PDA

View Full Version : 1200 ή 1290 ???



vkats
29/04/2015, 21:14
Εστω οτι money is not an issue !!!

Εστω οτι γουστάρεις super duper On-Off. Γιατί; Γιατί ΕΤΣΙ !!!

Ποια θα διάλεγες? Την Ιταλίδα (Ducati Multistrada 1200 S) ή την Αυστριακή (KTM 1290 super Adventure) ???

Για μία και μοναδική μηχανή που να ικανοποιεί όλες σου τις απαιτήσεις.

(Δεν παιζουν άλλα μηχανάκια, σχιστομάτικα ή καρουμπαλιάρικα κλπ)

panavour
29/04/2015, 21:37
Την ιταλιδα γιατι σαν ιταλιδα ειναι πιο ομορφη.

daz
29/04/2015, 21:39
Φίλε μας βραχυκύκλωσες.

Έχεις καβαλήσει καμία?

daz
29/04/2015, 21:40
Την ιταλιδα γιατι σαν ιταλιδα ειναι πιο ομορφη.

Το κτμ είναι πιο όμορφο από κοντά απ' ότι στις φωτό.

Bob_o_mastoras
29/04/2015, 21:51
Εχωντας καβαλησει και τα δυο εχω να πω....... :bawl::bawl::p:p

Σοβαρα τωρα, θα διαλεγα το ΚΤΜ λογω τεχνολογικης υπεροχης που πιστευω οτι εχει, συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει.

vkats
29/04/2015, 21:59
Εγώ δεν έχω καβαλήσει καμιά απ τις δύο. Απλά τις βλέπω και χρειάζομαι σαλιάρα....

gior-gos
29/04/2015, 22:00
KTM 1290 super Adventure γιατι δεν εχει πολλα ηλεκτρονικα, ειναι απλη κατασκευη που σημαινει οτι τη φτιαχνεις και μονος σου μ ενα κατσαβιδι στο πεζοδρομιο, φυσικα την ξερουν ολοι οι μαστορες παντού, εχει φθηνα ανταλλακτικα που τα βρισκεις παντου, φθηνα σέρβις, καιει λιγο και ειναι αξιοπιστο.

Τα ducati εχω ακουσει οτι βγαζουν προβληματα..

:lol:

Κοβω τον χερι μου οτι η οδηγικη ευχαριστηση που θα προσφερουν και τα 2 ειναι σουπερ εγγυημενη.
Θα προτιμησω ομως το 1290 γιατι μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα (νταξει δε κοβω και φλεβες βεβαια) και γιατι παντα καλοβλεπα περισσοτερο την ktm απο την ducati.

:beer:

vkats
29/04/2015, 22:02
Εχωντας καβαλησει και τα δυο εχω να πω....... :bawl::bawl::p:p

Σοβαρα τωρα, θα διαλεγα το ΚΤΜ λογω τεχνολογικης υπεροχης που πιστευω οτι εχει, συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει.

Σε τι πιστεύεις οτι υπερέχει τεχνολογικά? Αυτά θέλουμε να μάθουμε πριν πάμε να ψωνίσουμε::lol::lol::lol:

Bob_o_mastoras
29/04/2015, 22:21
Tελικα τωρα που διαβασα και τα specs του Multi για το 2015 δεν υστερει σε τιποτα! Μαλλον υπερεχει κιολας με την αυτοματη ρυθμιση (πλην της manual που διαθετει και το ΚΤΜ) αναρτησεων αναλογα των συνθηκων, DSS (στην εκδοση S) ομως..
Οποτε γραψε λαθος..
Αλλα και παλι το ΚΤΜ θα επερνα! :look:

daz
29/04/2015, 22:58
vkats και τα δύο είναι σουπερ ντούπερ στα χαρτιά αλλά και στα διαφορα συγκριτικά. Δεν βγάζεις άκρη έτσι, πίστεψέ με.

Κάνε μια βόλτα από τις αντιπροσωπίες και δες τις μηχανές από κοντά. Κάτσε επάνω, δες την αίσθηση του βάρους, δες τι σε φτιάχνει και τι σε χαλάει στην κάθε μία.

Αν και πάλι δε μπορείς να αποφασίσεις δες ποια έχει το πιο ωραίο κλειδί. :lol:

Το ντουκι ίσως είναι λίγο πιο ιδιαίτερο μηχανάκι απ' το κτμ πράγμα που μάλλον θα φανεί και στην συντήρηση.

Για προβλήματα δεν το έχω ψάξει αλλά γενικά οι ducatisti τα 'χουν κρυφό καμάρι.

Bob_o_mastoras
29/04/2015, 23:02
Το ντουκι ίσως είναι λίγο πιο ιδιαίτερο μηχανάκι απ' το κτμ πράγμα που μάλλον θα φανεί και στην συντήρηση.

Για προβλήματα δεν το έχω ψάξει αλλά γενικά οι ducatisti τα 'χουν κρυφό καμάρι.

Εχει αραιη συντηρηση παντως. Service καθε 15.000 χλμ και ρυθμιση βαλβιδων ανα 30.000.
Το vtec της Ductati ομως ειναι υποπτο.. :ninja:

lykourgi
29/04/2015, 23:03
Νομίζω ότι το 1290 μπορείς να το δοκιμάσεις.

Δες εδώ : https://www.ktm.com/gr/dealer-service/book-a-test-ride.html#.VUFGck3GOCi

taisteal
29/04/2015, 23:06
KTM .+-

amyroukai
29/04/2015, 23:19
1290 μόνο γιατί θεωρητικά περνάει χωματόδρομους πιο άνετα. Αλλιώς τα θεωρώ ισοδύναμα μεγάλου τουρισμού μηχανάκια.

vkats
30/04/2015, 02:18
Νομίζω ότι το 1290 μπορείς να το δοκιμάσεις.

Δες εδώ : https://www.ktm.com/gr/dealer-service/book-a-test-ride.html#.VUFGck3GOCi

Μόλις το είδα πήγα αμέσως να κλείσω. Δυστυχώς στην αντιπροσωπεία της θεσσαλονίκης δεν....

Το έχει όμως η αντιπροσωπεία των Τρικάλων ρε πστμ!!!! Λες να πεταχτώ...;;;

zopas
30/04/2015, 06:25
Αν θελεις να κανεις εντυπωση γυρω σου, να σε κοιτανε και να βιωνεις ότι εκτος απο μηχανη εχεις και εργο τεχνης σιγουρα την ιταλιδα..Προσωπικα θα την ειχα παντα καθαρη στην πενα και θα εκανα μονο βολτες Σαββατοκυριακο σε καμια παραλιακη, τις άλλες μερες θα την ειχα απέναντι μου να την θαυμαζω στατικα σαν γλυπτο...εννοείτε ότι θα ειχα και καποιο χοντα για τις καθημερινες μου ανάγκες...αν θελεις όμως εργαλειο φθορας σε καθημερινη βαση, ΚΤΜ ..Σιγουρα πιο ασχημο( για μενα) αλλα το..Ντακαρ είναι εδώ...Θα την ειχα στο γκαραζ μου απλα και καθε μερα εξορμηση παντου και δεν θα ειχα δευτερη μηχανη...

Αυτό λεει το ονειρο..αλλα ποσοι μπορουν όχι μονο να τις αγορασουν αλλα και να τις συντηρουν σωστα?...Αν ειχα να διαλέξω παντως ονειρο, την ιταλιδα σιγουρα...Μοιαζει σαν γλυπτο, ένα ομορφο κορακι εν κινησει, ειδικα στο κοκκινομαυρο, ενώ είναι και στην αιχμη της τεχνολογιας και νομιζω και 20 κιλα ελαφρυτερη από την αυστριακη..

lykourgi
30/04/2015, 07:15
Λες να πεταχτώ...;;;

Δεν το αφήνεις καλύτερα;
Κοστίζει η βόλτα στα Τρίκαλα........................................................19.000€ περίπου. :winka:

lykourgi
30/04/2015, 07:17
εννοείτε ότι θα ειχα και καποιο χοντα για τις καθημερινες μου ανάγκες

:lol:

vkats
30/04/2015, 07:32
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Δεν το αφήνεις καλύτερα;
Κοστίζει η βόλτα στα Τρίκαλα........................................................19.000€ περίπου. :winka:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

spyrakos35
30/04/2015, 07:32
Αν θελεις να κανεις εντυπωση γυρω σου, να σε κοιτανε και να βιωνεις ότι εκτος απο μηχανη εχεις και εργο τεχνης σιγουρα την ιταλιδα..Προσωπικα θα την ειχα παντα καθαρη στην πενα και θα εκανα μονο βολτες Σαββατοκυριακο σε καμια παραλιακη, τις άλλες μερες θα την ειχα απέναντι μου να την θαυμαζω στατικα σαν γλυπτο...εννοείτε ότι θα ειχα και καποιο χοντα για τις καθημερινες μου ανάγκες...αν θελεις όμως εργαλειο φθορας σε καθημερινη βαση, ΚΤΜ ..Σιγουρα πιο ασχημο( για μενα) αλλα το..Ντακαρ είναι εδώ...Θα την ειχα στο γκαραζ μου απλα και καθε μερα εξορμηση παντου και δεν θα ειχα δευτερη μηχανη...

Αυτό λεει το ονειρο..αλλα ποσοι μπορουν όχι μονο να τις αγορασουν αλλα και να τις συντηρουν σωστα?...Αν ειχα να διαλέξω παντως ονειρο, την ιταλιδα σιγουρα...Μοιαζει σαν γλυπτο, ένα ομορφο κορακι εν κινησει, ειδικα στο κοκκινομαυρο, ενώ είναι και στην αιχμη της τεχνολογιας και νομιζω και 20 κιλα ελαφρυτερη από την αυστριακη..


σύμφωνα με τα παραπάνω,

αν κάνεις βόλτες πέρα από την παραλιακή, ΚΤΜ
αν περιορίζεσαι ούτως ή άλλως στην παραλιακή Δουκάτι

δεν περιγράφω άλλο γιατί θα φάω κίτρινη....

vkats
30/04/2015, 07:41
Παντως για ταξίδι (δικάβαλος, τριβάλιτσος κλπ) δύο βδομάδες στο εξωτερικό θα προτιμούσα το ΚΤΜ. Μου δίνει μια αίσθηση στιβαρότητας και ασφάλειας μεγαλύτερη απο το Duc. Αυτό μόνο εμφανισιακά βέβαια, σαν εικόνα. Ισως και σαν γενικότερη εικόνα της εταιρείας.

Τώρα βέβαια, ελπίζω να δουλεύουν οι μάστορες τις Τρίτες στη Ευρώπη...:lol::lol:

7Tolis
30/04/2015, 08:31
Ντουκάτι. Δεν έχω επιχειρήματα. Αυτό απλά μου αρέσει.

zannisvel
30/04/2015, 08:47
off topic alert.

θα έπαιρνα το Tracer και τα υπολοιπα σουβλακια. :)




Τωρα σοβαρα αν ειχα τα χρηματα μαλλον το duc για κανα 2 χρονια και μετα θα το αλλαζα με το 1290. και η πιτα ολόκληρη και ο σκυλος χορτατος.

RaGe_Raptor
30/04/2015, 09:01
Κανένα... :smokin:

devil's animal
30/04/2015, 09:10
ducati σαφεστατα πιο ομορφο...
ktm σαφεστατα πιο λειτουργικο-καθημερινο...

μαλλον προς το ktm κλεινω και εγω...

amyroukai
30/04/2015, 09:34
Κανένα... :smokin:

Για πες, σε τσάγιασε κανένας ντούκος σε ορεινή διαδρομή και από τότε τα μίσησες; :D

DrBig
30/04/2015, 09:43
https://www.youtube.com/watch?v=6Eu3G81D6j0

RaGe_Raptor
30/04/2015, 09:57
Για πες, σε τσάγιασε κανένας ντούκος σε ορεινή διαδρομή και από τότε τα μίσησες; :D
Σε ορεινή διαδρομή δεν τσαγιάζει το μηχάνημα μα ο μηχανοδηγός.....!!!!

πυξιδας990
30/04/2015, 11:24
το ducati γιατι ειναι κοκκινο
το ktm οχι γιατι το βγαλανε χρωμα σαμπανιζε.

πορτοκαλι κυριοι,πορτοκαλι

JGALANAKIS
30/04/2015, 12:03
Αν θελεις να τα κρατησεις πολλα χρονια και να κανεις πολλα χλμ μαζι τους καλυτερα παρε Ιαπωνα,αν ομως τα θελεις για μεχρι 20000χλμ και μετα να τα δωσεις ειναι καλα μηχανακια,απλως το κτμ ειναι πιο χωματινο απο εκει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

alex14
30/04/2015, 12:28
Αν θελεις να τα κρατησεις πολλα χρονια και να κανεις πολλα χλμ μαζι τους καλυτερα παρε Ιαπωνα,αν ομως τα θελεις για μεχρι 20000χλμ και μετα να τα δωσεις ειναι καλα μηχανακια,απλως το κτμ ειναι πιο χωματινο απο εκει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

Δηλαδη ουτε το πρωτο service δεν προλαβαινουν να κανουν ? :rolleyes:

nickald
30/04/2015, 12:29
ναι αυτά τα ευρωπαικα είναι μιας χρησης..... όταν τα σβηνεις μετα τα πας για ανακυκλωση.... γι αυτό παρε γιαπωνεζικο που δεν χαλαει... και συνεργειο με δυσκολια βρίσκεις για γιαπωνεζικο γιατι δε χαλανε αυτά....

daz
30/04/2015, 16:03
:lol:

daz
30/04/2015, 16:03
Που είναι αυτός ο P@nos όταν τον χρειάζεσαι?

Ζεύκας
30/04/2015, 16:14
Υamaha Tracer και τα υπόλοιπα βενζίνες.

Τουρινγκ/Σπορ Τουρινγκ μέχρι 1000 κυβικά. Από 1000 και πάνω είναι περιττά

vkats
30/04/2015, 20:34
Υamaha Tracer και τα υπόλοιπα βενζίνες.

Τουρινγκ/Σπορ Τουρινγκ μέχρι 1000 κυβικά. Από 1000 και πάνω είναι περιττά

Τι Tracer, τι Tiger 800 που έχω τώρα ... Μικρή διαφορά. Αμα μιλάμε για αναβάθμιση μιλάμε για αυξημένες διαστάσεις για άνεση ταξιδιού με φουλ φόρτο, αυξημένες ροπές για να μην ανακατέυεις το κιβώτιο συνέχεια και ανθεκτικότητα.

Θα αποφασίσω τον Σεπτέμβριο μετά από ένα ταξιδάκι 2500+ χλμ με το Tiger. Αλλά μάλλον για 1290 με βλέπω. Μέχρι τότε θα χουμε διαβάσει και μάθει περισσότερα για τα μηχανάκια...

Ζεύκας
01/05/2015, 00:20
Συγνώμη θες να μου πεις ότι με τον τρικύλινδρο οχτακοσάρη δεν έχεις άνεση και ροπή;

Με τον όρο "ανθεκτικότητα" τι εννοείς;

macdeath_s
01/05/2015, 01:59
Kai τα δύο είναι άψογα αλλά πραγματικό on off και χωμάτινο είναι το ΚΤΜ.

vkats
01/05/2015, 08:58
Συγνώμη θες να μου πεις ότι με τον τρικύλινδρο οχτακοσάρη δεν έχεις άνεση και ροπή;

Με τον όρο "ανθεκτικότητα" τι εννοείς;

Το 3κύλινδρο είναι εξαιρετικό μέχρι στγμής. Αλλά το έχω σπό τον Σεπτέμβριο μόνο (5.500 χλμ έχει) και δεν έχω πάει ακόμα μεγάλο ταξίδι δικάβαλος τριβάλιτσος. Μόνο βόλτα 100 χλμ δικάβαλος. Γι αυτό λέω οτι θα το αξιολογήσω στο μεγάλο ταξίδι που θα κάνω φέτος Ιταλία - Γαλλία.
Ανθεκτικότητα εννοώ την απόδοση των περιφερειακών ( φρένα, αναρτήσεις κλπ ) σε βαρειά χρήση (φορτωμένο ταξίδι με πολλά χιλιόμετρα). Οι αναρτήσεις του Tiger δεν είναι και τίποτα φοβερό. Μόνο ρύθμιση προφόρτισης πίσω έχει.

amyroukai
01/05/2015, 09:01
Πραγματικό χωμάτινο με 19/17 και 250 κιλά. Ντα φακ. Πορτοκαλί γυαλιά, άλλος;

vkats
01/05/2015, 09:17
Εχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είναι έτσι τα πραγματικά χωμάτινα. Αλλά δεν ψάχνω πραγματικό χωμάτινο αλλά ένα μεγάλο ταξιδιάρικο που να μπορεί να περάσει και 20-30 χλμ χωματόδρομο χωρίς να ξεβιδωθούν τα πάντα

ΥΓ. Καλή Πρωτομαγιά σε όλους. Να περάσετε καλά και να ξεφύγετε λίγο από τις σκοτούρες

Ζεύκας
01/05/2015, 09:53
Το 3κύλινδρο είναι εξαιρετικό μέχρι στγμής. Αλλά το έχω σπό τον Σεπτέμβριο μόνο (5.500 χλμ έχει) και δεν έχω πάει ακόμα μεγάλο ταξίδι δικάβαλος τριβάλιτσος. Μόνο βόλτα 100 χλμ δικάβαλος. Γι αυτό λέω οτι θα το αξιολογήσω στο μεγάλο ταξίδι που θα κάνω φέτος Ιταλία - Γαλλία.
Ανθεκτικότητα εννοώ την απόδοση των περιφερειακών ( φρένα, αναρτήσεις κλπ ) σε βαρειά χρήση (φορτωμένο ταξίδι με πολλά χιλιόμετρα). Οι αναρτήσεις του Tiger δεν είναι και τίποτα φοβερό. Μόνο ρύθμιση προφόρτισης πίσω έχει.

κοίτα δεν ξέρω τη τσέπη σου αλλά το να σκέφτεσαι να πουλήσεις ένα καλό τουρινγκ για να πάρεις ένα λίγο καλύτερο θα σκάσεις αρκετά χιλιάρικα.

τα φρένα του τι πρόβλημα έχουν;
όσο για τις αναρτήσεις παίρνεις ένα άφτερμάρκετ αμορτισέρ και όταν είναι να πουλήσεις το μηχανάκι σου, το πουλάς ξεχωριστά.

σε ενοχλεί η σέλα; πας σε ένα σελά και στην κάνει αρχοντικότερη κι από varadero.
σε ενοχλεί ο αέρας; πας και παίρνεις ζελατίνα τζαμαρία και ηρεμείς.

δεν χρειάζεται με την παραμικρή ενόχληση να αλλάζουμε μηχανάκια.
ευτυχώς υπάρχουν του κόσμου τα αφτερμαρκετ να προσαρμόσουμε τη μηχανή στα μέτρα μας. :wave2:

vkats
01/05/2015, 10:03
κοίτα δεν ξέρω τη τσέπη σου αλλά το να σκέφτεσαι να πουλήσεις ένα καλό τουρινγκ για να πάρεις ένα λίγο καλύτερο θα σκάσεις αρκετά χιλιάρικα.

τα φρένα του τι πρόβλημα έχουν;
όσο για τις αναρτήσεις παίρνεις ένα άφτερμάρκετ αμορτισέρ και όταν είναι να πουλήσεις το μηχανάκι σου, το πουλάς ξεχωριστά.

σε ενοχλεί η σέλα; πας σε ένα σελά και στην κάνει αρχοντικότερη κι από varadero.
σε ενοχλεί ο αέρας; πας και παίρνεις ζελατίνα τζαμαρία και ηρεμείς.

δεν χρειάζεται με την παραμικρή ενόχληση να αλλάζουμε μηχανάκια.
ευτυχώς υπάρχουν του κόσμου τα αφτερμαρκετ να προσαρμόσουμε τη μηχανή στα μέτρα μας. :wave2:

Δεν διαφωνώ. Γι αυτό και είπα οτι θα κρίνω αργότερα και δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα

Ζεύκας
01/05/2015, 10:08
:beer: