PDA

View Full Version : Ποια μηχανάκια φοράνε showa 45mm



GOGOS2612
07/05/2015, 14:28
καλησπέρα,

Οι γνώστες της παρέας μήπως ξέρουν ποια μηχανάκια φοράνε Showa 45mm και έχουν στα πηρούνια τάπα προφόρτησης ??

Εκτός απο το Tiger 800 XC για το οποίο τις θέλω :lol:

ευχαριστώ :)

OldMan
07/05/2015, 18:05
Για να μην ψυρίζεις τζαμπα ασχετα μηχανακια, ρωτας..???

amyroukai
07/05/2015, 19:23
Δεν είναι πιο απλό να πάρεις ένα ζευγαράκι τάπες, λες, ε;

GOGOS2612
07/05/2015, 21:22
Για να μην ψυρίζεις τζαμπα ασχετα μηχανακια, ρωτας..???

Με ξερεις και απο χθες και με αποκαλείς κλέφτη?

Να αγορασω ταπες θελω ρε ξερολα αλλα μιας και τα 45mm τα εχουν φορέσει ελάχιστα μηχανακια είπα μπας και κάποιος έχει γνώμη.

Βέβαια ως γνωστόν όλοι εχουν γνώμη και κώλο και εμένα μου έλαχε να μου απαντήσει ο κώλος

GOGOS2612
07/05/2015, 21:23
Δεν είναι πιο απλό να πάρεις ένα ζευγαράκι τάπες, λες, ε;

Αυτο ψαχνω πριν δώσω 700€ για full catridge Andreani.

menelaos46
07/05/2015, 21:31
Γέμισε ο τόπος ηλικιωμένους που τα ξέρουν όλα :yuck:

amyroukai
07/05/2015, 23:25
Αυτο ψαχνω πριν δώσω 700€ για full catridge Andreani.
Και φαντάζομαι ξέρεις ότι μπορείς σχεδόν τσάμπα να κάνεις το ίδιο πράγμα (αν ενδιαφέρεσαι για μιά "set it and forget it" λύση με αποστάτες τύπου ροδέλας κάτω από τις υπάρχουσες τάπες; Τα μπροστινά μου ας πούμε δεν τα πειράζω ποτέ, ανεξαρτήτως φορτίου, πρακτικά δεν χρειάζεται. Αλλά και να πεις ότι το κάνεις μιά στο τόσο (πριν τις διακοπές πχ αν το φορτώσεις σαν μεζονέτα) σιγά τα ωά...

45mm είδα ότι φοράνε μερικά χόντα. Να φανταστώ ότι ebay αν βάλεις 45mm adjustable preload caps δεν βγάζει αποτέλεσμα (σέρνεται το νετμπουκ και σόρι βαριέμαι να το κάνω). Στην απρίλια, μπας και τα πουλάνε σαν ανταλλακτικό (τα φοράει το shiver αν δεν κάνω λάθος).

Επίσης λίγο ακριβότερα αλλά σαφώς απίθανα μακριά από 700 ευρώ μπορείς να πας σε ένα μηχανουργείο και ίσως να μπορεί να σου βάλει μιά βίδα στα δικά σου.


Πάντως αν σου περισσεύουν τότε ναι πάρε τα cartidges να έχεις φαντάζομαι και έλεγχο σε συμπίεση και επαναφορά.

Coyote.V
07/05/2015, 23:49
Αν το σφίξεις μόνο με τάπες στα σαμαράκια θα χοροπηδάει σαν κατσίκι...εννοείται και στις μεγάλες ανωμαλίες του δρόμου, διορθώνεται λίγο με χοντρό λάδι αλλά σπάει γρήγορα το λάδι και θα θέλει συνέχεια αλλαγές.

amyroukai
07/05/2015, 23:58
Αν το σφίξεις μόνο με τάπες στα σαμαράκια θα χοροπηδάει σαν κατσίκι...εννοείται και στις μεγάλες ανωμαλίες του δρόμου, διορθώνεται λίγο με χοντρό λάδι αλλά σπάει γρήγορα το λάδι και θα θέλει συνέχεια αλλαγές.

Υπερβάλλεις τόσο δα τι τόσο δα γάμησέ τα δηλαδή, αλλά τι να σε κάνω που έχεις βαρκαντέρο και είσαι και ευέξαπτος...

Στο Bandit που είχε τάπες προφόρτισης τίποτα από όσα λες δεν συνέβαινε, ακόμα και αν το άλλαζες από τέρμα έξω σε τέρμα μέσα. Οι μαλακές σπείρες του ελατηρίου έτρωγαν όλο το φορτίο και απλά βυθιζόταν λίγο λιγότερο. Αλλαγή 2 εκατοστά περίπου που δίνει μιά τάπα είναι αστεία και επαρκεί μόνο για μικρές ρυθμίσεις.

Αυτό που λες έχει πιθανότητες να συμβεί με ένα πολύ σκληρότερο ελατήριο από ότι χρειάζεται το μηχανάκι, όχι με το στοκ.

Coyote.V
08/05/2015, 07:47
Υπερβάλλεις τόσο δα τι τόσο δα γάμησέ τα δηλαδή, αλλά τι να σε κάνω που έχεις βαρκαντέρο και είσαι και ευέξαπτος...

Στο Bandit που είχε τάπες προφόρτισης τίποτα από όσα λες δεν συνέβαινε, ακόμα και αν το άλλαζες από τέρμα έξω σε τέρμα μέσα. Οι μαλακές σπείρες του ελατηρίου έτρωγαν όλο το φορτίο και απλά βυθιζόταν λίγο λιγότερο. Αλλαγή 2 εκατοστά περίπου που δίνει μιά τάπα είναι αστεία και επαρκεί μόνο για μικρές ρυθμίσεις.

Αυτό που λες έχει πιθανότητες να συμβεί με ένα πολύ σκληρότερο ελατήριο από ότι χρειάζεται το μηχανάκι, όχι με το στοκ.

Έχουν περάσει πάρα πολλά μηχανάκια από τα χέρια μου μην κολλάς στο βολοδέρνω :lol:

Ναι έχεις δίκιο... δεν είχα το στοκ ελατήριο, αλλά δεν νομίζω να αλλάζει τόσο πολύ η κατάσταση ώστε να λειτουργεί φυσιολογικά η ανάρτηση. Επίσης είχε χρειαστεί να κόψω τις σωλήνες (προεκτάσεις ελατηρίων) κατά τα δύο εκατοστά που λες, γιατί οι τάπες προφόρτισης είναι ήδη δύο εκατοστά μακρύτερες από τις κανονικές. Γενικά είχα φάει 15 μέρες για να το φέρω στα ίσια του.

amyroukai
08/05/2015, 08:29
Αφού άλλαξες ελατήρια, θα έπρεπε να βάλεις ότι αποστάτες έχει το κιτ μέσα ή και τίποτα. Προφανώς αν άλλαξες και τάπες, έπρεπε να κόψεις και τους αποστάτες αντίστοιχα ή να έχεις πάρει λίγο πιο μαλακά αν μπαίνουν χωρίς αποστάτη.
Δεν ξεχνάω τον ηλίθιο "βελτιωτή" που είχε βάλει στοκ αποστάτες περίπου... 10εκ σε καλάμι με "μάρκα" ελατήριο που δεν ήθελε αποστάτη... Το αποτέλεσμα ήταν η ανάρτηση να μην συμπιέζεται σχεδόν και όταν βγάλαμε τον αποστάτη είχε παραμορφωθεί πλαστικά το ελατήριο, οπότε έπρεπε να κόψουμε κομμάτι για να πάρει τα κενά.
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα απλώς αλλάζοντας τάπες. Βάλαμε πρόσφατα στο CBF ενός φίλου, αστείο κόστος από ι-μπέι.

STOYBI
08/05/2015, 08:37
Με ξερεις και απο χθες και με αποκαλείς κλέφτη?

Να αγορασω ταπες θελω ρε ξερολα αλλα μιας και τα 45mm τα εχουν φορέσει ελάχιστα μηχανακια είπα μπας και κάποιος έχει γνώμη.

Βέβαια ως γνωστόν όλοι εχουν γνώμη και κώλο και εμένα μου έλαχε να μου απαντήσει ο κώλος


Δεν σε αποκαλει κλεφτη καθως ρωτας σε δημοσιο φορουμ......

( Κλεφτη θα σε αποκαλουσε εαν τον ρωταγες με προσωπικο μηνυμα.....Οποτε.....


Ξανακανε σωστα την ερωτηση σου.....


Ποιο αναρτησομαγαζο μπορει να μου δωσει λυση για ταπες showa 45mm...???


Απαντηση.....


k-shock

Wolf Racing


extraproducts.gr





Και οχι για ποια μηχανακια τα φορανε.......!!!!

Coyote.V
08/05/2015, 08:54
Αφού άλλαξες ελατήρια, θα έπρεπε να βάλεις ότι αποστάτες έχει το κιτ μέσα ή και τίποτα. Προφανώς αν άλλαξες και τάπες, έπρεπε να κόψεις και τους αποστάτες αντίστοιχα ή να έχεις πάρει λίγο πιο μαλακά αν μπαίνουν χωρίς αποστάτη.
Δεν ξεχνάω τον ηλίθιο "βελτιωτή" που είχε βάλει στοκ αποστάτες περίπου... 10εκ σε καλάμι με "μάρκα" ελατήριο που δεν ήθελε αποστάτη... Το αποτέλεσμα ήταν η ανάρτηση να μην συμπιέζεται σχεδόν και όταν βγάλαμε τον αποστάτη είχε παραμορφωθεί πλαστικά το ελατήριο, οπότε έπρεπε να κόψουμε κομμάτι για να πάρει τα κενά.
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα απλώς αλλάζοντας τάπες. Βάλαμε πρόσφατα στο CBF ενός φίλου, αστείο κόστος από ι-μπέι.

Προσπαθώ να εξηγήσω στο παιδί που ρωτάει τι είδους προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν.... δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο ότι η πατέντα πιάνει σε όλα τα μηχανάκια επειδή έκατσε στο CBF το οποίο μπορεί να είχε και πεσμένα ελατήρια. Όσο για το μπάντιτ από ότι κατάλαβα το πήρες με τις τάπες τοποθετημένες οπότε είμαστε σίγουροι ότι δεν ήταν κομμένος ο αποστάτης ;

Μπορεί να χρειαστεί να κόψει τον αποστάτη όταν βάλει τις τάπες που είναι μακρύτερες.... μπορεί να θέλει ένα πόντο προφόρτιση και η τάπα να του δώσει δύο. Οπότε τι ; Κόβει αποστάτη.

amyroukai
08/05/2015, 08:58
Προσπαθώ να εξηγήσω στο παιδί που ρωτάει τι είδους προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν.... δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο ότι η πατέντα πιάνει σε όλα τα μηχανάκια επειδή έκατσε στο CBF το οποίο μπορεί να είχε και πεσμένα ελατήρια. Όσο για το μπάντιτ από ότι κατάλαβα το πήρες με τις τάπες τοποθετημένες οπότε είμαστε σίγουροι ότι δεν ήταν κομμένος ο αποστάτης ;

Μπορεί να χρειαστεί να κόψει τον αποστάτη όταν βάλει τις τάπες που είναι μακρύτερες.... μπορεί να θέλει ένα πόντο προφόρτιση και η τάπα να του δώσει δύο. Οπότε τι ; Κόβει αποστάτη.

Το μπάντιτ τις είχε από το εργοστάσιο.
Με τα Hyperpro που φόρεσα μετά, έβαλα αποστάτες που είχε το κουτί μέσα, καμμία σχέση με τους εργοστασιακούς.

Και τέλος πάντων για να λέει για cartidges οι πιθανότητες να είναι γκάου ο Γκόγκος μετριάζονται, αν βρει/βάλει τάπες και συνουσιασθεί το σύμπαν με το μπροστινό του, ένα πριονάκι και τέλος...

GOGOS2612
08/05/2015, 09:01
edited



Ποιο αναρτησομαγαζο μπορει να μου δωσει λυση για ταπες showa 45mm...???
Απαντηση.....
k-shock
Wolf Racing
extraproducts.gr
Και οχι για ποια μηχανακια τα φορανε.......!!!!

Εσύ που λες να βρήκα την λύση του ANDREANI, στην κωλότσεπη?? :a16:

Εχω ψάξει όλο το internet, revalving set βρηκα, τάπες όχι.

Closed catridges Ohlins & ANDREANI βρήκα, τάπες μόνες όχι.

ΑΡΑ η μόνη λύση ΘΑ ήταν να βρω είτε μεταχείρο είτε καινούργιο set ταπες απο μηχανάκι που φοράει showa 45mm και έχει προφορτιση, οπότε είπα μήπως και στο forum έχει κάποιος γνώμη και έπεσα πάνω στον κώλο :a16: :rotflmao:

Για να γράφω την λύση του ANDREANI με τιμή σημαίνει ρε παλικάρι ότι τα ξέρω αυτά που μου αραδιάζεις, άλλη ήταν η ερώτηση helloooooooo !!!!!!!!!!

edited

GOGOS2612
08/05/2015, 09:09
Πάμε στην ουσία, του έχω βαλει ohlins γιατί ήθελα δρομου set up οπότε τα Hyperpro απορρίφθηκαν.

Ενώ η ohlins έλεγε ότι βάζεις μαμα λάδια (τάπες δεν έχει το set, μόνο ελατήρια) ΦΥΣΙΚΑ δεν ήταν σωστό και αλλάξαμε το ιξώδες και όλα ΠΟΛΥ καλύτερα.

Το θέμα είναι ότι είναι "αργό", για να γίνει πιο γρήγορο θέλει ψηλότερο λάδι αλλά τότε θα "κάτσει" και το θέμα θα λυνόταν με προφόρτηση του ελατηρίου (πιθανώς με εσωτερικούς αποστάτες να ήταν μια λύση λέω εγω τώρα αλλά η δυνατότητα ρύθμισης αξίζει).

Σε οδήγηση δρόμου ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ, αλλά έτσι και κάνεις ότι πας σε πλακόστρωτο ή off road τότε η αίσθηση είναι :cry:

Εννοείται ότι το πίσω αμορτισερ έχει κάνει service στον Κ-Shock (εεεε κύριε ξερόλα) και είναι ρυθμισμένη ώστε να συμβαδίζει με το μπροστινό ώστε να μην νιώθεις το μηχανάκι 2 κομμάτια.

Η πιο φθηνη επιλογη ειναι το ANDREANI (αν δεν βρεθουν τάπες) μιας και πριν ενα μήνα εβγαλε για το XC αφού μέχρι τώρα ειχε μόνο για το roadie (προφανώς είδαν ότι συνεχίζει με το ίδιο πράγμα η μαμα tiger και είπαν ωπα υπάρχει αγορά) :lol:

Τα ohlins στα 1200€ μόνο αγορά ειναι απλησίαστα.

sapila racing
08/05/2015, 09:25
Δεν μιλάς και πολύ όμορφα, αλλά τεσπα.....

Showa 45mm με προφόρτιση εχουν/είχαν σίγουρα τα Suzuki RM125, 250 1995 και αρκετά Husqvarna.

Τωρα αμα σου πω οτι δεν γίνεται το Triumph που ειναι βαρίδι να ειναι ΟΚ και στον δρόμο και να παει και off road θα με πείς ξερόλα, αλλά εγω το είπα.

Επίσης τι εννοείς οταν λές :
'για να γίνει πιο γρήγορο θέλει ψηλότερο λάδι αλλά τότε θα "κάτσει" και το θέμα θα λυνόταν με προφόρτηση του ελατηρίου' :confused:

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες, δεν καθεται ούτε σηκώνεται το μηχανακι οταν βαζεις λάδι με αλλο ιξώδες, εκτός κι αν αλλάζεις και την ποσότητα.
Κατι έχεις μπερδέψει.

GOGOS2612
08/05/2015, 09:41
Δεν μιλάς και πολύ όμορφα, αλλά τεσπα.....

Showa 45mm με προφόρτιση εχουν/είχαν σίγουρα τα Suzuki RM125, 250 1995 και αρκετά Husqvarna.

Τωρα αμα σου πω οτι δεν γίνεται το Triumph που ειναι βαρίδι να ειναι ΟΚ και στον δρόμο και να παει και off road θα με πείς ξερόλα, αλλά εγω το είπα.

Επίσης τι εννοείς οταν λές :
'για να γίνει πιο γρήγορο θέλει ψηλότερο λάδι αλλά τότε θα "κάτσει" και το θέμα θα λυνόταν με προφόρτηση του ελατηρίου' :confused:

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες, δεν καθεται ούτε σηκώνεται το μηχανακι οταν βαζεις λάδι με αλλο ιξώδες, εκτός κι αν αλλάζεις και την ποσότητα.
Κατι έχεις μπερδέψει.

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Κατα 2ερο δεν συμφωνώ ότι δεν μιλάω ωραία αλλά τεσπα που λες και εσύ, άλλωστε ότι είπα απευθύνεται στους κυρίους που μου απάντησαν και ΔΕΝ ΕΧΩ καμία διάθεση να το συνεχίσω.


ΛΟΙΠΟΝ, ο μηχανικός (ονομα λέμε μόνο με pm αλλά δεν υπάρχει αμφισβήτηση για την εμπειρία και την γνώση του) λέει ότι ο λόγος που σε ανωμαλο δρόμο (ακόμα και σε άσφλατο με αυλάκια) το νιώθω σαν να τρικλίζει και αλλού πατάω αλλού είμαι, είναι γιατί δεν διαβάζει επειδή είναι "αργό".

Ο άνθρωπος έφτιαξε το χάλι του προηγούμενου μηχανικού (πάλι όνομα δεν λέμε) και έγινε super μηχανάκι σε επίπεδο αναρτήσεων αλλά τι να κάνει και αυτός, μάγος δεν ειναι :lol:
Με τα ελατήρια ohlins και το μαμα λάδι η ανάρτηση δεν δούλευε και είχε μηδενικό sag. Με λεπτότερο λάδι το sag ειναι σωστό και η ανάρτηση δουλεύει.

Αλλά είναι αργή η επαναφορά της.

Λέει οτι θα μπορούσε να γίνει πιο γρήγορο με ακόμα λεπτότερο λάδι (μιας και λόγο ελατηρίων έχει ήδη λεπτότερο σε σχέση με το μαμα) αλλά τότε θα καθότανε, προφανώς καταλαβαίνω ότι θα εχανε το σωστό sag μιας και θα "κρατιότανε" μόνο απο το ελατήριο. Αυτό κατάλαβα και ειμαι 90% σίγουρος ότι το κατάλαβα καλα αλλά δεν μπορώ να βαλω και τον χριαστιανό να με μάθει 30 χρόνια της εμπειρίας του σε ενα 5λεπτο.

Η λύση που πρότεινε ειναι να βρίσκαμε τάπες με προφόρτιση γιατί λέει ότι αν προφορτίζαμε το ελλατήριο θα ήταν ΟΚ. Αυτά λέει αυτά καταλαβαίνω.

Φυσικά δεν υπάρχει εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα και είμαστε στην φαση πειραματισμού και λάθος να κάνει δεν μπορει κάποιος να τον κατηγορίσει.

Σε γενικές γραμμές το μηχανάκι ειναι πολύ καλό σε κατάσταση άσφαλτος και μιας και έχουμε χρόνο για χάσιμο ασχολούμαστε και με την λεπτομέρεια :lol:

GOGOS2612
08/05/2015, 09:44
Τωρα αμα σου πω οτι δεν γίνεται το Triumph που ειναι βαρίδι να ειναι ΟΚ και στον δρόμο και να παει και off road θα με πείς ξερόλα, αλλά εγω το είπα.


Εδω στο χώμα δεν μπορώ να πάω καλά με το ΚΤΜ ΕΧC θα πάω με το Tiger :rotflmao:

Αλλιώς στο χωμα πάει όσο πάνε τα GS και τα 990 στα κατάλληλα χέρια πάντα !!! Φυσικά !!! Το έχω δει και δεν μπορούσα να ακολουθήσω με το μικρό.

Τεσπα, καταραμένη κουλαμάρα ;)

Το θέμα ειναι να βελτιώσω την αίσθηση μπας και κάνω και λίγο χώμα σε φαση εκδρομικό πολύ light

sapila racing
08/05/2015, 09:53
Τα εχεις μπερδέψει κανονικά.

Ξεκινάμε απο το de facto αξίωμα οτι το sag εξαρτάται μόνο απο την σταθερά ελατηρίου και την προφόρτισή του.
Το τι ιξώδους λάδι έχει μέσα είναι άσχετο, εκτός κι αν εχει μέσα τόσο χοντρο λάδι που δεν κουνιέται καν το πηρούνι.
Η ποσότητα λαδιού όμως μπορεί να επηρρεάσει το sag αν ειναι τόση που του αφήνει πολύ μικρή διαδρομή, οπως και τυχόν προφόρτιση με αέρα κλπ.

Καλή συνέχεια.

GOGOS2612
08/05/2015, 09:59
Τα εχεις μπερδέψει κανονικά.

Ξεκινάμε απο το de facto αξίωμα οτι το sag εξαρτάται μόνο απο την σταθερά ελατηρίου και την προφόρτισή του.
Το τι ιξώδους λάδι έχει μέσα είναι άσχετο, εκτός κι αν εχει μέσα τόσο χοντρο λάδι που δεν κουνιέται καν το πηρούνι.
Η ποσότητα λαδιού όμως μπορεί να επηρρεάσει το sag αν ειναι τόση που του αφήνει πολύ μικρή διαδρομή, οπως και τυχόν προφόρτιση με αέρα κλπ.

Καλή συνέχεια.

Τι να σου πω, μπορεί να έχεις δίκιο μιας και δεν είμαι ειδικός.

Αν ισχύει αυτό που λες, πως εξηγείς ότι με το ίδιο ελατήριο (ohlins) χωρις διαφορά στην προφόρτιση με μαμα λάδι δεν είχε σωστό sag ενώ με λεπτότερο λάδι είχε??

Εκτος αν ο μάστορας έβαλε λεπτότερο ΚΑΙ λιγότερο λάδι και ΦΥΣΙΚΑ δεν το γνωρίζω μιας και δεν ειναι και υποχρεωμένος να μου το πει (αν το έκανε και ΑΝ ισχύει αυτό που λες)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

stam2
08/05/2015, 10:28
Τι να σου πω, μπορεί να έχεις δίκιο μιας και δεν είμαι ειδικός.

Αν ισχύει αυτό που λες, πως εξηγείς ότι με το ίδιο ελατήριο (ohlins) χωρις διαφορά στην προφόρτιση με μαμα λάδι δεν είχε σωστό sag ενώ με λεπτότερο λάδι είχε??

Εκτος αν ο μάστορας έβαλε λεπτότερο ΚΑΙ λιγότερο λάδι και ΦΥΣΙΚΑ δεν το γνωρίζω μιας και δεν ειναι και υποχρεωμένος να μου το πει (αν το έκανε και ΑΝ ισχύει αυτό που λες)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

ακριβώς όπως τα λέει είναι...
το ιξώδες του λαδιού επηρεάζει την υδραυλική λειτουργία γενικότερα, την ταχύτητα της αποσβεσης και επαναφοράς αλλά ΟΧΙ το sag.
Το πιθανότερο είναι ότι ο προηγούμενος κάτι λάθος είχε κάνει, και κατά το revalving που έκανες μετά είδες τις διαφορές οι οποίες και δεν σου άρεσαν...

Τώρα αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου είναι ότι η λειτουργία του είναι αργή. Δεν ξέρω τι λάδι φοράς αλλά πρέπει να πέσεις σε βαθμό ιξώδους, ώστε να γίνει πιο σβέλτο. Το sag ΔΕΝ θα αλλάξει.

Coyote.V
08/05/2015, 10:42
Πάμε στην ουσία, του έχω βαλει ohlins γιατί ήθελα δρομου set up οπότε τα Hyperpro απορρίφθηκαν.

Ενώ η ohlins έλεγε ότι βάζεις μαμα λάδια (τάπες δεν έχει το set, μόνο ελατήρια) ΦΥΣΙΚΑ δεν ήταν σωστό και αλλάξαμε το ιξώδες και όλα ΠΟΛΥ καλύτερα.

Το θέμα είναι ότι είναι "αργό", για να γίνει πιο γρήγορο θέλει ψηλότερο λάδι αλλά τότε θα "κάτσει" και το θέμα θα λυνόταν με προφόρτηση του ελατηρίου (πιθανώς με εσωτερικούς αποστάτες να ήταν μια λύση λέω εγω τώρα αλλά η δυνατότητα ρύθμισης αξίζει).

Σε οδήγηση δρόμου ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ, αλλά έτσι και κάνεις ότι πας σε πλακόστρωτο ή off road τότε η αίσθηση είναι :cry:

Εννοείται ότι το πίσω αμορτισερ έχει κάνει service στον Κ-Shock (εεεε κύριε ξερόλα) και είναι ρυθμισμένη ώστε να συμβαδίζει με το μπροστινό ώστε να μην νιώθεις το μηχανάκι 2 κομμάτια.

Η πιο φθηνη επιλογη ειναι το ANDREANI (αν δεν βρεθουν τάπες) μιας και πριν ενα μήνα εβγαλε για το XC αφού μέχρι τώρα ειχε μόνο για το roadie (προφανώς είδαν ότι συνεχίζει με το ίδιο πράγμα η μαμα tiger και είπαν ωπα υπάρχει αγορά) :lol:

Τα ohlins στα 1200€ μόνο αγορά ειναι απλησίαστα.
Τι μας παιδεύεις ρε συ ;
Εφόσον έχεις βάλει ποιο σκληρά ελατήρια θα πρέπει να κόψεις από τον αποστάτη ακριβώς το μήκος που περισσεύει από τις τάπες όταν αυτές είναι στο "0", δηλαδή τελείως λάσκα, για να ξεκινήσεις να σφίγγεις από το σημείο που είσαι τώρα.

Υ.Γ Να σου πω και ένα μυστικό που ίσως δεν το ξέρεις. Τα ποιο σκληρά ελατήρια καταπονούν το ρουλεμάν του λαιμού και όταν χτυπήσει θα πρέπει να βάλεις κωνικά...;)

STOYBI
08/05/2015, 10:59
Όταν λέει ότι ρωτάω για "Για να μην ψυρίζεις τζαμπα ασχετα μηχανακια, ρωτας..???" εσύ το βλέπεις ευγενικό και συνηθισμένο :a06:

ΟΚ πάω πάσο και να είστε καλά να μπλαμπλάρετε




Εσύ που λες να βρήκα την λύση του ANDREANI, στην κωλότσεπη?? :a16:

Εχω ψάξει όλο το internet, revalving set βρηκα, τάπες όχι.

Closed catridges Ohlins & ANDREANI βρήκα, τάπες μόνες όχι.

ΑΡΑ η μόνη λύση ΘΑ ήταν να βρω είτε μεταχείρο είτε καινούργιο set ταπες απο μηχανάκι που φοράει showa 45mm και έχει προφορτιση, οπότε είπα μήπως και στο forum έχει κάποιος γνώμη και έπεσα πάνω στον κώλο :a16: :rotflmao:

Για να γράφω την λύση του ANDREANI με τιμή σημαίνει ρε παλικάρι ότι τα ξέρω αυτά που μου αραδιάζεις, άλλη ήταν η ερώτηση helloooooooo !!!!!!!!!!



Με το συμπάθειο αλλά κάποιος απο τους 2 μας πρέπει να βελτιώσει την ικανότητα του σε κατανόηση κειμένου :rotflmao:

Το αφήνω σε εσένα να την κάνεις που εισαι απο ότι φαίνεται ΕΠΙΣΤΗΝΟΝΑΣ, εεεεεε μεγάλε γητευτή των λέξεων????


Μια ερώτηση κάναμε αν ξέρει κάποιος χριστιανός και μπλέξαμε στα :a27:





Εφοσον λοιπον ρωτησες ΑΡΧΙΚΑ συγκεκριμενα ΜΟΝΟ για ταπες ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ οπως κανεις παρακατω .......)

Και αφου η απαντηση απο οσους αναφερες ηταν....ΟΧΙ δεν μπορεις να βρεις ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ συγκεκριμενες ταπες.........

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΣ να καταλαβεις οτι την απαντηση του ολντ μεχρι και οι κωλοι την καταλαβαν εν αντιθεση με εσενα......

βγαζεις και γλωσσα.....

GOGOS2612
08/05/2015, 11:04
ακριβώς όπως τα λέει είναι...
το ιξώδες του λαδιού επηρεάζει την υδραυλική λειτουργία γενικότερα, την ταχύτητα της αποσβεσης και επαναφοράς αλλά ΟΧΙ το sag.
Το πιθανότερο είναι ότι ο προηγούμενος κάτι λάθος είχε κάνει, και κατά το revalving που έκανες μετά είδες τις διαφορές οι οποίες και δεν σου άρεσαν...

Τώρα αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου είναι ότι η λειτουργία του είναι αργή. Δεν ξέρω τι λάδι φοράς αλλά πρέπει να πέσεις σε βαθμό ιξώδους, ώστε να γίνει πιο σβέλτο. Το sag ΔΕΝ θα αλλάξει.


Τι μας παιδεύεις ρε συ ;
Εφόσον έχεις βάλει ποιο σκληρά ελατήρια θα πρέπει να κόψεις από τον αποστάτη ακριβώς το μήκος που περισσεύει από τις τάπες όταν αυτές είναι στο "0", δηλαδή τελείως λάσκα, για να ξεκινήσεις να σφίγγεις από το σημείο που είσαι τώρα.

Υ.Γ Να σου πω και ένα μυστικό που ίσως δεν το ξέρεις. Τα ποιο σκληρά ελατήρια καταπονούν το ρουλεμάν του λαιμού και όταν χτυπήσει θα πρέπει να βάλεις κωνικά...;)

OK όλα αυτά ΔΕΚΤΑ !

Απλά χάθηκε το ερώτημα.

Εγω δεν σας ζήτησα λύση στο ζήτημα σεταρίσματος, αυτό το έχει αναλάβει ο μάστορας ο οποίος ειναι το απόλυτο Respect του On-Off & Enduro .

Εγώ ρώτησα αν ξέρετε ποια μηχανάκια φοράνε 45mm με προφόρτιση για να βρω τις τάπες να δοκιμάσω την ιδέα :D

Τεσπα, να είστε όλοι καλά και καλές βόλτες :p

GOGOS2612
08/05/2015, 11:15
Εφοσον λοιπον ρωτησες ΑΡΧΙΚΑ συγκεκριμενα ΜΟΝΟ για ταπες ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ οπως κανεις παρακατω .......)

Και αφου η απαντηση απο οσους αναφερες ηταν....ΟΧΙ δεν μπορεις να βρεις ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ συγκεκριμενες ταπες.........

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΣ να καταλαβεις οτι την απαντηση του ολντ μεχρι και οι κωλοι την καταλαβαν εν αντιθεση με εσενα......

βγαζεις και γλωσσα.....

ΑΚΡΙΒΩΣ !

Ρωτησα ΜΟΝΟ για τις ΤΑΠΕΣ!

Μετά περιέγραψα το λόγο που θέλω τις ΤΑΠΕΣ αλλά το αρχικό ερώτημα ηταν οι ΤΑΠΕΣ.

Δεν ζήτησα γνώμη σεταρίσματος, για αυτό πληρώνω τον μάστορα και αν δεν μου κάνει πληρώνω άλλο μάστορα και πάει λέγοντας.

ΑΣΧΕΤΟ:
Ο old απαντησε ΠΡΩΤΟΣ και μετά είπα ότι δεν μπορώ να βρω τάπες απο όσους αναφέρω. Αν τις έβρισκα δεν θα ρωτούσα αλλά ενας έμπορος ειναι λογικό να μην μπορεί να ασχοληθεί να βρει ποιο μηχανάκι φοράει 45mm ( που ειναι σπανιο) για να μου δώσει λύση.

Ενα forum μοτο υποτίθεται αλληλοβοήθειας μπορεί να προσφέρει πιθανως μια γνώμη.

Μάλλον ο old ειναι μεγαλύτερος κώλος απο εμένα, που τα κατάλαβε ΟΛΑ αυτά τι να πω??? Εδω κατάλαβε ότι θέλω να ψυρίσω ξένο μηχανάκι ! Για την γραμμη μελλοντολογίας τον βλέπω :p

Εσυ τώρα τι ρόλο βαρας με τους κώλους δεν ξέρω :rotflmao: αλλά φτάνει που ξέρεις εσύ.

Πως καταφέρνετε μια απλή ερώτηση να την κάνετε διαξιφισμό είναι αξιοπερίεργο, λες και έχουμε να χωρίσουμε κάτι :winka:

Να είσαι καλα πάντως ρε φιλαράκι !

amyroukai
08/05/2015, 11:16
Ο άνθρωπος έφτιαξε το χάλι του προηγούμενου μηχανικού (πάλι όνομα δεν λέμε) και έγινε super μηχανάκι σε επίπεδο αναρτήσεων αλλά τι να κάνει και αυτός, μάγος δεν ειναι :lol:
Με τα ελατήρια ohlins και το μαμα λάδι η ανάρτηση δεν δούλευε και είχε μηδενικό sag. Με λεπτότερο λάδι το sag ειναι σωστό και η ανάρτηση δουλεύει.

Κάτσε λίγο γιατί έχεις μπερδέψει τα πάντα στο μυαλό σου.
Το sag εξαρτάται από το ελατήριο. ΜΟΝΟ. Είτε έχεις λάδι 50άρι λάδι στο πηρούνι είτε νερό στην ίδια ποσότητα, με το ίδιο ελατήριο θα έχεις το ίδιο sag. (την ίδια ποσότητα υγρού την αναφέρω διότι ο θύλακας αέρα πάνω από το λάδι είναι συμπιέσιμος και δρα επίσης ως ελατήριο). Άρα ή κατι σου εξήγησε ο μάστορας και δεν το κατάλαβες ή λέει αρλούμπες.



Αλλά είναι αργή η επαναφορά της.

Λέει οτι θα μπορούσε να γίνει πιο γρήγορο με ακόμα λεπτότερο λάδι (μιας και λόγο ελατηρίων έχει ήδη λεπτότερο σε σχέση με το μαμα) αλλά τότε θα καθότανε, προφανώς καταλαβαίνω ότι θα εχανε το σωστό sag μιας και θα "κρατιότανε" μόνο απο το ελατήριο. Αυτό κατάλαβα και ειμαι 90% σίγουρος ότι το κατάλαβα καλα αλλά δεν μπορώ να βαλω και τον χριαστιανό να με μάθει 30 χρόνια της εμπειρίας του σε ενα 5λεπτο.


Όντως το αργή/γρήγορη συμπίεση και επαναφορά επηρεάζεται από το πόσο ρευστό είναι το λάδι λάδι. Τα λοιπά με το sag τα είπαμε.
Αν η ανάρτηση με το χοντρό λάδι είναι "μπετόν" στο χώμα, όντως θέλεις λεπτότερο λάδι, για να αφήνει τον τροχό και το καλάμι να ακολουθεί το ανάγλυφο του δρόμου πιο ελεύθερα, κινούμενο με μικρότερες αντιστάσεις.
Το ερώτημα είναι πόσο λεπτότερο και πόσο θα συμβιβαστείς μετά με τις αυξημένες μετατοπίσεις της ανάρτησης στην άσφαλτο.
Αυτό που ζητάς να κάνεις δεν έχει λύση με το καλάμι που έχεις, θέλεις ρυθμιζόμενες αποσβέσεις κατά κύριο λόγο. Να ανοίγεις συμπίεση (για να μην σου κοπανάει τα χέρια) και επαναφορά (για να κατεβαίνει γρήγορα ο τροχός κάτω αφού συμπιεστεί και να μην πηδάει) για τις μεγάλες ανωμαλίες στο χώμα και να τις ξανασφίγγεις στην άσφαλτο που οι ανωμαλίες είναι σαφώς πιο μικρές.




Η λύση που πρότεινε ειναι να βρίσκαμε τάπες με προφόρτιση γιατί λέει ότι αν προφορτίζαμε το ελλατήριο θα ήταν ΟΚ. Αυτά λέει αυτά καταλαβαίνω.

Φυσικά δεν υπάρχει εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα και είμαστε στην φαση πειραματισμού και λάθος να κάνει δεν μπορει κάποιος να τον κατηγορίσει.

Ο άνθρωπος λέει χαζομάρες κατά την ταπεινή μου... Και αν μετά 30 χρόνια δεν μπορεί να σετάρει ένα απλό καλάμι... Μάλλον κοιτάει να πουλήσει κάρτριτζ :(



Η λύση που θα έπρεπε να δοκιμάσεις είναι πιο λεπτό λάδι με πιο υψηλή στάθμη, αλλά και πάλι θα είσαι στο περίπου.
Εξηγώ: Το χοντρό λάδι σου κάθεται "τέλεια" σε άσφαλτο. Το λεπτό λάδι που δοκίμασες είναι "σούπα". Τι νούμερα ήταν αυτά; Ας πούμε 2.5 το λεπτό, 10 το χοντρό. Μπορείς να δοκιμάσεις με 7.5 για αρχή. Και να βάλεις λίγο παραπάνω (το πόσο παραπάνω επίσης θέλει πειραματισμό αυξάνοντας σταδιακά τη στάθμη) έτσι ώστε να μειώσεις τον όγκο του συμπιέσιμου αέρα, άρα να "σκληρύνεις" το ελατήριο στην ανάρτηση με μηδέν κόστος. Θα έχεις μεγαλύτερες μετακινήσεις της ανάρτησης σε σχέση με τώρα (πχ στα φρένα) στην άσφαλτο αλλά όχι τραγικά μεγαλύτερες. Και θεωρώ αρκετά πιθανό να βρεις μιά μέση λύση που θα σε ικανοποιεί και έτσι και αλλιώς. Με μη ρυθμιζόμενα καλάμια, αυτό μόνο μπορείς να κάνεις.


Αλλά πριν από όλα διάβασε λίγο για να καταλάβεις τι τεραστίων διαστάσεων βλακείες σου λένε σχετικά με λάδι και sag. Αν δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά μόνος σου βέβαια, καλή σου τύχη με τον κάθε "ειδικό" (και έχοντας πάντα υπ' όψη ότι μπορεί να έχω πειραματιστεί με αρκετές πιά μοτοσικλέτες δικές μου και φίλων αλλά ειδικός δεν είμαι και μπορεί εξίσου πιθανά ο βλάκας να είμαι εγώ αλλά σου προτείνω πράγματα που γίνονται σχεδόν τσάμπα και είναι εύκολο να γίνουν με απλά φτηνά εργαλεία).


Να σου θυμήσω επίσης ότι το νέο 800άρι έχει εντελώς άλλες, πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της WP οπότε αυτό που λες για τον ANDREANI δεν ισχύει (ότι είδε αγορά επειδή συνεχίζει με το ίδιο η Umph).

STOYBI
08/05/2015, 11:34
ΑΚΡΙΒΩΣ !



Εσυ τώρα τι ρόλο βαρας με τους κώλους δεν ξέρω :rotflmao:




Συνηθιζω να τους χωνω ταπες ........Σε εναν πριν κανα χρονο στην πειραιως του εχωσα και μια απο εξατμιση.....

Εαν εχεις καποια αλλη απορια στην διαθεση σου......

GOGOS2612
08/05/2015, 11:40
Κάτσε λίγο γιατί έχεις μπερδέψει τα πάντα στο μυαλό σου.
Το sag εξαρτάται από το ελατήριο. ΜΟΝΟ. Είτε έχεις λάδι 50άρι λάδι στο πηρούνι είτε νερό στην ίδια ποσότητα, με το ίδιο ελατήριο θα έχεις το ίδιο sag. (την ίδια ποσότητα υγρού την αναφέρω διότι ο θύλακας αέρα πάνω από το λάδι είναι συμπιέσιμος και δρα επίσης ως ελατήριο). Άρα ή κατι σου εξήγησε ο μάστορας και δεν το κατάλαβες ή λέει αρλούμπες.

Δεν διαφωνώ αλλά το μόνο που μπορώ να παρατηρήσω ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ειναι το εξης:

- Μαμα ελατήριο με χονδρο λάδι ΜΗΔΕΝ sag
- Μαμα ελατήριο με μαμα λάδι λάθος sag
- Olhins ελατήριο με μαμα λάδι λάθος sag
- Olhins ελατήριο με πιο λεπτό λάδι σωστό sag


Όντως το αργή/γρήγορη συμπίεση και επαναφορά επηρεάζεται από το πόσο ρευστό είναι το λάδι λάδι.

Μαλλον συμφωνούμε και αυτό εχω καταλάβει και εγω αλλά προφανώς ο μάστορας δεν θεωρεί ότι πρέπει να πάμε σε λεπτότερο λάδι και προτείνει την προφόρτιση ως λύση ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΣΕ CLOSED CATRIDGE


Ο άνθρωπος λέει χαζομάρες κατά την ταπεινή μου... Και αν μετά 30 χρόνια δεν μπορεί να σετάρει ένα απλό καλάμι... Μάλλον κοιτάει να πουλήσει κάρτριτζ :(

Δεν πουλάει o συγκεκριμένος !

Τώρα αν λέει χαζομάρες το αφήνω ασχολίαστο ΚΑΙ αν εσύ εισαι μάστορας και δει καλύτερος πες μου που έχεις το συνεργείο σου να έρθω να σε πληρώσω να μου το φτιάξεις !




Να σου θυμήσω επίσης ότι το νέο 800άρι έχει εντελώς άλλες, πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της WP οπότε αυτό που λες για τον ANDREANI δεν ισχύει (ότι είδε αγορά επειδή συνεχίζει με το ίδιο η Umph).

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ και σε βρίσκω ανενημέρωτο !!!!!

Λοιπόν, το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ TIGER 800 XC εχει 3 διαφορετικές εκδόσεις :
- Tiger 800 XC
- Tiger 800 XCx
- Tiger 800 XCA

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ φοράει τις ρυθμιζόμενες WP που ειναι η XCX

Οι αλλες 2 φοράνε μη ρυθμιζόμενα μπροστινά.

O ANDREANI εβγαζε πολλά χρόνια τώρα closed catridge για το roadie που φοράει 43mm καλάμια ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ πριν 15 ημέρες εβγαλε για το XC που φοράει 45mm.

Αν δεν πιστεύεις αυτά πάρε στον ΠΙΕΡΡΑΚΟ για τα μοντέλα και στον Wolf στην Μεσογείων για το ANDREANI.

GOGOS2612
08/05/2015, 11:41
Συνηθιζω να τους χωνω ταπες ........Σε εναν πριν κανα χρονο στην πειραιως του εχωσα και μια απο εξατμιση.....

Εαν εχεις καποια αλλη απορια στην διαθεση σου......

Ορεξούλες έχεις !

Ερε μανία με τους διαξιφισμούς.

Είπαμε να εισαι καλά ρε φιλαράκι να ταπώνεις ότι θέλεις, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα:p

spyrakos35
08/05/2015, 12:12
:a4:

amyroukai
08/05/2015, 12:25
....
Μάλλον επειδή έχω διαβάσει τεστ μόνο για το XCX και όχι άλλο της "χωμάτινης" σειράς, είχα εσφαλμένη εντύπωση. Το XCA φυσικά δεν υπάρχει ακόμα σε παραγωγή από ότι διαβάζω γιατί τώρα ετοιμάζεται (πάλι μπορεί να έχω διαβάσει λάθος, ε), αλλά τέλος πάντων για την ευκολία της ροής της συζήτησης το δέχομαι αυτό που λες ότι δεν θα έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Κάτσε για να καταλάβω τα υπόλοιπα. ΜΗΔΕΝ sag σημαίνει ανεβαίνεις επάνω και έχεις μηδενική βύθιση αναρτήσεων. Σαν να είναι συγκολημμένες. Πόσο απίθανο μου φαίνεται αυτό...
Το "λάθος" sag τι σημαίνει; Αν θυμάσαι δηλαδή νούμερα. Αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι οφείλεις να έχεις το 1/3 της διαδρομής με εσένα επάνω και το tiger έχει 22εκ/220χιλ εμπρός, στοχεύεις δηλαδή περίπου στο 7 με 7.5 εκ δυναμικό. Με κάθε λάδι είχες άλλα νούμερα; Πχ 0εκ, 3εκ, 5εκ και με το τελευταίο λάδι είχες τα 7εκ;;;

Να ξαναπώ ότι άλλο πράγμα οι αποσβέσεις που σε κοπανάνε γιατί είναι σφιχτές και άλλο η προφόρτιση ελατηρίου ή χαμένος κόπος γιατί ο μάστορας ξέρει καλύτερα;



Το ποιός έχει μεγαλύτερο "συνεργείο" δεν με αφορά. Λεφτά δεν έχω πάρει από κάποιον ποτέ για τέτοια πράγματα, ούτε σκοπεύω να το κάνω εκτός αν αλλάξω επάγγελμα. Δικό σου μηχανάκι, δικά σου λεφτά, δικός σου χρόνος κλπ. Σου μεταφέρω εμπειρία από μοτοσικλέτες δικές μου και της παρέας που έτυχε να πειράξουμε μαζί, με μηδέν κόστος πλην αυτού του λαδιού. Άλλα πειράματα πέτυχαν άλλα απέτυχαν και κάπου βγάλαμε έναν μπούσουλα και επιβεβαιώσαμε κάποια πράγματα που είχαμε διαβάσει ή διαψεύσαμε άλλα. Δεν κατέχω καμμία παγκόσμια και καθολική/οικουμενική γνώση και όπως σου ξαναέγραψα, αν δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις μόνος σου, ότι σου πει ο μάστορας. Για τις τάπες στα είπαν και οι άλλοι, με δεδομένο ότι φοράς (πιθανώς) το ίδιο 45άρι καλάμι με το F800GS στο οποίο γράφουν ότι βγάζουν τα εργοστασιακά και βάζουν Shiver fork cartidge (και υποθέτω ότι εννοούν της απρίλια) με κάποια μετατροπή στην μπότα, σου είπα να ρωτήσεις στην απρίλια αν το έχουν σαν ανταλλακτικό. Η τούρατεκ (που επίσης έβγαλε cartridge για F800GS) ανταλλακτικά δεν δίνει αν δεν έχεις αγοράσει το κιτ. Οπότε δες και αυτό που σου είπε ο σαπίλας και ειλικρινά καλή επιτυχία.

GOGOS2612
08/05/2015, 13:04
Το ποιός έχει μεγαλύτερο "συνεργείο" δεν με αφορά. Λεφτά δεν έχω πάρει από κάποιον ποτέ για τέτοια πράγματα, ούτε σκοπεύω να το κάνω εκτός αν αλλάξω επάγγελμα. Δικό σου μηχανάκι, δικά σου λεφτά, δικός σου χρόνος κλπ. Σου μεταφέρω εμπειρία από μοτοσικλέτες δικές μου και της παρέας που έτυχε να πειράξουμε μαζί, με μηδέν κόστος πλην αυτού του λαδιού. Άλλα πειράματα πέτυχαν άλλα απέτυχαν και κάπου βγάλαμε έναν μπούσουλα και επιβεβαιώσαμε κάποια πράγματα που είχαμε διαβάσει ή διαψεύσαμε άλλα. Δεν κατέχω καμμία παγκόσμια και καθολική/οικουμενική γνώση και όπως σου ξαναέγραψα, αν δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις μόνος σου, ότι σου πει ο μάστορας.

Παντως το εννοούσα ότι αν είσαι του χώρου και θεωρείς ότι κάτι δεν ειναι σωστό πολύ ευχαρίστως να δοκιμάσω :D


Για τις τάπες στα είπαν και οι άλλοι, με δεδομένο ότι φοράς (πιθανώς) το ίδιο 45άρι καλάμι με το F800GS στο οποίο γράφουν ότι βγάζουν τα εργοστασιακά και βάζουν Shiver fork cartidge (και υποθέτω ότι εννοούν της απρίλια) με κάποια μετατροπή στην μπότα, σου είπα να ρωτήσεις στην απρίλια αν το έχουν σαν ανταλλακτικό. .

Χίλια ευχαριστώ ! :a18::a20:

OldMan
08/05/2015, 14:55
Αμαν φασίνα Παρασκευϊάτικα...:eek:

wolfi
08/05/2015, 17:34
Όταν ήμουν στην ίδια θέση με σένα για τάπες προφορτισης στα 41mm δεν έκατσα και πολύ να σκάσω αν - πότε - πόσο θα της βρω .....
Κατασκευασα μόνος μου και όλα καλά....


335283

DrBig
08/05/2015, 18:05
Αν η γρηγορη συμπιεση ειναι πολυ σκληρη (λογω βαλβινγκ η λογω πολυ παχιου λαδιου τοτε οντως δεν καθεται το μηχανακι και το σαγκ γινεται οι ναναι, δικιο εχει ο Gogos...

Το ιδιο θεμα ειχα με το 950SE, η WP συναρμολογησε τα πηρουνια που φορεσε η ΚΤΜ με καποια παπαρια στο βαλβιγκ και το μπροστινο ηταν ξυλο. Καθοσανε επανω και εδινε μονο η πισω αναρτηση. Με τα ιδια ελατηρια, ιδιο λαδι και βαλβιγκ ξαναφτιαγμενο by the book ηταν μια χαρα.

amyroukai
08/05/2015, 18:10
Με τα ιδια ελατηρια, ιδιο λαδι και βαλβιγκ ξαναφτιαγμενο by the book ηταν μια χαρα.
Μη ρυθμιζόμενο καλάμι όμως σε αυτή την περίπτωση που συζητάμε, το οποίο οι δημοσιογράφοι θεωρούσαν πολύ καλά σεταρισμένο από το εργοστάσιο. Θα μου πεις πάλι αν είσαι βλαμμένος τα stacks ίσως να μπορείς να τα πειράξεις. Ή να ρίξεις μέλι μέσα στην ανάρτηση, ξέρω 'γω...

Ενδιαφέρον θα είχε (αν προβεί σε αλλαγή τελικά) να τα ανοίξει και να δει αν ήταν πειραγμένα.

DrBig
08/05/2015, 18:21
Μη ρυθμιζόμενο καλάμι όμως σε αυτή την περίπτωση που συζητάμε, το οποίο οι δημοσιογράφοι θεωρούσαν πολύ καλά σεταρισμένο από το εργοστάσιο. Θα μου πεις πάλι αν είσαι βλαμμένος τα stacks ίσως να μπορείς να τα πειράξεις. Ή να ρίξεις μέλι μέσα στην ανάρτηση, ξέρω 'γω...

Ενδιαφέρον θα είχε (αν προβεί σε αλλαγή τελικά) να τα ανοίξει και να δει αν ήταν πειραγμένα.

shit happens....το δικο μου το πηρα του κουτιου και ειχε γινει καποια μαλακια στα πηρουνια.