PDA

View Full Version : Εναλλακτική σύνδεση ιντερνετ ????



vkats
01/05/2015, 21:59
Αλλη μία ερώτηση προς τα τζιμάνια του φόρουμ:

Μένω σε νεόκτιστο σπίτι εκτός σχεδίου πόλεως στα πέριξ της Θεσσαλονίκης εδώ και τρία χρόνια.

Απευθύνθηκα στον ΟΤΕ για σύνδεση σταθερού τηλεφώνου το οποίο δεν με ενδιαφέρει καθόλου μόνο για να μου φέρουν ιντερνετ. Μετά από χρονοβόορες διαδικασίες, πιέσεις μέσω γνωστών (αθάνατη Ελλαδάρα!!!) και επί τόπου αυτοψία έλαβα αρνητική απάντηση στο αίτημά μου με τη δικαιολογία οτι το σπίτι μου είναι "μακριά" και χρειάζεται να τοποθετήσουν ΕΞΙ (6) ολόκληρες κολώνες για να κάνουν τη σύνδεση. Το πρόβλημα είναι οτι δεν επιτρέπει η διεύθυνση να τοποθετούν πάνω από δύο για κάθε νέα σύνδεση λόγω κόστους. Οταν προσφέρθηκα να αναλάβω εγώ το επιπλέον κόστος μου απάντησαν οτι δεν προβλέπεται η διαδικασία και δεν γίνεται. Τελικά τζίφος.

Στη συνέχεια απευθύνθηκα στη Forthnet. Ρώτησα επι λέξει: επειδή δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και ο ΟΤΕ δεν αναλαμβάνει να φέρει, μπορείτε εσείς να φέρετε δική σας γραμμή; Η απάντηση ήταν ένα τεράστιο ΒΕΒΑΙΩΣ!!! Εμείς περνάμε δικές μας γραμμές. Να μην τα πολυλογώ, μπαρούφες ήταν. Κι αυτοί πατάνε πάνω στις γραμμές του ΟΤΕ οπότε πάλι κόλλησε το ζήτημα.

Εδώ και τρία χρόνια λοιπόν έχω στο σπίτι ιντερνετ μέσω κινητού και κάρτας σε iPad. Αλλά οι ταχύτητες είναι τραγικές και το κόστος μεγάλο.

Καμιά ιδέα λοιπόν; Σκέφτομαι να δοκιμάσω το δορυφορικό ιντερνετ πλέον. Εχει κανένας άποψη ή εμπειρία;

SHOOTER045
01/05/2015, 22:12
Ειχα κάποτε Vodafone σταθερό τηλέφωνο χωρίς καλώδιο, και το ρούτερ του - βάση - ήταν για σύνδεση ίντερνετ.
Με ικανοποιητικές ταχύτητες κλπ
Πρόσφατα έκανα κάτι παρόμοιο στην μάνα μου αλλά COSMOTE σταθερό που δεν απαιτεί καλώδιο κλπ, λειτουργεί και παίρνει σήμα όπως τα κινητά. Πάνε σε ένα κατάστημα ΟΤΕ / Γερμανός η Vodafone κλπ


Άσχετο προς ρετζικι είσαι?

PetranGR
01/05/2015, 22:13
Αλλη μία ερώτηση προς τα τζιμάνια του φόρουμ:

Μένω σε νεόκτιστο σπίτι εκτός σχεδίου πόλεως στα πέριξ της Θεσσαλονίκης εδώ και τρία χρόνια.

Απευθύνθηκα στον ΟΤΕ για σύνδεση σταθερού τηλεφώνου το οποίο δεν με ενδιαφέρει καθόλου μόνο για να μου φέρουν ιντερνετ. Μετά από χρονοβόορες διαδικασίες, πιέσεις μέσω γνωστών (αθάνατη Ελλαδάρα!!!) και επί τόπου αυτοψία έλαβα αρνητική απάντηση στο αίτημά μου με τη δικαιολογία οτι το σπίτι μου είναι "μακριά" και χρειάζεται να τοποθετήσουν ΕΞΙ (6) ολόκληρες κολώνες για να κάνουν τη σύνδεση. Το πρόβλημα είναι οτι δεν επιτρέπει η διεύθυνση να τοποθετούν πάνω από δύο για κάθε νέα σύνδεση λόγω κόστους. Οταν προσφέρθηκα να αναλάβω εγώ το επιπλέον κόστος μου απάντησαν οτι δεν προβλέπεται η διαδικασία και δεν γίνεται. Τελικά τζίφος.

Στη συνέχεια απευθύνθηκα στη Forthnet. Ρώτησα επι λέξει: επειδή δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και ο ΟΤΕ δεν αναλαμβάνει να φέρει, μπορείτε εσείς να φέρετε δική σας γραμμή; Η απάντηση ήταν ένα τεράστιο ΒΕΒΑΙΩΣ!!! Εμείς περνάμε δικές μας γραμμές. Να μην τα πολυλογώ, μπαρούφες ήταν. Κι αυτοί πατάνε πάνω στις γραμμές του ΟΤΕ οπότε πάλι κόλλησε το ζήτημα.

Εδώ και τρία χρόνια λοιπόν έχω στο σπίτι ιντερνετ μέσω κινητού και κάρτας σε iPad. Αλλά οι ταχύτητες είναι τραγικές και το κόστος μεγάλο.

Καμιά ιδέα λοιπόν; Σκέφτομαι να δοκιμάσω το δορυφορικό ιντερνετ πλέον. Εχει κανένας άποψη ή εμπειρία;

Χμ... πόσο κοντά έχεις το "πιο" κοντινό σπίτι;

MikeG
01/05/2015, 22:22
Ζητα απο ΟΤΕ το δορυφορικο.

George_Sp
01/05/2015, 22:29
Το δορυφορικό Ελλάδα καταρχάς έχει τεράστιο κόστος χρήσης, κατά δεύτερον είναι τόσο κακή η απόδοσή του σε καθημερινές εφαρμογές που ίσως να είναι και λίγο χειρότερο από το 3g-4g ή ότι πιάνεις εκεί που είσαι.
Τα πράγματα είναι όπως σου τα είπαν, λόγω κόστους δε θα γίνει τοποθέτηση πάνω από 2 κολόνες.
Επίσης είσαι εκτός σχεδίου και άρα απαγορεύεται να εγκριθεί το οτιδήποτε νόμιμα και σύμφωνα με τις διαδικασίες.
Τέλος να σου δώσω τη μοναδική λύση που σου έχει απομείνει.

Σύνδεση point to point με κάποιον καλό σου γείτονα ή που τέλος πάντων έχεις μια καλή συνεννόηση με την προϋπόθεση οτι μπορεί να επιτευχθεί ασύρματη ζεύξη μεταξύ των σπιτιών σας.

334878

Κόστος υλικών περί τα 200-250ευρώ για καλό εξοπλισμό και στα 2 σημεία
Κόστος εργασίας τεχνικού για να τα στήσει αν δε ξέρεις εσύ, είναι περίπου στα 100ευρώ.
Μηνιαία συνδρομή στο μιλητό με τον γείτονα να του συνεισφέρεις ένα ποσό στο λογαριασμό του ίντερνετ που έχει. συνήθως 50-50.

PetranGR
01/05/2015, 22:40
για αυτό ρώτησα για το πιο κοντινό σπίτι, αυτό που σου προτείνει ο George είναι η καλύτερη λύση της καλύτερης και πιο οικονομική.