PDA

View Full Version : Σκουριασμένες ακτίνες τι κάνω?



007mastras
10/05/2015, 19:02
καλησπέρα.
Στο xt660 r οι ακτίνες μου είναι λίγο σκουριασμένες ειδικά στην μπροστά ρόδα..
Τι κάνουμε σε αυτήν τη περίπτωση?
Επήσης η ζάντα περιμετρικά που είναι αλουμινίου έχει βρομιές που με σαπουνάδα και τρίψιμο δέν φευγουν με τίποτα πώς μπορώ να της σενιάρω??

motoexelixis
10/05/2015, 19:13
αλοιφουλα venol και καμποσο τριψιμο, φανταζομαι θα φερει αποτελεσμα

Pan (dvs)
10/05/2015, 20:00
Σκοτς μπραιτ και παραφηνελαιο,γι αρρχη.

007mastras
10/05/2015, 20:13
Να αλλάξω ακτίνες γίνετε?
Αξίζει?

taisteal
10/05/2015, 20:21
Να αλλάξω ακτίνες γίνετε?
Αξίζει?

Γινεται,αλλα θα χωσεις 200+
Αν δεν εχουν προβλημα οι ακτινες γυαλισε τες και καποια στιγμη κανε μια ακτινολογηση.

007mastras
10/05/2015, 20:36
Κατάλαβα..
Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά που είπαμε..ανεμένετε φώτο

akis_trevor
10/05/2015, 20:55
Ειχε ανεβασει εναν αναλυτικο οδηγο για καθαρισμα ακτινων το μελος chester.ψαξτο λιγο αν θες.ειμαι απο κινητο και ειναι μπερδεγουεη να το ψαξω.

007mastras
28/05/2015, 12:47
Οι μπροστά ακτίνες είναι αρκετά χάλια..και έχω την εντύπωση οτι είναι λασχαρισμένες εκτός απο σκουριασμένες.
Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
Δέν νομίζω να είναι ρουλεμαν τιμονιου ούτ ρόδας..δέν κάνουν καθόλου τζόγο..παίζει να είναι οι ακτίνες μου?

Panos76
28/05/2015, 12:50
Φυσικά παίζουν ρόλο. Είναι πιθανό να θέλεις ακτινολόγηση.

taisteal
28/05/2015, 12:52
Οι μπροστά ακτίνες είναι αρκετά χάλια..και έχω την εντύπωση οτι είναι λασχαρισμένες εκτός απο σκουριασμένες.
Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
Δέν νομίζω να είναι ρουλεμαν τιμονιου ούτ ρόδας..δέν κάνουν καθόλου τζόγο..παίζει να είναι οι ακτίνες μου?

Αν εχεις τετοια εντυπωση,πηγαινε τις ζαντες για ακτινολογηση.
Μαλλον στην αριστερη τσεπη εχεις κινητο τσιγαρα κτλ,με αποτελεσμα να γερνει πιο πολυ.
Παιζει να ειναι οι ακτινες,ναι.

007mastras
28/05/2015, 13:12
Και Πόσο θα μου πάει το μαλί???Ξέρει κάποιος περίπου να μου πεί?
Πως μπορώ να δώ τι ακτίνες φοράω να ψάξω να πάρω καινούριες και να της πάω να της βάλουν και να κάνουν ακτινολόγιση

daz
28/05/2015, 14:45
Στήσε κάπου τη μηχανή και γυρνώντας τη ρόδα χτύπα μία μία τις ακτίνες στο ίδιο σημείο με ένα κλειδάκι. Πρέπει να κάνουν όλες τον ίδιο θόρυβο. Αυτές που δεν κάνουν τον ίδιο θόρυβο τις σφίγγεις μέχρι ο θόρυβος να είναι ίδιος. Αν δεν τα καταφέρεις το πας για ακτινολόγηση, δεν είναι ακριβή.

Οι ακτίνες σου δεν είναι ανοξείδωτες. Ότι και να κάνεις μη περιμένεις να γυαλίσουν.

Για να πάρεις καινούριες καλής ποιότητας θα δώσεις 80 + πλέξιμο για τον κάθε τροχό, που φτάνει την τιμή που είπε ο Tai.

amyroukai
28/05/2015, 15:20
Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
Και μπορείς να αποφεύγεις τις αριστρερές στροφές που δημιουργούν πρόβλημα. Αριστερά και ΕΡΕ μαζί ρε μαν; Θα μου πεις σαφώς και γίνεται, σύριζα και ανελ. :bawl:

Αυτή η στροφή αριστερά ακόμα να δούμε αν μας βγαίνει σε καλό ή όχι. Toυλάχιστον δεν ταλαιπωρεί τα μηχανάκια...

007mastras
09/06/2015, 13:32
Καλησπέρα ξανά παίδες!
Το πρόβλημα με της στροφές σάν να μεγάλωσε..
¨οταν μπαίνω σε στροφή σάν να μή στρίβει σάν να βαραίνει το τιμόνι ενα πράμα,το περίεργο είναι οτι είναι πολύ έντονο όταν πχ φρενάρω με το μπροστινό,όταν δηλαδή ασκείτε μεγαλύτερη δύναμη στην μπροστά ρόδα τότε είναι ποιό έντονο όταν μπαίνω στην στροφή χωρίς φρένο δέν το κάνει τόσο έντονα..
Θα πάω το απόγευμα σε έναν εδώ ο οποίος κάνει αυτή τη δουλειά, πήρα τήλ σε διάφορα μαγαζιά με ζάντες κτλ και κανένας δέν έκανε αυτή τη δουλειά ένας απο αυτούς μου ειπε να πάω σε αυτόν ο οποίος είναι ποδιλατάς,έχει δηλαδή μαγαζί με ποδήλατα.
Πόσο να μου πάρει??των πήρα τήλ και μ είπε έλα απο εδώ και σε 2-3 ώρες θα είσαι έτοιμος..τι θα κάνει 2-3 ώρες?
Του διευκρίνιση είναι μηχανή και όχι ποδίλατο κ μου λεει ναι ναι θα την κάνω..
Για πείτε τι να περιμένω να ακούσω??Ελπίζω να μήν μου πεί πάνω απο 30..

ΥΓ: οι στροφές που ανέφερα είναι στροφές στη πόλη με λίγα χιλιόμετρα και μεγάλη στροφή τιμονιού,όχι με 70-80 και απαλές στροφές.

7Tolis
09/06/2015, 13:42
Bάλε σωστή πίεση αέρα πατέρα μπροστά και θα ελαφρύνει όλο το μπροστινο.
Απιστευτό ε;

OldMan
09/06/2015, 14:01
των πήρα τήλ και μ είπε έλα απο εδώ και σε 2-3 ώρες θα είσαι έτοιμος..τι θα κάνει 2-3 ώρες?
Εξαρταται από το αν σου είπε να πας πλυμενος...;)

(σε ρώτησε τπτ περίεργες πληροφορίες περί της τριχοφυϊας σου κ.λ.π...??)


Του διευκρίνιση είναι μηχανή και όχι ποδίλατο κ μου λεει ναι ναι θα την κάνω..
Προφανως εννούσε ότι θα την κανει ποδηλατο...

daz
09/06/2015, 14:08
Τα ρουλεμάν του λαιμού είναι εντάξει?

devil's animal
09/06/2015, 14:11
Τα ρουλεμάν του λαιμού είναι εντάξει?

μια χαρα..φρακαρισμενα...
γιατι ρωτας?:confused:

Panos76
09/06/2015, 14:14
Στην ακτινολόγηση εάν υπάρχουν όπως λες σκουριασμένες ακτίνες είναι πιθανόν να σπάσουν κάποιες. Αυτές θα αλλάξουν οπότε αναβαίνει λίγο κ το κόστος.

Επειδή μιλάμε για μηχανάκι κ όχι για παπί πιστεύω τάξη μεγέθους ένα 80άρι θα το θέλεις για αμφότερους τροχούς.

Δεν τον ρωτούσες από το τηλ. να σου πει πάνω κάτω;

daz
09/06/2015, 14:19
Στην ακτινολόγηση εάν υπάρχουν όπως λες σκουριασμένες ακτίνες είναι πιθανόν να σπάσουν κάποιες. Αυτές θα αλλάξουν οπότε αναβαίνει λίγο κ το κόστος.

Επειδή μιλάμε για μηχανάκι κ όχι για παπί πιστεύω τάξη μεγέθους ένα 80άρι θα το θέλεις για αμφότερους τροχούς.

Δεν τον ρωτούσες από το τηλ. να σου πει πάνω κάτω;

Όχι ρε μαν 80 γιούργια για ακτινολόγηση. Δεν θυμάμαι πόσα είχα δώσει γιατί το ποσό ήταν αστείο.

taisteal
09/06/2015, 14:20
Όχι ρε μαν 80 γιούργια για ακτινολόγηση. Δεν θυμάμαι πόσα είχα δώσει γιατί το ποσό ήταν αστείο.

Εδω τοσα χρεωνουν,γυρω στα 80
Επαρχια

Panos76
09/06/2015, 14:28
Εγώ κάνω ακτινολόγηση στο παπί κάθε 2 χρόνια αλλά επειδή αλλάζω κ λάστιχα μαζί με σέρβις (3 σε 1 δηλ.) κ τα πληρώνω σούμα, έχω την εντύπωση ότι δίνω χαλαρά ένα 30άρι - 40άρι για την ακτινολόγηση (για αρίστης μάλιστα κατάστασης στεφανοακτίνες).

Για αυτό υπέθεσα τόσο για το Xt. (τάξη μεγέθους όπως είπα).

daz
09/06/2015, 14:47
Σοβαρά? Έχει δεν έχει σπασμένες ακτίνες?
Τι να πω, δε ξέρω! Τελευταία φορά είχα κάνει στη θεσ/κη.

007mastras
09/06/2015, 14:49
Bάλε σωστή πίεση αέρα πατέρα μπροστά και θα ελαφρύνει όλο το μπροστινο.
Απιστευτό ε;
Ευτιχος που μου το είπες φίλε εσένα περίμενα!!!!!!!!!!

007mastras
09/06/2015, 14:55
Δέν αποκλείω να είναι και τα ρουλεμάν αλλά πρίν τα σκαλίξω θέλω να κάνω ακτινιλόγιση γιατί δέν έχει γίνει ποτέ και έχει 65.000 χιλιόμετρα μπορεί να είναι και τα 2..
Αν θέλει και ρουλεμάν θα τα αλλάξω εγώ όταν κατευω χωριό που θα έχω και εργαλεία σε κάνα 2μηνο,μπορεί να μου προκαλέσει ζημιά?τώρα δέν κάνει ολυτε τζόγο ούτε τίποτα..

lykourgi
09/06/2015, 15:53
Το πρόβλημα που έχεις δεν έχει σχέση με ακτινολόγηση.

Οι πιθανότητες είναι :
1. Χαμηλή πίεση (αλλά λες ότι το κοίταξες).
2. Ρουλεμάν λαιμού. Αν δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μιλάμε για 99% πιθανότητα να φταίει αυτό. Τα εργοστασιακά ρουλεμάν των ΧΤ είναι κακής ποιότητας και σκουριάζουν/κολλάνε πολύ γρήγορα από καινούργια.
3. Η μπροστά ανάρτησή σου είναι πολύ 'σούπα' (πολύ όμως), με συνέπεια να γονατίζει στις στροφές με χαμηλή ταχύτητα.

Αν χρειάζεσαι και ακτινολόγηση κάνε την, αλλά μην περιμένεις βελτίωση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

007mastras
09/06/2015, 16:38
το 1 δέν είναι σίγουρα.
Το 2 οπος είπα μπορεί και να είναι θα φροντίσω να τα αλλάξω.
Τωρα για το 3 σά να με ανχωσες λίγο.. τι ενοείς να να είναι σούπα?πρίν 1 μήνα άλλαξα λάδια και τσιμούχες μπροστά και στης 2 μπουκάλες η ποσοτητα λαδιου που μπήκε ήταν ακριβός αυτή που έλεγε το μανουαλ (640ml-10w Λαδι castrol) Λές να έγινε καμιά μλκι@ εκεί?να βάλαμε κανα ελατήριο ανάποδα πχ...

lykourgi
09/06/2015, 16:45
Αφού έχεις κάνει και σέρβις στο μπροστινό, δες τα ρουλεμάν σου και μάλλον θα το λύσεις έτσι.

(Δεν πιστεύω να κολλάει το τιμόνι, στη διαδρομή του στριψίματος, κάπου άλλου; Πχ καμμιά ντίζα που τραβιέται κλπ;)

007mastras
09/06/2015, 16:51
Οχι ενοείτε...
Ειναι μια παράξενη αίσθηση μόλις μπαίνω στη στροφή με λίγα χιλιόμετρα στη πόλη πατώτας μπροστινό φρένο σάν να μήν θέλει να στρίψει και μετά απο κάποιες μοίρες να στρίβει κάπος ποιο απότομα με αποτέλεσμα να γέρνω απότομα και όχι ομαλά αυτο πάντα σε στροφές απότομες σε δρόμο έξω εθνική πχ δέν το καταλαβαίνω γιατί δέν στρίβει το τιμόνι τόσο πολύ όσο στη πόλη.
Σ καμιά ώρα θα πάω στο μάστορα γιατι ειμαι στη δουλεια ακόμα και θα έχω αποτελεσματα απο τησ ακτίνες

daz
09/06/2015, 17:26
Στατικά δεν μπορείς να το ελέγξεις. Στα φρένα ή με το βάρος δημιουργεί το πρόβλημα γιατί κατά 99% είναι

ρουλεμάν λαιμού

ή

όταν έγινε το σερβις των αναρτήσεων αν λύθηκε ο λαιμός σφίξατε πολύ το παξιμάδι του λαιμού.
Το κάτω που είναι για γατζόκλειδο όχι το επάνω της τιμονόπλακας.

Εκείνο το παξιμάδι πρέπει να σφιχτεί στα 40nm και μετά να χαλαρώσει και να ξανασφιχτεί στα 7.

Αυτό χωρίς δυναμόκλειδο μεταφράζεται ως εξής:
Σφίγγουμε με το γατζόκλειδο με αρκετή έως πολύ δύναμη.
Χαλαρώνουμε και...
ξανασφίγγουμε με το ένα δάχτυλο στην άκρη του κλειδιού πιέζοντας μέχρι το δάχτυλό μας να γίνει άσπρο.
Το δεύτερο παξιμάδι για γατζόκλειδο που πάει κόντρα από πάνω του, πρέπει να σφιχτεί με το χέρι.

Επειδή το δάχτυλο δεν είναι δυναμόκλειδο απαιτείται έλεγχος για τζόγο όταν μπει η τιμονόπλακα. Ο έλεγχος γίνεται με το δάχτυλο ανάμεσα στην κάτω πλάκα (μανα) και τον λαιμό καθώς κουνάμε τις αναρτήσεις μπρος πίσω.
Πρέπει να βρεθεί το σωστό σημείο που ούτε το τιμόνι κολλάει ούτε υπάρχει τζόγος.

Στις ακτίνες κάνε αυτό που σου είπα παραπάνω για να δεις αν θέλουν ακτινολόγηση. Αν ο θόρυβος είναι ίδιος μην ασχοληθείς άλλο με τις ακτίνες.

Πιθανότατα τα ρουλεμάν δεν σώζονται αλλά όσο τα αφήνεις θα χειροτερεύουν. Όχι δεν μπορούν να σου δημιουργήσουν κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός απ' την κίνηση του τιμονιού.

Αν τα αλλάξεις να βάλεις japan. (skf ή άλλο επώνυμο, όχι ότι να 'ναι)

daz
09/06/2015, 17:29
Οχι ενοείτε...
Ειναι μια παράξενη αίσθηση μόλις μπαίνω στη στροφή με λίγα χιλιόμετρα στη πόλη πατώτας μπροστινό φρένο σάν να μήν θέλει να στρίψει και μετά απο κάποιες μοίρες να στρίβει κάπος ποιο απότομα με αποτέλεσμα να γέρνω απότομα

Παίζει να είναι εντελώς στεγνά από γράσο, μέσα στη σκουριά και τετραγωνισμένα.

007mastras
09/06/2015, 19:23
Μόλις γύρισα απο το μάστορα.
Την είδε και μου είπε οτι θέλω ακτινολόγιση αλλά πρέπει να του πάω την ρόδα και να την κάνει όχι τη μηχανή προβλέπω άλεν και εργαλεία στο πάρκο απέναντι...:D:D
Τιμή ακτινολόγισης 15 ευρό περίπου (τίμιος μάστορας) Μου είπε οτι είναι αρκετά σκουριασμένες και καλό θα ήταν άν βρώ να παραγείλω και να του πάω να μου βάλει καινούριες τιμή για αυτό 25 περίπου για να της περάσει κτλ..
Τώρα όμος το καινούριο που προέκυψε κάτι που τόσο καιρό δέν το είχα δοκιμάσει γυρνόντας απο το μάστορα σταμάτησα να πάρω ένα σπρέι για την αλυσίδα και έφαγα μια φλασιά και έκανε ένα τέστ.
Με πατημένο το μπροστά φρένο έσπροχνα και μετά τραβούσα ανάποδα τη μηχανή σε αυτό ακουγετε ένα ''τάκ'' απο το μπροστινό σύστημα, κάθε κούνιμα και ένα τάκ αισθητό και σάν να χτυπάει κάτι έβαλα ένα φίλο να το κάνει ενώ εγώ έπιανα με τα χέρια τους συνδέσμους εκεί που είναι τα ρουλεμάν και δέν ένιωθα κάποιο τζόγο του μπροστινού συστήματος σε σχέση με το σκελετό της μηχανής..
Δέν μπορώ να προσδιορίσω απο που ακούγετε αυτός ο χτύπος..υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι μέσα στης μπουκάλες????Σάν να προέρχετε απο εκέι...αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος
Για πείτε κανα λίνκ για ρουλεμάν...

daz
09/06/2015, 19:33
Ναι το λινκ για τα ρουλεμάν σε μάρανε. Κάτσε περίμενε.

Βάλε το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ. (Αν δεν έχει βρες ένα τρόπο)

Πιάσε τις μπότες και κούνα.

Ακόμα καλύτερα να βάλεις το φίλο σου να κουνάει και εσύ να βάζεις το δάχτυλο εκεί που σου είπα. :lol:

To τακ τακ μπορεί να είναι από ρουλεμάν (δύσκολο), απο χαλαρή βίδα λαιμού (πάλι για τις βίδες που θέλουν γατζόκλειδο μιλάω), μέχρι και τις δαγκάνες. Αλλά το τελευταίο δεν δικαιολογεί δυσκολία στο στρίψιμο.

daz
09/06/2015, 19:35
Ρε έκανες αυτό που σου είπα πριν του το πας?

15 και για τις δύο ζάντες?

25 να στις περάσει αλλά ξέρεις πόσο έχουν οι καινούριες?

007mastras
09/06/2015, 19:56
δέν έκανα αυτό που είπες όχι..
τιμες ξέρω αλλά προς το παρόν το αφήνω με της ακτίνες γιατί κατα πάσα πιθανότητα αν και θέλουν σφίξιμο το πρόβλημα μου είναι αλού..Αυτο το τακ τακ κάτι είναι..απο που να προερχετεεεεεε????
οι τιμες που είπα είναι για 1 ρόδα

007mastras
09/06/2015, 20:02
όταν έγινε το σερβις των αναρτήσεων αν λύθηκε ο λαιμός σφίξατε πολύ το παξιμάδι του λαιμού.
Το κάτω που είναι για γατζόκλειδο όχι το επάνω της τιμονόπλακας.



δέν είχε πειραχτεί καθόλου αυτή η βίδα..(κακός βαίβαια ευκαιρία ήταν να το ανοίξω να το δώ..
Η απλή λογική λέει ρουλεμάν έχω 65.000 χιλιόμετρα αμφιβάλω άν έχει αλλαχτεί ποτέ όσο καιρό την είχε ο αδερφός μου απο το 06..άσε που έχει πάει και σε πολούς χωματοδρόμους σούζες κτλ κτλ..

007mastras
09/06/2015, 20:06
Θα φτιάξω ένα καινούριο θρέτ γιατί αυτό έχει ξεφύγει λίγο και μπορεί κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω να μήν το δεί εδώ..

daz
09/06/2015, 20:08
Μ' αρέσει που φτιάξατε τις αναρτήσεις και τα ρουλεμάν δεν τα κοίταξε κανένας.
Μόνος σου θα τα αλλάξεις?

Όλα τα χτζ είχαν ελάχιστο γράσο απ' το εργοστάσιο και στα 20.000 χλμ μας τα έδωσαν στο χέρι.
Δεν ξέρω τι παίζει με το χτ αλλά απορώ πως άντεξαν τόσο πολύ.

007mastras
09/06/2015, 20:15
Να είναι εκεί το πρόβλημα όμος???
Ναι εγώ τα έκανα όλα..και μου το είχαν πεί κιολας κοίτα και ρουλεμάν..και έλεγα σιγά..
Δυσκολευομαι να προσδιορίσω απο που ακούγετε αυτό το τάκ τάκ μπορεί να είναι πολύ μικρός τζόγος και να μήν είναι αισθητός στο σημείο της ένωσης του συστήματος αλλά στης ρόδες που έχουν μια χ απόσταση απο την ένοση να υπάρχει ταλάντοση αισθητη
Θα πείς τώρα κανα λίνκ για ρουλεμάν?ε μάν?:D:D

daz
09/06/2015, 20:33
Ξεκίνα από τον έλεγχο των ρουλεμάν και όταν διαπιστώσεις ότι εκεί είναι όλα καλά και ο θόρυβος επιμένει το ξανασυζητάμε. Ρουλεμάν παίρνω απ' όπου βρω αρκεί να έχει Γιαπωνέζικα. Δε γνωρίζω κανένα σαιτ.

lykourgi
09/06/2015, 21:23
Δεν ξέρω τι παίζει με το χτ αλλά απορώ πως άντεξαν τόσο πολύ.
Το ίδιο ακριβώς παίζει με τα ΧΤ.
Και εγώ κάπου στις 20.000χλμ τα άλλαξα και είχαν ήδη αρχίσει να σκουριάζουν.

WiSe
09/06/2015, 21:45
venol και τριψιματακι ;)

daz
09/06/2015, 22:55
venol και τριψιματακι ;)

Δεν είναι ανοξείδωτες, βαμμένες είναι. Όσο και να τρίβει πάλι μαυρες θα είναι.

007mastras
10/06/2015, 09:28
Μόλισ παρήγειλα αυτά http://www.motopart.com.gr/index.php/products2/bearing/steering-head-bearing-set/steering-head-bearing-set2014-01-29-08-02-27-detail
Μαζί με μεταφορικά 46 ευρό..Μου διευκρίνησε οτι υπάρχει και η μεταλική τσιμούχα μαζί,σε ένα πόστ που διάβασα στο 660.com πρπει να είναι και αυτή αναγαστικά

daz
10/06/2015, 09:33
Μια χαρά είναι η τιμή. Έχεις ξανα αλλάξει ρουλεμάν?

007mastras
10/06/2015, 11:26
Γενικά έχω αλλάξει αρκετά σε αντλίες και σε διάφορα μηχανήματα στην παλιά μου δουλειά, σε τιμόνι ποτέ.
Γνωρίζεις τη διαδικασία?
Θα βγάλω τα παλιά και μετά θα βάλω τα καινούρια πρώτα πάνω στο πλέσιο της μηχανής και μετά θα περάσω μέσα την τιμονιέρα??
Λογικά θα τα βάλω στην κατάψυξη για να μπούν εύκολα επάνω στο πλαίσιο και όταν ζεσταθούν θα βάλω και την τιμονιέρα..μπορεί να χρειαστεί να τα ζεστάνω με κανα μπιστολάκι για να μπεί ποιο έυκολα ο άξωνας της τιμονιέρας.
Εκτός άν έχει κάποιοα συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να γίνει,θα ψαξω και στο μανουαλ,ξέρεις να μου πέις πώς να το κάνω?Για το σφίξιμο θα κάνω αυτό που μου είπες γιατί δέν έχω δυναμόκλιδο,ο εξολκέας είναι απαραίτητος για να βγάλω τα παλιά?στο μανουαλ λέει τα χτυπάς απο μέσα με ένα κατσαβίδι πχ,το κάτω το χτυπάς απο πάνω μερια και αντιστοιχα το πάνο.

daz
10/06/2015, 12:20
Όλα θα τα κάνεις αρκεί να δώσεις προσοχή σε δύο λεπτομέρειες που μάλλον τις γνωρίζεις.

Μη χτυπήσεις τα ρουλεμάν απ' την εξωτερική τους πλευρά. Μη χτυπήσεις τα δαχτυλίδια (δε θυμάμαι πως λέγονται) με σφυρί. Γι αυτά τα δαχτυλίδια εφάρμοσε τη μέθοδο του κρύου ζεστού και χτύπα τα όχι απευθείας αλλά βάζοντας επάνω τους κάτι άλλο (πχ τα παλιά δαχτυλίδια, αφού τα κόψεις για να μη κολλήσουν μέσα, κάποιο καρυδάκι κτλ.). Το καλύτερο είναι με μπρούτζινο ζουμπά. Οτιδήποτε έχει μικρότερη σκληρότητα απ' αυτά δεν θα τους κάνει δόντι. Μη τα χτυπήσεις με κανονικό ζουμπά.

Το επάνω ρουλεμάν μπαίνει και βγαίνει με το δάχτυλο. Το κάτω όμως είναι πρεσαριστό στο λαιμό. Δεν σου κάνει οποιοσδήποτε εξωλκέας γι' αυτό και ο σωστός εξωλκέας είναι πολύ ακριβός. Επίσης χρειάζεται αποκολλητή που επίσης είναι πολύ ακριβός. Ξέχνα τα αυτά, δεν τα έχουν ούτε τα συνεργεία. Επειδή αυτό είναι επάνω στο σταυρό δεν μπορείς να το χτυπήσεις ούτε από πίσω. Συνήθως για το κατω δουλεύει τροχός, κάποιο dremel λόγο μεγέθους είναι πιο κατάλληλο. Στο τέλος, λίγο πριν ανοίξει κόφτο με κοπίδι για να μην χαράξεις το λαιμό. Αν δεν έχεις dremel ακόνισε τα κοπίδια σου. Κάποια βγαίνουν πιο εύκολα, έχεις την εμπειρία να βγεις πιο εύκολο τρόπο (αν υπάρχει) ανάλογα με τα εργαλεία που διαθέτεις

Για να βάλεις το καινούριο χρειάζεσαι ένα μακρύ σωλήνα που να πιάνει το ρουλεμάν απ' τη μέσα μεριά.

Τα ρουλεμάν δεν θέλουν γράσο μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνεις το γράσο να περάσει από μέσα. Βάλε μια μπάλα γράσο στη χούφτα σου και πίεζε το ρουλεμάν επάνω στην παλάμη σου κόβοντας φέτες απ' την άκρη του γράσου μέχρι να βγει από πάνω. Γύρνα το ρουλεμάν και συνέχισε (βρώμικη δουλειά).

336947

336948

007mastras
10/06/2015, 13:51
οκ Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Αυριο θα έρθουν τα ουλεμαν μου είπαν αυτοί Θα τα αλλάξω άυριο κιόλας,θα βγάλω όσες περισότερες φώτο μπορώ..

OldMan
10/06/2015, 14:01
Τα ρουλεμάν δεν θέλουν γράσο μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά.
Μη σου πω ότι θέλουν γρασο ΜΟΝΟ εσωτερικά...;)

Η εσωτερική επιφανεια του μεσα δαχτυλιδιού, όπως και η εξωτερική του έξω, προορίζονται για σφιχτή συναρμογή και ΔΕΝ γρασαρονται/λαδώνονται...
(όχι όπου δεν μπαίνει κατι εύκολα αμεσως το νου μας στην λίπανση..):blush:

dimmie_72
10/06/2015, 14:22
(όχι όπου δεν μπαίνει κατι εύκολα αμεσως το νου μας στην λίπανση..):blush:

σωστό. θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η γήρανση του υλικού ώστε να διατηρεί ακόμα την απαιτούμενη σκληρότητα :blush:

daz
10/06/2015, 14:36
Οκ. :)

007mastras
11/06/2015, 10:34
Ηρθαν και τα ρουλεμανάκια...Το απόγευματάκι θα γίνει η δουλειά..

007mastras
12/06/2015, 14:42
Τα ρουλεμανάκια αλλάχτηκαν..η μηχανή πάει κομπλέ!!
εχω βγάλει αρκετές φώτο θα φτιάξω ένα θέμα ''αλλαγή ρουλεμάν τιμονιου XT660R να της ποστάρω και να υπάρχει..
Ο Θόριβος απο της μπουκάλεσ συνεχίζει..αλλά έχω φτιάξει και για αυτό άλο θέμα ήδη κάποιο το έχετε δεί οπότε τα λεμε απο εκεί..
Αυτό είναι το θέμα με το θόριβο. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145570