PDA

View Full Version : Βαρέθηκα..............



Σελίδες : [1] 2

spyrakos35
06/05/2015, 08:28
.... να βλέπω αγγελίες και να γράφετε ό,τι να΄ναι για τα μοντέλα/μπουρδέλα σας....

το οτι η μαμημένη άδεια βγήκε την χ χρονιά δε σημαίνει οτι είναι αυτής της χρονιάς μοντέλο το μπουρδέλο σας....

και για τα παπόρια που κοιτάω, υπάρχει και ιστορικό
http://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/about-bikes/sport-touring/index.aspx?view=article&id=442654

μη μου λέτε παπαριές λοιπόν....


ασταδιάλα

:moutza:

George_Sp
06/05/2015, 08:36
για να σε καλμάρω λιγάκι να σου πω οτι στα πεδία συμπλήρωσης αγγελίας. το car ζητάει χρονολογία 1ης άδειας και αυτή τη χρονιά βάζει στον τίτλο ως έτος μοντέλου. :)

spyrakos35
06/05/2015, 08:38
για να σε καλμάρω λιγάκι να σου πω οτι στα πεδία συμπλήρωσης αγγελίας. το car ζητάει χρονολογία 1ης άδειας και αυτή τη χρονιά βάζει στον τίτλο ως έτος μοντέλου. :)

ναι αλλά παίρνεις και τηλέφωνο και ρωτάς....

και όταν ρωτάς λαμβάνεις απάντηση

και όταν η απάντηση είναι παπαριά/"ναι μεν αλλά" δεν την παλεύω....

AristidisZ
06/05/2015, 08:41
Συγνώμη αλλά εγώ διαφωνώ
Εάν ένα μοντέλο βγαίνει πχ για δέκα χρόνια, αν εγω έχω επι παραδείγματι μηχανάκι με άδεια του 2010 θα πρέπει να γράψω ότι το μηχανάκι μου ειναι του 2000 ;
Ή θεωρείς πως ειναι το ίδιο πράγμα ;

spyrakos35
06/05/2015, 08:43
Συγνώμη αλλά εγώ διαφωνώ
Εάν ένα μοντέλο βγαίνει πχ για δέκα χρόνια, αν εγω έχω επι παραδείγματι μηχανάκι με άδεια του 2010 θα πρέπει να γράψω ότι το μηχανάκι μου ειναι του 2000 ;
Ή θεωρείς πως ειναι το ίδιο πράγμα ;


ελα ρε συ, πλάκα μου κάνεις?

χρώματα δεν αλλάζουν??? (έστω μόνο αυτό)

να βγω να πω οτι το δικό μου είναι μοντέλο 2012 αντί για 2008 επειδή βγαίνει το ίδιο???

George_Sp
06/05/2015, 08:55
πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό για πολλούς λόγους.
σας γράφω μερικούς:
οι περισσότεροι δε λένε 1ο έτος κατασκευής περισσότερο γιατί δε ξέρουν και δε τους ενδιαφέρει κιόλας. Φίλε αυτό γράφει η άδεια άρα είναι μοντέλο τάδε.
άλλοι είναι πονηρά χαζοί επίτηδες για να τσιμπήσουν άλλο χαζό αγοραστή που δε ξέρει επίσης από τέτοια.
στη τελική όμως Σπύρο δε θα πρεπε να χαλιέσαι. Κάθε μέρα βομβαρδιζόμαστε από παπαριές δεξιά και αριστερά από την απλή κουβέντα σε ένα περίπτερο ή ένα καφέ, αλλά και σε πιο σοβαρά θέματα, όπως σε δημόσιες υπηρεσίες, νομικά θέματα, πολιτική κλπ κλπ.

Το έτος μοντέλου με το έτος παραγωγής μπορεί να είναι το ίδιο μπορεί και όχι. Ακούς παπαριά γιατί είσαι ψείρας και γουστάρεις να το ψάχνεις μέχρι τέρμα; Κλείσε το τηλέφωνο και παρακάτω :)

amyroukai
06/05/2015, 09:06
για τα παπόρια που κοιτάω, υπάρχει και ιστορικό

μη μου λέτε παπΟριές λοιπόν.... fixed


Ρε κάπτεν φίλιπς, αφού τα παπόρια που κοιτάς έχουν (φαντάζομαι) φωτό και αφού ξέρεις εκ των προτέρων τι χρονιά είναι γιατί είσαι στο μώλο πολλά χρόνια και τα γκαζάδικα είναι η δουλειά σου, τι σκ@τ@ θες και τρώγεσαι από τα τηλέφωνα; Δηλαδή τον παίρνεις τον άλλον να του κάνεις μάθημα; Στα απαυτάρΓια του κιόλας. Το θες ρε φίλε το σκαρί; Τσίμπα το. Δεν το θες; Πάμε για άλλη προβλήτα. Τα δικά σου νεύρα σπας κυρίως, να μην πω αποκλειστικά. Ώρα καλή στην πρύμνη τους και αέρα στα μαλλιά τους. (πανιά δεν έχει).

Cpt. Haddock
06/05/2015, 09:13
Οχι οτι δεν εχεις δικιο Σπυρο, αλλα αν το μηχανακι ειναι μοντελο του 2008 και αγοραστηκε το 2012 (πρωτη άδεια), ειναι μηχανακι του 2012, απο πλευρας παλαιότητας, χρησης, κυκλοφοριας.

spyrakos35
06/05/2015, 09:20
δεν ξέρω αν λαμβάνετε υπόψιν σας την παράμετρο "τιμή αγοράς/πωλησης" και πώς το έτος που αναφέρουμε ως "μοντέλο τάδε" επηρεάζει αυτή....

ή την παράμετρο "παραεισαγωγή" (ειδικά για μοντέλα που έχουν αλλαγές πέραν του χρώματος)....

vaska
06/05/2015, 09:20
Έπρεπε να σε είχα δίπλα μου όταν είχα αποφασίσει να δώσω την χοντρή για να μην την τρώει η κλεισούρα μιας και πριν από 3 χρόνια ελεύθερος χρόνος μηδέν. Να σε είχα από μια μεριά που προσπαθούσαν να με πείσουν ότι το μηχανάκι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα.
Ρε σεις συνέλθετε λέω, το μηχανάκι είναι δικό μου και το έχω απο την 1η μέρα κυκλοφορίας του, είναι δυνατόν να μην ξέρω αν έχει γυρισμένα χλμ?
Εκεί αυτοί, να επιμένουν. Λίγο ακόμα και θα το πίστευα.:bawl:

Στα παπάκια σου, κάνε όπως σου είπε ο αμυρου, έχεις κρίση μπορείς να δεις 5-10 πράγματα πάνω στο μηχανάκι, αν σου αρέσει προχωράς αν όχι πάμε γι' άλλα.

spyrakos35
06/05/2015, 09:28
Ρε κάπτεν φίλιπς, αφού τα παπόρια που κοιτάς έχουν (φαντάζομαι) φωτό και αφού ξέρεις εκ των προτέρων τι χρονιά είναι γιατί είσαι στο μώλο πολλά χρόνια και τα γκαζάδικα είναι η δουλειά σου, τι σκ@τ@ θες και τρώγεσαι από τα τηλέφωνα; Δηλαδή τον παίρνεις τον άλλον να του κάνεις μάθημα; Στα απαυτάρΓια του κιόλας. Το θες ρε φίλε το σκαρί; Τσίμπα το. Δεν το θες; Πάμε για άλλη προβλήτα. Τα δικά σου νεύρα σπας κυρίως, να μην πω αποκλειστικά. Ώρα καλή στην πρύμνη τους και αέρα στα μαλλιά τους. (πανιά δεν έχει).


Έπρεπε να σε είχα δίπλα μου όταν είχα αποφασίσει να δώσω την χοντρή για να μην την τρώει η κλεισούρα μιας και πριν από 3 χρόνια ελεύθερος χρόνος μηδέν. Να σε είχα από μια μεριά που προσπαθούσαν να με πείσουν ότι το μηχανάκι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα.
Ρε σεις συνέλθετε λέω, το μηχανάκι είναι δικό μου και το έχω απο την 1η μέρα κυκλοφορίας του, είναι δυνατόν να μην ξέρω αν έχει γυρισμένα χλμ?
Εκεί αυτοί, να επιμένουν. Λίγο ακόμα και θα το πίστευα.:bawl:

Στα παπάκια σου, κάνε όπως σου είπε ο αμυρου, έχεις κρίση μπορείς να δεις 5-10 πράγματα πάνω στο μηχανάκι, αν σου αρέσει προχωράς αν όχι πάμε γι' άλλα.


σωστό αυτό που λέτε, αλλά από την άλλη μπορεί κάτι να κάνω εγώ λάθος (λέμε τώρα)...

πχ... μπορεί εγώ να πιστεύω οτι είναι "ταδε χρονιάς μοντέλο" και ο άλλος να μου δώσει τον αριθμό πλαισίου και να αποδειχτεί οτι είναι μεταγενέστερης χρονιάς μοντέλο....

γιατί να μην επιβεβαιωθεί αυτό?

Cpt. Haddock
06/05/2015, 09:55
δεν ξέρω αν λαμβάνετε υπόψιν σας την παράμετρο "τιμή αγοράς/πωλησης" και πώς το έτος που αναφέρουμε ως "μοντέλο τάδε" επηρεάζει αυτή....

ή την παράμετρο "παραεισαγωγή" (ειδικά για μοντέλα που έχουν αλλαγές πέραν του χρώματος)....

Τη λαμβανουμε, αλλα απο την αλλη ο καθενας ειναι ελευθερος να βαλει οτι τιμη θελει στο μηχανακι του. Στο χερι του αγοραστη ειναι να ξερει τι να κοιταξει και τι τον ενδιαφερει πραγματικα.

byron
06/05/2015, 09:59
σωστό αυτό που λέτε, αλλά από την άλλη μπορεί κάτι να κάνω εγώ λάθος (λέμε τώρα)...

πχ... μπορεί εγώ να πιστεύω οτι είναι "ταδε χρονιάς μοντέλο" και ο άλλος να μου δώσει τον αριθμό πλαισίου και να αποδειχτεί οτι είναι μεταγενέστερης χρονιάς μοντέλο....

γιατί να μην επιβεβαιωθεί αυτό?

Υπάρχουν και οι Lloyds ρε Σπύρο να τσεκάρεις

teogtp
06/05/2015, 10:03
Δεν έρχεσαι να παμε να φάμε δίπλα στο κυμα μια ωραιότατη καραβιδομακαροναδα (αχ ρε αμυρου τι μας φτιαν'ς)στο Τρικερι να μην ασχολείσαι με μαλακ-ιες-ες;
Λεω εγω τωρα......:cool:

spyro
06/05/2015, 10:08
Υπάρχουν και οι Lloyds ρε Σπύρο να τσεκάρεις

:bawl:

spyrakos35
06/05/2015, 10:10
γελάτε κουφάλες αλλά να σας δω όταν θα είναι να αλλάξετε χρέπι και θα ψάχνετε....

:p

pipe_smoker
06/05/2015, 12:51
γελάτε κουφάλες αλλά να σας δω όταν θα είναι να αλλάξετε χρέπι και θα ψάχνετε....

:p

Με έχεις μπερδέψει.
Τελικά το φτιάχνεις αυτό που έχεις ή πας για άλλο?


Τέσπα, εγώ συμφωνώ με το Σπύρο, αλλά όντως μπορεί κι ο ιδιοκτήτης να μην ξέρει τί του γίνεται.

Αν ένα μηχανάκι είναι μοντέλο του 2000 και βγαίνει για 10 χρόνια όπως είπε ο Αρίστος, 3 χρονολογίες παίζουν στο τραπέζι.

Αυτή του μοντέλου (2000, το ξέρουμε).
Αυτή της πρώτης άδειας (πχ 2007, το μαθαίνουμε).
Κι αυτή της παραγωγής (εδώ σε θέλω κάβουρα.....).

Και μή μου πει κανείς για αριθμό πλαισίου γιατί δε βγαίνει πάντα άκρη από εκεί.

spyro
06/05/2015, 16:35
......

το μηχανάκι μου (990 adv) έχει πρώτη άδεια το 2008. το πλαίσιο αναφέρει για 2007. εγώ αν το πουλαγα τι να έλεγα ως χρονολογία μοντέλου?

theofilos888
06/05/2015, 16:44
το μηχανάκι μου (990 adv) έχει πρώτη άδεια το 2008. το πλαίσιο αναφέρει για 2007. εγώ αν το πουλαγα τι να έλεγα ως χρονολογία μοντέλου?

Θα ελεγα κατασκευη του 07 με 1η αδεια το 08.

Cpt. Haddock
06/05/2015, 16:51
το μηχανάκι μου (990 adv) έχει πρώτη άδεια το 2008. το πλαίσιο αναφέρει για 2007. εγώ αν το πουλαγα τι να έλεγα ως χρονολογία μοντέλου?


Θα ελεγα κατασκευη του 07 με 1η αδεια το 08.

Αλλο πότε κατασκευάστηκε/βγηκε η άδεια, αλλο τι μοντέλο ειναι. Σπυρο, το δικο σου μπορει να ειναι πλαισιο του 07 αλλα μοντέλο του 06. Ο Σπυρος (αυτος με το βαπορι), μιλάει για μοντέλο μηχανης (αν καταλαβα καλα).

Παράδειγμα: Το tiger 800 που βγηκε σα μοντελο το 2011. Πες λοιπον οτι υπάρχει ενα που κατασκευαστηκε το 2014, εχει μεινει στοκ στον Πιερρακο και το παιρνω φετος (ενω εχει βγει το καινουριο μοντελο), με 1η αδεια το 2015.

Ειναι μηχανακι κατασκευης '14 με άδεια του '15. Απλο. Βεβαια, οπως προειπε ενας συναδελφος, στο car.gr μπερδευεται το πραγμα αφου παιρνει σαν ημερομηνια άδειας την ημερομηνια μοντέλου. Και ίσως καλα κανει ως ενα βαθμο. Ειπαμε, οποιος αγοραζει κατι οφειλει να το ψαχνει και λιγο (οπως ο βαπορισιος - και καλα κανει).

Ισως ενα mail στο car.gr με προταση να μπει και δευτερη ημερομηνια στις αγγελιες θα βοηθουσε. :wave2:

pipe_smoker
06/05/2015, 16:55
το μηχανάκι μου (990 adv) έχει πρώτη άδεια το 2008. το πλαίσιο αναφέρει για 2007. εγώ αν το πουλαγα τι να έλεγα ως χρονολογία μοντέλου?

Πες μου πόσο θα το πούλαγες να σου πω αν με ενδιαφέρει και δε με νοιάζει η χρονολογία:lol:

Δεν ξέρω Σπύρο.

Αυτό που λέει η άδεια θα αναφέρεις, αλλά θα το αναφέρεις σα χρονολογία έκδοσης πρώτης άδειας.

Κι εγώ σαν προβληματισμό το θέτω. Δε λέω ότι το έχω λύσει.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, το 400άρι μου (CB400) είχε έρθει όπως και όλα παραεισαγωγή. Ημερομηνία έκδοσης πρώτης άδειας γράφει (αν θυμάμαι καλά) το 1997.
Το μοντέλο όμως είναι εκείνο του 1995.
Και του 1992 μοντέλα είχαν έρθει και είχαν εκδόσει πρώτη άδεια το 1997.

Οπότε άλλο ένας χρόνος πχ που είναι η διαφορά στο δικό σου, και δε μιλάμε καν για διαφορά μοντέλου, μόνο για το πότε φτιάχτηκε.
Κι άλλο μια 5ετία που το μηχανάκι είχε αλλάξει 3 φορές και ψάχναμε τους κωδικούς και μετράγαμε τις ψύχτρες και τα Ρούσκα μανουάλια μπας και καταλάβουμε ποιας χρονιάς μοντέλο παίρνουμε.


@Theo

Ούτε καν κατασκευή δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρει εκτός κι αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει.

Είναι μοντέλο του τότε, με ημερομηνία έκδοσης πρώτης άδειας τότε.

Το θέμα είναι ότι ΑΝ θέλει, μπορεί να γνωρίζει ΚΑΙ ημερομηνία κατασκευής, είτε για την πάρτη του είτε για κάποιον μυστήριο αγοραστή σαν τον συνονόματό του:p

spyro
06/05/2015, 16:56
Αλλο πότε κατασκευάστηκε/βγηκε η άδεια, αλλο τι μοντέλο ειναι. Σπυρο, το δικο σου μπορει να ειναι πλαισιο του 07 αλλα μοντέλο του 06. Ο Σπυρος (αυτος με το βαπορι), μιλάει για μοντέλο μηχανης (αν καταλαβα καλα).

Παράδειγμα: Το tiger 800 που βγηκε σα μοντελο το 2011. Πες λοιπον οτι υπάρχει ενα που κατασκευαστηκε το 2014, εχει μεινει στοκ στον Πιερρακο και το παιρνω φετος (ενω εχει βγει το καινουριο μοντελο), με 1η αδεια το 2015.

Ειναι μηχανακι κατασκευης '14 με άδεια του '15. Απλο. Βεβαια, οπως προειπε ενας συναδελφος, στο car.gr μπερδευεται το πραγμα αφου παιρνει σαν ημερομηνια άδειας την ημερομηνια μοντέλου. Και ίσως καλα κανει ως ενα βαθμο. Ειπαμε, οποιος αγοραζει κατι οφειλει να το ψαχνει και λιγο (οπως ο βαπορισιος - και καλα κανει).

Ισως ενα mail στο car.gr με προταση να μπει και δευτερη ημερομηνια στις αγγελιες θα βοηθουσε. :wave2:

δε ξέρω. ίσως. πάντως το 990 μου με τη δική σου θεωρία είναι μοντέλο του 2007.

Αυτό όμως τι σημαίνει? ότι ο κάτοχος 990 κατασκευής 2011 πρώτης άδειας 2013 έχει μοντέλο 2007 και αυτός?

Cpt. Haddock
06/05/2015, 16:59
Εξαρτάται τί εννοούμε με τον όρο "μοντέλο". Αν εννοούμε σχεδιαστικα, ναι, του 2007. Αν εννοούμε κατασκευαστικα ειναι του 2011.

Και τα δυο σωστα ειναι. Εφοσον απο το 2007 ως το 2011 εμεινε το ιδιο μηχανακι και δε βγηκε καινουρια εκδοση. :beer:

Pan (dvs)
06/05/2015, 17:00
Εμενα η μηχανη μου ειναι Κ8.Αυτο υποδειλωνει την χρονολογια που βγηκε ,ας πουμε,το μοντελο.

Οταν το πουλησω και ασχετα αν το πηρα στα χερια μου το 2012,αρα η αδεια μου γραφει 2012,θα πω οτι πουλαω μηχανη του 2008.Απο εκει και περα ολα τα αλλα ,με μοναδικη εξαιρεση να ειναι πραγματικα ασχετος ο ιδιοκτητης,ειναι εκ του πονηρου.Ο ιδιοκτητης αν θελει να ειναι σωστος λεει π.χ.πρωτη αδεια 2010 ,αλλα μοντελο του 2000.

Με τη λογικη καποιων ,αν καταλαβα καλα,παιρνεις μια bmw του 40,κανεις μεταβιβαση στο ονομα σου το 2012 και την βγαζεις για πωληση σαν "εκθεσιακη".

Cpt. Haddock
06/05/2015, 17:04
Εμενα η μηχανη μου ειναι Κ8.Αυτο υποδειλωνει την χρονολογια που βγηκε ,ας πουμε,το μοντελο.

Οταν το πουλησω και ασχετα αν το πηρα στα χερια μου το 2012,αρα η αδεια μου γραφει 2012,θα πω οτι πουλαω μηχανη του 2008.Απο εκει και περα ολα τα αλλα ,με μοναδικη εξαιρεση να ειναι πραγματικα ασχετος ο ιδιοκτητης,ειναι εκ του πονηρου.Ο ιδιοκτητης αν θελει να ειναι σωστος λεει π.χ.πρωτη αδεια 2010 ,αλλα μοντελο του 2000.

Με τη λογικη καποιων ,αν καταλαβα καλα,παιρνεις μια bmw του 40,κανεις μεταβιβαση στο ονομα σου το 2012 και την βγαζεις για πωληση σαν "εκθεσιακη".

Αν η μηχανη σου κατασκευαστηκε το 2012, ειναι ενα Κ8 (δηλαδη το GSXR του 2008), αλλα κατασκευης του 2012. Δεν ειναι κατι λαθος να πεις 2012. Ειναι λαθος (ή πονηρια) να μην πεις οτι πουλας ενα K8.

:wave2:

Pan (dvs)
06/05/2015, 17:10
Αν η μηχανη σου κατασκευαστηκε το 2012, ειναι ενα Κ8 (δηλαδη το GSXR του 2008), αλλα κατασκευης του 2012. Δεν ειναι κατι λαθος να πεις 2012. Ειναι λαθος (ή πονηρια) να μην πεις οτι πουλας ενα K8.

:wave2:

Γι αυτο ειπα "ας πουμε".



Υ.Γ.Για να καθεσαι και να ασχολησαι ακομη μαζι μας ,μαλλον οι Γαλλιδες δεεεεεν......

pipe_smoker
06/05/2015, 17:14
Παράδειγμα: Το tiger 800 που βγηκε σα μοντελο το 2011. Πες λοιπον οτι υπάρχει ενα που κατασκευαστηκε το 2014, εχει μεινει στοκ στον Πιερρακο και το παιρνω φετος (ενω εχει βγει το καινουριο μοντελο), με 1η αδεια το 2015.

Ειναι μηχανακι κατασκευης '14 με άδεια του '15.

Ακριβώς αυτό.

Όπως κι όταν κάνει το ξεστοκάρισμά του ο κάθε αντιπρόσωπος πχ που μπορεί να φέυγουν από κει μέσα μηχανάκια που κάθονται 5 χρόνια.

daz
06/05/2015, 18:08
Σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Από χρονιά σε χρονιά το κάθε μηχανάκι μπορεί να έχει κάποιες διαφορές. Δεν αλλάζει το μοντέλο αλλά κάποιες βελτιώσεις μπορεί να υπάρξουν, άλλες σημαντικές και άλλες όχι. Το δικό μου είναι 08, ίδιο με το 09-10 κτλ.. Το 09 όμως είχε άλλη σέλα και άλλο breather. Όλοι νομίζουν ότι έχουν αλλάξει μόνο τα χρώματα αλλά έχουν αλλάξει πολύ περισσότερα. Τη ροπή σύσφιξης σε μια βίδα να άλλαζαν θα με έβγαζαν από πολύ μεγάλους μπελάδες. Όταν πας να πάρεις ανταλλακτικό για το μηχανάκι σου δίνεις τον αριθμό πλαισίου για να ξέρουν τι σκατά μοντέλο είναι. Ναι θέλουν να ξέρουν αν είναι 08 ή 09 για να ξέρουν τι μικροδιαφορές στην σχεδίαση μπορεί να έχει το κάθε ανταλλακτικό. Και όποιος ασχολείται με το μηχανάκι μόνος του και πηγαίνει να πάρει αυτός τα ανταλλακτικά ξέρει ότι πολλά μοντέλα που είναι ίδια μπορεί να έχουν αρκετές μικροδιαφορές σε διάφορα σημεία που δεν αναφέρονται ούτε στο datasheet ούτε κάπου αλλού. Σιγά μη κάτσει ο κατασκευαστής να αναφέρει αν άλλαξε την ροπή σύσφιξης της τάδε βίδας και για ποιους λόγους το έκανε.

