PDA

View Full Version : Ανακατασκευή chaly jincheng



ippokratiszar
05/05/2015, 15:21
Καλησπέρα φίλοι μου από μικρός ήθελα να αποκτήσω ένα chaly!βέβαια τώρα στα 27 το απαπέκτησα κληρονομιά από τον παππού...θέλω λοιπόν να ξεκινήσω τα μάζεματα.... βασικά όλο από τηναρχή-θα σας δείξω φωτο και θα σας πω τι θέλω να κάνω.335068335069



Εχω βρει μπροστα συστημα με δισκοφρενο απο απομιμηση honda dio.θα μπορεσω να το ταιριαξω?


Βασικα θα ξεκινησω να το ξηλωσω να παει για βαψιμο κλπ

ippokratiszar
06/05/2015, 17:49
Θαβοηθήσει κάποιος την Νέα μου αρχή;

power hornet
06/05/2015, 17:56
καλη αρχη φιλε.
τετοιο εχω και εγω και οντος την ιδια περιπτωση κληρονομια απο τον συφχορεμενο παππου μου.
μαλλον ζουσε αλλα οταν επιασα δουλεια μου το χαρισε γιατι ποτε δεν το βολευτικε,επειδη ειχε ταχυτητες,παλια οδηγουσε τα αυτοματα εντελος,ξεχναω πως τα λεγανε.
εγω το εχω βαψει μπλε περλα στο χρωμα που εβγαζε η χοντα το χορνετ του 2000 νομιζω μπορει και ποιο παλιο μοντελο.

εχω κανει χρωμια τις ζαντες,μην το κανεις για εμενα χρωμιο το εχω 16 χρονια και αρχιζει η ζαντα και πεταει σκουρια και εχω ψιλοξενερωσει,απο μηχανικα μερη το εχω κανει τετραταχυτο και 98αρι.
δυστηχως το μονο κακο εχει δεν μπορεις να βρεις ευκολα ανταλλαχτικα το ψαλιδι του τα επαιξε εμενα χαλασανε τα σινεμπλοκ ελεγα θα ταιριαζανε απο χοντα αλλα δεν κανουν και το πηγα σε μηχανουργειο και μου εβαλε τεφλον σκληρα αλλα ελαστικα να ειναι.

σου ευχομε και παλι καλη αρχη φιλε.

sv1000s
06/05/2015, 17:56
καλη αρχη φιλε!:beer:

ippokratiszar
06/05/2015, 18:27
Ευχαριστώ φίλοι μου νομίζω ότι θα παίξει κάποιο νικέλ ψαλίδι Όχι πολύ μακρύ όμως. Θέλω το μηχανάκι να γίνει όμορφο original με τα φανάρια του τα φτερά του κλπ απλά μια καλή ανακαίνιση!

ippokratiszar
07/05/2015, 14:48
Επίσης υπάρχουν και διαθέσιμες μπουκάλες από astrea grand::) Μήπως να προτιμήσω αυτές;

ippokratiszar
08/05/2015, 21:06
Καμια βοηθεια?????

astroman76
09/05/2015, 15:20
μετατροπη η ρεστορινγκ θες να κανεις? για μπουκαλες απο αστρεα και ντιο δεν ξερω αλλα τι κακο εχουν τα πηρουνια που φοραει?

δεν βλεπω να σκασεις λεφτα σε ενα κινεζικο αντιγραφο κανε ενα σερβις το μοτερ βαλε λαστιχα και δουλεψε το... βασικα λεφτα θα χασεις πολλα γιατι ακομη και τα ιμιτασιον για τσαλι ειναι ακριβα...

ippokratiszar
09/05/2015, 20:25
Αυτό θα κάνω προς το παρόν φίλε μου!βασικά πράγματα και το χειμώνα μπορεί ένα βάψιμο!αρκεί να με βοηθήσετε λιγάκι με το πως θα επαναφέρω τα ήδη υπάρχοντα πράγματα! Νικελ κλπ!

motomaniac
10/05/2015, 12:24
εχω ζαντες και δισκοφρενο απο DIO παντως σε περιπτωση που θελησεις. οι μπουκαλες απο αστρεα ειναι συνβατικο πιρουνι ενω αυτο που φορας ειναι usd. μια καλη λυση θθα ηταν να βρεις ενα κομπλε μπροστινο απο καποιο μοτοσυκλετακι εποχης πχ crm (που παρεπειπτοντως εχω) και να το κοντυνεις. πολλα λεφτα για μια μετατροπη που κατα την γνωμη μου δεν αξιζει για κανεναν λογω. παιρνεις κατι καλυτερα με τοσα λεφτα.

ippokratiszar
10/05/2015, 21:28
Παρακαλω σε οποιο εχει συμβατα ανταλλακτικα γι αυτο το μηχανακι και δεν τα χρειαζεται τα θελω,δωρεαν η με μικρο χρηματικο ποσο!
Ευχαριστω πολυ!

ippokratiszar
14/05/2015, 20:34
Επειδή θέλω να το κάνω 72 έχει κανένας περισσεύουν πράματα για να το φτιάξω;πιρούνι κύλινδρο καρμπυρατερ εξάτμιση μικρή Όχι ελευθέρας...παρακαλώ βοηθήστε με...

petrinho1997
14/05/2015, 21:29
Εαν θελεις ανταλλακτικα και να το ανεβασεις κυβικα εχει κινεζικα(κυλινδροπιστονα 60 ευρω, καρμπυρατερ με 20 βρισκεις) τα οποια θα κανουν το μηχανακι καινουργιο απο μηχανικη αποψη. Κατα τη γνωμη δεν αξιζει να φας τ λεφτα σου γιατι αμα ανοιξεις μοτερ ολο θα βρεις πραγματα τ οποια θα πρεπει ν αλλαχτουν(ισως μπιελα λαστιχακια και τετοια) τα οποια θα πρεπει ν αλλαχτουν! κρατα τα λεφτα σ για κατι καλυτερο ή αμα βρεις ανταλλακτικα απο φιλους αξιζει τοτε να ασχοληθεις και να το ταιριαξεις!

ippokratiszar
17/05/2015, 21:16
Ευχαριστώ φίλοι μου αλλά αν κάποιος μπορεί από εσάς να με βοηθήσει με ανταλλακτικά γι αυτό το παπί δεκτό!περιμένω νέα σας και πάλι Ευχαριστώ

LKOSTAS
19/05/2015, 09:00
Καλή αρχή φίλε. Το μηχανάκι σου απ' ότι βλέπω είναι σε σχετικά καλή κατάσταση. Εννοώ ότι δεν υπάρχουν ελλείψεις και ότι μπορούν να διορθωθούν όλα επάνω του.
Αφού θες να το ανακατασκευάσεις θα πρέπει να λυθεί όλο. Κατέβασμα μοτέρ, λύσιμο μπροστινού, ψαλιδιού, πλεξούδα και να μείνει σκέτος σκελετός. Καλό τρίψιμο, βάψιμο και να αρχίσεις μετά να το μοντάρεις ένα-ένα αντικαθιστώντας ή επισκευάζοντας κάθε κομμάτι που θα βάζεις. Από ανταλλακτικά όσον αφορά κινητήρα και ηλεκτρικά θα βρεις τα πάντα σε ιμιτασιόν και φθηνά διότι τα ίδια φοράνε όλα τα κινέζικα παπιά που είναι αντιγραφή honda. Στα μέρη του πλαισίου μπορεί να έχεις πρόβλημα αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρεις.
Το μηχανάκι σου είναι 12βολτο με ηλεκτρονική ή 6βολτο με πλατίνες?

ippokratiszar
19/05/2015, 19:57
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήδη σήμερα ξεκίνησα να το λύνω αλλά πήγα σε μαγαζί εδώ και δεν μπόρεσα να βρω ανταλλακτικά μάλλον θα παραγγείλω από νετ ότι βρω.Δεν ξέρω τι είναι 6v η 12v.πως μπορώ'να το καταλάβω?

power hornet
19/05/2015, 20:37
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου ήδη σήμερα ξεκίνησα να το λύνω αλλά πήγα σε μαγαζί εδώ και δεν μπόρεσα να βρω ανταλλακτικά μάλλον θα παραγγείλω από νετ ότι βρω.Δεν ξέρω τι είναι 6v η 12v.πως μπορώ'να το καταλάβω?

6v ειναι φιλε επειδη το ιδιο εχω και εγω αλλα το εκανα 12v.
για τα γνησια ανταλλαχτικα του υπαρχει ενας στο αγρινιο που φερνει αυτη την μαρκα,μπακουρας μου φαινετε λεγετε ο τυπος ειναι ο αντιπροσωπος.

notakos600
19/05/2015, 21:48
Έχω το ίδιο σε 70cc, έβγαινε σε 50 και σε 70 κυβικά. Είναι εξάβολτο αλλά του έχω βάλει μοτέρ lifan 110cc άμιζο. Δεν νομίζω να χρειαστείς κάποιο σημαντικό ανταλλακτικό σε πλαίσιο, ζάντες κλπ, τρίβεις τα δικά του και τα βάφεις. Προσοχή, η σέλα του Honda chaly δεν ταιριάζει γιατί είναι πιο κοντή.

ippokratiszar
20/05/2015, 14:17
Έχω το ίδιο σε 70cc, έβγαινε σε 50 και σε 70 κυβικά. Είναι εξάβολτο αλλά του έχω βάλει μοτέρ lifan 110cc άμιζο. Δεν νομίζω να χρειαστείς κάποιο σημαντικό ανταλλακτικό σε πλαίσιο, ζάντες κλπ, τρίβεις τα δικά του και τα βάφεις. Προσοχή, η σέλα του Honda chaly δεν ταιριάζει γιατί είναι πιο κοντή.

Το έχω καταλάβει Αυτό με Την σέλα μάλλον θα φτιάξω Την δική'του-το παλιό μοτέρ τι το έκανες αν δεν το χρειάζεσαι δεκτό-χρειάζομαι φανάρι πίσω γιατί είναι σπασμένο και φλας(προσπαθώ να βρω αν ταιριάζει από άλλο μηχανάκι η κάτι άλλο ιμιντασιον)έχω βρει από παλιό 6 βολτ. Φανάρι και νομίζω πως κάνει.φλας πάλι βρήκα κάτι αλλά γιατί τα γνήσια που ρώτησα πάνε λιγάκι ακριβά.9 ευρώ το ένα φλας και 28 φανάρι πίσω.

notakos600
22/05/2015, 07:48
Το έχω καταλάβει Αυτό με Την σέλα μάλλον θα φτιάξω Την δική'του-το παλιό μοτέρ τι το έκανες αν δεν το χρειάζεσαι δεκτό-χρειάζομαι φανάρι πίσω γιατί είναι σπασμένο και φλας(προσπαθώ να βρω αν ταιριάζει από άλλο μηχανάκι η κάτι άλλο ιμιντασιον)έχω βρει από παλιό 6 βολτ. Φανάρι και νομίζω πως κάνει.φλας πάλι βρήκα κάτι αλλά γιατί τα γνήσια που ρώτησα πάνε λιγάκι ακριβά.9 ευρώ το ένα φλας και 28 φανάρι πίσω.

Λυπάμαι φίλε μου, το έχω ανακατασκευάσει και το έχω καβάτζα.
Βασικά όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, σε ότι έχει σχέση με μηχανάκια-ανταλλακτικά, πάντα αγόραζα.
Τι έχει το δικό σου; Δεν επισκευάζεται; Θέλεις περισσότερη δύναμη; Φτιάξτο 72cc.

ippokratiszar
22/05/2015, 17:27
Λυπάμαι φίλε μου, το έχω ανακατασκευάσει και το έχω καβάτζα.
Βασικά όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, σε ότι έχει σχέση με μηχανάκια-ανταλλακτικά, πάντα αγόραζα.
Τι έχει το δικό σου; Δεν επισκευάζεται; Θέλεις περισσότερη δύναμη; Φτιάξτο 72cc.

Όχι φίλε'μου 72 Θέλω να το κάνω αλλά φοβάμαι Μήπως δον αντέξει.
Και μια βοήθεια από όλους τώρα . πήγα να σφίξω την βίδα που κρατάει το αμορτισέρ και την πατηθρα πίσω και είδα ότι έχουν φαγωθεί οι βόλτες και δεν πιάνει καθόλου . τι μπορώ να κάνω εκεί τώρα?αυτή είναι κι Ντιζα που είναι ενσωματωμένη πάνω στο ψαλίδι.

SHOOTER045
22/05/2015, 18:06
Θέλει θηλυκό κολαουζο στα ανάλογα mm
Αν δεν έχεις πάνε σε ένα μηχανουργειο

ippokratiszar
24/05/2015, 07:24
Καλημέρα λοιπόν συνεχίζουμε τις εργασίες, το μοτέρ ανοίχτηκε και έγινε αλλαγή κυλίνδρου πιστονιου 72 δεν είμαι σίγουρος γιατί το φτιάχνει φίλος το μοτέρ και αγόρασε αυτός τα πράγματα-πάντως μου είπε ότι η κεφαλή είναι καλή με μεγάλες βαλβίδες και δεν θα χρειαστεί να αλλάξουμε με κάποια άλλη πχ από άστρα-εσείς τι προτείνετε?Εγώ έλεγα αφού βρίσκω φτηνές γεμάτες 20 25 ευρώ να έβαζα μια κεφαλή άστρα η cdi.Η γνώμη σας?επίσης θέλω να μου πείτε τι άλλο μπορώ να αλλάξω πω Κάρμπυρατερ κλπ με λίγο μεγαλύτερο?

toyar
24/05/2015, 07:44
τα φθηνα πραγματα που βρισκεις τυπου κεφαλη με 25 και καρμπυρατερ με 15 ειναι κινεζικα πολυ χαμηλης ποιοτητας και σιγουρα χειροτερα απο αυτα που εχεις ηδη
κοινως πεταμενα λεφτα.............

ippokratiszar
24/05/2015, 09:10
τα φθηνα πραγματα που βρισκεις τυπου κεφαλη με 25 και καρμπυρατερ με 15 ειναι κινεζικα πολυ χαμηλης ποιοτητας και σιγουρα χειροτερα απο αυτα που εχεις ηδη
κοινως πεταμενα λεφτα.............
Αν Είναι μεταχειρισμένα σε Καλή κατάσταση τι πειράζει?

toyar
25/05/2015, 02:53
μιλας για γνησια κεφαλη honda σε καλη κατασταση κι οχι επισκευασμενη με ημιτασιον πραγματα;
και κανει 25 ευρω; :rolleyes:

ippokratiszar
25/05/2015, 16:02
Δεν αλλάζω κεφαλή η δική του είναι πολύ καλή μόνο ρύθμιση οι βαλβίδες θέλουν σήμερα που το βάλαμε μπροστά αλλά δείχνει να πηγαίνει καλά-τώρα για ποσά χιλιόμετρα να το στρωσω?

ippokratiszar
01/06/2015, 18:12
Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών τι μου προτείνεται?το δικό μου φοράει 3.50/10 αλλά βλέπω κυκλοφορούν πολλά όπως 120/90/10 κλπ υπάρχουν διάφορες σε αυτά?μπορώ να παίξω με άλλες διαστάσεις???

ippokratiszar
07/06/2015, 23:10
Σος παιδιά κατά το σφίξιμο του τιμονιού έσπασα και τα δύο καβαλετα του τιμονιού υπάρχουν ανταλλακτικά?

SHOOTER045
07/06/2015, 23:48
Σος παιδιά κατά το σφίξιμο του τιμονιού έσπασα και τα δύο καβαλετα του τιμονιού υπάρχουν ανταλλακτικά?http://www.car.gr/parts/?models=Honda+Chally&ca=1701

ippokratiszar
05/07/2015, 16:02
Χαιρετώ τους φίλους μετά από καιρό επανέρχομαι'να ρωτήσω κάτι-ακούγεται ένας θόρυβος από το μοτέρ Σαν καδένα χρακ χρακ και συνεχίζει όταν σβήσει το μοτέρ γι λιγάκι σαν να περιστρέφεται μέσα είναι καδένα αλλαγή η τεντωμα???μήπως η καμπάνα?ή κάτι άλλο?επίσης έχω ένα θέμα με τις ταχύτητες έχει ρυθμιστεί η καμπάνα από μηχανικό αλλά συνεχίζει να κάνει κάτι τρελά του τύπου παίρνει νεκρά μόνο του ενώ έχει ταχύτητα μέσα και με ένα πάτημα μπροστά παίρνει ταχύτητα πάλι.

ippokratiszar
09/07/2015, 10:19
Κανείς μια μικρή βοήθεια παίδες????

motomaniac
10/07/2015, 09:13
kampana

ippokratiszar
12/08/2015, 18:10
Λοιπόν ύστερα από καιρό έρχομαι με αλλαγές... Όλα κομπλέ θα ανεβάσω και φωτο-απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι να αλλάξω μοτέρ γιατί αυτό αν και 72 νέο ξέρω αν φταίνε τα γρανάζια αλλά πάνω από 65 δεν πηγαίνει-το στρώσιμο έγινε κανονικά για 500 χιλιόμετρα -οπότε αν έχει κάποιος μοτέρ που μου ταιριάζει θα με ενδιέφερε . ας είναι και lifan.

ippokratiszar
18/08/2015, 06:10
Καμία βοήθεια???

ippokratiszar
04/02/2016, 15:54
SOS παιδιά ψάχνω για Ρουμπινετο βενζίνης και δεν μπορώ να βρω. Αν έχει κάποιος η ξέρει που να βρω ας μου πει.τέτοιον τύπο ψάχνω
351452

ippokratiszar
02/12/2017, 20:24
Συνεχίζουμε την ανακατασκευή με. Λύσιμο κ βαψιμο390916
390917

ippokratiszar
08/01/2018, 22:37
Συνεχίζουμε με βαψιμο
392007
392008
392009392010

ippokratiszar
10/01/2018, 21:01
392080392080

ippokratiszar
21/01/2018, 12:13
392340392341392342
Και συνεχίζουμε....

Pew
21/01/2018, 16:25
Η τιμονοπλακα ειναι custoμια;

gasto
22/01/2018, 01:47
Η τιμονοπλακα ειναι custoμια;

https://www.youtube.com/watch?v=JuTTDcMncDY&t=69s

Pew
22/01/2018, 11:34
Το ειχα δει οταν ανεβηκε αγορινα!
Γιαυτο ρωτησα! Ωραια δουλεια, πολυ ωραια!

ore
22/01/2018, 11:41
Αμα τα έφτιαξε η μαστοράρα ο Γιώργης όλα καλά.Καλή συνέχεια όμορφο γίνεται.

ippokratiszar
31/01/2018, 20:01
392710
392707
392708

ippokratiszar
31/01/2018, 20:09
392711

ippokratiszar
31/01/2018, 20:13
392712


Ας γράψω κ μερικά λόγια γτ ανέβασα συνεχόμενες φώτο. Το μπροστινό σύστημα ναι το έχει φτιάξει ο φίλος Γιώργος Χάλασης και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά μπορώ να πω!!!το μηχανάκι λύθηκε κ βάφτηκε από την αρχή.... Φτιάχτηκε πλεξούδα κ ηλεκτρολογία. Σε αυτό το στάδιο είναι έτοιμο για κυκλοφορία μόνο που μένει να γίνει μια πατέντα βάση για το μπροστά φτερό και να μπει. Επίσης αλλάχτηκαν η τρομπα. Φρενου μπροστά με καινούργια και μπήκε σωληνάκι υψηλής(και εκεί ένα θέμα προσπαθώ να πετύχω την εξαερωση μέχρι να σφίξει, ακόμα προσπαθώ και ξομιζω θα απευθυνθώ σε μάστορα γτ δεν τα καταφέρνω μόνος μου!)... Επίσης επειδή μπήκε ανάποδα ο μπροστά τροχός δλδ δίσκος από αριστερά πήγε δεξια και ο ατέρμονας από δεξιά πήγε αριστερά και πλέον δεν μου δούλευει το κοντέρ και πηγαίνει ανάποδα οπότε δεν έχω κοντέρ. Στα τελευταία δύο θα ήθελα την βοήθεια σας!

strokt up
01/02/2018, 22:43
Κάνε τράμπα τα καλάμια για να μπει σωστά ο τροχός.

motomaniac
02/02/2018, 10:09
Κάνε τράμπα τα καλάμια για να μπει σωστά ο τροχός.

θα γυρισουν οι μποτες αναποδα.

ippokratiszar
02/02/2018, 22:39
θα γυρισουν οι μποτες αναποδα.

τραμπα δεν γινεται γτ χανω δεν μπαινει η δαγκανα μετα.μονο να το γυρισω αναποδα και να φαινεται το δισκοφρενο απο μπροστα.

ore
03/02/2018, 11:23
Δοκίμασε ατέρμονα από glx που είναι εργοστασιακά από την μεριά που έβαλες τώρα και τον δικό σου.

ippokratiszar
04/02/2018, 14:17
Δοκίμασε ατέρμονα από glx που είναι εργοστασιακά από την μεριά που έβαλες τώρα και τον δικό σου.
Δεν κάνει είναι μεγαλύτερος

Akalestos
05/02/2018, 14:03
Ω ρε φιλε τι μνημες ξυπνας!! Καλη συνεχεια στο ενγχειρημα σου :-)

andreastwin
06/02/2018, 20:03
[QUOTE=ippokratiszar;2918710]392712


Ας γράψω κ μερικά λόγια γτ ανέβασα συνεχόμενες φώτο. Το μπροστινό σύστημα ναι το έχει φτιάξει ο φίλος Γιώργος Χάλασης και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά μπορώ να πω!!!το μηχανάκι λύθηκε κ βάφτηκε από την αρχή.... Φτιάχτηκε πλεξούδα κ ηλεκτρολογία. Σε αυτό το στάδιο είναι έτοιμο για κυκλοφορία μόνο που μένει να γίνει μια πατέντα βάση για το μπροστά φτερό και να μπει. Επίσης αλλάχτηκαν η τρομπα. Φρενου μπροστά με καινούργια και μπήκε σωληνάκι υψηλής(και εκεί ένα θέμα προσπαθώ να πετύχω την εξαερωση μέχρι να σφίξει, ακόμα προσπαθώ και ξομιζω θα απευθυνθώ σε μάστορα γτ δεν τα καταφέρνω μόνος μου!)... Επίσης επειδή μπήκε ανάποδα ο μπροστά τροχός δλδ δίσκος από αριστερά πήγε δεξια και ο ατέρμονας από δεξιά πήγε αριστερά και πλέον δεν μου δούλευει το κοντέρ και πηγαίνει ανάποδα οπότε δεν έχω κοντέρ. Στα τελευταία δύο θα ήθελα την βοήθεια σα

θα σου πω μια ιδεα,αλλα θελει υπομονει και καλλιτεχνη,αν βγαλεις τιν βελονα του κοντερ με προσοχη και την τοποθετησεις εκει που τερματιζει το κοντερ [δηλαδη εκει που λεει 100] δεν ξερω ποσο γραφη το κοντερ, θα σου δουλευη μεν κανονικα αλλα θα λεει λαθος χιλιομετρα,οποτε πρεπει να βρεις εναν γατο να σου τυπωση σε ενα πλαστικο στο σχημα οπως ειναι το κοντερ με αναποδα τα χιλιομετρα και θα το κολλήσεις ]δηλαδη εκει που εγραφε 100 θα ξεκιναει με το 10]και θα δουλεβει αναποδα αλλα θα γραφη κανωνικα.αντι να ξεκιναει απο αριστερα η βελονα του κοντερ θα ξεκιναει απο δεξια. θελει δουλητσα αλλα μπορει να γινει.

ippokratiszar
07/02/2018, 21:27
[QUOTE=ippokratiszar;2918710]392712


Ας γράψω κ μερικά λόγια γτ ανέβασα συνεχόμενες φώτο. Το μπροστινό σύστημα ναι το έχει φτιάξει ο φίλος Γιώργος Χάλασης και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά μπορώ να πω!!!το μηχανάκι λύθηκε κ βάφτηκε από την αρχή.... Φτιάχτηκε πλεξούδα κ ηλεκτρολογία. Σε αυτό το στάδιο είναι έτοιμο για κυκλοφορία μόνο που μένει να γίνει μια πατέντα βάση για το μπροστά φτερό και να μπει. Επίσης αλλάχτηκαν η τρομπα. Φρενου μπροστά με καινούργια και μπήκε σωληνάκι υψηλής(και εκεί ένα θέμα προσπαθώ να πετύχω την εξαερωση μέχρι να σφίξει, ακόμα προσπαθώ και ξομιζω θα απευθυνθώ σε μάστορα γτ δεν τα καταφέρνω μόνος μου!)... Επίσης επειδή μπήκε ανάποδα ο μπροστά τροχός δλδ δίσκος από αριστερά πήγε δεξια και ο ατέρμονας από δεξιά πήγε αριστερά και πλέον δεν μου δούλευει το κοντέρ και πηγαίνει ανάποδα οπότε δεν έχω κοντέρ. Στα τελευταία δύο θα ήθελα την βοήθεια σα

θα σου πω μια ιδεα,αλλα θελει υπομονει και καλλιτεχνη,αν βγαλεις τιν βελονα του κοντερ με προσοχη και την τοποθετησεις εκει που τερματιζει το κοντερ [δηλαδη εκει που λεει 100] δεν ξερω ποσο γραφη το κοντερ, θα σου δουλευη μεν κανονικα αλλα θα λεει λαθος χιλιομετρα,οποτε πρεπει να βρεις εναν γατο να σου τυπωση σε ενα πλαστικο στο σχημα οπως ειναι το κοντερ με αναποδα τα χιλιομετρα και θα το κολλήσεις ]δηλαδη εκει που εγραφε 100 θα ξεκιναει με το 10]και θα δουλεβει αναποδα αλλα θα γραφη κανωνικα.αντι να ξεκιναει απο αριστερα η βελονα του κοντερ θα ξεκιναει απο δεξια. θελει δουλητσα αλλα μπορει να γινει.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Μου καλή η ιδέα. Σου αλλά. Σκέφτηκα να λύσω τον ατερμονα κ να πάω σε ένα τόρνο να μ. Φτιάξει τα δύο γρανάζια που έχει μέσα ανάποδα από την φορά. Π. Έχουν τώρα οπότε η ντιζα θα γυρίσει ανάποδα κ θα γράφει κανονικά το κοντέρ.