PDA

View Full Version : το triumph φρίκαρε!



tsompanis
03/05/2015, 22:23
Αυτό το κουφό ρε μάγκες δεν μου έχει τύχει και ούτε τόσα χρόνια μέσα στα φόρουμ διάβασα κάτι ανάλογο!
Εξηγούμαι...
Triumph sprint st 955i
Την βάζω μπρος κανονικά το πρωί,όλα κομπλέ και πάω στην δουλειά περίπου στο 1 χλμ.μόλις σταμάτησα και κατέβασα πλαγιοστάτη,έσβησα, κουμπωμένη πρώτη μέσα και ξαφνικά άρχισε να φέρνει γύρα η μίζα απο μόνη της!Δεν θυμάμαι πως αλλά την έσβησα.
κλειστός ο διακόπτης.κατεβαίνω και πάω να ανοίξω την πόρτα να την βάλω μέσα να δώ τι γίνεται.
Ξαφνικά και ενώ είναι παρκαρισμένη αρχίζει να βαράει απο μόνη της μιζιά συνεχόμενη!επειδή έχει ταχύτητα μέσα και φορτισμένη καλά μπαταρία προχωράει μισό μέτρο και πέφτει κάτω μου σπάει καθρέφτη και αριστερό πλαστικό και σταματάει :uplate:
Την σηκώνω και αρχίζει η μίζα πάλι να θέλει να βάλει μπρος.ο διακόπτης κλειστός!καρφωτή πρώτη με συμπλέκτη αλλά δεν παίρνει μπρος αφού είναι κλειστός ο διακόπτης!!!!εκεί η μίζα.αφήνω συμπλέκτη μήπως και σταματήσω την μίζα τιποτα!απλά έπεσαν οι στροφές της πολύ και προσπαθούσε να σπρώξει την μηχανή!
κολάω τον τροχό στον μαντρότοιχο την βάζω στον πλαγιοστάτη βγάζω το κλειδί να ανοίξω την σέλα να φτάσω μπαταρία.η μίζα παρόλο την αντίσταση της ρόδας,προσπαθούσε!
μέχρι να λύσω τον πόλο της μπαταρίας τα καλώδια είχαν πυρακτώσει!

Άφησα να περάσει κανένα μισάωρο,βάζω τον πόλο της μπαταρίας χωρίς κλειδί πάνω στην μηχανή κλεισμένο και το kill switch,άρχισε να δίνει πάλι η μίζα.
τι μπορεί να είναι?
Να την φορτώσω και να πάω σε ηλεκτρολόγο ή στην Μονή Μολυβδοσκέπαστου ως δαιμονισμένη?

Arxagelos
03/05/2015, 22:28
μόνο αυτός θα σε σώσει....call him...
334991

SHOOTER045
03/05/2015, 22:30
https://youtu.be/ggWS4tTzs60

Και κάπως έτσι αρχίζει....

tsompanis
03/05/2015, 22:35
τώρα που μου το λέτε και εσείς είμαι σίγουρος.είναι για την Μεγαλόχαρη!:bawl:

SHOOTER045
03/05/2015, 22:41
Βραχυκύκλωμα είναι
Αλλά πού είναι.
Με το κλειδί στο οφ και μιζαρε.
Μάλλον και στο μπουτον της μίζας και στο κλειδί έχεις .
Κάτι ξέρει η Suzuki που θέλει συμπλέκτη

RaGe_Raptor
03/05/2015, 22:42
....
Να την φορτώσω και να πάω σε ηλεκτρολόγο ή στην Μονή Μολυβδοσκέπαστου ως δαιμονισμένη?

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

alexzafeir
03/05/2015, 22:44
γιατι παει ο νους σας στο κακο μπορει να ειναι και αυτο
https://www.youtube.com/watch?v=-p_gdPkTH3g

vkats
03/05/2015, 22:45
Η λύση είναι απλή αδερφέ !!!

Παίρνεις ένα μπουκαλάκι αγιασμό (δεν μπορεί, θα έχει μαμά σου στο σπίτι) λύνεις το καπάκι της μίζας και την καταβρέχεις !!!

Ε θα βραχυκυκλώσει η πτάνα και θα σταματήσει !!!:a018::a018::a018:

kostaskk
03/05/2015, 22:45
έπρεπε να βάλεις νεκρα απο την αρχη για να μην πέσει κάτω
το αμεσος επόμενο ηταν άνοιγμα τις σελας και τράβηγμα ακομα και με το χερι (δηλαδη) κόψιμο του ενός καλωδίου απο την μπαταρία οσο ποιο γρήγορα γινοταν


τώρα μαντροτοιχους,κατσαβιδια και συμπλέκτες ηταν περιττα και πιθανον να δημιούργησαν φθορα ή ζημια

ελενξε τις ασφάλειες
επίσης την φισα τις κλειδαριάς ή την φισα τις μιζας αν εχει

επισης δες μην εγινε και καμια αποπειρα κλοπης. (δηλαδη να ηταν ετοιμη να την βαλουν μπρος και να φυγουν χωρις κλειδί αλλα για καποιο λογο να μην το εκαναν)

tsompanis
03/05/2015, 22:49
έπρεπε να βάλεις νεκρα απο την αρχη για να μην πέσει κάτω
το αμεσος επόμενο ηταν άνοιγμα τις σελας και τράβηγμα ακομα και με το χερι (δηλαδη) κόψιμο του ενός καλωδίου απο την μπαταρία οσο ποιο γρήγορα γινοταν


τώρα μαντροτοιχους,κατσαβιδια και συμπλέκτες ηταν περιττα και πιθανον να δημιούργησαν φθορα ή ζημια

ελενξε τις ασφάλειες
επίσης την φισα τις κλειδαριάς ή την φισα τις μιζας αν εχει

επισης δες μην εγινε και καμια αποπειρα κλοπης. (δηλαδη να ηταν ετοιμη να την βαλουν μπρος και να φυγουν χωρις κλειδί αλλα για καποιο λογο να μην το εκαναν)

προσπαθούσα να βάλω νεκρά αλλά δεν την έπαιρνε.και πως να την πάρει αφού εκείνη την ώρα η μίζα προσπαθούσε να πάρει! το έχεις κάνει ποτέ?
απόπειρα κλοπής στο χωρίο δεν παίζει.
ευχαριστώ για την απάντηση

bulmont
03/05/2015, 22:51
https://www.youtube.com/watch?v=O08w8CegEeg

tsompanis
03/05/2015, 22:51
Βραχυκύκλωμα είναι
Αλλά πού είναι.
Με το κλειδί στο οφ και μιζαρε.
Μάλλον και στο μπουτον της μίζας και στο κλειδί έχεις .
Κάτι ξέρει η Suzuki που θέλει συμπλέκτη


και η δικιά μου με πατημένο συμπλέκτη παίρνει κανονικά.
αλλά τώρα τίποτε!παίρνει κανονικά χωρίς συμπλέκτη
μάλλον κανένα καλώδιο?τι να πώ

pipe_smoker
03/05/2015, 22:52
Για κακό το έχεις?

Ξέρεις πόσοι από'δω μέσα θα παρακάλαγαν να είχαν κάτι τέτοιο?

Η μηχανή δεν κρατιέται φίλε!!!!:bawl:

Πλέον μπορείς να το φωνάζεις και κανείς δεν μπορεί να σε πει ψεύτη.

Και σου λέει μετά ότι χαρακτήρα έχουν τα ντουκάτι και τα κατέμ.
Triumph ρε.
Της έχει λείψει η βόλτα? Ούτε σε ξεκουνάει ούτε τίποτα. Παίρνει μπρος, κάνει την τσάρκα της μοναχή της, και με λίγη εκπαίδευση σου φέρνει και τσιγάρα στο γύρνα.

Εκεί που έχουν πάει οι τιμές, πιο πολύ σε συμφέρει να την πας σε ηλεκτρολόγο παρά να φέρεις παπά για αγιασμό, εξορκισμό κλπ.

tsompanis
03/05/2015, 22:53
https://www.youtube.com/watch?v=O08w8CegEeg



μα ξέρεις τι είναι να το βλέπεις παρκαρισμένο μονο του να προσπαθεί να προχωρήσει και να πέφτει κάτω? :lol:

vaska
03/05/2015, 23:20
Να την φορτώσω και να πάω σε ηλεκτρολόγο ή στην Μονή Μολυβδοσκέπαστου ως δαιμονισμένη?

Ήμαρτον πια ρε Κώστα, πήγαινε και σε καμιά εκκλησία που και που αντίχριστε
:eleison::priest:
Πάντως μόλις τ διάβασα αυτό μου ήρθε στο μυαλό, "Δαιμονισμένη λέω, δεν μπορεί"


μα ξέρεις τι είναι να το βλέπεις παρκαρισμένο μονο του να προσπαθεί να προχωρήσει και να πέφτει κάτω? :lol:

Την επόμενη μάθε της ισορροπία να μην τρώει τα μούτρα της.

amyroukai
03/05/2015, 23:23
κοιτα πραγματα, την ιδια ιστορια με καπονορντ την εχω ακουσει...