Το 690 αλλάζει μοντέλο κάθε 2 χρόνια. ΚΑΘΕ χρονιά όμως έχει πολλές βελτιώσεις απ' την προηγούμενη που δεν αναφέρονται. Όλοι λένε ότι το 12 με το 13 πχ είναι ίδια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακριβώς ίδια. Το 08 με το 09 έχουν μέχρι και διαφορετική σχεδίαση στην κεφαλή για καλύτερη λίπανση.

Τα χτ κάθε χρονιά έχουν διαφορετικό tps (και όχι μόνο).

Διαφορές από χρονιά σε χρονιά μπορεί να υπάρχουν και στην χώρα κατασκευής.

Αν το δικό μου είχε μείνει στοκ σε κάποιο μαγαζί και το αγόραζα το 09 πάλι μοντέο 08 θα ήταν.

Οπότε άλλο η ημ/α της πρώτης άδειας και άλλο το μοντέλο. Αν εγώ δεν έχω πρόβλημα να πάρω 08 ή 09 είναι δικό μου καπέλο. Το αν έχει ή δεν έχει διαφορές δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει ούτε αυτός που πουλάει ούτε αυτός που αγοράζει. Αυτός που πουλάει όμως ένα μηχανάκι και αναφέρει την ημ/α πρώτης άδειας αντί για το μοντέλο της μηχανής απλά ψεύδεται, είτε είναι εις γνώση του, είτε εν αγνοία του. Πολλοί έμαθαν ότι το μηχανάκι τους είναι ένα χρόνο παλιότερο απ' πίστευαν, όταν αποφάσισαν να το πουλήσουν.

Και φυσικά η παλαιότητα των μοντέλων που φαίνεται απ' τον αριθμό πλαισίου ρίχνει την αξία της μηχανής.

Δεν έχει άδικο ο Σπύρος παρ' όλο που όσοι διαφώνησαν μαζί του δεν κάνουν λάθος σε αυτό που λένε.

spyro
06/05/2015, 18:24
Εξαρτάται τί εννοούμε με τον όρο "μοντέλο". Αν εννοούμε σχεδιαστικα, ναι, του 2007. Αν εννοούμε κατασκευαστικα ειναι του 2011.

Και τα δυο σωστα ειναι. Εφοσον απο το 2007 ως το 2011 εμεινε το ιδιο μηχανακι και δε βγηκε καινουρια εκδοση. :beer:

οκ το καταλαβαίνω αλλά αυτός που έχει μηχανάκι κατασκευής 2011 και πρώτης άδειας 2013 όταν τον πρέπει να πει τι μοντέλο είναι στο car.gr για να το πουλήσει τι πρέπει να δηλώσει? μοντέλο του 2007?

Στην ασφάλεια του όταν τον ρωτάνε τι μοντέλο είναι τι πρέπει να δηλώσει?

στις λοιπές υπηρεσίες?

amyroukai
06/05/2015, 18:29
Καλά σε όλα τα επίσημα έγγραφα η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας έχει σημασία.

Το έτος παραγωγής προφανώς και έχει σημασία και αυτό αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο όπως αλλαγές σε κινητήρα, περιφερειακά κλπ. Αλλιώς για μοντέλα που δεν έχουν αλλάξει πλην χρωμάτων, είναι το σε κουβέντα να βρισκόμαστε.

spyrakos35
06/05/2015, 18:37
Καλά σε όλα τα επίσημα έγγραφα η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας έχει σημασία.

Το έτος παραγωγής προφανώς και έχει σημασία και αυτό αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο όπως αλλαγές σε κινητήρα, περιφερειακά κλπ. Αλλιώς για μοντέλα που δεν έχουν αλλάξει πλην χρωμάτων, είναι το σε κουβέντα να βρισκόμαστε.

δλδ εσύ, για το ίδιο ακριβώς μηχανάκι, με τα ίδια χλμ, στα ίδια χρώματα, στην ίδια καλή κατάσταση, θα δεχόσουν να πλερώσεις τα ίδια χρήματα είτε ήταν μοντέλο 2010 είτε 2012?

ποιο θα επέλεγες?

spyro
06/05/2015, 18:37
Καλά σε όλα τα επίσημα έγγραφα η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας έχει σημασία.

Το έτος παραγωγής προφανώς και έχει σημασία και αυτό αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο όπως αλλαγές σε κινητήρα, περιφερειακά κλπ. Αλλιώς για μοντέλα που δεν έχουν αλλάξει πλην χρωμάτων, είναι το σε κουβέντα να βρισκόμαστε.

+1

και κάτι άλλο. στο εξωτερικό που είναι πιο ειλικρινείς άνθρωποι και λιγότερο "κλέφτες" απο τους Ελληνάρες που βαρεθήκαμε, όταν λένε model year στις μηχανές τι εννοούν?

pipe_smoker
06/05/2015, 18:41
οκ το καταλαβαίνω αλλά αυτός που έχει μηχανάκι κατασκευής 2011 και πρώτης άδειας 2013 όταν τον πρέπει να πει τι μοντέλο είναι στο car.gr για να το πουλήσει τι πρέπει να δηλώσει?

Στην ασφάλεια του όταν τον ρωτάνε τι μοντέλο είναι τι πρέπει να δηλώσει?

στις λοιπές υπηρεσίες?


Το car ζητάει μόνο μήνα και έτος 1ης άδειας.
Υποχρεωτικά θα βάλει αυτό.
Αν θέλει να βάλει και το "έτος" του μοντέλου μπορεί να το βάλει (πχ Κ9).
Αν θέλει να βάλει και το έτος κατασκευής μπορεί να το βάλει.

Στον ασφαλιστή μου προσωπικά έστειλα μόνο ένα mail με φωτογραφίες από την άδεια το δίπλωμα κλπ κλπ, και ήρθανε και βγάλανε οι ίδιοι φωτογραφίες τη μηχανή.
Οπότε προφανώς τους αρκεί η πρώτη άδεια, κι αν θέλουν κάτι από τα υπόλοιπα το γυρεύουν μόνοι τους.

Στις λοιπές υπηρεσίες, και γενικότερα, αυτό που ζητάνε είναι το τί γράφει η άδεια.
Και φαντάζομαι εκεί θες να καταλήξεις.
Είναι λογικό σε ένα βαθμό γιατί είναι επίσημο έγγραφο κλπ.

Οι λοιπές υπηρεσίες όμως δεν ψάχνουν για ανταλλακτικά και βίδες ώστε να τους ενδιαφέρει αν το μηχανάκι είναι μοντέλο του '92 ή του '95.
Τους αρκεί που ξεκίνησε να κυκλοφορεί στη χώρα το '97.

MG-KTiNoS
06/05/2015, 18:47
Λοιπόν.... ΞΥΛΟ.... και μετά ένα μανίκι.... τρικούβερτο...
:a29:

ΝΑ ΜΑΘΕΙ

pipe_smoker
06/05/2015, 18:49
Λοιπόν.... ΞΥΛΟ.... και μετά ένα μανίκι.... τρικούβερτο...
:a29:

ΝΑ ΜΑΘΕΙ

Να το σκεφτούμε πριν πάμε ή μπα:p

MG-KTiNoS
06/05/2015, 18:51
μια κι έξω,,,,

Γ.... σι ΚΑΙ ΞΥΛΟ
:smokin:

spyro
06/05/2015, 18:52
Το car ζητάει μόνο μήνα και έτος 1ης άδειας.
Υποχρεωτικά θα βάλει αυτό.
Αν θέλει να βάλει και το "έτος" του μοντέλου μπορεί να το βάλει (πχ Κ9).
Αν θέλει να βάλει και το έτος κατασκευής μπορεί να το βάλει.

Στον ασφαλιστή μου προσωπικά έστειλα μόνο ένα mail με φωτογραφίες από την άδεια το δίπλωμα κλπ κλπ, και ήρθανε και βγάλανε οι ίδιοι φωτογραφίες τη μηχανή.
Οπότε προφανώς τους αρκεί η πρώτη άδεια, κι αν θέλουν κάτι από τα υπόλοιπα το γυρεύουν μόνοι τους.

Στις λοιπές υπηρεσίες, και γενικότερα, αυτό που ζητάνε είναι το τί γράφει η άδεια.
Και φαντάζομαι εκεί θες να καταλήξεις.
Είναι λογικό σε ένα βαθμό γιατί είναι επίσημο έγγραφο κλπ.

Οι λοιπές υπηρεσίες όμως δεν ψάχνουν για ανταλλακτικά και βίδες ώστε να τους ενδιαφέρει αν το μηχανάκι είναι μοντέλο του '92 ή του '95.
Τους αρκεί που ξεκίνησε να κυκλοφορεί στη χώρα το '97.

οκ δεν αντιλέγω, οπότε εσένα που σε καιεί να δείς τι κατασκευής είναι ώστε να βρίσκεις τις βίδες που θες όταν το αγοράσεις μεταχειρισμένο, καλά θα κάνεις να ρωτήσεις ή να δείς πλαίσιο και να μάθεις πώς να το διαβάζεις απο τα αντίστοιχα τεχνικά φόρουμ.

αυτό όμως δε υποχρεώνει τον πωλητή να το δηλώσει επίσημα. Επίσημο έγγραφο συναλλαγών (αγοραπωλησίας δηλαδή) είναι η άδεια κυκλοφορίας. η έννοια του μοντέλου στην αγορά = άδεια κυκλοφορίας

ο ψαγμένος και γνώστης αγοραστής ας το πάρει ένα βήμα παραπέρα και ας ανακαλύψει / ρωτήσει πότε κατασκευάστηκε. αυτό όμως δε του δίνει το δικαίωμα να λεει, "ντάξει μωρέ κλέφτες είστε όλοι. σας έχω" :rolleyes:

spyrakos35
06/05/2015, 18:52
+1

και κάτι άλλο. στο εξωτερικό που είναι πιο ειλικρινείς άνθρωποι και λιγότερο "κλέφτες" απο τους Ελληνάρες που βαρεθήκαμε, όταν λένε model year στις μηχανές τι εννοούν?

επειδή έμμεσα ρωτάς εμένα, θα σου απαντήσω....

δεν μπορώ να το ξέρω.... ενδεχομένως να κάνουν το ίδιο, μπορεί και όχι....

αυτό που ξέρω είναι οτι πολύς κόσμος τρώει την παραμύθα με την ημερομηνία πρώτης άδειας και όταν αναγκαστικά την ψάχνει καλύτερα (π.χ. γιατί του έκατσε η στραβή και στην αποζημίωση πονάει) ανακαλύπτει οτι άλλο πίστευε οτι αγόρασε, άλλο έχει αγοράσει....

επιπλέον, στο λινκ που έβαλα στο πρώτο ποστ, η εταιρεία γράφει, "HISTORY, ALL MODELS"..... ή πρέπει (επειδή εμείς ξέρουμε καλύτερα, όταν είχαμε τριγλυκερίδια αυτοι τρώγαν ρίζες :lol:) να τους βγάλουμε λακαμάδες.....

άλλο η ημερομηνία παραγωγής μίας μοτοσυκλέτας, άλλο η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας/αδείας....

spyrakos35
06/05/2015, 18:53
αυτό όμως δε του δίνει το δικαίωμα να λεει, "ντάξει μωρέ κλέφτες είστε όλοι. σας έχω" :rolleyes:

ποιος το είπε αυτό?

spyro
06/05/2015, 18:56
ποιος το είπε αυτό?

έλα ντάξει μη ψαρώνεις και κανα 2-3 άλλοι παραπάνω το ίδιο είπαν

γουτσου γουτσου και έτσι :lol: :a07:

amyroukai
06/05/2015, 19:02
Βασικά αυτό που έχει σημασία -νομίζω- είναι το πόσο το πήρες και πόσα χρόνια πέρασαν από τότε που το πήρες.

Το αν έδωσες πχ 12000 και πήρες στοκ μοντέλο 2008 το 2010 που το "φρέσκο" είχε 15000 (τυχαία τα νούμερα) αλλά πας να το πουλήσεις στην ίδια τιμή που πουλιούνται τα του 2010 επειδή γράφει ίδια ημερομηνία η άδεια, ναι σε κάνει πονηρό και απατεωνίσκο.

toyar
06/05/2015, 19:05
εμενα το μηχανακι μου ειναι μοντελο του 06 και η αδεια ειναι 5ος του 07
αν πω οτι ειναι του 06 το αδικω γιατι το ιδιο θα πει και καποιος που κυκλοφορησε το 06 μοντελο του 05 που εχει αρκετες διαφορες
αν πω οτι ειναι του 07 λεω ψεματα γιατι απο οσο ξερω δεν υπαρχει μοντελο 07
θα πω λοιπον και τα 2 τα οποια φαινονται ξεκαθαρα στην αδεια και στο ταμπελακι του σκελετου κι ας αποφασισει ο αγοραστης
επισης ως υποψηφιος αγοραστης θα ψαξω και τα δυο

Cpt. Haddock
06/05/2015, 19:06
δλδ εσύ, για το ίδιο ακριβώς μηχανάκι, με τα ίδια χλμ, στα ίδια χρώματα, στην ίδια καλή κατάσταση, θα δεχόσουν να πλερώσεις τα ίδια χρήματα είτε ήταν μοντέλο 2010 είτε 2012?

ποιο θα επέλεγες?

Αντιστρέφοντας, σε μηχανακι μοντελο 2010 με 10χιλ χιλιομετρα και σε μηχανακι μοντελο 2012 με 60χιλ χιλιομετρα, αμφοτερα με πρωτη άδεια 2013 εσυ ποιο θα διαλεγες και που θα εδινες περισσοτερα;

Δε μιλαμε προφανως για εξτριμ περιπτωσεις οπως εκεινη την τελευταια αφρικα του 2001 που ειχε ο Παπαγεωργιου στη βιτρινα του για 10 χρονια :lol:

daz
06/05/2015, 19:31
εμενα το μηχανακι μου ειναι μοντελο του 06 και η αδεια ειναι 5ος του 07

Ορίστε, τέλος!



αν πω οτι ειναι του 06 το αδικω γιατι το ιδιο θα πει και καποιος που κυκλοφορησε το 06 μοντελο του 05 που εχει αρκετες διαφορες

Δεν το αδικείς, εσύ λες ότι πουλάς αυτό που έχεις. Ο άλλος προσπαθεί να βελτιώσει τα στοιχεία της μηχανής του.

pipe_smoker
06/05/2015, 19:34
οκ δεν αντιλέγω, οπότε εσένα που σε καιεί να δείς τι κατασκευής είναι ώστε να βρίσκεις τις βίδες που θες όταν το αγοράσεις μεταχειρισμένο, καλά θα κάνεις να ρωτήσεις ή να δείς πλαίσιο και να μάθεις πώς να το διαβάζεις απο τα αντίστοιχα τεχνικά φόρουμ.

αυτό όμως δε υποχρεώνει τον πωλητή να το δηλώσει επίσημα. Επίσημο έγγραφο συναλλαγών (αγοραπωλησίας δηλαδή) είναι η άδεια κυκλοφορίας. η έννοια του μοντέλου στην αγορά = άδεια κυκλοφορίας

ο ψαγμένος και γνώστης αγοραστής ας το πάρει ένα βήμα παραπέρα και ας ανακαλύψει / ρωτήσει πότε κατασκευάστηκε. αυτό όμως δε του δίνει το δικαίωμα να λεει, "ντάξει μωρέ κλέφτες είστε όλοι. σας έχω" :rolleyes:


Συμφωνούμε απόλυτα σε όλα, και μάλιστα και στα bold που είναι και το βασικό θέμα.
Δε νομίζω να είπα κάτι αντίθετο.
Κι όπως είπε κι ο Σπυράκος δεν είπε κανείς κλέφτη κάποιον που δεν ξέρει να διαβάζει το VIN:lol:

spyrakos35
06/05/2015, 19:36
Αντιστρέφοντας, σε μηχανακι μοντελο 2010 με 10χιλ χιλιομετρα και σε μηχανακι μοντελο 2012 με 60χιλ χιλιομετρα, αμφοτερα με πρωτη άδεια 2013 εσυ ποιο θα διαλεγες και που θα εδινες περισσοτερα;

Δε μιλαμε προφανως για εξτριμ περιπτωσεις οπως εκεινη την τελευταια αφρικα του 2001 που ειχε ο Παπαγεωργιου στη βιτρινα του για 10 χρονια :lol:

Εννοειται του δεκα εφοσον η τιμη ηταν για μηχανακι του δεκα και οχι του δωδεκα με δεκα χιλ χλμ

daz
06/05/2015, 19:56
Μάγκες, μη κολλάτε στο γεγονός ότι κάποια μοντέλα είναι ίδια ή σχεδόν ίδια χρόνο με το χρόνο.

Το ίδιο γίνεται και με μοντέλα που δεν έχουν καμία σχέση με της προηγούμενης χρονιάς. Στο 690 άλλαξαν το μισό μηχανάκι και όσοι έχουν μοντέλο 09 λένε ότι είναι του 10. Τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε το ίδιο. Πηγαίνεις, και βλέπεις ότι είναι το παλιότερο.

Στις δημόσιες υπηρεσίες τους ενδιαφέρει η η/α πρώτης αδείας.

Όταν πας να αγοράσεις ένα μηχανάκι στοκ και ρωτάς τι μονέλο είναι, ο πωλητής σου λέει ότι είναι φετινό επειδή φέτος θα τη βγει η άδεια?

Το ότι η πρώτη άδεια βγήκε ένα ή δύο χρόνια μετά το έτος κατασκευής του είναι κάτι που μπορεί να ωφελήσει και τους δύο και καλώς αναφέρεται. Δεν είναι όμως το ίδιο. Ακόμα και στο car υπάρχουν τα σχόλια, όπου ο πωλητής μπορεί να αναφέρει οτιδήποτε.

daz
06/05/2015, 20:01
Αντιστρέφοντας, σε μηχανακι μοντελο 2010 με 10χιλ χιλιομετρα και σε μηχανακι μοντελο 2012 με 60χιλ χιλιομετρα, αμφοτερα με πρωτη άδεια 2013 εσυ ποιο θα διαλεγες και που θα εδινες περισσοτερα;

Δε μιλαμε προφανως για εξτριμ περιπτωσεις οπως εκεινη την τελευταια αφρικα του 2001 που ειχε ο Παπαγεωργιου στη βιτρινα του για 10 χρονια :lol:

Αν τα μηχανάκια του 10 έκοβαν πλαίσιο εσύ ποιο θα έπαιρνες?

Και τι θα έλεγες στον πωλητή που σε τράβηξε μέχρι την αυλή του για να δεις ένα μηχανάκι 2 έτη παλαιότερο?

spyrakos35
06/05/2015, 20:49
Αν τα μηχανάκια του 10 έκοβαν πλαίσιο εσύ ποιο θα έπαιρνες?

Και τι θα έλεγες στον πωλητή που σε τράβηξε μέχρι την αυλή του για να δεις ένα μηχανάκι 2 έτη παλαιότερο?

Εδω σε τραβανε για και καλα απεφτα.....

007mastras
09/05/2015, 13:59
δικιο έχεις φίλε στο κάρ τα έχουν όλοι χαμένα και σε αυτικίνητα και σε μηχανάκι και σε ανταλακτικά!
Πρόσφατα έψαχνα κάτι πλαστικα για το xt στο car τα συγκεκριμένα τα πουλουσαν 60-70 και το άλο 25-30..καινούρια απο τη yamaha έχουν 44 το ένα και 7 το άλο.οτι ναναι

7Tolis
22/06/2015, 21:20
Μιας και εχω βγεί στη γύρα (βολιδοσκόπηση) ξέρω γω.Ενα έχω να πώ.Ρε α στο γεροδιάολο.Είμαι με 10 καρτέλες ανοιχτές να κοιτάζω χρώματα στα φερινγκ,ζάντες,κινητήρα,μπροστινά για να καταλάβω τι χρονολογία είναι.Ε στο γεροδιάολο λέμε.Οταν θα αρχίσω να κλείνω ραντεβού μα τη μπαναΐα θα έχω και λαπτοπ μαζί.

irinia
23/06/2015, 08:05
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ.........



Γράφονται ΑΠΕΙΡΑ ψέμματα...!!!
Από τιμές καινούργιων,μέχρι ότι θέλει ο καθένας.Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο και όλοι ψάχνουν να πιάσουν Κώτσο το κορόιδο.
Μέσα σε αυτούς οι ΚΑΛΕΣ και ΑΛΗΘΙΝΕΣ αγγελίες ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μέσ'στο γάλα..!!
Από διανυθέντα χλμ. που φαίνονται από ένα έμπειρο μάτι,μέχρι βιβλία σέρβις ΨΕΥΤΙΚΑ κ.λ.π.
Στις μοτό παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο η χρονιά του μοντέλου και όχι βέβαια το πότε βγήκε η πρώτη άδεια που δεν ενδιαφέρει καθόλου.
Αν μία μοτό κάθεται 3 χρόνια σε μία βιτρίνα δείτε να αναφέρω ένα παράδειγμα πόσο πουλιέται το βέρσυς 1000 του 12 του 13 και φυσικά
το καινούργιο του 15 που μπορεί να μην το προσέξει κάποιος..!!
Η Χόντα ,άλλο ένα παράδειγμα ,κάθε χρονιά σε κάθε ΝΕΟ μοντέλο και χρώματα να μην αλλάζει πάντα κάτι προσθέτει,κάτι διορθώνει
που δεν ανακοινώνεται επισήμως..!!
Και πάει λέγοντας ,οπότε το πότε έβγαλε πρώτη άδεια το μηχανάκι μας είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ..!!
Μας ενδιαφέρει μόνο ο αριθμός πλαισίου για να δούμε πότε έγινε η παραγωγή ποια χρονιά και τι βελτιώσεις έχει σε σχέση με το προηγούμενο...!!!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ όμως είναι πικρή.Το βεστρομάκι που έχω αυτή τη στιγμή είναι το τελευταίο παλιό 650 του2010.
Αν μπείτε και ψάξετε θα δείτε από τότε που βγήκε μέχρι και το 2009 είχε αλλαγές που πολλοί ΔΕΝ τις ξέρουν.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΛΟΙΠΟΝ με το πότε έβγαλε άδεια ο κάθε πονηρός έμπορος ας σταματήσει διότι οι μάγκες αποσκοπούν στο κέρδος και μόνο.
Μπείτε και δείτε,χρώματα αλλάζουν οι αντιπροσωπείες και ρίχνουν τις τιμές των προηγούμενων..!!
ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ να μη λαμβάνουμε υπόψιν τις χρονιές παραγωγής..??
Αυτή την πονηριά την ξεκίνησαν οι εισαγωγείς μεταχειρισμένων όπου αναγραφόταν σαν ημερομηνία πρώτης άδειας η ημέρα που έβγαζε άδεια
στην Ελλάδα το αυτοκίνητο,οι καιροί όμως άλλαξαν ,ο κόσμος ΞΥΠΝΗΣΕ πιστεύω ,ενημερώνεται και δεν πληρώνει φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.
Τεράστιο μούσι που αντιμετώπισα τελευταία από έμπορο.Ερώτηση για αυτοκίνητο εισαγωγής.....έχει βιβλίο σέρβις..??, έχει αλλά από τη Γαλλία
που το έφερα δεν γράφουν τίποτε διότι όλα είναι ηλεκτρονικά....:lol::lol: ΕΦΥΓΑ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ,ψάχνουν για μαλάκες...!!!!!!!!!
Στον επόμενο χωρίς να το ζητήσω μόλις ανέφερα για βιβλίο μου έδωσε αμέσως φυτοτυπία και αριθμό πλασίου να πάρω στην αντιπροσωπεία
του εξωτερικού τηλέφωνο να ζητήσω όποια πληροφορία ήθελα.
ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ....????

Pan (dvs)
23/06/2015, 14:25
Το καλο ειναι ,πλεον,οτι κοροιδο πιανεται μονο αυτος που ερνειται να ενημερωθει.

Οποιος θελει εχει ολες τις πληροφοριες,για ολα,στο πιατο.

DAYMAN
23/06/2015, 15:10
να συμπληρωσω οτι ελαχιστοι γνωριζουν τι ημερομηνια εχουμε σημερα.15ετιας 20ετιας μηχανακι 3000 ευρω!Δηλ καινουργιο ποσο θα το εδινες το ΤΑ ρε φιλε;10 ραβδους χρυσου;αι στο δ@$λ%:evil:

spyrakos35
23/06/2015, 15:13
να συμπληρωσω οτι ελαχιστοι γνωριζουν τι ημερομηνια εχουμε σημερα.15ετιας 20ετιας μηχανακι 3000 ευρω!Δηλ καινουργιο ποσο θα το εδινες το ΤΑ ρε φιλε;10 ραβδους χρυσου;αι στο δ@$λ%:evil:

έέέέέέέτσι, μπινελικώστε και δικαιώστε με

:lol:

devil's animal
23/06/2015, 15:21
ελεγα να πω κατι για μια africa με 3000€ που ειδα εδω μεσα, αλλα λεω ασ'το....:rolleyes:

AristidisZ
23/06/2015, 15:21
να συμπληρωσω οτι ελαχιστοι γνωριζουν τι ημερομηνια εχουμε σημερα.15ετιας 20ετιας μηχανακι 3000 ευρω!Δηλ καινουργιο ποσο θα το εδινες το ΤΑ ρε φιλε;10 ραβδους χρυσου;αι στο δ@$λ%:evil:

free market είναι, προσφορά και ζήτηση

ο καθένας ζητάει ότι θέλει, και οι έχωντες το χρήμα αποφασίζουν :wave2:

spyrakos35
23/06/2015, 15:22
free market είναι, προσφορά και ζήτηση

ο καθένας ζητάει ότι θέλει, και οι έχωντες το χρήμα αποφασίζουν :wave2:

κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ
:p

AristidisZ
23/06/2015, 15:24
κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ
:p

εξιουζέ μουά μεσιέ :D

DAYMAN
23/06/2015, 15:31
free market είναι, προσφορά και ζήτηση

ο καθένας ζητάει ότι θέλει, και οι έχωντες το χρήμα αποφασίζουν :wave2:

ελευθερη αγορα ναι της λογικης ομως.:wave2:

CIRUS
23/06/2015, 15:52
Εγώ πλήρωσα καινούργιο μηχανάκι που έβγαλε άδεια το 2009. Αν το βάλω αγγελία 2009 μοντέλο θα γράψω γιατί τότε το πήρα και θα ζητήσω ότι χρήματα γουστάρω. Ούτε είμαι υποχρεομένος, ούτε έχω καμία όρεξη να μάθω τι μοντέλο είναι το συγκεκριμένο. Εγώ τότε το πήρα και για τότε το πλήρωσα καινούργιο.

Εσύ που θα ενδιαφερθείς κοίτα τι μοντέλο είναι από τα αυτοκόλητα, κοίτα ότι γουστάρεις γενικά και δες αν σε συμφέρει ή όχι να το αγοράσεις. Αν τα βρούμε καλώς, αν όχι κοίτα αλλού. Ποιο είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω???????? Όπως αναφέρθηκε ελεύθερη αγορά είναι, δεν υποχρεώνει κανένας να αγοράσει τίποτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει γκρίνια.

CIRUS
23/06/2015, 15:53
ελευθερη αγορα ναι της λογικης ομως.:wave2:

Η λογική η δική σου είναι διαφορετική από την δική μου οπότε απλά δεν γίνεται το deal. Το πρόβλημα που είναι?

7Tolis
23/06/2015, 15:59
Εγώ πλήρωσα καινούργιο μηχανάκι που έβγαλε άδεια το 2009. Αν το βάλω αγγελία 2009 μοντέλο θα γράψω γιατί τότε το πήρα και θα ζητήσω ότι χρήματα γουστάρω. Ούτε είμαι υποχρεομένος, ούτε έχω καμία όρεξη να μάθω τι μοντέλο είναι το συγκεκριμένο. Εγώ τότε το πήρα και για τότε το πλήρωσα καινούργιο.

Εσύ που θα ενδιαφερθείς κοίτα τι μοντέλο είναι από τα αυτοκόλητα, κοίτα ότι γουστάρεις γενικά και δες αν σε συμφέρει ή όχι να το αγοράσεις. Αν τα βρούμε καλώς, αν όχι κοίτα αλλού. Ποιο είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω???????? Όπως αναφέρθηκε ελεύθερη αγορά είναι, δεν υποχρεώνει κανένας να αγοράσει τίποτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει γκρίνια.


ουτε και να πουλήσεις σε υποχρεώνει κανένας όμως.Το πρόβλημα είναι να μην αναφέρεις τι μοντέλο είναι.Ετος.Όχι πότε έβγαλε άδεια.Πχ το τάδε μοντέλο πούλησε τόσο.Οχι το τάδε έτος ταξινομήθηκε μπλα μπλα.

Πιο λιανά τώρα.Το ψ μοντέλο του 06,κόβεται στη μέση και έχει αυτό και αυτό το πρόβλημα.Αν εσύ πάρεις ένα του 05 το 2006 και πας να το πουλήσεις μετά ως μοντέλο του 06,αυτομάτως το βάζεις στη κατηγορία της προβληματικής φουρνιάς.Αν ξεκαθαρίσεις ο,τι είναι του 05 τότε είσαι εκτός προβληματικής φουρνιάς και παράλληλα εχεις πει την αλήθεια,η οποία,δίνει κύρος στον πωλητή.

spyrakos35
23/06/2015, 16:10
Εγώ πλήρωσα καινούργιο μηχανάκι που έβγαλε άδεια το 2009. Αν το βάλω αγγελία 2009 μοντέλο θα γράψω γιατί τότε το πήρα και θα ζητήσω ότι χρήματα γουστάρω. Ούτε είμαι υποχρεομένος, ούτε έχω καμία όρεξη να μάθω τι μοντέλο είναι το συγκεκριμένο. Εγώ τότε το πήρα και για τότε το πλήρωσα καινούργιο.

Εσύ που θα ενδιαφερθείς κοίτα τι μοντέλο είναι από τα αυτοκόλητα, κοίτα ότι γουστάρεις γενικά και δες αν σε συμφέρει ή όχι να το αγοράσεις. Αν τα βρούμε καλώς, αν όχι κοίτα αλλού. Ποιο είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω???????? Όπως αναφέρθηκε ελεύθερη αγορά είναι, δεν υποχρεώνει κανένας να αγοράσει τίποτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει γκρίνια.

Οκ αλλα με τη δικη σου λογικη ο αλλος για 300 ευρα ακομα προσπαθει να το πουλησει..... Ενω αν ειχε μπει στη δικη μου θα ειχε τα φραγκα στην τσεπη εδω και διμηνο......

(Αναφερομαι σε πραγματικη αγγελια)

CIRUS
23/06/2015, 17:16
ουτε και να πουλήσεις σε υποχρεώνει κανένας όμως.Το πρόβλημα είναι να μην αναφέρεις τι μοντέλο είναι.Ετος.Όχι πότε έβγαλε άδεια.Πχ το τάδε μοντέλο πούλησε τόσο.Οχι το τάδε έτος ταξινομήθηκε μπλα μπλα.

Πιο λιανά τώρα.Το ψ μοντέλο του 06,κόβεται στη μέση και έχει αυτό και αυτό το πρόβλημα.Αν εσύ πάρεις ένα του 05 το 2006 και πας να το πουλήσεις μετά ως μοντέλο του 06,αυτομάτως το βάζεις στη κατηγορία της προβληματικής φουρνιάς.Αν ξεκαθαρίσεις ο,τι είναι του 05 τότε είσαι εκτός προβληματικής φουρνιάς και παράλληλα εχεις πει την αλήθεια,η οποία,δίνει κύρος στον πωλητή.

εννοειται οτι δεν με υποχρεωνει κανεις αλλα αμα σαρεσει το περνεις αν οχι κοιτα αλλου.

Το ψεμα ειναι κατακριτεο, ειναι απαραδεκτο να μου αποκρυψει καποιος πραγματα για το μηχανακι, δεν το υπερασπιστηκα αυτο. Αυτα που αναφερεις για προβληματικα μοντελα να τα βρει αυτος που ενδιαφερεται να αγορασει (και γω ειμαι αγοραστης ειμαι ετσι και για μενα ισχυει δεν βαζω την παρτη μου απεξω). Αυτος που πουλαει οφειλει να πει το ιστορικο του και την χρονια της πρωτης αδειας, το μοντελο δεν οφειλει ουτε χρειαζεται να το ξερει αυτο λεω.

CIRUS
23/06/2015, 17:18
Οκ αλλα με τη δικη σου λογικη ο αλλος για 300 ευρα ακομα προσπαθει να το πουλησει..... Ενω αν ειχε μπει στη δικη μου θα ειχε τα φραγκα στην τσεπη εδω και διμηνο......

(Αναφερομαι σε πραγματικη αγγελια)

Αυτο ειναι προβλημα του. Αν εγω θελω 5000ευρω και ολοι το πουλανε 3000 εγω θα δυσκολευτω να το πουλησω και θα παρω τα @@ μου, εσενα τι σε μελει. Προβλημα δεν υφισταται

εγω πουλαγα κατι αλλο και αργησα λιγο να το πουλησω αλλα το πουλησα εκει που θεωρουσα εγω σωστο. Αντιμετωπισα αυτη την λογικη που λες και σε ρωταω: ειπε κανενας οτι εχω αναγκη τα χρηματα φιλε μου και θα βγω στην ζητιανια, χεστηκα αν το πουλησω τωρα και βαλω τα λιγοτερα φραγκα στην τσεπη, προτιμω να το πουλησω στην τιμη που θεωρω εγω σωστη και ας τα παρω σε 3μηνες. Συζητηση κανουμε απλα και σου αναφερω και την αλλη αποψη. Αν εχω αναγκη χρηματα θα το κατεβασω

foogr01
23/06/2015, 18:16
εννοειται οτι δεν με υποχρεωνει κανεις αλλα αμα σαρεσει το περνεις αν οχι κοιτα αλλου.

Το ψεμα ειναι κατακριτεο, ειναι απαραδεκτο να μου αποκρυψει καποιος πραγματα για το μηχανακι, δεν το υπερασπιστηκα αυτο. Αυτα που αναφερεις για προβληματικα μοντελα να τα βρει αυτος που ενδιαφερεται να αγορασει (και γω ειμαι αγοραστης ειμαι ετσι και για μενα ισχυει δεν βαζω την παρτη μου απεξω). Αυτος που πουλαει οφειλει να πει το ιστορικο του και την χρονια της πρωτης αδειας, το μοντελο δεν οφειλει ουτε χρειαζεται να το ξερει αυτο λεω.

Μα κρύβεις πράγματα αν δε λες και το μοντέλο. Γιατί να μη χρειάζεται να το ξέρει; Δηλαδή θα σου άρεσε να πας σε μαγαζί να πάρεις (και να πληρώσεις ; ) μηχανάκι καινούριο, 1η άδεια 2015, και αυτά να κατασκευάστηκε το 2010 ;
Αν είναι κάποιος άσχετος εντελώς, δεν το έχει ψάξει, δεν ασχολείται κλπ., και στην τελική δεν τον νοιάζει, τότε δε θα το ψάξει, θα αγοράσει και θα "ξέρει" 2015. Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. (Αυτό θέλω να φανεί.)
Αν τώρα ξέρει ότι το μηχανάκι είναι μοντέλο 2010 αλλά εξακολουθεί να λέει 2015, τότε εξαπατεί. Μπορεί κάλλιστα να γράψει μοντέλο 2010 με 1η άδεια 2015 και όλα ωραία!

amyroukai
23/06/2015, 18:20
Το ότι κάποιος ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ να ξέρει το πότε φτιάχτηκε το μηχανάκι, απλά το αγόρασε καινούριο τότε που λέει η άδεια και άρα ως τέτοιας χρονιάς θα το πουλήσει, ανεξάρτητα αν πχ είναι στοκ 5ετίας (ναι εσένα κοιτάω Χόντα "προσφορές") το έχει σκεφτεί κανείς;

toyar
23/06/2015, 18:23
το 07 πηρα το cbf250
υπηρχαν 2 μοντελα με μικρες αλλα εμφανεις εμφανισιακες διαφορες
ο εξουσιοδοτημενος εμπορος μου πουλαγε το προηγουμενο ως τρεχον χωρις να αναφερθει καν σε διαφορετικα μοντελα:rolleyes:

DAYMAN
23/06/2015, 18:26
Η λογική η δική σου είναι διαφορετική από την δική μου οπότε απλά δεν γίνεται το deal. Το πρόβλημα που είναι?

ωπα!Αρπαζεσαι χωρις λογο,και αυτο δεν εχει λογικη.Πουλησα ενα μηχανακι πριν 15 χρονια και σημερα που ψαχνω να το βρω εχει την ιδια τιμη με τοτε.Αυτο ειναι το προβημα σιγα το τριμπουρδελο θα ελεγα και θα εψαχνα αλλου.Τελος προβληματος.

sam4g
23/06/2015, 18:29
Στην πρώτη μηχανή που αγορασα ήμουν τελείως άσχετος και κλασικά μου την πούλησαν για μοντέλο του 1998. Αρχίζοντας να ψάχνω την ιστορία της διαιστωσα ότι ήταν του 1994 παραεισαγωγη με 1η άδεια στην Ελλάδα το 98.

Όταν την πουλησα σε κάθε υποψήφιο αγοραστή που ερχόταν να τη δει του εξηγουσα το πως και το γτ καθώς και πως θα καταλαβαίνει ποιας χρονολογίας είναι η κάθε παρόμοια μηχανή που θα κοιτούσε να αγοράσει...

Ή ειλικρίνεια θεωρώ κερδίζει πάντα!! Εγώ την πουλησα σε τιμή ανώτερη από άλλες στο car και μέσα σε 2 εβδομάδες ενώ οι άλλοι ακόμα τις πουλάνε...

byron
23/06/2015, 18:39
Δηλαδή, να καταλάβω. Βγαίνει ένα μοντέλο από 2007 ως 2010, και το προς πώληση είναι 2010...άντε 2011 αν ήταν σε προσφορά. Τι θα γράψει στην αγγελία...μοντελο 2007?

toyar
23/06/2015, 18:47
το σωστο ειναι στην αγγελια να γραφεται το ετος κατασκευης οπως αναγραφεται στο πλαισιο
αν υπαρχει μεταγενεστερη αδεια κυκλοφοριας μπορει να αναφερθει σαν μπονους

amyroukai
23/06/2015, 19:22
Ρε παίδες, να το πω απλά; Πάω σήμερα και δίνω 9300 για ένα CBF1000F ας πούμε. Προσφορά, μάλλον γιατί είναι παλιότερης χρονιάς. Στα παπάκια μου το να ψάξω το πλαίσιο, εγώ έδωσα 9300 και το πήρα τώρα.
Και αν το πουλήσω μετά μιά 5ετία, θα γράψω CBF1000F με άδεια Ιούνιο 2015, τιμή τάδε. Και στον μπέο μου πότε παρήχθη.

Και θα έρθει ένας κάποιος να με πει απατεώνα και θα γελάω με τα μούτρα του.

foogr01
23/06/2015, 19:35
Ρε παίδες, να το πω απλά; Πάω σήμερα και δίνω 9300 για ένα CBF1000F ας πούμε. Προσφορά, μάλλον γιατί είναι παλιότερης χρονιάς. Στα παπάκια μου το να ψάξω το πλαίσιο, εγώ έδωσα 9300 και το πήρα τώρα.
Και αν το πουλήσω μετά μιά 5ετία, θα γράψω CBF1000F με άδεια Ιούνιο 2015, τιμή τάδε. Και στον μπέο μου πότε παρήχθη.

Και θα έρθει ένας κάποιος να με πει απατεώνα και θα γελάω με τα μούτρα του.

Το μαγαζί σου είπε ότι είναι παλαιότερης χρονιάς και το παίρνεις τόσο ; Δε θα το ρωτήσεις ;
To CBF1000F του 2015 (το πραγματικό, λέμε τώρα) δε θα το πληρώσει κάποιος πιο ακριβά ;

Θέλω να πω ότι δεν είναι κακό να το ψάχνει κανείς και να το λέει κιόλας. Διαχωρίζω τον άσχετο, αυτόν που δε θα το ψάξει, τον αθώο τέλος πάντων, και φυσικά θα δηλώσει μοντέλο 2015 επειδή αυτό "ξέρει" (γιατί πραγματικά πιστεύω ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις) και διαχωρίζω και τις περιπτώσεις που ενώ ξέρουν ότι έχουν μοντέλο 2013 το δηλώνουν σαν 2015 εκ του πονηρού.
Για μένα το μοντέλο είναι έτος κατασκευής και ίσως κακώς δεν αναφέρεται σαν έτος κατασκευής που είπε κάποιος φίλος παραπάνω. Σίγουρα μπορεί μια εταιρία να βγάζει ένα μηχανάκι από το 2007 ως το 2010 και να μην έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, αλλά το μηχανάκι που κατασκευάστηκε το 2007 είναι ένα χρόνο παλαιότερο από αυτό που κατασκευάστηκε το 2008, δύο χρόνια παλαιότερο από αυτό που κατασκευάστηκε το 2009 κοκ. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω πιστεύω.

nikosmor
23/06/2015, 19:41
καινούριο ονομάζουμε ενα αντικείμενο το οποίο εχει ανοικτή για πρώτη φορά από τον αγοραστή του και ξεκινάει να λειτουργεί επομένως το αντικειμενο το χαρακτηρίζει εκείνη η ημερομηνία (ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑ 80% ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ)...... οταν αγορασουμε μια μηχανη το 2010 και ταξινομισουμε το 2010 τότε λέμε ότι η μηχανή αγοράστηκε καινούρια το 2010 , για ενα αυτοκίνητο το ίδιο, ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ την μηχανή, στην περιγραφή που θα δωσουμε θα πρεπει να αναφερουμε ΠΟΤΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕ ,....ΛΑΔΩΣΕ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ φορα ..... και απο εκεί και μετα αν ήμαστε και ιδιαίτεροι γνώστες του αθλήματος οι τεχνικοι η ψυχακιδες η.....η..... και γνωρίζουμε με ακρίβεια το πότε σχεδιαστικέ , ποτε κατασκευαστηκε ποτε πήρε έγκριση για παραγωγή ποτε....ποτε..... το προιον τοτε καλο ειναι να το αναφέρουμε στον υποψήφιο αγοραστή αν δεν το γνωριζει ..... τωρα ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΚΡΑΊΩΝ ΠΕΡΙΠΤΏΣΕΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΧ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 1990 ΚΑΙ ΕΠΩΛΗΘΕΙ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 2000 .Αν τωρα ειμαστε τοοοοοσοοο ψαγμένοι με την κατασκευή θα πρεπει να γνωριζουμε οτι ενα ανταλλακτικο-ανταλλακτικά του προιοντος μπορει να εχει κατασκευασθει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ (γιατι μια μηχανη δεν κατασκευαζεται αλλα μονταρετε και αποτελείτε απο διαφορα ανταλλακτικα )του προϊόντος !!!!!τοτε τι θα πρεπει να αναφέρουμε οτι ο εγγεφαλος ειναι του 2010 και το δυναμό του 2012 και η καδενα του 2009 και .... και.....και ......ΑΑΑΑΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ

toyar
23/06/2015, 19:49
δεν ισχυει για ολα τα αντικειμενα το ιδιο
ενα αυτοκινητο μπορει να ειναι ολοιδιο μια τριετια και δυσκολα θα βρεις στοκ καινουριο
στις μοτοσυκλετες δημιουργειται στοκ λογω μικρης αγορας και ενα μοντελο μπορει να κανει διαφορες ακομα και στο εξαμηνο
στους υπολογιστες στα κινητα και στις τηλεορασεις η εξελιξη ειναι μηνιαια

AristidisZ
23/06/2015, 19:51
πάντως ορισμένοι έχετε μεγάλη πλάκα

καλά άντε πες εμείς έχουμε τη μούρλα μας με τα μηχανάκια, άντε βρείτε καμιά γκόμενα και προσπαθήστε να της εξηγήσετε ότι το αμάξι που πήρε το 2010 καινούριο, είναι μοντέλο του 2007

θέλω βιντεάκι λέμε :bawl:

amyroukai
23/06/2015, 19:55
Στον σημερινό κατάλογο της Honda (δες εδώ τι εννοώ http://www.honda-motorcycles.gr/offers.php) δεν έχει "παλιό" και "νέο" CBF1000F όπως έχει CBR1000RR που λέει μοντέλο 2006 και μοντέλο 2009 ας πούμε. Έχει ένα, με συγκεκριμένη τιμή. Το πότε βγήκε, δεν με νοιάζει και η ίδια η εταιρία δεν δηλώνει χρονιά όπως σε άλλα. Ξέρω πότε το παίρνω (σήμερα) και σε τι τιμή το παίρνω. Αν κάποια στιγμή εγκυκλοπαιδικά το ψάξω παραπάνω, έχει καλώς. Αν δεν ενδιαφερθώ και αυτό με κάνει απατεώνα... Γελάω, απλά.




Και με αυτό δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λέτε εσείς οι λοιποί... Απλά μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα. Δουλειά σου σαν αγοραστή είναι να ψάξεις και να μην τρως σαν χάπατο το τι πουλάει ο κάθε ένας. Αν δεν σου αρέσει αυτό που βλέπεις για όποιο λόγο, τιγκανάουα και αλλού, τόσο απλά.



θα πρεπει να γνωριζουμε οτι ενα ανταλλακτικο-ανταλλακτικά του προιοντος μπορει να εχει κατασκευασθει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ (γιατι μια μηχανη δεν κατασκευαζεται αλλα μονταρετε και αποτελείτε απο διαφορα ανταλλακτικα )του προϊόντος !!!

Χάρη στην Honda και την Toyota και την Nissan και μερικές ακόμα Ιαπωνικές εταιρίες, δημιουργήθηκε το μοντέλο εργασίας "just in time" στο οποίο υπάρχει ΜΗΔΕΝ στοκ στο εργοστάσιο και όλη η αλυσίδα παραγωγής εφοδιάζεται με αυτό που πρέπει όταν πρέπει όσο πρέπει. Οπότε εδώ και πολλά χρόνια, αυτό που λες δεν ισχύει πουθενά.

nikosmor
23/06/2015, 20:11
Στον σημερινό κατάλογο της Honda (δες εδώ τι εννοώ http://www.honda-motorcycles.gr/offers.php) δεν έχει "παλιό" και "νέο" CBF1000F όπως έχει CBR1000RR που λέει μοντέλο 2006 και μοντέλο 2009 ας πούμε. Έχει ένα, με συγκεκριμένη τιμή. Το πότε βγήκε, δεν με νοιάζει και η ίδια η εταιρία δεν δηλώνει χρονιά όπως σε άλλα. Ξέρω πότε το παίρνω (σήμερα) και σε τι τιμή το παίρνω. Αν κάποια στιγμή εγκυκλοπαιδικά το ψάξω παραπάνω, έχει καλώς. Αν δεν ενδιαφερθώ και αυτό με κάνει απατεώνα... Γελάω, απλά.




Και με αυτό δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λέτε εσείς οι λοιποί... Απλά μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα. Δουλειά σου σαν αγοραστή είναι να ψάξεις και να μην τρως σαν χάπατο το τι πουλάει ο κάθε ένας. Αν δεν σου αρέσει αυτό που βλέπεις για όποιο λόγο, τιγκανάουα και αλλού, τόσο απλά.




Χάρη στην Honda και την Toyota και την Nissan και μερικές ακόμα Ιαπωνικές εταιρίες, δημιουργήθηκε το μοντέλο εργασίας "just in time" στο οποίο υπάρχει ΜΗΔΕΝ στοκ στο εργοστάσιο και όλη η αλυσίδα παραγωγής εφοδιάζεται με αυτό που πρέπει όταν πρέπει όσο πρέπει. Οπότε εδώ και πολλά χρόνια, αυτό που λες δεν ισχύει πουθενά.

εχω ενα xtrail 2000cc κατασκευή (τζαμια 2007, τασακι 2007,ζωνες 2007,,,,,,,) 2007 Αγορα 2008 ελληνικό από αντιπροσωπία καιεντος της μηχανης ... δυναμο 2005(boss) , αυτοκόλλητο διαφορικού 2006 ψυγειο νερου 2006 και ενα clk mercedes με διαφορες στις ημερ/νιες και ενα gsx 1400 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 2006 kykloforia 2007 (με την μονη εξατμιση και imob/er) με διαφορλαστιχακια και παραπεριφεριακα με ημ/νιες 2005 πχ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Τ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΕΟ

nikosmor
23/06/2015, 20:13
ευτυχώς:D δεν θελω να πουλησω τπτ γιατι αλλιως ....

amyroukai
23/06/2015, 20:14
Κατ' αρχήν μη φωνάζεις με τα κεφαλαία, δεν υπάρχει λόγος ούτε κερδίζεις κάτι, άσε που φαίνεσαι αγενής στην συζήτηση.
Σε πιστεύω και πάμε παρακάτω...

nikosmor
23/06/2015, 20:49
Κατ' αρχήν μη φωνάζεις με τα κεφαλαία, δεν υπάρχει λόγος ούτε κερδίζεις κάτι, άσε που φαίνεσαι αγενής στην συζήτηση.
Σε πιστεύω και πάμε παρακάτω...

δεν ήθελα να δείξω φωνή αλλα να επισημάνω συγκεκριμενες προτάσεις οι λέξεις sorrryyyyyyyy ελα τωρα και εγω σε πιστεύω θελεις να τα φτιάξουμε :beer:

HelenKoR
23/06/2015, 21:02
πάντως ορισμένοι έχετε μεγάλη πλάκα

καλά άντε πες εμείς έχουμε τη μούρλα μας με τα μηχανάκια, άντε βρείτε καμιά γκόμενα και προσπαθήστε να της εξηγήσετε ότι το αμάξι που πήρε το 2010 καινούριο, είναι μοντέλο του 2007

θέλω βιντεάκι λέμε :bawl:

Θα σχολιαζα αλλα :alien:

AristidisZ
23/06/2015, 21:06
Θα σχολιαζα αλλα :alien:
δεν είναι όλες οι γυναίκες γκόμενες, ζητώ συγνώμη αν εξελήφθη ως σεξιστικό το σχόλιό μου :wave2:

Billymuse
23/06/2015, 21:31
δεν είναι όλες οι γυναίκες γκόμενες, ζητώ συγνώμη αν εξελήφθη ως σεξιστικό το σχόλιό μου :wave2:

:owned::pantofla::pantofla::pantofla:

CIRUS
23/06/2015, 21:36
Μα κρύβεις πράγματα αν δε λες και το μοντέλο. Γιατί να μη χρειάζεται να το ξέρει; Δηλαδή θα σου άρεσε να πας σε μαγαζί να πάρεις (και να πληρώσεις ; ) μηχανάκι καινούριο, 1η άδεια 2015, και αυτά να κατασκευάστηκε το 2010 ;
Αν είναι κάποιος άσχετος εντελώς, δεν το έχει ψάξει, δεν ασχολείται κλπ., και στην τελική δεν τον νοιάζει, τότε δε θα το ψάξει, θα αγοράσει και θα "ξέρει" 2015. Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. (Αυτό θέλω να φανεί.)
Αν τώρα ξέρει ότι το μηχανάκι είναι μοντέλο 2010 αλλά εξακολουθεί να λέει 2015, τότε εξαπατεί. Μπορεί κάλλιστα να γράψει μοντέλο 2010 με 1η άδεια 2015 και όλα ωραία!

Δεν κρυβεις τιποτα, απλα δεν το εχεις γραψει στην αγγελια, κρυβεις ενα τρακαρισμα, κρυβεις μια γρατζουνια το ετος κατασκευης πολλοι ιδιοκτητες δεν το ξερουν καν. Αυτος που ενδιαφερεται να αγορασει και ειναι ψειρας θα το κοιταξει ετσι και αλλιως και καλα θα κανει.

Εγω το πηρα καινουργιο το 2015 και το τε αρχισα να το χρησιμοποιω πριν δεν ειχε χρηση. Αυτο ενδιαφερει τους περισσοτερους αγοραστες (και εμενα) το ποτε κατασκευαστηκε οχι. Αυτος που θελει ας το ψαξει.

CIRUS
23/06/2015, 21:41
ωπα!Αρπαζεσαι χωρις λογο,και αυτο δεν εχει λογικη.Πουλησα ενα μηχανακι πριν 15 χρονια και σημερα που ψαχνω να το βρω εχει την ιδια τιμη με τοτε.Αυτο ειναι το προβημα σιγα το τριμπουρδελο θα ελεγα και θα εψαχνα αλλου.Τελος προβληματος.

οχι φιλε μου παρεξηγησες :) δεν αρπαζομαι καθολου, αποψεις ανταλασουμε. Απλα δεν καταλαβαινω το προβλημα που ειναι σε μια ελευθερη αγορα. Οπως λες και συ αν κατι σου φαινεται ακριβο το παιρνεις απο αλλου η παιρνεις κατι αλλο. :beer:

DAYMAN
23/06/2015, 22:30
:beer:
οχι φιλε μου παρεξηγησες :) δεν αρπαζομαι καθολου, αποψεις ανταλασουμε. Απλα δεν καταλαβαινω το προβλημα που ειναι σε μια ελευθερη αγορα. Οπως λες και συ αν κατι σου φαινεται ακριβο το παιρνεις απο αλλου η παιρνεις κατι αλλο. :beer:

7Tolis
23/06/2015, 23:20
τσαπρρρρ....Παιρνεις ενα μηχανάκι εκθεσιακο 3-4 ετών.Τι θα κοιτάξεις να ειναι οκ;

irinia
24/06/2015, 00:11
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ



Το αυτονόητο...!!!
Αν ένας έμπορος έχει ένα μηχανάκι στοκ τριών ετών για παράδειγμα και ένα άλλο το ίδιο μηχανάκι φαινομενικά
έχετε την αφέλεια να νομίζετε ότι θα τα έχει και τα δύο στην ίδια τιμή..??
Δεν καταλαβαίνετε ότι για χίλιους λόγους το παλιό θα είναι φθηνότερο..??
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε..??
Αν λοιπόν σας πασσάρει το τριετίας για καινούργιο ποιός θα είναι ο κερδισμένος..??
Εσείς που πήρατε μηχανάκι τριετίας με τις όποιες φθορές από το καθησιό,λάστιχα,πλαστικά κ.λ.π.,
ή αυτός που θα το έχει πάρει προσφορά από την αντιπροσωπεία και θα σας το έχει φουσκώσει όσο
το καινούργιο..??????????
Μήπως δεν καταλαβαίνετε γιατί τα μηχανάκια όπως και τα αυτοκίνητα βγαίνουν σε προσφορές..??
Πρώτον γιατί το νεώτερο έχει κάτι παραπάνω ,δεύτερον γιατί το παλιό όσο κάθεται στο ράφι χάνει την αξία του,
τρίτον γιατί φθείρεται από τον χρόνο και σε χρυσό κλουβί να είναι,τέταρτον γιατί το παλιό έχει κάνει απόσβεση και
πέφτει η τιμή κ.λ.π.....κ.λ.π....και λέτε εσείς ότι δεν έχει σημασία το έτος κατασκευής...??
ΣΟΡΡΥ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΥ ΕΙΣΤΕ.....!!!!!
Δεν έτυχε ποτέ να παζαρέψετε κάποιο στοκ μηχανάκι και να το πάρετε σε καλύτερη τιμή..??
Πως λοιπόν θα αγνοήσουμε την ημερομηνία παραγωγής και θα κοιτάμε μόνο πότε πάτησε στο δρόμο...????
Μπήκατε σε καμμιά αντιπροσωπεία να δείτε γιατί άραγε διαχωρίζει τις τιμές ανάλογα με το έτος παραγωγής..??
Ακόμα και σε ολόιδια μοντέλλα που διαφέρουν μόνο στο χρώμα που υποδηλώνει έτος κατασκευής..??
Το ξέρετε ότι για παράδειγμα η Σουζούκι κατέβασε ένα χιλιάρικο το νέο Βεστρόμ 650 μόλις έβγαλε το
ΝΤΕΜΕΚ νέο με τη μούρη που σαν απλό ανταλλακτικό προστίθεται στο υπάρχον και κάνει 2-3 κατοστάρικα..??
Το παλιό Βεστρομ 650 γιατί από 8500 πήγε στα 7000 ευρώ μόλις κυκλοφόρησε το καινούργιο με 9000 ευρώ..??
ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ προσπαθώντας να κάνετε το άσπρο μαύρο.
Πολύ καλά λέτε μερικοί ότι η αγορά διαμορφώνεται σύμφωνα με την προσφορά και τη ζήτηση,γιαυτό ακριβώς και
πέφτουν οι τιμές στα παλιά που είναι καινούργια...!!!!!

CIRUS
24/06/2015, 10:37
Πολύ καλά λέτε μερικοί ότι η αγορά διαμορφώνεται σύμφωνα με την προσφορά και τη ζήτηση,γιαυτό ακριβώς και
πέφτουν οι τιμές στα παλιά που είναι καινούργια...!!!!!

Έτσι ακριβώς προσφορά και ζήτηση, αν θέλω το πουλάω όσο και οι υπόλοιποι, αν θέλω το πουλάω όσο γουστάρω εγώ, αν θες πάρτο αν δεν θες πάρε άλλο. Terens μιλάμε για μεταχειρισμένα με χιλιόμετρα, για καινούργια που έχει βγει το επόμενο μοντέλο ισχύει ακριβώς αυτό που λες, αναγκαστικά θα πέσει σε τιμή για να ξεστοκάρει ο αντιπρόσωπος.

Κανενας δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει τι μοντέλο είναι, μόνο την πρώτη άδεια κυκλοφορίας, ο αγοραστής επιβάλεται να ψάξει το μηχανάκι για ότι θέλει. Μέσα σε αυτά είναι και το μοντέλο που κατασκευάστηκε. Το βρίσκει και διαπραγματεύεται καλύτερη τιμή αν είναι παλιότερο μοντέλο. Ο πωλητής αν θέλει το δέχεται και κάνει μείωση αν δεν θέλει σου λέει εγώ το πουλάω με βάση πότε αγοράστηκε κοιτα αλλού. Απλά πράγματα. Δεν ποιάνω καν τους εμπόρους βασικά, γιατί οι περισσότεροι είναι λαμόγια και κάνουν και άλλα ωραία όπως να κατεβάσουν τον χιλιομετρητή που είναι απαράδεχτο.

Εγώ δεν υποστηρίζω ότι δεν έχει δικαίωμα ο οποιωσδήποτε να ψάξει το μοντέλο και να παζαρέψει καλύτερη τιμή. Εγώ λεω ότι αν εγώ είμαι ο πωλητής για να είμαι σωστός, δεν είμαι υποχρεωμένος να αναγράφω χρονολογία κατασκευής παρα μόνο το έτος πρώτης κυκλοφορίας και το ιστορικό της μηχανής. Εσύ που ενδιαφέρεσαι να το πάρεις ψάξε ότι θες.

spyro
26/06/2015, 07:30
Άμα αναφέρω ότι το μηχανάκι μου (990 adv) είναι σχεδίασης 2003 και πατάει πάνω σε μοτέρ ροταξ σχεδίασης 1980κάτι κερδίζω μπόνους;

spyrakos35
26/06/2015, 08:06
Άμα αναφέρω ότι το μηχανάκι μου (990 adv) είναι σχεδίασης 2003 και πατάει πάνω σε μοτέρ ροταξ σχεδίασης 1980κάτι κερδίζω μπόνους;

Τελικα ειχαμε δικιο......

Ειναι τριμπουρδελα......

:lol:

spyro
26/06/2015, 14:48
Τελικα ειχαμε δικιο......

Ειναι τριμπουρδελα......

:lol:

:D

απεναντίας. το μόνο που τα σώζει είναι ο τύπου rotax κινητήρας. για αυτό βγήκαν λίγο αξιόπιστα

daz
26/06/2015, 21:07
Έτσι ακριβώς προσφορά και ζήτηση, αν θέλω το πουλάω όσο και οι υπόλοιποι, αν θέλω το πουλάω όσο γουστάρω εγώ, αν θες πάρτο αν δεν θες πάρε άλλο. Terens μιλάμε για μεταχειρισμένα με χιλιόμετρα, για καινούργια που έχει βγει το επόμενο μοντέλο ισχύει ακριβώς αυτό που λες, αναγκαστικά θα πέσει σε τιμή για να ξεστοκάρει ο αντιπρόσωπος.

Κανενας δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει τι μοντέλο είναι, μόνο την πρώτη άδεια κυκλοφορίας, ο αγοραστής επιβάλεται να ψάξει το μηχανάκι για ότι θέλει. Μέσα σε αυτά είναι και το μοντέλο που κατασκευάστηκε. Το βρίσκει και διαπραγματεύεται καλύτερη τιμή αν είναι παλιότερο μοντέλο. Ο πωλητής αν θέλει το δέχεται και κάνει μείωση αν δεν θέλει σου λέει εγώ το πουλάω με βάση πότε αγοράστηκε κοιτα αλλού. Απλά πράγματα. Δεν ποιάνω καν τους εμπόρους βασικά, γιατί οι περισσότεροι είναι λαμόγια και κάνουν και άλλα ωραία όπως να κατεβάσουν τον χιλιομετρητή που είναι απαράδεχτο.

Εγώ δεν υποστηρίζω ότι δεν έχει δικαίωμα ο οποιωσδήποτε να ψάξει το μοντέλο και να παζαρέψει καλύτερη τιμή. Εγώ λεω ότι αν εγώ είμαι ο πωλητής για να είμαι σωστός, δεν είμαι υποχρεωμένος να αναγράφω χρονολογία κατασκευής παρα μόνο το έτος πρώτης κυκλοφορίας και το ιστορικό της μηχανής. Εσύ που ενδιαφέρεσαι να το πάρεις ψάξε ότι θες.

Μωρέ τίποτα δεν είσαι υποχρεωμένος να πεις. Ούτε τι μάρκα είναι το μηχανάκι δε λες αν γουστάρεις!
Καλά τα λες και όλα αυτά σωστά είναι!
Το γεγονός όμως ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να πεις την αλήθεια, είτε επειδή την αγνοείς είτε επειδή ψάχνεις το κορόιδο, δεν σημαίνει ότι είσαι στο απυρόβλητο.
Κάποιος θα φάει το απόγευμά του για να έρθει να το δει, δεν είσαι υποχρεωμένος να το σεβαστείς αυτό και μπορείς να το παίξεις όσο μαλάκας γουστάρεις. Το γεγονός όμως ότι εσύ έχεις δικαίωμα να λες οτι σου κατέβει δεν σημαίνει ότι και εγώ δε μπορώ να διαμαρτύρομαι.

"Φίλε μου το μηχανάκι είναι 03 με πρώτη άδεια το 05. Απ' το 03 μέχρι το 06 μόνο τα χρώματα αλλάζουν. Το δίνω τόσα αν θέλεις έλα να το δεις και να τα πούμε από κοντά".

Πόσο δύσκολο είναι αυτό? Ακόμα και αν δεν αλλάζουν ούτε τα χρώματα το μηχανάκι είναι 03 και δεν είναι 05. Εγώ είμαι υπεύθυνος για το αν θα χάψω το παραμύθι σου και εσύ είσαι υπεύθυνος για το χρόνο που σπαταλώ επειδή δίνεις λάθος πληροφορίες, οπότε μη μου λες να μη διαμαρτύρομαι.
Το αν έχει ή δεν έχει αλλάξει κάτι επάνω στο μηχανάκι μέσα σε αυτή τη διετία δε μας δίνει το δικαίωμα να τα βαφτίζουμε ότι γουστάρουμε. Όταν εγώ θα πάω να το πουλήσω, ο επόμενος αγοραστής δεν είναι υποχρεωμένος να το γνωρίζει αυτό ούτε να το πιστέψει επειδή του το είπα εγώ, οπότε θα χάσω στην μεταπώληση. Οπότε όταν ρωτάω τι μοντέλο είναι είσαι υπεύθυνος εσύ γι' αυτό που θα πεις και εγώ γι' αυτό που θα πράξω.

Το τι θα αγοράσω ή αγόρασα αφορά εμένα, κανείς δε μου πήρε τα χρήματα απ' την τσέπη, μόνος μου τα έδωσα και αν με έπιασαν κορόιδο πάλι εγώ είμαι υπεύθυνος γι' αυτό. Μέχρι όμως να φτάσουμε εκεί πρέπει να παίζουμε τη γάτα με το ποντίκι.

CIRUS
26/06/2015, 22:27
.............................

spyrakos35
26/06/2015, 23:53
Εγω παντως το στρωμα που ειχα, μοντελο 03 με αδεια 04, καλως ή κακως το εγραψα ως πραγματικα ειχε στην αγγελια μου....

Ως αγοραστης, τα μοντελα τα ξερω εκ των προτερων και εκτιμω την ειλικρινη αγγελια και σε αυτες δινω βαση....

spyro
26/06/2015, 23:54
Μόλις έχασες το δίκιο σου. Ο Daz δε σε πρόσβαλε. Σε 3ο πρόσωπο μιλάγε. Εσύ ήσουν που τον προςβαλες και μάλιστα 3 φορές. Σε έπνιξε η δίψα της αίσθησης ότι έχεις δίκιο και πέρασες το μηνυμα του στα γρήγορα χωρίς να το διαβάσεις πραγματικά.
Κρίμα.

daz
27/06/2015, 00:43
Λες βλακείες εγώ δεν τα λεω εκ του πονηρου. Αν με ρωταγε κάποιος θα του έλεγα την αλήθεια αν ήξερα τι μοντέλο είναι αν δεν ήξερα θα του έλεγα δεν ξέρω. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος τι μοντέλο έχει για να βάλει αγγελία και ότι και να το ξέρει δεν χρειάζεται να το βάλει στην αγγελία. Αν σε ρωτησει κάποιος μετά του το λες ή του λες δεν ξέρω αν όντως δεν ξέρεις που είναι και πολύ πιθανό.

Μίλησα εγώ για παραμύθι ή ότι ψάχνω για κορόιδο που τα μηχανάκια μου τα προσέχω απίστευτα. Ναρκωτικά παίρνεις?????????????? Θες να κάνεις επίθεση απλά και μόνο γιατι διαφωνώ με την άποψη σου και με προσβάλεις λέγοντας πως ψάχνω για κορόιδα.

Ελεος αν δεν γράφει κάποιος το μοντέλο δεν μπορεί να στο πει στο τηλ αν το ξέρει βέβαια. Το κάνει για να σε πιάσει κορόιδο σίγουρα. Οι έμποροι που γυρνανε τα χλμ δεν σε ενοχλουν και σε ενοχλεί αυτό που οποιωσδήπωτε μπορεί να το βρει πανεύκολα.

Δέχομαι να συζητήσω και ακούω και την αντίθετη άποψη αλλά αν διαλέγεις να με προσβάλεις σε γράφω κανονικά και με ανεξίτηλο μελάνι.

Δεν πειράζει, ειλικρινά. Το παρεξήγησες το τρίτο πρόσωπο, το χρησιμοποίησα πιο πολύ επειδή εσύ μίλησες σε πρώτο και υπέθεσα πως θα καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά.

Συμφώνησα σε αυτά που είπες και τα θεωρώ σωστά αλλά υπάρχει ένα αλλά που το άφησες στην απέξω.

Δεν θεωρώ ότι όλοι το κάνουν επίτηδες και το καταλαβαίνω το σκεπτικό τους. Όμως εγώ το θεωρώ λάθος ή λίγο λάθος αν θέλεις. Αυτοί που χρησιμοποιούν την χρονολογία πρώτης άδειας εσκεμμένα ακόμα και για μοντέλα που δεν έχουν καμία σχέση με το προηγούμενο, απλά κάνουν τα πράγματα χειρότερα και έτσι έχει λόγο ύπαρξης και αυτό το θρεντ. Σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν αστείο να το συζητάμε σε τέτοια έκταση.

Όπως και να 'χει καμία επίθεση δεν ήθελα να κάνω ούτε να σε προσβάλω αφού δεν αναφερόμουν σε 'σένα.

:beer: