PDA

View Full Version : Ελατήρια προοδευτικής προφόρτισης για το πηρούνι



vkats
11/05/2015, 21:23
Κάνουν διαφορά ή μπα?

SHOOTER045
11/05/2015, 21:34
Κοίτα
Σε χωματερα σίγουρα.
Σε ασφαλτινα δεν το πολυκαταλαβαινεις, εκτός όταν χρειαστεί.
Δηλαδή στην κυλιση δεν νομιζω, αλλά σε εγκαρσια εμπόδια, λακκούβες κλπ ναι

vkats
11/05/2015, 22:10
Αρα για το 99% ασφάλτινο Tiger 800 μου μάλλον δεν έχουν νόημα.

Ευχαριστώ πολύ

amyroukai
11/05/2015, 22:23
Αρα για το 99% ασφάλτινο Tiger 800 μου μάλλον δεν έχουν νόημα.

Ευχαριστώ πολύ

επισης ψηφιζω γραμμικα.

dimmie_72
11/05/2015, 23:17
βάζοντας προοδευτικά hyperpro είδα τεράστια διαφορά σαυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, δηλ. εγκάρσιες ανωμαλίες, λακούβες κλπ στην άσφαλτο και αισθάνεσαι μεγαλύτερο αίσθημα ασφάλειας όταν τα περνάς με μεγάλες ταχύτητες. με μικρές ταχύτητες πάλι, δεν ξέρω πως να το εκφράσω, σου δίνει μια αίσθηση ακριβής ανάρτησης που διαβάζει καλά.

ειδικά για το tiger και τον τύπο αυτών των μηχανών θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

amyroukai
11/05/2015, 23:21
τα 50αρια του καπο δεν ρυθμιζονται, να φανταστω.

dimmie_72
11/05/2015, 23:25
τα 50αρια του καπο δεν ρυθμιζονται, να φανταστω.

μόνο στην έκδοση rally raid.

FotisFz1
11/05/2015, 23:53
γραμμικα με την σωστη σκληροτητα για το βαρος σου
και σωστα ρυθμισμενο SAG

SHOOTER045
12/05/2015, 00:15
τα 50αρια του καπο δεν ρυθμιζονται, να φανταστω.

Αυτό που λες το είδα στο super tenere που είχα

amyroukai
12/05/2015, 06:33
Ειδες στο σουπερ Τενερέ καλάμια καπονορντ χωρίς ρυθμίσεις;

Εμ, να προσθέσω, προοδευτική προφορτιση δεν υπάρχει. Προοδευτική σκληρότητα είναι. Που συνήθως δεν είναι καν προοδευτική είναι μόλις δύο διαφορετικές...

vkats
12/05/2015, 07:35
Κατ αρχήν αμυρου έχεις δίκιο. Προοδευτικής απόσβεσης είναι προφανώς. Τώρα, γιατί τα αναφέρουν σαν προοδευτικής προφόρτισης δεν ξέρω.

Πάντως με μπερδέψατε τώρα. Αλλοι λέτε ναι και άλλοι όχι.

Οπως το καταλαβαίνω έχουν ένα τμήμα του ελατηρίου πιο μαλακό αρχικά και ένα πιο σκληρό μετά. Φαντάζομαι οτι στις μικρές ανωμαλίες ή σε μικρότερες ταχύτητες συμπιέζεται πρώτα το μαλακό τμήμα δίνοντας μια πιο απαλή αίσθηση χωρίς χτυπήματα. Και στις μεγαλύτερες ανωμαλίες ή σε μεγαλύτερες ταχύτητες συμπιέζεται και το σκληρό τμήμα για να μην πάει σα βάρκα.

Το σκέφτομαι γιατί ως γνωστόν το Tiger δεν έχει ρύθμιση στα μπροστινά, μόνο ρύθμιση προφόρτισης στο πίσω.

Προφανώς σε καλή άσφαλτο δεν πρέπει να κάνει σημαντική διαφορά, ίσως μόνο στη βύθιση στο φρενάρισμα. Αλλά επειδή στους δικούς μας δρόμους από λακούβες και εγκάρσιες ανωμαλίες άλλο τίποτα, κι εκει μερικές φορές μου φαίνεται λίγο σκληρό το Tiger ίσως θα είχε νόημα.

Μια και πιάσαμε τις αναρτήσεις έχετε καμιά πρόταση για βελτίωση και του πίσω;

spyrakos35
12/05/2015, 08:07
ίδια σκληρότητα έχει το ελατήριο

υπάρχει απλά ανομοιόμορφη απόσταση μεταξύ των σπειρών

στο 2/3 του ελατηρίου οι σπείρες απέχουν μεταξύ τους 1 πόντο και στο υπόλοιπο 1/3 αυτού είναι γραμικό με μικρότερη απόσταση (οι αποστάσεις/διαστάσεις τυχαίες και για μπροστινά ελατήρια)

μπροστινά
335551

πίσω
335550

amyroukai
12/05/2015, 08:15
Άλλο πράμα η απόσβεση, άλλο η σταθερά του ελατηρίου.

Θεωρητικά και πρακτικά, συμπιέζονται ταυτόχρονα το σκληρό και το μαλακό. Απλά είναι πιο αισθητή γιατί είναι πιο μεγάλη η συμπίεση στο μαλακό τμήμα για την ίδια δύναμη. Η αίσθηση είναι αυτή που λες, θεωρητική άνεση στα "ψιλά" και έλεγχος στα "χοντρά".

Η παγίδα τώρα, όπως λες: το φρενάρισμα... Βράδι σε επαρχιακό. Φρενάρεις, συμπιέζεται πολύ το μαλακό, βουτάει το εμπρός, τα φώτα φωτίζουν πολύ χαμηλά και η στροφή... άφαντη. Και εκεί είπα όχι πιά προοδευτικά, να'στε καλά δεν θα ξαναπάρω ποΥτέ.
Δεύτερη παγίδα, οι αποσβέσεις. Για να δουλεύει "άνετα" το μαλακό κομμάτι, χρειάζεται σχετικά ήπια συμπίεση και επαναφορά, που είναι ανεπαρκείς για το σκληρό κομμάτι του ελατηρίου. Οπότε τι κάνεις, βάζεις χοντρά λάδια (ας πούμε για να μην βουτάει απότομα στο φρένο) και ελαφρώς ακυρώνεις το μαλακό κομμάτι ή βάζεις λεπτά για να ακούει το μαλακό στις μικρές ανωμαλίες αλλά το σκληρό κομμάτι δεν θα φρενάρει; Αργή και γρήγορη συμπίεση και επαναφορά δεν ρυθμίζεται συνήθως. Με το γραμμικό βρίσκεις τι σου ταιριάζει πιο εύκολα.
Για χώμα είναι εντελώς αλλιώς τα πράγματα φυσικά και καλύτερα θα στα πουν οι έχοντες γράψει χιλιόμετρα.

Η δική μου εμπειρία έδειξε ότι καλά ταιριασμένα γραμμικά για το βάρος της μηχανής και του τυπικού φορτίου που θέλω είναι άνετα σε όλες τις περιπτώσεις. Με σωστά διαλεγμένα ελατήρια περιορίζεις και τις μετακινήσεις του τροχού οπότε η ανάγκη για πολύ σφιχτές αποσβέσεις μειώνεται. Ακούγεται παράλογο το σφιχτό ελατήριο με σχετικά χαλαρή απόσβεση αλλά δουλεύει.

Για το πίσω νομίζω ότι δεν έχεις και πολλές επιλογές πέραν της αλλαγής με άλλο. Μήπως ταιριάζει από άλλο μοντέλο ουμφ και βάλεις κανένα με ρυθμίσεις; Το δικό σου αν θυμάμαι καλά έχει προφόρτιση και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς. Ίσως με μιά ανακατασκευή (αν γίνεται) και άλλο ελατήριο αν σου πέφτει μαλακό αυτό...

πχ http://advrider.com/forums/showthread.php?t=932600
αλλά δες και σχετικά φόρα για τα 800άρια, πχ http://www.tiger800.co.uk/index.php?board=35.0

dimmie_72
12/05/2015, 08:50
αμυρού:
οι εξηγήσεις σου και όχι μόνο εδώ, στον τρόπο σεταρίσματος, λειτουργίας των αναρτήσεων απλά... 'δεν υπάρχουν" που λένε και στο lifestyle. λαϊκές, ψαγμένες, ολοκληρωμένες.

πλην όμως:
-σωστά επιλεγμένα και σεταρισμένα δεν πρέπει νάναι μόνο τα γραμμικά αλλά και τα προοδευτικά, τουτέστιν κατασκευασμένα για τον τύπο της μηχανής για μας που δεν πειραματιζόμαστε.
-το φρενάρισμα εκείνο που αναφέρεις πιο πολύ μου κάνει σε φρενάρισμα πανικού, οπότε είτε γραμμικά είτε προοδευτικά ίδιο αποτέλεσμα θα είχε. υποτίθεται ότι γνωρίζουμε δηλ. έχουμε αποκτήσει εξοικείωση με τα φρένα της μηχανής και ενεργούμε ανάλογα.
-οι γρήγορες η αργές αποσβέσεις έχουν σχέση με το λάδι η την υδραυλική λειτουργία όπως έχεις πει και αλλού. συνήθως αυτό συνοδεύει το πακέτο προοδευτικών και έχει επιλεγεί με δοκιμές για το συγκεκριμένο τύπο της μηχανής.
-όταν παραδεχόμαστε ότι είναι καλύτερο για χώμα στα τέρατα των 300+ κιλών, τότε αυτομάτως είναι ιδανικό και για ελληνική άσφαλτο και ειδικά επαρχιακό δίκτυο.

amyroukai
12/05/2015, 09:41
:blush:
Δεν μιλάω μόνο για πανικού, ακόμα και σχετικά σβέλτα να πας, πρέπει να φρενάρεις σχετικά δυνατά. Γούστα είναι αυτά φυσικά, τρία μηχανάκια πάντως που συμβίωσα (το ένα βελτιωμένο με τα σκληρότερα που πρότεινε η Hyperpro και πιο χοντρό λάδι) δεν συνήθισα. Με το γραμμικό έχω καλύτερη αίσθηση.


Συμφωνούμε για το 1 και 3.
Το 4... Υπό προϋποθέσεις. Να το δεχτώ για 1190R ας πούμε που διαβάζω ότι με συμβατικές αναρτήσεις δουλεύει άριστα παντού. Άλλα μηχανάκια χάνουν τ'αυγά και τα καλάθια φορτωμένα (ακόμα και το 990 σε mega test δεν ενθουσίαζε με βαλίτσες και "300κιλά").


@Vkats Προοδευτικά φοράει ήδη το τίγκερ πάντως (όπως σχεδόν όλα τα μηχανάκια από κατασκευής τους) οπότε πριν κάνεις κάτι σκέψου τι θέλεις να πετύχεις με την αλλαγή. Μπορεί απλά να έχεις "κουρασμένα" λάδια.

dimmie_72
12/05/2015, 10:01
εμένα πάντως το marzocchi γραμμικά φορούσε. τώρα θες να με κάνεις να πετάξω €300 πούδωσα για τα hyperpro και να ξαναβάλω τα γραμμικά; :a37:


:lol:

amyroukai
12/05/2015, 10:04
Αν βολεύεσαι γιατί να το κάνεις; Εγώ το έκανα γιατί δεν βολεύτηκα :)

SHOOTER045
12/05/2015, 11:19
Οφ τοπικ
Αμυρου
Δώσε λίγο τα φώτα σου.
Το ΤΑ δεν έχει ρυθμίσεις μπροστά.
Πριν λίγο καιρό και αφού εκλασε η εμπρός τσιμουχα αλλαχτηκαν και οι δύο και μπήκαν καινούρια λάδια στα 52.000 χλμ.
Στο πίσω καμιά επέμβαση.
Αλλά λόγω ότι πάει σχεδόν πάντα δικαβαλο και με όλο τον εξοπλισμό, εκρινα ότι και το πίσω μαλακωσε, το έβλεπα στον δρόμο το πίσω μέρος του ήταν ότι να ναι.
Έσφιξα την προφορτιση και την επαναφορά την έβαλα πριν λίγες μέρες στο τέρμα σφιχτό / γρήγορο.
Η σταθερότητα έχει βελτιωθεί κατά πολύ όπως και το μπασιμο στις στροφές.
Αλλά έχω την αίσθηση ότι χάνω το πίσω φρένο, δεν σταματάει όπως πριν.
Τις πταίει?
Να κατεβάσω / μαλακώσω επαναφορά?
Δεν είναι με κλικ, 3,5 στροφές από τέρμα μαλακό.
Α και τα λάστιχα μου δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά επειδή δεν έχουν τα απαιτουμενα χλμ δεν μπορώ να τα αλλάξω.
Πριν σφιξω την ανάρτηση ήταν δράμα κυριως στις στροφές, τώρα βελτιώθηκε αισθητά αλλά προέκυψε αυτό με το φρένο.
Για πες....

spyrakos35
12/05/2015, 11:21
Οφ τοπικ
Αμυρου
Δώσε λίγο τα φώτα σου.
Το ΤΑ δεν έχει ρυθμίσεις μπροστά.
Πριν λίγο καιρό και αφού εκλασε η εμπρός τσιμουχα αλλαχτηκαν και οι δύο και μπήκαν καινούρια λάδια στα 52.000 χλμ.
Στο πίσω καμιά επέμβαση.
Αλλά λόγω ότι πάει σχεδόν πάντα δικαβαλο και με όλο τον εξοπλισμό, εκρινα ότι και το πίσω μαλακωσε, το έβλεπα στον δρόμο το πίσω μέρος του ήταν ότι να ναι.
Έσφιξα την προφορτιση και την επαναφορά την έβαλα πριν λίγες μέρες στο τέρμα σφιχτό / γρήγορο.
Η σταθερότητα έχει βελτιωθεί κατά πολύ όπως και το μπασιμο στις στροφές.
Αλλά έχω την αίσθηση ότι χάνω το πίσω φρένο, δεν σταματάει όπως πριν.
Τις πταίει?
Να κατεβάσω / μαλακώσω επαναφορά?
Δεν είναι με κλικ, 3,5 στροφές από τέρμα μαλακό.
Α και τα λάστιχα μου δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά επειδή δεν έχουν τα απαιτουμενα χλμ δεν μπορώ να τα αλλάξω.
Πριν σφιξω την ανάρτηση ήταν δράμα κυριως στις στροφές, τώρα βελτιώθηκε αισθητά αλλά προέκυψε αυτό με το φρένο.
Για πες....


τέρμα σφιχτό είναι αργό

SHOOTER045
12/05/2015, 11:25
Σπύρο οι ενδείξεις είναι S-H
Το έβαλα στο Η στο τέρμα

spyrakos35
12/05/2015, 11:37
Σπύρο οι ενδείξεις είναι S-H
Το έβαλα στο Η στο τέρμα

Αργο ειναι αυτο

FotisFz1
12/05/2015, 11:40
τερμα Η ειναι τερμα αργο
οταν συμπιεστει δηλαδη το ελατηριο
θα επιστρεψει στην αρχικη του κατασταση
οσο πιο αργα του επιτρεψει το λαδι μεσα στο αμορτισερ

OldMan
12/05/2015, 12:23
Άκρως ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω...:smokin:



(για τα παρακατω, δεν ορκίζομαι..);)

amyroukai
12/05/2015, 12:30
Χάνεις το πίσω φρένο; ..... δεν το "πιάνω". Ίσως αν το έχεις παρακάνει με την επαναφορά να μην ανταποκρίνεται ο τροχός όσο γρήγορα "πρέπει" και να μην έχει σωστή επαφή με το δρόμο; Με την προφόρτιση καλά έκανες αλλά δοκίμασε να ανοίγεις σταδιακά την επαναφορά.

Κάτσε έχω έναν βίδεο από το αμερικανάκι που έκανε και το σέρβις http://www.motorcyclistonline.com/suspension-tech-how-to-dial-your-rebound-damping-mc-garage-video

dimmie_72
12/05/2015, 12:31
το Soft-Hard είναι προφόρτιση ;)
από αλλού ρυθμίζεται η απόσβεση :)

Αυξάνοντας την προφόρτιση, είναι απαραίτητο να αυξήσεις και την απόσβεση επαναφοράς για την αποφυγή ξαφνικών τιναγμάτων κατά την οδήγηση. Μήπως αυτό σου συμβαίνει πίσω και δεν έχεις φρένο;

SHOOTER045
12/05/2015, 14:02
Dimie
Το αμορτισέρ του ΤΑ δεν έχει σκάλες προφορτισης ελατηριου.
Ρυθμίζεται παραδοσιακά από τα δύο δαχτυλίδια ( νομιζω)
Η βίδα στον ρυθμιστή είναι για επαναφορά ( πάλι νομιζω)
Edit
Από αναρτήσεις δεν ξέρω σχεδόν τίποτα( για να προλάβω κάποιους)
Διαβαζα αλλά δεν ήξερα ούτε ξέρω ακριβώς τι δουλειά κάνει το κάθε τί, το sag μου φαίνεται κινέζικο.
Τα προηγούμενα χρόνια εκεί πού ήμουν είχα γνωστούς / φίλους, συνεργεία που πήγαινα τούς έλεγα τι θέλω, πώς οδηγάω και μου το φτιαχνανε.
Εδώ δεν παίζει
Σορυ ε?

THEOD
12/05/2015, 17:46
Dimie
Το αμορτισέρ του ΤΑ δεν έχει σκάλες προφορτισης ελατηριου.
Ρυθμίζεται παραδοσιακά από τα δύο δαχτυλίδια ( νομιζω)
Η βίδα στον ρυθμιστή είναι για επαναφορά ( πάλι νομιζω)


Σωστά...

Όσο για τα προοδευτικά μπροστινά ελατήρια...
Παπάρια μάντολες. 'Ενα σετάκι από απλά γραμμικά ελατήρια σωστά υπολογισμένης σκληρότητας για το μηχανάκι, τον αναβάτη και την χρήση που προορίζονται και φτιαγμένα από καλά υλικό ώστε να διατηρουν τα χαρακτηριστικά τους στον χρόνο είναι αυτό που χρειάζονται τα μηχανάκια. 'Ολα τα άλλα είναι μάρκετινγκ και να αγαπιόμαστε...

DrBig
12/05/2015, 18:59
Σωστά...

Όσο για τα προοδευτικά μπροστινά ελατήρια...
Παπάρια μάντολες. 'Ενα σετάκι από απλά γραμμικά ελατήρια σωστά υπολογισμένης σκληρότητας για το μηχανάκι, τον αναβάτη και την χρήση που προορίζονται και φτιαγμένα από καλά υλικό ώστε να διατηρουν τα χαρακτηριστικά τους στον χρόνο είναι αυτό που χρειάζονται τα μηχανάκια. 'Ολα τα άλλα είναι μάρκετινγκ και να αγαπιόμαστε...

Επετρεψε μου να διαφωνησω. Αυτο που χρειαζονται ολα τα μηχανακια ειναι σωστος συνδυασμος σκληροτητας ελατηριου και βαλβινγκ. Το να αλλαξεις απλα τα ελατηρια για το βαρος και την χρηση σου, το πιθανοτερο ειναι να προκαλεσει υδραυλικο χαος, ειδικα σε αναρτησεις με μικρα περιθωρια ρυθμισης.

SHOOTER045
12/05/2015, 19:10
Όταν άλλαξα τσιμουχες εμπρός μου είπε ο μάστορας ( αν και δεν χρειαζόταν) ότι θα χρειαστεί ελατήρια, δαχτυλίδια κλπ.
Δυστυχώς όμως δεν παίζει τέτοιο σενάριο πλέον.
Οπότε προσπαθώ να το φέρω όπως και όσο μπορώ

daz
12/05/2015, 21:09
το Soft-Hard είναι προφόρτιση ;)
από αλλού ρυθμίζεται η απόσβεση :)

Αυξάνοντας την προφόρτιση, είναι απαραίτητο να αυξήσεις και την απόσβεση επαναφοράς για την αποφυγή ξαφνικών τιναγμάτων κατά την οδήγηση. Μήπως αυτό σου συμβαίνει πίσω και δεν έχεις φρένο;

Αυτό χρειάζεται να το κάνεις μόνο αλλάζοντας ελατήρια με πιο σκληρά, όχι προφορτίζοντας το υπάρχον ελατήριο.

amyroukai
12/05/2015, 21:30
Αυτό χρειάζεται να το κάνεις μόνο αλλάζοντας ελατήρια με πιο σκληρά, όχι προφορτίζοντας το υπάρχον ελατήριο.

Φιλαράκ είπες λιγάκ κοτσάν, όταν έχεις έναν άνθρωπα επάνω θέλεις να "φρενάρεις" ας πούμε 80 κιλά, όταν έχεις δύο θέλεις να "φρενάρεις" 160 (δεν βάζω ανθρώπους στα δικά μου κιλά γιατί ξεπερνάς το ωφέλιμο φορτίο της μοτοσικλέτας). Οπότε καλώς σφίγγεις την επαναφορά. Μεγαλύτερη ταλαντούμενη μάζα μεγαλύτερη αδράνεια μεγαλύτερη ανάγκη για απόσβεση. Ή έτσι μΕ φαίνεται και μπορεί να την είπα εγώ :)

dimmie_72
12/05/2015, 22:05
Ή έτσι μΕ φαίνεται και μπορεί να την είπα εγώ :)

σωστά μιλάς, το λεν και τα συγγράμματα... :)

daz
12/05/2015, 23:24
Φιλαράκ είπες λιγάκ κοτσάν, όταν έχεις έναν άνθρωπα επάνω θέλεις να "φρενάρεις" ας πούμε 80 κιλά, όταν έχεις δύο θέλεις να "φρενάρεις" 160 (δεν βάζω ανθρώπους στα δικά μου κιλά γιατί ξεπερνάς το ωφέλιμο φορτίο της μοτοσικλέτας). Οπότε καλώς σφίγγεις την επαναφορά. Μεγαλύτερη ταλαντούμενη μάζα μεγαλύτερη αδράνεια μεγαλύτερη ανάγκη για απόσβεση. Ή έτσι μΕ φαίνεται και μπορεί να την είπα εγώ :)

Σωστά τα λες. (με φαίνεται)
Το ίδιο ισχύει και για την συμπίεση.

Είχα στο μυαλό μου διόρθωση μια λανθασμένης τιμής sag (λόγο κλασμένου ελατηρίου) με τις αποσβέσεις να ήταν ρυθμισμένες στο επιθυμητό επίπεδο, αλλά δεν το έκανα ξεκάραρο.

Η μηχανή είχε μαλακώσει γιατί το ελατήριο του ΤΑ έκλασε.
Το αμορτισέρ sagαρε.
Άλλαξε και η γεωμετρία και το μπροστινό ήταν ελαφρύ στις στροφές.
Έβαλε τέρμα την προφόρτιση και το sag διορθώθηκε.
Η γεωμετρία ήρθε στα ίσια της η ευστάθεια στις στροφές διορθώθηκε (είπε ότι μπαίνει καλύτερα).

Χάνει το πίσω στα φρένα διότι δεν έπρεπε να πειράξει την επαναφορά σε κλασμένο ελατήριο ή επειδή το παράκανε με την προφόρτιση.

SHOOTER045
12/05/2015, 23:35
Την προφορτιση δεν την έσφιξα τέρμα
τρεις στροφές μόνο.
Δηλαδή να μαλακωσω λίγο την επαναφορά μού?

daz
12/05/2015, 23:39
Την προφορτιση δεν την έσφιξα τέρμα
τρεις στροφές μόνο.
Δηλαδή να μαλακωσω λίγο την επαναφορά μού?

Τώρα σοβαρά, θα ακούσεις εμένα? :lol:

Ναι ρε αν σου την είχε ρυθμίσει άλλος τη μηχανή για χρήση με δύο άτομα και σου άρεσε όπως ήταν, μόνο την προφόρτηση ήθελε για να τη φέρεις στα ίσια της.

daz
12/05/2015, 23:48
Όταν πέφτουμε στα φρένα όλοι ξέρουμε τι θέλει να κάνει το πίσω μέρος της μηχανής. Αν η επαναφορά είναι πολύ αργή πρέπει να την κάνεις πιο γρήγορη για να βάζει τον τροχό στο έδαφος.
Εσύ την έσφιξες (την έκανες πιο αργή) όταν προφόρτισες ενώ δεν ήθελε. Όσο σφίξιμο ήθελε (για χρήση με δύο άτομα) της το είχε δώσει αυτός που στο ρύθμισε την πρώτη φορά.

SHOOTER045
13/05/2015, 00:30
Κοίτα
Στο συνεργείο που είχα πάει και μας φτιάχνει τα μηχανάκια τού είπα την εύλογη απορία μού.
Μπροστά αλλάξαμε λάδια τσιμουχες οκ.
Το μηχανάκι πάει συνέχεια πλήρη φόρτο κλπ + του ότι δεν το νιώθω καλά το πίσω μέρος του.
Έσφιξε το ελατήριο.
Επαναφορά δεν πείραξε, ήταν στην στάνταρ ρύθμιση.
Τελευταία είχα παρατηρήσει ότι το πίσω μέρος του ψάρευε στα, φρένα υπό κλίση υπό επιτάχυνση σε κλίση ( κυρίως) και γενικά είχα ασαφεια πίσω.
Πήρα εργαλεία και την βίδα s/ h την πήγα τέρμα στο Η.
Βελτιώθηκε κατά πολύ το κράτημα, αλλά δεν ένιωθα να σταματάει το πίσω φρένο.
Αύριο θα το γυρίσω μια ολόκληρη στροφή προς το s και θα δω

stefanos
13/05/2015, 01:01
Πήρα εργαλεία και την βίδα s/ h την πήγα τέρμα στο Η.
Βελτιώθηκε κατά πολύ το κράτημα, αλλά δεν ένιωθα να σταματάει το πίσω φρένο.
Αύριο θα το γυρίσω μια ολόκληρη στροφή προς το s και θα δω

Αν αυτή η βίδα είναι στο πάνω μέρος και έχει και δοχείο αζώτου εκεί κοντά είναι η απόσβεση συμπίεσης.

daz
13/05/2015, 01:16
Το έσβησα για να μη σε μπερδέψω επειδή ακόμα δεν ξέρουμε τι κάνει η βίδα s/h.

Μήτσο μας έμπλεξες.

Τελικά το s-h ρυθμίζει την προφόρτηση ή την επαναφορά?


Μήτσο..

Το sag είναι πόσο κάθεται η μηχανή και ρυθμίζεται από την προφόρτηση του ελατηρίου.
Η απόσβεση επαναφοράς είναι πόσο γρήγορα επανέρχεται το αμορτισέρ όταν συμπιεστεί.
Η απόσβεση συμπίεσης πόσο γρήγορα συμπιέζεται όταν χτυπήσει σε μια ανωμαλία ή πέσεις στα φρένα (για το μπροστινό).

Ο μάστορας προφόρτησε το ελατήριο για να είναι σωστό το sag (να μη κάθεται πολύ η μηχανή) όταν είστε δύο άτομα επάνω.

Με τον καιρό το αμορτισέρ "έπεσε" η μηχανή "έκατσε" η γεωμετρία άλλαξε, έπεσε περισσότερο βάρος πίσω. Το τιμόνι ελάφρυνε και σου "ψάρευε" στο άνοιγμα του γκαζιού και ήταν ασταθή στις στροφές.

Αν η βίδα s/h ρυθμίζει την προφόρτηση...

εσύ προφανώς το προφόρτησες κι άλλο διορθώνοντας το sag και κάνοντας το μηχανάκι πιο σταθερό.

Αν η βίδα s/h ρυθμίζει την προφόρτηση και χάνεις το πίσω μέρος στα φρένα με το παραμικρό, το παράκανες με την προφόρτηση του πίσω. (είτε χαλαρώνεις είτε προφορτίζεις και λίγο το εμπρός).

Αν η βίδα s/h ρυθμίζει την επαναφορά και χάνεις το πίσω τότε το έχεις κάνει πολύ αργό και όταν πατάς φρένο αργεί να "αποσυμπιεστεί" το πίσω αμορτισέρ. Επαναφέρεις στην αρχικη θέση ρυθμίζεις το sag και δοκιμάζεις την επαναφορά ένα ένα κλικ.