ρελεδακι λεω εγω.

aristidis540
03/05/2015, 23:28
φιλε μαλλον ειναι το κεντρικό ρελε ισχύος τις μιζας. ολα τα αλλα(κλειδι-τερματικοι διακοπτες σταντ κτλ)ειναι βοηθητικα στο να δώσουν εντολή σε αυτο το ρελε.
αυτο παίρνει απο μπαταριά και δίνει κατευθείαν στην μίζα.

vaska
03/05/2015, 23:47
κοιτα πραγματα, την ιδια ιστορια με καπονορντ την εχω ακουσει...


ρελεδακι λεω εγω.


φιλε μαλλον ειναι το κεντρικό ρελε ισχύος τις μιζας. ολα τα αλλα(κλειδι-τερματικοι διακοπτες σταντ κτλ)ειναι βοηθητικα στο να δώσουν εντολή σε αυτο το ρελε.
αυτο παίρνει απο μπαταριά και δίνει κατευθείαν στην μίζα.

Η αλήθεια είναι ότι συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες. Αν χάλασε ο μπαγάσας και οπλίζει όποτε του καπνίσει, μάλλον είναι σωστή η εκτίμησή σας!

stavrouliasp
04/05/2015, 00:09
Το ίδιο ακριβώς σε multi από το μέλος skous. Από ότι θυμάμαι για ένα ρελεδακι μου είπε. Στείλε του πμ αν θες.

Pan (dvs)
04/05/2015, 00:31
Tι στο διαολο ,ακομη και τα μηχανακια σας φουμαρουνε εκει πανω?????:hmm:










Αν θες βοηθεια,με λες.

toyar
04/05/2015, 07:10
το ρελε της μιζας εχει κολλησει
δεν χρειαζεται ουτε κλειδι ουτε kill ουτε ασφαλειες ουτε τιποτα
απλα κολλανε κλειστες οι επαφες και δινει συνεχεια ρευμα
πιθανον με ενα σφυρακι προσωρινα να ξεκολλησει
για να κινειται η μηχανη βγαλε το χοντρο καλωδιο απο το ρελε προς τη μιζα

7Tolis
04/05/2015, 07:27
Πιάσε με ένα tie wrap τον συμπλεκτη στο γκριπ μέχρι να βγάλεις τα καλώδια που πρέπει.

Ευλόγηcον.

Χρηστος FZR
04/05/2015, 16:55
ρελε μιζας κατα 99,9%.

ggs
05/05/2015, 12:57
κοιτα πραγματα, την ιδια ιστορια με καπονορντ την εχω ακουσει...


ρελεδακι λεω εγω.

κατι εχει παρει κι εμενα το αυτι μου...:cry:

ξεκινα με το ρελε της μιζας..:beer:

zopas
05/05/2015, 13:37
Χοντα και παλι χοντα...

alex14
05/05/2015, 13:40
Χοντα και παλι χοντα...

The power of sleep

:lol:

τα μονα που δεν χαλανε ποτεΣ ε ??

tsompanis
05/05/2015, 14:23
Τελικά το ρελεδακι της μίζας στάλθηκε στον μάστορα και ήταν κολλημένο!
Αμυρου, Χρήστοςfzr, toyar και stayroylias κερασμενες μπύρες όταν βρεθούμε με το καλό.

Ο μάστορας μου είπε άλλες δύο ίδιες περιπτώσεις.
Ένα βαραντερο και ένα ντουκι που ήταν Πρέβεζα παρκαρισμένο στον μωλο με κουμπωμένη πρώτη και τσουπ τσουπ έπεσε στην θάλασσα χαχαχα
:beer:

amyroukai
05/05/2015, 14:24
Άιντε καλά χιλιόμετρα και πάλι :)


Το βαραντέρο, ήταν μπλε τουλάχιστον;

Bowleno
05/05/2015, 14:33
Άιντε καλά χιλιόμετρα και πάλι :)


Το βαραντέρο, ήταν μπλε τουλάχιστον;

το ντούκι (από όσο κατάλαβα από τα γραφόμενα) ήταν που έπεσε θάλασσα.

Το βάρα έτσι κι αλλιώς δεν πάει μια, όχι να πέσει και μόνο του στην θάλασσα :D

Bob_o_mastoras
05/05/2015, 14:37
Kαι να επεφτε το Varadero στο νερο κλαϊν, το φυσικο του περιβαλον ειναι ετσι και αλλιως.
Εμεις το ζοριζουμε που το 'χουμε στη στερια.

AUFGEBRACHT
05/05/2015, 18:22
Ένα βαραντερο και ένα ντουκι που ήταν Πρέβεζα παρκαρισμένο στον μωλο με κουμπωμένη πρώτη και τσουπ τσουπ έπεσε στην θάλασσα χαχαχα

Aν έπεσε το Varadero έπρεπε να εκδοθεί άμεσα προειδοποίηση για τσουνάμι.

geez996
05/05/2015, 22:20
Εγώ πάντως δεν θα κοιμόμουν ήσυχος....

Δεσε την από καμιά μουριά καλού κακού πριν πέσεις για ύπνο....

tsompanis
05/05/2015, 22:49
Aν έπεσε το Varadero έπρεπε να εκδοθεί άμεσα προειδοποίηση για τσουνάμι.

το ντουκάτι έπεσε.το βαραντερο εδώ στα Γιάννενα.

Πλάκα πλάκα μεγάλο σκηνικό να φεύγει μόνο του...μένεις παγωτό!
Να ρωτήσω κάτι? Τι στα σκ@τά τελικά τα έχουν αυτά τα κιλσουίτς και τα παπάρια μάντολες?
τζάμπα πήγαινε έλα καλώδια και κλάιν μάιν...το μηχανάκι άντε γειά!

Bob_o_mastoras
05/05/2015, 22:55
Aλλα ρευματα κλεινει το kill switch. Εσενα πηγαινε με την μπαταρια ουσιαστικα. Το σπρωχνε η μιζα.

zopas
06/05/2015, 07:57
Kαι να επεφτε το Varadero στο νερο κλαϊν, το φυσικο του περιβαλον ειναι ετσι και αλλιως.
Εμεις το ζοριζουμε που το 'χουμε στη στερια.


Xa,xa,χα..τα διαβαζω και χαμογελω..γιατι δεν ξερω τα αλλα βαραντερο αν πανε, το δικο μου παει 215 χλμ τελικη με gps και με μονη αλλαγη ελλατηρια και ενα απλο 15αρι γραναζι μπροστα 0-100 πανε στα 3,6 δεπτλ. Σιγουρα δεν ειναι γρηγορο αλλα σιγουρα δεν ειναι και αργο..και κυριως...οτι και να τους κανεις..ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ..που ειναι και το κυριοτερο..την πρωτη (μεγαλη?) ζημια απο μονο του μου την εβγαλε στα 85.000χλμ που απλα δακρυσε η τσιμουχα στο μπροστινο καλαμι και αυτο μετα απο 8 χρονια που την αφηνω μερα νυχτα εξω παρκαρισμενη...

χε,χε,χε..οποτε μπορρουμε να συνεχιζουμε να μιλαμε για τσουναμι ...

aristidis540
06/05/2015, 08:06
το ντουκάτι έπεσε.το βαραντερο εδώ στα Γιάννενα.

Πλάκα πλάκα μεγάλο σκηνικό να φεύγει μόνο του...μένεις παγωτό!
Να ρωτήσω κάτι? Τι στα σκ@τά τελικά τα έχουν αυτά τα κιλσουίτς και τα παπάρια μάντολες?
τζάμπα πήγαινε έλα καλώδια και κλάιν μάιν...το μηχανάκι άντε γειά!

το έγραψα και στην αρχη οταν διάβασα την βλάβη,το ρελε αυτο παίρνει απ'υθειας απο την μπαταρια (αν ακουλουθησετε το πιο χοντρο καλωδιο του + θα το βρειτε)ολα τα αλλα ειναι βοηθητικα.
το θέμα ειναι οτι εαν κολλήσει η επαφή του,το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να βγάλεις τον πόλο..(σπάνιο να γινει αυτο αλλα κάποιος εδω ειναι πολύ τυχερός :bawl:)

spyrakos35
06/05/2015, 08:06
Xa,xa,χα..τα διαβαζω και χαμογελω..γιατι δεν ξερω τα αλλα βαραντερο αν πανε, το δικο μου παει 215 χλμ τελικη με gps και με μονη αλλαγη ελλατηρια και ενα απλο 15αρι γραναζι μπροστα 0-100 πανε στα 3,6 δεπτλ. Σιγουρα δεν ειναι γρηγορο αλλα σιγουρα δεν ειναι και αργο..και κυριως...οτι και να τους κανεις..ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ..που ειναι και το κυριοτερο..την πρωτη (μεγαλη?) ζημια απο μονο του μου την εβγαλε στα 85.000χλμ που απλα δακρυσε η τσιμουχα στο μπροστινο καλαμι και αυτο μετα απο 8 χρονια που την αφηνω μερα νυχτα εξω παρκαρισμενη...

χε,χε,χε..οποτε μπορρουμε να συνεχιζουμε να μιλαμε για τσουναμι ...

άστους να λένε

στην μαρίνα αλίμου το αράζεις? εγώ από τότε που έπιασαν κάτι άλλα σκάφη εκεί φωτιά το πήγα στου φλοίσβου...

:lol:

notakos600
06/05/2015, 09:06
άστους να λένε

στην μαρίνα αλίμου το αράζεις? εγώ από τότε που έπιασαν κάτι άλλα σκάφη εκεί φωτιά το πήγα στου φλοίσβου...

:lol:

Γίνεσαι κακός τώρα. :lol:

zopas
06/05/2015, 13:05
άστους να λένε

στην μαρίνα αλίμου το αράζεις? εγώ από τότε που έπιασαν κάτι άλλα σκάφη εκεί φωτιά το πήγα στου φλοίσβου...

:lol:

χε,χε,χε..εκει το ειχα...μεχρι που του εκανα καποιες μικρες μετατροπες και τωρα τρεχω πιστα .. οχι του Παντελιδη και της Παολα αλλα την κανονικη..λολ..

Bob_o_mastoras
06/05/2015, 13:35
Xa,xa,χα..τα διαβαζω και χαμογελω..γιατι δεν ξερω τα αλλα βαραντερο αν πανε, το δικο μου παει 215 χλμ τελικη με gps και με μονη αλλαγη ελλατηρια και ενα απλο 15αρι γραναζι μπροστα 0-100 πανε στα 3,6 δεπτλ. Σιγουρα δεν ειναι γρηγορο αλλα σιγουρα δεν ειναι και αργο..και κυριως...οτι και να τους κανεις..ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ..που ειναι και το κυριοτερο..την πρωτη (μεγαλη?) ζημια απο μονο του μου την εβγαλε στα 85.000χλμ που απλα δακρυσε η τσιμουχα στο μπροστινο καλαμι και αυτο μετα απο 8 χρονια που την αφηνω μερα νυχτα εξω παρκαρισμενη...

χε,χε,χε..οποτε μπορρουμε να συνεχιζουμε να μιλαμε για τσουναμι ...

Κατσε ρε μαστορα... Σε ναυτικα μιλια ποσα ειναι τα 215 χλμ;;; Με τι καιρο;;; Πριμα;;; :lol::lol:

Για να μην με παρεξηγεις, εγω ολα τα μεγαλα on-off βαπορια τα λεω. Δεν περιοριζομαι στο Varadero. Kατα τα αλλα, φυσικα και δεν θα αμφισβητησω την αξιοπιστια της Honda, την οποια στηριζω, ουτε την αξια του Varadero ως tourer.

zopas
06/05/2015, 14:04
Κατσε ρε μαστορα... Σε ναυτικα μιλια ποσα ειναι τα 215 χλμ;;; Με τι καιρο;;; Πριμα;;; :lol::lol:

Για να μην με παρεξηγεις, εγω ολα τα μεγαλα on-off βαπορια τα λεω. Δεν περιοριζομαι στο Varadero. Kατα τα αλλα, φυσικα και δεν θα αμφισβητησω την αξιοπιστια της Honda, την οποια στηριζω, ουτε την αξια του Varadero ως tourer.

Σε αυτα ολα που γραφεις δεν εχεις αδικο...οταν το αγοραζεις ειναι βαρκαδερο...επενδυεις λιγα χρηματα πανω του και γινεται βαραντερο και αυτος ειναι ο λογος της επιτυχιας του ακομη...Με λιγα χρηματα γινεται σουπερ μοτο και κυριως αθραυστο..

Pan (dvs)
06/05/2015, 14:08
Γίνεσαι κακός τώρα. :lol:

Και να πεις οτι εχει και μηχανη......

kordix
06/05/2015, 14:21
Αυτό είναι θρεντάκι, εχω λιώσει στο γέλιο :lol::lol::lol:

taisteal
06/05/2015, 14:24
Σε αυτα ολα που γραφεις δεν εχεις αδικο...οταν το αγοραζεις ειναι βαρκαδερο...επενδυεις λιγα χρηματα πανω του και γινεται βαραντερο και αυτος ειναι ο λογος της επιτυχιας του ακομη...Με λιγα χρηματα γινεται σουπερ μοτο και κυριως αθραυστο..

Τα αθραυστα μοτορια φιλε μου δεν εχουν χαρακτηρα....
Ουτε αντΒεντσουρ στοιχεια.
Αντβεντσουρ ειναι να περιμενεις την οδικη γιατι φρακαρε ο αξονας της πομωνας...


:lol::lol:

amyroukai
06/05/2015, 14:40
Εδώ είναι το θρεντ στο οποίο ξαναματαλέμε ότι το βαραντέρο έχει τη μεγαλύτερη τσουτσούνα από όλα τα άλλα μηχανάκια;

taisteal
06/05/2015, 14:50
Εδώ είναι το θρεντ στο οποίο ξαναματαλέμε ότι το βαραντέρο έχει τη μεγαλύτερη τσουτσούνα από όλα τα άλλα μηχανάκια;

Οχι,εδω λεμε ποσο μπουρδελα ειναι τα προπελεν

:bawl:

Coyote.V
06/05/2015, 20:35
Κατσε ρε μαστορα... Σε ναυτικα μιλια ποσα ειναι τα 215 χλμ;;; Με τι καιρο;;; Πριμα;;; :lol::lol:

Για να μην με παρεξηγεις, εγω ολα τα μεγαλα on-off βαπορια τα λεω. Δεν περιοριζομαι στο Varadero. Kατα τα αλλα, φυσικα και δεν θα αμφισβητησω την αξιοπιστια της Honda, την οποια στηριζω, ουτε την αξια του Varadero ως tourer.

Βαπόρια είναι... και εγώ βρακανδέρο έχω.
Δεν είναι μηχανάκι επιδόσεων αλλά:
Μπορεί τα 230-235 που έχει τελική να φαίνονται λίγα αλλά μπορεί να τα βγάζει σε ανηφόρα δικάβαλο και τριβάλιτσο με τανκμπαγκ τίνγκα που λέει ο λόγος... και στο τέλος της διαδρομής να κατεβαίνεις και να είσαι ατσαλάκωτος. Αυτή είναι και η αξία του.
Θυμάμαι σε ένα Ζ750 που είχα όταν έβαζα δεύτερο άτομο γονάτιζε... καμία σχέση με το βρακαδέρο, το φορτώνεις με δεύτερο άτομο σφίγγεις την ανάρτηση και δεν αλλάζει τίποτα στην οδήγηση.
Πάντως μετά από αυτό το μηχανάκι όλα τα άλλα μου φαίνονται ποδήλατα... βασικά έχει κρατήσει τα χαρακτηριστικά του όρου "μοτοσυκλέτα" όπως την φανταζόμαστε όταν την ακούμε... βαριά μεγάλη στιβαρή μοτο. Το να την πεις μηχανή ή μηχανάκι δεν της ταιριάζει. όπως δεν ταιριάζει και σε καμία μεγάλη ον οφφ.

amyroukai
06/05/2015, 20:56
κογιότε αν δεν κόψεις κανένα χιλιόμετρο τελικής... για τα λοιπά δεν σχολιάζω καν. Ρε κέρατα, αν σας έβριζαν το σόι λιγότερο θα σας πείραζε...

Bob_o_mastoras
06/05/2015, 20:58
Tι λιγα τα 230-235 χλμ ρε παιδια;; Με ποσα να ταξιδευεις και ποσο να τρεχεις;; Με 300;; :confused::uplate:

spyrakos35
06/05/2015, 20:59
κογιότε αν δεν κόψεις κανένα χιλιόμετρο τελικής....

Σε εχει;

notakos600
06/05/2015, 21:00
Ευτυχώς που κάνουμε πλάκα με τα χιλιόμετρα, ίσως επειδή έχουμε οργιώδη φαντασία, ποιός ξέρει;

amyroukai
06/05/2015, 21:01
Σε εχει;

στανταράκι. Ι am slow and I am proud.

zopas
06/05/2015, 21:12
Tι λιγα τα 230-235 χλμ ρε παιδια;; Με ποσα να ταξιδευεις και ποσο να τρεχεις;; Με 300;; :confused::uplate:

Δεν νομιζω να υπαρχει εστω και φτιαγμενο Βαραντερο με power commander και ακραπες εξατμισεις και αλλες χαρτογραφησεις που να πιανει αυτα τα νουμερα τελικης...Με 16αρι γραναζι και χωρις επεμβασεις οδηγας ησυχα με τελικη γυρω στα 220 στο κοντερ αλλα πεθαμεναντζιδικι στις χαμηλες, με βελτιωσεις πας καλυτερα στις χαμηλες αλλα πας πιο κατω στις τελικες..αυτο ομως νομιζω συμβαινει σε ολα τα μοτορια οταν αλλαζουμε χαρτογραφηση...

Ο λογος που συζηταμε ειναι οτι και αυτο το μηχανακι ειναι στην ιδια κατηγορια με το τιγρη τον 955 και τα δυο εχουν γραψει ιστορια αλλα το βαραντερο προτιμηθηκε σε πωλησεις αν και με λιγο λιγοτερους ιππους λογω αθανατης αξιοπιστιας, πολυ γλυκειας λειτουργιας του μοτερ που σε νανουριζει και φυσικα μετα το 2003 λογω των ανεπαναληπτων ABS/CBS φρενων που ειναι κορυφη ακομα και σημερα..

Κατα τα αλλα στο λουκ σαφεστατα μου αρεσει πιο πολυ ο τιγρης, ειδικα ο μαυρος με τις ασημι ριγες...ευχομαι στο συναδελφο να βρει λυση και να χαιρεται την μηχανη του για ππολλα πολλα χρονια γιατι αυτες οι σχεδιασεις ειναι ανεπαναληπτες..

Coyote.V
06/05/2015, 21:40
κογιότε αν δεν κόψεις κανένα χιλιόμετρο τελικής... για τα λοιπά δεν σχολιάζω καν. Ρε κέρατα, αν σας έβριζαν το σόι λιγότερο θα σας πείραζε...

Και τι θα συζητάγαμε τόση ώρα ; :p Άντε να το κάνω 220 - 225 να είμαι μέσα.

@Bob_o_mastoras

Μπορείς να ταξιδεύεις με κολλημένο το κοντέρ στα 180 όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές. :)

teogtp
06/05/2015, 22:07
Μπορείς να ταξιδεύεις με κολλημένο το κοντέρ στα 180 όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές. :)

Ρωτα και αυτους που τρωνε τα απονερα.......:tooth:

telegonos
06/05/2015, 23:42
Αυτό το κουφό ρε μάγκες δεν μου έχει τύχει και ούτε τόσα χρόνια μέσα στα φόρουμ διάβασα κάτι ανάλογο!
Εξηγούμαι...
Triumph sprint st 955i
Την βάζω μπρος κανονικά το πρωί,όλα κομπλέ και πάω στην δουλειά περίπου στο 1 χλμ.μόλις σταμάτησα και κατέβασα πλαγιοστάτη,έσβησα, κουμπωμένη πρώτη μέσα και ξαφνικά άρχισε να φέρνει γύρα η μίζα απο μόνη της!Δεν θυμάμαι πως αλλά την έσβησα.
κλειστός ο διακόπτης.κατεβαίνω και πάω να ανοίξω την πόρτα να την βάλω μέσα να δώ τι γίνεται.
Ξαφνικά και ενώ είναι παρκαρισμένη αρχίζει να βαράει απο μόνη της μιζιά συνεχόμενη!επειδή έχει ταχύτητα μέσα και φορτισμένη καλά μπαταρία προχωράει μισό μέτρο και πέφτει κάτω μου σπάει καθρέφτη και αριστερό πλαστικό και σταματάει :uplate:
Την σηκώνω και αρχίζει η μίζα πάλι να θέλει να βάλει μπρος.ο διακόπτης κλειστός!καρφωτή πρώτη με συμπλέκτη αλλά δεν παίρνει μπρος αφού είναι κλειστός ο διακόπτης!!!!εκεί η μίζα.αφήνω συμπλέκτη μήπως και σταματήσω την μίζα τιποτα!απλά έπεσαν οι στροφές της πολύ και προσπαθούσε να σπρώξει την μηχανή!
κολάω τον τροχό στον μαντρότοιχο την βάζω στον πλαγιοστάτη βγάζω το κλειδί να ανοίξω την σέλα να φτάσω μπαταρία.η μίζα παρόλο την αντίσταση της ρόδας,προσπαθούσε!
μέχρι να λύσω τον πόλο της μπαταρίας τα καλώδια είχαν πυρακτώσει!

Άφησα να περάσει κανένα μισάωρο,βάζω τον πόλο της μπαταρίας χωρίς κλειδί πάνω στην μηχανή κλεισμένο και το kill switch,άρχισε να δίνει πάλι η μίζα.
τι μπορεί να είναι?
Να την φορτώσω και να πάω σε ηλεκτρολόγο ή στην Μονή Μολυβδοσκέπαστου ως δαιμονισμένη?

Κολλημένο ρελέ μίζας. Αλλάζεις ρελέ και είσαι κομπλέ. Διάβασε περισσότερα εδώ για να ξέρεις άλλη φορά.

http://www.forumtriumph.gr/viewtopic.php?f=60&t=4837#p65452

(στο Triumph ενδέχεται το ρελέ σου, να είναι κυβικού σχήματος, αντί κυλινδρικού, δεν αλλάζει κάτι με αυτό)

Συνήθως τα ρελέ κολλάνε από την διάβρωση, στην ανοικτή θέση, οπότε πατάς μιζιά και δεν γίνεται τίποτα, αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο που συνέβη σε εσένα, να κολλήσει στην κλειστή θέση και να δίνει μίζα ατελεύτητα.

Έχω ξαναδεί περίπτωση κολλημένου ρελέ, και μάλιστα στα μέρη σου κοντά, Γιάννενα, σε Multistrada 1000.

Είμαι σχεδόν βέβαιος, άμα ανοίξεις το παλιό ρελέ, θα είναι τίγκα στην διάβρωση μέσα.

Καλή συνέχεια.

daz
07/05/2015, 01:27
Ρε γιατί δε μου το σφυρίξατε ότι το zopas και ο coyote γράφουν πάλι για το varadero να μπω να κράξω και εγώ λίγο? :lol:


Να σας πω ρε καρντάσια, σας πείραξε που το varadero έβγαλε το ίδιο πρόβλημα με ένα ducati και μια σοβρακοφανέλα και δεν μπορέσατε να κράξετε τα ευρωπαικά ε?
Γι' αυτό αρχίσατε εν' ριπή οφθαλμού να εξυμνείται το βαρίδι σας?

nickald
07/05/2015, 08:10
πρεπει να γινει ένα θρεντ με τα best of "η χοντα είναι η καλυτεροτερη".

Να τα βρίσκουμε ευκολα για στιγμες γελιου....

stam2
07/05/2015, 08:37
τελικά μάθαμε τι μάρκα ήταν το ρελέ....???? και με πόσα χρόνια ζωής στην πλάτη του??

LKOSTAS
07/05/2015, 08:50
Σου δόθηκε η ευκαιρία να έχεις υβριδικό - ηλεκτροκίνητο Triumph και εσύ πήγες και το ξαναέκανες βενζινοκίνητο.
Αν είναι δυνατόν!!!!!:lol:

Cpt. Haddock
07/05/2015, 09:00
Μα τι καθεστε και συζητατε ρε σεις? Υπάρχει περιπτωση να μπορεσει η μιζα να μετακινησει το βαραδερο? Μετακινουνται τα σκρινια απο τον τοιχο? :p

tsompanis
07/05/2015, 09:08
τελικά μάθαμε τι μάρκα ήταν το ρελέ....???? και με πόσα χρόνια ζωής στην πλάτη του??
hella ,15 ετών:D

tsompanis
07/05/2015, 09:14
Μα τι καθεστε και συζητατε ρε σεις? Υπάρχει περιπτωση να μπορεσει η μιζα να μετακινησει το βαραδερο? Μετακινουνται τα σκρινια απο τον τοιχο? :p

Εσύ να προσέχεις τα ρελεδακια. Έχεις και πολλές υγρασιες σε πιάνει και ο Ατλαντικός:D

Cpt. Haddock
07/05/2015, 09:16
Εσύ να προσέχεις τα ρελεδακια. Έχεις και πολλές υγρασιες σε πιάνει και ο Ατλαντικός:D

Η αληθεια ειναι οτι με εχουν ζωσει τα φιδια λιγο :lol: κι εμενα 15 ετων ειναι το ρελεδακι (αν δεν εχει αλλαχτει), ευτυχως την εχω σε κλειστο γκαραζ και με νεκρα.

nickald
07/05/2015, 09:23
Νέο αξεσουάρ για σωβρακοφανέλες

335162

daz
07/05/2015, 11:09
πρεπει να γινει ένα θρεντ με τα best of "η χοντα είναι η καλυτεροτερη".

Να τα βρίσκουμε ευκολα για στιγμες γελιου....

Διαχειριστές zopas και coyote. :D

Nostradamus
07/05/2015, 12:49
Και τι θα συζητάγαμε τόση ώρα ; :p Άντε να το κάνω 220 - 225 να είμαι μέσα.

@Bob_o_mastoras

Μπορείς να ταξιδεύεις με κολλημένο το κοντέρ στα 180 όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές. :)

Αστα στα 220/225 αφου τα εψησες τωρα... θα φωναξουμε και αλλους αν ειναι να προσπαθησουμε να τα χωνεψουμε.. :bawl:

Bob_o_mastoras
07/05/2015, 13:10
Διαχειριστές zopas και coyote. :D

Kαι 'γω, και 'γω!!! :D

Coyote.V
07/05/2015, 23:07
Αλήτες μηχανόβιοι...335234

daz
07/05/2015, 23:10
:lol:

zopas
14/05/2015, 12:13
Kαι 'γω, και 'γω!!! :D

μαζι σου bob for ever και ασε τους αλλους να πληρωνουν κερατιάτικα στα μαστορια...χε,χε,χε,...