PDA

View Full Version : Επιστροφή στην φύση



SHOOTER045
11/05/2015, 14:01
335533

http://tvxs.gr/news/ellada/i-1i-giorti-kannabis-stin-athina-mesa-apo-ton-fotografiko-fako
Αυτα είναι!!!!!!

Κάθε λιμάνι και καημός
Κάθε γωνιά και μπάφος.....:bigcry:

chillipf
11/05/2015, 14:03
Πολύ μεγάλο θέμα. (Σοβαρά τώρα)

SHOOTER045
11/05/2015, 14:10
https://youtu.be/jP-TwRAfee8
Και με την κατάλληλη μουσική επένδυση
Μια μίξη από ψόφιους κοριούς, Bob Marley, Α Νικολαιδη,Peter Tosh κλπ

taisteal
11/05/2015, 14:11
Βουρ για κλειδωμα...

sniper
11/05/2015, 14:13
Βουρ για κλειδωμα...

Όχι απο τώρα, αλλά επειδή έχω το κληρονομικό χάρισμα, δεν βλέπω να βγάζει το 24ωρο.

SHOOTER045
11/05/2015, 14:13
Πολύ μεγάλο θέμα. (Σοβαρά τώρα)

Δυο πολιτικοί έκαναν θέμα αποποινικοποίησης του μαύρου.
Ο Τζέφρι και οι τωρινοί.
Όλοι σου δίνουν την αίσθηση ότι κατι < πίνουν >

sniper
11/05/2015, 14:14
Δυο πολιτικοί έκαναν θέμα αποποινικοποίησης του μαύρου.
Ο Τζέφρι και οι τωρινοί.
Όλοι σου δίνουν την αίσθηση ότι κατι < πίνουν >

Θα είσαι ο πρώτος που θα ειναι η αιτία να κλειδωθεί θρεντ που ξεκίνησες.

sv1000s
11/05/2015, 14:20
:a44: καλα κανουν τα παιδια.και τα ξυδια μαλακια ειναι αλλα μια χαρα εχουν και τα περιπτερα μπυρες!

το κεφαλι σουπα θα γινει με οτι και να το γεμισεις παραπανω του κανονικου!

dimmie_72
11/05/2015, 14:22
Όλοι σου δίνουν την αίσθηση ότι κατι < πίνουν >

συμβαίνει μάλλον με στην εξουσία και σε άλλες εκφάνσεις της.

menelaos46
11/05/2015, 14:23
Ωραία, το θέμα έχει αποποινικοποίηση μπάφο, Τζέφρυ και Τσίπρα, μπορεί άνετα να επεκταθεί στην οικονομική κρίση και να καταλήξουμε στα Σκόπια που φλέγονται!

taisteal
11/05/2015, 14:25
Ενω ολοι οι υπολοιποι που γυρνανε κομοδινα απο το πιωμα τα τσιπουρα κτλ,ειναι αγγελουδια...α,ξεχασα,το αλκοολ ειναι νομιμο...
Υποκρισια.
ΟΥΓΚ

Panos76
11/05/2015, 14:26
Γιατί να κλειδωθεί; Σιγά το θέμα ταμπού. Η ιστορία είναι: Όπως στο Μεσαίωνα ή την ποτοαπαγόρευση ή τον εμφύλιο υπήρξε δαιμονοποίηση (πχ ποτού, κομμουνισμού, κλπ) έτσι και αυτό το θέμα.

Κάποια στιγμή όταν δουν το χρώμα του χρήματος θα πάρει και αυτό το θέμα τη ρότα του.

dimmie_72
11/05/2015, 14:31
Γιατί να κλειδωθεί; Σιγά το θέμα ταμπού.

Κάποια στιγμή όταν δουν το χρώμα του χρήματος θα πάρει και αυτό το θέμα τη ρότα του.

Υπονοείς χρηματισμό των διαχειριστών; :eek:

menelaos46
11/05/2015, 14:32
Γιατί να κλειδωθεί; Σιγά το θέμα ταμπού. Η ιστορία είναι: Όπως στο Μεσαίωνα ή την ποτοαπαγόρευση ή τον εμφύλιο υπήρξε δαιμονοποίηση (πχ ποτού, κομμουνισμού, κλπ) έτσι και αυτό το θέμα.

