PDA

View Full Version : Κοστος μεγαλου σερβις σε Varadero



malachaskos
10/05/2015, 20:22
Καλησπερα παιδια πηρα πριν δυο εβδομαδες ενα MK3 και θελω να του κανω ενα σερβις εχει 51.000κμ
Ρωτησα για σερβις
Λαδια
Φιλτρο
Βαλβιδες ελεγχος
Αλλαγη υγρων (ψυγειο κ φρενων)
Καθαρισμα ψεκασμου.

Αυτα μου ειπε 300€

Τωρα ειδα οτι εχει σκασει τσιμουχα μπροστινου αρα και μπροστινο! Δεν ξερω ακομα τιμη

Η τιμη ειναι καλη ή να κοιταξω κ αλλου?
Είμαι Κέρκυρα!!

taisteal
10/05/2015, 20:25
http://gogas.e-skafos.gr/

Ειναι σχετικα φθηνος :lol::lol:

Χιουμορακι


Πολλα ζηταει ο μαστορας λεω εγω

motoexelixis
10/05/2015, 20:27
αν κανει κανονικη ρυθμιση βαλβιδων και οχι ελεγχο απλα,η τομη ειναι καλη, αν ειναι μονο για ελεγχο τσιμπημενη

malachaskos
10/05/2015, 20:27
Χαχα
Θα παω κρουαζιερα :-P

Κ εγω αυτο νομιζω

devil's animal
10/05/2015, 20:48
Καλησπερα παιδια πηρα πριν δυο εβδομαδες ενα MK3 και θελω να του κανω ενα σερβις εχει 51.000κμ
Ρωτησα για σερβις
Λαδια
Φιλτρο
Βαλβιδες ελεγχος
Αλλαγη υγρων (ψυγειο κ φρενων)
Καθαρισμα ψεκασμου.

Αυτα μου ειπε 300€

Τωρα ειδα οτι εχει σκασει τσιμουχα μπροστινου αρα και μπροστινο! Δεν ξερω ακομα τιμη

Η τιμη ειναι καλη ή να κοιταξω κ αλλου?
Είμαι Κέρκυρα!!

υπερβολικα πολλα...
λαδια-->4Χ15=60
φιλτρο-->10
βαλβιδες ελεγχος/ρυθμισμα-->50
παραφλου ψυγειου-->15
υγρα φρενων-->10
καθαρισμα ψεκασμου-->40


Συνολο 185 μαζι με την εργασια των βαλβιδων...μονο τα αναλωσιμα εισαι περιπου στα 135-140 χοντρα χοντρα...
για εργασια δλδ αλλαγης λαδιων, φιλτρου, παραφλου, υγρων φρενων ο τυπος παιρνει 100€??:eek:

malachaskos
10/05/2015, 21:02
Καμμία πρόταση για άλλο συνεργειο στη Κέρκυρα?

007mastras
14/05/2015, 16:06
Επεσες σε επιστήμονα μηχανικό..
Εγώ έκανα μεγάλο σέρβις στο xt660 αλλα όταν λέμε μεγάλο παααρα πολύ μεγάλο..οτιδίποτε αναλώσιμο έχει αλλάχτικε οτιδίποτε υγρό επάνω στη μηχανή αλλάχτικε,ακόμα και μπουκάλες μπροστά τσιμουχες λαδια κτλ..
Μόνο τα ανταλακτικά-λάδια κτλ 500€ τα οποια αγόρασα μόνος μου αυτό σημένει οτι το λάδι που ο μάστορας σου λέει κάνει πχ 18€ στην πραγματικότατα κάνει 9..Δεν τους κατακρίνω είναι η δουλειά τους σκληρή να βγάλουν και αυτοί ένα μεροκάματο αλλά όχι και έτσι...
Τες πα το σερβις το έκανα όλο μόνος μου αλλά εγώ είμαι της δουλειάς, άν πήγαινα σε μάστορα θα έπερνε κάνα χιλιάρικο ανταλακτικά+εργασία..
Συνολικά δούλευα στο μηχανάκι απο της 8 το πρωι μέχρι της 9 το βράδυ για 2 μέρες

LogOutGoRide
19/05/2015, 20:16
Μου είχαν δείξει πόσο κοστίζει η εργατοώρα σε αντιπροσωπεία και ζαλίστηκα.
Δεν είναι βέβαια σίγουρο ότι θα χρεώσουν και έτσι.

Coyote.V
19/05/2015, 20:31
Θα σου χρεώσει και τα σιμ στα καπελώτα που θα αλλάξει. Να έχεις υπ'όψη ότι κοστίζουν 8 € το 1

o_gavros
19/05/2015, 20:41
Που ρυθμίζουνε βαλβίδες μ'ένα πενηντάρικο ρε μάγκες να πηγαίνω κάθε μήνα; :p

Εγω το φθινόπωρο που έκανα στο Ζ πάντως, τιμές (για βαλβίδες) κάτω απο 120€ δεν βρήκα.
τα υπόλοιπα κόστη τόσο είναι πανω κάτω.

Η αλλαγή στις τσιμούχες αν στο κάνει μάστορας θα πάει σίγουρα πάνω απο 50 γιατί έχει δουλίτσα.
στο ΧΤ θυμάμαι δυο τσιμούχες μου κόστισαν 20€ +κανα δεκαρικο το 1 λίτρο λάδι πηρουνιων (την δουλειά την κάναμε μόνοι μας με γνωστό φιλογκουρμέ μέλος του φόρουμ)

PetranGR
19/05/2015, 20:58
μια από τα ίδια και Θεσσαλονίκη , που ρυθμίζετε ρε παιδιά βαλβίδες με 50€ να του δώσω 60€ για δώρο κιόλας;

daz
19/05/2015, 21:13
Που ρυθμίζουνε βαλβίδες μ'ένα πενηντάρικο ρε μάγκες να πηγαίνω κάθε μήνα; :p



Τα περισσότερα συνεργεία για το δικό μου (χτζ), μου είχαν πει 50-60 ευρώ εργατικά για όλες τις εργασίες του σέρβις μαζί με τις βαλβίδες + ότι κοστίζουν τα αναλώσιμα (λάδια φίλτρα κτλ). Σύνολο 110-120 ευρώ μαζί με το φίλτρο αέρος. Αυτά, 2 φορές που το έκανα σε εξουσιοδοτημένο, όσο ήταν εγγύηση.
Ο έλεγχος για τα διάκενα σε βαλβίδες με καπελώτα θα μπορούσε κάλλιστα να έχει την ίδια τιμή (δεν ξέρω πόσο έχει). Η ρύθμιση σε βαλβίδες με καπελώτα δεν θα μπορούσε να έχει ποτέ την ίδια τιμή ακόμα και αν σου δίνει χέρι και δεν χρειάζεται να λυθεί η μισή κεφαλή.

Όλα αυτά χοντρικά χοντρικά γιατί οι εργασίες (αν ειναι εξουσιοδοτημένο) πάνε με την εργατοώρα και το κάθε μηχανάκι θέλει και λίγο περισσότερο ή λιγότερο χρόνο (τετρακύλινδρο μονοκύλινδρο κτλ).

Αν μέσα στα 300 είναι και η ρύθμιση με τα καπελώτα και το μαγαζί δεν είναι ο μπαρμπαμήτσος της γειτονιάς τότε δεν είναι και πολύ ακριβά. Αλλά αν δε χρειαστεί να αλλάξει καπελώτα και τα διάκενα είναι σωστά? Αν του πάρει τα ίδια θα είναι μάλλον ακριβός.
Αν τα 300 φτάνουν μόνο μέχρι τον έλεγχο και για αλλαγή του ζητήσει παραπάνω θα είναι πάρα πολύ ακριβός.


το λάδι που ο μάστορας σου λέει κάνει πχ 18€ στην πραγματικότατα κάνει 9...

To λάδι που σου πουλάει ο μάστορας 18 κάνει 18. Δεν έχει σημασία πόσο το αγοράζει αυτός, σημασία έχει πόσο το αγοράζεις εσύ και συνήθως το βρίσκεις σχεδόν στην ίδια τιμή (άντε λίγο καλύτερη). Μη ζητάμε παράλογα πράγματα, αν το αλλάζουν και δε το συμπληρώνουν και αν βάζουν το λάδι που γράφει απ' έξω το βαρέλι και όχι ότι μαντζούνι του έχουν ρίξει μέσα, δεν βρίσκω που κάνουν λάθος!

amyroukai
20/05/2015, 07:24
Στο fazer 80 οι βαλβίδες, συν την φλαΤΣα που δεν θυμάμαι ποσο πήγε, δεν ήθελε αλλαγή τιπτις σε καπελωτα.

Το ντερο έχει δυο κεφαλές. Κάμποσο λύσιμο. Μην τα κάνουμε όλα ισιωμα.

notakos600
20/05/2015, 07:51
Καλά το βαραντέρο θέλει 7 ώρες λύσιμο για να φτάσει στις βαλβίδες ο μάστορας...

Coyote.V
20/05/2015, 07:57
Καλά το βαραντέρο θέλει 7 ώρες λύσιμο για να φτάσει στις βαλβίδες ο μάστορας...


:nono: Μόνο ντεπόζιτο βγάζεις .... το οποίο είναι 5 βίδες 5 σωλινάκια και μια φύσα.

daz
20/05/2015, 18:15
Στα περισσότερα μόνο το ντεπόζιτο χρειάζεται να βγάλεις. Σε κάποια πρέπει να λυθούν και δυο βίδες του ψυγείου ώστε να κατέβει λίγο να σου δώσει χέρι.

Αμυρου δεν χρειάζονται όλα φλάτζα για να κάνεις έλεγχο.

Σε africa και σε sv650 που έχω κάνει από δικύλινδρα, η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη - γρήγορη και δεν χρειάστηκα τίποτα. Το sv αν χρειαζόταν καπελώτα, φυσικά θα είχε περισσότερη δουλειά, μα μέχρι τον έλεγχο η διαδικασία είναι η ίδια και στα περισσότερα δεν υπάρχει εχτρα κόστος για κανένα ανταλλακτικό.

AUFGEBRACHT
20/05/2015, 18:22
Καμμία πρόταση για άλλο συνεργειο στη Κέρκυρα?

Καρνάγιο καλύτερα, Varkadero γαρ (spam off).

VASOS
20/05/2015, 18:38
...
To λάδι που σου πουλάει ο μάστορας 18 κάνει 18. Δεν έχει σημασία πόσο το αγοράζει αυτός, σημασία έχει πόσο το αγοράζεις εσύ και συνήθως το βρίσκεις σχεδόν στην ίδια τιμή (άντε λίγο καλύτερη). Μη ζητάμε παράλογα πράγματα, αν το αλλάζουν και δε το συμπληρώνουν και αν βάζουν το λάδι που γράφει απ' έξω το βαρέλι και όχι ότι μαντζούνι του έχουν ρίξει μέσα, δεν βρίσκω που κάνουν λάθος!

Αυτό δεν ισχύει. Π.χ.: Η BMW χρέωνε 15 €/λ για Castrol GPS 15W-50 που το έβρισκα 9€/λ στο γνωστό λαδάδικο της Καλλιρόης.

daz
20/05/2015, 19:39
Αυτό δεν ισχύει. Π.χ.: Η BMW χρέωνε 15 €/λ για Castrol GPS 15W-50 που το έβρισκα 9€/λ στο γνωστό λαδάδικο της Καλλιρόης.

Και εμένα μου έχουν πει από 18 ευρώ το λίτρο για μοτουλ 15-50 μέχρι και 13.

Ο μάστορας δεν αγοράζει λίτρο εκτός και αν του ζητήσεις εσύ τη μάρκα που θέλεις. Ο μάστορας έχει βαρέλι και το χρεώνει όσο είναι ο μέσος όρος στην αγορά.
Μερικοί δεν έχουν βαρέλι.
Μερικοί το χρεώνουν και παραπάνω από το μεσο όρο.

Μια αγορά είναι και αυτή.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν μπορούμε να γκρινιάζουμε γιατί το αγοράζει 7 και μας το πουλάει 13. Αν το πουλάει ακριβά ή όχι δεν εξαρτάται από το πόσο το αγοράζει αλλά απ' το πόσο το βρίσκουμε εμείς στην αγορά.

zopas
21/05/2015, 07:02
χμ..υποθετω ότι λαδια+ φιλτρο θα σου λογαριαζει καμια 90 ευρω+ 45 παραφλου+ 25 υγρα φρενων, νομιζω είναι τσιμπιμενη η τιμη...μπορεις να του πας λαδια δικα σου και να μειωσεις το γενικο λογαριασμο...Αν σου εχει σταξει η τσιμουχα μπροστα στο καλαμι όπως λες και οντως θελει αλλαγη εκει κλαις...πρεπει να σου κατεβαζει ολο το μπροστινο συστημα για να τις αλλαξεις...που σημαινει 22 ευρω αγορα οι τσιμούχες και καμια 150αρα ευρω η εργασια μονο για αυτό...Αν είναι να βαλεις λαδια δοκιμασε τα καστρολ 10-40 ημισυνθετικα...

Κοιτα...επειδη στα νησια τα παντα είναι καρτελ και μονοπωλια και δεν θα σε συμφερει να πας καπου εκτος εδρας σου θα σου ελεγα καταπιετο και πηγαινε το, με τη σημειωση όμως οντως να στα κανει αυτά..ζητησε του να εισαι παρων στο σερβις..επισης ζητησε του να σου σφιξει γενικα τις σφικτες που κρατουν τα διαφορα σωληνάκια σου και να σου φυσηξει την μικρη τρυπουλα διπλα στο σημειο που γεμιζεις βενζινη μην τυχον καποιο σκουπιδακι εχει μπλοκαρει στο σωληνα την υπερχειλιση..

Εναλλακτικα μπορεις να πας ένα ταξιδακι για παρτυ σου στη θεσσαλονικη αν εχεις δουλειες εκει και να το συνδυάσεις με ένα καλο σερβις στον πολύ καλο εξουσιοδοτημενη Σισμανη....εκει αθ σου βαλει και τον ηλεκτρονικο τεστερ να τσεκαρεις και τη σωστη λειτουργια του εγκεφαλου της μηχανης..

zopas
21/05/2015, 07:05
ξεχασα και το άλλο..Μπουζι στα 48.000χλμ εχεις αλλαξει; λαδια στα μπροστινα καλαμια εχεις αλλαξει;; αν όχι καντο σε συνδυασμο με τις τσιμούχες...και αυτά πρεπει να κανεις..και καλη τυχη την ωρα του λογαριασμου...

daz
21/05/2015, 07:05
150 ευρώ κάνει η εργασία για αλλαγή τσιμούχας στο μπροστινό?

daz
21/05/2015, 07:06
Ρε σεις του μαζέψατε κανα 1000αρικο εδώ του παιδιού!

theofilos888
21/05/2015, 07:13
150 ευρώ κάνει η εργασία για αλλαγή τσιμούχας στο μπροστινό?

Γιατι ποσο νομιζεις πως ζητανε; 120 ευρω μου ειχαν ζητησει για το vstrom. Αν δεν ξερεις να τα κανεις μονος σου, πεφτεις στην παγιδα. Δυστυχως η μηχανη στην ελλαδα λογιζεται ακομη ως χομπι!

zopas
21/05/2015, 07:41
150 ευρώ κάνει η εργασία για αλλαγή τσιμούχας στο μπροστινό?

φιλικη τιμη...3 ωρες εργασια με μαστορα σαινι...εννοείται ουτε για πλακα δεν το επιχειρεις μονος σου..κατσε να παρακολουθησεις τη διαδικασια και θα καταλαβεις..Δεν θυμαμαι βεβαια αν στην τιμη συμπεριελαβε και τα λαδια στα καλαμια, κανα 45αρι(?) ευρω..

toyar
21/05/2015, 07:48
ειναι ζορικη δουλεια σε τοσο βαρυ μηχανακι + τα πολλα λυσε δεσε που εχει
και καλο ειναι αφου φτασει εκει να τσεκαρει και ρουλεμαν λαιμου μηπως το γρασσαρει ή το αλλαξει προληπτικα
τωρα βεβαια με τοσα λεφτα αλλαζεις δισκο-πλατω σε αυτοκινητο αλλα η αγορα της μοτο ειναι αλλιως............

JGALANAKIS
21/05/2015, 07:49
Εγω σε συνεργειο στη Θεσσαλονικη με λαδια δικα μου για αλλαγη λαδιων φιλτρου,ρυθμιση βαλβιδων και καθαρισμα καμπυρατερ σε vfr 750 μου πηρε 110ε ,τα λαδια τα πηρα 38ε τα 4 λιτρα ,κατι elf συνθετικα απο αποθηκη.

amyroukai
21/05/2015, 07:56
φιλικη τιμη...3 ωρες εργασια με μαστορα σαινι...εννοείται ουτε για πλακα δεν το επιχειρεις μονος σου..κατσε να παρακολουθησεις τη διαδικασια και θα καταλαβεις..Δεν θυμαμαι βεβαια αν στην τιμη συμπεριελαβε και τα λαδια στα καλαμια, κανα 45αρι(?) ευρω..

Can you say... Θύμα;;;

Το ρεκόρ μου σε αλλαγή λαδιού και τσιμουχων σε μπροστινά είναι 45 λεπτά. Το τρίωρο... Με πολύ καφέ, χαζολογημα και πάλι τραβηγμένο.
2 λίτρα λάδι για καλαμια είναι 20-25 ευρώ.

Για πλάκα το κάνεις μόνος σου τελικά. Απλά θες ενα ροποκλειδο.

toyar
21/05/2015, 08:16
καλα το ροποκλειδο.......
χρησιμοποιησες καποιο ειδικο εργαλειο για να λυσεις τη βιδα που κραταει μποτα με καλαμι;

στα 45 λεπτα.............
εβαλες τη στηριξη της μηχανης ωστε να μην παταει ο μπροστινος τροχος;
ελυσες τελειως και καθαρισες σχολαστικα τις μποτες ωστε να φυγει η μουργα απο τα παλια λαδια;

αν η απαντηση ειναι ναι τοτε.......:a18:

devil's animal
21/05/2015, 08:18
ρυθμιση βαλβιδων στο xr και καθαρισμα καρμπ με λυσιμο ολο και βουτηγμα σε υπερηχους + καθαριστικο, 65€

daz
21/05/2015, 08:34
Συγνώμη αλλά με τα λεφτά που λέτε παίρνεις και ροπόκλειδο και γατζόκλειδο και τρίποδες και εκτυπώνεις το μανουαλ. :lol:

Δλδ μαζί με τις τσιμούχες και τα λάδια δε σε φτάνει το 200αρι, έτσι?

zopas
21/05/2015, 12:36
Για πηγαινε ρωτα και ποσο κανει η ιδια δουλεια σε μια μουλτιστραντρα, ΚΤΜ ή gs...Οσοι νομιζουν ότι με την ακριβη αγορα μιας 1000αρας μοτο ξεμπερδευουν πλανωνται πλανην οικτραν...μετα τα 50.000χλμ αρχιζουν τα γ@..ια σε ολους..Τουλάχιστον στο βαραντερο όλα αυτά καθυστερουν να παρουσιαστουν και το σερβις του είναι σε πιο λογικο επιπεδο..οποιος διαφωνει ας παει μια βολτα να ρωτησει και τον Βαγιανελη..

daz
21/05/2015, 18:28
Συγνώμη αλλά δίνετε όσα θα δίνατε και αν είχατε κτμ.

Συμφωνώ ότι ανάλογα με τα χλμ οι εργασίες αυξάνονται και το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν ανεβαίνει μόνο για τα κτμ ή τα gs.

Το λογικο επίπεδο στο οποίο αναφέρεσαι δεν φαίνεται στα παραπάνω, αλλά ούτε και σε αυτα που μου είπαν εμένα όταν ρώτησα.
317 μου είπαν στα 20,000 χλμ.

Coyote.V
21/05/2015, 20:46
ειναι ζορικη δουλεια σε τοσο βαρυ μηχανακι + τα πολλα λυσε δεσε που εχει
και καλο ειναι αφου φτασει εκει να τσεκαρει και ρουλεμαν λαιμου μηπως το γρασσαρει ή το αλλαξει προληπτικα
τωρα βεβαια με τοσα λεφτα αλλαζεις δισκο-πλατω σε αυτοκινητο αλλα η αγορα της μοτο ειναι αλλιως............

Εγώ λέω να κάνει και ένα Restoring και να ανοίξει νήμα εδώ: http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=67 :lol:

zopas
22/05/2015, 07:04
Συγνώμη αλλά δίνετε όσα θα δίνατε και αν είχατε κτμ.

Συμφωνώ ότι ανάλογα με τα χλμ οι εργασίες αυξάνονται και το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν ανεβαίνει μόνο για τα κτμ ή τα gs.

Το λογικο επίπεδο στο οποίο αναφέρεσαι δεν φαίνεται στα παραπάνω, αλλά ούτε και σε αυτα που μου είπαν εμένα όταν ρώτησα.
317 μου είπαν στα 20,000 χλμ.

Δεν είναι ακριβως ετσι..Στα Βαραντερο ρυθμιση βαλβιδων-ρωτα οποιον θες- χρειαζονται μετα τα 90.000χλμ, στο δικο μου που τα πλησιαζει δεν εχω κανει ακομα, ενώ στα ΚΤΜ, στι μπεμπες και στα ντουκατι κάθε τρεις και λιγο χρειαζονται..το νέο μουλτι επισημα και με φανφάρες ενθουσιασμου ανακοινωσε ρυθμιση βαλβιδων μονο...κάθε 30.000χλμ..ολα αυτά είναι λεφτα..επισης αν το βαραντερο χρησιμοποιείται μονο για το σκοπο που φτιαχτηκε δηλ.ταξιδια και όχι σαν παπι που το εχω εγω, αλλαγη αλυσσιδογραναζα θελει μετα από 50.000-60.000χλμ, δισκοπλακες μετα τα 120.000χλμ, αλαλγη μπουζι κάθε 48.000χλ, ρυθμιση βαλβιδων μετα τα 90.000χλμ, φιλτρο αερος μετα από καθε 18.000χλμ, νουμερα απλησίαστα για τις ευρωπαικες μηχανες και που κοστιζουν τα σερβις αναλογα στην τσεπη..

Πρωτη ουσιαστικη βλαβη με από το ξέσκισμα που του κανω μου εβγαλε στα 84.000 χλμ την τσιμουχα ..εε για ένα μοτορι που το αφηνω παρκαρισμενο συνεχεια εξω και δεν προστατευεται χαλαλι του..

Δεν ειναι λοιπον ολα το ιδιο..σορρυ....στην αξιοπιστια η χοντα είναι μιλια μακρια...

Coyote.V
22/05/2015, 07:21
Δεν είναι ακριβως ετσι..Στα Βαραντερο ρυθμιση βαλβιδων-ρωτα οποιον θες- χρειαζονται μετα τα 90.000χλμ, στο δικο μου που τα πλησιαζει δεν εχω κανει ακομα, ενώ στα ΚΤΜ, στι μπεμπες και στα ντουκατι κάθε τρεις και λιγο χρειαζονται..το νέο μουλτι επισημα και με φανφάρες ενθουσιασμου ανακοινωσε ρυθμιση βαλβιδων μονο...κάθε 30.000χλμ..ολα αυτά είναι λεφτα..επισης αν το βαραντερο χρησιμοποιείται μονο για το σκοπο που φτιαχτηκε δηλ.ταξιδια και όχι σαν παπι που το εχω εγω, αλλαγη αλυσσιδογραναζα θελει μετα από 50.000-60.000χλμ, δισκοπλακες μετα τα 120.000χλμ, αλαλγη μπουζι κάθε 48.000χλ, ρυθμιση βαλβιδων μετα τα 90.000χλμ, φιλτρο αερος μετα από καθε 18.000χλμ, νουμερα απλησίαστα για τις ευρωπαικες μηχανες και που κοστιζουν τα σερβις αναλογα στην τσεπη..

Πρωτη ουσιαστικη βλαβη με από το ξέσκισμα που του κανω μου εβγαλε στα 84.000 χλμ την τσιμουχα ..εε για ένα μοτορι που το αφηνω παρκαρισμενο συνεχεια εξω και δεν προστατευεται χαλαλι του..

Δεν ειναι λοιπον ολα το ιδιο..σορρυ....στην αξιοπιστια η χοντα είναι μιλια μακρια...


Κάποια πράγματα που αναφέρεις δεν είναι δεδομένα και τα οποία αλλάζουν ανάλογα με τον οδηγό και την χρήση που κάνει, πχ τα αλυσογράναζα και οι δισκόπλακες. Κάποια άλλα, όπως μπουζί , φίλτρο και βαλβίδες είναι προγραμματισμένα .

Τελικά στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι οι βαλβίδες που δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτα, αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Το ρίσκο είναι εντελώς δικό μας για το πότε θα γίνει η ρύθμιση. Στην χειρότερη όμως περίπτωση δεν θα πάθεις βλάβη αλλά θα πληρώσεις τα εργατικά της ρύθμισης σε βενζίνα. :)

amyroukai
22/05/2015, 07:25
κοιτα να δεις ρε γμτ, οι ηλιθιοι στη χοντα λενε καθε 24χιλ. ελεγχο, οσα ξερει ο φορουμιστας δεν τα ξερει ο σοϊχιρος ολος...

Coyote.V
22/05/2015, 07:31
κοιτα να δεις ρε γμτ, οι ηλιθιοι στη χοντα λενε καθε 24χιλ. ελεγχο, οσα ξερει ο φορουμιστας δεν τα ξερει ο σοϊχιρος ολος...


Εδώ ο Ζόπας κάποιο δίκιο το έχει.
Τα Βαρανδέρο όπως και τα TDM δεν χαμπαριάζουν εύκολα με τις βαλβίδες. Εγώ θα το ανοίξω στις 100.000 κλμ για ρύθμιση, τώρα έχω 40.000 και δουλεύει σαν ραπτομηχανή.

amyroukai
22/05/2015, 07:36
η yamaha λεει καθε 40 ομως.

και σε τελικη αναλυση αμα ειναι να το πηδηξεις το μηχανακι, το κανεις σε οποια μαρκα θελεις, δικο σου ειναι. το να εισαι περηφανος που δεν το συντηρεις προβλεπομενα ενω αλλοι το κανουν, δεν το νιωθω.

Coyote.V
22/05/2015, 07:41
Ούτε και εγώ το νιώθω όταν ο μάστορας δεν έχει πειράξει τίποτα στην κεφαλή και μου χρεώνει καπελώτα και εργατικά.

spyrakos35
22/05/2015, 08:08
2 λίτρα λάδι για καλαμια είναι 20-25 ευρώ.


αναλόγως το λαδάκι που θα πάρεις όμως ;)

τα ohlins δεν νομίζω να έχουν τόσο

spyrakos35
22/05/2015, 08:15
η yamaha λεει καθε 40 ομως....

απορία....

αποκλείεις το γεγονός να γράφουν κάποια "χ" χιλιόμετρα στα μανουάλια προκειμένου να εξασφαλίσουν δουλειά και έσοδα για αυτούς και τα συνεργεία τους (εξουσιοδοτημένα)?
ή για να προλάβουν τυχόν "προβληματικό" μοτέρ....

πχ....
στο φουζουρού, όταν πήγα για τα 40.000 βαλβίδες, όλοι, ΜΑ ΟΛΟΙ, μηχανικοί και ιδιοκτήτες, μου λέγανε οτι θα δώσω τσαμπα λεφτά.... φαντάζομαι οτι μιλάγανε εμπειρικά...

edit
βεβαια, το γεγονός οτι μου έλεγαν οτι θα δώσω τσάμπα λεφτά, εμένα δε με απέτρεψε από το να τα δώσω μιας και λεφτά υπάρχουν :)

zopas
22/05/2015, 09:13
Κάποια πράγματα που αναφέρεις δεν είναι δεδομένα και τα οποία αλλάζουν ανάλογα με τον οδηγό και την χρήση που κάνει, πχ τα αλυσογράναζα και οι δισκόπλακες. Κάποια άλλα, όπως μπουζί , φίλτρο και βαλβίδες είναι προγραμματισμένα .

Τελικά στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι οι βαλβίδες που δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτα, αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Το ρίσκο είναι εντελώς δικό μας για το πότε θα γίνει η ρύθμιση. Στην χειρότερη όμως περίπτωση δεν θα πάθεις βλάβη αλλά θα πληρώσεις τα εργατικά της ρύθμισης σε βενζίνα. :)

Αν προσεξες εγραψα για τη χρηση ενός βαραντερο χωρις επεμβάσεις και μονο για ταξίδια..Οσοι από εμας χρησιμοποιούμε τα 1000αρια σαν παπια στην Αθηνα ισχυουν αλλα και ναι, εκει ολοι κλαιμε στην κυριολεξια..προσωπικα το δικο μου μου στοιχιζει 3-4 φορες πιο ακριβα στην χρηση σε σχεση με ένα άλλο βαραντερο που χρησιμοποιείται μονο εθνικη..Ντιζες, ρουλεμάν λαιμου, φιλτρα κ.α εχουν την τιμητικη τους συνεχεια στην τσεπη μου αλλα βεβαια είναι δικια μου αποφαση..1000αρι και αθηνα κοστιζει παρα πολύ..οποιος εχει γκαραζ να βαζει 2 μηχανες, ένα σκουτερ ή παπι είναι τελικα μονόδρομος...

Απλα φαντασου όμως ότι τραιουμφ και ντουκατι ανακοινωσαν ρυθμιση βαλβιδων στις 30.000 χλμ και ανοιξαν σαμπανιες..γιατι από το κακο υπαρχει και το χειροτερο..αλλα τελικα όλα κοστιζουν..εμεις κλαιμε..

zopas
22/05/2015, 09:16
κοιτα να δεις ρε γμτ, οι ηλιθιοι στη χοντα λενε καθε 24χιλ. ελεγχο, οσα ξερει ο φορουμιστας δεν τα ξερει ο σοϊχιρος ολος...

Ναι ετσι είναι...γιατι και η χοντα θελει να κονομησει και γραφει αυτή την παπαρια στο μανιουαλ..στην πραγματικοτητα όμως δεν χρειαζεται ελεγχος..Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα να χρειαστηκε ρυθμιση κατω από τις 90.000χλμ...

sapila racing
22/05/2015, 09:24
Απλα φαντασου όμως ότι τραιουμφ και ντουκατι ανακοινωσαν ρυθμιση βαλβιδων στις 30.000 χλμ και ανοιξαν σαμπανιες..γιατι από το κακο υπαρχει και το χειροτερο..αλλα τελικα όλα κοστιζουν..εμεις κλαιμε..

Δεν λέει κατι αυτό, και το varadero λεει ελεγχο καθε 24000. Απλά η εμπειρία λέει οτι συνήθως δεν θα χρειαστεί πριν τις 70000 ρυθμιση.
Παλι μπορεί βεβαια να σου κατσει η στραβή σε καποιο συγκεκριμένο μηχανακι, οπότε καλό είναι να κανεις το έλεγχο και να δείς αν χρειάζεται ρύθμιση.

Τα Ducati γιατί τα αναφέρεις στην ατυπη σύγκριση που κάνεις?
Εχουν Desmo, ειναι διαφορετικός μηχανισμός, πιο ακριβός και περίπλοκος και στην κατασκευή αλλά και στην ρύθμιση, προσφέρει όμως καποια πράγματα παραπάνω.

Τελος να αναφέρω και παράδειγμα Yamaha, πχ TDM850, σου λέει ρύθμιση καθε 45000 αν θυμάμαι καλά, αλλά στις 60 θέλει και τσιμουχάκια και στις 70000 καιει 1 λιτρο λαδι καθε 2000 χλμ. Επίσης Honda CBR1000 2008, λαδιέρα απο τις λίγες.
Οπότε δεν φταίνε μόνο οι Ευρωπαίοι.

Η σύγκριση συντήρησης/μακροζωίας καλό είναι να γίνεται με συγκκριμένες μοτο, και οχι μαρκες η χώρες γενικά. Αλλιώς δεν βγαίνει η εξίσωση.

Φυσικά θα βαλεις στην εξίσωση και την αναλογία ιππων στο λίτρο, γιατί αλλο το Varadero που εχει 100 ιππους στο λίτρο κι αλλο ενα SS με 160+.

daz
22/05/2015, 09:47
Δεν είναι ακριβως ετσι..Στα Βαραντερο ρυθμιση βαλβιδων-ρωτα οποιον θες- χρειαζονται μετα τα 90.000χλμ, στο δικο μου που τα πλησιαζει δεν εχω κανει ακομα, ενώ στα ΚΤΜ, στι μπεμπες και στα ντουκατι κάθε τρεις και λιγο χρειαζονται..το νέο μουλτι επισημα και με φανφάρες ενθουσιασμου ανακοινωσε ρυθμιση βαλβιδων μονο...κάθε 30.000χλμ..ολα αυτά είναι λεφτα..επισης αν το βαραντερο χρησιμοποιείται μονο για το σκοπο που φτιαχτηκε δηλ.ταξιδια και όχι σαν παπι που το εχω εγω, αλλαγη αλυσσιδογραναζα θελει μετα από 50.000-60.000χλμ, δισκοπλακες μετα τα 120.000χλμ, αλαλγη μπουζι κάθε 48.000χλ, ρυθμιση βαλβιδων μετα τα 90.000χλμ, φιλτρο αερος μετα από καθε 18.000χλμ, νουμερα απλησίαστα για τις ευρωπαικες μηχανες και που κοστιζουν τα σερβις αναλογα στην τσεπη..

Πρωτη ουσιαστικη βλαβη με από το ξέσκισμα που του κανω μου εβγαλε στα 84.000 χλμ την τσιμουχα ..εε για ένα μοτορι που το αφηνω παρκαρισμενο συνεχεια εξω και δεν προστατευεται χαλαλι του..

Δεν ειναι λοιπον ολα το ιδιο..σορρυ....στην αξιοπιστια η χοντα είναι μιλια μακρια...

Ρε 'συ ζοπα να σε ρωτήσω κάτι? Αυτό το varadero μήπως έχει τίποτα σπέσιαλ αλυσιδογράναζα κατασκευής ΝΑΣΑ και αντέχουν περισσότερο? Μήπως οι δισκόπλακες είναι από κάποιο μέταλλο που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα? Τα μπουζί είναι φτιαγμένα με τεχνολογία η οποία θα γίνει γνωστή σε μερικά χρόνια?

Σοβαρά τώρα, θέλεις και τα γράφεις αυτά ή σου ξεφεύγουν?

Δλδ το μουλτι που θα κάνει μονο ταξίδια γιατί να φάει τους δίσκους του πιο νωρίς? Μήπως έχει περισσότερα κιλά να σταματήσει?

Μας λες ότι το βαραντέρο σου στοιχίζει λιγότερα να το συντηρήσεις επειδή εσύ επέλεξες να μη το συντηρείς σωστά και εμείς τώρα πρέπει να σε πάρουμε στα σοβαρά?

Τα περισσότερα μηχανάκια με καπελώτα θα χρειαστούν ρύθμιση, στην χειρότερη περίπτωση, μετά τον προτεινόμενο από τον κατασκευαστή δεύτερο έλεγχο. Αυτό τι σημαίνει?

Ξέρω που και γιατί θα σου κοστίσει παραπάνω το σέρβις σε ένα ευρωπαικό αλλά σίγουρα η διαφορά δεν είναι αυτή που νομίζεις και σίγουρα όχι στους λόγους που αναφέρεις.

Ναι η ντουκάτι ανακοίνωσε 30,000 η honda στα πόσα προτείνει. Το xt και το 690 έχουν τα ίδια διαστήματα σέρβις. Ξέρω πολλούς με xt που έχουν δώσει πολλά παραπάνω στους μαστόρους (όχι για βλάβες, για συντήρηση).

Coyote.V
22/05/2015, 10:03
Αν προσεξες εγραψα για τη χρηση ενός βαραντερο χωρις επεμβάσεις και μονο για ταξίδια..Οσοι από εμας χρησιμοποιούμε τα 1000αρια σαν παπια στην Αθηνα ισχυουν αλλα και ναι, εκει ολοι κλαιμε στην κυριολεξια..προσωπικα το δικο μου μου στοιχιζει 3-4 φορες πιο ακριβα στην χρηση σε σχεση με ένα άλλο βαραντερο που χρησιμοποιείται μονο εθνικη..Ντιζες, ρουλεμάν λαιμου, φιλτρα κ.α εχουν την τιμητικη τους συνεχεια στην τσεπη μου αλλα βεβαια είναι δικια μου αποφαση..1000αρι και αθηνα κοστιζει παρα πολύ..οποιος εχει γκαραζ να βαζει 2 μηχανες, ένα σκουτερ ή παπι είναι τελικα μονόδρομος...

Απλα φαντασου όμως ότι τραιουμφ και ντουκατι ανακοινωσαν ρυθμιση βαλβιδων στις 30.000 χλμ και ανοιξαν σαμπανιες..γιατι από το κακο υπαρχει και το χειροτερο..αλλα τελικα όλα κοστιζουν..εμεις κλαιμε..

Δεν διαφωνώ με την χρήση στην πόλη και την εθνική που λες, ναι έχει διαφορά αλλά:

Για τα ρουλεμάν δεν φταίει η χρήση στην πόλη ούτε στο χώμα ούτε στον δρόμο ούτε τα πεζοδρόμια.... φταίνε τα διάφορα καθαριστικά ελαίου που ρίχνουν στα πλυντήρια. Να ξέρεις ότι αυτά εισχωρούν στα ρουλεμάν και καταστρέφουν την λίπανση που έχουν.
Επίσης την ίδια ζημιά παθαίνουν και οι ντίζες από τα καθαριστικά.

Νομίζω ότι πρέπει να οργανώσουμε μια truth team για αυτά τα θέματα....;)

daz
22/05/2015, 10:03
απορία....

αποκλείεις το γεγονός να γράφουν κάποια "χ" χιλιόμετρα στα μανουάλια προκειμένου να εξασφαλίσουν δουλειά και έσοδα για αυτούς και τα συνεργεία τους (εξουσιοδοτημένα)?
ή για να προλάβουν τυχόν "προβληματικό" μοτέρ....



Όταν ο hondas o yamahas ή ο aprilias λένε αλλαγή μπουζί κάθε x χιλιόμετρα το μπουζί συνήθως μπορεί να μας βγάλει x+y χιλιόμετρα. Αυτό γίνεται γιατί ότι και να κάνεις, σε αυτά τα χ χιλιόμετρα η ακίδα θα είναι εκεί και δε θα την ψάχνεις μέσα στον κύλινδρο ενώ το y εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Ούτε για το φίλτρο μπορούν να ξέρουν σε τι δρόμους οδηγούμε και δίνουν ένα μέσο όρο αναφέροντας ότι σε ειδικές συνθήκες χρειάζεται αλλαγή πιο συχνά.
Οι βαλβίδες έχουν να κάνουν με πολλά πράγματα. Ακόμα και στα τουόνο στον πρώτο έλεγχο μπορεί να μη χρειαστούν ρύθμιση.
Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι κάθε 4 χρόνια πρέπει να αλλάζονται και όλα τα κολάρα αλλά δεν ξέρει αν εγώ το έχω παρατημένο στο πεζοδρόμιο ή κλεισμένο και σκεπασμένο σε γκαράζ.

Όλοι οι κατασκευαστές προσπαθούν να αραιώσουν τα διαστήματα σέρβις γιατί ξέρουν ότι ο καταναλωτής τα κοιτάει και αυτά. Η Ελληνική αντιπροσωπία βέβαια κάνει αυτό ακριβώς που λες. Για το χτ ο υαμαχας λέει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 και ο έλληνας αντιπρόσωπος λέει κάθε 5.000. Κάποιος μάστορας μου είχε προτείνει να τα αλλάζω κάθε 3.000.

Αυτό με το προβληματικό μοτέρ πιθανότατα να ισχύει.