PDA

View Full Version : over the mountains (θα πάρω τα βουνά)



thunder ace
29/04/2015, 09:57
καλημερα.Σκεφτομαι εδω και πολυ καιρο να γραψω αυτα που γραφω τωρα,ισως γιατι φοβομουν μη φαω τρελο κραξιμο η δουλεμα.Πριν απο πολλα (παρα πολλα)χρονια ειχα μια ταση φυγης απο την Αθηνα.Τα ειχα βαρεθει-σιχαθει σχεδον ολα.Το ατελειωτο "μπετον"(γουσταρω να βλεπω φυση),τον θορυβο,τα μποτιλιαρισματα(ασχετα αν οδηγουσα μοτο)και ενα απο τα βασικοτερα:τους "ανθρωπους".Tους λεω ετσι γιατι κατα τη γνωμη μου ,ΔΕΝ ειναι.Εδω να πω οτι το πιθανοτερο να ειμαι και γω "ανθρωπος",δεν ειμαι πιο σωστος,πιο ανωτερος...πιο....πιο......ετσι;Το μονο που διεφερα ηταν οτι μπορουσα να καταλαβω οτι "κατι παει λαθος".Δεν μπορουσα αλλο αυτη τη ζωη στη πολη.Και ετσι την κοπανισα για επαρχεια.Εδω σταματαω να γραφω και ΑΝ θελετε αναπτυξτε το θεμα με οτι σκεψεις εχετε πανω σε αυτα που εγραψα.

SHOOTER045
29/04/2015, 10:01
Εγώ τα πήρα πριν λίγα χρόνια.
Ποίο βουνό δεν πάει...

thunder ace
29/04/2015, 10:02
Εγώ τα πήρα πριν λίγα χρόνια.
Ποίο βουνό δεν πάει...

Οι λογοι; αν θελεις.

SHOOTER045
29/04/2015, 10:06
Οικογένεια.
Με όλες τις προεκτάσεις.
Όταν δουλεύουν και οι δύο και καταλήγουν να μην βλέπονται σχεδόν καθόλου, γιατί από την δουλειά τρέχεις στα παιδιά και τούμπαλιν, ε τότε παίρνεις των οματιων σου.

thunder ace
29/04/2015, 10:08
Απο τους σοβαροτερους λογους.

Cpt. Haddock
29/04/2015, 10:10
Κι εγω για επαρχια την εκανα. Αλλα δεν εχει βουνα εδω :lol:

7Tolis
29/04/2015, 10:10
Ο Μισάνθρωπος του Λυσία.Κάπου εκεί παίζει η φάση πλέον.

thunder ace
29/04/2015, 10:11
Κι εγω για επαρχια την εκανα. Αλλα δεν εχει βουνα εδω :lol:

Ολλανδια;:D

thunder ace
29/04/2015, 10:12
Ο Μισάνθρωπος του Λυσία.Κάπου εκεί παίζει η φάση πλέον.

Αμαν ρε 7tolis,πετυχες ενα απο τα χαρακτηριστικα μου.

Cpt. Haddock
29/04/2015, 10:18
Ολλανδια;:D

:wave2:

334664

SHOOTER045
29/04/2015, 10:28
Και πέρασα και φάση μεγαλύτερου τεντωματος.
Η γυναίκα κάποτε δούλευε από φαστ φουντ μέχρι ότι βρισκόταν.
Όταν έκανε χρήση πτυχίου και διορίστηκε στον Ευαγγελισμό, εκεί να δεις τέντωμα.
Ο ένας στον βορρά και ο άλλος στον Νότο.
Η γραφειοκρατία καλά κρατούσε.
Δυο σπίτια δίπλα έξοδα και όταν ήρθε το πρώτο παιδί μετά που έπρεπε να ξαναπάει για δουλειά, η συνηπηρετηση ήταν καταχωνιασμένη σε κάποιο συρτάρι.
Έπρεπε να πάμε αυτοπροσώπως να χεστούμε με μερικούς πίσω από γραφεία, για να καταλάβουν ότι ούτε αυτή μπορούσε μόνη τής να κρατάει παιδί και να δουλεύει, ούτε εγώ.
Θα μου πεις ότι υπάρχουν πολλοί που το κάνουν. Που δεν είναι στον δημόσιο τομέα όπου υπάρχουν ευνοϊκές ρυθμίσεις ( συνηπηρετηση - άδειες κλπ) και χωρίς βοήθεια παλεύουν να μεγαλώσουν παιδιά.
Τούς βγάζω το καπέλο.
Όπως και αυτούς που δουλεύουν και οι δύο και μεγαλώνουν παιδιά χωρίς βοήθεια από γονείς.

thunder ace
29/04/2015, 10:33
Και για πιο λογο πρεπει να δουλευει ΚΑΙ η γυναικα σε μια οικογενεια;και για ποιο λογο να μη μεγαλωνει αυτη τα παιδια της;

Cpt. Haddock
29/04/2015, 10:34
Η γυναικα δουλευει για να πληρωνει τη γυναικα που προσεχει τα παιδια :lol::p

SHOOTER045
29/04/2015, 10:38
Η γυναικα δουλευει για να πληρωνει τη γυναικα που προσεχει τα παιδια :lol::p

Κάπως έτσι γινόταν λίγο μετά.

xarisiero
29/04/2015, 10:41
Πω ρε φιλε τι θεμα ανοιξατε...

Αχ Κρητη ποσο μου λειψες....

Το σιχαμα εχει φτασει στα ορια του....

thunder ace
29/04/2015, 10:41
Πω ρε φιλε τι θεμα ανοιξατε...

Αχ Κρητη ποσο μου λειψες....

Το σιχαμα εχει φτασει στα ορια του....
Φυγε.

xarisiero
29/04/2015, 10:50
Το παλευω....θεωρω οτι σε καμια τριετια....η stelviαρα θα ναι φορτωμενη με ολα τα καλουδια της στο βαπορι....:D

Panos76
29/04/2015, 10:57
Επαρχία - Περιφέρεια: Ωραία ιδέα, στην πράξη τι γίνεται;

Πόσο εύκολοι είναι οι ρυθμοί της, οι μη - ευκολίες της πόλης, εν τέλη πόσο εύκολο είναι για ένα σκυλάκι του καναπέ να το ρίξεις στα λιβάδια - όχι για θερινές διακοπές, αλλά για πάντα;

thunder ace
29/04/2015, 10:59
Το πρωτο βημα το εκανα:εφυγα απο το πτωμα που το λενε Αθηνα.Το δευτερο ειναι τα πιο πολλα που τρεφομαι να τα εχω απο μονος μου.Το παλευω.Απο φιλους εκανα (λιγους)αξιολογους (κατα τη γνωμη μου)ανθρωπους εδω που ηρθα.Με τους περισσοτερους δεν εχω κοινα στοιχεια οποτε....ενα καλημερα και φτανει.

thunder ace
29/04/2015, 11:01
Πες μου μερικες ευκολιες των μεγαλουπολεων,που δεν τις εχουν στην επαρχεια.

Panos76
29/04/2015, 11:04
Άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα, οι παρέες. Προσωπικά πηγαινοέρχομαι στο χωριό (τουλ, πριν παντρευτώ) σχεδόν κάθε ΣΚ επί 30 χρόνια. Δεν έχω ούτε έναν φίλο από εκεί, μόνο γνωστούς. Τυχαίο; (οκ είμαι λίγο γεροπαράξενος :D )



ps: Θα ψήσω τον μπάκλεϋ που είμαστε κοντοχωριανοί να κατέβει μόνιμα με τα μηχανάκια του να αράζουμε με ανακατασκευές κ ούζα στο λιμάνι :D

7Tolis
29/04/2015, 11:06
Δεν είναι ακριβως έτσι.Δεν έχουμε όλοι στη περιφέρεια κήπο ή αυλή.Και εκεί πολυκατοικίες έχει.Και να έχεις κήπο, δε πιστευω πως κάποια απο αυτά τα πράσινα, που τρωτε, που φυτρώνουν επαρκούν για όλη την οικογένεια.Ντομάτα πχ λογικά θα πρέπει να τρως τον Ιούνιο κτλ.Δεν έχω καταλάβει βέβαια αν αυτό που αναζητουσες ήταν πέτρινα χρόνια ή απλά αποφυγή αστικού κλίματος αλλά με όλες τις ανέσεις της τεχνολογίας υπαρκτές.

xarisiero
29/04/2015, 11:07
Επαρχία - Περιφέρεια: Ωραία ιδέα, στην πράξη τι γίνεται;

Πόσο εύκολοι είναι οι ρυθμοί της, οι μη - ευκολίες της πόλης, εν τέλη πόσο εύκολο είναι για ένα σκυλάκι του καναπέ να το ρίξεις στα λιβάδια - όχι για θερινές διακοπές, αλλά για πάντα;

Ταπεινή μου άποψη οτι υπάρχουν πάρα πολλές Ελληνικές πόλεις που μπορούν να σου προσφέρουν όλες τις ανέσεις για μια φυσιολογική ζωή και χωρίς να σου λείπει τίποτα απολύτως......άλλωστε οι περισσότεροι που μεγαλώσαμε.....

thunder ace
29/04/2015, 11:10
Άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα, οι παρέες. Προσωπικά πηγαινοέρχομαι στο χωριό (τουλ, πριν παντρευτώ) σχεδόν κάθε ΣΚ επί 30 χρόνια. Δεν έχω ούτε έναν φίλο από εκεί, μόνο γνωστούς. Τυχαίο; (οκ είμαι λίγο γεροπαράξενος :D )



ps: Θα ψήσω τον μπάκλεϋ που είμαστε κοντοχωριανοί να κατέβει μόνιμα με τα μηχανάκια του να αράζουμε με ανακατασκευές κ ούζα στο λιμάνι :D
Εγω οταν ηρθα στο χωριο ειμουν 48.Ξερεις τι κυκλο εχω φτιαξει ;και περναμε φοβερα και βοηθαμε ο ενας τον αλλον ουσιαστικα.ΑΡΚΕΙ να εχεις φαει την ιδια ''πετρια".

Panos76
29/04/2015, 11:11
Πες μου μερικες ευκολιες των μεγαλουπολεων,που δεν τις εχουν στην επαρχεια.

Επαρχία με επαρχία διαφέρουν βέβαια, αλλά επιγραμματικά: Υγεία - Ιατροί - επείγοντα περιστατικά, Ψυχαγωγία (θέατρο-σινεμά), μη - αναγνωρισιμότητα στην πόλη, πιο ακριβές τιμές σε ρουχισμό και σίτιση (οκ βάζεις τη μελιτζάνα σου αλλά θες κ το σούπερ μάρκετ σου με τιμές 10% πάνω) και πολλά άλλα.

Θέλει σθένος για να κάνεις το βήμα. Προσωπικά θα το έκανα αν είχα λύσει το πρόβλημα της δουλειάς κ των φίλων.

renos.xart
29/04/2015, 11:14
2,5 χρόνια στην βαθιά επαρχία. Πίσω στο πατρικό, κοντά σε δικούς μου ανθρώπους, φίλους παιδικούς και γνωστούς. Στα 28 μου μπορώ να πω μαύρη η μέρα που γύρισα. Δύσκολος τόπος η επαρχία, ειδικά αν έχεις μάθει αλλιώς. Τα καλοκαίρια περνάνε γρήγορα και οι χειμώνες με κατάθλιψη(ομαδική ε).

thunder ace
29/04/2015, 11:14
Δεν είναι ακριβως έτσι.Δεν έχουμε όλοι στη περιφέρεια κήπο ή αυλή.Και εκεί πολυκατοικίες έχει.Και να έχεις κήπο, δε πιστευω πως κάποια απο αυτά τα πράσινα, που τρωτε, που φυτρώνουν επαρκούν για όλη την οικογένεια.Ντομάτα πχ λογικά θα πρέπει να τρως τον Ιούνιο κτλ.Δεν έχω καταλάβει βέβαια αν αυτό που αναζητουσες ήταν πέτρινα χρόνια ή απλά αποφυγή αστικού κλίματος αλλά με όλες τις ανέσεις της τεχνολογίας υπαρκτές.
Ντοματα μονο καλοκαιρι.Το χειμωνα αυτα που βγαινουν τον χειμωνα.ΔΕΝ χρειαζονται ΟΛΕΣ οι ανεσεις.

thunder ace
29/04/2015, 11:20
Επαρχία με επαρχία διαφέρουν βέβαια, αλλά επιγραμματικά: Υγεία - Ιατροί - επείγοντα περιστατικά, Ψυχαγωγία (θέατρο-σινεμά), μη - αναγνωρισιμότητα στην πόλη, πιο ακριβές τιμές σε ρουχισμό και σίτιση (οκ βάζεις τη μελιτζάνα σου αλλά θες κ το σούπερ μάρκετ σου με τιμές 10% πάνω) και πολλά άλλα.

Θέλει σθένος για να κάνεις το βήμα. Προσωπικά θα το έκανα αν είχα λύσει το πρόβλημα της δουλειάς κ των φίλων.

Δεν πεθαινεις στην επαρχεια αμα πχ παθεις εμφραγμα.Τοπαθα και ειμαι εδω και σας γραφω.Τιμες σε ρουχα-παπουτσια ;εκτος ενδιαφεροντος για μενα.Δεν εχω παρει πχ nike στη ζωη μου(αληθεια)και τζιν με 5 εβρο με καλυπτουν.

xarisiero
29/04/2015, 11:25
Ρε....ψωμί- ελιά- ρακί και το εντουρακι στην άυλη για να οργώνω τα χωράφια όποτε μου τη δίνει......:vroum:

Πέρα απο την πλάκα τώρα το σωστο μερος για τον κάθε ενα είναι υποκειμενικό και ειναι συνάρτηση των προτεραιοτήτων και της δουλειάς του......Παντού ομορφα ειναι αρκεί εκει που ειμαστε να μπορούμε να χαμογελάμε και λιγο......... :beer:

buckley
29/04/2015, 11:32
Άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα, οι παρέες. Προσωπικά πηγαινοέρχομαι στο χωριό (τουλ, πριν παντρευτώ) σχεδόν κάθε ΣΚ επί 30 χρόνια. Δεν έχω ούτε έναν φίλο από εκεί, μόνο γνωστούς. Τυχαίο; (οκ είμαι λίγο γεροπαράξενος :D )



ps: Θα ψήσω τον μπάκλεϋ που είμαστε κοντοχωριανοί να κατέβει μόνιμα με τα μηχανάκια του να αράζουμε με ανακατασκευές κ ούζα στο λιμάνι :D

Πολύ φοβάμαι ότι ούτε σαν συνταξιούχος δεν θα αξιωθώ τέτοια φάση...

thunder ace
29/04/2015, 11:32
Ρε....ψωμί- ελιά- ρακί και το εντουρακι στην άυλη για να οργώνω τα χωράφια όποτε μου τη δίνει......:vroum:

Πέρα απο την πλάκα τώρα το σωστο μερος για τον κάθε ενα είναι υποκειμενικό και ειναι συνάρτηση των προτεραιοτήτων και της δουλειάς του......Παντού ομορφα ειναι αρκεί εκει που ειμαστε να μπορούμε να χαμογελάμε και λιγο......... :beer:

Σωστα.Το τελευταιο που θα πω ειναι οτι ειμαι σωστος ,πραττω σωστα ,σκεφτομαι σωστα και ολοι οι αλλοι ειναι λαθος.Συζητηση κανουμε.

Panos76
29/04/2015, 11:34
Εγω οταν ηρθα στο χωριο ειμουν 48.Ξερεις τι κυκλο εχω φτιαξει ;και περναμε φοβερα και βοηθαμε ο ενας τον αλλον ουσιαστικα.ΑΡΚΕΙ να εχεις φαει την ιδια ''πετρια".


Εκεί θέλω να καταλήξω, ο πατέρας μου που γεννήθηκε επαρχία κ πάει κάθε ΣΚ για τα ζαρζαβατικά του, έχει έναν μεγάλο κύκλο φίλων και γνωστών, πάει το βράδυ ταβερΝείο κ όλα καλά.

Εγώ που γεννήθηκα Αθήνα κ πάω χωριό μόνο για την ευχαρίστηση μου (ΣΚ και διακοπές), δεν είμαι σίγουρος αν δεν θα με πιάσει κατάθλιψη

menelaos46
29/04/2015, 11:34
Κοπάνα την όσο είναι νωρίς!!!

thunder ace
29/04/2015, 11:37
Εκεί θέλω να καταλήξω, ο πατέρας μου που γεννήθηκε επαρχία κ πάει κάθε ΣΚ για τα ζαρζαβατικά του, έχει έναν μεγάλο κύκλο φίλων και γνωστών, πάει το βράδυ ταβερΝείο κ όλα καλά.

Εγώ που γεννήθηκα Αθήνα κ πάω χωριό μόνο για την ευχαρίστηση μου (ΣΚ και διακοπές), δεν είμαι σίγουρος αν δεν θα με πιάσει κατάθλιψη

Χε..χε....αν προσεξες τι εγραψες:παω για την ευχαριστηση μου!!!!!Ε..ΚΑΝΕ ΤΗΝ MONIMH την ευχαριστηση.

xarisiero
29/04/2015, 11:42
Ρε....ψωμί- ελιά- ρακί και το εντουρακι στην άυλη για να οργώνω τα χωράφια όποτε μου τη δίνει......:vroum:

Πέρα απο την πλάκα τώρα το σωστο μερος για τον κάθε ενα είναι υποκειμενικό και ειναι συνάρτηση των προτεραιοτήτων και της δουλειάς του......Παντού ομορφα ειναι αρκεί εκει που ειμαστε να μπορούμε να χαμογελάμε και λιγο......... :beer:


Σορρυ παιδες πρεπει να κανω διόρθωση στο μνμ............

Ρε....ψωμί- ελιά- ρακί :a016::a015:και το εντουρΑΤΣΙ στην άυλη για να οργώνω τα χωράφια όποτε μου τη δίνει......:vroum:


χαχα εχω παθει παρακρουση......:rotflmao:

Panos76
29/04/2015, 11:42
Δεν πεθαινεις στην επαρχεια αμα πχ παθεις εμφραγμα.Τοπαθα και ειμαι εδω και σας γραφω.Τιμες σε ρουχα-παπουτσια ;εκτος ενδιαφεροντος για μενα.Δεν εχω παρει πχ nike στη ζωη μου(αληθεια)και τζιν με 5 εβρο με καλυπτουν.

Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, αλλά μιλάω γενικότερα για κάποιον που ΔΕΝ έχει ζήσει ποτέ του επαρχία παρά μόνο αποσπασματικά.



.Συζητηση κανουμε.

Εννοείται και μάλιστα άκρως ενδιαφέρουσα μιας κ είναι ένα θέμα που με απασχολεί για αυτό κάνω κ τον δικηγόρο του διαβόλου.



Πολύ φοβάμαι ότι ούτε σαν συνταξιούχος δεν θα αξιωθώ τέτοια φάση...

:sad: Βγάζουμε καλύτερο λάδι από το ξηροχώρι και διαθέτουμε και Πάρνωνα για αναβάσεις ;)

thunder ace
29/04/2015, 11:45
Panos 76 ,δεν ειχα ζησει επαρχεια.Καλλιθεα 30+ χρονια ,Βριλλησια 11χρονια.

buckley
29/04/2015, 11:52
Panos 76 ,δεν ειχα ζησει επαρχεια.Καλλιθεα 30+ χρονια ,Βριλλησια 11χρονια.

Νάτος κι ο άλλος ,για προχώρα στο παρασύνθημα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128274&highlight=%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%8 3%CE%B9%CE%B1

Panos76
29/04/2015, 11:58
Panos 76 ,δεν ειχα ζησει επαρχεια. Καλλιθεα 30+ χρονια ,Βριλλησια 11χρονια.

Έφυγες από Βριλήσσια;;

Πάντως, το θέμα το έχουμε συζητήσει με την γυναίκα μου αρκετές φορές. Έχουμε καταλήξει πως έτσι κ λύναμε το εργασιακό -κατά βάση- μάλλον θα την κάναμε την κίνηση. Απαράβατος όρος να πάρω βάρκα - σκύλο.


Νάτος κι ο άλλος ,για προχώρα στο παρασύνθημα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128274&highlight=%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%8 3%CE%B9%CE%B1

Ω ρε θεματάρα! Ξεκινάω διάβασμα!

thunder ace
29/04/2015, 11:58
Νάτος κι ο άλλος ,για προχώρα στο παρασύνθημα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128274&highlight=%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%8 3%CE%B9%CE%B1

Oχι δεν ειμαι παλιος βριλησσιωτης 1999-2010.Παντως καλη περιοχη.Θεωρω τον εαυτο μου Καλλιθεωτη.

GFawkes
29/04/2015, 12:01
Προ 10ετιας με τρελους εργασιακούς και βιοτικούς ρυθμους
την επαρχεία την γλυκοκοίταζα πολυ.....

Με την κριση, που τα πραγματα εχουν χαλαρωσει, δεν με ενοχλει η Αθηνα οσο τοτε, αν και συχνα πυκνα την κανω για βουνο ή θαλασσα,
με την μοτο ή οικογενειακώς...

Μακαρι σε μερικα χρονια πριν παρα-πουρεψω να μπορεσω να αραξω σε καποια επαρχειακη πολη.

Για χωριο δεν κανω, παρα-ειμαι παιδι της πολης και θα "χεστω" με ολο το κοσμο αν παω σε χωριο....

Panos76
29/04/2015, 12:20
Μου θέλετε και επαρχία για ελευθερία http://www.naftemporiki.gr/finance/story/946102/mono-me-karta-oi-sunallages-ano-ton-50-euro-se-peripou-35-nisia

:lol:

menelaos46
29/04/2015, 12:22
Μου θέλετε και επαρχία για ελευθερία http://www.naftemporiki.gr/finance/story/946102/mono-me-karta-oi-sunallages-ano-ton-50-euro-se-peripou-35-nisia

:lol:

Εντάξει, έχουμε μόνο 35 νησιά να αποφύγουμε!!!! :D

Panos76
29/04/2015, 12:28
Εντάξει, έχουμε μόνο 35 νησιά να αποφύγουμε!!!! :D

χαχαχα, να δεις που μέχρι και μουστάκι θα σε βάλουν να ξυρίσεις*.






*Να δείτε που θα επεκταθεί καθολικά αυτό κάποια στιγμή.

GFawkes
29/04/2015, 13:29
χαχαχα, να δεις που μέχρι και μουστάκι θα σε βάλουν να ξυρίσεις*.


*Να δείτε που θα επεκταθεί καθολικά αυτό κάποια στιγμή.

Με τα ιδια παντα αποτελεσματα...

334676

spyro
29/04/2015, 13:57
επαρχεία φευγω αυριο αν υπήρχε δουλειά. οσο πιο απομακρισμένη, όσο και πιο άγρια ακόμα καλύτερα. δε θα μου έλειπε τίποτα. (ντάξει ίσως η υγειονομική περίθαλψη των παιδιών, ειδικά τώρα που είναι μικρά)

αλλά μάλλον δε παίζει γιατί είμαι άσχετος στο πως να κάνω την οικογένεια να επιβειώσει οικονομικά σε αυτά τα μέρη χωρίς έμισθη εργασία

RaGe_Raptor
29/04/2015, 14:04
επαρχεία φευγω αυριο αν υπήρχε δουλειά. οσο πιο απομακρισμένη, όσο και πιο άγρια ακόμα καλύτερα. δε θα μου έλειπε τίποτα. (ντάξει ίσως η υγειονομική περίθαλψη των παιδιών, ειδικά τώρα που είναι μικρά)

αλλά μάλλον δε παίζει γιατί είμαι άσχετος στο πως να κάνω την οικογένεια να επιβιώσει οικονομικά σε αυτά τα μέρη χωρίς έμμισθη εργασία

έχει και στην επαρχία ....... (εδώ γελάμε:giggle:)

DAYMAN
29/04/2015, 14:07
απο Αθηνα στην Θεσσαλονικη η οποια δεν ειναι επαρχια αλλα οι συνθηκες ειναι σαφως καλλιτερες εδω.

akis_trevor
29/04/2015, 15:50
Καποια στιγμη θα καταλαβετε πως η χρυση τομη ειναι η πατρα....:smokin:

thunder ace
29/04/2015, 17:24
Καποια στιγμη θα καταλαβετε πως η χρυση τομη ειναι η πατρα....:smokin:

η αληθεια ειναι οτι ο καλητερος τοπος ειναι αυτος που μας ΑΡΕΣΕΙ να ζουμε.Αλλα ειναι και πως το αντιλαμβανεται ο καθενας.

Red Rider
29/04/2015, 18:28
Νομίζω δεν είναι ανάγκη κάποιος να πάρει τα βουνά για να ζήσει εκτός των τειχών..
Υπάρχουν υπέροχες περιοχές σε ακτίνα 50-70 χιλιομέτρων από τα αστικά κεντρα που κάποιος μπορεί να βρει την ησυχία του,και δεν αποκόβεται εντελώς και από τον πολιτισμό.

thunder ace
29/04/2015, 18:29
Νομίζω δεν είναι ανάγκη κάποιος να πάρει τα βουνά για να ζήσει εκτός των τειχών..
Υπάρχουν υπέροχες περιοχές σε ακτίνα 50-70 χιλιομέτρων από τα αστικά κεντρα που κάποιος μπορεί να βρει την ησυχία του,και δεν αποκόβεται εντελώς και από τον πολιτισμό.

Απο ποιον;

Nikol1979
29/04/2015, 22:38
Πολυ ωραιο thread...
Εγω δεν θα αντεχα την Αθηνα, και ουτε καμια αλλη μεγαλη πολη σε οποιαδηποτε χωρα....το εχω τσεκαρει, 500.000 κατοικοι ειναι το οριο μου...

Τωρα βρισκομαι στις 55.000 και με λιγοτερους νομιζω θα μειωνονταν κατα πολυ οι ευκαιριες επαγγελματικης αναπτυξης..το θεμα ειναι να εχεις ιεραρχησει τις αναγκες σου και να δεις που μπορουν να καλυφθουν.

Στην κρητη παντως για να μην ειμαστε αχαριστοι την κριση δεν την εχουμε καταλαβει...κηποι, χορτα, λαδι, κρασι, ποροκαλια, ξερεις οτι πραγματικα δεν θα πεινασεις...και ο τουρισμος εξασφαλιζει δουλεια για ολους οσους θελουν να δουλεψουν (δεν βαζω στην κουβεντα συνθηκες και αμοιβες)...Ειναι ωραιο να βλεπεις παιδια να παιζουν μπαλα στο δρομο, ειναι ωραιο να απεχεις πεντε λεπτα απο τη φυση, ειναι ωραιο να εισαι σε πεντε λεπτα στη δουλεια, ειναι ωραιο να μην εχεις τοσες επιλογες που να μπερδευεσαι στη διασκεδαση πχ....(δικη μου και μονο αποψη), ειναι ωραιο να πηγαινεις στο περιπτερο και να μπορεις να αφησεις την πορτα σου ανοιχτη μεχρι να γυρισεις, ειναι ωραιο να κυκλοφορεις αφοβα το βραδυ σε σκοτεινους δρομους....

Και κατι αλλο; καποιος ειπε "γιατι να δουλευει η γυναικα και να μην καθεται σπιτι να μεγαλωνει τα παιδια της"....
Δεν δουλευουμε μονο για να βγαζουμε λεφτα. Η εργασια, η επαγγελματικη επιτυχια καλυπτουν μια αναγκη ψυχολογικη βασικη και παρουσα τοσο σε αντρες οσο και σε γυναικες...Ειναι ενας τροπος να αισθανεσαι ενεργος, να αισθανεσαι οτι προσφερεις στον εαυτο σου και στο κοινωνικο συνολο, οτι δημιουργεις (αναλογα το επαγγελμα φυσικα αυτο το τελευταιο) και ενα βασικο μεσο αυτοπραγματωσης...Δεν ειναι ευκολο για μια γυναικα που εργαζοταν να μεινει ξαφνικα σπιτι και να ασχολειται μονο με παιδια και νοικοκυριο... Ειναι ευκολο για μια γυναικα που δε δουλευε ή που δεν αγαπουσε τη δουλεια της, αλλα αν σκεφτεις οτι πλεον παντευομαστε μετα τα 30 και ως τοτε δουλευουμε και αυτοσυντηρουμαστε, η αλλαγη ειναι μεγαλη και δυσκολη, οσο υπεροχο και ουσιαστικο κι αν ειναι το να επιμελεισαι εσυ η ιδια την ανατροφη των παιδιων σου και να μην τα αφηνεις σε ντανταδες και γιαγιαδες...

Συγνωμη αν ειπα πολλα, δε θελω να παω το θεμα αλλου απο αυτο που προοριζε ο thunder ace, απλα τις σκεψεις μου παραθετω πανω σε οσα διαβασα...

blackbusa
29/04/2015, 22:47
Κι εγω για επαρχια την εκανα. Αλλα δεν εχει βουνα εδω :lol:

+1 βραχος...

ΝΤΙΚ
29/04/2015, 23:08
επαρχια απο επαρχια εχει διαφορα, επαρχια και το σουφλι αλλα και η σπαρτη...
θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που γεννηθηκα και μεγαλωσα σε χωριο,
χιλια ζορια να περνω δεν το αλλαζω,
στην σκεψη της πολης και μονο τρεμω.
δεν ειναι ολοι για την επαρχια παιδες οπως και δεν ειναι ολοι για την πολη.
η μεταβαση απο το ενα στο αλλο χωρις στηριξη και δικους σου ανθρωπους ειναι ''θεμα''.

Xlitos
30/04/2015, 01:41
Μια ζωη Αθηνα...είμαι μόνιμα επαρχία απο το 2009.

αρνητικα...

-διασκέδαση...
-γκόμενες/παρέες...αν και 100.000 κόσμος δεν υπάρχουν σχολές οπότε η έλλειψη των ηλικιών 19-25,που δίνουν ομορφιά και ενέργεια σε μια πόλη,είναι ψυχοπλάκωμα.
-εξειδίκευση σε κάτι που θα χρειαστείς..μόνο στα αγροτικά θέματα υπάρχει πλήρης σχετικά γνώση,σε όλα τ άλλα πάσχουν
-μοιρολατρία-γκρίνια....λογικό μιας και Αθήνα και Θεσσαλονίκη παρασιτούν εις βάρος της επαρχίας..

θετικά

-μονοκατοικία με 600 μέτρα κήπο...αν δε το είχα αυτό βασικά δεν παίζει να ερχόμουν ποτέ επαρχία.βλέπω τα εγκλήματα που κάναν στην Αθήνα με τις 7οροφες πολοικατοικίες να τα κάνουν κι εδώ...βλέπεις μια τεράστια άπλα γύρω από την πόλη να μένει ανεκμεταλλευτη και πάνε και ''πνίγουν'' την πόλη στο τσιμέντο τα λαμογια..,βλέπω συγγενη που είχε 200.000 στο χέρι για σπίτι να πηγαινει να αγοράζει διαμέρισμα ρετιρε σε πολυκατοικία ενώ θα μπορούσε να φτιάξει μονοκατοικία παλατάκι να παίζουν τα 3 παιδιά του στον κήπο και να είναι ανεξάρτητος χωρις κοινοχρηστα κτλ....Ακατανόητα πράγματα
-κίνηση/παρκάρισμα
-καλό φαγητό
-φτηνή ζωή στα βασικά

toyar
30/04/2015, 03:59
αθηνα απο μενα γιατι γουσταρω
γιατι εχει τα παντα αρκει να ξερεις να ψαξεις
μενω 25 λεπτα απο ομονοια με τον ηλεκτρικο και ενα τετραγωνο πανω απο το σπιτι μου ο αλλος εχει περιβολι και κοτες
γιατι με βαση την αθηνα εχω γυρισει ολη την ελλαδα και απο οπου περασα οι ντοπιοι κατα κανονα δεν ειχαν ξεμυτισει ποτε σε ακτινα μεγαλυτερη απο 50χλμ
η αθηνα εχει μονο ενα μεγαλο προβλημα: τη μετακινηση απο και προς τη δουλεια (το οποιο υπαρχει σε ολες τις μεγαλες-μεσαιες πολεις)
και λυνεται αν καταφερει καποιος να δουλευει σχετικα κοντα στο σπιτι του
γνωστος δουλευε περισσο η γυναικα του αγ.παρασκευη και εμενε μαρουσι
μετακομισε και πηγε ανω βουλα, ε δεν του φταιει η αθηνα
και επειδη πεφτει πολυ απαξιωση ευχομαι ειλικρινα σε οσους ονειρευονται να φυγουν να το καταφερουν ετσι ωστε να γουσταρουμε περισσοτερο εμεις που μας αρεσει εδω

taisteal
30/04/2015, 04:13
Με βαση την Αθηνα εχεις γυρισει ολη την Ελλαδα..
Μπραβο.
Και απο οπου περνουσες εβρισκες βλαχακια που δεν ειχαν βγει εξω απ'το χωριο τους..
Ξανα μπραβο.
Λες οτι το μοναδικο μεγαλο προβλημα της Αθηνας ειναι η μετακινηση προς και απο την δουλεια...
Μαλιστα.
Σε βρισκω αρκετα αλαζονικο...
Αλλα εγω ειμαι και λιγο βλαχακι...


:wave2:

ggs
30/04/2015, 05:24
Την μέρα θα ήθελα να εμενα στην επαρχία.
Το βράδυ στην Αθήνα...

thunder ace
30/04/2015, 05:45
Πολυ ωραιο thread...
Εγω δεν θα αντεχα την Αθηνα, και ουτε καμια αλλη μεγαλη πολη σε οποιαδηποτε χωρα....το εχω τσεκαρει, 500.000 κατοικοι ειναι το οριο μου...

Τωρα βρισκομαι στις 55.000 και με λιγοτερους νομιζω θα μειωνονταν κατα πολυ οι ευκαιριες επαγγελματικης αναπτυξης..το θεμα ειναι να εχεις ιεραρχησει τις αναγκες σου και να δεις που μπορουν να καλυφθουν.

Στην κρητη παντως για να μην ειμαστε αχαριστοι την κριση δεν την εχουμε καταλαβει...κηποι, χορτα, λαδι, κρασι, ποροκαλια, ξερεις οτι πραγματικα δεν θα πεινασεις...και ο τουρισμος εξασφαλιζει δουλεια για ολους οσους θελουν να δουλεψουν (δεν βαζω στην κουβεντα συνθηκες και αμοιβες)...Ειναι ωραιο να βλεπεις παιδια να παιζουν μπαλα στο δρομο, ειναι ωραιο να απεχεις πεντε λεπτα απο τη φυση, ειναι ωραιο να εισαι σε πεντε λεπτα στη δουλεια, ειναι ωραιο να μην εχεις τοσες επιλογες που να μπερδευεσαι στη διασκεδαση πχ....(δικη μου και μονο αποψη), ειναι ωραιο να πηγαινεις στο περιπτερο και να μπορεις να αφησεις την πορτα σου ανοιχτη μεχρι να γυρισεις, ειναι ωραιο να κυκλοφορεις αφοβα το βραδυ σε σκοτεινους δρομους....

Και κατι αλλο; καποιος ειπε "γιατι να δουλευει η γυναικα και να μην καθεται σπιτι να μεγαλωνει τα παιδια της"....
Δεν δουλευουμε μονο για να βγαζουμε λεφτα. Η εργασια, η επαγγελματικη επιτυχια καλυπτουν μια αναγκη ψυχολογικη βασικη και παρουσα τοσο σε αντρες οσο και σε γυναικες...Ειναι ενας τροπος να αισθανεσαι ενεργος, να αισθανεσαι οτι προσφερεις στον εαυτο σου και στο κοινωνικο συνολο, οτι δημιουργεις (αναλογα το επαγγελμα φυσικα αυτο το τελευταιο) και ενα βασικο μεσο αυτοπραγματωσης...Δεν ειναι ευκολο για μια γυναικα που εργαζοταν να μεινει ξαφνικα σπιτι και να ασχολειται μονο με παιδια και νοικοκυριο... Ειναι ευκολο για μια γυναικα που δε δουλευε ή που δεν αγαπουσε τη δουλεια της, αλλα αν σκεφτεις οτι πλεον παντευομαστε μετα τα 30 και ως τοτε δουλευουμε και αυτοσυντηρουμαστε, η αλλαγη ειναι μεγαλη και δυσκολη, οσο υπεροχο και ουσιαστικο κι αν ειναι το να επιμελεισαι εσυ η ιδια την ανατροφη των παιδιων σου και να μην τα αφηνεις σε ντανταδες και γιαγιαδες...

Συγνωμη αν ειπα πολλα, δε θελω να παω το θεμα αλλου απο αυτο που προοριζε ο thunder ace, απλα τις σκεψεις μου παραθετω πανω σε οσα διαβασα...

Καλημερα .ΝΙΚΟL1979 δυστυχως (για μενα παντα,ετσι; )η μεγαλυτερη παγιδα της συγχρονης κοινωνιας ειναι αυτη:η γυναικα στην εργασια.Η προσφορα της ειναι στην δημιουργια μιας οικογενειας με ψυχικη και πνευματικη υγεια.

thunder ace
30/04/2015, 05:52
αθηνα απο μενα γιατι γουσταρω
γιατι εχει τα παντα αρκει να ξερεις να ψαξεις
μενω 25 λεπτα απο ομονοια με τον ηλεκτρικο και ενα τετραγωνο πανω απο το σπιτι μου ο αλλος εχει περιβολι και κοτες
γιατι με βαση την αθηνα εχω γυρισει ολη την ελλαδα και απο οπου περασα οι ντοπιοι κατα κανονα δεν ειχαν ξεμυτισει ποτε σε ακτινα μεγαλυτερη απο 50χλμ
η αθηνα εχει μονο ενα μεγαλο προβλημα: τη μετακινηση απο και προς τη δουλεια (το οποιο υπαρχει σε ολες τις μεγαλες-μεσαιες πολεις)
και λυνεται αν καταφερει καποιος να δουλευει σχετικα κοντα στο σπιτι του
γνωστος δουλευε περισσο η γυναικα του αγ.παρασκευη και εμενε μαρουσι
μετακομισε και πηγε ανω βουλα, ε δεν του φταιει η αθηνα
και επειδη πεφτει πολυ απαξιωση ευχομαι ειλικρινα σε οσους ονειρευονται να φυγουν να το καταφερουν ετσι ωστε να γουσταρουμε περισσοτερο εμεις που μας αρεσει εδω
toyar εισαι σωστος.Αφου γουσταρεις να μενεις Αθηνα και τη βρισκεις,εισαι τυχερος.Εγω παντως εκανα αυτο που φωναζει χρονια ο Χατζηφωτιου:φυγετε επαρχειωτες να μεινουμε λιγοι.

toyar
30/04/2015, 06:54
δεν τιθεται για μενα θεμα επαρχιωτη ή μη με την υποτιμητικη εννοια
μακαρι ο καθενας να μπορει να στησει τη ζωη του οπου και οπως περναει καλυτερα
απλα μου τη δινει να με αντιμετωπιζουν σαν κατσαριδα με την ατακα: καλα πως ζειτε εσεις εκει περα;
και αν με κατι δεν μπορω να ζησω ειναι το κουτσομπολιο και η κριτικη της μικρης κοινωνιας
να περνας καλα εκει που γουσταρεις:beer:

Panos76
30/04/2015, 09:19
Πάρτε τα βουνά με πιστοποιημένη πατέντα http://www.tovima.gr/science/research/article/?aid=641041

toyar
30/04/2015, 09:41
Με βαση την Αθηνα εχεις γυρισει ολη την Ελλαδα..
Μπραβο.
Και απο οπου περνουσες εβρισκες βλαχακια που δεν ειχαν βγει εξω απ'το χωριο τους..
Ξανα μπραβο.
Λες οτι το μοναδικο μεγαλο προβλημα της Αθηνας ειναι η μετακινηση προς και απο την δουλεια...
Μαλιστα.


Σε βρισκω αρκετα αλαζονικο...
Αλλα εγω ειμαι και λιγο βλαχακι...


:wave2:

εισαι σοβαρος;
ποτε μιλησα εγω για βλαχακια που δεν εχουν βγει απο το χωριο τους;
για πηγαινε ρωτα τους θεσσαλονικεις ποσο ευκολο τους ειναι να πανε διακοπες κυκλαδες-δωδεκανησα
για ρωτα τους κερκυραιους ποσο ευκολα φευγουν απο το νησι για βολτα;
αλαζονικος γιατι μου αρεσει η αθηνα;
μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα

Cpt. Haddock
30/04/2015, 09:48
Να ξεκαθαρισουμε λιγο τι σημαινει επαρχια, ναι;

Γιατι αν ειναι να αφησεις την Αθηνα για να πας σε ενα κακεκτυπο της σε μικροτερη εκδοση (οπως καταφεραμε να κανουμε τις περισσοτερες πολεις στην Ελλαδα), σορυ αλλα προτιμω το οριτζιναλ.

Επισης, να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε Αθηνα. Αθηνα-δημος ή Αθηνα-Λεκανοπέδιο.

Διότι αλλο Παγκρατι, αλλο Πλ. Βικτωριας, αλλο Βουλιαγμενη, αλλο Λιοσια, αλλο Κηφισια και αλλο Καμινια.

Εγω ειμαι υπερ ή του κεντρου ή της επαρχιας, αλλα οχι σε μικρη πολη. Δε μου αρεσουν τα ενδιαμεσα. Δε θελω τα μειονεκτηματα της επαρχιας με τα μειονεκτηματα της πολης σε ενα πακετο.

:beer:

Panos76
30/04/2015, 09:56
Νομίζω δεν είναι ανάγκη κάποιος να πάρει τα βουνά για να ζήσει εκτός των τειχών..
Υπάρχουν υπέροχες περιοχές σε ακτίνα 50-70 χιλιομέτρων από τα αστικά κεντρα που κάποιος μπορεί να βρει την ησυχία του,και δεν αποκόβεται εντελώς και από τον πολιτισμό.

Αυτό είναι η χρυσή τομή για εμένα και προσπαθώ επί 5ετίας να ψήσω τη σύζυγο να πάμε ΠαιαΝία* άντε Καρελλά (όχι όμως Κορωπί.. )



*Μιλάμε σαν να είσαι στο Χαλάνδρι του 1970 τότε που όλο το κάτω Χαλάνδρι ήταν μονοκατοικίες με πηγάδια.

thunder ace
30/04/2015, 09:58
Να ξεκαθαρισουμε λιγο τι σημαινει επαρχια, ναι;

Γιατι αν ειναι να αφησεις την Αθηνα για να πας σε ενα κακεκτυπο της σε μικροτερη εκδοση (οπως καταφεραμε να κανουμε τις περισσοτερες πολεις στην Ελλαδα), σορυ αλλα προτιμω το οριτζιναλ.

Επισης, να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε Αθηνα. Αθηνα-δημος ή Αθηνα-Λεκανοπέδιο.

Διότι αλλο Παγκρατι, αλλο Πλ. Βικτωριας, αλλο Βουλιαγμενη, αλλο Λιοσια, αλλο Κηφισια και αλλο Καμινια.

Εγω ειμαι υπερ ή του κεντρου ή της επαρχιας, αλλα οχι σε μικρη πολη. Δε μου αρεσουν τα ενδιαμεσα. Δε θελω τα μειονεκτηματα της επαρχιας με τα μειονεκτηματα της πολης σε ενα πακετο.

:beer:

Πιο σωστα δεν γινοτανε να τα πει καποιος.Παραδειγμα ζωντανο:εφυγα απο την Αθηνα και μαλιστα απο καλη περιοχη.Ηρθα σε χωριο εξω απο το Αγρινιο(τι χωριο δηλ 5000 κατοικους)και δυστυχως το πατρικο μου ειναι στο κεντρο του χωριου.Πολλες φορες μου θυμιζει την Καλλιθεα του 69.Το ονειρο και ο σκοπος μου ειναι να καταφερω να παω λιγο πιο "εξω" απο εδω που ζω τωρα.Στη πραγματικη φυση.Προσπαθεια θελει.Παντως ακομα και δω, τα συν ειναι σαφως πιο πολλα απο τα μειον.

tsompanis
30/04/2015, 10:10
Εμένα που το χωριό μου έχει 47,5 κατοίκους πιάνεται? :lol:
θαντερ 5000 κάτοικοι? Ποια βουνά πήρες? :lol:

devil's animal
30/04/2015, 10:16
τα εχετε κανει λιγο αχταρμα γιατι αλλο θεωρει ο ενας επαρχια, αλλο θεωρει ο αλλος...
με αοριστους ορους, δουλεια δεν γινεται...
και παλι, οσο και να συγκεκριμενοποιησεις τα πραγματα παντα θα υπαρχουν οι προσωπικες προτιμησεις...

τελος παντα κατι κερδιζεις και κατι χανεις σε μια επιλογη τοπου κατοικιας...
ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να τα εχεις ολα...
εκτος αν εχεις ΠΟΛΛΑ λεφτα...


προσωπικα την λατρευω την Αθηνα...ειμαι γεννημα θρεμμα και δεν ειχα ποτε χωριο γιατι και ο πατερας μου και ο παππους γεννηθηκαν Αθηνα...το ιδιο και απο την πλευρα της μανας μου...
ειχα την τυχη να εχω εξοχικο σ'ενα μερος που γουσταραν οι δικοι μου και πηγαιναν απο πιτισιρικια για καμπινγκ και αργοτερα πηραν οικοπεδο και εφτιαξαν και ενα σπιτακι...
οποτε τα καλοκαιρια και το Πασχα ειχα βαλβιδα αποσυμπιεσης απο την πολη...και ξερω τι εστι χωραφι με ελιες, ψαρεμα με τον κολλητο με βαρκουλα και βολτα στο δασος...

η χρυση τομη ειναι να εχεις μια μονοκατοικια με κηπο, μπαρμπεκιου και τα ρεστα περιπου στα 20-25χλμ μαξ απο το κεντρο της πολης...και οι γειτονες σου να εχουν το ιδιο...
οχι δλδ μια μονοκατοικια αναμεσα στις πολυκατοικιες...

ολη μου την ζωη ζουσα σε μονοκατοικια με αυλη στα 5χλμ απο το κεντρο της Αθηνας (Ομονοια)...ηταν καλα πρωτιστως γιατι δεν ειχε τοσες πολλες πολυκατοικιες τριγυρω..ολα ηταν οικογενειακα τριοροφα, το πολυ τετραοροφα...(οχι τα αισχη 8 και 10 οροφων με 2-3 διαμερισματα ο καθε οροφος) αλλα για να κανω ενα μπανιο της προκοπης στην θαλασσα (που εγω προσωπικα την λατρευω) επρεπε να κανω 35χλμ το λιγοτερο και χωρος για το παιδι δεν υπηρχε...

τωρα ζω στα 25χλμ εκτος απο το κεντρο της Θεσσαλονικης με σαφως μεγαλυτερο σπιτι με κηπο (που εχει μετατραπει σε παιδικη χαρα του παιδιου με τσουληθρα, κουνια, ποδηλατακι,κλπ), περιβολι, με την θαλασσα πολυ πιο κοντα μου, βλεπω Ολυμπο και Θερμαϊκο απο την τζαμαρια του σαλονιου και και ολοι οι γειτονες ειναι στην ιδια φαση...

αρνητικα: οτι θες να κανεις απο θεμα διασκεδασης, αγορας προϊοντων σε φυσιολογικες τιμες και για να δεις λιγο κοσμο, πρεπει να κανεις 50χλμ...
με την βενζινη να ειναι στα υψη δεν το αποφασιζεις ευκολα...


οπως και οι κατοικοι της Ραφηνας ή του Πορτο Ραφτη που εχουν ουσιαστικα την ιδανικη τοποθεσια με θαλασσα διπλα και μια σχετικα καλα οργανωμενη κοινωνια, δεν αποφασιζουν να μπουν κεντρο (και να κανουν 40+40+διοδια) αν δεν εχουν δουλεια...
αν η βενζινη ηταν στα 0,80/λιτρο ισως ηταν πιο ευκολα τα πραγματα...

τωρα για μενα οι ιδανικες τοποθεσιες για μονοκατοικια, επειδη οπως προπειπα λατρευω την Αθηνα ειναι η Βουλιαγμενη, Βουλα, Βαρκιζα, Καβουρι...τοσο μακρυα οσο και κοντα στο κεντρο, με την θαλασσα διπλα για βουτιες ολο τον χρονο και τους γειτονες στο ιδιο μοτιβο...
βεβαια εκει παιζουν στα 8000€ το τετραγωνικο τα διαμερισματα και αν θες και μονοκατοικια με κηπο πρεπει να δωσεις δυο με δυομισυ μυρια...ευτυχως επεσαν οι τιμες λογω κρισης...:cry:

dimmie_72
30/04/2015, 10:27
τωρα για μενα οι ιδανικες τοποθεσιες για μονοκατοικια, επειδη οπως προπειπα λατρευω την Αθηνα ειναι η Βουλιαγμενη, Βουλα, Βαρκιζα, Καβουρι...τοσο μακρυα οσο και κοντα στο κεντρο, με την θαλασσα διπλα για βουτιες ολο τον χρονο και τους γειτονες στο ιδιο μοτιβο...
βεβαια εκει παιζουν στα 8000€ το τετραγωνικο τα διαμερισματα και αν θες και μονοκατοικια με κηπο πρεπει να δωσεις δυο με δυομισυ μυρια...ευτυχως επεσαν οι τιμες λογω κρισης...:cry:

δεν φαντάζεσαι τι τραβάνε κι αυτοί οι φουκαράδες απ τη διάβρωση που προκαλεί η αλμύρα... :lol:

Cpt. Haddock
30/04/2015, 10:36
Οτιδηποτε εκτος δημου Αθηναιων δεν ειναι Αθηνα. Τελος. :smokin:

Οσοι δεν ειχατε 156 ΑΣΜ μη μιλατε :lol:

devil's animal
30/04/2015, 10:44
δεν φαντάζεσαι τι τραβάνε κι αυτοί οι φουκαράδες απ τη διάβρωση που προκαλεί η αλμύρα... :lol:



ενταξει, ας βρεθει καποιος να μου δωσει τα 2,5 μυρια και αφηστε με να τραβαω τα ζορια της διαβρωσης απο την αλμυρα...:lol:

amyroukai
30/04/2015, 10:51
Έλα μωρέ, έχει και "επαρχία" πολύ πιο κοντά στην Αθήνα. Μαζί με όλα τα κακά της "επαρχίας"... :lol:
"Α, είστε από τους νεοέποικους;" Χου μαρή σαύρα.

Μιά βροχούλα τώρα που την θέλω να βάλω φρέζα δεν έρχεται, καρΓιόλη καιρέ, ε;

ggs
30/04/2015, 10:53
Μιά βροχούλα τώρα που την θέλω να βάλω φρέζα δεν έρχεται, καρΓιόλη καιρέ, ε;


ρε φατηνγλωσσασου..:p

dimmie_72
30/04/2015, 10:54
ενταξει, ας βρεθει καποιος να μου δωσει τα 2,5 μυρια και αφηστε με να τραβαω τα ζορια της διαβρωσης απο την αλμυρα...:lol:

ρε θάσαι αναγκασμένος ν'αλλάζεις κουφώματα κάθε 5 χρόνια!!! :lol:

amyroukai
30/04/2015, 10:55
ρε φατηνγλωσσασου..:p

Σε ξερό χώμα κάνεις βοδιβίλδινγκ ρε ψηλέ. Είμαι και αγύμναστος, το βλέπω το πράγμα ούτε όλοι οι τρουπαίοι του κόΖμου δεν θα με ισιώνουν μετά.


έστω, μιά ΤΟΠΙΚΗ βροχούλα στα βόρεια του νομού δεν ρίχνει :)

Άντε να βάλουμε κανένα ζαρζαβατικό...

devil's animal
30/04/2015, 10:57
ρε θάσαι αναγκασμένος ν'αλλάζεις κουφώματα κάθε 5 χρόνια!!! :lol:


ρε θα κανω ολο το σπιτι επενδυση απο αλουμινιο, να μην πεφτει ουτε σοβας...:lol:
εσυ εχεις μεινει στα ξυλινα?

ασε που τα συνθετικα κουφωματα ειναι καλυτερα και ως προς την θερμομονωση...;)

Sapadak
30/04/2015, 11:50
ασε που τα συνθετικα κουφωματα ειναι καλυτερα και ως προς την θερμομονωση...;)

[off topic]
Μην ορκίζεσε για το παραπάνω. Τα συγχρονα ξυλινα έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά αναφορικα με τα πλαστικα ή με τα αλουμινια
[off topic]

DrEvil
30/04/2015, 12:11
Οτιδηποτε εκτος δημου Αθηναιων δεν ειναι Αθηνα. Τελος. :smokin:

Οσοι δεν ειχατε 156 ΑΣΜ μη μιλατε :lol:

Και 101 και 141.

devil's animal
30/04/2015, 12:41
[off topic]
Μην ορκίζεσε για το παραπάνω. Τα συγχρονα ξυλινα έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά αναφορικα με τα πλαστικα ή με τα αλουμινια
[off topic]


οκ, δεν ειμαι expert του ειδους...μπορει να ισχυει αυτο που λες...
αυτο που ξερω ειναι οτι το ξυλο σαν ζωντανος οργανισμος εχει περισσοτερες και μεγαλυτερες μεταβολες σε σχεση με το αψυχα πλαστικα και αλουμινια και θελει και πολυ πιο συχνη συντηρηση...

Nikol1979
30/04/2015, 12:50
[off topic]
Μην ορκίζεσε για το παραπάνω. Τα συγχρονα ξυλινα έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά αναφορικα με τα πλαστικα ή με τα αλουμινια
[off topic]
Αυτο ισχυει μου το εχει πει και ο γαμπρός μου που ειναι δουλεια του...ακομα καλύτερα ομως λεει ειναι τα PVC δε θυμάμαι να σας πω γιατι...επισης off topic

devil's animal
30/04/2015, 12:54
Αυτο ισχυει μου το εχει πει και ο γαμπρός μου που ειναι δουλεια του...ακομα καλύτερα ομως λεει ειναι τα PVC δε θυμάμαι να σας πω γιατι...επισης off topic

αυτα ειναι τα συνθετικα...

buckley
30/04/2015, 13:23
Αυτό είναι η χρυσή τομή για εμένα και προσπαθώ επί 5ετίας να ψήσω τη σύζυγο να πάμε ΠαιαΝία* άντε Καρελλά (όχι όμως Κορωπί.. )



*Μιλάμε σαν να είσαι στο Χαλάνδρι του 1970 τότε που όλο το κάτω Χαλάνδρι ήταν μονοκατοικίες με πηγάδια.

Άστα γιατί έχω κάτι αεροφωτογραφίες της Φραγκοκκλησιάς από το 40-50 που αν τις δεις θα κλάψεις...

Nikol1979
01/05/2015, 21:49
334871

o_gavros
01/05/2015, 22:20
Έλα μωρέ, έχει και "επαρχία" πολύ πιο κοντά στην Αθήνα. Μαζί με όλα τα κακά της "επαρχίας"... :lol:
"Α, είστε από τους νεοέποικους;" Χου μαρή σαύρα.
Δεν χρειάζεται καν να φτάσει κανείς στα σύνορα του λεκανοπεδίου Γιάννη.
όλα τα κακά της επαρχίας (έτσι οπως τα εννοείς) τα βρίσκεις και σε μίνι χωρΓιά εντός των τειχών.
μια βόλτα στην Αμφιάλη θα σε πείσει ;)



Μιά βροχούλα τώρα που την θέλω να βάλω φρέζα δεν έρχεται, καρΓιόλη καιρέ, ε;

όοοοοχι καργιολάκι τσάπα και πόνο, τσάπα και πόνο

thunder ace
02/05/2015, 07:15
Οτιδηποτε εκτος δημου Αθηναιων δεν ειναι Αθηνα. Τελος. :smokin:

Οσοι δεν ειχατε 156 ΑΣΜ μη μιλατε :lol:

Νεε μου ,155.............ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ του 82 πρεπει να μπηκες....μη μου πεις οτι εισουν και μαυρος;

thunder ace
02/05/2015, 07:22
Ακυρο .....εσυ μιλαγες για ΑΣΜ,εγω για σειρα........λαθος μου.

thunder ace
02/05/2015, 08:44
Nα μην ανοιξω αλλο θεμα,αλλα διαβασα πριν ενα παιδι απο εδω μεσα ελεγε:το μποτιλιαρισμα εχθες ηταν μεχρι τα διοδια της Ελευσινας.Και ρωταω....αν δεν μπορουσες να την κοπανησεις με τη μοτο και επρεπε να πας με αμαξι(παιδια μαζι πχ)δεν σας πιανει τρελλα;δεν σας βγαινει ξινο;η εγω μονο τρελενομουν και προτιμουσα να πεσω για υπνο;Το 92 ξεκινησα να παω το Πασχα με δανεικο αμαξι στο χωριο της πεθερας μου.Ορκιστηκα, πως ΑΝ ξαναβγω για ταξιδι με αμαξι, ΜΟΝΟ μετα τα μεσανυκτα.

toyar
02/05/2015, 08:54
τα παλια χρονια πριν τη γεφυρα
φτανω στο ριο και στριβοντας δεξια για το λιμανι ξεκιναει η ουρα χιλιομετρων μεχρι τη θαλασσα
μπηκα στο φερυ μετα απο 3,5 ωρες χειμωνας και με βροχη:cry:
αυτο που γινοταν εδω πρωτομαγια γινεται αντιστοιχα το καλοκαιρι στη θεσσαλονικη προς χαλκιδικη
η μονη λυση ειναι να πηγαινεις αναποδες ωρες απο το πληθος

thunder ace
02/05/2015, 09:00
τα παλια χρονια πριν τη γεφυρα
φτανω στο ριο και στριβοντας δεξια για το λιμανι ξεκιναει η ουρα χιλιομετρων μεχρι τη θαλασσα
μπηκα στο φερυ μετα απο 3,5 ωρες χειμωνας και με βροχη:cry:
αυτο που γινοταν εδω πρωτομαγια γινεται αντιστοιχα το καλοκαιρι στη θεσσαλονικη προς χαλκιδικη
η μονη λυση ειναι να πηγαινεις αναποδες ωρες απο το πληθος
Ενας ακομα λογος που "πηρα τα βουνα".

amyroukai
02/05/2015, 10:23
θαντερακο για αυτο ΔΕΝ φευγεις οταν φευγουν ολοι οι αλλοι και τελος. Καφε αποκεντρα, γκουρμε φαγητο σπιτι και ασε την ταλαιπωρια στους ταλαιπωρους

Ζεύκας
02/05/2015, 11:01
Αυτό που όλοι θέλουμε να ζούμε στο πιο ήσυχο μέρος...
...αλλά όταν είναι να πιούμε καφεδάκι, να φάμε, να πάμε για shopping θέλουμε να είμαστε δίπλα στο κέντρο μιας μητρόπολης...
...με ξεπερνάει πραγματικά :lol:

amyroukai
02/05/2015, 11:07
Αυτό που όλοι θέλουμε να ζούμε στο πιο ήσυχο μέρος...
...αλλά όταν είναι να πιούμε καφεδάκι, να φάμε, να πάμε για shopping θέλουμε να είμαστε δίπλα στο κέντρο μιας μητρόπολης...
...με ξεπερνάει πραγματικά :lol:

οχι ολοι. :)

thunder ace
02/05/2015, 11:30
θαντερακο για αυτο ΔΕΝ φευγεις οταν φευγουν ολοι οι αλλοι και τελος. Καφε αποκεντρα, γκουρμε φαγητο σπιτι και ασε την ταλαιπωρια στους ταλαιπωρους

Αυτο δεν ειπα οτι εκανα;Εχω να δω τα τοπια δεξια και αριστερα στην εθνικη 20+χρονια.

amyroukai
02/05/2015, 12:06
ρε απατη, ποσα χρονια ζεις αγρινιο που στο καλο εισαι; 5;