Κάποια στιγμή όταν δουν το χρώμα του χρήματος θα πάρει και αυτό το θέμα τη ρότα του.


Έτσι... έτσι.... το χρώμα του χρήματος... μιά χαρά τα λες! :beer:

Panos76
11/05/2015, 14:35
Υπονοείς χρηματισμό των διαχειριστών; :eek:

χαχα!

sv1000s
11/05/2015, 14:36
Ενω ολοι οι υπολοιποι που γυρνανε κομοδινα απο το πιωμα τα τσιπουρα κτλ,ειναι αγγελουδια...α,ξεχασα,το αλκοολ ειναι νομιμο...
Υποκρισια.
ΟΥΓΚ


πανε βολτα κανουν σταση τρωνε πινουν τον αμπακο και μετα καβαλανε τα μηχανακια για την επιστροφη.και μετα το γραφουν κι ολας
για να τους πουν μπραβο στα φορουμ....η μηπως δεν ειναι ετσι?

θα μπορουσα να γραψω πολλα αλλα θα ειμαι εκτος.ο καθενας πηνει οτι γουσταρη μεχρι και τιποτα.γιατι ετσι του αρεσει.

τα παιδια δεν θα πρεπει να τα βλεπουν αυτα σε αυτη τι χωρα που ζουμε!

MAIK72
11/05/2015, 14:42
: Όπως στο Μεσαίωνα ή την ποτοαπαγόρευση ή τον εμφύλιο υπήρξε δαιμονοποίηση έτσι και αυτό το θέμα.


Ποιον μεσάιωνα; Καμία δαιμονοποίηση στο ζωικό βασίλειο των πιθήκων χρηστών.

dimmie_72
11/05/2015, 14:43
λάστιχο το γκομενάκι πάντως... :a13:

Μικe777
11/05/2015, 14:58
οχι!!:a11:
και ειχα υποσχεθει να μην ξαναγραψω ποτε ξανα στο μαμοφορουμ.. :a02:
:335537
LEGALIZE IT..
σορρυ!!αλλα δεν κρατηθηκα...:lol:

daz
11/05/2015, 15:05
Να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία?

Αν νομιμοποιηθεί, όταν μας σταματάνε για έλεγχο θα κατουράμε κιόλας?

:bawl:

Bob_o_mastoras
11/05/2015, 15:06
Ουτως ή αλλως η απαγορευση δεν δουλευει. Σε οποια πλατεια και να αραξεις μπαφος θα μυριζει..
Καλυτερα οποιος θελει να μπορει να καλλιεργει το δικο του να πινει και να μην πηγαινουν λεφτα στις διαφορες μαφιες.
Η χρηση δεν θα αυξηθει. Παλι αυτοι που πινουν θα πινουν και αυτοι που δεν το γουσταρουν δεν θα πινουν.
Το λεω εχοντας ζησει σε χωρα οπου το χορτο ηταν απολυτως ελευθερο. Δεν παρατηρησα καμια διαφορα σε σχεση με την Ελλαδα σε ποσοτητα χρηστων.

Αυτο που πρεπει να γινεται ειναι οι νεοι να εχουν στοχους και ονειρα και πραγματα να κανουν και να μην το ριχνουν στο μπαφο, το αλκοολ ή οποιαδηποτε αλλη καταχρηση.
Οπως και πολλα αλλα, θεμα παιδειας και συνθηκων ειναι.

Bob_o_mastoras
11/05/2015, 15:07
λάστιχο το γκομενάκι πάντως... :a13:


οχι!!:a11:
και ειχα υποσχεθει να μην ξαναγραψω ποτε ξανα στο μαμοφορουμ.. :a02:
:335537
LEGALIZE IT..
σορρυ!!αλλα δεν κρατηθηκα...:lol:

Κ@υλιαρηδες... :lol::lol::lol:

SHOOTER045
11/05/2015, 15:10
Σορυ κιόλας.
Αλλά πιστεύει κανένας ότι με την αποποινικοποίηση/ απελευθέρωση, θα υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα?
Πιστεύει κανένας ότι δεν θα γεμίσουμε μαϊμού άρρωστους πού δικαιολογούν εν μέρη την< νόμιμη >χρήση ?
Πιστεύει κανένας ότι και να θεσμοθετηθουν χώροι χρήσης δεν θα θα γίνουν χασισοποτεια η τεκεδες?




Κάποτε είχε εμφανιστεί η μπύρα canabia με σήμα το πενταφυλλο.
Νεαρός τότε και το μπαράκι που δούλευα ήταν το μόνο που την έφερνε στην περιοχή.
Κυριολεκτικά ισα που τις κατεβάζαμε στο μαγαζί.
Γινόταν πόλεμος για να την πιουν....

kostas777
11/05/2015, 15:17
Έλα όλοι οι μπαλούρδοι εδώ, δικό σας.

Billymuse
11/05/2015, 15:23
Οχι με το να απαγορεύεις μια μη οργανικά εθιστική ουσία (όπως η πίσσα στο τσιγάρο και το οινοπνευμα στο ποτό) δε λύνεις το πρόβλημα.
Δηλαδή στην Αμερική σε μερικές πολιτείες που το κάνανε πιο ελεγχόμενο κερδίσανε τα εξής.
Έσοδα απο φόρους μιας και έτσι και αλλιώς αυτα τα χρήματα απο τα παίρνει ο πρεζέμπορας καλύτερα το κράτος.
Δεύτερον δε μπορεί να πωληθεί νοθευμένο μιας και θα είναι ελεγμένο απο το χημείο του κράτους.
Τρίτον η νομιμοποίηση έχει να κάνει μονο με την Κάνναβη και όχι με τα ναρκωτικά που ειναι σκληρά και σε καταστρέφουν (Ηρωίνη,κοκαΐνη,LSD..)
Τέταρτον ο πρεζέμπορας στους ανήμπορους σταδιακά εκτος απο νοθευμένη κάνναβη σε σπρώχνει στα πιο σκληρά που κοστίζουν..
Είναι μεγάλη η παραπληροφόρηση για το τι μπορεί να κάνει η Κάνναβη, μιλάμε για απλή χρήση και οχι για κατάχρηση,
αν πιεις 2 λίτρα λεμονάδα θα πεθάνεις μιλάμε για κατάχρηση τι σημαίνει θα απαγορευτεί και η Λεμονάδα?
Επειδή ειναι ισχυρά τα λομπυ των Καπνοβοιομηχανιών και τον Εταιριών Ποτώ..και των εταιριών με τυχερά παιχνίδια,καζίνο... αυτα δεν σε καταστέφουν??
Είναι θέμα παιδείας καθαρά το να απαγορεύεις κάτι είναι μαθηματικά αποδεδιγμένο οτι το καθιστάς σαν πόλο έλξης και μπριζώνεις τον άλλο να το δοκιμάσει
οτι μπορεί νάναι αυτο...

Υ.Γ) Ας μη μιλήσουμε για την ''ύψηλη κοινωνία'' με το ''ύψιστο μορφωτικό'' επίπεδο τι ναρκωτικά κάνει...

MG-KTiNoS
11/05/2015, 15:23
Βρακί δεν έχει ο κώλος μας λουλούδια θέλει η που..... μας

ΟΧΙ στους μπάφους
Όχι στα ξύδια
Όχι στο τσιαγάρα
Όχι στο κακό και πολύ φαί
Όχι στο τζόγο (έχει σχέση και μεγάλη)

Ναι στη φυσιολογική ζωή και στις ανθρώπινες σχέσεις
Παν μέτρον άριστο

στα @@ μας ο κάθε βλαμμένος που λέει ότι να ναι...
ΟΧΙ

.-

dimmie_72
11/05/2015, 15:24
οχι!!:a11:
και ειχα υποσχεθει να μην ξαναγραψω ποτε ξανα στο μαμοφορουμ.. :
LEGALIZE IT..
σορρυ!!αλλα δεν κρατηθηκα...:lol:

αυτής τουλάχιστον τα πόδια δεν μυρίζουν τσιγαρίλα :D

sniper
11/05/2015, 15:27
....

στα @@ μας ο κάθε βλαμμένος που λέει ότι να ναι...
...

Το κρατάω αυτό για τις δύσκολες μέρες...

7Tolis
11/05/2015, 15:29
Όταν ήμουν έφηβος, άκουγα μουσική χεβι μεταλ, φορουσα κολλητα παντελόνια, είχα μακριά μαλλιά, καπίνιζα και βλασφημουσα. Δε σεβομουν τους γονείς μου και δεν επλενα τα δόντια μου. Μετά γνώρισα το φως το αληθινό, μπλα μπλα μπλα και η ζωή μου άλλαξε.

Οκ, κλειδωστε το τώρα.

taisteal
11/05/2015, 15:29
Δημοκρατικο σε βρισκω Κτηνε :lol:

SHOOTER045
11/05/2015, 15:33
Έλα όλοι οι μπαλούρδοι εδώ, δικό σας.

Από που ξεφύτρωσες εσύ...

Αχού το....



Ψιτ...


Δικό σού https://youtu.be/7XtIPzOxWsA
Αφού εκεί θέλετε να πάει
Ας πάει ηρωικά.
Το να διαβάζουμε τις δικές σας πίπες είναι προτιμότερο?
Αλλά όταν ένα θέμα καίει.
Έχω να πούμε καμιά μαλακία να ανεβάσουμε το θερμόμετρο να μην ειπωθούν πραγματα που δεν αρέσουν.
Οι μπαλουρδοι δεν έκαναν φεστιβάλ μαστούρας.
Άλλοι το έκαναν

taisteal
11/05/2015, 15:35
Αλλο να την πινεις και αλλο να την πουλας...

Bob_o_mastoras
11/05/2015, 15:37
Όχι στο κακό και πολύ φαί



.-

Tι λε ρε μαστορα;;; :mad:
Λευτερια στους γυρους και τα σουτζουκακια!!!! :D

kostas777
11/05/2015, 15:38
Από που ξεφύτρωσες εσύ...

Μας τη λέει ο χτεσινός ρπμ

Billymuse
11/05/2015, 15:38
Αλλο να την πινεις και αλλο να την πουλας...

Κάποτε επι της Στουρνάρη :lol:

335538

theofilos888
11/05/2015, 15:41
Κλειδωμα πριν ξεφύγει κ τη λεμε ο ενας στον αλλο.....

SHOOTER045
11/05/2015, 15:42
Μας τη λέει ο χτεσινός ρπμ

Χθεσινός εγώ σημερινός εσύ
Τι να κάνουμε.

taisteal
11/05/2015, 15:43
Κλειδωμα πριν ξεφύγει κ τη λεμε ο ενας στον αλλο.....

335539

MG-KTiNoS
11/05/2015, 15:43
κοίτα πόσα λάθη κάνεις.....


Οχι με το να απαγορεύεις μια μη οργανικά εθιστική ουσία (όπως η πίσσα στο τσιγάρο και το οινοπνευμα στο ποτό) δε λύνεις το πρόβλημα.
Στην Ελλάδα και στην ΑΜερική ουσιαστικά ΠΟΤΕ δεν είχες πραγματική απαγόρευση. Είχε έλεγχο της αγωράς. Πουλάω εγώ και δεν τρέχει κάστανο αλλά πουλήσεις εσύ σε χώνω μέσα. Στην Κίνα είχες πραγματική απαγόρευση, επί ΜΑΟ -μπιστολιά στο κεφάλι- και το εξαφάνισαν.
Δηλαδή στην Αμερική σε μερικές πολιτείες που το κάνανε πιο ελεγχόμενο κερδίσανε τα εξής.
Έσοδα απο φόρους μιας και έτσι και αλλιώς αυτα τα χρήματα απο τα παίρνει ο πρεζέμπορας καλύτερα το κράτος.
Ο πρεζόμπορας έγινε νόμιμος επιχειρηματίας και το κράτος πήρε νόμιμα αυτά που πριν έπαιρνε παράνομα. ΤΙ άλλαξε δεν κατάλαβα. Το ότι ο πρεζέμπορας έγινε ευυπόληπτο μέλος της κοινωνίας ίσως?
Δεύτερον δε μπορεί να πωληθεί νοθευμένο μιας και θα είναι ελεγμένο απο το χημείο του κράτους.
Η κάνναβης που νοθευμένη δεν έχει πρόβλημα...
Τρίτον η νομιμοποίηση έχει να κάνει μονο με την Κάνναβη και όχι με τα ναρκωτικά που ειναι σκληρά και σε καταστρέφουν (Ηρωίνη,κοκαΐνη,LSD..)
Για τώρα...
Τέταρτον ο πρεζέμπορας στους ανήμπορους σταδιακά εκτος απο νοθευμένη κάνναβη σε σπρώχνει στα πιο σκληρά που κοστίζουν..
Ο πρεζέμπορας θα βρει τρόπους μην χολοσκάς, γκόμενα θα ναι πάρτι θα ναι... ντισκοτεκ θα ναι.... κάτι θα ναι. Στην Ολλανδία
δεν βρήκαν καμία διαφορά στα σκληρά με την απαλευθε΄ρωση των μαλακών...
Είναι μεγάλη η παραπληροφόρηση για το τι μπορεί να κάνει η Κάνναβη, μιλάμε για απλή χρήση και οχι για κατάχρηση,
αν πιεις 2 λίτρα λεμονάδα θα πεθάνεις μιλάμε για κατάχρηση τι σημαίνει θα απαγορευτεί και η Λεμονάδα?
Κατ αρχην δεν μπορείς να πιείς 2 κιλά λεμονάδα..... Προχτές ομως διάβαζα για τα προβλήματα που προκαλεί το... Ντεπόν. το ξαναγράφω...
ΤΟ ΝΤΕΠΟΝ!
Επειδή ειναι ισχυρά τα λομπυ των Καπνοβοιομηχανιών και τον Εταιριών Ποτώ..και των εταιριών με τυχερά παιχνίδια,καζίνο... αυτα δεν σε καταστέφουν??
Σαφώς καταστρέφουν και πρέπει να κοπούν αυτά όχι να αποκτήσουμε κι άλλα...
Είναι θέμα παιδείας καθαρά το να απαγορεύεις κάτι είναι μαθηματικά αποδεδιγμένο οτι το καθιστάς σαν πόλο έλξης και μπριζώνεις τον άλλο να το δοκιμάσει
οτι μπορεί νάναι αυτο...
Λάθος κάνεις. Ανάλογα ποιός απαγορεύει και με τι τρόπο απαγορευει. Υπάρχουν δάσκαλοι που δεν φωνάζουν ποτέ αλλά τα παιδιά δεν βγάζουν άχνα
Υ.Γ) Ας μη μιλήσουμε για την ''ύψηλη κοινωνία'' με το ''ύψιστο μορφωτικό'' επίπεδο τι ναρκωτικά κάνει...
Εδώ να σου θυμίσω ότι αν δεν είσαι υψηλή κοινωνία και γίναι καμιά μαλακία... ΤΗ ΜΠΟΥΤΣΙΣΕΣ. Τι κανουν αυτοί στα @@ μου.


:beer:

MAIK72
11/05/2015, 15:44
:yuck: Ασχοληθείτε με τον αθλητισμό για να χαλαρώσετε όχι με μλκιες.

SHOOTER045
11/05/2015, 15:45
Κλειδωμα πριν ξεφύγει κ τη λεμε ο ενας στον αλλο.....

Δεν το άρχισα εγώ.
Δεν μπορούν κάποιοι να ακούσουν αντίθετες απόψεις και αρχίζουν την κόντρα για να μην ακούσουν τίποτε.
Καλή φάση
Και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται.

gior-gos
11/05/2015, 15:46
Βρακί δεν έχει ο κώλος μας λουλούδια θέλει η που..... μας

ΟΧΙ στους μπάφους
Όχι στα ξύδια
Όχι στο τσιαγάρα
Όχι στο κακό και πολύ φαί
Όχι στο τζόγο (έχει σχέση και μεγάλη)
Οχι στις τσοντες
Οχι στην πολλη μαλακία

Ναι στη φυσιολογική ζωή και στις ανθρώπινες σχέσεις
Παν μέτρον άριστο

στα @@ μας ο κάθε βλαμμένος που λέει ότι να ναι...
ΟΧΙ

.-

Να συμπληρωσω :beer:

:lol:

kostas777
11/05/2015, 15:46
Χθεσινός εγώ σημερινός εσύ
Τι να κάνουμε.

Εσύ μπήκες «χτες» και έχεις πάρει αμπάριζα το φόρουμ. Τό'χετε παραχέσει οι τσέοι σε βαθμό που να μην έχει πλάκα πια. Άντε κάνε καμιά δουλειά.

MG-KTiNoS
11/05/2015, 15:47
Το κρατάω αυτό για τις δύσκολες μέρες...

Κράτα ξέρω τι λέω.
Είμαι στο φαρμακείο στην Ομόνοια από μικρό παιδί....
Τι λέει ο κάθε ΠΑΠΑΡΑΣ στα @@ μου.
Αν γράψω ιστορίες με το πόσα και τι παιδιά έχει πάρει ο ΔΙΑΛΟΣ μ αυτά τα σκατά
θα κλέψω εγώ ο ίδιος.
Γιατί δεν ακούτε εμένα που με ξέρετε τι μαλακάς είμαι κι ακούτε τον κάθε ΑΡΧΙΔΑΜΟ στην τηλεόραση ?
Έχω κάποιο κέρδος εγώ?
Αυτό το λέω σοβαρά.
Ο άλλος έχει και ιατρείο που πάνε και πληρώνουν εγώ τι έχω?

MG-KTiNoS
11/05/2015, 15:51
Δημοκρατικο σε βρισκω Κτηνε :lol:

Αν ανοίξει ο άλλος το παράθυρο και σου πει θέλω να κάνω μια βουτιά να δω αν αντέχει το τσιμέντο
θα του βάλεις καρέκλα να πατήσει?

Αν σου πω ότι θέλω να πάρω δάνειο από τηξν τράπεζα 40000ε για να πάρω Χάρλει και να γίνω χελ έιντζελ θα μου πεις
μπράβο?
:rolleyes:

menelaos46
11/05/2015, 15:51
Κράτα ξέρω τι λέω.
Είμαι στο φαρμακείο στην Ομόνοια από μικρό παιδί....
Τι λέει ο κάθε ΠΑΠΑΡΑΣ στα @@ μου.
Αν γράψω ιστορίες με το πόσα και τι παιδιά έχει πάρει ο ΔΙΑΛΟΣ μ αυτά τα σκατά
θα κλέψω εγώ ο ίδιος.
Γιατί δεν ακούτε εμένα που με ξέρετε τι μαλακάς είμαι κι ακούτε τον κάθε ΑΡΧΙΔΑΜΟ στην τηλεόραση ?
Έχω κάποιο κέρδος εγώ?
Αυτό το λέω σοβαρά.
Ο άλλος έχει και ιατρείο που πάνε και πληρώνουν εγώ τι έχω?

Προβακάτορας....

skylaros
11/05/2015, 15:52
:yuck: Ασχοληθείτε με τον αθλητισμό για να χαλαρώσετε όχι με μλκιες.

Να μιλήσουμε και για τα αρνητικά του αθλητισμού ? ;)

menelaos46
11/05/2015, 15:53
Να μιλήσουμε και για τα αρνητικά του αθλητισμού ? ;)

Όχι γιατί πάλι στα ναρκωτικά θα καταλήξουμε... :wave2:

SHOOTER045
11/05/2015, 15:55
Εσύ μπήκες «χτες» και έχεις πάρει αμπάριζα το φόρουμ. Τό'χετε παραχέσει οι τσέοι σε βαθμό που να μην έχει πλάκα πια. Άντε κάνε καμιά δουλειά.

Έχω ρεπο.
Δεν παίρνω δουλειά στο σπίτι

taisteal
11/05/2015, 15:55
Αν ανοίξει ο άλλος το παράθυρο και σου πει θέλω να κάνω μια βουτιά να δω αν αντέχει το τσιμέντο
θα του βάλεις καρέκλα να πατήσει?

Αν σου πω ότι θέλω να πάρω δάνειο από τηξν τράπεζα 40000ε για να πάρω Χάρλει και να γίνω χελ έιντζελ θα μου πεις
μπράβο?
:rolleyes:

Καθεις ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του,οταν ειναι ενηλικος παντα.
Αλλα την υποκρισια δεν γουσταρω..
Μιλαμε για τη νταφου :D και στα υπολοιπα στρουθοκαμηλιζουμε.
Εννοειται οτι ειμαι κατα οποιουδηποτε ναρκωτικου

sniper
11/05/2015, 16:00
Καλά, λύσαμε όλα τα υπολοιπα θέματα, να λύσουμε και το θέμα των ναρκωτικών.

Κλειδώνει.