PDA

View Full Version : Έσπασε ο ρεγουλατόρος της ντίζας του συμπλέκτη! (CBF-600)



el_hymador
28/10/2005, 21:28
σημερα γυρνωντας απο μια κοντινη βολτα , νοιωθω ξαφνικα ενα αποτομο μαλακωμα στην μανετα του συμπλεκτη ..... σταματαω , μου σβυνει ενω πατουσα την μανετα και παραλιγο να πεσω....παρατηρω λοιπον οτι ο ρεγουλατορος της ντιζας του συμπλεκτη εχει κοψει το σπειρωμα του ...για την ακριβεια εχει θρυματιστει το μισο σπειρωμα. ....... Αν προσθεσουμε του τριγμους απο το ταμπλο / οργανα (που εχω φαει τον κοσμο και δεν εχω βρει απο που προερχονται) την αναξιοπιστια του δεικτη βενζινης....τις απο κατασκευης στραβες βασεις των χειρολαβων συνεπιβατη , την δυσκολια εκινησης οταν το μηχανακι ειναι κρυο.......μην μας τα πρηζουν με την ποιοτητα των honda!!!!!!:mad:

ενα cbf 600s εχω....

bonepeeler
28/10/2005, 21:36
Έπρεπε να το βάλεις στις διαμάχες.


:a014:

idi
28/10/2005, 22:28
παιδια χωρις πλακα τωρα, ολα τα μηχανακια χαλανε αμα τα παραμελουμε

θελουν συνεχεια ελεγχο/λαδωμα κτλ απο εμας και απο το μηχανικο μας

FestoNero
28/10/2005, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παιδια χωρις πλακα τωρα, ολα τα μηχανακια χαλανε αμα τα παραμελουμε

θελουν συνεχεια ελεγχο/λαδωμα κτλ απο εμας και απο το μηχανικο μας
Αντε ρε! τα Χοντα δε χαλανε ρε! :nono:
Ολα τα αλλα ειναι που θελουν σερβις λαδωματα κι ιστοριες!
Τα Χοντα πλενονται κ μονα τους!
:D :D
Ακους εκει..
:wave2: :beer:

el_hymador
28/10/2005, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παιδια χωρις πλακα τωρα, ολα τα μηχανακια χαλανε αμα τα παραμελουμε

θελουν συνεχεια ελεγχο/λαδωμα κτλ απο εμας και απο το μηχανικο μας

σωστο!! αλλα δεν νομιζω οτι ειναι δικη μου η ευθυνη οταν κατι σπαει απο αστοχια υλικου , η αν στο εργοστασιο εχουν στραβα χυτηρια ......συμβαινει και το ξερω και το αποδεχομε.......ουτε με την honda εχω κατι ...αλλη μια εταιρεια μοτοσυκλετων ειναι (τυγχανει να ειναι και η μεγαλυτερη-απο αποψη μεγεθους και μονο.....) απλα μας τα εχουν πρηξει οτι βγαζει τα ποιοτικοτερα / αξιοπιστα μηχανακια ....σκατα στα μουτρα της βγαζει! ...ολα τα ιδια ειναι.......(εκτος απο τα yamaha που ειναι τα καλυτερα!!!)

Xlitos
29/10/2005, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μην μας τα πρηζουν με την ποιοτητα των honda!!!!!!:mad:

ενα cbf 600s εχω....

Η ποιότητα που λες έπαιζε πριν μερικά χρόνια.Και όσοι έχουν κόλλημα μ'αυτό είναι δικαιολογημένο γιατί τα Honda ήταν χρυσάφι στον τομέα αυτό σε σημείο που έκανε όλα τα άλλα να μοιάζουν μπακατέλες.
Πλεον είναι μικρές οι διαφορές..ανέβηκαν τα άλλα,μαλακίστηκαν στην Honda...



απλα μας τα εχουν πρηξει οτι βγαζει τα ποιοτικοτερα / αξιοπιστα μηχανακια ....σκατα στα μουτρα της βγαζει! ...ολα τα ιδια ειναι.......(εκτος απο τα yamaha που ειναι τα καλυτερα!!!)

ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
Πούλα το το παρτάλι και πάρε την άψογης ποιότητας,χωρίς προβλήματα FZS600!!

Xlitos
29/10/2005, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
σημερα γυρνωντας απο μια κοντινη βολτα , νοιωθω ξαφνικα ενα αποτομο μαλακωμα στην μανετα του συμπλεκτη ..... σταματαω , μου σβυνει ενω πατουσα την μανετα και παραλιγο να πεσω....παρατηρω λοιπον οτι ο ρεγουλατορος της ντιζας του συμπλεκτη εχει κοψει το σπειρωμα του ...για την ακριβεια εχει θρυματιστει το μισο σπειρωμα. .......

τζόγο στην μανέτα του συμπλέκτη είχες προβλέψει ν'αφήσεις;Την ντίζα την λάδωσες ποτέ;

startengine
29/10/2005, 09:10
Μην είσαι τόσο καταδικαστικός και απόλυτος. Ένας κινητήρας απροβλημάτιστος και ένα κιβώτιο που "συγχωρεί" τα όσα λάθη, δεν αξίζουν τόση απογοήτευση...!
Στραβά και αστοχίες υλικών υπάρχουν σε κάθε μηχάνημα και γενικά προιόν μαζικής παραγωγής, το θέμα είναι η συχνότητα που απαντώνται στατιστικά.
Έχω το cbf κι εγώ, είναι η πρώτη μου "μεγάλη" μηχανή που με έχει ταξιδέψει αρκετά και συνεχίζει να το κάνει χωρίς ποτέ να κάνει κιχ. Σκέψου πως δεν είχα οδηγήσει ξανά με ταχύτητες και αναλογίσου τι αυτό συνεπάγεται...:smilea:
Από συζητήσεις με φίλους, δε νομίζω να την έβγαζε καθαρή το κιβωτιάκι και μάλιστα άστρωτο στην αρχή, καμιάς άλλης στην κατηγορία της.
Για την γενικότερη ποιότητα Honda - πλαστικά, συναρμογή κλπ - παραδέχομαι πως δεν είναι δα και μια μοναδικότητα. Πιστεύω πως αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στην χώρα κατασκευής της:
Ιταλία...!
Αυτό τα λέει όλα. Εξάλλου, αν ανοίξεις τη σέλα του οδηγού, θα δεις που κάποια ορατά ηλεκτρικά έχουν πινακίδα ...Ducati!!!
:uplate: :uplate: :uplate:
Μην τα ισοπεδώνεις όλα όμως. Οδήγησε ένα XT, ένα Fazer και έλα πες μου για την απόκριση του ψεκασμού! Για τις αλλαγές που χάνεις! Δε λέωπως είναι τρελλοί αυτοί που τα έχουν, όμως κάθε τι έχει τα υπέρ και τα κατά του. Και για τη φιλικότητα και την αξιοπιστία των μηχανικών μερών της big h... γνωρίζουν μόνο όσοι έχουν οδηγήσει για καιρό δικό της μοτόρι.

Διαφωνείς???

geopitt
29/10/2005, 17:40
Ειμαι και εγω κατοχος ενος CBF600s και πραγματικα η ποιοτητα
δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλη.Οπως αναφερθηκε το μηχανακι το φτιαχνουν στην Ιταλια και σχεδιαστικε με γνωμονα το χαμηλο
κοστος (μονο το Bandit650s ειναι φτηνοτερο στην κατηγορια).
Σε σχεση λοιπον με την τιμη η ποιοτητα ειναι καλη και τελικα
αστοχιες υλικων εχει ακομα και η NASA.:lol:

el_hymador
30/10/2005, 11:45
ρε παιδια και τζογο ειχα αφησει και λιπανση εκανα τακτικα....ξαφνικα απλα παρεδωσε το πνευμα....:confused:

το κιβωτιο του cbf ειναι απο τα χειροτερα που εχουν παιξει σε honda .... σε δειγμα τριων μοτοσυκλετων (αλλες δυο φιλων μου)και σκληρο ειναι και θορυβο κανει και αλλαγες χανει...μονο με motul λαδι καπως φτιαχνει.

anyway....ειπα ,δεν εχω κατι με τα honda.....το fzs 600 ηταν η πρωτη μoυ επιλογη , αλλα προτιμησα το abs (σωτηριο!!!!) τoυ cbf.

