PDA

View Full Version : τα φώτα σας...



MG-KTiNoS
27/04/2015, 20:18
τα φώτα σας...
Το ΤDM πριν από λίγες μέρες καβάλησε ένα πεζοδρόμιο και στράβωσε και τις 2 ζάντες.
Πήγαν για ίσιωμα και αλλάχτηκε μόνο το πίσω λάστιχο.
Από εκείνη τη στιγμή παρουσιάζει ένα τρέμουλο στο τιμόνι αλλά μόνο μεταξύ 35 45 χλμ
Μετά όλα νορμάλ.
Το στριψα σχεδόν τέρμα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Δείχνει να τραβάει και λίγο αριστερά αλλά μέσα στο όρια που αν δεν αφήσεις τα χέρια σου δεν το παίρνεις χαμπάρι

George_Sp
27/04/2015, 20:20
ρουλεμαν τροχου?

lykourgi
27/04/2015, 21:02
Μήπως πληγώθηκε και το εμπρός λάστιχο;

Το ίσιωμα των ζαντών πέτυχε ή ..............;

MG-KTiNoS
27/04/2015, 21:28
Μήπως πληγώθηκε και το εμπρός λάστιχο;
με το ματι δεν βλέπω κάτι...
Το ίσιωμα των ζαντών πέτυχε ή ..............;
Nai


Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να τσεκάρω,,,

:confused:

lykourgi
27/04/2015, 21:36
Το λάστιχο δεν ξέρω πως ελέγχεται, εκτός από το μάτι.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι δοκιμαστική αλλαγή με κάποιο φτηνό μτχ για να παρατηρήσεις διαφορά.

Υποθέτω πως δεν στράβωσε ή χτυπήθηκε κάτι άλλο. Καλάμια, άξονες τροχών πχ.

Τα ρουλεμάν δεν νομίζω να φταίνε. Από ότι διάβασα έλαβες μέρος στο 36ωρο. Αν είχαν πρόβλημα δεν θα την είχαν βγάλει καθαρή.

SHOOTER045
27/04/2015, 22:09
Ζυγοσταθμιση μπρος πίσω
Ρουλεμάν τροχων / λαιμού
Τάσεις στο τιμόνι - χαλάρωσε τα καλάμια από τις μάνες, και ξανασφιξτα.
Με αυτήν την σειρά

byron
27/04/2015, 22:15
Απ΄ότι μου εξήγησε ο Νικόλας που μου ίσιωσε τις ζάντες και τις έκανε καινούργιες (λακούβα), στα λίγα χλμ βγάζει κούνημα ο μπροστινός. Ο πίσω βγάζει στα πολλά. Είσαι σίγουρος οτι έγινε σωστό ίσιωμα?

SHOOTER045
27/04/2015, 22:44
Στην ζυγοσταθμιση θα φανεί Βύρωνα.
Και αν οχι ας τις βάλει και σε εκείνο που κάνουμε ακτινολογηση που βλέπουμε αν έχει τζόγο στο δεξιά - αριστερά και στο πάνω κάτω

Bob_o_mastoras
27/04/2015, 23:15
1oν
Καλα ρε μαστορα, με ποσα το καβαλησες το πεζοδρομιο και στραβωσαν οι ζαντες;;:eek:

2ον
Αυτα που λεει ο Μητσος συν ελεγχο στο λαστιχο (πραγμα δυσκολο χωρις αλλαγη :()

teogtp
27/04/2015, 23:25
1oν
Καλα ρε μαστορα, με ποσα το καβαλησες το πεζοδρομιο και στραβωσαν οι ζαντες;;:eek:

2ον
.........
Έτρεχε να αποφυγει ενα σκυλο που τον κυνηγούσε ......:D

amyroukai
28/04/2015, 01:23
+998 στον σουτερ.

Eversman
28/04/2015, 06:36
Αυτό που περιγραφεις δείχνει ζάντα. Επανελεγχος ζάντας και ζυγοστάθμιση. Εαν ηταν λάστιχο (βυζι) θα σου έκανε θόρυβο σε όλο το εύρος των στροφών/κύλιση.

MG-KTiNoS
30/04/2015, 21:33
Τελικά αφού τσέκαρα τα πάντα όλα, το πρόβλημα ήταν το καινούργιο πίσω λάστιχο.
Βάλαμε ένα παλιό και το πρόβλημα λύθηκε επί τόπου.

Το θέμα τώρα είναι τι θα πει ο λάστιχάς αφού έκανα με το 36ωρο 2000χλμ....
Θα του μιλήσω φυσικά απλά θα είναι δύσκολο να καταλάβει -πιστέψει- πως έκανα τόσα χλμ
σε μια βδομάδα.
:rolleyes:


Πάντως αφού ξέρω τι είναι ε.... κάποια στιγμή θα το φτιάξω...
:)


Ευχαριστώ όλους όσο μπήκαν στον κόπο να γράψουν κάτι

Ζεύκας
01/05/2015, 00:27
Τουλ ανακάλυψες τι φταίει :beer:

amyroukai
01/05/2015, 09:03
Δεν αντιλαβου, ελλατωματικο και δεν θα αλλαχτεί; Οτι και να έκανες το ΣΚ.

theofilos888
01/05/2015, 18:56
Να παρω 2 φιλαρακια να παμε να του το εξηγησουμε; θα μιλαμε ολοι μαζι μιση ωριτσα, θα βαρεθει θα το αλλαξει.χαχαχα

Nikol1979
01/05/2015, 23:22
MG να μιλησει και η ασχετη....

Κι εμενα τρεμει το τιμονι και παει λιγο προς τα αριστερα απο τοτε που με ριξανε κατω οι σκυλοι πριν δυο χρονια. Μου ειπαν οτι κατι επαθε το πηρουνι εμενα.

SHOOTER045
02/05/2015, 00:06
Τα ίδια ότι είπα στον κτηνο.
Τσεκάρισμα ρουλεμάν λαιμού - τροχού για τού λαιμού με σβηστό μηχανάκι πατάς μπροστινό φρένο και σπρωχνεις ελαφριά αν κάνει σκαλοπάτι η ρουλεμάν η σφίξιμο τής κεντρικής βίδας λαιμού.
Για τροχού σηκώνεις το μηχανάκι στο διπλό σταντ. Πιάνεις τον τροχό με τα δύο χέρια σχεδόν παράλληλα με τα καλάμια και σπρωχνεις αντίθετα το πάνω με το κάτω χέρι, αν παίζει κάνει κλακ κλπ έχεις αρπαγμενο ρουλεμάν τροχού.
Αν δεν είναι τίποτα απ αυτά ίσως έχει στραβώσει η ζάντα σού η το λάστιχο με μια ζυγοσταθμιση θα στρώσει.
Το τράβηγμα ίσως να είναι από στραβή μπουκάλα, χαλαρωνουμε τις βίδες στην κάτω πλάκα όπου εδραζονται τα καλάμια χωρίς να πειράξεις ύψος και ξανασφιγγουμε, έτσι απελευθερώνονται οι τάσεις που φορτίζονται από τις δυνάμεις που ασκούνται στα καλάμια - φρένα, στροφές χτυπήματα, πέσιμο κλπ
Αν το τράβηγμα δεν θεραπευθει έτσι τότε μάλλον έχεις στραβό καλάμι

teogtp
02/05/2015, 09:02
Τα ίδια ότι είπα στον κτηνο.
Τσεκάρισμα ρουλεμάν λαιμού - τροχού για τού λαιμού με σβηστό μηχανάκι πατάς μπροστινό φρένο και σπρωχνεις ελαφριά αν κάνει σκαλοπάτι η ρουλεμάν η σφίξιμο τής κεντρικής βίδας λαιμού.
Για τροχού σηκώνεις το μηχανάκι στο διπλό σταντ. Πιάνεις τον τροχό με τα δύο χέρια σχεδόν παράλληλα με τα καλάμια και σπρωχνεις αντίθετα το πάνω με το κάτω χέρι, αν παίζει κάνει κλακ κλπ έχεις αρπαγμενο ρουλεμάν τροχού.
Αν δεν είναι τίποτα απ αυτά ίσως έχει στραβώσει η ζάντα σού η το λάστιχο με μια ζυγοσταθμιση θα στρώσει.
Το τράβηγμα ίσως να είναι από στραβή μπουκάλα, χαλαρωνουμε τις βίδες στην κάτω πλάκα όπου εδραζονται τα καλάμια χωρίς να πειράξεις ύψος και ξανασφιγγουμε, έτσι απελευθερώνονται οι τάσεις που φορτίζονται από τις δυνάμεις που ασκούνται στα καλάμια - φρένα, στροφές χτυπήματα, πέσιμο κλπ
Αν το τράβηγμα δεν θεραπευθει έτσι τότε μάλλον έχεις στραβό καλάμι

Ωραιος!
Αλλα,μετα απο ολο αυτο το κατεβατό το πιο πιθανό είναι να αλλάξει μπουζι:D
"Αυτο ξέρετε, αυτο εμπιστεύεστε !":lol:

Nikol1979
02/05/2015, 11:23
Ωραιος!
Αλλα,μετα απο ολο αυτο το κατεβατό το πιο πιθανό είναι να αλλάξει μπουζι:D
"Αυτο ξέρετε, αυτο εμπιστεύεστε !":lol:
Τι θες να πεις; Οτι το μπουζι ΔΕΝ ειναι πανακεια;;;;;;;
Θα τρελαθω εδώ μεσα.........

amyroukai
02/05/2015, 11:25
Τι θες να πεις; Οτι το μπουζι ΔΕΝ ειναι πανακεια;;;;;;;
Θα τρελαθω εδώ μεσα.........

ξεματιασμα...

teogtp
02/05/2015, 11:38
MG να μιλησει και η ασχετη....

Κι εμενα τρεμει το τιμονι και παει λιγο προς τα αριστερα απο τοτε που με ριξανε κατω οι σκυλοι πριν δυο χρονια. Μου ειπαν οτι κατι επαθε το πηρουνι εμενα.

Tωρα που το ξαναδιαβαζω......................
Σιγουρα μιλας για το μηχανακι σου;
Εμενα για την τωρινη κυβερνηση μου κανει αυτο.............τι χρωμα ειπαμε ειναι;:D

Nikol1979
02/05/2015, 14:08
Πρασινο και μη με κανεις να το μισησω τωρα μ αυτα που λες......................

teogtp
02/05/2015, 15:12
Πρασινο και μη με κανεις να το μισησω τωρα μ αυτα που λες......................

Ααααα......το χρώμα του "ήλιου "

Nikol1979
02/05/2015, 15:29
Αυτο ήτανε. Δευτερα παω για βάψιμο.

daz
02/05/2015, 15:30
Απ΄ότι μου εξήγησε ο Νικόλας που μου ίσιωσε τις ζάντες και τις έκανε καινούργιες (λακούβα), στα λίγα χλμ βγάζει κούνημα ο μπροστινός. Ο πίσω βγάζει στα πολλά. Είσαι σίγουρος οτι έγινε σωστό ίσιωμα?

Και εμένα ο πίσω τροχός που έφερνε το κούνημα στο τιμόνι μετά τα 120, ενώ μετά τα 140 έκανε λες και είχε κόψει πλαίσιο.
Στα 40 δεν καταλάβαινα τίποτα.

Ρε τι ανάποδα μηχανάκια που είναι αυτά τα tdm ρε παιδί μου! :cool: