PDA

View Full Version : Μη βαρατε !!! Πρωτη μηχανη μεγαλου κυβισμου .



pirpinick
05/05/2015, 23:38
Καλησπερα στο αγαπητο φορουμ. Μολις εκανα εγγραφη στο Moto.gr και θα θελα τη γνωμη σας.
Θα καταντησω γραφικος αφου το θεμα εχει ξαναεμφανιστει αλλα :D .... Για να μην σας τα πολλυλογω , μετα απο 3 χρονια πανω σε σκουτερια ειπα και εγω να βγαλω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα για να ειμαι νομιμος στο χωριο μου. Λεω και εγω, βγαλε το διπλωμα μη σε σταματησει κανενα στρουμφ αλλα και για την προσωπικη ασφαλεια ( παντα θεωρητικα μιλωντας) . Μου λεει ο δασκαλος << κοπελι ? νιωθεις να κουμανταρεις τη χοντα η θα σβολωθεις ? >> ( Ολο το σκηνικο οπως καταλαβατε διαδραματιστηκε στη Κρητη . ) Του λεω του δασκαλου << δε κατεω πραμα δασκαλε, μονο σκουτερι καβαλαω ... Ο δασκαλος πρασινιζει , και του λεω σορρυ αλλα στο χωριο μου δεν ειχα μοτοσικλετα να παιζω. Για να μη στα πολλυλογω :p ανεβαινω σε ενα cb400 και λεω ωωωωπ εδω ειμαστε. Αλλαξε ολη η φιλοσοφια για τη μηχανη. Μια λεπτομερεια παρελειψα, οτι ειμαι 33 χρονων . Και αφου καβαλησα και το cbf600 τοτε... καταλαβαινετε ..αλλο αισθημα . Τελος παντων τη χουλαντρησα μια χαρα και δεν ειχα κανενα θεματακι και το διπλωμα το πηρα ανετα. Και ερχομαστε στο ψητο :cool:
Ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανες οι οποιες ειναι αλλης φιλοσοφιας και κινητηρα και στησιματος. Τη μηχανη τη θελω κυριως για βολτες τα σουκου σε επαρχιακο δρομο χωρις να τελικιαζω γιατι ειμαι και γερος ανθρωπος. Η μια επιλογη ειναι του γνωστου kawasaki z750 σε μεταχειρισμενο και η αλλη επιλογη ειναι το mt07 της yamaha σε καινουριο. Ενταξει μη με βρισετε ...
Για μεγαλες βολτες τι θα ητανε προτιμοτερο ? Ενα σκετικα σκυφτο τετρακυλινδρο που ο κινητηρας του θα ειναι στα ουμπαλα μας αθορυβος ή ενα σκετικα ορθιο δικυλινδρο , ανετο αλλα με το κροταλισμα στη ραχοκοκαλια μας ? Στο mt 07 ανεβηκα και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ ανετο, ελαφρυ αλλα δε με αφησε η αντιπροσωπεια να το παω βολτα γιατι περιμενω εδω και πολλες μερες το περιβοητο πρωην ροζ χαρτακι :p Το z 750 ειναι δοκιμασμενο, σκυλι με ανταλλακτικα φτηνα που τα πουλανε ακομα και στο περιπτερο σε αντιθεση με το yamaha που τα aftermarket εχουν υπερδιπλασια τιμη απο το προηγουμενο αλλα ειναι καινουριο και θα ξερω τις αμαρτιες του. Το z ειναι πανεμορφο αλλα το Mt εχει αλλη χαρη.
Δεν αναζητω τις τρελες επιδοσεις και τις τελικες αλλα την ομαλη και ευρυθμη λειτουργεια στην βολτα λογω οτι δεν ειμαι κανενα παιδαρελι αλλα εχω τον ενθουσιασμο του παιδιου την ωρα που μιλαμε !!
Ακουω γνωμες και συγγνωμη για το μακροσκελες post.

taisteal
05/05/2015, 23:44
Καλως ηρθες.
Κατ'αρχας δεν λεμε τους αστυνομικους στρουμφ :lol:

Αφου πηρες και διπλωμα,υποθετω κρανος καλο και εξοπλισμο εχεις.
Αν δεν εχεις να παρεις ΠΡΙΝ καβαλησεις.
Και φυσικα παρε το Γιαμαχα

pirpinick
06/05/2015, 00:02
Εννοειται κρανος. Η ασφαλεια πανω απ όλα και η μηχανη oπωσδηποτε με abs.
Δυστυχως για μενα η αναμετρηση ειναι αμφιροπη και πρεπει να ακουσω και αλλες αποψεις . Αν και η ζυγαρια γερνει λιγο παραπανω απο τη μερια του yamaha για πρωτο μηχανακι αλλα για πορωση στο z :P

taisteal
06/05/2015, 00:07
Εννοειται κρανος. Η ασφαλεια πανω απ όλα και η μηχανη oπωσδηποτε με abs.
Δυστυχως για μενα η αναμετρηση ειναι αμφιροπη και πρεπει να ακουσω και αλλες αποψεις . Αν και η ζυγαρια γερνει λιγο παραπανω απο τη μερια του yamaha για πρωτο μηχανακι αλλα για πορωση στο z :P

Πορωση και απειρια...
Κακος συνδυασμος.

pirpinick
06/05/2015, 00:42
Απλα φιλε μου taisteal θελω να σου επισημανω οτι εχω μικρη εμπειρια απο μηχανες αλλα ειμαι και 33 χρονων και ξερω να ελεγχω τα ορια μου. Συγγνωμη αν σου δωσα να καταλαβεις οτι ειμαι κανενα παιδαρελι που επειδη πηρε το διπλωμα νομιζει οτι ειναι ο valentino rossi . Απλα θελω γνωμες απο εμπειροτερους για αυτο που ζηταω το οποιο αναφερω στο αρχικο ποστ.

taisteal
06/05/2015, 00:51
Απλα φιλε μου taisteal θελω να σου επισημανω οτι εχω μικρη εμπειρια απο μηχανες αλλα ειμαι και 33 χρονων και ξερω να ελεγχω τα ορια μου. Συγγνωμη αν σου δωσα να καταλαβεις οτι ειμαι κανενα παιδαρελι που επειδη πηρε το διπλωμα νομιζει οτι ειναι ο valentino rossi . Απλα θελω γνωμες απο εμπειροτερους για αυτο που ζηταω το οποιο αναφερω στο αρχικο ποστ.

Εννοουσα οτι συνηθως την πατας οταν νομιζεις οτι το'χεις,εκει θελει συνεση.
Θα το μαθεις και θα το πηγαινεις μια χαρα το εργαλειο :)


:beer::beer:

pirpinick
06/05/2015, 01:00
Διαβαζοντας τα post για το mt 07 σε αυτο το forum απο κατοχους της εν λογω μηχανης εχω αρχισει και προβληματιζομαι λιγακι .

daz
06/05/2015, 01:01
Καταρχήν να ξέρεις ότι δεν ξέρεις να οδηγείς καμία απ' τις δύο. Αν δεν το ξέρεις ακόμα ή δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, πιθανότατα θα με πιστέψεις που στο λέω ή θα το καταλάβεις σχετικά γρήγορα. Αυτό για αρχή θα σε κρατήσει ασφαλή (παρ' όλη την απειρία σου).

Σε λίγο καιρό που θα τους έχεις πάρει τον αέρα πάλι δεν θα ξέρεις να τις οδηγείς (αυτό είναι στανταράκι), αλλά τότε πιθανότατα δεν θα το ξέρεις και ίσως δε θα πιστεύεις ότι είχα δίκιο όταν στο είπα.

Αυτή η περίοδος θα είναι για σένα η πιο επικίνδυνη. (και για τον καθένα που βρίσκεται σε αυτή τη θέση)

Η διάρκεια αυτής της περιόδου είναι ή ήταν διαφορετική για τον καθένα μας. Εξαρτάται απ' την όρεξή μας να μάθουμε αλλά και την μηχανή που οδηγούμε και πολύ περισσότερο απ' την μηχανή με την οποία ξεκινήσαμε. Ένα "όρθιο" μηχανάκι ίσως σε βοηθήσει περισσότερο.

Μερικοί δεν έμαθαν ποτέ αλλά είναι γνώστες της άγνοιάς τους και φρόντισαν να προσαρμόσουν την οδήγησή τους στις γνώσεις τους. Κάποιοι άλλοι δεν έμαθαν ποτέ, ούτε κατάλαβαν ή πίστεψαν ότι δεν ξέρουν.

Αυτά στα έγραψα γιατί και τα δύο μηχανάκια είναι αρκετά γρήγορα αλλά κανένα δεν κρίνεται αυστηρώς ακατάλληλο για κάποιον νέο στους δύο τροχούς (με τα σκουτεράκια μόνο ισορροπία μπορείς να μάθεις) με την προϋπόθεση ότι κουβαλάει μυαλό στο κεφάλι του.

Το ότι δεν είναι ακατάλληλα δεν τα κάνει ούτε ιδανικά και απ' τη στιγμή που το ιδανικό δεν είναι πάντα εφικτό, ξαναδιάβασε αυτό το ποστ απ' την αρχή.

Όσο αφορά την επιλογή οι περισσότεροι θα σου προτείνουμε το mt, εσύ όμως γουστάρεις περισσότερο το Ζ. Αυτές οι δύο μηχανές δεν είναι τόσο διαφορετικές όσο νομίζεις σε φιλοσοφία.



Edit. Και καλώς ήρθες στο φόρουμ. ;):beer:

daz
06/05/2015, 01:04
Εννοουσα οτι συνηθως την πατας οταν νομιζεις οτι το'χεις,εκει θελει συνεση.
Θα το μαθεις και θα το πηγαινεις μια χαρα το εργαλειο :)


:beer::beer:



Δεν ανανέωσα τη σελίδα πριν γράψω.

+1 στον tai.

pirpinick
06/05/2015, 02:11
ολες οι παρατηρησεις σας ειναι ευπροσδεκτες και με βρισκουν συμφωνο. Σε καμια περιπτωση δεν αφηνεις τον εαυτο σου εκτος οριων , ο οποιος αφηνεται ευκολοτερα οταν δεν εχεις πειρα, και να βλαψεις την σωματικη ακεραιοτητα τη δικη σου και των γυρων σου. Κανεις δεν γεννηθηκε και ηξερε το αντικειμενο και ολοι λιγο πολυ εχουμε εμπλακει σε πεσιμο- τουμπα- παραστρατημα. Απλα δε θελω να ξεκινησω με 250, να το πουλαω, να παω σε 400αρι να το βαριεμαι , να πηγαινω σε 600αρι και ουτω καθεξης και να ειμαι σε φαση πουλάω, αγοραζω , ανταλλαζω ολη την ωρα.
Μια γνωμη ζητησα ο χριστιανος και ξεκινησατε να με <<μαλωνετε>> . :cry:

+1 στον daz

devil's animal
06/05/2015, 07:19
παρε το mt...
ειναι λιγο πιο ευκολο απο Ζ750 καθ'οτι δικυλινδρο και τα κιλα του δεν ειναι πολλα για να σε προβληματισουν...

ξερεις, πως πεφτουν τις περισσοτερες φορες ανθρωποι σαν εσενα? (εννοω μεγαλοι σχετικα ηλικιακα και οχι τοσο κ@υλωμενοι με τα γκαζια και την ταχυτητα οπως ενας πιτσιρικας 22 χρονων)...
1. απο το βαρος της μηχανης...επειδη οι περισσοτερες εχουν αρκετα χαμηλα το κεντρο βαρους τους και σε μανουβρες ή στα λιγα χλμ μεσα στην πολη μπορει να σε "παρει"...
2. απο τα φρενα...ειναι εντελως πρωτογνωρο να εχεις τοσο φρενο και να πρεπει να το διαχειριστεις σωστα, ακομα και στις μικρες ταχυτητες...(εννοω 80% μπροστινο και 20% πισω)...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/05/2015, 07:22
kawasaki. δεν σπαει δεν χαλαει καιφτινοτερα ανταλακτικα στην στραβη.

lykourgi
06/05/2015, 07:27
Για πρώτη μηχανή καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μτχ. Σε περίπτωση που το μετανιώσεις (μοντέλο, χρήση) θα χάσεις λιγότερα. Δεν λέω να αλλάζεις μηχανάκια κάθε τρεις μήνες, αλλά πιθανόν να μην σου κάτσει με την πρώτη.
Για παράδειγμα, το CBF600 γιατί δεν το έχεις στις επιλογές σου; Είναι άριστο για τη χρήαη που περιγράφεις.

Επίσης για ον-οφφ δεν το σκέφτεσαι; Η Κρήτη έχει πολλές ωραίες μικτές διαδρομές.

Tycho Moon
06/05/2015, 08:19
Για πρώτη μηχανή καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μτχ. Σε περίπτωση που το μετανιώσεις (μοντέλο, χρήση) θα χάσεις λιγότερα. Δεν λέω να αλλάζεις μηχανάκια κάθε τρεις μήνες, αλλά πιθανόν να μην σου κάτσει με την πρώτη.
.

Συμφωνώ..

+ από μένα για Ζ750

amyroukai
06/05/2015, 08:47
Με το Ζ ζήσαμε μαζί ένα 6μηνο περίπου και κάπου 10,000 χιλιόμετρα πόλης και βόλτας. Είναι όμορφο αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Έχει ωραίο ζύγισμα και μοτέρ που τραβάει από χαμηλά. Ωραία φώτα ακόμα και για βράδι σε επαρχιακό. Έχει άβολη σέλα για οτιδήποτε ξεπερνά την μιά ώρα παραμονής. Έχει "περίεργα" φρένα, αρκετά έντονη τάση υποστροφής αν δεν μπεις γκαζωμένος στη στροφή και νιώθει όμορφα όταν το πιέζεις λίγο ή πολύ, βγάζει όμως ανασφάλεια στο πολύ χαλαρό. Και το βάρος του κακά τα ψέμματα δεν κρύβεται, μιλάμε για περίπου 40 κιλά παραπάνω από το MT-07 που συζητάς. Σημαντικό "κακό" για αρχάριο είναι ότι μαζεύει χιλιόμετρα άνετα και ξεγελάει. Και επειδή έχει δύναμη και έχει και αρκετά "απλωμένο" κιβώτιο (κάπου 247 κοντέρ δείχνει ή ως εκεί άντεξα τον αέρα) γενικά μάλλον δεν θα το χαρείς σε ανοίγματα σε κλειστό επαρχιακό. edit Επίσης αν σου πέσει, πολύ πιθανό σε αρχάριο, το τεπόζιτο βρίσκει πρώτο κάτω και τα καπάκια στα πλαϊνά που δεν είναι καθόλου φτηνά ούτε τα βρίσκεις σε περίπτερα, έτσι για να μην παραμυθιαζόμαστε.

Για εμένα καλύτερη κίνηση είναι το ΜΤ-07. ABS, 185 κιλά γεμάτο με καύσιμο, οδική συμπεριφορά που δεν έχει αφήσει περιθώρια για κριτική, δεν θα έχεις καμμία σκέψη για το τι πέρασε στα ξένα χέρια τ'άπονα (κακά τα ψέμματα, ο μέσος κάτοχος Ζ είναι πουλμουρίδης κάγκουρας), εγγύηση αν και ζημιές δεν έχει βγάλει. Και το καλό με τα μικρά μοτέρ είναι ότι σου δίνουν την αίσθηση ότι "τα σκίζεις" χωρίς στην πραγματικότητα να πηγαίνεις με χιλιόμετρα "απαγορευτικά". Διασκεδάζεις πιο εύκολα. Κατανάλωση επίσης θα είναι μικρότερη, σημαντικό στις μέρες μας. Χάνει στην καφετέρια (αν και οι πωλήσεις του δείχνουν ότι έχει μεγάλο κοινό) και... πρακτικά πουθενά αλλού. Και αν φτάσεις μετά από δυο τρία χρόνια να πεις ότι δεν σου φτάνουν τα 70 άλογα περίπου, τουλάχιστον θα έχεις αποκτήσει εμπειρία να πάρεις ένα πιο μεγάλο και βαρύ χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι αλλάζεις "συνέχεια" μηχανάκι.

daz
06/05/2015, 10:36
Σε καμια περιπτωση δεν αφηνεις τον εαυτο σου εκτος οριων , ο οποιος αφηνεται ευκολοτερα οταν δεν εχεις πειρα,

Όχι δεν αφήνεσαι ευκολότερα όταν δεν έχεις πείρα, αφήνεσαι όταν νομίζεις ότι ξέρεις. Οι πιο έμπειροι από εμάς που γράφουμε εδώ μέσα, αυτό που γνωρίζουμε καλύτερα και απ' τα όριά μας είναι τον τρόπο να μένουμε μακρυά απ' αυτά. Καμία απ' τις δύο δε θα σε βοηθήσει να μείνεις μακριά από οριακές καταστάσεις. Και οι δύο μηχανές τελειώνουν τις ευθείες πολύ πιο γρήγορα απ' ότι νομίζεις και όταν η στροφή σε πλησιάσει με μεγαλύτερη ταχύτητα απ' ότι περίμενες, το στρίψιμο ή το φρενάρισμα δεν μπορείς να το αφήσεις στην μηχανή, όπως κάνεις με ένα αμάξι, πρέπει να συμμετέχεις ενεργά. Αλλά στα όρια μπορείς να φτάσεις όχι μόνο επειδή το θέλησες ή επειδή ξεχάστηκες με το γκάζι ανοιχτό αλλά επειδή το θέλησε κάποιος άλλος.




Απλα δε θελω να ξεκινησω με 250, να το πουλαω, να παω σε 400αρι να το βαριεμαι , να πηγαινω σε 600αρι και ουτω καθεξης και να ειμαι σε φαση πουλάω, αγοραζω , ανταλλαζω ολη την ωρα.

Tο ιδανικό δεν είναι εφικτό και με σύνεση δεν θα έχεις πρόβλημα να πάρεις όποιο απ' τα δύο θέλεις. Σύνεση που πρέπει να δείξεις όχι στην αρχή (γιατί τότε θα το κάνεις) αλλά στη συνέχεια. (θα βαρεθείς να το διαβάζεις αυτό γιατί κάτι παραπάνω ξέρουμε)





Μια γνωμη ζητησα ο χριστιανος και ξεκινησατε να με <<μαλωνετε>> . :cry:



Ένα δίκιο το έχεις εδώ. Sorry για το off topic. :beer:


Όταν βλέπεις να μην είμαστε κατηγορηματικοί υπέρ του ενός ή του άλλου, τότε και να δυο μηχανάκια είναι καλά. ;)

Δε μας είπες ποια γουστάρεις να να βλέπεις περισσότερο στην αυλή σου!

akaposto
06/05/2015, 11:03
Μαν...μεγάλες βόλτες από Κίσσαμο; :p
Γυμνό το ένα, γυμνό και το άλλο, κλάιν μάιν, καμία διαφορά εκ της αεροδυναμικής καλύψεως βεβαίως βεβαίως.

Ναι, σε ανοικτό δρόμο (δηλαδή μια Κυριακή πρωί...μετά τον Οκτώβριο, αρχές Νοέμβρη...παρέα με τετρακύλινδρους ή 1000αρηδες για 5-10 χιλιόμετρα)
θα σου φανεί ψοφήμι ολκής. Θα γελάνε μαζί σου οι ρέγγες. Θα κλαίνε οι τουρίστες απο τα γέλια.
You see the point?
Αλλά ...μυαλό στο κεφάλι έχουμε είπαμε ε;

Σε όλα τα υπόλοιπα, τα άλογα του mt δεν θα είναι λίγα (πάντα είναι λίγα αλλά τέλος πάντων...)

Και κάτι που μου ήρθε, επειδή έγραψες για cbf.
Μοναδικό σημείο που να προσέξεις, όταν σου έρθει το δίπλωμα και καβαλήσεις το mt,
να δοκιμάσεις το abs. Κάπου που να είναι γυαλί (...έλα δεν θα δυσκολευτείς να βρείς).
Το cbf έχει τα εξής δύο καλά:
τρομερά φρένα
και
πολύ άνετη θέση για συνεπιβάτη (αν σε νοιάζει δηλαδή)
Αυτά, κατά τα άλλα είναι μάπα :p

notakos600
06/05/2015, 11:38
Νταξ, την ποιότητα του cbf δεν θα την σύγκρινα ποτέ με τις κινεζιές που μας φλόμωσε η yamaha τελευταία.
Προσωπική μου άποψη πάντα.

husby
06/05/2015, 12:29
καλοριζικο οποιο και να παρεις,φροντισε ομως να εκπαιδευτης στην οδηγηση μοτοσυκλετας....μονο τοτε θα το απολαυσης πραγματικα.....:beer:

pirpinick
06/05/2015, 18:50
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες εμπειριες σας και φυσικα για τις απαντησεις σας. Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο εκτος και αν παει στο τελος κατι στραβα και παρω κατι διαφορετικο απο τα 2 :p
Σε 2 βδομαδες θα ανεβω Αθηνα και θα τα δοκιμασω και σε οποιο αισθανομαι μεγαλυτερη σιγουρια-ανεση θα γινει και η τελικη επιλογη. Καμια καλη εκκλησια για να το ευλογησουμε ξερει κανεις ? :p

taisteal
06/05/2015, 18:52
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες εμπειριες σας και φυσικα για τις απαντησεις σας. Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο εκτος και αν παει στο τελος κατι στραβα και παρω κατι διαφορετικο απο τα 2 :p
Σε 2 βδομαδες θα ανεβω Αθηνα και θα τα δοκιμασω και σε οποιο αισθανομαι μεγαλυτερη σιγουρια-ανεση θα γινει και η τελικη επιλογη. Καμια καλη εκκλησια για να το ευλογησουμε ξερει κανεις ? :p

Στειλε π.μ στο μελος Billymuse.
Ειναι ο παπας του φορουμ

Billymuse
06/05/2015, 19:03
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες εμπειριες σας και φυσικα για τις απαντησεις σας. Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο εκτος και αν παει στο τελος κατι στραβα και παρω κατι διαφορετικο απο τα 2 :p
Σε 2 βδομαδες θα ανεβω Αθηνα και θα τα δοκιμασω και σε οποιο αισθανομαι μεγαλυτερη σιγουρια-ανεση θα γινει και η τελικη επιλογη. Καμια καλη εκκλησια για να το ευλογησουμε ξερει κανεις ? :p

Για φράτζες και εκκλησιαστικά θέματα στέλνεις σε μένα.
Καλορίζικο ότι και να πάρεις και επειδή δν είσαι κανένας παρορμητικός πιτσιρικάς δοκίμασε και άλλα μηχανάκια αν μπορείς,
βρες γνωστούς και ζήτα τους να τα καβαλήσεις λίγο(αν στα δώσουν φυσικά :lol:) και δες θέση οδήγησης,βάρος,προστασία αέρα (αν και δε σε νοιάζει με
αυτα που κοιτάς)..

pirpinick
06/05/2015, 19:22
Θα επισκευτω και τους 2 <<γνωστους>> του χωρου για μηχανες. (Τον Π.. και τον Β.. ) για να μη κανουμε και διαφημηση και μας μπλοκαρει κανενας αντμιν :p
Ελπιζω να με αφησει να δοκιμασω κανα δυο, τρια τεσσερα , ολα τα μηχανακια που εχει για να αποφασισω :lol:

daz
06/05/2015, 20:05
Στειλε π.μ στο μελος Billymuse.
Ειναι ο παπας του φορουμ

Αχαχα... :lol: Τι μλκ είσαι! :lol:


Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο ..

Αυτό το ατόπημα μπορούμε μπορούμε να στο συγχωρήσουμε μόνο και μόνο επειδή είναι το πρώτο σου μηχανάκι. Διαφορετικά, εμένα τουλάχιστον θα με έβρισκες αντίθετο.

nikolasaporodo
06/05/2015, 20:30
Γεια σας παιδια κατι αχρηστο τωρα εχω κ κατι αποριες γιαυτο γραφω
Ειμαι 20 με διπλωμα 125 κ προσφατα βγηκε κ το απεριοριστο μου , οδηγουσα μια yamaha 250 2 χρονια τωρα και εχω παθει πλακα με το z750...
Ειναι καθολου οικονομικο για τα κυβικα του? Κατι εχω διαβασει.. Λενε σε σχεση με τα αλλα στη κατηγορια οντως ειναι αλλα δεν πολυ πιστευω , ισως το αγορασω σε μεταχερισμενο... Μενω ροδο και λογικα απο αθηνα θα το παρω , ξερει κανεις πανω κατω ποσο χρημα θελει η μεταφορα του? Δεν μαρεσει να αγοραζω συνεχεια μηχανες ( να ανεβαινω σιγα σιγα κυβικα δλδ) οπως λεει και ο φιλος απο πανω γιαυτο και θελω z750 εφοσον μπορω ευκολα να το αγορασω , πολυ φθηνο και ποιοτικο.. Τι λετε? :) Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

pektis
06/05/2015, 20:31
Εγω θα σου ελεγα να παρεις οποιο σου αρεσει εσενα καλυτερα στο ''ματι'', στην εμφανιση...
Το ειπες και μονος σου...εισαι 33 χρονων και οχι κανενα πιτσιρικι που θα παρει το μηχανακι για τελικες!
Προσωπικα εγω, ειμαι υπερ του τετρακυλινδρου μοτερ...:wave2:
Καλως ηρθες!;)

amyroukai
06/05/2015, 20:33
Εγω θα σου ελεγα να παρεις οποιο σου αρεσει εσενα καλυτερα στο ''ματι'', στην εμφανιση...
Το ειπες και μονος σου...εισαι 33 χρονων και οχι κανενα πιτσιρικι που θα παρει το μηχανακι για τελικες!
Προσωπικα εγω, ειμαι υπερ του τετρακυλινδρου μοτερ...:wave2:
Καλως ηρθες!;)

εσύ με το μαθουσάλα μη λες πολλά. ένα πήρες και ους ο Υπουργός Μεταφορών συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω. Σε βλέπω στα 50 σου να λες "ρε φίλε ήθελα να το δώσω για ένα μοντελάκι 2030 αλλά ρε γαμώτο, για ψίχουλα θα μου το πάρουνε και το έχω στην πένα".

pektis
06/05/2015, 20:34
Γεια σας παιδια κατι αχρηστο τωρα εχω κ κατι αποριες γιαυτο γραφω
Ειμαι 20 με διπλωμα 125 κ προσφατα βγηκε κ το απεριοριστο μου , οδηγουσα μια yamaha 250 2 χρονια τωρα και εχω παθει πλακα με το z750...
Ειναι καθολου οικονομικο για τα κυβικα του? Κατι εχω διαβασει.. Λενε σε σχεση με τα αλλα στη κατηγορια οντως ειναι αλλα δεν πολυ πιστευω , ισως το αγορασω σε μεταχερισμενο... Μενω ροδο και λογικα απο αθηνα θα το παρω , ξερει κανεις πανω κατω ποσο χρημα θελει η μεταφορα του? Δεν μαρεσει να αγοραζω συνεχεια μηχανες ( να ανεβαινω σιγα σιγα κυβικα δλδ) οπως λεει και ο φιλος απο πανω γιαυτο και θελω z750 εφοσον μπορω ευκολα να το αγορασω , πολυ φθηνο και ποιοτικο.. Τι λετε? :) Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

Το Ζ750 μεχρι το 2007 αν θυμαμαι καλα εβγαζε 110 αλογα, ενω το πιο καινουργιο 105...
Σε ταχυτητα 130-150 σταθερο (για το μοντελο του 05 που ειχα οδηγησει) καιει 6,5/100

pektis
06/05/2015, 20:35
εσύ με το μαθουσάλα μη λες πολλά. ένα πήρες και ους ο Υπουργός Μεταφορών συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω. Σε βλέπω στα 50 σου να λες "ρε φίλε ήθελα να το δώσω για ένα μοντελάκι 2030 αλλά ρε γαμώτο, για ψίχουλα θα μου το πάρουνε και το έχω στην πένα".

Φερε τα ευρω και παιρνω 1000αρι αυριο κιολας φιλαραακιι:D:beer:

amyroukai
06/05/2015, 20:36
Φερε τα ευρω και παιρνω 1000αρι αυριο κιολας φιλαραακιι:D:beer:

τα ίδια θα λες και στα 50 σου, εδώ θα είμαστε θα το δεις :bawl:

nikolasaporodo
06/05/2015, 20:37
Το παλιο μονο μπορω να αγορασω ειναι πιο φθηνο ... Μαρεσει πολυ του 7 και μετα αλλα ... Δεν βρισκω στα 2500 περιπου , δεν το θελω καθολου για τελικες με 100 max πηγαινα και το yamaha αρα πιστευω θα μπορω να συντηρισω

pektis
06/05/2015, 20:37
τα ίδια θα λες και στα 50 σου, εδώ θα είμαστε θα το δεις :bawl:

ααα και το bandit πλεον δεν πουλιεται...μη λεμε τα ιδια ρε...
Μετα τα Χριστουγεννα αν με δεις με κανενα μεγαλο μετΑχειρΟ μην παραξενευτεις ρε...:beer::p

notakos600
06/05/2015, 20:37
τα ίδια θα λες και στα 50 σου, εδώ θα είμαστε θα το δεις :bawl:

Ζωντανό παράδειγμα: είμαι 50 και λέω ακόμη τα ίδια...
Μέχρι 600 έφτασα...:cry:

pektis
06/05/2015, 20:41
Ζωντανό παράδειγμα: είμαι 50 και λέω ακόμη τα ίδια...
Μέχρι 600 έφτασα...:cry:

Τωρα βαλτος εισαι και εσυ ρε φιλαρακι;:cry::lol:

Grafton 505
06/05/2015, 20:42
Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο

Πάρε αυτό που σε αρέσει και όχι αυτό που πρέπει.

Welcome :beer:

notakos600
06/05/2015, 20:45
Τωρα βαλτος εισαι και εσυ ρε φιλαρακι;:cry::lol:

Βαλτός είμαι;
Πονεμένος είμαι ρε φιλαράκι. :lol:

teogtp
06/05/2015, 20:46
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες εμπειριες σας και φυσικα για τις απαντησεις σας. Μαλλον θα κυριαρχησει η λογικη απο το γουστο εκτος και αν παει στο τελος κατι στραβα και παρω κατι διαφορετικο απο τα 2 :p
Σε 2 βδομαδες θα ανεβω Αθηνα και θα τα δοκιμασω και σε οποιο αισθανομαι μεγαλυτερη σιγουρια-ανεση θα γινει και η τελικη επιλογη. Καμια καλη εκκλησια για να το ευλογησουμε ξερει κανεις ? :p

Στον πατερ του Κισσου.
Τον θυμαστε οι "επετιακοι "του 12;
Faζer λευκο και το ρασο ανεμιζε σαν τον σουπερμαν.
Ασε που αναβαθμιστικε και σε αξεσουαρ ...........mivv,ανθρακονιματα καιδενσυμμαζευεται!:cry:

daz
06/05/2015, 20:46
:lol:

nikolasaporodo
06/05/2015, 20:46
Παιδια ξερει κανενας ποσα περιπου θα μου παρει μια μεταφορα μηχανης απο αθηνα σε ροδο με καραβι? Ζ750 αν παιζουν ρολο τα κυβικα κλπ κλπ
Θελω να παρω μια μεταχειρισμενη γιαυτο

amyroukai
06/05/2015, 20:49
αν στην φορτώσουν ασυνόδευτη στο πλοίο, εισιτήριο όσο κάνει (ρώτα την εταιρία) και μεταφορές εντός Αττικής διαφημίζονται με 30-40 ευρώ στα περιοδικά του χώρου.



προσθήκη: Πιρπριρνικ πως στο καλό, έλα ετήσια, περνάμε από το μοναστήρι άγιου ιωάννη ρώσου που ευλογάνε οχήματα σωρηδόν.

daz
06/05/2015, 20:49
Ζωντανό παράδειγμα: είμαι 50 και λέω ακόμη τα ίδια...
Μέχρι 600 έφτασα...:cry:

Ναι αλλά έχεις 2χ600.

pektis
06/05/2015, 20:50
Βαλτός είμαι;
Πονεμένος είμαι ρε φιλαράκι. :lol:

335134

nikolasaporodo
06/05/2015, 20:54
Μονο τοσο??? Με κανεις χαρουμενο!! Και νομιζα πως ξεπερναει τα 150.. Βλακας :)

borbos
06/05/2015, 21:01
Κοριτσι παιζει? εχεις? αν δεν εχεις παρε το Ζ και θα βρεις....
Μολις βρεις θα το πουλησεις και θα παρεις HORNET. :smokin::smokin::smokin::smokin:

amyroukai
06/05/2015, 21:03
όχι ρε μαν... να ενημερώσω την δικιά μου να με αφήσει τότε, ούτε το ένα έχω ούτε το άλλο...

notakos600
06/05/2015, 21:06
Κοριτσι παιζει? εχεις? αν δεν εχεις παρε το Ζ και θα βρεις....
Μολις βρεις θα το πουλησεις και θα παρεις HORNET. :smokin::smokin::smokin::smokin:

Σε παράτησε ρε θηρίο;
Καλοκαιριάτικα;
Φτουου!

pirpinick
06/05/2015, 21:13
Καλα μιλαμε εχω λειωσει με τα σχολια ... αν επαιρνα αυτο που μαρεσε , η χαρα θα κρατουσε μια το πολυ 2 ωρες και μετα θα μου κανε ο Billymuse μνημοσυνο ... :bawl:

amyroukai
06/05/2015, 21:17
Καφασάκι Η2R?

7Tolis
06/05/2015, 21:18
Καλα μιλαμε εχω λειωσει με τα σχολια ... αν επαιρνα αυτο που μαρεσε , η χαρα θα κρατουσε μια το πολυ 2 ωρες και μετα θα μου κανε ο Billymuse μνημοσυνο ... :bawl:


Φίλε μην τους ακους τι λένε.άκου εμένα.Πάρε ένα χαγιαμπούσα να γουστάρεις.Οτι μικρό και να πάρεις θα το βαρεθείς και θα θες άλλο μετά.Πάρε το θηρίο μια και έξω να ξεμπερδευεις.

pektis
06/05/2015, 21:28
Φίλε μην τους ακους τι λένε.άκου εμένα.Πάρε ένα χαγιαμπούσα να γουστάρεις.Οτι μικρό και να πάρεις θα το βαρεθείς και θα θες άλλο μετά.Πάρε το θηρίο μια και έξω να ξεμπερδευεις.

Μη του λες τετοια ρε... μετα θα σε καλεσει...:p:eek:335141

pirpinick
09/05/2015, 02:32
Τη Δευτερα ανεβαινω αθηνα κοπελια . Μαλλον θα χτυπησω το ern6 της kawasaki τελικα :p

pektis
21/05/2015, 20:06
Ζωντανό παράδειγμα: είμαι 50 και λέω ακόμη τα ίδια...
Μέχρι 600 έφτασα...:cry:
Να ξερεις εσυ μ' εκαψες..! Παει το 600αρι...
Να δω τι θα παρω τωρα:a13::look:

Coyote.V
21/05/2015, 20:38
Πeς μου αν έχεις δει ποιο όμορφο z750s..... :D
Υ.Γ και είναι και το παλιό.


335928

335929

sv1000s
21/05/2015, 20:49
ωραιο το εργαλειο σου!καλους δρομους!

Coyote.V
21/05/2015, 21:40
ωραιο το εργαλειο σου!καλους δρομους!

Ευχαριστώ αλλά δεν το έχω πια ... τώρα έχω Βαραντέρο, το έβαλα για να τον μπριζόσω υπέρ του Ζ. Παίζει να αλλάξει το νικνέιμ μου ; :confused:

sv1000s
21/05/2015, 21:44
Ευχαριστώ αλλά δεν το έχω πια ... τώρα έχω Βαραντέρο, το έβαλα για να τον μπριζόσω υπέρ του Ζ. Παίζει να αλλάξει το νικνέιμ μου ; :confused:

α οκ ειχα και γω ενα τετοιο το 2005 το πηρα καινουριο αλλα το εδωσα για το sv τελος του 06!καλο μηχανακι παντως!

Coyote.V
21/05/2015, 21:57
Τα Ζ έχουν πολύ καλό κινητήρα... του πίνεις το αίμα και δεν διαμαρτύρεται.

daz
21/05/2015, 22:42
Πeς μου αν έχεις δει ποιο όμορφο z750s..... :D
Υ.Γ και είναι και το παλιό.


335928

335929

Το παλιό είναι πιο όμορφο απ' το καινούριο. Πουλησες τέτοιο εργαλειάκι για να πάρεις μαστόδοντο? :D

:beer:

Coyote.V
22/05/2015, 00:19
Το παλιό είναι πιο όμορφο απ' το καινούριο. Πουλησες τέτοιο εργαλειάκι για να πάρεις μαστόδοντο? :D

:beer:

Άλλη η δουλειά του Ζ και άλλη του Βάρα.... όσο παίξαμε με τα μηχανάκια παίξαμε, τώρα το ταξίδι έχει σημασία. ;)

Υ.Γ Δεν το πούλησα... το κατέστρεψα σε μια πτώση από μπροστινό φρένο, Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν έφταιγε το μηχανάκι... εγώ είχα πιει λίγο παραπάνω. :(

amyroukai
22/05/2015, 07:32
ρε ομορφανδρες, υπαρχει "νεο" Ζ750S και συζητατε για το παλιο;;;;

Coyote.V
22/05/2015, 07:33
ρε ομορφανδρες, υπαρχει "νεο" Ζ750S και συζητατε για το παλιο;;;;

Ναι το Ζ750 sx και Ζ1000 sx...:cool:

amyroukai
22/05/2015, 07:41
Ναι το Ζ750 sx

α το οποιο μαλλον δεν ηρθε δωθε γιατι δεν το ενθυμουμαι σε κανενα περιοδικο καταλογο κλπ. μερσι.

Coyote.V
22/05/2015, 07:48
Ε... και ; Παλιότερα πολλοί είχαν το gpzr400 που δεν το έφερνε η αντιπροσωπία. Παρεισαγωγή ήταν ! Εγώ είχα το 600 και το γνωρίζω.

pektis
22/05/2015, 08:07
Πουλησες τέτοιο εργαλειάκι για να πάρεις μαστόδοντο? [/B] :D

:beer:

Αυτο θα 'λεγα & εγω...:confused:

o_gavros
01/06/2015, 10:51
Τα Ζ έχουν πολύ καλό κινητήρα... του πίνεις το αίμα και δεν διαμαρτύρεται.

Το Ζ είναι γαμώ τα μηχανάκια, για αυτό που προορίζεται!
Για κακή του τυχη, όταν βγήκε το προτίμησαν Ινδιάνοι και Αυστραλά καγκουρώ,και κάπως έτσι του βγήκε η ρετσινιά.
Σα τα τδμ ενα πράμα.



Ναι το Ζ750 sx και Ζ1000 sx...:cool:

το οποίο 1000 (το μόνο που κυκλοφορεί εδω) είναι η ασχήμια προσωποποιημένη!

Coyote.V
13/08/2016, 13:12
το οποίο 1000 (το μόνο που κυκλοφορεί εδω) είναι η ασχήμια προσωποποιημένη!

Οι απόψεις διίστανται!

Το θεωρώ από τα πιο όμορφα και καλοστημένα sport turing. Δυό Yoshimura Street R77 θέλει

Bob_o_mastoras
13/08/2016, 16:13
Δεν ΜΕ λες ρε Coyote, σε σχεση με το Fazer 600, το Ζ 750 S ειναι ιδιο περιπου εργονομικα;; Σε θεμα ανεσης δηλαδη. (αν εχεις δοκιμασει το fazer). Και σε σχεση με το παλιο Fazer (FZS), αν εχεις εικονα και απ΄αυτο.

Μια φορα εχω οδηγησει το γυμνο Ζ πριν αρκετα χρονια και μου φανηκε στριμοκωλο. Το S ειναι το ιδιο πλην του φερινγκ να φανταστω;;;

doctoras
13/08/2016, 22:40
Φερινκ, μονοκομματι σέλα, αναλογικά όργανα δημιουργούν μια αίσθηση πιο τουρινκ και μια μικρή διαφορα στην εργονομία απο την σέλα Φερινκ το κανουν πιο φιλικό (συγκριτικά με το γυμνό πάντα) και για συνεπιβάτη
Κινητήρας πολυ καλός σε απόδοση και αίσθηση με πολυ καλη ευστροφία σε ολο το φάσμα
Μείον η σφογγοδει αίσθηση των φρενών και το πλαίσιο με την χαμηλή ακαμψία
Αναρτήσεις προσανατολισμένες στην άνεση θα βρουν πρόσφυση ακομη και σε κακούς δρόμους αλλα για σπορ προτιμήσεις απαιτούν βελτίωση
Πολυ τίμιο το κόστος ως μεταχειρισμένο

Coyote.V
13/08/2016, 23:55
Δεν ΜΕ λες ρε Coyote, σε σχεση με το Fazer 600, το Ζ 750 S ειναι ιδιο περιπου εργονομικα;; Σε θεμα ανεσης δηλαδη. (αν εχεις δοκιμασει το fazer). Και σε σχεση με το παλιο Fazer (FZS), αν εχεις εικονα και απ΄αυτο.

Μια φορα εχω οδηγησει το γυμνο Ζ πριν αρκετα χρονια και μου φανηκε στριμοκωλο. Το S ειναι το ιδιο πλην του φερινγκ να φανταστω;;;

Έχει πιο άνετη σέλα από το γυμνό αλλά όχι πιο άνετη από το φέιζερ... έχει χειρολαβές για να κρατηθεί ο πίσω και διαφορετικούς εκκεντροφόρους και ψεκασμό. Αυτός είναι και ο λόγος που φοράνε διαφορετικά power comander.
Το τσεκαρισμένο πάντως είναι ότι είναι ποιο γρήγορο στις τελικές από τα 1000άρια τα γυμνά ακόμα και απείραχτο.
Μιλάμε για πολύ διαφορετικά μηχανάκια το γυμνό με το s σε πολλές λεπτομέρειες.. φοράει όργανα με βελόνες όπως το zxr 900 πχ.

Πάντως οι Γιαπωνέζοι δεν του κότσαραν μόνο ένα φέρινγκ αλλά προσάρμοσαν και τον κινητήρα στις απαιτήσεις ενός σπορτ τουρινγκ.

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 00:17
:a55:

Χμμ..

Καλα, δεν κυνηγαω τελικες. Απλα θελω περισσοτερη ροπη και το πιο exciting γκαζι σε σχεση με το fazer, που εχω σχεδον καταληξει να παρω, αλλα χωρις να ανεβω στην κατηγορια των 110€ τελων κυκλοφοριας.
Η ανεση του συνεπιβατη με αφηνει παγερα αδιαφορο. I ride alone! :smokin:
Ροπη θελω και ξεκουραστη θεση οδηγησης. Και φανταζομαι με τις αλλαγες που μου λες πως εχει το S σε ψεκασμο και εκκεντροφορους εχει τη ροπη απο πιο χαμηλα, εε;;

Τα ποδωστηρια (πατητιρια στο χωριο μου) ειναι στην ιδια θεση;; Στο γυμνο, που θυμαμαι, δεν με βολεψαν. Στο Fazer καθομαι με πιο ξεκουραστες γωνιες στα ποδια.

Coyote.V
14/08/2016, 08:34
Χμμ..
Τα μασπιέ είναι στην ίδια θέση με το γυμνό.
Η ροπή δεν ξέρω που είναι στο γυμνό... πάντως το s μετά τις 7000 τρελαίνεται στην κυριολεξία. Αν βρεθεί δίπλα του γυμνό ή 600άρι ss θα στεναχωρηθεί πολύ, τουλάχιστον τα 600άρια της εποχής του, τα καινούργια δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν. Για φέιζερ φυσικά δεν συζητάμε εφόσον μιλάμε και συγκρίνουμε με ss.
Λογικά την ροπή πρέπει να την έχει πιο ψηλά από το γυμνό με περισσότερα κιλά.


Το δικό μου ήταν αυτό:

364169

364170



https://www.youtube.com/watch?v=q3A35t1P4Cc