PDA

View Full Version : Καδένα εντός 4000 χλμ. ?



Σελίδες : [1] 2

PetranGR
03/05/2015, 18:19
Όπως το λέει ο τίτλος παιδιά πριν 4000. χλμ άλλαξα γλύστρες τεντωτήρα καδένα ,καδένα.

Και ενώ τα άλλαξα όλα σε αντιπροσωπεία και όλα κομπλέ εντός 1000 χλμ. ακουγόταν ΠΑΛΙ. Πήγα πίσω και με είπαν οτι πρέπει να τρυφτούν λίγο οι γλύστρες να το αφήσω λίγο ακόμα, το έστειλα και e-mail στα κεντρικά.

Πλεόν όμως μετά από 4000 χλμ. ακούγεται πάλι και μάλιστα χειρρότερα .

Συγκεκριμένα μόνο όταν είναι 60 με 70 βαθμούς ακούγεται πάλι. (είτε πατάω συμπλέκτη είτε όχι πάλι ακούγεται).

Τα παλιά ανταλλακτικά τα έχω ότι αλλάχτηκαν,όντως κτλ.

Τι στο καλό;

(6 συνεργεία την έχουν δεί ,οι μισοί δεν ακούνε τίποτα και οι άλλοι μισοί με λένε διάφορα,ο ένας καπελότα, ο άλλος αντικραδασμικό,και ο άλλος τεντωτήρας καδένας).

pektis
03/05/2015, 18:22
Σε τέτοιες περιπτώσεις,καλό θα ήταν να μην αφήνεις το μηχανάκι στο service & να φεύγεις,αλλά να είσαι παρόν σε όλη την διαδικασία...

PetranGR
03/05/2015, 18:24
Σε τέτοιες περιπτώσεις,καλό θα ήταν να μην αφήνεις το μηχανάκι στο service & να φεύγεις,αλλά να είσαι παρόν σε όλη την διαδικασία...

μα τα παλιά τα πήρα κτλ. και όντως αλλάχτηκαν ,αυτό είναι σίγουρο καθώς υπήρχε αναφορά από honda κτλ. που είχα μιλήσει.Το θέμα είναι πως γίνεται αυτό;

(το όντως αλλάχτηκαν το βάζω με βάση ότι και πήρα στα χέρια μου και τα έχω ακόμα τα παλιά,αλλά και την αναφορά που παίχτηκε)

pektis
03/05/2015, 18:30
μα τα παλιά τα πήρα κτλ. και όντως αλλάχτηκαν ,αυτό είναι σίγουρο καθώς υπήρχε αναφορά από honda κτλ. που είχα μιλήσει.Το θέμα είναι πως γίνεται αυτό;

(το όντως αλλάχτηκαν το βάζω με βάση ότι και πήρα στα χέρια μου και τα έχω ακόμα τα παλιά,αλλά και την αναφορά που παίχτηκε)

Δεν ησουν μπροστά...δεν θα πω τπτ.άλλο...
Μακάρι να είναι όπως τα λες
Εγώ προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνω άδεια από την δουλειά & κάθομαι στο service...

PetranGR
03/05/2015, 18:36
Δεν ησουν μπροστά...δεν θα πω τπτ.άλλο...
Μακάρι να είναι όπως τα λες
Εγώ προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνω άδεια από την δουλειά & κάθομαι στο service...

Όταν ο ίδιος όμως σου λέει δεν ξέρω πότε θα το πιάσω κτλ. και θα σε πάρω τηλ. ; Τότε τι κάνεις; με λίγα λόγια να αποφύγει το να είσαι εκεί ... παρότι αντιπροσωπεία γάρ.

Τέλος πάντων,το θέμα είναι ότι ακουγόταν από τα πρώτα χλμ. το θέμα αυτό το ξεχνάμε. Μπορεί να είναι κάτι πλην της καδένας λες;

έχω στείλει πάλι ήδη e-mail στην honda

pektis
03/05/2015, 18:38
Όταν ο ίδιος όμως σου λέει δεν ξέρω πότε θα το πιάσω κτλ. και θα σε πάρω τηλ. ; Τότε τι κάνεις; με λίγα λόγια να αποφύγει το να είσαι εκεί ... παρότι αντιπροσωπεία γάρ.

Τέλος πάντων,το θέμα είναι ότι ακουγόταν από τα πρώτα χλμ. το θέμα αυτό το ξεχνάμε. Μπορεί να είναι κάτι πλην της καδένας λες;

έχω στείλει πάλι ήδη e-mail στην honda

Έχω αλλάξει πρόσφατα τεντοτηρα καδενας& καδένα,χωρίς κανένα πρόβλημα...
Τι να σου πω;......

PetranGR
03/05/2015, 18:44
Έχω αλλάξει πρόσφατα τεντοτηρα καδενας& καδένα,χωρίς κανένα πρόβλημα...
Τι να σου πω;......

τα νεύρα μου τσατάλια θα γίνουν. Τέλος πάντων,αναγκαστικά θα το πάω σε ένα ακόμα συνεργείο που φυμίζεται εδώ Θεσσαλονίκη να το ακούσει ,να με πεί την γνώμη του (πάνε 3 φίλοι μου σε αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα με καλές τιμές) .

Απλά λέω μήπως μπορεί να είναι κάτι άλλο ρε παιδάκι μου γιατί είναι στάνταρ οι θερμοκρασίες που συμβαίνει αυτό,και αυτό γινόταν και πριν την αλλαγή.

pektis
03/05/2015, 18:55
τα νεύρα μου τσατάλια θα γίνουν. Τέλος πάντων,αναγκαστικά θα το πάω σε ένα ακόμα συνεργείο που φυμίζεται εδώ Θεσσαλονίκη να το ακούσει ,να με πεί την γνώμη του (πάνε 3 φίλοι μου σε αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα με καλές τιμές) .

Απλά λέω μήπως μπορεί να είναι κάτι άλλο ρε παιδάκι μου γιατί είναι στάνταρ οι θερμοκρασίες που συμβαίνει αυτό,και αυτό γινόταν και πριν την αλλαγή.

Δεν δικαιολογείται να ακούγεται η καδένα μετά την αλλαγή...
Μακάρι να πανε όλα καλά.

PetranGR
03/05/2015, 18:58
Δεν δικαιολογείται να ακούγεται η καδένα μετά την αλλαγή...
Μακάρι να πανε όλα καλά.

αυτό λέω και εγώ.

Δεν δικαιολογείτε, αλλά και η honda τότε μου είχε πεί ότι δεν μπορούν να ξέρουν τι φταίει σε ένα μοτέρ του 2007, και την κατάσταση του,και από που μπορεί να προέρχεται αυτό.
Τέλςο πάντων,αν ρίξει κανείς καμία ακόμα ιδέα θα χαρώ.

toyar
03/05/2015, 20:33
ακου τι μου εχει τυχει σε cbf250
τα 2-3 τελευταια χρονια τετοια εποχη που αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια κουδουνιζει η καδενα
μαλιστα κουδουνιζει οπως λες οχι κρυα οχι ζεστη αλλα σε μια ενδιαμεση θερμοκρασια
2 φορες εχω σκεφτει να αλλαξω τεντωτηρα και μεχρι να το αποφασισω σταματαει και δεν ξανακουγεται ουτε καλοκαιρι ουτε χειμωνα
κι εγω δεν εχω καταλαβει τι μπορει να παιζει αλλα τελικα ουδεν προβλημα

vaska
03/05/2015, 20:39
Ρε συ Πετραν αυτόματο τεντωτήρα δεν έχει το μηχανάκι σου? Ρε μήπως κόλλησε η μαλακία και θέλει ένα ξέσφιγμα και μετά πάλι σφίξιμο και θα είναι όλα οκ??

Μη βάζεις με το μυαλό σου τα χειρότερα, δες πρώτα τις απλές λύσεις.

alexzafeir
03/05/2015, 21:17
Τι αλυσίδα έβαλες; Θα πώ μια μ@λ@κι@ ..... μήπως λέω μήπως οφείλεται στην ποιοτητα της;

notakos600
04/05/2015, 14:05
Πετράν, φρόντισέ το σύντομα μην σου καρφώσει καμιά βαλβίδα και τρέχεις φιλαράκι. Κάνε ότι σου είπε ο Βάσκα, κάποια μαλ@κία παίζει με τον αυτόματο τεντωτήρα.

sapila racing
04/05/2015, 14:29
Συγκεκριμένα μόνο όταν είναι 60 με 70 βαθμούς ακούγεται πάλι. (είτε πατάω συμπλέκτη είτε όχι πάλι ακούγεται).


Δεν παίζει αυτό, κατι εχεις μπερδέψει.

pektis
04/05/2015, 14:51
Δεν παίζει αυτό, κατι εχεις μπερδέψει.

Μου εκανε και εμενα εντυπωση αυτο με την θερμοκρασια...

PetranGR
04/05/2015, 15:32
Ρε συ Πετραν αυτόματο τεντωτήρα δεν έχει το μηχανάκι σου? Ρε μήπως κόλλησε η μαλακία και θέλει ένα ξέσφιγμα και μετά πάλι σφίξιμο και θα είναι όλα οκ??

Μη βάζεις με το μυαλό σου τα χειρότερα, δες πρώτα τις απλές λύσεις.

δεν διαφωνώ.Ναι,αυτόματο καινούργιο κιόλας πριν 4.000 χλμ .αλλάχτηκε. Πως γίνεται να κολλήσει;


Τι αλυσίδα έβαλες; Θα πώ μια μ@λ@κι@ ..... μήπως λέω μήπως οφείλεται στην ποιοτητα της;

Μαμά honda OEM


Πετράν, φρόντισέ το σύντομα μην σου καρφώσει καμιά βαλβίδα και τρέχεις φιλαράκι. Κάνε ότι σου είπε ο Βάσκα, κάποια μαλ@κία παίζει με τον αυτόματο τεντωτήρα.

αυτό φοβάμαι.


Δεν παίζει αυτό, κατι εχεις μπερδέψει.


Μου εκανε και εμενα εντυπωση αυτο με την θερμοκρασια...

και όμως δεν λέω ψέμματα.

Όσο και αν τρελώ ακούγεται,αν κρυώσει και μετά το βάλεις μπρος δεν ακούγεται τίποτα . Όταν φτάσει στην θερμοκρασία που λέω κροταλίζει.
Μετά αν την σβήσω την βάλω μετά από 30 λεπτά μπρος και είναι στην ίδια θερμοκρασία πάλι θα κροταλίζει,αν όμως αλλάξει η θερμοκρασία δεν ακούγεται το κροτάλισμα.

Όταν είναι τελείως κρύο δεν ακούγεται τίποτα.

Coyote.V
04/05/2015, 20:03
Αν ο τεντωτήρας έχει φθαρεί πάλι άλλαξε και καδένα γιατί μάλλον θα έχει κάποιο πρόβλημα - ατέλεια από κατασκευής και θα τον τρώει.

PetranGR
04/05/2015, 20:21
Αν ο τεντωτήρας έχει φθαρεί πάλι άλλαξε και καδένα γιατί μάλλον θα έχει κάποιο πρόβλημα - ατέλεια από κατασκευής και θα τον τρώει.

γίνεται να έχει φθαρεί ο τεντωτήρας ;

Και γιατί το κάνει μόνο σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες; σήμερα που βγήκα 2-3 φορές και έκανα απόσταση καθόμουν και το άκουγα,λες και ήταν κονσέρτο για να προσέξω την θερμοκρασία και πότε το κάνει.

Παγωμένη μηχανή τίποτα,στους 35 τίποτα ,στους 40 τίποτα,στους 60 περίμενα να το ακούσω αλλά το άκουσα καθαρά στους 58 σήμερα.

Μετά από μια θερμοκρασία ,ξανά δεν ακούγεται τίποτα. Κοντεύω να αρχίσω τα καντήλια.

Γιατί το λέω; γιατί αν είναι η καδένα θα έπρεπε να κουδουνίζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ,και όχι μόνο σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες.

toyar
04/05/2015, 20:48
εφοσον σε κανονικη θερμοκρασια δεν ακουγεται δεν κινδυνευει να πηδηξει
για τα ενδιαμεσα θα σταματησει ξαφνικα οπως ξεκινησε

gior-gos
04/05/2015, 22:11
Στην αρχη της φθορας του τεντωτηρα, η καδενα ακουγεται λιγο οταν το μηχανακι ειναι κρυο και κυριως στο κλεισιμο του γκαζιου. Οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα. Αν δεν τον αλλαξεις, η καδενα σταδιακα θα ακουγεται ολο και πιο δυνατα και σε ολες τις θερμοκρασιες. Θα ακουγεται συνεχεια δηλαδη. Σε σενα ομως συμβαινει το αντιθετο - ακουγεται κατευθειαν μονο οταν ειναι ζεστο. Το βγαλε - βαλε του τεντωτηρα δεν ειναι ξεβιδωνω - βιδωνω - τέλειωσα. Δεν ειναι δηλαδη κατι εντελως απλο. Μαλλον καποια ματσακονιά στην τοποθετηση πρεπει να χει γινει..

Bowleno
05/05/2015, 15:20
Honda ρε πστμ....τι τα θέλετε τα άχρηστα μπουρδέλα; πάρε ιταλικό, petran, να δεις το φως το αληθινόν :smokin:


:D:p

theofilos888
05/05/2015, 15:36
Πως το λεει ο κτήνος; Καταραμενα μηχανακια..... !!!!!!! Αγιασμό προσπάθησες; ;)

PetranGR
05/05/2015, 17:01
εφοσον σε κανονικη θερμοκρασια δεν ακουγεται δεν κινδυνευει να πηδηξει
για τα ενδιαμεσα θα σταματησει ξαφνικα οπως ξεκινησε

Στην αρχη της φθορας του τεντωτηρα, η καδενα ακουγεται λιγο οταν το μηχανακι ειναι κρυο και κυριως στο κλεισιμο του γκαζιου. Οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα. Αν δεν τον αλλαξεις, η καδενα σταδιακα θα ακουγεται ολο και πιο δυνατα και σε ολες τις θερμοκρασιες. Θα ακουγεται συνεχεια δηλαδη. Σε σενα ομως συμβαινει το αντιθετο - ακουγεται κατευθειαν μονο οταν ειναι ζεστο. Το βγαλε - βαλε του τεντωτηρα δεν ειναι ξεβιδωνω - βιδωνω - τέλειωσα. Δεν ειναι δηλαδη κατι εντελως απλο. Μαλλον καποια ματσακονιά στην τοποθετηση πρεπει να χει γινει..

Honda ρε πστμ....τι τα θέλετε τα άχρηστα μπουρδέλα; πάρε ιταλικό, petran, να δεις το φως το αληθινόν :smokin:
:D:p

Πως το λεει ο κτήνος; Καταραμενα μηχανακια..... !!!!!!! Αγιασμό προσπάθησες; ;)

Το πήγα και σήμερα 2 φορές,δεν ακουγόταν τίποτα. Όντως και ο άνθρωπος παραξενεύτηκε,μου λέει δεν ακούγεται κάτι λέω το ξέρω γιατί ούτε και εγώ το ακούω.

Τέλος πάντων η γνώμη του ,με είπε είναι ότι αν φοβόμασταν καδένα κτλ. θα ακουγόταν και στις 40 και στις 60 και στις 80,ακόμα και κρύο και όταν μαρσάρουμε κινητήρα κτλ. εσένα δεν ακούγεται και φαίνετε,όντως το πήγα από τους 40 με τα χέρια,και το κοιτάξαμε μέχρι 98. Μετά ξανά πήγα βόλτα γύρισα πάλι 60-70 και τίποτα.

Καταραμένα Honda!

Να δώ πότε θα βγεί η άκρη...

sniper
05/05/2015, 17:04
...

Να δώ πότε θα βγεί η άκρη...

Όταν βάλεις ωτοσπίδες.

alex k8
07/05/2015, 14:46
ο τεντωτηρας αυτος δουλευει με τη πιεση λαδιου οπως σε κατι ευρωπαικα?

pektis
06/06/2015, 10:20
τελικα??

teogtp
06/06/2015, 10:21
Θα πηρε ωτασπιδες.:D

pektis
06/06/2015, 11:28
Θα πηρε ωτασπιδες.:D

:lol:

PetranGR
06/06/2015, 11:34
Όταν βάλεις ωτοσπίδες.


ο τεντωτηρας αυτος δουλευει με τη πιεση λαδιου οπως σε κατι ευρωπαικα?


τελικα??


Θα πηρε ωτασπιδες.:D


:lol:

Τελικά , η μηχανή είναι εδώ και 2 εβδομάδες συνεργείο.Ζητήσαμε χάρη από ένα άλλο μοτέρ , να πάρουμε τον τεντωτήρα του να δούμε αν όντως είναι αυτό, το πήραμε και πάλι κάνει τα ίδια με το δικό μου. Οπότε παραγγείλαμε καινούργιο τεντωτήρα, τα εντόσθια του όντως μου τα έδειξε είναι καινούργια κτλ. γλύστρες και καδένα.
Από εβδομάδα αναμένουμε τον νέο τεντωτήρα.
Αν δεν , γίνει και με τον καινούργιο όπως είπε και το παλικάρι για να μην με ζορίσει,θα τον κρατήσει για εκείνον, και απλά θα παραγγείλω έναν μηχανικό APE που είδα σε forum Αμερικής ότι τα χρησιμοποιούν πάρα πολύ στα CBR.

http://ape-store.com/shopsite/page4.html

HT600RR (use gasket #EC814)




Γιατί ,λέει και ο ίδιος ξεκάθαρα ότι ακούγετε ότι είναι η καδένα,και ότι έιναι περίεργο ότι το κάνει μια κρύο μια ζεστό μια όλη την ώρα κτλ. αφού μου πρότεινε πάρε σπίρτο πότισε το με βενζίνη και απλά βάλε το φωτιά :D

thunder ace
06/06/2015, 12:24
μου θυμησες ενα ιδιο προβλημα που ειχα το 84-85,με ενα cbx 550 που ειχα.Κρυο δεν ακουγες τιποτα .Οταν ηταν σχετικα ζεστο κουδουναγε.Οταν ηταν πολυ ζεστο δεν ακουγες σχεδον τιποτα.Ηταν κατι με την καδενα (λεγανε τα μαστορια) αλλα ποτε δεν εμαθα ,γιατι το πουλησα.

teogtp
06/06/2015, 12:30
μου θυμησες ενα ιδιο προβλημα που ειχα το 84-85,με ενα cbx 550 που ειχα.Κρυο δεν ακουγες τιποτα .Οταν ηταν σχετικα ζεστο κουδουναγε.Οταν ηταν πολυ ζεστο δεν ακουγες σχεδον τιποτα.Ηταν κατι με την καδενα (λεγανε τα μαστορια) αλλα ποτε δεν εμαθα ,γιατι το πουλησα.

Δεν μου λες .....................
Θεσσαλονικη το πουλησες;
:tooth:

thunder ace
06/06/2015, 15:28
Δεν μου λες .....................
Θεσσαλονικη το πουλησες;
:tooth:

Αθηνα.Παντως λεγανε τοτε,επειδη κουδουναγαν ολα τα 550,οτι αμα αλαζαμε τεντωτηρα φτιαχνει.

PetranGR
12/06/2015, 23:16
να το βάλω φωτιά;

Ντάξει έχει αλλαχθεί γλύστρες τεντωτήρας και καδένα (εχθές αλλάχθηκε ο τεντωτήρας έχω και τον παλιό δηλαδή που είχε 1000 χλμ έχω και τον καινούργιο ούτε 30 χλμ ) και πάλι ακούγεται....

Το συνεργείο ευτηχώς δέχετε πίσω τον τεντωτήρα τον καινούργιο γιατί και εκείνοι δεν μπορούν να καταλάβουν τι παίζει.Οπότε αύριο το πάω και μάλλον θα παραγήγειλω μηχανικό

APE από Αγγλία μπας και ...

Κατά τα άλλα τι μπορεί να είναι; Είναι ξεκάθαρα ο θόρυβος του τεντωτήρα το είπαν και οι ίδιοι αλλά τα αλλάζεις και πάλι ακούγεται.

Στράτος88
14/06/2015, 11:33
Δεν γίνεται να είναι και οι 3 τεντωτήρες μάπα. Και ο μηχανικός τεντωτήρας τι θα σου κάνει? Θα σφίγγεις μέχρι να σταματήσει?
Δεν είναι και λίγα τα μηχανάκια που κυκλοφορούν με καργαρισμένους καλύπτοντας άλλα προβλήματα.
Το μηχανάκι σου από την στιγμή που καδένα γλύστρες, γρανάζια είναι εντάξει με τον γνήσιο τεντωτήρα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ.
Πόσα χλμ έχεις? Βαλβίδες κτλ να φανταστώ έκανες?
Ανέβασε ένα καλό ηχητικό γιατί ακουγεται πολύ περίεργο. Εκεί που έκανες τις αλλαγές τι σου είπαν για τον θόρυβο?

Επίσης για ποιό μηχανάκι πρόκειται????

PetranGR
14/06/2015, 13:32
Δεν γίνεται να είναι και οι 3 τεντωτήρες μάπα. Και ο μηχανικός τεντωτήρας τι θα σου κάνει? Θα σφίγγεις μέχρι να σταματήσει?
Δεν είναι και λίγα τα μηχανάκια που κυκλοφορούν με καργαρισμένους καλύπτοντας άλλα προβλήματα.
Το μηχανάκι σου από την στιγμή που καδένα γλύστρες, γρανάζια είναι εντάξει με τον γνήσιο τεντωτήρα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ.
Πόσα χλμ έχεις? Βαλβίδες κτλ να φανταστώ έκανες?
Ανέβασε ένα καλό ηχητικό γιατί ακουγεται πολύ περίεργο. Εκεί που έκανες τις αλλαγές τι σου είπαν για τον θόρυβο?

Επίσης για ποιό μηχανάκι πρόκειται????

Έλα μου ντε δεν ξερω. Μια ακούγεται μια όχι και ο ήχος έχετε από την δεξιά μεριά στο τεντωτηρα.
Ναι, ακόμα και αντιπροσωπία και σε άλλα συνεργεία παντού τα ίδια.
Ναι ελεγμένα είναι ολα.Δαιμονισμενο σε λεω

Nostradamus
14/06/2015, 18:51
Πετραν θα παθεις στο τελος...

Δεν κοιτας λιγο να χαλαρωσεις, καλοκαιρι ειναι, πανε κανε τα μπανια σου, Ζπρωξε και λιγο και ασχολησου και με αλλα πραγματα..

Αν το μηχανακι το βλεπει καποιος σε σοβαρο συνεργειο, κανεις τα προβλεπομενα, και το παρακαλουθεις οσο πρεπει ε μετα αν κατι ειναι να παει στραβα θα παει οτι και να κανεις...

Εχει περισσοτερο σοβαρα πραγματα να ασχολεισαι εκει εξω..

Φιλικα στο λεω..

PetranGR
14/06/2015, 19:08
Πετραν θα παθεις στο τελος...

Δεν κοιτας λιγο να χαλαρωσεις, καλοκαιρι ειναι, πανε κανε τα μπανια σου, Ζπρωξε και λιγο και ασχολησου και με αλλα πραγματα..

Αν το μηχανακι το βλεπει καποιος σε σοβαρο συνεργειο, κανεις τα προβλεπομενα, και το παρακαλουθεις οσο πρεπει ε μετα αν κατι ειναι να παει στραβα θα παει οτι και να κανεις...

Εχει περισσοτερο σοβαρα πραγματα να ασχολεισαι εκει εξω..

Φιλικα στο λεω..

δεν διαφωνώ,απλά αυτή η ιστορία τραβάει απο πέρυσι ,δεν με τραβάει πίσω στα σχέδια μου καθόλου πίστεψε με και την σχόλη μου τελείωνω και όλα ,πάνε κανονικά απλά είναι κάτι περίεργο που συμβαίνει και το μοιράστηκα εδώ μπας και βγάλουμε καμία ετοιμυγορία ή άποψη κτλ.

3 συνεργεία με όνομα στην Σαλόνικα το έχουν δεί, και η αντιπροσωπεία μαζί, όλη για καδένα λένε,και η καδένα + τεντωτήρας είναι αλλαγμένες σαν καινούργιες.

Θα βρώ ηχογράφηση κάπου την είχα στο κινητό να την ανεβάσω να ακούσετε.

pektis
15/06/2015, 11:54
δεν διαφωνώ,απλά αυτή η ιστορία τραβάει απο πέρυσι ,δεν με τραβάει πίσω στα σχέδια μου καθόλου πίστεψε με και την σχόλη μου τελείωνω και όλα ,πάνε κανονικά απλά είναι κάτι περίεργο που συμβαίνει και το μοιράστηκα εδώ μπας και βγάλουμε καμία ετοιμυγορία ή άποψη κτλ.

3 συνεργεία με όνομα στην Σαλόνικα το έχουν δεί, και η αντιπροσωπεία μαζί, όλη για καδένα λένε,και η καδένα + τεντωτήρας είναι αλλαγμένες σαν καινούργιες.

Θα βρώ ηχογράφηση κάπου την είχα στο κινητό να την ανεβάσω να ακούσετε.

Εισαι σιγουρος οτι εχουν γινει αλλαγη;
Τι άλλο να πω;.......δεν δικαιολογειται μετα απο αλλαγη να ακουγεται...

PetranGR
15/06/2015, 13:11
Εισαι σιγουρος οτι εχουν γινει αλλαγη;
Τι άλλο να πω;.......δεν δικαιολογειται μετα απο αλλαγη να ακουγεται...

ναι είμαι σιγουρος.

εεχθές δεν ακουγόταν σήμερα πάλι ακούστηκε μόλις γύρισα σπίτι και την άφησα ρελαντι.

toyar
15/06/2015, 13:21
οταν αλλαχθηκε η καδενα μπηκε περαστη ή κοπηκε και ξαναπονταριστηκε;

PetranGR
15/06/2015, 13:53
οταν αλλαχθηκε η καδενα μπηκε περαστη ή κοπηκε και ξαναπονταριστηκε;

περάστεΟΕΜ

toyar
15/06/2015, 14:16
περάστεΟΕΜ

παρακαλω;:confused::D

007mastras
15/06/2015, 15:18
Τι μηχανάκι έχεις φίλε??
Εγώ έχω το xt660 και η μηχανή βαράει σάν να είναι μέσα όλα αρυθμηστα...μέχροι και 2 μαστοροι που το είδαν μου είπαν ναι βαράει κάτι έχει το μηχανάκι..τελικά δέν το κάνω τιποτα γιατι έμαθα και άκουσα ο ίδιος οτι το μοτερ μου είναι έτσι κ αλιώς φασαριόζικο.
Να πώ εδώ οτι βαλβίδες είναι ρυθμησμένες με λίγα λόγια το άφησα όπος είναι γιατί έτσι είναι ο κινητήρας..αλλα όοοοοοχι οι μαστόροι θα το βγάλουν προβλιματικό εκειι να ρυθμήσουν βαλβίδες να παρουν το 100αρικο....Λες και δέν ξέρουν οτι έτσι είναι το μοτέρ...ντουκάτι έχεις ακούσει?

PetranGR
16/06/2015, 12:47
παρακαλω;:confused::D

Τo autocorrect έκανε την ζημειά.
Περαστή και είναι ΟΕΜ.

Εχθές πάλι την μισή μέρα δεν ακουγόταν και την άλλη μισή ακουγόταν.
Σήμερα,με είπε ο μάστορας να τον πάρω τηλ. για να πάρει και εκείνος με την σειρά του άλλους μηχανικούς να πάρει γνώμες γιατί του φαίνεται περίεργο. Ακόμα και δε στην αντιπροσωπεία.
Ε,ρε θα τους τρελάνω όλους λέμε!


Τι μηχανάκι έχεις φίλε??
Εγώ έχω το xt660 και η μηχανή βαράει σάν να είναι μέσα όλα αρυθμηστα...μέχροι και 2 μαστοροι που το είδαν μου είπαν ναι βαράει κάτι έχει το μηχανάκι..τελικά δέν το κάνω τιποτα γιατι έμαθα και άκουσα ο ίδιος οτι το μοτερ μου είναι έτσι κ αλιώς φασαριόζικο.
Να πώ εδώ οτι βαλβίδες είναι ρυθμησμένες με λίγα λόγια το άφησα όπος είναι γιατί έτσι είναι ο κινητήρας..αλλα όοοοοοχι οι μαστόροι θα το βγάλουν προβλιματικό εκειι να ρυθμήσουν βαλβίδες να παρουν το 100αρικο....Λες και δέν ξέρουν οτι έτσι είναι το μοτέρ...ντουκάτι έχεις ακούσει?

Όχι,δεν είναι ότι θα μου το βγάλουν σκάρτοι εκείνοι.
Εγώ προσωπικά το ακούω και όσοι τυχαίνει να είναι τριγύρω μου όταν πάμε βόλτες κτλ. δεν είναι όλοι άτιμη φάρα.

theofilos888
16/06/2015, 15:05
Φιλε μου πετραν, ..... δεν εχω λογια. Αν θυμασαι στο ειχα πει και παλιοτερα. Ασε τους θορυβους και σκισε το μηχανακι σου να το χαρεις. Δε θελεις να με ακουσεις. Πες μου λοιπον ποιος ειναι ο αποτερος σκοπος, που προσεχουμε τα μηχανακια που καβαλαμε. Για να μην παθουν τιποτα και να μην μας τα δωσουν στα χερια. Γιατι ολα αυτα στοιχιζουν λεφτα. Και χρονο χωρις την καλη μας για βολτες.
Μετα απο ολη αυτη την περιπετεια που τραβας, και με λυπει αφανταστα να ξερεις, τι καταλαβες; Εγινες κολλητος με 3 συνεργεια της θεσσαλονικης, εδωσες ενα σημαντικο ποσο σε τεντωτηρες καδενες και λοιπα ψιψινια και μηχανακι δεν εχεις ευχαριστηθει. Αποψη μου.... επειδη ακρη δε θα βγαλετε, θα σου κρεμασουν κουδουνια σαν τον παραξενο της θεσσαλονικης και μετα κλαφτα...... παρε το μηχανακι σου, βγαλτο εγνατια και πιες του το αιμα. Πολυ!!!! Λιωστο που λεμε!!!!! Αν το μοτερ ζησει, δεν θα ξανακουσεις την καδενα. Θα χαρχαλαει ολοκληρο. Αν, παρελπιδα, ζησει, αλλαξε του ενα μοτερ και ολα μια χαρα. Φανταζομαι πως οι ανοχες του μοτερ σου ειναι μεγαλυτερες και ακουγεται. Δε μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Αληθεια, στον παλιογερο το πηγες εκει πανω να στο δει;

notakos600
16/06/2015, 15:53
Μην τα σκίζετε τα μηχανάκια.
Μπορεί να έρθουν χρόνια φτώχειας και ανέχειας και δεν θα βρίσκετε ούτε βίδα.

theofilos888
16/06/2015, 15:58
Μην τα σκίζετε τα μηχανάκια.
Μπορεί να έρθουν χρόνια φτώχειας και ανέχειας και δεν θα βρίσκετε ούτε βίδα.

Αν εσυ αυτες τις εποχες τρως με χρυσα κουταλια, νομιζω ειναι λιγο παραδοξο. Τα χρονια φτωχειας, που μπορει να ερθουν, δε θα μας απασχολει καθολου, πιστεψε με, η βιδα, το μοτερ, τα μηχανακια και λοιπες πολυτελειες! Αν ζουμε, θα τρωμε ο ενας τον αλλο. Εχεις φαει γατα, να δεις νοστιμη που ειναι; ;)

notakos600
16/06/2015, 16:02
Αν εσυ αυτες τις εποχες τρως με χρυσα κουταλια, νομιζω ειναι λιγο παραδοξο. Τα χρονια φτωχειας, που μπορει να ερθουν, δε θα μας απασχολει καθολου, πιστεψε με, η βιδα, το μοτερ, τα μηχανακια και λοιπες πολυτελειες! Αν ζουμε, θα τρωμε ο ενας τον αλλο. Εχεις φαει γατα, να δεις νοστιμη που ειναι; ;)

Γιατί εσύ έχεις φάει;

theofilos888
16/06/2015, 16:10
Γιατί εσύ έχεις φάει;

Ειχαμε εναν π......η σουβλατζη, που μια εποχη μας τις ταισε. Και σκυλο. Αστα.... πονεμενη ιστορια..... :cry:

notakos600
16/06/2015, 16:15
Ειχαμε εναν π......η σουβλατζη, που μια εποχη μας τις ταισε. Και σκυλο. Αστα.... πονεμενη ιστορια..... :cry:

Άμα είναι έτσι εγώ έχω φάει ένα petshop. :lol:

007mastras
16/06/2015, 16:19
Άμα είναι έτσι εγώ έχω φάει ένα petshop. :lol:

Και εγώ μια απο τα ίδια...


Αλλα με την καδένα τί εγίνε τελικά??:D:D

notakos600
16/06/2015, 16:20
...και η καδένα το βιολί της...

007mastras
16/06/2015, 16:22
Buahahahah :bawl:

theofilos888
16/06/2015, 16:24
...και η καδένα το βιολί της...

Μηπως εχει εγκλωβιστει κανα γατι εκει μεσα; Λεω εγω τωρα...... :bawl:

notakos600
16/06/2015, 16:25
Μηπως εχει εγκλωβιστει κανα γατι εκει μεσα; Λεω εγω τωρα...... :bawl:

Τι μλκς :bawl:

PetranGR
16/06/2015, 23:44
Φιλε μου πετραν, ..... δεν εχω λογια. Αν θυμασαι στο ειχα πει και παλιοτερα. Ασε τους θορυβους και σκισε το μηχανακι σου να το χαρεις. Δε θελεις να με ακουσεις. Πες μου λοιπον ποιος ειναι ο αποτερος σκοπος, που προσεχουμε τα μηχανακια που καβαλαμε. Για να μην παθουν τιποτα και να μην μας τα δωσουν στα χερια. Γιατι ολα αυτα στοιχιζουν λεφτα. Και χρονο χωρις την καλη μας για βολτες.
Μετα απο ολη αυτη την περιπετεια που τραβας, και με λυπει αφανταστα να ξερεις, τι καταλαβες; Εγινες κολλητος με 3 συνεργεια της θεσσαλονικης, εδωσες ενα σημαντικο ποσο σε τεντωτηρες καδενες και λοιπα ψιψινια και μηχανακι δεν εχεις ευχαριστηθει. Αποψη μου.... επειδη ακρη δε θα βγαλετε, θα σου κρεμασουν κουδουνια σαν τον παραξενο της θεσσαλονικης και μετα κλαφτα...... παρε το μηχανακι σου, βγαλτο εγνατια και πιες του το αιμα. Πολυ!!!! Λιωστο που λεμε!!!!! Αν το μοτερ ζησει, δεν θα ξανακουσεις την καδενα. Θα χαρχαλαει ολοκληρο. Αν, παρελπιδα, ζησει, αλλαξε του ενα μοτερ και ολα μια χαρα. Φανταζομαι πως οι ανοχες του μοτερ σου ειναι μεγαλυτερες και ακουγεται. Δε μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Αληθεια, στον παλιογερο το πηγες εκει πανω να στο δει;

ποιον παλιόγερο;

foogr01
17/06/2015, 00:04
ποιον παλιόγερο;

Σε βρίσκω αδιάβαστο. Άνοιξε ένα θεματάκι, Πέμπτη κατά προτίμηση, ο τίτλος να αναφέρει κάτι για τα ηλεκτρικά και μέσα να λες ότι είναι τα προεόρτια για την Παρασκευή.

Θα εμφανιστεί, αλλά δεν το έμαθες από μένα :ninja:

PetranGR
17/06/2015, 00:06
Σε βρίσκω αδιάβαστο. Άνοιξε ένα θεματάκι, Πέμπτη κατά προτίμηση, ο τίτλος να αναφέρει κάτι για τα ηλεκτρικά και μέσα να λες ότι είναι τα προεόρτια για την Παρασκευή.

Θα εμφανιστεί, αλλά δεν το έμαθες από μένα :ninja:

κάτι μου λέτε εσείς τώρα αλλά δεν ...

Dennis-
17/06/2015, 00:10
Μην ξεχασεις να το γραψεις στην καθαρευουσα :lol:

Για τον oldman σου λενε που ειναι μαστερ!

PetranGR
17/06/2015, 00:11
Μην ξεχασεις να το γραψεις στην καθαρευουσα :lol:

Για τον oldman σου λενε που ειναι μαστερ!

δεν το γνώριζα.

Μακάρι να το δεί τότε το θέμα μπας και έχει καμία ιδέα.

Dennis-
17/06/2015, 00:16
Παντος φιλαρακι να αλλαζεις μαστορες συνεχεια δεν ειναι καλο γιατι ολο και καποιος θα σου βγαζει κατι παραπανω για να στα φαει λαμογια υπαρχουν πολλα. Πηγες σε καποιον που σου ειπε οτι θα στο κανει και δεν εγινε? Η να φταει καποιος αλλος παραγοντας ξερω γω

PetranGR
17/06/2015, 00:24
Παντος φιλαρακι να αλλαζεις μαστορες συνεχεια δεν ειναι καλο γιατι ολο και καποιος θα σου βγαζει κατι παραπανω για να στα φαει λαμογια υπαρχουν πολλα. Πηγες σε καποιον που σου ειπε οτι θα στο κανει και δεν εγινε? Η να φταει καποιος αλλος παραγοντας ξερω γω

στο τέλος θα βγεί λάθος συμπέρασμα.

Δεν πήγα και στους 3 και πλήρωσα και στους 3.Το 1 ήταν το κλασσικό μου συνεργείο, του έλεγα ότι υπάρχει θέμα και δεν το παραδεχόταν ,μια -δυο-τρείς εεε του π***στη , λέω στο τέλος θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά ώστε να πάρει περισσότερα λεφτά.
Πήγα σε 1 ακόμα, που είπε ότι δεν ακούει ούτε αυτός κάτι ,και του μοιάζει μια χαρά. (Δεν ακουγόταν ο ήχος εκείνη την στιγμή)
Πήγα και στον 3, που έτυχε μπροστά του να κουδουνίσει και να μου λέει είναι ο τεντωτήρας 100% λέω έχει αλλαχθεί πριν λίγα σχετικά χλμ.δεν γίνεται να είναι .Με λέει κάτσε να το βάλουμε και αν δεν είναι,τότε σου δίνω τα λεφτά και βλέπουμε.Το θέμα είναι ότι και τον καινούργιο που βάλαμε πάλι μια ακούγεται μια δεν ακούγεται,τώρα 2 μέρες δεν ακουγόταν που λέει ο λόγος,σήμερα που πήγα βόλτα και γύρισα,ακούστηκε μόλις πάρκαρα.

Ε,κοντεύω να σκάσω και εγώ αλλά και οι υπόλοιποι που δεν βγάζουν άκρη,και δεν είναι ψυχολογικό γιατί και άλλα παιδιά με μηχανές μου το είπαν ότι κάτι ακούγεται τακ τακ τακ!

PetranGR
17/06/2015, 00:29
Audio File

Θα το ακούσετε πιστεύω ...

https://goo.gl/6Ka68F

Dennis-
17/06/2015, 00:32
Αμα κανει σαν χουσβαρνα ειναι τεντωτηρας. Τεσπα δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω! Καλα ξεμπερδεματα!!

PetranGR
17/06/2015, 00:37
Αμα κανει σαν χουσβαρνα ειναι τεντωτηρας. Τεσπα δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω! Καλα ξεμπερδεματα!!

Στον ήχο που παρέθεσα ίσως το ακούσεις ελαφρά,συνήθως κάνει πιο δυνατά από αυτό που θα ακουστεί.

skylaros
17/06/2015, 01:15
Σταθερά επαναλαμβανόμενος ήχος άρα από κάποιο κινητό μέρος του μοτέρ αφού είσαι σε στάση. Τώρα να πω τη μ2λακία μου μήπως έχεις αλλάξει καμιά εξάτμιση και συντονίζει κάτι από εκεί στον κύκλο καυσαερίων ? Μη βαράτε το είπα πως λέω παπάρα!

PetranGR
17/06/2015, 01:25
Σταθερά επαναλαμβανόμενος ήχος άρα από κάποιο κινητό μέρος του μοτέρ αφού είσαι σε στάση. Τώρα να πω τη μ2λακία μου μήπως έχεις αλλάξει καμιά εξάτμιση και συντονίζει κάτι από εκεί στον κύκλο καυσαερίων ? Μη βαράτε το είπα πως λέω παπάρα!
εν κίνηση δεν μπορώ να καταλάβω αν το κανει. Ούτε αν ανεβάσεις στροφές γιατί κάνει θόρυβο η εξάτμιση κτλ.

Αν το αφήσεις ρελαντι πότε κάνει και πότε δεν κάνει θόρυβο

εξάτμιση έχει αλλαχθεί εδώ και πολύ καιρό και δεν ακουγόταν τίποτα ποτε.

007mastras
17/06/2015, 09:41
Εμενα μια χαρα μιου ακουγεται που να ακουσεις πως κανει το χτ...

amyroukai
17/06/2015, 09:47
Αυτό το "το κάνει και δεν το κάνει" είναι λίγο phantom sound, ε; Αν ήταν βλάβη, θα το έκανε, τέλος. Από τη στιγμή που έχεις αλλάξει όλα τα πιθανά "αναλώσιμα" που σχετίζονται με τον ήχο που κυνηγάς, τι συζητάς Πετράν... Τι περιμένεις να σου πουν, άνοιξέ το κάνε το Blueprinting και περίμενε να δεις τι θα βρουν και αν βρουν κάτι;

PetranGR
17/06/2015, 09:50
Αυτό το "το κάνει και δεν το κάνει" είναι λίγο phantom sound, ε; Αν ήταν βλάβη, θα το έκανε, τέλος. Από τη στιγμή που έχεις αλλάξει όλα τα πιθανά "αναλώσιμα" που σχετίζονται με τον ήχο που κυνηγάς, τι συζητάς Πετράν... Τι περιμένεις να σου πουν, άνοιξέ το κάνε το Blueprinting και περίμενε να δεις τι θα βρουν και αν βρουν κάτι;

Όχι,δεν περιμένω φυσικά κάτι τέτοιο όσο να'ναι είναι και μηχανή του 2007.Λογικό να έχει ανοχές διαφορειτκές κτλ.

Απλά μου φαίνεται περίεργό ότι έρχετε και φεύγει και είναι ο ήχος ξεκάθαρα ίδιος με του τεντωτήρα όταν κροταλίζει.

Ίσως περίμενα ότι και κάποιος ακόμα θα είχε το ίδιο θέμα, ή θα ήξερε τι και πως ώστε να ξέρω πως να το διορθώσω μια και καλή.

amyroukai
17/06/2015, 09:55
Μα τα άλλαξες όλα και δεν έφτιαξε! Χαλάρωσε και κάτσε να φχαριστηθείς το εργαλείο...

theofilos888
17/06/2015, 10:19
Μα τα άλλαξες όλα και δεν έφτιαξε! Χαλάρωσε και κάτσε να φχαριστηθείς το εργαλείο...

Δεν με ακουει.... 2 χρονια του το λεω..... :(

gior-gos
17/06/2015, 12:46
Audio File

Θα το ακούσετε πιστεύω ...

https://goo.gl/6Ka68F

Αν θες να ακουγεται ο κινητηρας πιο καθαρα βουλωσε μ ενα πανι την εξατμιση.

Δεν ακουω κατι παντως..

PetranGR
17/06/2015, 13:40
Δεν με ακουει.... 2 χρονια του το λεω..... :(

σήμερα το πήγα, να πάρω τα λεφτά πίσω θα μπεί ξανά ο παλιός (που είναι πάλι καινούργιος ούτε 1000 χλμ.) ώστε να πάρω τα λεφτά και να αγοράσω έναν μηχανικό να τελείωνουμε,και αν δεν απλά το κρατάω μέχρι να σκορπίσει το πήρα απόφαση.


Αν θες να ακουγεται ο κινητηρας πιο καθαρα βουλωσε μ ενα πανι την εξατμιση.

Δεν ακουω κατι παντως..

Πίστεψε με τώρα θα ακούσεις ,πρωί με 40 βαθμούς στο μοτέρ,από μικρόφωνο κινητού που ακούγεται ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχέση με την πραγματικότητα.

https://goo.gl/X9Xu5e

ακούγεται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

gior-gos
17/06/2015, 14:18
Πίστεψε με τώρα θα ακούσεις ,πρωί με 40 βαθμούς στο μοτέρ,από μικρόφωνο κινητού που ακούγεται ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχέση με την πραγματικότητα.

https://goo.gl/X9Xu5e

ακούγεται ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

Ναι κατι ακουγεται τωρα αλλά δε μου ακουγεται για καδενα..

Dennis-
17/06/2015, 15:21
Βαλβιδες εχεις κανει?

PetranGR
17/06/2015, 15:32
Ναι κατι ακουγεται τωρα αλλά δε μου ακουγεται για καδενα..

σαν τι τότε;


Βαλβιδες εχεις κανει?

Ναι.

gior-gos
17/06/2015, 16:47
σαν τι τότε;

Σαν να χτυπαει κατι στην κεφαλή ισως (ναι ξερω, και η καδενα απ την κεφαλή περνάει) αλλά...

Αστο. Δεν εχω ιδεα. Αυτα που λεω βασιζονται σ ενα μηχανακι που ειχα παλιοτερα και εκανε ακριβως τον ιδιο ηχο. Το μόνο που θυμαμαι απ το πορισμα τοτε ηταν κατι κοκορακια καπου στην κεφαλή. Πιασ τ αυγο και κουρευτο ομως..

Το σιγουρο ειναι οτι η περίπτωσή σου θελει ψαξιμο και το ψαξιμο θελει χρονο και τον χρονο που εχουν οι μαστορες τους συμφερει να τον αφιερωνουν σε εργασιες ρουτινας.

Αν πας σε άλλο μαστορα παιζει να κατσει ν ασχοληθει να στο φτιαξει για να σε πιασει πελατη. Αυτος που το πηγαινεις ξερει οτι σ εχει πελατη και θα στο κοιταξει σοβαρα όποτε ευκολύνεται.

Αν θες να παραμεινεις στον μαστορα που εισαι, ή περιμενεις να στο φτιαξει όποτε μπορεσει, ή πας συνεχεια και του ζαλιζεις τ αρχιδια μεχρι να τον κανεις ν απηυδήσει και να κατσει να στο φτιαξει. Να στο φτιαξει οριστικα ομως οχι να σ εχει στο πηγαινελα.

Με τόσο καιρο ομως που εχει τραβηξει η ιστορια σου, προσωπικα θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις άλλο. Οπως σου ειπε και ο Θεοφιλος παραπανω, παράτα το παίδεμα και πιασε τις βολτες. Αν οντως υπαρχει προβλημα, θα ενταθει κι άλλο. Και τοτε θα ναι και πιο ευκολο για τον μαστορα να κανει διαγνωση.

:beer:

Grafton 505
17/06/2015, 20:56
Τα συμπτώματα ξεκινήσανε εκείνη την αποφράδα μέρα που πήγες να ρυθμίσεις βαλβίδες μόνος σου, ξεχάστικες και φράκαρες την καδένα ;

Ή υπήρχαν από πριν ;

PetranGR
17/06/2015, 22:52
Τα συμπτώματα ξεκινήσανε εκείνη την αποφράδα μέρα που πήγες να ρυθμίσεις βαλβίδες μόνος σου, ξεχάστικες και φράκαρες την καδένα ;

Ή υπήρχαν από πριν ;

ώχοοο προπολού υπήρχαν.

Coyote.V
18/06/2015, 00:00
Την περίπτωση ο θόρυβος να προέρχεται από κάποιο μπεκ την έχεις εξετάσει ; Τα μπεκ κάνουν ένα τακ τακ πολύ σιγανό αλλά δεν σου υπογράφουν ότι δεν θα κάνουν περισσότερη φασαρία... Δεν ξέρω και τι μηχανάκι έχεις ρε φίλος !

amyroukai
18/06/2015, 01:17
CBR600RR το οποίο κοντεύει να γίνει εξίσου θρυλικό με το CBR NC29 αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμα. Το παλεύει όμως με τα ποστάκια του ο Πετράν... :bawl:

PetranGR
18/06/2015, 07:55
Την περίπτωση ο θόρυβος να προέρχεται από κάποιο μπεκ την έχεις εξετάσει ; Τα μπεκ κάνουν ένα τακ τακ πολύ σιγανό αλλά δεν σου υπογράφουν ότι δεν θα κάνουν περισσότερη φασαρία... Δεν ξέρω και τι μηχανάκι έχεις ρε φίλος !

ναι αλλά μπορεί μια να ακούγονται και μια όχι ? πιο πάνω έχω βάλει και ηχογράφηση.


CBR600RR το οποίο κοντεύει να γίνει εξίσου θρυλικό με το CBR NC29 αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμα. Το παλεύει όμως με τα ποστάκια του ο Πετράν... :bawl:

αγορι μου σαν την μηχανή μου δεν έχει κοντεύει να γίνει θρύλος σαν το NR750. Τι να μου κλασει το NC29?

007mastras
18/06/2015, 09:20
δοκίμασε να φουλάρεις με βενζίνη 100αρα? μπορει να ειναι χτυπος απο την αυταναφλεξη της βενζίνης..
και να στο κάνει όποτε πχ την εχεις παρκαρισμένη στον ηλιο και η βενζίναι είναι ζεστη,η οταν την εχεις σε δροσερο μέρος να μήν στο κάνει,δέν ξέρω λέω εγω τώρα...δωκίμασε να δείς άν στο κάνει το βραδάκι που έχει δροσούλα

PetranGR
18/06/2015, 09:49
δοκίμασε να φουλάρεις με βενζίνη 100αρα? μπορει να ειναι χτυπος απο την αυταναφλεξη της βενζίνης..
και να στο κάνει όποτε πχ την εχεις παρκαρισμένη στον ηλιο και η βενζίναι είναι ζεστη,η οταν την εχεις σε δροσερο μέρος να μήν στο κάνει,δέν ξέρω λέω εγω τώρα...δωκίμασε να δείς άν στο κάνει το βραδάκι που έχει δροσούλα

κοίταξε για έναν περίεργο λόγο αυτό που λες έχει μια βάση.Αλλά το έχει κάνει και νύχτα...

Αλλά κατά τα άλλα όντως όσες φορές σκέφτομαι ότι στον ήλιο το έκανε πιο πολλές φορές δεν είναι και άδικο τελείως.

Τέλος πάντων,σήμερα πάω να την πάρω πίσω μαζί με τα λεφτά μου,πίσω,και έχει μπεί πάλι ο παλιός τεντωτήρας (1000χλμ που λέμε) .
Ώστε να παραγγείλω τον ΑΡΕ.Μπας και ...

Γιατί έμαθα από ένα άλλο συνεργείο ,από γνωστό γνωστού που είχε CBR, και ο κολλητός του είχε το CBR το 1000.Ότι τους κουδούνιζε και αυτούς ,συνέχεια ότι και αν έκαναν,και τελικά ήταν μέσα στο μοτέρ το άνοιξε ,και είχε δεί ότι η καδένα σε όλα τα CBR πίσω από την γλύστρα την πλαστική αφήνει μεγάλο κενό σαν γωνία.
Οπότε τι έκανε; Ζέστανε και λύγισε το πλαστικό, ώστε να μικρίνει ο χώρος ,και έβαλε τεντωτήρα με καστάνια από Kawasaki ER-6N σε συνδιασμό με της Honda,μιλάμε για αλχημίες. Ένωσε δηλαδή 2 τεντωτήρες ώστε να μείνει με καστάνια κτλ. μόνο προς τα εμπρός πίεση δηλαδή κτλ. και δεν του ξανά κουδούνησε, μετά από 1 εβδομάδα τράκαρε και όταν πήρε το 1000άρι το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να βάλει αυτό επάνω που το έχει εώς σήμερα.

Ότι να'ναι όμως,εγώ σε τέτοια διαδικασία ΔΕΝ μπαίνω. Απλά το γράφω για το αρχείο.
Ότι ίσως 1/10 μπορεί ο μηχανικός να κάνει δουλειά.

007mastras
18/06/2015, 10:59
Παντος για τα επόμενα 2 γεμισματα βάλε 100αρα έτσι για δοκιμή ποτε δεν ξερεις η 100αρα αυταναυλέγετε πολυ ποιο δυσκολα απ'οτι η 95αρα περισοτερα οκτάνια=σταθερό καυσιμο.
Ο κρότος που ακούγετε στο μοτέρ σου μπορεί να είναι και αυτό βάζεις πάντα απο το ίδιο βενζιναδικο?

daz
18/06/2015, 11:04
A ρε πετράν!

Πόσο σου έχει φτάσει το μπουρδέλο ρε φίλε?

Αν έπαιρνες κανένα ντουκάτι που κουδουνίζει από καινούργιο δεν θα άκουγες περιττούς θορύβους και θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο.

PetranGR
18/06/2015, 13:31
Παντος για τα επόμενα 2 γεμισματα βάλε 100αρα έτσι για δοκιμή ποτε δεν ξερεις η 100αρα αυταναυλέγετε πολυ ποιο δυσκολα απ'οτι η 95αρα περισοτερα οκτάνια=σταθερό καυσιμο.
Ο κρότος που ακούγετε στο μοτέρ σου μπορεί να είναι και αυτό βάζεις πάντα απο το ίδιο βενζιναδικο?

Ναι πάντα σε ίδιο έμπιστο. (ΕΚΟ)


A ρε πετράν!

Πόσο σου έχει φτάσει το μπουρδέλο ρε φίλε?

Αν έπαιρνες κανένα ντουκάτι που κουδουνίζει από καινούργιο δεν θα άκουγες περιττούς θορύβους και θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο.

Ναι,δεν θα άκουγα γιατί θα κροτάλιζε όλο.

Όχι ,ότι αυτό δεν κροταλίζει αν ακούσεις πιο πάνω θα καταλάβεις.

notakos600
18/06/2015, 15:50
Το άκουσα Πέτρο.
Μόνο κάποιος άσχετος θα έλεγε πως δεν ακούει κάτι.
Να προτείνω κάτι που το σκέφτηκα μόλις τώρα;
Απομόνωσε/φίμωσε με κάποιο τρόπο την εξάτμιση, αγόρασε ένα στηθοσκόπιο όπως αυτά που έχουν οι γιατροί και ξεκίνα το ακουστήρι.

PetranGR
18/06/2015, 17:01
Το άκουσα Πέτρο.
Μόνο κάποιος άσχετος θα έλεγε πως δεν ακούει κάτι.
Να προτείνω κάτι που το σκέφτηκα μόλις τώρα;
Απομόνωσε/φίμωσε με κάποιο τρόπο την εξάτμιση, αγόρασε ένα στηθοσκόπιο όπως αυτά που έχουν οι γιατροί και ξεκίνα το ακουστήρι.

Το έχω ξανα κάνει μια φορά αυτό με την εξάτμιση ,αλλά ρε συ το να την δουλεύω με "κλειστή" τάπα ή κάποιο πανί κτλ. δεν θα μου την κάνει να κλατάρει ; Εννοώ,ότι θα σβήσει η μηχανή ή θα προκαλέσω κάποια ζημειά με το ότι τα καυσαέρια μένουν μέσα;

Πλέον μόνο αυτό με το ακουστικό μένει να κάνω.

notakos600
18/06/2015, 17:06
Το έχω ξανα κάνει μια φορά αυτό με την εξάτμιση ,αλλά ρε συ το να την δουλεύω με "κλειστή" τάπα ή κάποιο πανί κτλ. δεν θα μου την κάνει να κλατάρει ; Εννοώ,ότι θα σβήσει η μηχανή ή θα προκαλέσω κάποια ζημειά με το ότι τα καυσαέρια μένουν μέσα;

Πλέον μόνο αυτό με το ακουστικό μένει να κάνω.

Δεν είπα να την πνίξεις, βάλε στην άκρη της (τυχαίο παράδειγμα) έναν μακρύ σωλήνα απορροφητήρα για να ακούγεται πιο πέρα.
Πάντως με τα ακουστικά θα πέσεις διάνα, υποθέτω.

PetranGR
18/06/2015, 18:31
Δεν είπα να την πνίξεις, βάλε στην άκρη της (τυχαίο παράδειγμα) έναν μακρύ σωλήνα απορροφητήρα για να ακούγεται πιο πέρα.
Πάντως με τα ακουστικά θα πέσεις διάνα, υποθέτω.

δεν παίζει να βρώ κάτι τέτοιο :P

gior-gos
19/06/2015, 00:56
Το έχω ξανα κάνει μια φορά αυτό με την εξάτμιση ,αλλά ρε συ το να την δουλεύω με "κλειστή" τάπα ή κάποιο πανί κτλ. δεν θα μου την κάνει να κλατάρει ; Εννοώ,ότι θα σβήσει η μηχανή ή θα προκαλέσω κάποια ζημειά με το ότι τα καυσαέρια μένουν μέσα;

Θα βουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θ ακους - θα ξεβουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θα βγαζει τα καυσαερια - θα βουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θ ακους - θα ξεβουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θα βγαζει τα καυσαερια κτλ κτλ...

PetranGR
19/06/2015, 17:16
Θα βουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θ ακους - θα ξεβουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θα βγαζει τα καυσαερια - θα βουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θ ακους - θα ξεβουλωνεις για 5 δευτερολεπτα - θα βγαζει τα καυσαερια κτλ κτλ...

Done.

Για κάποιο λόγο σήμερα παρότι μέχρι τους 65 κουδουνίζαμε σαν ducati σε βόλτα.

Γύρισα σπίτι και άκουγα, ο ήχος δεν μου κάνει να προέρχετε από τον τεντωτήρα...

Αν όπως κοιτάμε από πίσω μεριά την μηχανή ,
Δεξιά έχουμε την καμπάνα με τον τεντωτήρα,τις γλύστρες κτλ. ο ήχος ερχόταν πιο αριστερά τελικά,που έχει κενό κάπως η μηχανή ,όπως δείχνω στην εικόνα ...

337409

toyar
19/06/2015, 18:26
αντι για σχημα δεν βαζεις μια φωτο του σημειου;

amyroukai
19/06/2015, 18:38
Να ξηλώσει τα πλαστικά για να φΟΥτογραφήσει το μοτέρ μωρέ;

PetranGR
19/06/2015, 18:56
όσο και αν έψαξα βίντεο στο νετ ό ήχος που βγάζω έιναι ίδιος με άλλους με cbr rattle sound που έχουν στο Youtube, όλοι έγραφαν ότι το πρόβλημα είναι στο CCT (τεντωτήρα). Άλλοι έγραφαν ότι το άλλαξαν και 2 φορές και την λύση την βρήκαν μόνο με μηχανικό τεντωτήρα της APE.
Ο άλλος έγραψε τα καπελότα τον βαλβδίδων είναι εκτός ορίων,ρύθμιση δεν έκανα ούτε πριν 5000 χλμ.

Εγώ λέω να κάνω κάτι τελευταίο να τελείωνουμε,αν πάρω μηχανικό και βάλω το συνεργείο να τον βάλει,θα τους πώ να ανοίξουν και καπάκι μέσα,να δούν βαλβίδες και την αλυσίδα μήπως έχει μεγάλο κενό κτλ. και να μετρήσουν τα καπελότα αν όλα είναι κομπλέ μπει ο μηχανικός και πάλι ακούγεται απλά τέλος μετά.

ή θα το πουλήσω θα το σκοτώσω στα λεφτά ή θα το πιώ το αίμα μέχρι να φύγω πρακτική και θα το σκορπίσω στις Σέρρες!

Γιατί σήμερα κουδούνιζε σαν ducati και στο τέλος φοβάμαι μην πηδήξει δόντι.

amyroukai
19/06/2015, 19:35
το οτι δεν φοβασαι που θα σου πηδηξει την τσεπη ειναι αστειο παντως. και στο λεω πολυ φιλικα. στο δικο μου κουδουναει το συμπαν αλλα ειναι και τα γεραματα (της μηχανης). ignore list και παμε γερα...

spyrakos35
19/06/2015, 19:47
Ειναι μικρος ακομα γιαννης....

Καποτε πληρωνα καινουριο πλαστικο για γρατζουνιτσα ενα ποντο που μονο εγω εβλεπα.....

notakos600
19/06/2015, 20:34
Ειναι μικρος ακομα γιαννης....

Καποτε πληρωνα καινουριο πλαστικο για γρατζουνιτσα ενα ποντο που μονο εγω εβλεπα.....

Αυτό έκανα κι εγώ κάποτε...