Η καλύτερη ρύθμιση στις αποσβέσεις γίνεται με ένα άτομο και τα sag ρυθμισμένα στο βάρος του. Μετά ρυθμίζεις sag για δύο και σφίγγεις ελάχιστα τις αποσβέσεις (το κάθε αμορτισέρ "ακούει" διαφορετικά τα κλικ)

Η απόσβεση επαναφοράς είναι πολύ αργή όταν περνάς από συνεχόμενες κοφτές ανωμαλίες και το πίσω μέρος "κάθεται". Δλδ το αμορτισέρ χυτπάει στην επόμενη ανωμαλία και συμπιέζεται ακόμα περισσότερο πριν επανέλθει απ' το χτύπημα που έφαγε στην προηγούμενη.
Πολύ γρήγορη είναι όταν χοροπηδάει σαν κατσίκι.

Ρε σεις ξέρει κανένας αν αυτό το μπ@λο έχει υδραβλική προφόρτηση και αν έχει απόσβεση επαναφοράς για να συνεννοηθούμε?

SHOOTER045
13/05/2015, 01:21
Αυτό adjustable compression dumbing
Αναφέρει για την πίσω ανάρτηση

stefanos
13/05/2015, 01:30
Αυτό adjustable compression dumbing
Αναφέρει για την πίσω ανάρτηση

"Ρυθμιζόμενη απόσβεση συμπίεσης"

daz
13/05/2015, 02:05
Μήτσο πάω να βρω τη μπάλα κι έρχομαι!

:lol:

Μωρέ μλκ τι γυρίζεις βίδες που δεν ξέρεις τι κάνουν?
Θα μας χέσει ο oldman αυριο το πρωί. :lol:

DrBig
13/05/2015, 07:23
Φιλαράκ είπες λιγάκ κοτσάν, όταν έχεις έναν άνθρωπα επάνω θέλεις να "φρενάρεις" ας πούμε 80 κιλά, όταν έχεις δύο θέλεις να "φρενάρεις" 160 (δεν βάζω ανθρώπους στα δικά μου κιλά γιατί ξεπερνάς το ωφέλιμο φορτίο της μοτοσικλέτας). Οπότε καλώς σφίγγεις την επαναφορά. Μεγαλύτερη ταλαντούμενη μάζα μεγαλύτερη αδράνεια μεγαλύτερη ανάγκη για απόσβεση. Ή έτσι μΕ φαίνεται και μπορεί να την είπα εγώ :)

Και ομως....οταν εχεις μεγαλυτερο βαρος χρειαζεσαι κατα κανονα να χαλαρωσεις την επαναφορα. Μεγαλυτερη ταλαντουμενη μαζα (με το ιδιο ελατηριο) σημαινει χαμηλοτερη συχνοτητα ταλαντωσης, αρα απαιτειται και και πιο χαλαρη αποσβεση επαναφορας. Για μεγαλυτερο βαρος πρεπει να σφιξεις την αποσβεση συμπιεσης. Στα πηρουνια τωρα, επειδη κατα την συμπιεση (στην περιπτωση μεγαλων συμπιεσεων) αυξανεται και η σταθερα των ελαστικων δυναμεων (λογω συνεισφορας του αερα στα καλαμια), πρεπει κατα κανονα να αυξησουμε και την αποσβεση επαναφορας.

Στις περισσοτερες αναρτησεις και ειδικα τις φτηνιαρικες, το βιδακι αποσβεσης επαναφορας επιρεαζει και την αποσβεση συμπιεσης, οποτε μιας και δεν υπαρχει ανεξαρτητη ρυθμιση συμπιεσης, αναγκαστικα σφιγγουμε και την επαναφορα.

Αλλαζοντας ελατηρια και βαζοντας πιο σκληρα, χρειαζομαστε παντα περισσοτερη αποσβεση επαναφορας ωστε να ανταπεξερχεται η αναρτηση στις μεγαλυτερες συχνοτητες ταλαντωσης.
Κατα κανονα χρειαζομαστε και περισσοτερη αποσβεση συμπιεσης, ωστε να ερθει στα ισια η αναλογια υδραυλικων δυναμεων και δυναμεων ελατηριου κατα την συμπιεση. Αυτο ποτε δεν θα το πετυχουμε ακριβως χωρις ρεβαλβινγκ διοτι η βιδα αποσβεσης συμπιεσης δεν επιρεαζει το τροπο που δουλευουν οι ροδελες στο φυσιγγιο.

Γενικα στην γαματη αναρτηση ολο το θεμα ειναι τι συμβαινει στο κυκλωμα συμπιεσης, εκει ειναι ολα τα λεφτα. Η επαναφορα ειναι το ευκολο της υποθεσης.

amyroukai
13/05/2015, 07:55
Ωραίος, μάθαμε και κάτι...

Να υποθέσω ότι το βιδάκι που πείραξε ο πυροβολητής για την συμπίεση, επηρεάζει και την επαναφορά όπως κάνουν τα ανάποδα λειτουργούντα ξαδέρφια του;


Πάντως μήτσε αν ανοίγει το αμορτισέρ και δεν βαριέσαι να ασχοληθείς με το υπηρεσιακό, σε μηχανουργείο μπορείς να φτιάξεις ελατήριο. Φοράω τέτοιο φτιαχτό τα τελευταία 40κάτι χιλιάδες, μιά χαρά ως τώρα και στο 1/5 του κόστους των επώνυμων.

SHOOTER045
13/05/2015, 09:29
Το ανέφερα ποίο πίσω.
Από ρύθμιση ανάρτησης ξέρω τα βασικά.
Στην Θεσσαλονίκη πήγαινα σε συνεργεία τους έλεγα τι θέλω και μού το φτιάχνανε.
Ρυθμίσεις, revalving κλπ.
Πολλές φορές πλήρωσα από την τσέπη μού τέτοιες εργασίες, ελατήρια κλπ
Π.χ στο tdm έκανα ότι και στο ι.χ που είχα.
Στα παλιά gsx μετά τις 40.000 χλμ τα μηχανάκια πήγαιναν συνεργείο για αλλαγή ελατηρίων,revalving κλπ.
Πλέον φράγκα δεν παίζουν και διαβάζοντας από εδώ και ρωτώντας, προσπαθώ να το φέρω στον ίσιο δρόμο.
Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.
BTW
Δεν έχει κλικ η βίδα, μετράω στροφές, και το κουφό είναι ότι εκεί που έχει ένα σημάδι, η βίδα τερματίζει μετά από το σημάδι.
Στο έτερο ΤΑ το σημάδι είναι στα αριστερά, στο δικό μού στα δεξιά!!!!
HONDA ρπσμ

OldMan
13/05/2015, 13:32
το Soft-Hard είναι προφόρτιση ;)
από αλλού ρυθμίζεται η απόσβεση :)
Θα συμφωνουσα πληρως μαζί σου αν με την προφόρτιση ρυθμιζόταν η σκληρότητα του ελατηρίου..

Τουτου δοθεντος, μην πειραζετε κουμπακια και βιδουλες μην την πατησετε σαν αυτόν που ξεβιδωσε την βιδα στον αφαλό του...;)

SHOOTER045
13/05/2015, 14:00
Για δώσε περισσότερο φως.
Πάντως με μια στροφή προς το S ,άγγιξα την τελειότητα

amyroukai
13/05/2015, 14:12
Στα παλιά gsx μετά τις 40.000 χλμ τα μηχανάκια πήγαιναν συνεργείο για αλλαγή ελατηρίων,revalving κλπ.

Δηλαδή στον πιάνανε κανονικά και χωρίς λόγο, σιγά μην πάθαιναν κάτι τα ελατήρια σε τόσο λίγα χιλιόμετρα, δεν συζητώ καν για τις βαλβίδες στα κάρτριτζ...

SHOOTER045
13/05/2015, 14:25
Πάντως το μηχανάκι πήγαινε ποίο καλά από καινούριο

sapila racing
13/05/2015, 15:24
Δηλαδή στον πιάνανε κανονικά και χωρίς λόγο, σιγά μην πάθαιναν κάτι τα ελατήρια σε τόσο λίγα χιλιόμετρα, δεν συζητώ καν για τις βαλβίδες στα κάρτριτζ...

Δεν έχεις υπολογίσει το εξτρα βάρος των αστυνομικών μοτοσυκλετών και βγαζεις λαθος συμπέρασμα.
Σαφως με σκληρότερα ελατήρι ακαι revalving θα βελτιώνονταν, εδω βελτιώνονται οι κανονικές μοτο που σε αυτην την κατηγορία ειναι συνηθως σουμιέδες .

Βαλε στο bandit σου μια φαιριγκάρα να, σειρήνες ασυρματο, κλπ κλπ ( ολα αυτα είναι μπροστά, εχει κι αλλα πίσω) και μετα πήγαινε κανεις και καταδίωξη να σε δω! ;)

sapila racing
13/05/2015, 15:25
Πάντως το μηχανάκι πήγαινε ποίο καλά από καινούριο

Φυσικό ειναι, αφού απο μαμα ηταν χαλι. Τα θυμαμαι πως κουναγανε σαν βαρκες αυτα τα GSX στο ανοιγμα του γκαζιού.

daz
13/05/2015, 18:30
Δηλαδή στον πιάνανε κανονικά και χωρίς λόγο, σιγά μην πάθαιναν κάτι τα ελατήρια σε τόσο λίγα χιλιόμετρα, δεν συζητώ καν για τις βαλβίδες στα κάρτριτζ...

Το δικό μου έκλασε στα 20.000

DrBig
13/05/2015, 18:32
Το δικό μου έκλασε στα 20.000

Απο που συναγεται οτι αυτο που τα εκλασε ηταν το ελατηριο?

amyroukai
13/05/2015, 18:37
Το δικό μου έκλασε στα 20.000

Είχε φάει ροβύθια;

το πότε χάλασε η τσιμούχα του ή κουράστηκαν τα λάδια δεν είναι ταυτόσημο με την πλαστική παραμόρφωση του ελατηρίου. Όταν το έβγαλες, το μέτρησες και ήταν εκτός ορίων;

dimmie_72
13/05/2015, 18:39
Τουτου δοθεντος

αααααααχχχ...... :hug::sweat::heartpound::flowers:

η "όταν η γλαφυρότητα του λόγου μπορεί να κάνει ένα απλό αμορτισέρ να μετατρέπεται σε όργανο του έρωτα".

stefanos
13/05/2015, 19:22
Πάντως το μηχανάκι πήγαινε ποίο καλά από καινούριο

Με λίγο λαδάκι λίγο άζωτο και καμιά τσιμουχίτσα γίνονται θαύματα.:)

daz
13/05/2015, 20:44
Απο που συναγεται οτι αυτο που τα εκλασε ηταν το ελατηριο?

Απ' τα sag.
Αρχικά μπορούσα να ρυθμίσω το στατικό χωρίς το δυναμικό να είναι (πολύ) λάθος.
Μετά το δυναμικό έγινε χωνί. Προφόρτιζα και χάλαγε το στατικό.
Μετά ακουμπούσα κάτω με τα γόνατα.
Τώρα παίζει να έχω πιο χαμηλό χτζ ακόμα και απ' τα χαμηλωμένα με dog bones. (προφόρτιση στο τέρμα)


Είχε φάει ροβύθια;

το πότε χάλασε η τσιμούχα του ή κουράστηκαν τα λάδια δεν είναι ταυτόσημο με την πλαστική παραμόρφωση του ελατηρίου. Όταν το έβγαλες, το μέτρησες και ήταν εκτός ορίων;

Όχι φασόλες! :D

Δεν το έβγαλα καρντιά μου. Ακόμα στη θέση του είναι!
Η τσιμούχα δεν έχει χαλάσει ακόμα.

Όταν κουράζονται τα λάδια χαλάει και το sag?

DrBig
13/05/2015, 20:51
Απ' τα sag.
Αρχικά μπορούσα να ρυθμίσω το στατικό χωρίς το δυναμικό να είναι (πολύ) λάθος.
Μετά το δυναμικό έγινε χωνί. Προφόρτιζα και χάλαγε το στατικό.
Μετά ακουμπούσα κάτω με τα γόνατα.
Τώρα παίζει να έχω πιο χαμηλό χτζ ακόμα και απ' τα χαμηλωμένα με dog bones. (προφόρτιση στο τέρμα)


Το αζωτο στις αναρτησεις υποβοηθαει το ελατηριο, οποτε αν εχει αποδρασει μπορει να σε κανει να πιστευεις πως τα εκλασε το ελατηριο. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει πως δεν τα εκλασε το ελατηριο. Μου φαινεται παντως παραξενο να τα κλανει ενα ελατηριο τοσο γρηγορα. Δεν μου τυχε ποτε να τα κλανει ενα ελατηριο για να ειμαι ειλικρινης.

Σιγουρος οτι τα εκλασε ο ελατηριο μπορεις να εισαι μονο αν βαλεις καινουργιο ιδιας σκληροτητας και δεις διαφορα. Αν δεις, τοτε ναι, τα εκλασε το ελατηριο. Αν δεν δεις, τοτε τα εκλασε το αζωτο.

daz
13/05/2015, 20:55
Και ομως....οταν εχεις μεγαλυτερο βαρος χρειαζεσαι κατα κανονα να χαλαρωσεις την επαναφορα. Μεγαλυτερη ταλαντουμενη μαζα (με το ιδιο ελατηριο) σημαινει χαμηλοτερη συχνοτητα ταλαντωσης, αρα απαιτειται και και πιο χαλαρη αποσβεση επαναφορας. Για μεγαλυτερο βαρος πρεπει να σφιξεις την αποσβεση συμπιεσης. Στα πηρουνια τωρα, επειδη κατα την συμπιεση (στην περιπτωση μεγαλων συμπιεσεων) αυξανεται και η σταθερα των ελαστικων δυναμεων (λογω συνεισφορας του αερα στα καλαμια), πρεπει κατα κανονα να αυξησουμε και την αποσβεση επαναφορας.



Δλδ όταν προφορτίζουμε πίσω σφίγγουμε την συμπίεση και χαλαρώνουμε την επαναφρά ενώ μπροστά σφίγγουμε και τις δύο αποσβέσεις?

daz
13/05/2015, 21:00
Το αζωτο στις αναρτησεις υποβοηθαει το ελατηριο, οποτε αν εχει αποδρασει μπορει να σε κανει να πιστευεις πως τα εκλασε το ελατηριο. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει πως δεν τα εκλασε το ελατηριο. Μου φαινεται παντως παραξενο να τα κλανει ενα ελατηριο τοσο γρηγορα. Δεν μου τυχε ποτε να τα κλανει ενα ελατηριο για να ειμαι ειλικρινης.

Σιγουρος οτι τα εκλασε ο ελατηριο μπορεις να εισαι μονο αν βαλεις καινουργιο ιδιας σκληροτητας και δεις διαφορα. Αν δεις, τοτε ναι, τα εκλασε το ελατηριο. Αν δεν δεις, τοτε τα εκλασε το αζωτο.

Οκ. :beer:

Αν το βγάλω και μετρήσω το μήκος του όπως κάνουμε με τα ελατήρια του συμπλέκτη? (απαιτείται το μήκος να αναφέρεται στο σερβις μανουαλ)

amyroukai
13/05/2015, 21:02
και πισω και μπρος για τα ελατηρια εχει ορια μηκους, αν εισαι πιο κατω λεει replace.

DrBig
13/05/2015, 21:10
Δλδ όταν προφορτίζουμε πίσω σφίγγουμε την συμπίεση και χαλαρώνουμε την επαναφρά ενώ μπροστά σφίγγουμε και τις δύο αποσβέσεις?

Οταν προφορτιζουμε λογω αυξησης βαρους (ειτε μπρος ειτε πισω) πρεπει οπωσδηποτα να σφιξουμε αποσβεση συμπιεσης.
Επειδη ομως το βιδακι αποσβεσης συμπιεσης δεν εχει επιδραση στο shim stack (που ειναι η αργη τοιαυτη και το βασικο μεσο ελεγχου της αποσβεσης συμπιεσης), παρα μονο στην γληγορη (γιαλατζι) συμπιεση, αναγκαστικα σφιγγουμε λιγο και αποσβεση επαναφορας (η την αφηνουμε ιδια) ωστε να εχουμε ενα πιο δεμενο συνολακι. Ολα εξαρτωνται απο την εκαστοτε αναρτηση.

Μαλιστα δεν επεται καν οτι πρεπει σε ολες τις μηχανες να προφορτισουμε για αυξηση βαρους, εκτος κι αν το παραπανω βαρος ειναι υπερβολικα μεγαλυτερο του δικου μας. Το 1/3 σαγκ ισχυει για μονοκαβαλα, αν βαλεις μαξ βαρος και προφορτισεις παλι στο 1/3 δυναμικο σαγκ, το πιθανοτερο ειναι να τα κανεις μπαχαλο. Αν ομως εχεις ελατηριο (και βαλβιγκ) για το μαξ βαρος (που δεν εχεις ποτε γιατι θα ειναι κουτσουρο στο μονοκαβαλο), τοτε αλλαζει το πραμα.

DrBig
13/05/2015, 21:12
Οκ. :beer:

Αν το βγάλω και μετρήσω το μήκος του όπως κάνουμε με τα ελατήρια του συμπλέκτη? (απαιτείται το μήκος να αναφέρεται στο σερβις μανουαλ)

Ισως και να μη χρειαζεται να το βγαλεις αν εχεις κεντρικο σταντ και δαχτυλιο προφορτισης που ξεβιδωνει και απελευθερωνει πληρως το ελατηριο.

daz
13/05/2015, 21:30
Thanks doc :beer:

Amyrou κάτι πρέπει να είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν ήμουν σίγουρος. :beer: