PDA

View Full Version : YBR 125



Morgoth
06/05/2015, 23:18
Καλησπέρα σε όλους,μόλις σήμερα έγινα μέλος της παρέας και σας χαιρετώ.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα service που έκανα σήμερα στο μηχανάκι μου.Επειδή δεν έχω ιδέα για το πως κοστολογείται η δουλειά που κάνει ο μηχανικός θα ήθελα να μου πείτε αν τα λεφτά που μου πήρε είναι καλά ή υπερβολικά.Σας παραθέτω τις δουλειές που έγιναν.
1)Αλλαγή λαδιών
2)Καθάρισμα φίλτρου αέρος
3)Ρύθμιση αλυσίδας
4)Ρύθμιση,λίπανση ντίζας συμπλέκτη
5)Ρύθμιση ρουλεμάν τιμονιού
6)Συμπλήρωμα υγρού φρένων
7)Ρύθμιση πίσω φρένου
8)Έλεγχος ηλεκτρικών
9)Έλεγχος πίεσης ελαστικών
Όλα αυτά στα 5500 km και μου κοστολόγησε 11.5 ευρώ το λάδι και 30.5 τη δουλειά του.42 ευρώ συνολικά πλήρωσα 36 χωρίς ΦΠΑ.
Από τις λίγες γνώσεις που έχω μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αλλά θα εκτιμούσα την γνώμη σας πάνω στο θέμα.Ευχαριστώ πολύ.

toyar
07/05/2015, 05:17
25 ευρω εργατικα δεν ειναι πολλα για να ξερεις οτι το μηχανακι σου ειναι οκ για αλλα τοσα χλμ
απο κει και περα οι δουλειες που εγιναν εκτος απο την 5 ειναι τοσο απλες που αν ψαχτεις μπορεις την επομενη φορα να τις κανεις μονος σου και να σου κοστισει το σερβις μονο 10 ευρω για λαδακι
βεβαια θα πρεπει να εχεις εκτος απο γνωση, εργαλεια, χωρο, χρονο και αερα για να φυσηξεις το φιλτρο, σπρει για την αλυσιδα και κατι αλλα ψιλολογια

Eversman
07/05/2015, 08:12
Μπορείς με την λίστα εργασιών που αναφέρεις, να ρωτήσεις σε κανά δυό άλλα συνεργεία, το συνολικό κόστος και έτσι να συγκρίνεις. Έχε υπ' όψη σου ότι το "φθηνό" δεν είναι πάντα "αυτό που πρέπει/το σωστό".
Άν πάλι σου φάνηκε το κόστος υψηλό γενικότερα, μπορείς να κάνεις αυτό που σου προτείνει και ο toyar, δηλαδή να αγοράσεις σιγά-σιγά εργαλεία/υλικά, να ψαχτείς, να αφιερώσεις χρόνο και να μάθεις τί πρέπει να κάνεις και πώς πρέπει να το κάνεις, καθώς η άγνοια φέρνει κακά αποτελέσματα.

Καλώς ήρθες :wave2: