PDA

View Full Version : Ελαττωματικά φίλτρα λαδιού για LC8



gefr
12/05/2015, 07:53
Κυκλοφορεί παρτίδα ελαττωματικών φίλτρων λαδιού. Υπαρχουν εναλλακτικές λύσεις σε άλλες μάρκες. Τα συμπτώματα είναι όπως με την αντλία ψυκτικού εξ αιτίας ατροφίας λαδιού. Τραχιά λειτουργία και θορυβώδης. Ενδεχομενως να αναβει και το λαμπάκι πίεσης λαδιού.

TOMASKTM
12/05/2015, 08:16
Στα γνήσια εννοείς;;;; υπάρχει τρόπος να τα ξεχωρίσουμε; (serial number κ.τ.λ)

freco
12/05/2015, 10:00
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Για πες καμιά καλή εναλλακτική.

gefr
13/05/2015, 11:43
Ο Τασούλης φέρνει τα ISON.
Στο ebay βλέπω: HiFlo , K&N , Champion , Athena

freco
13/05/2015, 13:01
Ευχαριστώ.

spyro
13/05/2015, 13:18
Στα γνήσια εννοείς;;;; υπάρχει τρόπος να τα ξεχωρίσουμε; (serial number κ.τ.λ)

+1

gefr?

gefr
13/05/2015, 15:52
Δεν γνωρίζω, αλλά μιλάμε για τα μανήσια. Δεν μου συνέβη, αλλά φοβάμαι ότι ο μόνος τρόπος θα είναι μετά την τοποθέτηση η τραχιά λειτουργία και το φωτάκι χαμηλής πίεσης λαδιού. Από ότι θυμάμαι δεν υπάρχει αριθμός παραγωγής στο φίλτρο λαδιού.

spyro
13/05/2015, 16:11
Δεν γνωρίζω, αλλά μιλάμε για τα μανήσια. Δεν μου συνέβη, αλλά φοβάμαι ότι ο μόνος τρόπος θα είναι μετά την τοποθέτηση η τραχιά λειτουργία και το φωτάκι χαμηλής πίεσης λαδιού. Από ότι θυμάμαι δεν υπάρχει αριθμός παραγωγής στο φίλτρο λαδιού.

έχεις source / λίνκ απο τη κουβέντα στας εξωτερικάς?

thunder ace
13/05/2015, 17:08
Ακομα και στα φιλτρα ειναι προβληματικα τα ΚΤΜ;

gefr
13/05/2015, 18:01
έχεις source / λίνκ απο τη κουβέντα στας εξωτερικάς?

Η πληροφορία προέκυψε εγχώρια, όταν φίλος Καστοριανός πήγε να τρελλαθεί όταν άρχισε να ακούει τραχιά λειτουργία και να βλέπει το φωτάκι πίεσης λαδιού να ανάβει, μετά από αλλαγή λαδιών. Το βρήκε αμέσως ο περιβόητος στα βόρεια μάστορας Βαγγέλης Αμανατιάδης στα Γρεβεννά. Όταν επικοινώνησα με το Στέλιο Φιλιππάκη, συνεργείο Ducati και KTM στην Αθήνα, το ήξερε το θέμα.

To #60038015000 λευκό αντικαταστάθηκε με το 613.38.015.100 πορτοκαλί από ότι λένε οι αμερικάνοι. Το θέμα είναι οτι ο παλιός κωδικός δούλευε μιά χαρά ώς πρότινος... άρα κάποια κακή παρτίδα έκανε τη ζημιά. και τώρα κάνουν αλλαγή κωδικού για να διορθώσουν το φάουλ.:nono:

να και το νήμα που άνοιξα:
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=1065032

erotisakias
15/05/2015, 08:06
Μου έτυχε εμένα. Μετά από αλλαγή λαδιών και φίλτρου, πέρασαν καμιά 500αρα χιλιόμετρα και ξαφνικά άνοιξε το λαμπάκι της πίεσης του λαδιού. Δεν το έκανε συνέχεια.. Άναβε-έσβυνε..Ο κινητήρας βασικά ακουγόταν πιο μεταλλικός. Η καδένα δεν ακουγόταν,που σημαίνει ότι ο τεντωτήρας είχε πίεση εντός τον ορίων. Ο αισθητήρας λαδιού καινούργιος,στα πλαίσια προληπτικής αλλαγής. Πήγα στη ΚΤΜ με οδική, και ξεκινήσαμε με φίλτρο μήπως παίζει κάποιο σκουπίδι καθώς και κάτι είχε πάρει το αυτί τους για κάποια ελλατωματικά φίλτρα. Ήταν και το πιο πιθανό, καθώς η μοτοσυκλέτα είχε αλλάξει πριν από 7000 χιλιόμετρα τρόμπα λαδιού, και προληπτικά και τρόμπα νερού..Εντάξει..Δεν υπήρχε αυτό που βγήκε από μέσα..Το φίλτρο είχε την εικόνα που έχει όταν έχει διαρροή το κύκλωμα νερού..Μουκιασμένο,σχεδόν πατημένο,έχοντας χάσει τη γεωμετρία του,και τα φύλλα του κολλημένα το ένα με το άλλο (5-6 φύλλα μαζί). Φυσσηξα και το ζιγκλεράκι που βρίσκεται πίσω από τη τρόμπα συμπλέκτη..Όλα καλά έπειτα..Πάντως εμένα αυτό έτυχε πέρυσι το φθινόπωρο και το θεώρησα μεμονομένο γεγονός..Αν είναι ολόκληρη παρτίδα και δεν λένε τίποτα είναι..να μην πω..Θα λαχταρίσει πολύς κόσμος ακόμα.. Υγ:πλήρωσα και το νέο φίλτρο και ένα λίτρο λάδι έξτρα.

AggelakasK
15/05/2015, 08:33
Καλημερα ..απο οτι εμαθα , απο ktm μερια (επισημα) οντως υπηρχε θεμα με συγκεκριμενη παρτιδα φιλτρων προ 4 μηνων τα οποια εχουν αποσυρθει σε μεγαλο ποσοστο απο την αγορα . Δυστυχως καποια εξακολουθουν να υπαρχουν (αγνωστος ο αριθμος) σε συνεργεια που στοκαραν . Η αναγνωριση τους δεν μπορει να γινει με sn # (τουλαχιστον ετσι υποστηριζουν ) . Σε καθε περιπτωση για οσους προβουν σε αλλαγη λαδιων καλο ειναι να παρουν φιλτρο απο τον αποκλειστικο διανομεα ,ενημερωνοντας οτι γνωριζουν το θεμα ,ωστε να εχουν τις οποιες εγγυησεις μπορουν να εχουν γυρω απο το συγκεκριμενο ανταλλακτικο.

lkol
15/05/2015, 09:30
Πάντως, ως εναλλακτική, εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα τα μεταλλικά φίλτρα της Scott που είναι πλενόμενα κ τα κρατάς για πάντα. Ειδικά αν αλλάζεις λάδια συχνά, κάνεις κ γρήγορα σχετικά απόσβεση.
Επίσης, μάλλον επειδη δεν είναι χάρτινα, έχεις την αίσθηση ότι το μοτέρ δουλεύει καλύτερα από την αρχή που είναι κρύο

DrBig
15/05/2015, 10:41
Πάντως, ως εναλλακτική, εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα τα μεταλλικά φίλτρα της Scott που είναι πλενόμενα κ τα κρατάς για πάντα. Ειδικά αν αλλάζεις λάδια συχνά, κάνεις κ γρήγορα σχετικά απόσβεση.
Επίσης, μάλλον επειδη δεν είναι χάρτινα, έχεις την αίσθηση ότι το μοτέρ δουλεύει καλύτερα από την αρχή που είναι κρύο

αυτα ομως αφ'ενος θελουν καθαρισμα με υπερηχους, αφ'ετερου δε βλεπεις τα καμωματα της τρομπας νερου.

gefr
15/05/2015, 11:21
Μομα.. Υγ:πλήρωσα και το νέο φίλτρο και ένα λίτρο λάδι έξτρα.
Για να εχουμε τα ματια μας ανοιχτά ...

lkol
15/05/2015, 11:45
Δε νομίζω ότι έχω κάνει ποτε καθάρισμα με υπέρηχο. Ούτε εγώ δηλ, ούτε το συνεργείο κ με βάση τα λεγόμενα της εταιρείας, πλένεται άκόμα κ με σαπούνι πιάτων

τώρα για την τρόμπα νερού, εγώ το έπιανα από τη θερμοκρασία που ανεβαίνει στο μοτέρ.

Πάντως τα χρησιμοποιώ εδώ κ 70k klm σε 3 διαφορετικά lc8 μοτερ κ θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους

geez996
15/05/2015, 13:54
Δε νομίζω ότι έχω κάνει ποτε καθάρισμα με υπέρηχο. Ούτε εγώ δηλ, ούτε το συνεργείο κ με βάση τα λεγόμενα της εταιρείας, πλένεται άκόμα κ με σαπούνι πιάτων

τώρα για την τρόμπα νερού, εγώ το έπιανα από τη θερμοκρασία που ανεβαίνει στο μοτέρ.

Πάντως τα χρησιμοποιώ εδώ κ 70k klm σε 3 διαφορετικά lc8 μοτερ κ θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους

Ωραιος ο Λεω...


:beer:

erotisakias
19/05/2015, 12:40
Για να εχουμε τα ματια μας ανοιχτά ...

Είναι ένα ΚΤΜ point στο οποίο τα παιδιά είναι γαμάτα, απλά ο ιδιοκτήτης έχει αυστηρή πολιτική χρώσεων στην αποθήκη και τα παντα κινούνται με χρεώσεις. Το λάδι ήταν δικό μου-όχι motorex-εξαρχής οπότε δικό μου έπρεπε να αγοράσω. Το είπα για να τονίσω το γεγονός πως η ΚΤΜ ενώ γνωρίζει δεν δίνει εντολή ανάκλησης να είναι όλοι καλυμμένοι και σωστοί. Τώρα τα εκεί μαστόρια, μου έχουν κάνει τρομερές τιμές ή και τίποτα σε αρκετές παπαρο-μικρο-χαζομάρες που βγάζει κατά καιρούς ένα 950 adventure που σέβεται τον εαυτό του και το όνομά του :lol: και είναι γενικά γαμάτα παιδιά. Και μόνο που σε αφήνουν παρεάκι την ώρα που δουλεύουν, και σου εξηγούν ακριβώς τι κάνουν και τι περιμένουν να βρουν, αρκεί.

daz
19/05/2015, 13:13
Κτμ ρε πστμ. Ακόμα και γνήσια ανταλλακτικά φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις. :cool:

:lol:

notakos600
19/05/2015, 14:46
Κτμ ρε πστμ. Ακόμα και γνήσια ανταλλακτικά φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις. :cool:

:lol:

Κλαίωωω. :moutza::bawl::bawl:

macdeath_s
19/05/2015, 16:21
παίζει και στα 1290. Δεν μου χει τύχει εμένα προσωπικά αλλά υπάρχει σχετικό βίντεο στο youtube.

TOMASKTM
24/06/2015, 09:31
Μόλις παρέλαβα το 61338015100
Το απόγευμα έχει αλλαγή με motorex power synt 10w/50,
ίδωμεν...

xtzanos
24/06/2015, 18:12
Εξουσιοδοτημένο πρότεινε το φιλτρο να κανει μπανιο σε λαδι πριν την τοποθετηση για να μην το τσαλακωνει η πιεση του λαδιου μολις παρει μπροστα.

harris_x
24/06/2015, 19:44
Εξουσιοδοτημένο πρότεινε το φιλτρο να κανει μπανιο σε λαδι πριν την τοποθετηση για να μην το τσαλακωνει η πιεση του λαδιου μολις παρει μπροστα.
:eek: εντάξει παιδιά... είπαμε... υπερβολικό μου φαίνεται....

gefr
25/06/2015, 06:44
Άν είναι ελατωματικό, τσαλακώνεται, όπως και το βρεγμένο...

xtzanos
25/06/2015, 16:46
Άν είναι ελατωματικό, τσαλακώνεται, όπως και το βρεγμένο...

To παλικαρι υποστηριζε οτι αν ειναι βρεγμενο δεν τσαλακωνεται. Η κουβεντα δεν ηταν για ελατωματικα φιλτρα, ηταν γενικα για τοποθετηση φιλτρου.

gefr
26/06/2015, 07:43
Από ότι υποψιάζομαι, "το παλικάρι" εννοούσε οτι αν το φίλτρο είναι βρεγμένο με λάδι, τότε δεν τσαλακώνεται. Αυτό αντιφάσκει με την πρακτική. Δηλαδή τόσες φορές που αντικαθιστούμε φίλτρο, χωρίς να τα κάνουμε μπάνιο σε λάδι, γιατί δεν τσαλακωνόντουσαν; το βρεγμένο με νερό χαρτί μαλακώνει και κλείνουν οι πόροι. Φράζει και το λάδι έρχεται με πίεση από την αντλία και το σπρώχνει με αποτέλεσμα να το παραμορφώνει. Εγώ τουλάχιστο μέχρι εκεί καταλαβαίνω.
Γειά χαρά.

Παρουσιάστηκε μία μαρτυρία για προβληματικά Κ&Ν φίλτρα εδώ:
http://advrider.com/forums/showpost.php?p=27078023&postcount=15

Επίσης φίλος έβαλε Champion και είχε πρόβλημα.

Πού πάει αυτός ο κόσμος...;