PDA

View Full Version : Πρόβλημα ρουλεμάν εμπρός τροχού Yamaha Crypton 101



Pater_Familias
06/05/2015, 22:35
Καλώς την παρέα των μοτοσυκλετιστών.
Κατέχω από δεύτερο χέρι το ινδονησιακό Yamaha Crypton 101 του 1997, αυτό με το ταμπούρο μπροστά. Από την αρχή που το πήρα το 1998, εμφάνιζε δύο προβλήματα
α) κάθε 10.000 περίπου, χρειαζόταν αλλαγή ρουλεμάν τροχού μπροστά, κάτι που έλεγε ο τεχνικός ότι είναι φυσιολογικό για αυτά τα μηχανάκια. Μου έκανε θόρυβο και αν το άφηνα με το καιρό κοσκίνιζε το τιμόνι και έτρεμε ο μπροστινός τροχός. Ταυτόχρονα παρατήρησα ότι από τη δεξιά πλευρά το ρουλεμάν κούμπωνε χαλαρά και εύκολα έβγαινε.
β) Έχανε η κεντρική φλάτζα και απλά συμπλήρωνα λάδι όσο μπορούσα μέχρι να έρθει η ώρα του σέρβις. Το μηχανάκι για 2 χρόνια το δούλευα διανομή και το μήνα έκανε 1500 μέ 2000 χιλιόμετρα.
Δεν ασχολήθηκα πολύ με αυτό μια και από το 2000 το μηχανάκι υπολειτουργούσε κάνοντας το πολύ 1500 χιλιόμετρα ετησίως και σε κοντινές διαδρομές. Τελικά το 2006 χρειάστηκε να κάνω επισκευή κινητήρα μια και το είχα λιώσει για 35.000 χιλιόμετρα στη διανομή, από πλημελή συμπλήρωμα λαδιού και την σχεδόν πλήρη φθορά του συμπλέκτη. Άλλαξα κυλινδρομπίστονο, αντλία λαδιού, γρανάζια συμπλέκη, ελατήρια. Η μπιέλα ήταν εντάξει και δε την άλλαξα, παρόλο που επέμενε ο τεχνικός να αντικατασταθεί.
Από τότε παρατήρησα τα εξής:
-πτώση στην απόδοση με μείωση της τελικής που δύσκολα έφτανε τα 100 Km κοντερίσια σε σχέση όπως το θυμόμουν. Μου θύμισε τη συμπεριφορά του επόμενου CryptonR, όπου όλοι οι ντελιβεράδες λέγαμε ότι η εταιρία έχει υποβαθμίσει το μηχανάκι και δύσκολα πήγαινε πάνω από 100Km Όταν το είχα αγοράσει είχε φτάσει τα 115 Km και είχε λίγο να δώσει ακόμα, δικάβαλο στην ευθεία της εθνικής μεταξύ Μαρκόπουλου Αττικής και Αυλώνας με συνολικό βάρος αναβατών 130 κιλά. Και,
- με το άφημα του γκαζιού από ψηλές στροφές, να προκαλείται σκάσιμο στην εξάτμιση είτε και ξαφνική πτώση της ταχύτητας για λίγο λες και διακόπτεται η τροφοδοσία. Επίσης είχα την εντύπωση πως ο κινητήρας δουλευε με διαφορετική απόδοση ανά διαστήματα.
Από τότε μέχρι τώρα έκανα άλλα 18.000 χιλιόμετρα περίπου.
Πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ συνεχώς και το πήγα σε μηχανικό ο οποίος διόρθωσε μερικώς το πρόβλημα του τροχού και σταμάτησε το έντονο κοσκίνισμα και έδωσε 10 με 20 χιλιόμετρα στην τελική που κοντερίσια πάει μέχρι 105 σχετικά άνετα, αλλά μονοκάβαλο. Ταυτόχρονα έγινε αλλαγή αναρτήσεων και άλλαγη λαδιών του πηρουνιού του μπροστινού τροχού. Αναγκάστηκα να το πάω γιατί υπήρχε έντονη αστάθεια στην οδήγηση, όχι συνέχεια, όπου πολλές φορές μετατοπιζόταν από την ευθεία πηγαίνοντας δεξιά αριστερά από μόνο του.
Δυστυχώς η αστάθεια ανα διαστήματα παραμένει, όπου ξαφνικά πχ μετά από λακούβα εμφανίζεται και κάποια στιγμή σταματάει.
Τι μπορεί να φταίνει; Υποθέτω η κιθάρα του ταμπούρου να έχει ελάττωμα και η φωλιά μετά από χρήση να καταστρέφει το ρουλεμάν με όλα τα επακόλουθα; Αν αλλάξω την κιθάρα θα διορθωθεί το πρόβλημα;
Το σκάσιμο της εξάτμισης οφείλεται σε φτωχό μίγμα καυσίμου;
Η στιγμιαία πτώση της ταχύτητας μήπως οφείλεται στα γρανάζια του συμπλέκτη, που πιθανών ο μηχανικός να μη τα άλλαξε όλα;

Το μηχανάκι είναι το πρώτο που πήρα και το κράτησα για συναισθηματικούς λόγους μια και με αυτό έβγαλα τα πρώτα μου χρήματα. Λυπάμαι να το δώσω και για αυτό ρωτάω εσάς που έχετε την εμπειρία και γνώσεις να μου πείτε αν αξίζει και πως μπορώ να το φέρω στη σωστή του κατάσταση.

Ευχαριστώ

SHOOTER045
06/05/2015, 23:59
Η αστάθεια στο μπροστινό πιθανότατα οφείλεται ότι το ρουλεμάν έχει κάνει φωλιά στον αφαλό τής ζάντας για αυτό και στο παρουσιάζει αυτό.
Δύο τινά
Η γέμισμα σε μηχανουργειο και τορναρισμα.
Η ζάντα κομπλέ.
Δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις μόνο κέντρο, μετά πλέξιμο κλπ.
Τα σκασιματα και η στιγμιαία πτώση απόδοσης μου κάνουν σε αρυθμιστο καρμπ.
Ένα καλό καθάρισμα / ρύθμιση και θα είσαι οκ

daz
07/05/2015, 01:37
Ρίξε μια ματιά στο μπουζί να δεις πως ειναι το μείγμα σου.

335161

Pater_Familias
08/05/2015, 21:08
Η αστάθεια στο μπροστινό πιθανότατα οφείλεται ότι το ρουλεμάν έχει κάνει φωλιά στον αφαλό τής ζάντας για αυτό και στο παρουσιάζει αυτό.
Δύο τινά
Η γέμισμα σε μηχανουργειο και τορναρισμα.
Η ζάντα κομπλέ.
Δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις μόνο κέντρο, μετά πλέξιμο κλπ.


Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Σε πρώτη έρευνα μου είπαν πως δεν υπάρχουν ζάντες για το μοντέλο μου μια και λίγα κομμάτια κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Οπότε προσανατολίζομαι σε τορναδόρο να διορθώσει τη ρόδα.



Τα σκασιματα και η στιγμιαία πτώση απόδοσης μου κάνουν σε αρυθμιστο καρμπ.
Ένα καλό καθάρισμα / ρύθμιση και θα είσαι οκ

Θα το τσεκάρω και θα το καθαρίσω. Υπάρχουν πουθενά οδηγίες να το καθαρίσω μόνος μου και να το ρυθμίσω; Είναι καιρός μια και πιάνουν τα χέρια μου να μάθω και αυτά.
Ο μηχανικός που τον ρώτησα είπε πως μπορεί να είναι και ηλεκτρικό πρόβλημα.