PDA

View Full Version : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ



arharios
11/05/2015, 14:25
Γεια σας. αγορασα μεταχειρισμενο fz6 και ειχε τον spyball αλλα ηταν προβληματικος και μου φαγε τη μπαταρια. Θελω να βαλω συναγερμο αλλα δεν ξερω ποιον. Ειδα σε διαφορα σαιτ και στο car.gr καποιους φτηνους 30-40 ευρω και δε ξερω αν ειναι αξιοπιστοι και αν κανουν αυτα που λενε. Επισης μου εχουν πει για patrol και scorpio αλλα ειναι ακριβοι 200+ ευρω τοποθετημενοι! Καμια ιδεα???? :confused:

7Tolis
11/05/2015, 14:39
Μη βάλεις τπτ. Δεν χρειάζεται γιατί οι κλέφτες είναι ένα βήμα μπροστά από κάθε συναγερμό. Ασφάλεια κλοπής κάνε καλύτερα.

macdeath_s
11/05/2015, 14:54
Όπως τα λέει από πάνω. Βέβαια για να μην τα ισοπεδώσουμε όλα ένας ακριβός τύπου scorpio τους κάνει την ζωή αρκετά πιο δύσκολη (ειδικά με τον σένσορα περιμέτρου) ΑΛΛΑ παραμένει ένας δυνατός ήχος που τον γράφουν και στα @@ τους άμα λάχει. Μια καλή αλυσίδα δεμένη σωστά (με πολλά HRC) αποτελεί για αυτούς μεγαλύτερο μπελά μιας και ότι και να γίνει πρέπει να την κόψουν, σε αντίθεση με ένα συναγερμό που και να βαράει άπαξ και μπει στο φορτηγάκι γεια σας.

ΕΝ ολίγοις μη στο βάλουν στο μάτι. Η ασφάλεια κλοπής από την άλλη, ειδικά για νέο μοντέλο και ακριβό, τσούζει υπερβολικά.

Υ.Γ.: 7Tolis ελπίζω να μην παίξει καμιά τόγκα με ασφαλιστική και να σαι σε 2 τροχούς σε κανά 3μηνο (προλαβαίνεις και καλοκαιράκι) ;)

7Tolis
11/05/2015, 15:10
Αλλαχ μουακμπα

macdeath_s
11/05/2015, 16:02
Allahu akbar είναι :P

Υ.Γ. και πέφτει ο apache του forum :P

rouvasi
19/05/2015, 19:35
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση συστήματος συναγερμού με περιμετρικό ραντάρ και τηλεειδοποίηση.

Από πληροφορίες που βρήκα ένα πολύ αξιόπιστο σύστημα είναι ο Scorpio SR-i900 που κοστίζει περίπου 400 ευρώ.

Εναλλακτικά σκέπτομαι το προηγούμενο μοντέλο της Scorpio τον SR-i800S μαζί με το περιμετρικό του και να συνδέσω και ένα GPS Tracker που να μου στέλνει SMS όταν χτυπάει. Το GPS Tracker (http://www.ebay.com/itm/121539725478) που έχω βρει έχει αρκετές λειτουργίες πχ είναι Quad Band, έχει Geo-fencing, Motion Sensor, Blind Area Alarm έχει δική του Backup μπαταρία, υποστηρίζει Engine Cut, και άλλα πολλά.
Συνολικά μου βγαίνει μαζί με το συναγερμό 300 ευρώ δηλαδή 100 ευρώ φθηνότερα και πιστεύω ότι θα έχω περισσότερες ευκολίες και μεγαλύτερη απόσταση επικοινωνίας.
Τι λέτε?

endopandou
19/05/2015, 21:23
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση συστήματος συναγερμού με περιμετρικό ραντάρ και τηλεειδοποίηση.

Από πληροφορίες που βρήκα ένα πολύ αξιόπιστο σύστημα είναι ο Scorpio SR-i900 που κοστίζει περίπου 400 ευρώ.

Εναλλακτικά σκέπτομαι το προηγούμενο μοντέλο της Scorpio τον SR-i800S μαζί με το περιμετρικό του και να συνδέσω και ένα GPS Tracker που να μου στέλνει SMS όταν χτυπάει. Το GPS Tracker (http://www.ebay.com/itm/121539725478) που έχω βρει έχει αρκετές λειτουργίες πχ είναι Quad Band, έχει Geo-fencing, Motion Sensor, Blind Area Alarm έχει δική του Backup μπαταρία, υποστηρίζει Engine Cut, και άλλα πολλά.
Συνολικά μου βγαίνει μαζί με το συναγερμό 300 ευρώ δηλαδή 100 ευρώ φθηνότερα και πιστεύω ότι θα έχω περισσότερες ευκολίες και μεγαλύτερη απόσταση επικοινωνίας.
Τι λέτε?
Σε τι μηχανάκι θέλεις να το βάλεις; Την τοποθέτηση την υπολόγισες;

rouvasi
20/05/2015, 08:05
Θα μπει σε ένα Yamaha MT-07.
Την τοποθέτηση θα την κάνω μόνος μου μιας και έχω γνώσεις, ο συναγερμός έχει αξεσουάρ για σύνδεση στην εργοστασιακή φύσα και το tracker είναι πολύ εύκολο στην παραμετροποίηση μιας και δίνει καλώδιο σύνδεσης και εφαρμογή παραμετροποίησης για PC.

Αυτό που με απασχολεί είναι αν ο Scorpio SR-i800S είναι εξίσου αξιόπιστος με τον SR-i900 που τον έχουν βάλει πολλοί και είναι ευχαριστημένοι ή να πάω σε κάτι άλλο.

7Tolis
20/05/2015, 08:12
Ασφάλεια κλοπής κάνε καλύτερα φίλε.Συναγερμός θα χρειαστεί μόνο αν είσαι έξω για κανά καφέ ή φαγητό οπου θα έχεις και άμεση πρόσβαση στο μηχανάκι.

rouvasi
20/05/2015, 09:54
Ασφάλεια κλοπής θα κάνω.
Τον συναγερμό θα τον βάλω (και την τηλεειδοποίηση) σαν επιπλέον μέτρο αποτροπής αλλά κυρίως για την περίπτωση να το κουνήσει κάποιος ή το ρίξει κάτω σε κάνα πάρκινγκ.

endopandou
20/05/2015, 11:55
δύσκολη συμβίωση σας κόβω να περνάτε με το mt