για μένα η παρακάτω και παρόμοιες με αυτή φωτό τα λένε όλα:

ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.
334616


κάθε μέρα εξαφανίζονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ..! ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ξαδέρφια, κόρες, γονείς, θείοι, ανήψια, γιοί... Και όλα αυτά ανάμεσα σε κόσμο, σε κίνηση, σε κάμερες, σε αστυνομία κλπ... όπως οι μοτοσυκλέτες μόνο που είναι ασύγκριτα σε σημασία και αξία μεταξύ τους αυτά. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας λίγο παραπάνω, να κοιτάμε καλύτερα γύρω μας, και ας ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με κάτι που μας παραξενεύει ή μας φαίνεται ύποπτο... Πιθανόν να μην είναι κάτι, όμως ίσως και να προλάβουμε κάτι που για τον συνάνθρωπό μας είναι όλη του η ζωή.


Κι εγώ έχω παιδάκι, και θέλω να το δω το μεσημέρι σπίτι, αλλά θα έρθει η ώρα που το παιδάκι δεν θα είναι μόνο στο σπίτι, θα βγει και παρα έξω. Δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ πως θα φτάσω κάποια στιγμή να γυρνάω τους δρόμους με τη φωτογραφία του στο χέρι...

Και ίσως πρέπει κάποια στιγμή να μάθουν αυτοί που απλώνουν χέρι ότι αμα το απλώνουν πολύ, κόβεται. Εκεί στην Κρήτη πριν λίγα χρόνια είχαν κάποιες πολύ αποτελεσματικές μεθόδους, που συνδυάζονταν ταυτόχρονα με πηγάδια. Δεν ξέρω τι κάνουν πια έχω καιρό να πάω...

Panos76
28/04/2015, 09:47
:shrugs:


Το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει το «οφθαλμόν αντί οφθαλμού» είναι ότι θα καταλήξει να κάνει όλον τον κόσμο τυφλό.

thunder ace
28/04/2015, 09:59
Ας πεφτει που και που καμμια σφαλιαρα.Δεν ειναι παντα " κακο".

Panos76
28/04/2015, 10:06
χαχαχα! Σωστός!

menelaos46
28/04/2015, 10:18
Ρε παιδιά μπορεί αυτός που κλέβει μηχανάκια να μην έχει να φάει ο άνθρωπος... έλεος...

GFawkes
28/04/2015, 10:38
Είναι γνωστό ότι ιδιαίτερα στην Αττική το τελευταίο διάστημα έχουν ξεσαλώσει. Μετά το video που έπαιξε σε πολλά φόρα το οποίο δείχνει ξεκάθαρα πως κλέβουν μια Busa, σήμερα βλέπω το συγκεκριμένο :

Ας πάμε όμως πίσω στο ειδικό. Έχω παλαβώσει με όλες αυτές τις κλοπές. Δε κατοικώ στην Αττική αλλά ρε παλικάρια πως τη παλεύεται; Μήπως κάτι πρέπει να γίνει; Τώρα θα μου πεις τι... Δε ξέρω με σιγουριά όμως και απλά να παίρνουμε όλο και περισσότερα μέτρα ασφαλείας, να παθαίνουμε όλο και μεγαλύτερο ψυχολογικό λαλά, να ξοδεύουμε όλο και περισσότερα για ασφάλεια και εν τέλει να παίρνουμε το πούλο είναι :a023::a023::a37:

Και αφού είναι γνωστό ότι ακόμα και αν συλληφθούν δε παίζει να πάθουν και κάτι σοβαρό, μήπως λέω μήπως να παίξει λίγο αυτοοργάνωση; Μήπως πρέπει να σπάσουν κάμποσες αρθρώσεις και κεφάλια; Ίσως με μεθοδικότητα και τις σωστές πληροφορίες αν είμαστε ενωμένοι να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και μήπως τότε πρέπει να πούμε τη κουβέντα " Με θυμάσαι ρε πούστη;"

:hunter::boxing:

H λυση ειναι μια...

Say hello to my little friend
https://www.youtube.com/watch?v=g2wD5TaMf2k

devil's animal
28/04/2015, 11:18
ολο το θεμα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
ολες οι αποψεις που γραφτηκαν ειναι σωστες...καποιες σε ενα μικρο ποσοστο καποιες αλλες σε μεγαλυτερο...
επειδη ομως δεν ειναι μονο το θεμα των μηχανακιων αλλα και το θεμα των διαρρηξεων (σε σπιτια..μαγαζια..κλπ) το οποιο εχει ξεφυγει εδω και καιρο, πλεον παιζονται και αλλα πραγματα οπως το να γυρισεις σπιτι και να βρεθεις μουρη μουρη με τον π0υστη...ή να γυρισει το παιδι σου απ'το σχολειο και να ειναι μεσα...
σκεφτομουν οτι οι Αμερικανοι που εχουν σχεδον ολοι οπλο μεσα στο σπιτι (σημαντικο..οχι να το κουβαλας μαζι σου) για να προστατεψουν το "family" και το "property"..κανουν την καλυτερη δουλεια...
προσφατα μπηκαν στο πατρικο μου και στης θειας μου που ειναι απο πανω..διπλοκατοικια με εσωτερικη σκαλα...πρεπει ν'ακουσαν τον αδερφο μου που ηρθε και προλαβαν και εφυγαν απο την αυλη πηδωντας το μαντρακι για να βγουν στην πυλωτη της πισω πολυκατοικιας...μολις ειδε τη πορτα παραβιασμενη γεμισε το αεροβολο με αμπουλα (ειχε ηδη μεσα σφαιριδια αλουμινιου) και μπηκε σαν τον Καλαχαν:lol::lol:...φανταζομαι οτι αν τους πετυχαινε μεσα,στην θεα και μονο του πιστολιου θα χεζοντουσαν...
δεν ξερω..ισως ειναι μια καλη λυση μια αδεια οπλοφοριας για κυνηγι ή σκοποβολη και ενα οπλο ή μια καραμπινα σ'ενα σημειο κλειδι μεσα στο σπιτι...

sniper
28/04/2015, 11:22
...
δεν ξερω..ισως ειναι μια καλη λυση μια αδεια οπλοφοριας για κυνηγι ή σκοποβολη και ενα οπλο ή μια καραμπινα σ'ενα σημειο κλειδι μεσα στο σπιτι...

Μείνε στο δεν ξέρεις.

Τα όπλα σε ανεκπαίδευτα χέρια και μέσα σε σπίτια με παιδιά/σκυλιά είναι σοβαρό λάθος.

theofilos888
28/04/2015, 11:23
ολο το θεμα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
ολες οι αποψεις που γραφτηκαν ειναι σωστες...καποιες σε ενα μικρο ποσοστο καποιες αλλες σε μεγαλυτερο...
επειδη ομως δεν ειναι μονο το θεμα των μηχανακιων αλλα και το θεμα των διαρρηξεων (σε σπιτια..μαγαζια..κλπ) το οποιο εχει ξεφυγει εδω και καιρο, πλεον παιζονται και αλλα πραγματα οπως το να γυρισεις σπιτι και να βρεθεις μουρη μουρη με τον π0υστη...ή να γυρισει το παιδι σου απ'το σχολειο και να ειναι μεσα...
σκεφτομουν οτι οι Αμερικανοι που εχουν σχεδον ολοι οπλο μεσα στο σπιτι (σημαντικο..οχι να το κουβαλας μαζι σου) για να προστατεψουν το "family" και το "property"..κανουν την καλυτερη δουλεια...
προσφατα μπηκαν στο πατρικο μου και στης θειας μου που ειναι απο πανω..διπλοκατοικια με εσωτερικη σκαλα...πρεπει ν'ακουσαν τον αδερφο μου που ηρθε και προλαβαν και εφυγαν απο την αυλη πηδωντας το μαντρακι για να βγουν στην πυλωτη της πισω πολυκατοικιας...μολις ειδε τη πορτα παραβιασμενη γεμισε το αεροβολο με αμπουλα (ειχε ηδη μεσα σφαιριδια αλουμινιου) και μπηκε σαν τον Καλαχαν:lol::lol:...φανταζομαι οτι αν τους πετυχαινε μεσα,στην θεα και μονο του πιστολιου θα χεζοντουσαν...
δεν ξερω..ισως ειναι μια καλη λυση μια αδεια οπλοφοριας για κυνηγι ή σκοποβολη και ενα οπλο ή μια καραμπινα σ'ενα σημειο κλειδι μεσα στο σπιτι...

Και τι θα κερδισεις αν τον ανοιξεις σα μοσχαρι στην κρεαταγορα; Τιποτα. Θα σε τρεχουν μεσα στην ψειρου, θα σταμπαριστεις ως δολοφονος, θα χασεις την ελευθερια σου και αν ο αποθανων εχει συνεργατη, οταν εσυ θα εισαι μεσα, θα επιστρεψει και θα τελειωσει τη δουλεια μαζι και τους δικους σου. Οπλα και καλαχανισμοι ειναι για το τεξας και μονο. Αν θελουμε να λεγομαστε πολιτισμενοι κοινωνια θα πρεπει οι θεσμοι να κανουν τη δουλεια τους. ΟΛΟΙ οι θεσμοι. Οχι μονο η αστυνομια ή το κρατος ή η πολιτεια. ΟΛΟΙ.

devil's animal
28/04/2015, 11:33
Τα όπλα σε ανεκπαίδευτα χέρια και μέσα σε σπίτια με παιδιά/σκυλιά είναι σοβαρό λάθος.

δεν διαφωνω...
αλλα δεν ειπαμε να μην εχεις μυρωδια...
καποια βασικη εκπαιδευση σ'εναν σκοπευτικο ομιλο και 1 επισκεψη τον μηνα για βολες ισως θα ηταν οκ...
και επ'ουδενι οχι γεματα μεσα στο σπιτι και σε γνωστα σημεια...
μπορει απλα και τα αεροβολα-airsoft να κανουν δουλεια...

menelaos46
28/04/2015, 11:35
δεν διαφωνω...
αλλα δεν ειπαμε να μην εχεις μυρωδια...
καποια βασικη εκπαιδευση σ'εναν σκοπευτικο ομιλο και 1 επισκεψη τον μηνα για βολες ισως θα ηταν οκ...
και επ'ουδενι οχι γεματα μεσα στο σπιτι και σε γνωστα σημεια...
μπορει απλα και τα αεροβολα-airsoft να κανουν δουλεια...

Η Ελλάδα δεν έχει λαό που να μπορεί να χειριστεί όπλο. Θα πάμε στο χειρότερο αν αφήσουμε τον καθένα να έχει κι ένα όπλο.... άποψή μου.

sniper
28/04/2015, 11:36
Guys, μη γυρίζετε τη συζήτηση στα περί οπλοκατοχής παρακαλώ.

devil's animal
28/04/2015, 11:41
Και τι θα κερδισεις αν τον ανοιξεις σα μοσχαρι στην κρεαταγορα; Τιποτα. Θα σε τρεχουν μεσα στην ψειρου, θα σταμπαριστεις ως δολοφονος, θα χασεις την ελευθερια σου και αν ο αποθανων εχει συνεργατη, οταν εσυ θα εισαι μεσα, θα επιστρεψει και θα τελειωσει τη δουλεια μαζι και τους δικους σου. Οπλα και καλαχανισμοι ειναι για το τεξας και μονο. Αν θελουμε να λεγομαστε πολιτισμενοι κοινωνια θα πρεπει οι θεσμοι να κανουν τη δουλεια τους. ΟΛΟΙ οι θεσμοι. Οχι μονο η αστυνομια ή το κρατος ή η πολιτεια. ΟΛΟΙ.

δεν κερδιζεις κατι ρε συ Θεοφιλε...περα του οτι αποτρεπεις αυτο το οποιο θα σου εκανε...
ουτε εχω ορεξη να τρεχω σε δικαστηρια..ουτε να με κυνηγαει μετα η μαφια της περιοχης...
ουτε φυσικα θελω να σκοτωσω...
εικασιες κανω...
αν ειχες ομως το μεσο (οπλο) και ειχες την ψυχραιμια να ριξεις στα ποδια, μπορει αν συνεβαινε σε 1-2-3-5-10 περιπτωσεις να το σκεφτοντουσαν και αυτοι 2 φορες πριν το πραξουν...

devil's animal
28/04/2015, 11:47
Η Ελλάδα δεν έχει λαό που να μπορεί να χειριστεί όπλο. Θα πάμε στο χειρότερο αν αφήσουμε τον καθένα να έχει κι ένα όπλο.... άποψή μου.


Guys, μη γυρίζετε τη συζήτηση στα περί οπλοκατοχής παρακαλώ.


ναι...για προτεινετε και εσεις ομως καμια λυση...
επισης στην Κρητη μια χαρα υπαρχει και ενα οπλο σε καθε σπιτι...ισως και παραπανω...
η συζητηση αναποφευκτα θα παει στην οπλοκατοχη οταν μιλαμε για αυτοδικια και συγκρουση με το οργανωμενο εγκλημα...

toyar
28/04/2015, 11:49
εσεις που μιλατε για οπλα, αυτοδικια, αυτοαμυνα κλπ σκεφτητε το εξης:
ο αλλος εχει τον τσαμπουκα να μπει σε ξενη περιουσια και να κλεψει γιατι ειναι πρεζονι πεινασμενος ή κωλοπαιδαρας
εσεις αντεχετε ψυχολογικα να πηδηξετε μια μαντρα νυχτα να παραβιασετε μια κλειδαρια και να χαρχαλεψετε ξενο μηχανακι;
εγω προσωπικα οχι
πως θα τα βαλω μαζι του λοιπον σωμα με σωμα ακομα κι αν υποθεσουμε οτι ειναι μονος αοπλος και τον εχω που το τριτο παιζει αλλα τα πρωτα δυο ειναι απιθανα

o_gavros
28/04/2015, 11:50
φέρνεις παράδειγμα το γιου ες εη.
τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ακόμα κι εκεί που το γκάνι το παίρνεις μαζί με το γάλα και το τυρί,δεν γινονται μπούκες/αρπαχτές/ληστείες;
Νομίζω όλος ο πλανήτης βλέπει τα αποτελέσματα της πανευκολης οπλοκατοχής στο γιου ες εη, στο επεισόδιο που παίζεται κάθε βδομάδα.

Επίσης,αντε και πήραμε και κέρατο για το σπίτι,μαθαμε και να το δουλεύουμε κι ολα τα συναφή.
πόσο χρόνο δίνεις,μέχρι να αρματωθούνε ΟΛΑ τα καλόπαιδα με κέρατα;
φαρ ουέστ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει απτή λύση στο θέμα των κλοπών.
Τον πίνουμε ως θυματα και λέμε δε γαμιέται σίδερα είναι.
κι εγω θα ήθελα να σπάσω κάθε κόκκαλο στο κορμί του μπινέ που μου φαγε το μηχανάκι.
θα κέρδιζα φρι ακομοντέησον στα κρατικά χοστελζ, και το μηχανακι θα παρέμενε κλεμμένο.

pipe_smoker
28/04/2015, 11:50
σκεφτομουν οτι οι Αμερικανοι που εχουν σχεδον ολοι οπλο μεσα στο σπιτι (σημαντικο..οχι να το κουβαλας μαζι σου) για να προστατεψουν το "family" και το "property"..κανουν την καλυτερη δουλεια...

Θυμήσου και πόσα πιτσιρίκια στην Αμερική έχουν πάρει το γκάνι του μπαμπά κι έχουν ξεκάνει το μισό σχολείο....

Καθόλου την καλύτερη δουλειά δεν κάνουν.

Απλούστατα γιατί όταν ξέρει κιόλας ο κλέφτης ότι μπαίνοντας σε ένα σπίτι το πιο πιθανό είναι οτι ο νοικοκύρης "ξέρει kung fu", θα φροντίσει να έρθει με δυνατότερο kung fu από αυτό του νοικοκύρη.


....μολις ειδε τη πορτα παραβιασμενη γεμισε το αεροβολο με αμπουλα (ειχε ηδη μεσα σφαιριδια αλουμινιου) και μπηκε σαν τον Καλαχαν:lol::lol:...φανταζομαι οτι αν τους πετυχαινε μεσα,στην θεα και μονο του πιστολιου θα χεζοντουσαν...

Αυτό είναι το ένα σενάριο...

Το άλλο είναι ότι με το που έβλεπαν το όπλο, αν κουβαλούσαν κι αυτοί (που δε θα κουβαλούσαν αεροβόλα και νεροπίστολα), θα τράβαγαν πρώτοι και το kung fu τους θα είχε άσχημα αποτελέσματα επάνω στον αδερφό σου.

sniper
28/04/2015, 11:53
ναι...για προτεινετε και εσεις ομως καμια λυση...
επισης στην Κρητη μια χαρα υπαρχει και ενα οπλο σε καθε σπιτι...ισως και παραπανω...
η συζητηση αναποφευκτα θα παει στην οπλοκατοχη οταν μιλαμε για αυτοδικια και συγκρουση με το οργανωμενο εγκλημα...

Λύσεις υπάρχουν. Λέγονται κλειστά γκαράζ για τη νύχτα. Όταν την κυκλοφορείς και την αφήνεις κάπου δημόσια που δεν την βλέπεις, έχεις και ρίσκο.

Tycho Moon
28/04/2015, 12:00
Ρε παιδιά μπορεί αυτός που κλέβει μηχανάκια να μην έχει να φάει ο άνθρωπος... έλεος...

Kαι αυτός που βιάζει μπορεί να μην έχει γκόμενα να γ@μήσει...έλεος....

Panos76
28/04/2015, 12:00
Να θυμίσω το περιστατικό της Παιανίας με το παλικάρι που τσίμπησε την καραμπίνα, βγήκε στο δρόμο ψάχνοντας το αλμπάΝι που τους λήστεψε το σπίτι, το βρήκε, το έφαγε κλπ κλπ

http://www.reporter.gr/Eidhseis/Politikh/item/202439-Afethhke-eleytheros-o-24chronos-poy-skotwse-ton-Albano-sthn-Paiania

Την συνέχεια της ιστορίας την γνωρίζετε;

Επιγραμματικά θα σας την πω, δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, έχουν μόνιμα έξω από το μαγαζί τους διακριτική παρουσία της Δ λόγω απειλών από την Αλβανική μαφία.. 3 χρόνια μετά.

Για να μην πούμε για την ψυχολογία που θα έχεις μετά την πράξη του ''εν βρασμό''. Πόσο άνετα κοιμάσαι αν έχεις φάει, έστω κ κάποιον που σε απείλησε;

pipe_smoker
28/04/2015, 12:06
αν ειχες ομως το μεσο (οπλο) και ειχες την ψυχραιμια να ριξεις στα ποδια, μπορει αν συνεβαινε σε 1-2-3-5-10 περιπτωσεις να το σκεφτοντουσαν και αυτοι 2 φορες πριν το πραξουν...

Για να μπορέσεις να ρίξεις στα πόδια δε χρειάζεται ψυχραιμία.
Χρειάζεται εκπαίδευση που ούτε που περιγράφεται.
Εκτός κι αν έχεις κάνει 5-6 γυροβολιές σε Ιράκ κι Αφγανιστάν με ειδικότητα infiltrator, ελεύθερου σκοπευτή ή δεν ξέρω γω τί άλλο.
Ούτε η σκοποβολή ούτε η εξάσκηση αρκούν γι'αυτά που περιγράφεις.

Σε τέτοιες καταστάσεις η αδρεναλίνη βαράει κόκκινα και μπαίνεις σε mode "spray and pray" με αποτέλεσμα να έχεις αδειάσει ένα γεμιστήρα και να έχεις γεμίσει τρύπες τα ντουβάρια κι ας τους έχεις τους κλέφτες στα 3 μέτρα.
Για το μόνο που πρέπει να είσαι σίγουρος είναι ότι η φαμίλια βρίσκεται πίσω σου μή και φάει καμιά αδέσποτη.

Τέλος αν ξεφύγει καμιά από το παράθυρο και βαρέσει κανά γείτονα που έχει σηκωθεί τη νύχτα να παίξει μια παχιά κρυφά απ'τη γυναίκα του αραχτός στην πολυθρόνα του σαλονιού του βλέποντας φιμνΈτ, χαιρετίσματα στον Τσαχατζόπουλο.

Μανολης67
28/04/2015, 12:06
Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46
Ρε παιδιά μπορεί αυτός που κλέβει μηχανάκια να μην έχει να φάει ο άνθρωπος... έλεος...

Το 1997 μου έκλεψαν το μηχανάκι (DT 200) στην Θεσσαλονίκη,στην οδό Ολυμπιάδος ξύπνησα από τον θόρυβο στης 2 τα μεσάνυχτα και τους πρόλαβα στο μπαλκόνι (γκάζωναν ενα μηχανάκι για να καλύψουν τον ήχο της ABUS που έσπαγαν) ηταν 3-4 κάκγκουρες με δερμάτινα, 17-18 χρονών, με τίποτα πεινασμένοι, πήραν το μηχανάκι για βόλτα, το βρήκα μετά από μήνες στον Ευοσμο διαλυμένο, τώρα αμα δεις το Βιντεο με την κλοπή της Haybusa, οι τύποι αυτοί σου φαίνονται για πεινασμένοι?

devil's animal
28/04/2015, 12:08
σωστα ολα...
ειπαμε εικασιες κανουμε...
αλλωστε εγω το θεμα με τα μηχανακια το'χω λυμενο...για την νυχτα ολα οκ και για οταν ειναι εξω...παντα eye contact...
πιο πολυ το θεμα με τις διαρρηξεις εθιξα..που εχουν μια γενικη σχεση και με τις κλοπες μηχανων απο πυλωτες..πεζοδρομια..γκαραζ...

Cpt. Haddock
28/04/2015, 12:10
Ρε σεις παμε καλα;

Συζητατε σοβαρα το ενδεχομενο να πατε φυλακη για ενα ματσο σιδερα; Αυτοι που τα κλέβουν το εχουν σταθμισει το γεγονος και πιθανοτατα εχουν ηδη περασει απο το χοστελ κορυδαλλος.

Μανολης67
28/04/2015, 12:12
Ρε σεις παμε καλα;

Συζητατε σοβαρα το ενδεχομενο να πατε φυλακη για ενα ματσο σιδερα; Αυτοι που τα κλέβουν το εχουν σταθμισει το γεγονος και πιθανοτατα εχουν ηδη περασει απο το χοστελ κορυδαλλος.

Συμφωνό, άσε που αν χτυπήσεις κάποιον, θα στην φυλάνε με βεντέτα για σένα η κάποιο μέλος της οικογένειας σου,

byron
28/04/2015, 12:14
Ωραία συζήτηση έχετε ανοίξει...

Τι ακριβώς λέτε? Να σκοτώνετε τους κλέφτες? Come on punk, make my day κιετς? :lol:

Μανολης67
28/04/2015, 12:16
Ωραία συζήτηση έχετε ανοίξει...

Τι ακριβώς λέτε? Να σκοτώνετε τους κλέφτες? Come on punk, make my day κιετς? :lol:

οχι.......αλλά δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις εκείνη την στιγμή ...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, νομίζω κανείς από μας
δεν είναι μοναχός του Ζεν, μακελιά έγιναν και για λιγότερα....

Cpt. Haddock
28/04/2015, 12:16
Ωραία συζήτηση έχετε ανοίξει...

Τι ακριβώς λέτε? Να σκοτώνετε τους κλέφτες? Come on punk, make my day κιετς? :lol:

Κρητικος την ανοιξε τη συζητηση, τι περιμενεις; :a39:

byron
28/04/2015, 12:22
Κρητικος την ανοιξε τη συζητηση, τι περιμενεις; :a39:

Αμ καλά τον έκοψα...Του είχα στείλει μια φορά πμ για λάδι, και μου απάντησε

I will strike down upon thee
with great vengeance and furious anger
those who would attempt to poison
and destroy my brothers.

And you will know
my name is the Lord
when I lay my vengeance upon thee.

Cpt. Haddock
28/04/2015, 12:23
:lol:

o_gavros
28/04/2015, 12:24
Ωραία συζήτηση έχετε ανοίξει...

Τι ακριβώς λέτε? Να σκοτώνετε τους κλέφτες? Come on punk, make my day κιετς? :lol:

μάλλον το αντίθετο.
ότι η περιπέτεια πέθανε ασούμε

GFawkes
28/04/2015, 12:42
Solution:

do you feel lucky, punk..?
It's Me, Smith and Wesson
https://www.youtube.com/watch?v=d5bGckt13J0

GFawkes
28/04/2015, 12:47
Alternative

https://www.youtube.com/watch?v=3ishbTwXf1g

GFawkes
28/04/2015, 12:47
Alternative II

https://www.youtube.com/watch?v=8Xjr2hnOHiM

amyroukai
28/04/2015, 12:52
Πολλοί οι λεονταρισμοί και η τεστοστερόνη έχει γκαστρώσει ακόμα και το led της οθόνης...
Πραγματικά θα ήθελα να το δω λάιβ αυτό, μάλλον δεν θα ήθελα αλλά λέμε τώρα, calling the bluff που λένε και οι τεξανοί. Γιατί στο πλΕκτρολόγΕΙο καλά τα λέμε τα θάρρητα, στην πράξη νομίζω πως τίποτα από τα δηλωθέντα θα συμβεί. Καλά τα λένε ότι η τηλεόραση βλάπτει, ρε prospects των S.O.A. όλοι... Do the crime and do the time αμαλαχειναουμ. Οπότε η συνέχεια του pissing contest με το ποιός θα γίνει πιο Χάνιμπαλ Λεκτερ, πιο Τσάρλι Μάνσον, πιο Τζων Τζ. Ράμπο, πιο Τσαρλς Μπρόνσον, πιο πωςτονελένεαυτόνστοTaken1,2,3 πιο καλός βασανιστής και από την χουντική ΕΣΑ, προσφέρει άφθονο γέλιο.

Έχω πάει Ρώσο σε 20 λεπτά ρε. Ωχ, λάθος θρεντ. Έχω φάει όλη την συμμορία με ΜΙΣΗ σφαίρα, αυτό ήθελα να πω.

GFawkes
28/04/2015, 12:56
Γενικα στο φορουμ κυκλοφορει πολυ αντριλα

https://www.youtube.com/watch?v=5ViESHiiloA

και πΗοτητα

o_gavros
28/04/2015, 12:56
Έχω πάει Ρώσο σε 20 λεπτά ρε. Ωχ, λάθος θρεντ. Έχω φάει όλη την συμμορία με ΜΙΣΗ σφαίρα, αυτό ήθελα να πω.

και για πε ρε Στεφανάκ'...

7Tolis
28/04/2015, 13:04
Περισσότερο να φοβάστε αυτούς που δε γράφουν τη γνώμη τους.

amyroukai
28/04/2015, 13:10
Περισσότερο να φοβάστε αυτούς που δε γράφουν τη γνώμη τους.

αληθινές Ιστορίες.
συνέντευξη από μέλη του Φόρουμ: Ναι, τον ξέραμε. ήσυχο παιδί,δεν ενοχλούσε, δεν έγραφε πολυ, τι να πούμε, δεν του φαινόταν ότι θα φάει όλη την ιταλική και αλβανική μαφία με ένα σπιρτοξυλο μόνο. τον ζήτησε ο αυτοκράτορας της Ιαπωνίας, κατι γιακουζα είπε ότι θα φάει, σαν το σούσι είναι αυτό;

ggs
28/04/2015, 13:11
αληθινές Ιστορίες.
συνέντευξη από μέλη του Φόρουμ: Ναι, τον ξέραμε. ήσυχο παιδί,δεν ενοχλούσε, δεν έγραφε πολυ, τι να πούμε, δεν του φαινόταν ότι θα φάει όλη την ιταλική και αλβανική μαφία με ένα σπιρτοξυλο μόνο. τον ζήτησε ο αυτοκράτορας της Ιαπωνίας, κατι γιακουζα είπε ότι θα φάει, σαν το σούσι είναι αυτό;

:bawl::bawl::bawl:

GFawkes
28/04/2015, 13:25
Περαν της πλακας
η αληθεια ειναι καπου στην μεση....

αν τον δεις σολο και του χεριου σου....γ@μα του την Μ@##$ στο ξυλο μηπως βαλει μυαλο....

αν οχι τηλ αστυνομια και επιτηρηση τους απο σχετικη αποσταση απο πισω για να δωσεις νεο στιγμα στην αστυνομια...

Σε φιλο καρατεκα παντως που πηγαν να του φανε την εξατμιση 2 πιτσιρικαδες, τους εκανε τοπι, και του ειπαν και ευχαριστω που δεν φωναξε την αστυνομια...

7Tolis
28/04/2015, 13:38
Είναι μη σου τύχει. Αν σου τύχει, ας έχεις ασφάλεια κλοπής.

Bob_o_mastoras
28/04/2015, 13:43
H πιο σωστη, κατ' εμε, αποψη ειναι οτι ειναι σιδερα. Δεν αξιζει τον κοπο και το μπλεξιμο. Αν αντιληφθεις οτι σου κλεβουν το μοτορι παρε τηλεφωνο την αστυνομια και δωσε τα στοιχεια της μηχανης και τελος.
Το ιδιο ισχυει για οποιοδηποτε αντικειμενο.
Δεν αξιζει η ζωη και η σωματικη ακαιρεοτητα κανενος για οποιοδηποτε αψυχο αντικειμενο.

teogtp
28/04/2015, 14:21
ολο το θεμα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
ολες οι αποψεις που γραφτηκαν ειναι σωστες...καποιες σε ενα μικρο ποσοστο καποιες αλλες σε μεγαλυτερο...
επειδη ομως δεν ειναι μονο το θεμα των μηχανακιων αλλα και το θεμα των διαρρηξεων (σε σπιτια..μαγαζια..κλπ) το οποιο εχει ξεφυγει εδω και καιρο, πλεον παιζονται και αλλα πραγματα οπως το να γυρισεις σπιτι και να βρεθεις μουρη μουρη με τον π0υστη...ή να γυρισει το παιδι σου απ'το σχολειο και να ειναι μεσα...
σκεφτομουν οτι οι Αμερικανοι που εχουν σχεδον ολοι οπλο μεσα στο σπιτι (σημαντικο..οχι να το κουβαλας μαζι σου) για να προστατεψουν το "family" και το "property"..κανουν την καλυτερη δουλεια...
προσφατα μπηκαν στο πατρικο μου και στης θειας μου που ειναι απο πανω..διπλοκατοικια με εσωτερικη σκαλα...πρεπει ν'ακουσαν τον αδερφο μου που ηρθε και προλαβαν και εφυγαν απο την αυλη πηδωντας το μαντρακι για να βγουν στην πυλωτη της πισω πολυκατοικιας...μολις ειδε τη πορτα παραβιασμενη γεμισε το αεροβολο με αμπουλα (ειχε ηδη μεσα σφαιριδια αλουμινιου) και μπηκε σαν τον Καλαχαν:lol::lol:...φανταζομαι οτι αν τους πετυχαινε μεσα,στην θεα και μονο του πιστολιου θα χεζοντουσαν...
δεν ξερω..ισως ειναι μια καλη λυση μια αδεια οπλοφοριας για κυνηγι ή σκοποβολη και ενα οπλο ή μια καραμπινα σ'ενα σημειο κλειδι μεσα στο σπιτι...
Εχω 5 γκανια αλλά κανένα δεν ειναι ΠΟΤΕ στο σπίτι.
Εδω την φουτσα μου για κατουριμα δεν βρίσκω οταν ξυπνάω το βράδυ, θα βρω το πιστόλι θα γεμίσω και θα σκοπευσω και σωστα;
Μην λέμε οτι θέλουμε.

menelaos46
28/04/2015, 14:29
Η κλοπή στην Ελλάδα δυστυχώς ουσιαστικά δεν τιμωρείται (γιατί μπορεί στον Π.Κ να υπάρχει ως έγκλημα αλλά επί της ουσίας με τις παρούσες νομικές διαδικασίες και σύστημα συμφέρει κανείς να κλέβει). Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει όσα το δυνατόν περισσότερα μέτρα μπορεί για την προφύλαξη της ιδιοκτησίας του. Από κει και πέρα εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι το θέμα της οπλοκατοχής θα έχει θετικά αποτελέσματα στο συγκεκριμένο θέμα. Στην Κρήτη δεν είναι μιά χαρά που υπάρχουν όπλα ίσα ίσα ο κάθε χωριάτης κάνει ότι θέλει ( από τσαμπουκά ως ότι άλλο μπορείς να φανταστείς), κάθε τόσο κάποιος πυροβολάει έναν αστυνομικό ή έναν γείτονα... και κάθε τρεις και λίγο ένα παιδάκι σκοτώνει τον πατέρα του ή κάποιον κατά λάθος....
Η πρόληψη του πολίτη είναι το καλύτερο μέτρο ενάντια στην κλοπή. Τώρα το "ξύλο" και λοιπές απόψεις μπορεί να ακούγονται καλά αλλά δεν έχουν αποτέλεσμα θετικό συνήθως.

devil's animal
28/04/2015, 14:45
Εχω 5 γκανια αλλά κανένα δεν ειναι ΠΟΤΕ στο σπίτι.
Εδω την φουτσα μου για κατουριμα δεν βρίσκω οταν ξυπνάω το βράδυ, θα βρω το πιστόλι θα γεμίσω και θα σκοπευσω και σωστα;
Μην λέμε οτι θέλουμε.

ενταξει παιζει και αυτο...
αλλα παιζει και το αλλο:
οταν οντως συνειδητοποιησεις οτι υπαρχει καποιος εισβολεας στο σπιτι σου η αδρεναλινη να κατακλυσει και το τελευταιο κυτταρο σου και να τους κανεις κοσκινο με το μαγκνουμ που φυλας κατω απ'το μαξιλαρι σαν τον Τακλεμπερυ..:lol:


περα απο την πλακα αν εχεις παιδια δεν θα τα υπερασπιστεις με οτι εχεις και δεν εχεις???

αν ακουσεις θορυβο στην πυλωτη ή στην κουζινα δεν θα σκεφτεις να το βγαλεις??

το θεμα ειναι κατα ποσο εχεις τα κακαλα και την ψυχραιμια οταν το βγαλεις να το χρησιμοποιησεις ή αντιστοιχα τα κακαλα και την ψυχραιμια να μην το βγαλεις καθολου και να κανεις τον ψοφιο κοριο...

αλλα σκεφτειτε οτι πλεον δεν μπαινουν "απλα" για να κλεψουν..παρα πολλα περιστατικα που βασανιζουν για να τους πεις που τα εχεις κρυμμενα...

Ζεύκας
28/04/2015, 14:52
καλύτερα συναγερμό με σύνδεση με αστυνομία συν 1-2 ροτβαΐλερ παρά όπλο

devil's animal
28/04/2015, 14:52
....

θες να μου πεις οτι οι ε.φ. που εχουν 2 μηνες εκπαιδευση και οπλοφορουν ειναι καλυτεροι απο τους κρητικους που ειναι ολη τους την ζωη μεσα στα οπλα???
και δεν λεμε οταν ειναι σε υπηρεσια που εχουν τον φοβο του πειθαρχικου, της ε.δ.ε κλπ...οταν ειναι χαλαροι..σπιτι τους..

ή αν μπουν σε σπιτι μπατσου και ειναι μεσα δεν θα το βγαλει??

sniper
28/04/2015, 14:55
...
οταν οντως συνειδητοποιησεις οτι υπαρχει καποιος εισβολεας στο σπιτι σου η αδρεναλινη να κατακλυσει και το τελευταιο κυτταρο σου και να τους κανεις κοσκινο με το μαγκνουμ που φυλας κατω απ'το μαξιλαρι σαν τον Τακλεμπερυ..:lol:
...

Ξαναλέω, μείνε στο δεν ξέρεις... Στην παραπάνω κατάσταση το πιθανότερο είναι να μην μπορέσεις καν να οπλίσεις.

θες να μου πεις οτι οι ε.φ. που εχουν 2 μηνες εκπαιδευση και οπλοφορουν ειναι καλυτεροι απο τους κρητικους που ειναι ολη τους την ζωη μεσα στα οπλα???
και δεν λεμε οταν ειναι σε υπηρεσια που εχουν τον φοβο του πειθαρχικου, της ε.δ.ε κλπ...οταν ειναι χαλαροι..σπιτι τους..

ή αν μπουν σε σπιτι μπατσου και ειναι μεσα δεν θα το βγαλει??

Αν είναι έξυπνος, όχι.

devil's animal
28/04/2015, 15:00
Ξαναλέω, μείνε στο δεν ξέρεις... Στην παραπάνω κατάσταση το πιθανότερο είναι να μην μπορέσεις καν να οπλίσεις.


Αν είναι έξυπνος, όχι.

στο πρωτο εκανα πλακα...το εγραψα αλλωστε...εβαλα και λολ...


στο δευτερο θα ηθελα να δω την ψυχραιμια και την εξυπναδα του αν εκανε να μπει στο παιδικο δωματιο....

STOYBI
28/04/2015, 15:10
θες να μου πεις οτι οι ε.φ. που εχουν 2 μηνες εκπαιδευση και οπλοφορουν ειναι καλυτεροι απο τους κρητικους που ειναι ολη τους την ζωη μεσα στα οπλα???
και δεν λεμε οταν ειναι σε υπηρεσια που εχουν τον φοβο του πειθαρχικου, της ε.δ.ε κλπ...οταν ειναι χαλαροι..σπιτι τους..

ή αν μπουν σε σπιτι μπατσου και ειναι μεσα δεν θα το βγαλει??




Ολες οι κυρωσεις που θα εχεις ( εκτος απο καποιο ελαφρυντικο αμυνας ) ειτε με τον κλεφτη ειτε με ασχετο θα ειναι ιδιες.......

Ξερις τι ειναι να πληρωνεις τον κλεφτη με 2μιση χιλιαρικα αποζημιωση και 14 μηνες φυλακη γιατι τον σακαταψες στον ξυλο ....( αποπειρα κλοπης tdm μεσα απο αυλη παρακαλω..)

Ξερεις τι ειναι ....να σου διαρηξουν το μαγαζι για να σου παρουν απο μεσα το μηχανακι ....

Τα δυο σκυλια να κανουν την δουλεια τους μια χαρα ....

Και εσυ να τρως 6 μηνες φυλακη γιατι δεν ειχες ταμπελα " προσοχη σκυλος "


Μπορεις να φανταστεις τωρα εαν τον τραυματισεις με οπλο.....!!


:wave2:

Gallos
28/04/2015, 15:16
Είναι μέχρι να γίνει καμία μανούρα σοβαρή και τότε η πολιτεία θα ασχοληθεί... Ωραία όλα όσα γράφουμε αραχτοί και light.. Αλλά αν συμβεί μπροστά σου, τότε τι θα κάμεις? Γράφεται μερικοί ότι είναι σίδερα ..ΟΚ.. Εγώ μαζί σας.. Σίδερα είναι, αλλά το ΣΚ είχα πάει μια βόλτα με τα σιδερά και ένιωθα τόσο ωραία.. Με έκαναν να νιώθω υπέροχα τα ''κωλοσιδερα''.. Οπότε, σίγουρα αν δω να μου κλέβουν την μηχανή θα θολώσω στιγμιαία αλλά θα προσπαθήσω να συμμαζέψω ότι λογική μου έχει μένει και να σκεφτώ την ασφάλεια μου.. Τέλος, ας μην αγοράζαν κάποιοι ανταλλακτικά κλεμμένα, η χωρίς να γνωρίζουν την προέλευση τους, να δείτε πόσο θα μειωνόταν το θέμα. Διότι δεν νομίζω ότι όλα πάνε εξωτερικό...

devil's animal
28/04/2015, 15:21
Ολες οι κυρωσεις που θα εχεις ( εκτος απο καποιο ελαφρυντικο αμυνας ) ειτε με τον κλεφτη ειτε με ασχετο θα ειναι ιδιες.......

Ξερις τι ειναι να πληρωνεις τον κλεφτη με 2μιση χιλιαρικα αποζημιωση και 14 μηνες φυλακη γιατι τον σακαταψες στον ξυλο ....( αποπειρα κλοπης tdm μεσα απο αυλη παρακαλω..)

Ξερεις τι ειναι ....να σου διαρηξουν το μαγαζι για να σου παρουν απο μεσα το μηχανακι ....

Τα δυο σκυλια να κανουν την δουλεια τους μια χαρα ....

Και εσυ να τρως 6 μηνες φυλακη γιατι δεν ειχες ταμπελα " προσοχη σκυλος "


Μπορεις να φανταστεις τωρα εαν τον τραυματισεις με οπλο.....!!


:wave2:


θεμα...σοβαρο θεμα...
αλλα νομιζω αυτοι ειναι και καποιοι απ'τους λογους (αναμεσα σε αλλους) που δεν εχουν ολοι οπλο σπιτι τους...

ουτε θελω να το παιξω καλαχαν, ραμπο,τσακ νορις κλπ...ουτε ειμαι κ@υλωμενος με γκανια, αεροβολα και τα ρεστα...
ουτε σφεντονα δεν εχω...
σκεψεις κανω και εικασιες για την κακια στιγμη....

Hayate
28/04/2015, 15:21
Ασφάλεια κλοπής και ότι θεωρεί καθένας μας πιο ασφαλές είτε λέγετε κλειστό γκαράζ,είτε 35 cryptonite και disc lock στο μηχανάκι,μια αρκούδα να το φυλάει απο δίπλα κ.ο.κ. μα πάνω απ όλα τύχη.Δυστυχώς είναι τυχερό αν θα σου χτυπήσει την πόρτα,έχω φίλο που πήγαινε στο κέντρο παλιαότερα και το παράταγε το αμάξι ξεκλείδωτο και δεν του είχαν ακουμπήσει ούτε τα χερούλια....Τρέμω στην ιδέα κάποια στιγμή να γινόταν η οπλοκατοχή νόμιμη και θα παραθέσω ενα παράδειγμα:Φανάρι σταματημένος με το cbr πέρσυ κατα λάθος είχε στριμώξει κατα λάθος ένας με Χ5 έναν άλλο με ένα Σαξό,συνοδεία καντηλίων και λοιπών κοσμητικών λοιπών άξαφνα ξεπροβάλει καραφλό αγόρι με το Χ5 βγάζει πανέμορφα το γκάνι μέσα στον κόσμο και το κολλάει στο τζάμι του σάξου στο φανάρι,ευτυχώς βγήκε απο μέσα άλλος και τον συμμάζεψε δε θέλω να φανταστώ α)αν κυκλοφοράμε όλοι σαν τέξας ranger νόμιμα τι κλάμα έχει να πέσει, β)αν δεν σταμάταγε κάποιος τον καράφλα....Ούτε όπλα ουτε κέρατα ούτε τπτ,νομοθεσία σκληρή πρέπει να απαιτήσουμε ξέρω ίσως να τα πετάω στο βρόντο αλλα συγγνώμη εγώ στη μπουζού δε θα πάω για κανέναν ξεγραμμένο απο τη ζωή καριόλη.Ίσως να τα λέω τώρα με ένα πιο ήρεμο τόνο αλλά δυστυχώς δεν καλύπτομαι και αλλιώς απο το νόμο,αν τον φάω ας πούμε γιατί ήμουν θεριακλής και σε άμυνα ωραία τον έχωσα 2 μέτρα κάτω απο τη γή,σάμπως ήταν ο 1ος ή ο τελευταίος;

MikeG
28/04/2015, 15:31
Πρώτα από όλα χαίρομαι που έχει απήχηση το thread. Και από την άλλη πως να μην είχε. Επιτρέψτε μου όμως να γράψω το εξής. Παιδιά θεωρώ ότι μιλάτε οι περισσότεροι σε λάθος εντελώς βάση. Το θέμα δεν είναι να πάρουμε τα όπλα, αν και ξαναγράφω εννοείτε χρειάζεται.

Το θέμα είναι ότι απλά έχουμε παραδεχτεί ότι μας γ@μ@νε και εμείς βάζουμε και βαζελίνη για να μη πονέσει. Το να μας κλέψουν μια μοτοσυκλέτα ή κάποια υλικά αγαθά σωστά δεν είναι σημαντικό. Το ότι η καθημερινότητα είναι φουλ γ@μημένη, το ότι γίνεται της πουτ@ν@ς δε λέει τίποτα; Στη ζούγκλα τουλάχιστον παίζουν και 2-3 κανόνες.

Αυτό που βλέπω είναι λίγο η λογική, οκ ας μη φύγουμε από το ευρώ, ας μας βάλουν και άλλους φόρους μη χάσουμε το σπιτάκι μας. Άσχετο ότι σιγά σιγά μας παίρνουν το σπιτάκι, εμείς γερνάμε και εν τέλει ψοφάμε.

Πλήρης παρανομία, είτε "μικρού" ή μεγάλου βαθμού και εμείς απλά πάμε να σώσουμε ότι έχει απομείνει. & εν τέλει τι έχει απομείνει; Γιατί αγωνιζόμαστε;

Όλοι εσείς που έχετε παιδιά τι πιθανότητες δίνετε ότι τα παιδιά σας θα ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες σε αυτό το κομμάτι Γης; Πως τους φτιάχνουμε το μέλλον;

Μάγκες συγνώμη αλλά θα γίνουν πολύ χειρότερα τα πράγματα και τότε ίσως χρειαστούν Θυσίες.