και οταν λεω οτι τα yamaha ειναι τα καλυτερα δεν εννοω τα μηχανακια....


27120

ronin1
30/10/2005, 13:26
παιδιά όλα είναι μηχανήματα και θα χαλάσουν αργά η γρήγορα.Πλέον οι διαφορές είνια αμελητέες και παίζει καθαρά προσωποικό γούστο κια επιλογή.
Το ένα έτσι στον ψεκασμο. το άλλο έτσι στο σασμάν , το αλλο έτσι στον ανορθωτή, όλα έχουν την αχίλλειο πτέρνα τους!Μηχανήματα είναι
Πώς θα ανεβαίνει ο ανταγωνισμός αν τα φτιάχναν όλα ιδια και όλα τέλεια?
Θέλουν φροντίδα, συνεπή συντήρηση και ο προσοχή στους δρόμους!
Ελ Χυμαντόρ, ευτυχώς δεν έπεσες και ελπίζω να μην σου κοστίσει ακριβά η επισκευή.Αν έχεις εγγύηση πήγαινε και γκάζωσες τους!

bsari
03/11/2005, 11:43
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ ΡΩΤΑ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΤΑΚΑΗΜΜΕΝΟ: ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ=ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΚΙΝΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΔΕ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ;(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ YAMAHA ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ,TPS,) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ;ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΝΤΙΖΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΨΙΝ.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ 1. ΒΑΦΗ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΣΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 2.ΥΛΙΚΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 3. ΗΛΕΚΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΛΩΔΙΩΝ)........ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ;ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΧΑ MONSTER .NINJA 750 ,VIRAGO ... ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΟ.(ΒΙΛΟΥΔΟ).ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ...

Σφήγκας600
03/11/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ ΡΩΤΑ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΤΑΚΑΗΜΜΕΝΟ: ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ=ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΚΙΝΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΔΕ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ;(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ YAMAHA ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ,TPS,) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ;ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΝΤΙΖΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΨΙΝ.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ 1. ΒΑΦΗ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΣΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 2.ΥΛΙΚΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 3. ΗΛΕΚΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΛΩΔΙΩΝ)........ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ;ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΧΑ MONSTER .NINJA 750 ,VIRAGO ... ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΟ.(ΒΙΛΟΥΔΟ).ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ... Σωστό αυτό το τελευταίο bsaris!

el_hymador
03/11/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ ΡΩΤΑ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΤΑΚΑΗΜΜΕΝΟ:

------------------------------------------------------------------------------------

Ημουν κατοχος yamaha t-80 , honda ax-1 , cagiva canyon 500 , ktm lc4 - 640.....και τωρα cbf 600s....

-----------------------------------------------------------------------------------

ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ=ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΚΙΝΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΔΕ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ;

------------------------------------------------------------------------------------

Σε ευχαριστω για την πληροφορια , αλλα μιλαω ΚΑΙ για τους
θερινους μηνες

------------------------------------------------------------------------------------

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ YAMAHA ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ,TPS,) ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ;ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΝΤΙΖΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΨΙΝ.

-----------------------------------------------------------------------------------

Αν εμπαινες στον κοπο να διαβασεις τι εχω γραψει πριν απαντησεις , θα εβλεπες οτι πουθενα δεν λεω οτι το μηχανακι εκοψε ντιζα!!! .... ο ρεγουλατορος εσπασε , και συγκεκριμενα το σπειρωμα του....

------------------------------------------------------------------------------------

Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ 1. ΒΑΦΗ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΣΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

------------------------------------------------------------------------------------

Οταν λες βαφη κινητηρα τι εννοεις ? δηλαδη απο το τι χρωμα εχουν βαφτει τα μεταλλα ενος κινητηρα εξαρτατε και η ποιοτητα της μηχανης???!!! ...δηλαδη αν παω να νικελωσω ολο τον κινητηρα θα ειναι ποιο αξιοπιστος:lol:

------------------------------------------------------------------------------------


2.ΥΛΙΚΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

------------------------------------------------------------------------------------

Περνουμε 1 κιλο ατσαλι , 500γρ αλουμινιο .... ζεστενουμε το χυτηριο σε χαμηλη φωτια και προσθετουμε σταδιακα το ατσαλι , ανακατευοντας συνεχως ... εν τω μεταξυ εχουμε τσιγαρισει το αλουμινιο κ.τ.λ.-κ.τ.λ.
Μαλλον εννοεις την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των μεταλλων που εχουν χρησιμοποιηθει..... οχι τα υλικα...

------------------------------------------------------------------------------------

3. ΗΛΕΚΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΛΩΔΙΩΝ)\

------------------------------------------------------------------------------------

Ποιοτητα καλωδιων??!!! μαλιστα......να σε παρω μαζι σε ενα καταστημα μοτοσυκλετων και ρωτα τον εκαστοτε πωλητη...''μαστορα!!! το gsxr το Κ5 ειναι καλο ?? απο ποιοτητα καλωδιων τι λεει???''

------------------------------------------------------------------------------------

........ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ;ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΧΑ MONSTER .NINJA 750 ,VIRAGO ... ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΟ.(ΒΙΛΟΥΔΟ).

-----------------------------------------------------------------------------------

Παρεπιπτοντως απο ολα τα μηχανακια που ειχα αυτο που ειχε μακραν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης ηταν το ΚΤΜ....επισης ηταν αυτο που με ταλαιπωρησε λιγοτερο με μικροπροβληματα και βλαβες......και δεν ηταν για καφετερια , ειχε φαει trail-ride και εντουροβολτες με το κουταλι.....

------------------------------------------------------------------------------------

ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ...

------------------------------------------------------------------------------------

Οταν με το καλο αλλαξω μηχανακι θα θυμαμαι οτι ημουν κατοχος μιας εξαιρετικης μοτοσυκλετας , η οποια ηταν απο καλη ως αριστη σε ολα της .....αλλα ειχε χαλια κιβωτιο.....

FestoNero
03/11/2005, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
------------------------------------------------------------------------------------
Παρεπιπτοντως απο ολα τα μηχανακια που ειχα αυτο που ειχε μακραν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης ηταν το ΚΤΜ....επισης ηταν αυτο που με ταλαιπωρησε λιγοτερο με μικροπροβληματα και βλαβες......και δεν ηταν για καφετερια , ειχε φαει trail-ride και εντουροβολτες με το κουταλι.....

EEEEΤΣΙΙΙΙ να καταριπτονται μερικοι μυθοι σιγα σιγα..
Μ'αρεσει αυτο το Thread..
Στην αρχη σταλθηκαν στη μαμα τους τα Χοντα με την εκπληκτικη ποιοτητα, κ τωρα βαλαμε στη θεση τους τα ΚΤΜ που χαλανε συνεχως..:D :beer:

iziogas
04/11/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

anyway....ειπα ,δεν εχω κατι με τα honda.....το fzs 600 ηταν η πρωτη μoυ επιλογη , αλλα προτιμησα το abs (σωτηριο!!!!) τoυ cbf.


Να γιατί τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε ότι πρέπει να αγοράσεις το μηχανάκι που γουστάρεις πραγματικά.

Γούσταρες το fazer. Γιατί δεν το πήρες ρε άνθρωπε; Τώρα είσαι μέσα στην μιζέρια. Ούτε εσύ το ευχαριστιέσαι ούτε η κούκλα σου.

Εντάξει, το καταλαβαίνω, είχες κάποια standard (βλέπε ABS και όποια άλλα) και με βάση αυτά επέλεξες, και τυχαίνει να συμφωνώ μαζί σου, αλλά κακώς δεν έβαλες μέσα στα standard σου και την καθαρά υποκειμενική σου άποψη για το τι Σ' ΑΡΕΣΕΙ.

Και εγώ CBF600S έχω, και θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλό έως τέλειο. Δεν μου έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν με έχει προβληματίσει πουθενά. Με έχει εντυπωσιάσει με τις δυνατότητές του που δεν τις περίμενα (δεν σ' αρέσει το στρίψιμό της; )
Όπως λέει και ο Χάρυ... αν ποτέ τ' άλλαζα... πάλι φουντούνια θα 'περνα.

Μην με παρεξηγήσεις, δεν έχω σκοπό να σε κοντράρω. Στενοχωριέμαι που δεν χαίρεσαι κάτι που χαίρομαι.
Ίσως απλά να είσαι άτυχος και να σου έκατσε μια λίγο προβληματική μηχανή.


:beer:

bsari
04/11/2005, 11:23
ΥΛΙΚΑ= ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΑ ΕΝΔΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΕΝΑΝΤΙ ΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ... ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΑ )ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ,Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ FAZER 2 ΕΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΝΩ ΤΟ HONDA 15 ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΣΟ ΒΑΦΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΩΝ , ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΛΕΙΑΝΣΗ ΕΝΝΟΩ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΦΗ. ΚΤΜ= ΠΟΙΟΤΗΤΑ;CANYON;ΑΜΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ ΚΤΜ ΤΩΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΛΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ :ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΛΕΠΤΑ ΟΣΟ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΑΥΤΟ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ+ ++ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ+ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ +++ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΧΩΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΛΙΓΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΒΛΑΒΗΣ . ΤΕΛΟΣ ΜΗΧΑΝΗ ΠΗΡΕΣ ΠΟΥ ΕΝΔΕ3ΧΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ(ΞΑΝΑΠΑΡΕ ΚΤΜ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ Η CAGIVA)

idi
04/11/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ........ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ+ ++ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ+ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ +++ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΧΩΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΛΙΓΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΒΛΑΒΗΣ .........

ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ
ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?

ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ HONDA ΤΙΓΚΑ ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ .... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!!!! ΚΑΝΕΤΕ ΣΑΝ ΤΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΟΔΕΥΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ!!!

ΗΕLLOOOOOO ΕΑRTH CALLING

:smokin:

bsari
04/11/2005, 11:32
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΕΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ:(ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΚΑΡΑΒΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ...) ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ ;ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ Ε ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ..:winka:

ΙΠΠΕΑΣ
04/11/2005, 11:42
Κάτι άλλο ρε παιδιά:

Ακούω πολύ συχνά(από μηχανικούς) ότι τα μηχανάκια εισαγωγής είναι καλά αλλά "δύσκολα με τα ανταλακτικά". Τι εννοούν με αυτή τη φράση ;

Εννοώ ότι ρώτησα κάποιον να μου πει τη γνώμη του για το αν θα πρέπει να αγοράσω το CBF250. Αυτός μου είπε ότι είναι εισαγωγής, είναι αξιόπιστο αλλά αν θελήσω να πάρω ανταλακτικό θα είναι πανάκριβο. Ισχύει ή είναι μύθος ;

Επίσης ποια μηχανάκια είναι μη εισαγωγής. Και αν δεν είναι εισαγωγής, τι είναι ; Στην Ελλάδα τα φτιάχνουν ; :lol: :lol: Και άντε και δεν είναι εισαγωγής ... λέμε τώρα ... Tα ανταλακτικά τους που κατασκευάζονται ;

idi
04/11/2005, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Κάτι άλλο ρε παιδιά:

Ακούω πολύ συχνά(από μηχανικούς) ότι τα μηχανάκια εισαγωγής είναι καλά αλλά "δύσκολα με τα ανταλακτικά". Τι εννοούν με αυτή τη φράση ;

Εννοώ ότι ρώτησα κάποιον να μου πει τη γνώμη του για το αν θα πρέπει να αγοράσω το CBF250. Αυτός μου είπε ότι είναι εισαγωγής, είναι αξιόπιστο αλλά αν θελήσω να πάρω ανταλακτικό θα είναι πανάκριβο. Ισχύει ή είναι μύθος ;

Επίσης ποια μηχανάκια είναι μη εισαγωγής. Και αν δεν είναι εισαγωγής, τι είναι ; Στην Ελλάδα τα φτιάχνουν ; :lol: :lol: Και άντε και δεν είναι εισαγωγής ... λέμε τώρα ... Tα ανταλακτικά που κατασκευάζονται ;

το ιδιο 'κουτι' παει στην yamaha hellas και στη Yamaha πχ Ολανδιας...

αμα ακουτε καθε γκιοζη το μονο που θα καταλαβετε στο τελος ειναι οτι ...εχουν κερδος να σας λενε πιπες!!!:wave2:

Sapadak
04/11/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΟ.(ΒΙΛΟΥΔΟ).




ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ...


Λοιπον απο εμπειρια 1=κατι μηνα με ενα cbf 250 εχω παθει ΠΛΑΚΑ με το σαζμαν του....
Οχι απλως ΔΕΝ ακουγετε οταν "κουμπωνει"¨αλλα ειναι τοσο ηρεμο ωστε οταν πχ απο 1η παω 2α καλα καλα ΔΕΝ το καταλαβαινω!!
Καβαλαω Honda πολυ καιρο αλλα τετοιο πραγμα δεν ξαναματαδα

Οσο για τα fazer που αναφερθηκαν καποιοι εχετε προσεξει κανα φιλο, γνωστο ή αγνωστο να αλλαζει ταχυτητες σε fazer (το καινουριο)??

ΓΚΑΠ ΓΚΟΥΠ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΓΑΜΙΣ......ΕΤΑ ειναι η κατασταση καθε φορα που το ακουω ή το οδηγω ενος φιλου ποναει η ψυχη μου....


Παρεπιπτωντος το Cbf το 600 απο καταναλωση μεσες ακρες πως παει???

thander
04/11/2005, 12:30
απλά θέλω κι εγώ να συμφωνήσω με τα περί κιβωτίων Honda μια και θίχτηκε το ζήτημα, που μας τα πρήζουν όλοι για το πόσο βελούδινα και τέλεια είναι...απλά οδηγείστε ΚΤΜ (αψεγάδιαστο), ή Ducati (λίγο σκληρό ίσως, αλλά ακριβές και με εξαιρετική αίσθηση). Φίλε psari, του monstro το κιβώτιο δεν ήταν καλύτερο?

gtsiros
04/11/2005, 12:40
Εμένα γιατί μου αρέσει το κλάκα-κλακ που κάνει όταν κουμπώνεις την πρώτη; Σα να μου λέει η μηχανή "έτοιμη!"

ea6gka
04/11/2005, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Εμένα γιατί μου αρέσει το κλάκα-κλακ που κάνει όταν κουμπώνεις την πρώτη; Σα να μου λέει η μηχανή "έτοιμη!"

+100000000000000000000

πολυ καυλωτικο

gtsiros
04/11/2005, 12:53
ΕΤΣΙ, ΕΤΣΙ!!!

:beer:

hornet
04/11/2005, 14:09
Στα 70000 χλμ που ειχα το hornet ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με το σασμαν του κουμπωνε βουτυρο χωρις πολλα πολλα αναφερω hornet διοτι ηταν το ιδιο...Τωρα εχει να κανει και με πολλα στο δικο μου ας πουμε ηταν λιγο στραβος ο κατω ρεγουλατορος και μου εφαγε τη ντιζα και τελικα πριν κοπει την αλλαξα....νταξ δεν ειναι και διαστημοπλοια να εχουν και ανοχες μικρου...και επισης και ποιος σου λεει οτι δεν ειχε φαει καμια μπουφλα στη μεταφορα η ακομα καλυτερα να σου πω το αλλο οταν ερχεται η μαηχανη σε κουτα απο ιταλια μονταρεται εδω απο πακιστανους τιμονια φαιρινκ μανετες κλπ εισαι σιγουρος οτι δεν την εκανε καποιος απο αυτους τη δουλεια .
Δευτερον δυσκολια εκκινησης εχουν ολα μεχρι να το μαθεις ο κινητηρας cbr εχει αυτο το χουι και απαιτει τη σωστη δοση τσοκ πριν πνιγει απο λαθος μιγμα συχνο φαινομενο στο hornet μου ωσπου βρηκα το εξης:
Τραβας τσοκ και δεν ακουμπας καθολου το γκαζι πατα με το δεικτη τη μιζα με φουλ τσοκ (μιλαμε να ειναι κρυο το μηχανακι πανω απο 8 ωρες το χειμωνα και εξω) και θα παρεις με τη μια!!!!!

Δοκιμασε το μια
Τα χα τραβηξει και εγω βασικα ειναι κουσουρια οτι ο κινητηρας σχεδιαστηκε με αλλα καρμπυρατερ μεγαλυτερα και εχει πλεον μικροτερα αρα δουλευει λιγο φιμωμενα + τις αλλαγες στην κεφαλη του κλπ φερνουν αυτα τα περιεργα αλλα δεν ειναι και τραγικο συνηθεια θελει

el_hymador
04/11/2005, 19:53
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA , ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA , ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA , ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA , ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA , ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HONDA .....

...Δηλαδη ποσες φορες πρεπει να το γραψω για να το καταλαβει κανεις?
Απλα ειναι πολυ αστειο να βλεπεις την επαρση και το υπεροπτικο υφος των Honda - funs οτι ταχα μου τα μηχανακια τους ειναι τα πιο αξιοπιστα και ποιοτικα.....στερεοτυπο και κλισε που ισχυε δυο δεκαετιες πριν.....
Οπως επισης ειναι αστειο να βλεπεις τους Ευρωπαιους να λενε οτι τα μηχανακια τους εχουν καλυτερη οδικη συμπεριφορα.....και αυτο δυο δεκαετιες πριν ισχυε.....
ρεεεεεε παρτε το χαμπαρι , η ψαλιδα εχει κλεισει , πλεον για να ειναι μια εταιρεια μοτοσυκλετων βιωσιμη η θα παρουσιαζει μοντελα ΚΑΙ αξιοπιστα ΚΑΙ ανταγωνιστικα ΚΑΙ γρηγορα , η θα την φαει η μαυρη μαρμαγκα....

Για καθε μηχανακι που εχω παρει ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για την επιλογη μου , και ιδιαιτερα χαρουμενος που τελικα ακολουθησα την προσωπικη μου εκτιμηση και δεν παρασυρθηκα απο τις παπαριες των εκαστοτε ξερολων.
Για το canyon και το ΚΤΜ λεγαν μπουρδελα , αναξιοπιστα , κτλ-κτλ Για το cbf ξενερωτο , απροσωπο κτλ - κτλ

σε ορισμενες περιπτωσεις ακολουθησα το αισθητικο μου κριτηριο σε αλλες ορθολογιστικη σκεψη....ποτε δεν απογοητευτηκα και -το σημαντικοτερο- ΠΟΤΕ δεν μιζεριασα με κανενα μηχανακι που ειχα...το ιδιο ισχυει και με το cbf....μετα την ''εντονη και punck-rock'' εποχη του ΚΤΜ ηθελα κατι πρακτικοτερο και πιο ανετο.....για αυτην την περιοδο αυτο ειναι που χρειαζομε και δεν υπαρχει καταληλοτερο μηχανακι για να καλυψει τις αναγκες μου απο το cbf....το οτι το προτιμησα εναντι του Ζ και του fazer εχει να κανει με το ΑΒS....προσωπικη εκτιμηση και επιλογη , η οποια με εχει σωσει απο κανα δυο χοντρα και αρκετα ψιλα....

α! και οταν ποτε αξιωθω να αλλαξω μοτοσυκλετα ...το vfr 800 θα ειναι στις πρωτες μου επιλογες.....οχι γιατι ειναι honda , αλλα γιατι μου αρεσει!!!!


:wave2:

dimitris74
04/11/2005, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΥΛΙΚΑ= ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΑ ΕΝΔΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΕΝΑΝΤΙ ΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ... ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΑ )ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ,Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ FAZER 2 ΕΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΝΩ ΤΟ HONDA 15 ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΣΟ ΒΑΦΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΩΝ , ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΛΕΙΑΝΣΗ ΕΝΝΟΩ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΦΗ.
εσυ πρεπει να εχεις μαστερ στην μεταλλουργεια, και στην μηχανολογια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bsari
04/11/2005, 22:55
δε πιστευω οτι λεπτομερειεσ του τυπου περικτικοτητεσ σε καθε τι κλπ ειναι το ζητουμενο ουτε τι ανοχεσ εχει σε καθε θερμοκρασια ε μονο το οτι χρησιμοποιουνται καλυερα συνηθωσ υλικα και οτι εχουν επεξεργαστει περισσοτερο... το μονστρο ειχε λιγο σκληρο συμπλεκτη αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε σε κτμ ειχα απλα σε αυτο μπαινουν πολυ καλυτερα τοσο που και εγω ορισμενσ φορεσ δεν ειμαι σιγουροσ οτι μπηκε

bsari
04/11/2005, 22:58
το 1000 δε σου αρεσει εγω το σκεφτομαι,το VFR ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
05/11/2005, 22:57
Έχεις δίκιο. Αυτό το περιστατικό έκανε εντύπωση και σε εμένα. Ελπίζω ο φιλαράκος με το σουζούκι να έλυσε το πρόβλημα που είχε. Βέβαια ακόμα και τα καλύτερα μηχανήματα μπορεί να σε προδώσουν από "αστοχία υλικού". Είναι δηλαδή να μην σου τύχει. :hypnotize

makaronachis
06/11/2005, 10:01
El_hymador,τα πράγματα είναι απλά.Το cbf που έχεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ honda.Τα γνήσια Honda δεν χαλάνε.....

leonnino
30/04/2012, 14:07
σημερα γυρνωντας απο μια κοντινη βολτα , νοιωθω ξαφνικα ενα αποτομο μαλακωμα στην μανετα του συμπλεκτη ..... σταματαω , μου σβυνει ενω πατουσα την μανετα και παραλιγο να πεσω....παρατηρω λοιπον οτι ο ρεγουλατορος της ντιζας του συμπλεκτη εχει κοψει το σπειρωμα του ...για την ακριβεια εχει θρυματιστει το μισο σπειρωμα. ....... Αν προσθεσουμε του τριγμους απο το ταμπλο / οργανα (που εχω φαει τον κοσμο και δεν εχω βρει απο που προερχονται) την αναξιοπιστια του δεικτη βενζινης....τις απο κατασκευης στραβες βασεις των χειρολαβων συνεπιβατη , την δυσκολια εκινησης οταν το μηχανακι ειναι κρυο.......μην μας τα πρηζουν με την ποιοτητα των honda!!!!!!:mad:

ενα cbf 600s εχω....

Καλησπέρα σας. Κι εγώ έχω ένα HONDA CBF 600 SA μοντέλο του 2008. Σήμερα διαπίστωσα ότι η ντίζα του συμπλέκτη είναι μισοφαγωμένη. Το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβες κάτι από πιο νωρίς? Μια περίεργη αίσθηση στη μανέτα? Εγώ κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πήγα να την αλλάξω. Στα 33.000 χιλιόμετρα ε ας αλλάξω και μια ντίζα. Τα θεωρώ αξιόπιστα μηχανάκια τα HONDA γιατί πριν είχα το YAMAHA TDM900 ABS........εκεί να δεις καρκίνος. Οπότε κλάσης ανώτερο το HONDAKI. Όσο για το σασμάν που λένε όλοι δοκίμασες τα λάδια MOTUL 5100 4Τ 10W-50????? εγώ που τα έβαλα είμαι ευχαριστημένος, κελαηδάει το μοτορι και το γκάπα γκούπα των ταχυτήτων μειώθηκε αισθητά. Μήπως το honda που έχεις δεν είναι το injection? αν ναι πάρε το injection και θα σωθείς ;-)