PDA

View Full Version : Συμβουλές για 16χρονο



George k
29/04/2015, 20:09
Γεια σας παιδια,

Ειμαι 15 χρονων και αρχησει να μαζευω λευτα για να παρω μηχανακι. Ξερω οτι το θελω παρα παρα πολυ και κατα καποιον τροπο μου χρειαζετε γτ το σπιτι μου ειναι μακρια απο το σχολειο και στο τελος θα μεινω απο απουσιες αλλα απ την αλλη γινονται πολλα ατυχηματα με μηχανακια δυστηχως:sad:. Αν και πιστευω οτι θα ειμαι πιο προσεκτικος απο τους αλλους αυτο δεν προκειτε να γινει γτ ολοι το ιδιο πιστευουν πανω-κατω:look:. Θα ηθελα να μου πειτε αν συμφωνειτε στο να παρω μηχανη, να μου πειτε δικες σας ιστοριες και πιο 50αρι θα μου προτεινατε να παρω:confused:

toyar
29/04/2015, 20:19
να πας σε σχολειο κοντα στο σπιτι σου..........

George k
29/04/2015, 20:35
Φιλε μου, οι γονεις μου ειναι χορισμενοι και καθε δυο βδομαδες αλλαζω σπιτι για να μπορω να τους βλεπω και τους δυο, για αυτον τον λογο αποφασισαν να με πανε στο σχολειο που ειναι στην μεση.

menelaos46
29/04/2015, 20:36
Αν πάρεις ένα μηχανάκι να πάρεις κάποιο αξιόπιστο. Να μην αναλωθείς σε καγκουριές και βελτιώσεις, εξατμίσεις, φλασάκια, πειράγματα κλπ.... Να είναι μεν σχετικά εμφανίσημο και να το γουστάρεις. Να μη καίει πολύ. Να κάνεις τη δουλίτσα σου. Να πάρεις καλούτσικο κρανάκι και να το φοράς. Αυτά για αρχή και μετά που θα αποκτήσεις λίγη εμπειρία βλέπεις....

Billymuse
29/04/2015, 20:37
Έχεις σκεφτει τη λύση του ποδηλάτου?

toyar
29/04/2015, 20:40
στην ηλικια που εισαι οι γονεις εχουν υποχρεωση να σου λυνουν προβληματα κι οχι να σου δημιουργουν
αν οντως υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα αποστασης πρεπει να αναλαβουν τη μετακινηση σου
αν ψαχνεις δικαιολογια για να παρεις μηχανακι ξεχασε το μεχρι να γινεις ενας 16αρης με διπλωμα

BLiTzER
29/04/2015, 20:43
Not sure if trolling.

George k
29/04/2015, 20:45
Αν πάρεις ένα μηχανάκι να πάρεις κάποιο αξιόπιστο. Να μην αναλωθείς σε καγκουριές και βελτιώσεις, εξατμίσεις, φλασάκια, πειράγματα κλπ.... Να είναι μεν σχετικά εμφανίσημο και να το γουστάρεις. Να μη καίει πολύ. Να κάνεις τη δουλίτσα σου. Να πάρεις καλούτσικο κρανάκι και να το φοράς. Αυτά για αρχή και μετά που θα αποκτήσεις λίγη εμπειρία βλέπεις....

Ευχαριστω για την συμβουλη

akis_trevor
29/04/2015, 20:48
Έχεις σκεφτει τη λύση του ποδηλάτου?

Σωστος

George k
29/04/2015, 20:49
Έχεις σκεφτει τη λύση του ποδηλάτου?

Εκανα 5 χρονια ποδηλασια(ετρεχα αγωνες και τετοια) και εχω ενα πολυ καλο ποδηλατο αλλα το εχω βαρεθει παρα πολυ και σκευτομαι να το πουλησω μονο και μονο για να παρω του χρονου μηχανακι.

Billymuse
29/04/2015, 20:52
Δεν ξέρω αμα τρολάρεις ,αλλα δε θα σου πω ψέματα..και εγω στην ηλικία σου χωρίς δίπλωμα οδηγούσα λόγο εφηβικής μαλακίας..
το ρίσκο το ήξερα και τοτε που υπήρχε..και είχα και συμμαθητές που είχαν φάει και δικαστήριο λόγο οδήγησης χωρίς δίπλωμα..
τοτε ας πούμε πριν 10 χρόνια ηταν ελαστικός ο νόμος και την γλίτωνες με τον κλασσικό τρόπο το δικαστήριο ήταν μετα
απο ενα χρονο και βάλε οποτε προλάβαινες και εβγαζες το δίπλωμα μέχρι τοτε..τώρα όμως ο νόμος άλλαξε..
και πραγματικά θα χτυπάς το κεφάλι σου αν σε πιάσουν...

Μανολης67
29/04/2015, 20:52
Έχεις σκεφτει τη λύση του ποδηλάτου?


Σωστός!

George k
29/04/2015, 20:55
στην ηλικια που εισαι οι γονεις εχουν υποχρεωση να σου λυνουν προβληματα κι οχι να σου δημιουργουν
αν οντως υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα αποστασης πρεπει να αναλαβουν τη μετακινηση σου
αν ψαχνεις δικαιολογια για να παρεις μηχανακι ξεχασε το μεχρι να γινεις ενας 16αρης με διπλωμα

Το εχουν αναλαβει αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο για μενα να πρεπει να παω στο αλλο μου σπιτι για δυο βδομαδες και να μην ξεχασω κατι(πχ ενα βιβλιο) πρεπει να πω στον πατερα μου να φυγει απ την δουλεια για να με παει να το παρω.

George k
29/04/2015, 20:58
Δεν ξέρω αμα τρολάρεις ,αλλα δε θα σου πω ψέματα..και εγω στην ηλικία σου χωρίς δίπλωμα οδηγούσα λόγο εφηβικής μαλακίας..
το ρίσκο το ήξερα και τοτε που υπήρχε..και είχα και συμμαθητές που είχαν φάει και δικαστήριο λόγο οδήγησης χωρίς δίπλωμα..
τοτε ας πούμε πριν 10 χρόνια ηταν ελαστικός ο νόμος και την γλίτωνες με τον κλασσικό τρόπο το δικαστήριο ήταν μετα
απο ενα χρονο και βάλε οποτε προλάβαινες και εβγαζες το δίπλωμα μέχρι τοτε..τώρα όμως ο νόμος άλλαξε..
και πραγματικά θα χτυπάς το κεφάλι σου αν σε πιάσουν...

Δεν τρολαρω, ευχαριστω φιλε μου για την συμβουλη.

George k
29/04/2015, 21:00
Αν πάρεις ένα μηχανάκι να πάρεις κάποιο αξιόπιστο. Να μην αναλωθείς σε καγκουριές και βελτιώσεις, εξατμίσεις, φλασάκια, πειράγματα κλπ.... Να είναι μεν σχετικά εμφανίσημο και να το γουστάρεις. Να μη καίει πολύ. Να κάνεις τη δουλίτσα σου. Να πάρεις καλούτσικο κρανάκι και να το φοράς. Αυτά για αρχή και μετά που θα αποκτήσεις λίγη εμπειρία βλέπεις....

Εχεις καποιο συγκεκριμενο μηχανακι να μου προτεινεις

ΝIKOLTSOS
29/04/2015, 21:12
Βήμα πρώτο μάζεψε λεφτά.
Στρώσε το σχολείο/διάβασμα όσο καλύτερα μπορείς.
Βγάλε δίπλωμα.


Τον καιρό μέχρι να βγάλεις δίπλωμα θα έχεις χρόνο,


Να δεις τι πραγματικά θέλεις ώστε να κάνεις σωστή (με βάση το γούστο σου) και ώριμη (όσο γίνεται) επιλογή.
Θα αποταμιεύσεις αρκετά λεφτά για μηχανή και εξοπλισμό από πάνω μέχρι κάτω.
Να συνασταφείς με κόσμο (ακόμα και από εδώ μέσα) ώστε να δημιουργήσεις όσο καλύτερη μοτοσυκλετιστική παιδεία γίνεται.



Aν είσαι αποφασισμένος να κάνεις τα παραπάνω πολλοί από εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν να κάνεις την σωστότερη επιλογή.

και αν δεν είσαι troll.

George k
29/04/2015, 21:34
Βήμα πρώτο μάζεψε λεφτά.
Στρώσε το σχολείο/διάβασμα όσο καλύτερα μπορείς.
Βγάλε δίπλωμα.


Τον καιρό μέχρι να βγάλεις δίπλωμα θα έχεις χρόνο,


Να δεις τι πραγματικά θέλεις ώστε να κάνεις σωστή (με βάση το γούστο σου) και ώριμη (όσο γίνεται) επιλογή.
Θα αποταμιεύσεις αρκετά λεφτά για μηχανή και εξοπλισμό από πάνω μέχρι κάτω.
Να συνασταφείς με κόσμο (ακόμα και από εδώ μέσα) ώστε να δημιουργήσεις όσο καλύτερη μοτοσυκλετιστική παιδεία γίνεται.



Aν είσαι αποφασισμένος να κάνεις τα παραπάνω πολλοί από εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν να κάνεις την σωστότερη επιλογή.

και αν δεν είσαι troll.

οκ, ευχαριστω πολυ

MG-KTiNoS
29/04/2015, 22:26
Κυνήγησε το όνειρο σου και μη συμβιβαστείς... ΠΟΤΕ...
Ζήσε πολύ και μίλα λίγο !

;)

Nikol1979
29/04/2015, 23:07
Τι ειναι το troll?

Bowleno
30/04/2015, 00:26
Τι ειναι το troll?

Το δούλεμα, η πλάκα και ενίοτε η κοροιδία.....

Λέμε π.χ. στον άλλον με τρολλάρεις τώρα ρε; αντι του κλασσικού με δουλεύεις τώρα ρε;


Γκέγκε η να το αναπτύξω κι άλλο; :D

thunder ace
30/04/2015, 09:13
Μηχανακι χωρις να βγαλεις διπλωμα δεν θα σε αφηνα να παρεις.Τελος.Και σου το λεω ετσι,γιατι και με το γιο μου τα ιδια λεω.ΠΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΤΑ διπλωμα και μετα θα σε βοηθησω οσο με περνει να αγορασεις μηχανακι.Δε πα να ειναι το σχολειο στη Σαχαρα,χωρις το κολοχαρτο (+κρανος κλπ)ουτε ζωγραφιστο.ΤΕΛΟΣ.

zannisvel
30/04/2015, 10:04
Μηχανακι χωρις να βγαλεις διπλωμα δεν θα σε αφηνα να παρεις.Τελος.Και σου το λεω ετσι,γιατι και με το γιο μου τα ιδια λεω.ΠΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΤΑ διπλωμα και μετα θα σε βοηθησω οσο με περνει να αγορασεις μηχανακι.Δε πα να ειναι το σχολειο στη Σαχαρα,χωρις το κολοχαρτο (+κρανος κλπ)ουτε ζωγραφιστο.ΤΕΛΟΣ.

+600

GFawkes
30/04/2015, 13:52
Εγω ρε παιδια που ΜΟΝΟ οταν εριχνε καρεκλες επαιρνα το λεωφορειο (αστικο)
και ολο τον υπολοιπο χρονο πηγαινα με τα ποδια 30 λεπτα περπατημα για το σχολειο.....


μηπως εκανα κατι λαθος; ή τα νεα παιδια ειναι τελειως φλωροι;

George k
30/04/2015, 16:13
Μηχανακι χωρις να βγαλεις διπλωμα δεν θα σε αφηνα να παρεις.Τελος.Και σου το λεω ετσι,γιατι και με το γιο μου τα ιδια λεω.ΠΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΤΑ διπλωμα και μετα θα σε βοηθησω οσο με περνει να αγορασεις μηχανακι.Δε πα να ειναι το σχολειο στη Σαχαρα,χωρις το κολοχαρτο (+κρανος κλπ)ουτε ζωγραφιστο.ΤΕΛΟΣ.

Ευχαριστω για την συμβουλη, και επειδη μου το εχουνε πει πολοι αποφασισα να περιμενω μα ενας χρονος μου μενει ακομα για να μπορω να βγαλω διπλωμα. Προς το παρων λεω να μαζεψω κανα φραγκο για να μπορω να παρω ενα αξιόπιστο μηχανακι

sniper
30/04/2015, 16:15
Ευχαριστω για την συμβουλη, και επειδη μου το εχουνε πει πολοι αποφασισα να περιμενω μα ενας χρονος μου μενει ακομα για να μπορω να βγαλω διπλωμα. Προς το παρων λεω να μαζεψω κανα φραγκο για να μπορω να παρω ενα αξιόπιστο μηχανακι

Μπράβο!

lykourgi
30/04/2015, 16:30
Ευχαριστω για την συμβουλη, και επειδη μου το εχουνε πει πολοι αποφασισα να περιμενω μα ενας χρονος μου μενει ακομα για να μπορω να βγαλω διπλωμα. Προς το παρων λεω να μαζεψω κανα φραγκο για να μπορω να παρω ενα αξιόπιστο μηχανακι

Μπράβο.

Επίσης, μην βιάζεσαι να εγκαταλείψεις το ποδήλατο. Θα το μετανιώσεις κάποτε.

pipe_smoker
30/04/2015, 16:33
Ευχαριστω για την συμβουλη, και επειδη μου το εχουνε πει πολοι αποφασισα να περιμενω μα ενας χρονος μου μενει ακομα για να μπορω να βγαλω διπλωμα. Προς το παρων λεω να μαζεψω κανα φραγκο για να μπορω να παρω ενα αξιόπιστο μηχανακι

Ωραίος!:a013: