PDA

View Full Version : Crypton-r 115 2006 ερωτήσεις για πλαστικά, μπροστινά και καρμπιρατέρ



Cris B
12/05/2015, 14:02
Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο forum και θέλω τα φώτα σας (μιας και manual δεν παίζει) για ένα crypton r 115 που ήρθε στα χέρια μου σε άθλια κατάσταση και το μαζεύω μόνος.

1) Λοιπόν θα ήθελα (μιας και η ουρα του ηταν πολυεστέρας και φανάρι δεν έπαιζε) αν μπορεί κάποιος να μου περιγράψει τη βάση του πίσω φαναριού. Πώς πιάνει πάνω στο μηχανάκι; (Νομίζω ότι έχει πέσει κόψιμο) Αν υπάρχει και φωτογραφία τόσο το καλύτερο. Έχω πάρει και τα πλαστικά και το φανάρι αλλά κάτι δεν μου πάει καλά...

2) Τα καλάμια μπροστά είχαν φάει ένα στράβωμα και το μηχανάκι κοιτούσε αλλού. Έκανα λοιπόν την βλακεία :a31: και πήρα ένα ιμιτασιόν πιρούνι που κυκλοφορεί στο εμπόριο το οποίο όχι απλά δεν σουστάρει όπως το παλιό αλλά κατεβαίνει χαμηλά και μένει εκεί. Προσπάθησα να πάρω τις μπότες απο το παλιό αλλά λύνω πάνω (βγάζω ελατήριο λάδια) και κάτω και δεν διαχωρίζεται. Κάτι δεν κάνω σωστά. Ξεβιδώνω την κάτω βίδα αλλά δεν βγαίνει παρά γυρνά ελεύθερα.

3) Το μηχανάκι μπερδεύει χαμηλά (σε στάδιο να ανοίγω πολύ αργα το γκάζι και απλά να σβήνει) μέχρι να ζεσταθεί οπου και δουλεύει κανονικά. Το μπουζί είναι καινούριο. Ρύθμισα μείγμα, καθάρισα καρμπιρατέρ αλλά και πάλι το ίδιο.

Αυτά είναι τα προβλήματα μου, συγνώμη παιδιά αν σας κούρασα. Δώστε μου τις γνώσεις σας γιατί το πήρα οικονομικά για να μετακινούμε με οικονομία και προς το παρόν το μόνο που εχω καταφέρει είναι να ξοδεύω!!! Ευχαριστώ!

toyar
12/05/2015, 14:09
το πηρουνι που πηρες εχει ελατηρια μεσα;
δοκιμασες να βαλεις τα δικα σου;
η κατω βιδα για να λυσει θελει κοντρα απο απο πανω ή αεροκλειδο ή τουλαχιστον να ειναι το πηρουνι σε πληρη εκταση
αφου το μηχανακι δουλευει σωστα ζεστο δοκιμασε μεχρι να ζεσταθει να τραβας λιγο τσοκ

Cris B
12/05/2015, 15:01
το πηρουνι που πηρες εχει ελατηρια μεσα;
δοκιμασες να βαλεις τα δικα σου;
η κατω βιδα για να λυσει θελει κοντρα απο απο πανω ή αεροκλειδο ή τουλαχιστον να ειναι το πηρουνι σε πληρη εκταση
αφου το μηχανακι δουλευει σωστα ζεστο δοκιμασε μεχρι να ζεσταθει να τραβας λιγο τσοκ

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έλεγα να βάλω όλη την μπότα αλλά θα βάλω μόνο τα ελατήρια να δω τι κάνει. Την βίδα την κάτω την έλυσα αλλά δεν βγαίνει τελείως και τραβάω για να τα ξεχωρίσω και δεν δε πλήρη έκταση(το έχω βγάλει απο πάνω αφού λάσκαρα). Θα βάλω τα ελατήρια όπως είπες!
Με το τσόκ το πάω μέχρι να ζεσταθεί. Δεν υπάρχει άλλη λύση λές?

toyar
12/05/2015, 15:08
''αμεση απαντηση'' ειναι το μεσαιο μου ονομα:lol:
και ολα σωστα να ειναι ειναι λογικο να κανει κομπιασματα κρυο
αν ζεστο ειναι οκ μην ασχολεισαι
το πηρουνι που αγορασες προφανως δεν εχει ελατηρια και μαλλον ουτε λαδια
ξανασφιξε την κατω βιδα ανοιξε πανω και βαλε τα σωστα λαδια και τα ελατηρια για να δουλεψει

Bowleno
12/05/2015, 15:42
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145230) φωτό από το r για να πάρεις μια ιδέα για το φανάρι και την ουρά.

Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχα για 2 χρόνια και 112.000 χλμ.! σκυλί μαύρο, αν το φτιάξεις σωστά θα το έχεις μια ζωή :)

Cris B
13/05/2015, 07:40
''αμεση απαντηση'' ειναι το μεσαιο μου ονομα:lol:
και ολα σωστα να ειναι ειναι λογικο να κανει κομπιασματα κρυο
αν ζεστο ειναι οκ μην ασχολεισαι
το πηρουνι που αγορασες προφανως δεν εχει ελατηρια και μαλλον ουτε λαδια
ξανασφιξε την κατω βιδα ανοιξε πανω και βαλε τα σωστα λαδια και τα ελατηρια για να δουλεψει

Κάτι κατάλαβα για το μεσαίο σου όνομα!:p Δεν με απασχολεί λοιπόν και το ζεσταίνω και λίγο παραπάνω πριν ξεκινήσω. Τα ελατήρια τα έβαλα και έχω πάλι την ίδια συμπεριφορά... Λαδάκι μένει... ξέρεις πόσο παίρνει και τι τύπο??

Cris B
13/05/2015, 07:45
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145230) φωτό από το r για να πάρεις μια ιδέα για το φανάρι και την ουρά.

Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχα για 2 χρόνια και 112.000 χλμ.! σκυλί μαύρο, αν το φτιάξεις σωστά θα το έχεις μια ζωή :)

Κάτι τέτοιο είχα ακούσει και γιαυτό το πείρα. Απλά ήταν λίγο... Τον κακό του τον καιρό...:p Αλλα που θα πάει θα γίνει παπί!:D

toyar
13/05/2015, 12:01
αγαπητε δεν ειναι δυνατον το πηρουνι με τα ελατηρια μεσα να μενει συμιεσμενο
για τα λαδια χρειαζεσαι το manual (τυπος-ποσοτητα)

Cris B
13/05/2015, 12:50
αγαπητε δεν ειναι δυνατον το πηρουνι με τα ελατηρια μεσα να μενει συμιεσμενο
για τα λαδια χρειαζεσαι το manual (τυπος-ποσοτητα)

Κι όμως... Και πριν είχε ελατήρια απλά έβαλα τα παλιά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Είναι σαν να κολλάει το καλάμι με την τσιμούχα και δεν επανέρχεται.