PDA

View Full Version : Επαρχία



papafontas
29/04/2015, 12:51
Συμβάν που ευτυχώς τελείωσε χωρίς κανέναν να έχει χτυπήσει που διαδραματίστηκε χθες.

Έχω πάει να βοηθήσω λίγο την δασκάλα οδήγησής μου στην σχολή και εκεί που μιλάγαμε, ΜΠΑΜ ένα μηχανάκι κάτω το και ένας ταξιτζής στο πλάι.
Το παλικαράκι είχε πάει να στρίψει δεξιά (με το φλας, το τονίζω γιατί έχω καεί από φλας που δεν άναψε ποτέ όπως είπα σε άλλο thread) και ο ταξιτζής του την κάρφωσε στο πλάι.
Μαζεύτηκε αστυνομία, οι γονείς του παιδιού και όλος ο κόσμος εκεί γύρω. Σε μια στιγμή λένε στην αστυνομία το τι έγινε και επειδή ο τύπος ήθελε να την βγάλει καθαρή είπε πως το παλικαράκι έπεσε πάνω του.
Ο πατέρας του παιδιού λέει πως το φλας ακόμα δεν έχει σβήσει από το μηχανάκι και τότε ο βρωμόμπατσος (συγγνώμη προς τους υπόλοιπους αστυνομικούς του, ο χαρακτηρισμός αφορά καθαρά και μόνο το συγκεκριμένο είδος ελληναράδων μπάτσων που κοιτάνε το τομάρι τους και τους φίλους τους, οι υπόλοιποι που όντως κάνουν την δουλειά τους μην παρεξηγείτε :D) επειδή ο ταρίφας ήταν φίλος τους δίνει ως σοβαρή απάντηση "Το φλας δεν έχει σημασία, το μηχανάκι έπεσε πάνω στο ταξί γιατί του βγήκε τελευταία στιγμή μπροστά του για να στρίψει".

Ας ήταν ο μπάτσος πάνω στο μηχανάκι και θα του είχανε πάρει και τα σώβρακα του ταρίφα που έπεσε πάνω του, αλλά μόλις δουν ένα παλικαράκι που σπουδάζει στην πόλη αμέσως να την βγάλουν λάδι οι ντόπιοι για την πατάτα που έκαναν.
Ευτυχώς το παλικαράκι δεν έπαθε τίποτα γιατί 1) φόραγε κράνος και 2) έπεσε σε ένα παρτέρι με λουλούδια αντί την γεμάτη λακκούβες άσφαλτο. :eleison:

Η επαρχία τελικά είναι άλλο κράτος

GFawkes
29/04/2015, 12:57
Και εσεις ως μαρτυρες τι κανατε;...

το ...παπι;

Πεσιμο στον αστυνομικο να μαζευτει και μαρτυρες ολοι για το ατυχημα.

spyrakos35
29/04/2015, 13:10
..........Ευτυχώς το παλικαράκι δεν έπαθε τίποτα γιατί 1) φόραγε κράνος και 2) έπεσε σε ένα παρτέρι με λουλούδια αντί την γεμάτη λακκούβες άσφαλτο. :eleison:


μην ορκίζεσαι οτι δεν παθαίνεις ζημιές από παρτέρια, ζαρντινιέρες κλπ κλπ (https://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&q=%CE%B6%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF% CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%82&gbv=2&oq=%CE%B6%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF %CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%82&gs_l=heirloom-hp.3...3250.17859.0.18171.19.15.0.4.0.0.469.1890.0j10j4-1.11.0.msedr...0...1ac.1.34.heirloom-hp..9.10.1765.P9PZW_9bjlI)

nickald
29/04/2015, 13:17
Ο τιτλος του θεματος παντως...... ευστοχότατος......

ΕΠΑΡΧΙΑ...... ένα ονομα, μια ιστορια.......

από που εισαι εσυ ειπαμε ρε πατριωτ.....?

papafontas
29/04/2015, 13:19
Και εσεις ως μαρτυρες τι κανατε;...

το ...παπι;

Πεσιμο στον αστυνομικο να μαζευτει και μαρτυρες ολοι για το ατυχημα.

Εννοείτε ρε, ειδικότερα η δασκάλα που ξέρει καλύτερα από όλους, και θυμίζει λίγο βάγγο νταλικέρη σε κάτι τέτοια.


Ο τιτλος του θεματος παντως...... ευστοχότατος......

ΕΠΑΡΧΙΑ...... ένα ονομα, μια ιστορια.......

από που εισαι εσυ ειπαμε ρε πατριωτ.....?

Πειραιωτάκι είμαι, αλλά σπουδάζω Χίο δυστυχώς.

el-Gatto
29/04/2015, 13:25
Σαν μοτοσυκλετιστής με εμπειρία (δυστυχώς) ατυχημάτων κ τραυματισμών ,συμπάσχω με το παληκάρι ,κ χαίρομαι που ευτυχώς δεν χτύπησε.
Καταλαβαίνω επίσης την αυθόρμητη συναισθηματική συμπάθεια κ υποστήριξη.

Αλλά ,σε συγκεκριμένα περιστατικά παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες ,όπως πχ η θέση της μοτ/τας την στιγμή που έκανε τον ελιγμό της στροφής ,σε σχέση με τη θέση του οχήματος που συγκρούστηκε μαζί του.

Αν πχ ήταν ακριβώς μπροστά κ αριστερά του κ αποφάσισε να στρίψει την τελευταία στιγμή δεξιά ,ίσως όντως ο οδηγός του 4τροχου να μην πρόλαβε να αντιδράσει εγκαίρως.

Βέβαια ,το οτι ήταν ταξι ,αυτό κ μόνο για μένα υποδηλώνει οτι ,ο επαγγελατίας οδηγός του ,θα έπρεπε να είχε προβλέψει την πρόθεση του 2κυκλιστή κ να τον αποφύγει ,ανεξάρτητα αν σύμφωνα με τον ΚΟΚ θα είχε την ευθύνη ή οχι.

Η ουσία είναι να αποφεύγουμε τις συγκρούσεις κ όχι να ψάχνουμε μετά απο αυτές να βρούμε ποιός φταίει.
Αν όμως συμβεί το ατύχημα ,τότε υπάρχει ο ΚΟΚ ,ακριβώς γι αυτό τον λόγο.
Για να αποδωθεί δηλ. η ευθύνη σε έναν απο τους δυο ,ανάλογα με τις διατάξεις του.
Αλλιώς δεν θα έβγαζε κανείς άκρη ,γιατι όλοι μας θα λέγαμε οτι φταίει ο άλλος.

Πρίν αφορίσουμε λοιπόν κρατικά όργανα ,καλό θα είναι να γνωρίζουμε τον ΚΟΚ.

Αναφέρω 2 διατάξεις του ΚΟΚ ,οι οποίες έχουν σχέση με το συμβάν.
1) Το φλάς ενός οχήματος ,σηματοδοτεί την πρόθεση του οδηγού του να στρίψει ,αλλά ΔΕΝ αποτελεί ταυτόχρονα καμία υποχρέωση για τους οδηγούς των άλλων οχημάτων.
2) Σε συγκρουση οχημάτων που κινούνται στο ίδιο ρεύμα κυκλοφορίας ,την ευθύνη έχει το όχημα που έκανε τον ελιγμό.(βλ αλλαγή πορείας σε σχεση με την ευθύγραμμη κίνησή του)

Οπότε ,όπως καταλαβαίνεις ,αν το μηχανάκι χτυπήθηκε στο πλάϊ ,μάλλον θα τον πληρώσει τον ταρίφα ,επειδή διαφαίνεται οτι ελίχθηκε διαγώνια ή κάθετα μπροστά του.
Αν χτυπήθηκε στο πίσω μέρος αλλά υπό γωνία ,τότε παίζει πιθανότητα συνυπαιτιότητας.

Να πληρωθεί πάντως ο 2κυκλιστής ,μου φαίνεται απίθανο ,σύμφωνα πάντα με τις διατάξεις του ΚΟΚ ,γιατι την άποψη μου την κατέθεσα πιό πάνω ,οτι δηλ ο τάριφ ,θα έπρεπε να έχει την εμπειρία ,την ευστροφία ,κ την ετοιμότητα ,να προβλέψει το συμβάν κ να το αποφύγει ,ανεξαρτήτως ή όχι αστικής ευθύνης του.


Περαστικά κι αγύριστα στο παληκάρι. :wave2:

sv1000s
29/04/2015, 13:26
επαρχια δεν λες τπτ φιλε μου.

μπατσος σημερα γραφη κοσμο για κρανος(και καλα κανει)και αυριο ο ιδιος ακρανοτος με τη χαζογκομενα πισω κανει το

μαμια της πολης.

καλα κανουν οι πιτσιρικαδες με τα πριονια τα παπια που σπανε πλακα μαζι τους και τους δουλευουν κανονικα!

vaska
29/04/2015, 13:37
Ερώτηση στον ταρίφα που προ 15νθημέρου με εμβόλισε παραβιάζοντας στοπ: " καλά δεν το είδες το στοπ??"
- "το είδα και το ξέρω ότι εδώ έχει στοπ αλλά όσες φορές έχω περάσει δεν υπάρχει ψυχή".

Μετά από αυτά δεν έχω να πω τπτ άλλο.

Καλά να είμαστε και να προσέχουμε διπλά και τριπλά γιατί είμαστε ο εύκολος στόχος.
:wave2:

nickald
29/04/2015, 13:42
Προχτε στην Αθηνα ζηταω οδηγιες από έναν τυπο εκει περα ναουμ....... και με εστειλε στο διαολο.....

Αθηνα?

kostaskk
29/04/2015, 13:52
επαρχια ειναι καλύτερα... ο λογος απλος. πιθανότητες


αν στους 10 ανθρωπους ο ενας ειναι μαλακας,κακος οπως θες πεστον

τοτε στην επαρχια εχεις 500 μαλακες στον δρομο που μπορει να συναντήσεις (για μια πολη 5.000 κατοίκων)
στην αθηνα εχεις 500.000 που μπορει να συναντήσεις και να σου κανουν μαλακια,ζημιά

taisteal
29/04/2015, 13:53
Ακυρος ο τιτλος του θρεντ...

Nickald +++