PDA

View Full Version : Πλαστό ασφαλιστήριο συμβόλαιο - Έλεγχος online



Bladerunner
29/04/2015, 14:13
Φίλος ανακάλυψε -ευτυχώς τυχαία- ότι το ασφαλιστήριο του αυτοκινήτου του ήταν πλαστό. Ο συγκεκριμένος ασφαλιστής είχε "ασφαλίσει" εικονικά πληθώρα οχημάτων εισπράττοντας τα χρήματα και χορηγώντας πλαστά συμβόλαια.

Υπάρχει αυτή η εφαρμογή του επικουρικού κεφαλαίου που μπορούμε να ελέγξουμε αν η μηχανή μας είναι ασφαλισμένη, πού και μέχρι πότε. (https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx)

McGyver
29/04/2015, 18:39
Μεταφέρεται και γίνεται sticky.

Αν, παρ' ελπίδα, ανακαλύψει κάποιος πως έχει θέμα, παρακαλώ θερμά να τηρηθούν οι κανονισμοί του forum.

infidel
30/04/2015, 17:21
Να σημειώσω, (και ζητώ να μεταφερθεί/ διαγραφεί αν δεν είναι το σωστό σημείο). Ότι σε περίπτωση που σας βγάζει το σύστημα ανασφάλιστο, δεν είναι σίγουρο 100%. Από προσωπική εμπειρία το σύστημα βγάζει όχημα της οικογένειας μου ανασφάλιστο και κατόπιν ενημέρωσης του ασφαλιστή ΚΑΙ επικοινωνίας με την ασφαλιστική μας διαβεβαίωσαν ότι τα στοιχεία του ασφαλιστηρίου είναι σωστά και το συμβόλαιο σε ισχύ.

WiSe
30/04/2015, 17:29
Να σημειώσω, (και ζητώ να μεταφερθεί/ διαγραφεί αν δεν είναι το σωστό σημείο). Ότι σε περίπτωση που σας βγάζει το σύστημα ανασφάλιστο, δεν είναι σίγουρο 100%. Από προσωπική εμπειρία το σύστημα βγάζει όχημα της οικογένειας μου ανασφάλιστο και κατόπιν ενημέρωσης του ασφαλιστή ΚΑΙ επικοινωνίας με την ασφαλιστική μας διαβεβαίωσαν ότι τα στοιχεία του ασφαλιστηρίου είναι σωστά και το συμβόλαιο σε ισχύ.

Πολυ σωστος.

Αυτο συμβαινει γιατι δεν δινουν ολες οι ασφαλιστικες εταιρειες στοιχεια στην ΥΣΑΕ.

dimzan
01/05/2015, 19:08
εμενα παντως τα βγαζει ολα κανονικα.

AUFGEBRACHT
01/05/2015, 20:38
Πολύ καλό το ποστάρισμα του φίλτατου, να ΄ναι καλά, αρκούντως βοηθητικό και χρήσιμο!!! Κι εμένα εμφανίζει όλα τα οχήματα που έχω στην κατοχή μου, το ασφαλιστήριο της μοτοσυκλέτας ανανεώθηκε πριν 1 εβδομάδα, δεν το εμφάνιζε και το εμφάνισε και αυτό σήμερα. Αν και ο νόμος για τις ανανεώσεις έχει αλλάξει (με την κατάργηση του ειδικού σήματος και την ισχύ της απόδειξης πληρωμής), ακόμα επικρατούν πρακτικές του παρελθόντος και δεν με εκπλήσσει. Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχος πιστοποιητικού ασφαλιστικής διαμεσολάβησης επιπέδου Α και Δ μετά από εξετάσεις από την ΤτΕ και το ΥΠ.ΑΝ, μας έλεγαν πως απαγορεύεται ΡΗΤΑ η κατάθεση ποσών σε προσωπικό λογαριασμό του ασφαλιστή και η κατάθεση πρέπει να γίνεται στο λογαριασμό της ασφαλιστικής εταιρείας. Οι περισσότεροι ασφαλιστές (τουλάχιστο αυτό προκύπτει από την εμπειρία μου) ζητάνε να τους καταθέσεις το ποσό σε προσωπικό τους λογαριασμό γιατί έτσι δημιουργούν ένα συνεχές κεφάλαιο κίνησης χωρίς τραπεζικό δανεισμό και αποδίδουν το ποσό αργότερα στην εταιρεία. Επειδή όμως ασφάλεια=η πιθανότητα εμφάνισης κάποιου γεγονότος, άρα πιθανότητες, πολλές φορές έχει τύχει να γίνει η στραβή, ο πελάτης πιστεύει πως είναι ασφαλισμένος και η εταιρεία δεν τον αποζημιώνει γιατί ο ασφαλιστής δεν έχει αποδώσει το ποσό, σήμερα συγκεκριμένα μου έλεγαν για παρόμοια περίπτωση.

sernodas2
13/08/2015, 21:11
:beer::beer:

roukos_x
13/08/2015, 21:17
:beer: και απο εμενα!!

Dimos35
13/08/2015, 21:19
Κι από εδώ :beer::beer:

robber
17/08/2015, 10:50
:beer::beer: ωραία εφαρμογή

acdc83
09/02/2016, 11:22
Παιδιά τι παίζει με τα πρόστιμα για τα ανασφάλιστα; Ασφαλίζω τη μηχανή μου μόνο τα καλοκαίρια γτ τότε την κυκλοφορώ και θα πληρώσω τώρα πρόστιμο; Βρήκα καλή τιμή στο ινέρτνετ για ετήσια ασφάλεια (https://www.anytime.gr/motorbike/calculation), εάν την ασφαλίσω τώρα θα γλιτώσω το πρόστιμο;

SHOOTER045
09/02/2016, 11:42
Εαν ισχύει αυτό που λένε για πρόστιμα και ραβασάκια,αν η έναρξη της ασφαλείας ειναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας που αναγράφεται στην κλήση.
Τότε πληρώνεις και το πρόστιμο

http://www.bloko.gr/2016/02/600000.html?m=1

WiSe
09/02/2016, 18:30
Εχει βουίξει ο τοπος σημερα οντως. Εχω μιλησει με εταιρειες και οντως ισχυει οτι η διασταυρωση γινεται. Η εταιρειες ειναι υποχρεωμενες να στελνουν στην ΥΣΑΕ εντος μιας ωρας της πληροφοριες του ασφαλισμενου οχηματος. Οποτε μετα γινεται και η διασταυρωση με τα υπουργεια μεταξυ τους.

Το θεμα ειναι θα ξεκινησουν να στελνονται ραβασακια?