PDA

View Full Version : Να βάλω χούφτες αντι για αντιβαρα?



007mastras
13/05/2015, 08:42
Καλησπέρα.
Πρέπει να βάλω αντίβαρα στο xt660r γιατί έχω χάσει το δεξί..
Σκευτόμουν αντί για αντιβαρα να βάλω χούφτες η αυτο που λέω δεν στέκει?πρέπει να μπούν τα αντίβαρα και οι χούφτες μαζί?
Πόσα λευτά να υπολογίζω για χούφτες?

ΑΑ επήσης θέλω να βάλω ένσ μπαράκι,σφουγκαράκι (πός το λένε)στο τιμόνι..αυτο για ποιο λόγο μπαίνει?εγώ θέλω να το βάλω γιατί μου αρέσει αισθητικά.

7Tolis
13/05/2015, 08:50
Αντιβαρα και χούφτες μαζί ή μόνο αντίβαρα.Μόνο χουφτες δε γίνεται.

devil's animal
13/05/2015, 09:08
ΑΑ επήσης θέλω να βάλω ένσ μπαράκι,σφουγκαράκι (πός το λένε)στο τιμόνι..αυτο για ποιο λόγο μπαίνει?εγώ θέλω να το βάλω γιατί μου αρέσει αισθητικά.


το σφουγγαρακι νομιζω το βαζουν για να μην τρωνε το τιμονι στα μουτρα καθε φορα που ανοιγουν γκαζι, λογω της τεραστιας δυναμης...

GFawkes
13/05/2015, 12:09
"Να βάλω χούφτες αντι για αντιβαρα? "

Καλυτερα βαλε ποδιά ή γαντια...

OldMan
13/05/2015, 13:20
Ντεβιλακος και GFrawkes, καντε τα κουμαντα σας...:smokin:

@007mastras: Το σφουγγαρακι μπαίνει στα χωματινα για να μην κοπανανε τον θωρακα οι αναβατες σε ασχημα σκασίματα από άλματα, κοπανηματα σε κορμούς κ.λ.π.
(αυτό ήταν χρήσιμο παλιότερα που τα τιμόνια στριβανε στα καβαλετα σε ζορικες καταστασεις - nowdays ειναι μονο για μόστρα..)

Οι χούφτες ειναι άσχετες από τα αντιβαρα (τα οποία θα πρέπει να υπαρχουν ή και τα 2 ή κανενα..)

007mastras
13/05/2015, 13:31
Κατατοπιστικότατος!
Ε αφού είναι για μόστρα να το βάλω κ εγώ..:D:D
Οπότε ξεκινάμε με τα αντίβαρα και βλέπουμε

lykourgi
13/05/2015, 17:57
Χούφτες και αντίβαρα είναι ανεξάρτητα. Μπορούν να μπουν και τα δύο ή το κάθε ένα από αυτά, χωρίς πρόβλημα.

Έχει υπόψιν ότι χωρίς τα αντίβαρα οι κραδασμοί γίνονται ενοχλητικοί σε πολύωρη χρήση (ταξίδι κλπ). Στην πόλη δεν θα καταλάβεις σοβαρή διαφορά.

Πολύ καλές (γερές) χούφτες είνα οι acerbis που πουλάει και ηγιαμάχα ως γνήσιες.

congate7
13/05/2015, 18:15
Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού? και οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?

lykourgi
13/05/2015, 18:35
Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού?

Τα αντίβαρα βοηθούν στους υψίσυχνους κραδασμούς που νιώθουμε στις υψηλές στροφές λειτουργείας του μοτέρ. Eχουν νόημα μόνο σε πολύωρη χρήση του μοτέρ σε αυτές τις στροφές, αφού σε ολιγόωρη οδήγηση αυτοί οι κραδασμοί δεν προλαβαίνουν να μας μουδιάσουν τα χέρια.


οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?

Σε εκτός δρόμου οδήγηση προστατεύουν και τα χέρια από χτυπήματα σε κλαδιά, δέντρα κλπ.
Επίσης αν βάλεις μεγάλες χούφτες προστατεύουν πολύ από τον κρύο αέρα τον χειμώνα (βλ. ορίτζιναλ χούφτες vstrom).

congate7
13/05/2015, 18:54
Τα αντίβαρα βοηθούν στους υψίσυχνους κραδασμούς που νιώθουμε στις υψηλές στροφές λειτουργείας του μοτέρ. Eχουν νόημα μόνο σε πολύωρη χρήση του μοτέρ σε αυτές τις στροφές, αφού σε ολιγόωρη οδήγηση αυτοί οι κραδασμοί δεν προλαβαίνουν να μας μουδιάσουν τα χέρια.



Σε εκτός δρόμου οδήγηση προστατεύουν και τα χέρια από χτυπήματα σε κλαδιά, δέντρα κλπ.
Επίσης αν βάλεις μεγάλες χούφτες προστατεύουν πολύ από τον κρύο αέρα τον χειμώνα (βλ. ορίτζιναλ χούφτες vstrom).

Σε ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση :beer: :beer: :beer:

@007mastras ωραίες χούφτες έχει και η zeta. Εγώ για αυτές μαζεύω λεφτά http://www.zeta-racing.com/handguard/armor_straight/index.html

007mastras
13/05/2015, 20:32
Εγώ αυτές λέω να πάρω σε μπλέ η μάυρο..
http://www.uride.gr/parts/BI.BRG

007mastras
13/05/2015, 20:34
εκανα διαδρομή 1,5 ώρα χωρίς το 1 αντίβαρο και ειλικρινά το δεξί μου χέρι που έλειπε το αντίβαρο μούδιασε για τα καλά..το αριστερό λιγότερο
Το ακτάλαβα όταν έκατσα για καφέ και πήγα να χρισιμοποιήσω το κινιτό..ο αντίχειρας όποτε ακουμπούσα την οθόνη ένιωθα λές και περπατάνε πάνω στο δάχτιλο 100 μυρμίγκια...

lykourgi
13/05/2015, 20:57
Εγώ αυτές λέω να πάρω σε μπλέ η μάυρο..
http://www.uride.gr/parts/BI.BRG

Δεν τις γνωρίζω.
Καλή τιμή έχουν. Καλύτερα όμως να τις δεις από κοντά, ώστε να εκτιμήσεις την ποιότητα του υλικού, το πάχος του κλπ, ώστε να βεβαιωθείς ότι δεν είναι 'διακοσμητικές'.



εκανα διαδρομή 1,5 ώρα χωρίς το 1 αντίβαρο και ειλικρινά το δεξί μου χέρι που έλειπε το αντίβαρο μούδιασε για τα καλά..το αριστερό λιγότερο
Το ακτάλαβα όταν έκατσα για καφέ και πήγα να χρισιμοποιήσω το κινιτό..ο αντίχειρας όποτε ακουμπούσα την οθόνη ένιωθα λές και περπατάνε πάνω στο δάχτιλο 100 μυρμίγκια...

Ακριβώς έτσι.

cityfly
14/05/2015, 21:42
Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού? και οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?
Εμένα πάντως κάποτε που έπεσα με πολύ λίγα σε μια πόρτα που άνοιξε (για να μου προσφερθεί για δώρο μάλλον) το σημάδι στη χούφτα ήταν κάπου στην ευθεία από το μικρό μου δάχτυλο. Οπότε οι σοβαρές χούφτες κάνουν για διάφορα.

OldMan
15/05/2015, 13:29
Ο κλειστες χουφτες προστατευουν στα ζορικα μονο "ξώφαλτσα"...
(αν ειναι να κοπανησεις ασχημα στην άκρη ουσιαστικα μετατοπίζουν προς τα μεσα το τιμονι και ψιλοκαθαρίζεις..)

Οι κλειστες με αλουμινενια μπάρα προφανως και κανουν καλυτερη και αποτελεσματικότερη δουλεια αλλα πρακτικα ΜΟΝΟ στο χώμα..
(χωρια που αν εμφανιστούν τπτ TDM και λοιπα χαροκαμενα μηχανακια με μπαρα+χουφτες θα πεσει πολύ κραξιμο..)

Οι ανοιχτες προσφερονται για open mind αναβατες...

congate7
18/05/2015, 12:54
Ο κλειστες χουφτες προστατευουν στα ζορικα μονο "ξώφαλτσα"...
(αν ειναι να κοπανησεις ασχημα στην άκρη ουσιαστικα μετατοπίζουν προς τα μεσα το τιμονι και ψιλοκαθαρίζεις..)

Οι κλειστες με αλουμινενια μπάρα προφανως και κανουν καλυτερη και αποτελεσματικότερη δουλεια αλλα πρακτικα ΜΟΝΟ στο χώμα..
(χωρια που αν εμφανιστούν τπτ TDM και λοιπα χαροκαμενα μηχανακια με μπαρα+χουφτες θα πεσει πολύ κραξιμο..)

Οι ανοιχτες προσφερονται για open mind αναβατες...

Τώρα αν σου πω δεν κατάλαβα τι εννοείς... :sick:

bruno
18/05/2015, 19:32
Οι κλειστες χουφτες,σε μια πτωση,θα "σωσουν" τις μανετες.

007mastras
19/05/2015, 10:10
Εχθές πήρα τήλ ένα κατάστημα το οποίο έχει και e-shop με αντίβαρα χουφτες και γενικά αξεσουάρ μοτοσυκλέτας,
Ο τυπος μου έλεγε και επέμενε οτι ''η χούφτες θα βάλω ή αντίβαρα'' και τα 2 μαζί δέν γίνετε έλεγε..
wtf

lykourgi
19/05/2015, 11:36
επέμενε οτι ''η χούφτες θα βάλω ή αντίβαρα'' και τα 2 μαζί δέν γίνετε έλεγε..
wtf

Λάθος.
Αν προλάβω το απόγευμα θα ανεβάσω μία φωτογραφία από το δικό μου, που έχει και τα δύο, για να καταλάβεις.
Και για να είμαστε ακριβείς, μιλάω για τα γνήσια αντίβαρα και τις χούφτες της γιαμάχα (acerbis).

Προκειμένου για aftermarket, δεν γνωρίζω.

daz
19/05/2015, 12:27
Υπάρχουν τόσες επιλογές εκεί έξω που πλέον δεν κοιτάμε πως να λύσουμε το πρόβλημα αλλά τι να επιλέξουμε που να ταιριάζει στη μηχανάκι και την τσέπη μας.

Τα μεγάλα αντίβαρα μπορούμε να τα τοποθετήσουμε και έξω απ' τις χούφτες αλλά σ κάθε πτώση θα πρέπει να αλλάζουμε βίδα γιατί αποκλείεται να μη στραβώνει.

Μπορούμε να τα βάλουμε και από μέσα αλλά μονο αν ειναι μικρά σε μήκος, διαφορετικά οι χούφτες θα μπουν σε σημείο που δεν θα είναι και πολύ πρακτικές.

Αλλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε φασαρίες. Τα αντίβαρα που μπαίνουν μέσα στο τιμόνι είναι ότι καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις.
Σε αυτά εδώ τα ριζόμα τι μας ενοχλεί να βαλουμε χούφτες?

335836

Το αντίβαρο δεν είναι αυτή η μεταλλική πλάκα που βλέπουμε, βρίσκεται μέσα στο τιμόνι. Καθώς σφίγγεις αυτή τη βίδα που φαίνεται, φουσκώνει εσωτερικά ενα ελαστικό τμήμα που παρεμβάλλεται στα δύο μολυβένια κυλινδράκια.

Ακόμα καλύτερη λύση για χωμάτινα είναι δυο φαλτσοκομένα κυλινδράκια με πάσο στην μέση για να μπαίνει η βίδα, κατι που δεν είναι δύσκολο να φτιαξουμε και μόνοι μας. Η βίδα αυτή συγκρατεί και τις χούφτες, ενώ όσο τη σφίγγουμε τόσο περισσότερο τα κυλινδράκια με την διαγώνια τομή πιέζουν τα τοιχώματα του τιμονιου. Αν οι κύλινδροι έχουν και ραβδώσεις (δε θέλω γέλια), είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει το όλο σύστημα, ειδικά στο χώμα, ενώ δεν γυρίζει και μαζί με τη βίδα καθώς τη σφίγγουμε.

daz
19/05/2015, 12:30
Λάθος.
Αν προλάβω το απόγευμα θα ανεβάσω μία φωτογραφία από το δικό μου, που έχει και τα δύο, για να καταλάβεις.
Και για να είμαστε ακριβείς, μιλάω για τα γνήσια αντίβαρα και τις χούφτες της γιαμάχα (acerbis).

Προκειμένου για aftermarket, δεν γνωρίζω.

oem υπάρχουν πολλές λύσεις αλλά είναι ακριβές. Στην αγορά υπάρχει τεράστια ποικιλία, απλά δεν ρώτησε στο σωστό κατάστημα. Σε ένα μαγαζί που έχει εξοπλισμό για εντουρο είναι δύσκολο να μη βρει κάτι. Αν δε βρει στο ένα θα βρει στο επόμενο.

daz
19/05/2015, 12:38
Σε πάχος τόσο ώστε να μπαίνει μέσα στο τιμόνι, μήκος ανάλογα με το βάρος που θέλουμε και M6 βίδα στο κατάλληλο μήκος.

335837

Και εξωτερικά μπορούμε να τα βάλουμε και εσωτερικά και συνδυασμό των δύο.

335838

Σε αυτά πιθανότατα μπορούμε να προσαρμόσουμε την χούφτα βάζοντάς τα από μέσα.

http://www.evotech-performance.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/a/bar_end_1_8.jpg