PDA

View Full Version : ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ 'H ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ



SNORLAX2
13/05/2015, 15:11
καλησπερα..
αν ξερετε καποιο συνεργειο η ηλεκτρολογο,που να μην παιρνει πανω απο 50€ την εργατοωρα.

θελω να αλλαξω τα πηνια ,σε αστρεα,και μου ζητανε 50€ μονο για την εργασια(τα υλικα δικα μου),οταν για την συγκεκριμενη εργασια δεν απαιτειται πανω απο μιση ωρα δουλειασ(δηλαδη ζητανε 100€ την εργατοωρα).

notakos600
13/05/2015, 15:27
καλησπερα..
αν ξερετε καποιο συνεργειο η ηλεκτρολογο,που να μην παιρνει πανω απο 50€ την εργατοωρα.

θελω να αλλαξω τα πηνια ,σε αστρεα,και μου ζητανε 50€ μονο για την εργασια(τα υλικα δικα μου),οταν για την συγκεκριμενη εργασια δεν απαιτειται πανω απο μιση ωρα δουλειασ(δηλαδη ζητανε 100€ την εργατοωρα).

Γατί δεν τα αλλάζεις μόνος σου με κάποιο φιλαράκι;

spyrakos35
13/05/2015, 16:09
Γατί δεν τα αλλάζεις μόνος σου με κάποιο φιλαράκι;

Μιας και ειναι και μισης ωρας θεμα.....

notakos600
13/05/2015, 16:10
Μιας και ειναι και μισης ωρας θεμα.....

Μισή ώρα, τρία τέταρτα, μία ώρα, όλα είναι σχετικά Σπύρο μου.

spyrakos35
13/05/2015, 16:11
Μισή ώρα, τρία τέταρτα, μία ώρα, όλα είναι σχετικά Σπύρο μου.
Και ενα τιποτα μπρος στην αιωνιοτητα......

taisteal
13/05/2015, 16:12
:faint:

notakos600
13/05/2015, 16:13
:faint:

Τι είναι ο άνθρωπος, τι είναι ο άνθρωπος;
Ένα τίποτα...

lykourgi
13/05/2015, 17:33
Τα ρεύματα των μοτοσικλετών πάντα κατέληγαν σε βαρειά φιλοσοφία.

George_Sp
13/05/2015, 17:34
καλησπερα..
αν ξερετε καποιο συνεργειο η ηλεκτρολογο,που να μην παιρνει πανω απο 50€ την εργατοωρα.

θελω να αλλαξω τα πηνια ,σε αστρεα,και μου ζητανε 50€ μονο για την εργασια(τα υλικα δικα μου),οταν για την συγκεκριμενη εργασια δεν απαιτειται πανω απο μιση ωρα δουλειασ(δηλαδη ζητανε 100€ την εργατοωρα).

Υπάρχει και η ελάχιστη χρέωση εργατοώρας να ξέρεις που περιλαμβάνει σε κόστος για μια επιχείρηση και αρκετά πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσαι οτι πρέπει να χρεωθούν και μόνο που θα ανέβει στη ράμπα ένα μηχανάκι.
Αν πάλι πιστεύεις οτι 50ευρώ είναι πολλά, μάθε τέχνη κι άστηνε.

DoctoR_k6
13/05/2015, 17:42
Υπάρχει και η ελάχιστη χρέωση εργατοώρας να ξέρεις που περιλαμβάνει σε κόστος για μια επιχείρηση και αρκετά πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσαι οτι πρέπει να χρεωθούν και μόνο που θα ανέβει στη ράμπα ένα μηχανάκι.
Αν πάλι πιστεύεις οτι 50ευρώ είναι πολλά, μάθε τέχνη κι άστηνε.

Oυτε ο αρχιμηχανικος του Ροσι μπορει να μην ζηταει 50Ε την ωρα...για να αλλαξει πηνια σε παπι!!
Φαντασου να του πας καμια μοτο μεγαλη...με εγκεφαλικο θα φυγεις!!
Ψαξου κ θα βρεις κατι φιλε μου, τα χουνε τα 50αρικα για πετσετακια!!

George_Sp
13/05/2015, 17:47
Oυτε ο αρχιμηχανικος του Ροσι μπορει να μην ζηταει 50Ε την ωρα...για να αλλαξει πηνια σε παπι!!
Φαντασου να του πας καμια μοτο μεγαλη...με εγκεφαλικο θα φυγεις!!
Ψαξου κ θα βρεις κατι φιλε μου, τα χουνε τα 50αρικα για πετσετακια!!

Δε γράφω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα 50ευρω την ώρα.
Έγραψα οτι κάθε μαγαζί μπορεί να χρεώνει ότι νομίζει ως ελάχιστο κόστος ελέγχου-εργασίας. Το αν θα είναι δωρεάν, 5ευρώ ή 50 είναι θέμα του κάθε μαγαζιού και στο χέρι του πελάτη αν θα συμφωνήσει.
Η παρέμβασή μου στο θέμα έχει να κάνει με το οτι για κάποιες εργασίες με υλικά του πελάτη (άρα το μαγαζί από ανταλλακτικά και συνεργασία του με προμηθευτές δε δείχνει τζίρο ή κέρδος), κάπως θα πρέπει να βγάλει και ο μάστορας κάτι.
Αν είναι να γράψω και την προσωπική μου εκτίμηση, νομίζω οτι περίπου στα 20-30ευρώ είναι μια ισορροπημένη κοστολόγηση για δουλειά 15-20 λεπτών.

toyar
13/05/2015, 18:14
ο καθε μαστορας κοστολογει οπως θελει για τον εαυτο του, για τη δυσκολια της δουλειας ακομα και αναλογα με το φορτο εργασιας του τη δεδομενη στιγμη
μπορει ακομα καποιος να δωσει εξωφρενικη τιμη για να σε διωξει γιατι ειναι απασχολημενος με κατι πιο προσοδοφορο
αυτη ειναι η δουλεια του μαστορα και η δουλεια του πελατη ειναι να παιρνει προσφορες;)

wthanasis
13/05/2015, 18:58
Δε γράφω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα 50ευρω την ώρα.
Έγραψα οτι κάθε μαγαζί μπορεί να χρεώνει ότι νομίζει ως ελάχιστο κόστος ελέγχου-εργασίας. Το αν θα είναι δωρεάν, 5ευρώ ή 50 είναι θέμα του κάθε μαγαζιού και στο χέρι του πελάτη αν θα συμφωνήσει.
Η παρέμβασή μου στο θέμα έχει να κάνει με το οτι για κάποιες εργασίες με υλικά του πελάτη (άρα το μαγαζί από ανταλλακτικά και συνεργασία του με προμηθευτές δε δείχνει τζίρο ή κέρδος), κάπως θα πρέπει να βγάλει και ο μάστορας κάτι.
Αν είναι να γράψω και την προσωπική μου εκτίμηση, νομίζω οτι περίπου στα 20-30ευρώ είναι μια ισορροπημένη κοστολόγηση για δουλειά 15-20 λεπτών.

Συμφωνώ κι εγώ με τον George.

Επίσης φίλε μου δεν μπορείς όλα τα κόστη να τα υπολογίζεις με την ώρα. Ο τεχνικός δεν είναι υπάλληλος σου, τύπου baby sitter, να τον έχεις με την ώρα. :nono:
Κάποιες εργασίες κοστολογούνται με την εφαρμογή. Π.χ. ένας υδραυλικός μπορεί να χρεώνει 25€ για μια αλλαγή οικιακής βρύσης.
Αν σου την αλλάξει σε 5' σημαίνει 300 €/ώρα και αν είναι σκουριασμένη & κολλημένη και κάνει μια ώρα = 25 /ώρα.
Τι σημαίνει δηλαδή, ότι τη μια σου βγήκε τζάμπα και την άλλη στον έπιασε ?

* Υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο :
ασθενής - Πόσο θέλετε για την εξαγωγή ?
οδοντίατρος - 100 ευρώ
ασθενής - μα καλά 100€ για 5' δουλειά ???
οδοντίατρος - αν θέλετε μπορώ να κάνω την εξαγωγή ΠΑΡΑ πολύ αργά......
;)

dimmie_72
13/05/2015, 20:03
Έγραψα οτι κάθε μαγαζί μπορεί να χρεώνει ότι νομίζει ως ελάχιστο κόστος ελέγχου-εργασίας.

σέναν όμορφο κόσμο ηθικό, αγγελικά πλασμένο...
εμένα μούχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι κοστολογούν βάσει της αρχής "κόβω φάτσες".

George_Sp
13/05/2015, 20:41
σέναν όμορφο κόσμο ηθικό, αγγελικά πλασμένο...
εμένα μούχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι κοστολογούν βάσει της αρχής "κόβω φάτσες".
ο καθένας με τις εμπειρίες του. :)

mikes
13/05/2015, 21:08
σέναν όμορφο κόσμο ηθικό, αγγελικά πλασμένο...
εμένα μούχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι κοστολογούν βάσει της αρχής "κόβω φάτσες".
ναι κρινουν ότι ενας με παπι αστρα το φυσαει το χρημα ώστε να χρεωνουν 50 ευρω για "μιση ωρα δουλεια.."

η μπορουν οι μαστοροι γενικα να καταλαβαινουν ποιος από οσους μπαινουν στο μαγαζι τους είναι φορτωγκας και να του τα μασανε..

ελα τωρα... δε γινονται αυτά τα πραγματα... τουλάχιστον από σοβαρους μαστορους!

SNORLAX2
14/05/2015, 07:10
Τα ρεύματα των μοτοσικλετών πάντα κατέληγαν σε βαρειά φιλοσοφία.

και ειδικα οι ηλεκτρολογοι μοτοσικλετων,την εχουν δει πυρηνικοι φυσικοι,εκπροσωποι τησ νασα,και μιλανε και φεροντε(και χρεωνουν) αναλογωσ.
ο μονοσ που διεφερε λιγο ηταν ενασ στην λιοσιων,σχετικα κοντα στο δημαρχειο αθηνων,αλλα εφυγε και τον εχω χασει

SNORLAX2
14/05/2015, 07:12
Υπάρχει και η ελάχιστη χρέωση εργατοώρας να ξέρεις που περιλαμβάνει σε κόστος για μια επιχείρηση και αρκετά πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσαι οτι πρέπει να χρεωθούν και μόνο που θα ανέβει στη ράμπα ένα μηχανάκι.
Αν πάλι πιστεύεις οτι 50ευρώ είναι πολλά, μάθε τέχνη κι άστηνε.

αν θεωρεισ 100 € την ωρα λογικη τιμη,συγγνωμη,αλλα δεν "ταχουμε" ολοι..υπαρχουν και ανεργοι,και αυτοι που παιρνουν 400 € το μηνα,ξερεισ.

οσο για την τεχνη,αν ειχα τα εργαλια να εισαι σιγουροσ οτι θα το εκανα μονοσ μου

SNORLAX2
14/05/2015, 07:14
Oυτε ο αρχιμηχανικος του Ροσι μπορει να μην ζηταει 50Ε την ωρα...για να αλλαξει πηνια σε παπι!!
Φαντασου να του πας καμια μοτο μεγαλη...με εγκεφαλικο θα φυγεις!!
Ψαξου κ θα βρεις κατι φιλε μου, τα χουνε τα 50αρικα για πετσετακια!!

50 € την μιση ωρα φιλε μου,ζητανε

notakos600
14/05/2015, 07:43
και ειδικα οι ηλεκτρολογοι μοτοσικλετων,την εχουν δει πυρηνικοι φυσικοι,εκπροσωποι τησ νασα,και μιλανε και φεροντε(και χρεωνουν) αναλογωσ.
ο μονοσ που διεφερε λιγο ηταν ενασ στην λιοσιων,σχετικα κοντα στο δημαρχειο αθηνων,αλλα εφυγε και τον εχω χασει

Τον είχαν βγάλει στις ειδήσεις, τον προσέλαβε η ΝΑΣΑ τελικά...

Eversman
14/05/2015, 07:43
Mε το συμπάθιο, αλλά πήγες να ρωτήσεις και σε 2-3 άλλα συνεργεία? Δέν μπορεί να μην υπάρχουν άλλα εκεί τριγύρω! Άν σου πούν ίδια ή παρόμοια τιμή, τότε δεν υπάρχει λόγος για σύγχυση. Άν σου πούν πολύ λιγότερο, επέλεξε το συγκεκριμένο και φτιάχτο.


edit [για τον από πάν(ο)ω]

Συγχρονισμένο πστάρισμα συνονόματε:)

amyroukai
14/05/2015, 07:56
Έχω ξαναπει ένα απλό παράδειγμα με τη δουλειά των συνεργείων.
Αλλαγή τακάκια: Πόσο παίρνει; 5 λεπτά και πολλά λέω, τέσσερις βίδες και δυό ασφάλειες ας πούμε για τα μπροστινά δύο. Και τι σε χρεώνουν; Συνήθως τίποτα, ότι βγάλουν από το ανταλλακτικό. Όταν έμαθα να το κάνω σπίτι (σιγά τη δουλειά θα μου πεις αλλά τέλος πάντων δεν γεννήθηκα γνωρίζοντας) πρώτα έπλενα και καθάριζα καλά τα έμβολα, μετά τα έβαζα πίσω στη δαγκάνα, μετά τα τακάκια. Μπορεί και μισή ώρα δουλειά, πολύ βρώμα, μπόλικο σπρέι, οδοντόβουρτσα, γυαλοχαρτάκι έξτρα ψιλό κλπ. Σε συνεργείο δεν χρεώνουν μεν, δεν κάνουν και τη σωστή δουλειά δε, σπρώχνουν πίσω τα τακάκια βρώμικα και λερώνεται και το υγρό και χαλάνε και τα ορινγκ. Αν καθόταν ένας πάνω από το μηχανάκι για όλα αυτά θα ζητούσε δικαίως χρήματα, φαινομενικά για τέσσερις βίδες και δύο ασφάλειες. Οπότε κάπου σκέψου ότι ναι μεν σου φαίνεται μηδαμινή η εργασία, δεν είναι πάντα έτσι όμως και μερικές φορές παίρνεις ότι πληρώσεις.

Και όντως όπως λέει και το καλό παιδί από πάνω, πάρε δυο τρεις τιμές και σύγκρινε. Αφού η δουλειά είναι απλή, θεωρητικά θα βρεις και τον φτηνό που θέλεις.

notakos600
14/05/2015, 07:58
edit [για τον από πάν(ο)ω]

Συγχρονισμένο πστάρισμα συνονόματε:)

Για τα μεγάλα πνεύματα που συναντιούνται, θα έχεις ακούσει προφανώς...

dimmie_72
14/05/2015, 09:53
ο καθένας με τις εμπειρίες του. :)

Aκριβώς. Οι δικές μου δείχνουν πάντως ότι ωριαία επίσκεψη απόγευμα σε ιατρείο καθηγητή, διευθυντή κλινικής πανεπιστημιακού είναι 80€ (και με απόδειξη). ;)

Eversman
14/05/2015, 10:53
Aκριβώς. Οι δικές μου δείχνουν πάντως ότι ωριαία επίσκεψη απόγευμα σε ιατρείο καθηγητή, διευθυντή κλινικής πανεπιστημιακού είναι 80€ (και με απόδειξη). ;)

Για τη διάγνωση-εξέταση. Για το χειρουργείο-επέμβαση όμως, ποιό είναι το κόστος?

Στους περισσότερους χώρους επισκευής/συντήρησης μοτό, η διάγνωση γίνεται δωρεάν, από το λίγο που ξέρω ;)

7Tolis
14/05/2015, 10:55
Οι χειρότεροι είναι οι γιατροί sos. Μεγάλη και καλή μπίζνα. Έχεις τον άνθρωπο σου άρρωστο. Καλείς γιατρό sos στο σπίτι. Διάγνωση:Πρέπει να πάει στο νοσοκομείο.
90 ευρώ η συμβουλή αντε και μια πίεση με καρδιογράφημα.

dimmie_72
14/05/2015, 11:24
ρε παιδιά, ο μάστορας είναι μάστορας είτε είναι μηχανικός, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κλπ και ο γιατρός είναι γιατρός. η αμοιβή πρέπει να διαφέρει πως να το κάνουμε, εκτός κι αν είμαστε ΕΣΣΔ της σταλινικής εποχής. και μη μου πείτε να διαφέρει ναι, αλλά προς τα πάνω. σιγά μη φτάσουμε τώρα να συγκρίνουμε την εγχείριση ανοιχτής καρδιάς με την αλλαγή στα τακάκια, τα πηνία η δεν ξέρω γω τι άλλο. άσε που σε αστοχία υπάρχουν περιπτώσεις καταδίκης γιατρών και ο μάστορας δεν σου δίνει ούτε μέρα εγγύηση για την εργασία του εν αντιθέσει με το εξωτερικό.

παλιότερα θυμάμαι κάτι τιμοκαταλόγους (όχι ότι τους τηρούσαν) των συλλόγων τους, που προσδιόριζαν το κόστος σε κάθε εργασία. πλέον δεν τους βλέπω. και επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα βγάλει ο μάστορας και από το ανταλλακτικό. δεν μπορεί να τα θέλουν όλα δικά τους. και μη μου πείτε ότι και ο γιατρός βγάζει αν προωθεί κάποιο φάρμακο, γιατί εκεί είναι θεσμοθετημένα παράνομο και πέρα απ το σκάνδαλο που έχει κατά καιρούς δημοσιοποιηθεί, έχει καταδικαστεί και κόσμος.

ο "μάστορας" αν δεν είναι απόφοιτος του πολυτεχνείου δεν μπορεί να βγάζει €800 το 8ωρο και μαύρα σε 1 επάγγελμα που για να πάρεις άδεια εξασκήσεως απλώς απαντάς σε 1-2 σελίδες γελοίες ερωτήσεις.

toyar
14/05/2015, 11:45
τον μαστορα τον κανει ο πελατης
1ον η ασχετοσυνη του
2ον η ανεκτικοτητα του
βεβαια κανεις δεν μπορει να ειναι σχετικος με τα παντα
ομως ως καταναλωτες ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε ερευνα αγορας

spyrakos35
14/05/2015, 11:49
...... και επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα βγάλει ο μάστορας και από το ανταλλακτικό....

βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά....

ο μάστορας στο πουλάει στην τιμή που θα στο πουλήσει και η αντιπροσωπεία αν πας να το πάρεις εσύ....
έτσι είναι το εμπόριο μπαγκοσμίως....

notakos600
14/05/2015, 11:50
Αν δεν καθιερωθεί το στυλιάρι για την όποια μαλ@κία του όποιου μάστορα, άσπρη μέρα δεν θα δούμε.
Τι έκανες; μαλ@κία; μου έφαγες τα φράγκα και δεν έκανες τίποτα; Φάε ένα στυλιάρι.
Ε, την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός...

dimmie_72
14/05/2015, 12:00
...και να διευκρινίσουμε ότι νοήμονες και ώριμοι είμαστε όλοι και συζήτηση κάνουμε χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης. Προσωπικά η "υπογραφή μου" είναι "δώστα στο μάστορα να ικανοποιήσεις το πάθος σου, μη τα δίνεις στους γιατρούς μετά". ;)

αλλά δεν μπορώ να δέχομαι και σαν απάντηση το λαϊκό τσιτάτο "κάντο μόνος σου αν μπορείς" κλπ γιατί θεωρώ ότι απευθύνεται σε μη νοήμονες. Ο τομέας παροχής υπηρεσιών σε ένα ευνομούμενο κράτος λειτουργεί ακριβώς για την εξυπηρέτηση των πολιτών του, αμοίβεται και ελέγχεται ανάλογα. Αν αρχίσουμε όλοι στο επάγγελμά μας κάντο εσύ αν μπορείς κλπ δεν έχει τέλος ο κύκλος, μάλλον προς φαύλο τείνει...

Bowleno
14/05/2015, 12:08
ρε παιδιά, ο μάστορας είναι μάστορας είτε είναι μηχανικός, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κλπ και ο γιατρός είναι γιατρός. η αμοιβή πρέπει να διαφέρει πως να το κάνουμε, εκτός κι αν είμαστε ΕΣΣΔ της σταλινικής εποχής. και μη μου πείτε να διαφέρει ναι, αλλά προς τα πάνω. σιγά μη φτάσουμε τώρα να συγκρίνουμε την εγχείριση ανοιχτής καρδιάς με την αλλαγή στα τακάκια, τα πηνία η δεν ξέρω γω τι άλλο. άσε που σε αστοχία υπάρχουν περιπτώσεις καταδίκης γιατρών και ο μάστορας δεν σου δίνει ούτε μέρα εγγύηση για την εργασία του εν αντιθέσει με το εξωτερικό.

παλιότερα θυμάμαι κάτι τιμοκαταλόγους (όχι ότι τους τηρούσαν) των συλλόγων τους, που προσδιόριζαν το κόστος σε κάθε εργασία. πλέον δεν τους βλέπω. και επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα βγάλει ο μάστορας και από το ανταλλακτικό. δεν μπορεί να τα θέλουν όλα δικά τους. και μη μου πείτε ότι και ο γιατρός βγάζει αν προωθεί κάποιο φάρμακο, γιατί εκεί είναι θεσμοθετημένα παράνομο και πέρα απ το σκάνδαλο που έχει κατά καιρούς δημοσιοποιηθεί, έχει καταδικαστεί και κόσμος.

ο "μάστορας" αν δεν είναι απόφοιτος του πολυτεχνείου δεν μπορεί να βγάζει €800 το 8ωρο και μαύρα σε 1 επάγγελμα που για να πάρεις άδεια εξασκήσεως απλώς απαντάς σε 1-2 σελίδες γελοίες ερωτήσεις.


βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά....

ο μάστορας στο πουλάει στην τιμή που θα στο πουλήσει και η αντιπροσωπεία αν πας να το πάρεις εσύ....
έτσι είναι το εμπόριο μπαγκοσμίως....

Από το ανταλλακτικό βεβαίως και θα βγάλει ο μάστορας, εσύ θα το πληρώσεις όσο θα το πλήρωνες στην αντιπροσωπεία όπως είπε ο Σπύρος.

Απλώς ο μάστορας και το κάθε συνεργείο τα παίρνει με μια σχετική έκπτωση (όπου σχετική, βλέπε τζίρο που κάνει το κάθε συνεργείο)

Το γνωρίζω καλά από 1ο χέρι λόγω δουλειάς.

και για να είμαι ον τόπικ, για τις όποιες αμοιβές ισχύει το παράδειγμα της βρύσης που ειπώθηκε πιο πάνω.

Στην ISUZU (όπου γνωρίζω πως παίζεται το πράγμα) οι χρεώσεις για κάθε συγκεκριμένη εργασία είναι στάνταρ, άσχετα πόσες ώρες θα κάνει ο μηχανικός. Π.Χ. αλλαγή δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν το εργοστάσιο λέει, ας πούμε 4 ώρες. θα χρεώσει 4Χ50=200 ευρώ+Φ.Π.Α. το αν ο μάστορας είναι γατόνι και το κάνει σε 3 ώρες η τρόμπας και το κάνει σε 9, άσχετο.
Οι ώρες όμως, που ορίζει το εργοστάσιο για κάθε εργασία προυποθέτει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι (και όχι με σκουριές, λάσπες, κ.λ.π. που δυσχεραίνουν περαιτέρω την εργασία...) τα ανταλλακτικά, εργαλεία κ.λ.π. που απαιτούνται, έτοιμα όλα στο τραπέζι.
Όπως ίσως καταλαβαίνετε, πολύ μα πολύ σπάνια επιτυγχάνεται ο χρόνος που ορίζει το εργοστάσιο και προς τα κάτω. Συνήθως παίζει με ένα 10-15% παραπάνω χρόνος με ότι αυτό συνεπάγεται για το μαγαζί. ;)

dimmie_72
14/05/2015, 12:58
Από το ανταλλακτικό βεβαίως και θα βγάλει ο μάστορας, εσύ θα το πληρώσεις όσο θα το πλήρωνες στην αντιπροσωπεία όπως είπε ο Σπύρος.

Απλώς ο μάστορας και το κάθε συνεργείο τα παίρνει με μια σχετική έκπτωση (όπου σχετική, βλέπε τζίρο που κάνει το κάθε συνεργείο)

Το γνωρίζω καλά από 1ο χέρι λόγω δουλειάς.

και για να είμαι ον τόπικ, για τις όποιες αμοιβές ισχύει το παράδειγμα της βρύσης που ειπώθηκε πιο πάνω.

Στην ISUZU (όπου γνωρίζω πως παίζεται το πράγμα) οι χρεώσεις για κάθε συγκεκριμένη εργασία είναι στάνταρ, άσχετα πόσες ώρες θα κάνει ο μηχανικός. Π.Χ. αλλαγή δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν το εργοστάσιο λέει, ας πούμε 4 ώρες. θα χρεώσει 4Χ50=200 ευρώ+Φ.Π.Α. το αν ο μάστορας είναι γατόνι και το κάνει σε 3 ώρες η τρόμπας και το κάνει σε 9, άσχετο.
Οι ώρες όμως, που ορίζει το εργοστάσιο για κάθε εργασία προυποθέτει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι (και όχι με σκουριές, λάσπες, κ.λ.π. που δυσχεραίνουν περαιτέρω την εργασία...) τα ανταλλακτικά, εργαλεία κ.λ.π. που απαιτούνται, έτοιμα όλα στο τραπέζι.
Όπως ίσως καταλαβαίνετε, πολύ μα πολύ σπάνια επιτυγχάνεται ο χρόνος που ορίζει το εργοστάσιο και προς τα κάτω. Συνήθως παίζει με ένα 10-15% παραπάνω χρόνος με ότι αυτό συνεπάγεται για το μαγαζί. ;)

Ώπα, ξεφεύγει...
Δεν μιλάμε για οργανωμένες αντιπροσωπείες αλλά για συνοικιακά συνεργεία που δεν πληρούν το minimum των προδιαγραφών για εργαζομένους και πελάτες (μπάνια, χώρο υποδοχής, αναμονής κλπ).
Όσο για τα ανταλλακτικά θα πρέπει ο μάστορας νάχει ανοίξει στην εφορία και κωδικό για εμπόριο, ok? ;)

Bladerunner
14/05/2015, 13:24
Ο πελάτης/καταναλωτής δε χρειάζεται και δεν μπορεί να γνωρίζει το κόστος ανά ώρα του κάθε μηχανικού οπότε ούτε και το περιθώριο κέρδους του.

Αυτό που μπορεί και οφείλει να κάνει είναι να ρωτάει πόσο θα του στοιχίσει αυτό που θέλει να αγοράσει, ώστε να κάνει την έρευνα αγοράς του. Επειδή όμως μιλάμε για παροχή υπηρεσίες που δεν μπορεί να γίνει εύκολα άμεση σύγκριση, όπως π.χ της τιμής μεταξύ δύο ακριβώς ίδιων προϊόντων, πρέπει να σταθμίσει και τα εχέγγυα του κάθε επαγγελματία. Που φυσικά και αυτά κοστολογούνται και χρεώνονται.

mikes
14/05/2015, 21:26
το πρόβλημα που εχετε μερικοι, είναι ότι δεν ανεχεστε το γεγονος ότι καποιος που σας παρεχει μια υπηρεσια, τολμάει να βγαζει τα προς το ζην του από αυτό, με αποτέλεσμα να εχετε την απαιτηση να σας παρεχει την υπηρεσια τσαμπα, η να κρινετε εσεις ποσα πρεπει να δωσετε..




Όσο για τα ανταλλακτικά θα πρέπει ο μάστορας νάχει ανοίξει στην εφορία και κωδικό για εμπόριο, ok? ;)

όλα τα συνεργεια εχουν δηλωμενη δραστηριοτητα και το εμποριο ανταλακτικων, γι αυτό εχουν και θεωρημένα παραστατικα

wthanasis
14/05/2015, 21:39
το πρόβλημα που εχετε μερικοι, είναι ότι δεν ανεχεστε το γεγονος ότι καποιος που σας παρεχει μια υπηρεσια, τολμάει να βγαζει τα προς το ζην του από αυτό, με αποτέλεσμα να εχετε την απαιτηση να σας παρεχει την υπηρεσια τσαμπα, η να κρινετε εσεις ποσα πρεπει να δωσετε..

Το σωστότερο που γράφτηκε ως τώρα. Το βλέπω σε καθημερινή βάση δυστυχώς....

lykourgi
14/05/2015, 21:45
το πρόβλημα που εχετε μερικοι, είναι ότι δεν ανεχεστε το γεγονος ότι καποιος που σας παρεχει μια υπηρεσια, τολμάει να βγαζει τα προς το ζην του από αυτό, με αποτέλεσμα να εχετε την απαιτηση να σας παρεχει την υπηρεσια τσαμπα, η να κρινετε εσεις ποσα πρεπει να δωσετε.

https://www.youtube.com/watch?v=YHjorGXwTrg

:lol:

wthanasis
14/05/2015, 21:49
https://www.youtube.com/watch?v=YHjorGXwTrg

:lol:

:lol: Ακριβώς στα λόγια μας ! Perfect match που λένε και στο χωριό μας.

wthanasis
14/05/2015, 22:11
...και να διευκρινίσουμε ότι νοήμονες και ώριμοι είμαστε όλοι και συζήτηση κάνουμε χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.
Αυτό εξυπακούεται.
Γι'αυτό θέλω να πω, τεχνικός γαρ(όχι σε μηχανάκια), ότι είμαι ο πρώτος που θεωρεί ελεεινό το να καπηλεύεσαι την άγνοια του άλλου για ίδιον όφελος,
ή το σύνηθες : ρίχνω μια τιμή στο θεό και αν πιάσει όλα καλά, αλλιώς αρχίζω τα παζάρια και το παίζω και τάχα ριγμένος :moutza:
Την τιμιότητα την τηρώ ευλαβικά. Και έτσι πρέπει. Όχι γιατί είμαι καλός και άγιος, αλλά για το καλό όλων μας.
Απέχει πολύ όμως η αισχροκέρδεια από την ισοπέδωση της δουλειάς μου. Σε καμία περίπτωση δεν είσαι εσύ πελάτη ο αρμόδιος να κοστολογήσεις την υπηρεσία μου.
Όπως φυσικά θα με βρίσεις αν προσπαθήσω υποτιμήσω κι εγώ τη δική σου δουλειά. Σε ενημερώνω εκ των προτέρων για το κόστος και αν δεν συμφωνείς για οποιονδήποτε λόγο απλά αρνείσαι και δεν με προτιμάς ξανά. Αν πράγματι είμαι υπερβολικός θα κλείσω αργά η γρήγορα είναι βέβαιο.

dimmie_72
14/05/2015, 22:40
Αυτό εξυπακούεται.

Aν διαβάσεις το thread στο οποίο παραπέμπει το link της υπογραφής μου, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει τίτλο "Ωδή προς τον μάστορα". Το χειρότερο απόλα όμως θα ήταν να μετατρέψουμε μια συζήτηση σε αντιπαράθεση επαγγελματιών vs πελατών. Όπως θα παρατήρησες, το αποφεύγω. ;)

wthanasis
15/05/2015, 00:05
Aν διαβάσεις το thread στο οποίο παραπέμπει το link της υπογραφής μου, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει τίτλο "Ωδή προς τον μάστορα". Το χειρότερο απόλα όμως θα ήταν να μετατρέψουμε μια συζήτηση σε αντιπαράθεση επαγγελματιών vs πελατών. Όπως θα παρατήρησες, το αποφεύγω. ;)

Δεν το είπα σε καμιά περίπτωση ειρωνικά. Ίσα ίσα ήθελα να τονίσω αυτό που είπες και με βρίσκει σύμφωνο.
Απλά κάνοντας παράθεση σε αυτό, συνέχισα να γράφω. Συγνώμη αν φάνηκε κάπως. :beer:

SNORLAX2
16/05/2015, 07:21
το πρόβλημα που εχετε μερικοι, είναι ότι δεν ανεχεστε το γεγονος ότι καποιος που σας παρεχει μια υπηρεσια, τολμάει να βγαζει τα προς το ζην του από αυτό, με αποτέλεσμα να εχετε την απαιτηση να σας παρεχει την υπηρεσια τσαμπα, η να κρινετε εσεις ποσα πρεπει να δωσετε..


το ψωμι του να βγαζει ειπαμε,οχι το παντεσπανι (οπωσ λεγανε κ οι παλιοι).

αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεισ..

ο πλουσιοσ τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει,οπωσ (ξανα)λενε οι παλιοι

mikes
16/05/2015, 17:20
το ψωμι του να βγαζει ειπαμε,οχι το παντεσπανι (οπωσ λεγανε κ οι παλιοι).

αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεισ..


οοοοχι.. εσυ μαλλον δεν καταλαβαίνεις.. μαλλον εχετε την εντυπωση ότι τα λεφτα που θα σας ζητησει ο μαστορας θα τα βαλει όλα στην τσεπη.. αλλα δεν είναι ετσι! τα μισα θα τα παρει η εφορια, και από τα υπολοιπα θα πρεπει να καλυψει κατ'αναλογια λειτουργικα εξοδα αμοιβη προσωπικου κτλ.. για σπαστο σε ταλαρα τωρα να δεις τι του μενει.. ο μαστορας ουτε το 1/4 δε βαζει στη τσεπη από τα λεφτα που ζηταει..

notakos600
16/05/2015, 19:12
οοοοχι.. εσυ μαλλον δεν καταλαβαίνεις.. μαλλον εχετε την εντυπωση ότι τα λεφτα που θα σας ζητησει ο μαστορας θα τα βαλει όλα στην τσεπη.. αλλα δεν είναι ετσι! τα μισα θα τα παρει η εφορια, και από τα υπολοιπα θα πρεπει να καλυψει κατ'αναλογια λειτουργικα εξοδα αμοιβη προσωπικου κτλ.. για σπαστο σε ταλαρα τωρα να δεις τι του μενει.. ο μαστορας ουτε το 1/4 δε βαζει στη τσεπη από τα λεφτα που ζηταει..

Ποιός ήρθε; :bawl:

mikes
16/05/2015, 19:30
Ποιός ήρθε; :bawl:
επισης το πρόβλημα σας είναι ότι θεωρείτε δεδομενο ότι ο μαστορας θα δουλεψει μαυρα και θα φοροδιαφυγει, πραγμα που δεν συμβαινει από τη στιγμη που θα σας κοψει αποδειξη..

notakos600
16/05/2015, 19:33
επισης το πρόβλημα σας είναι ότι θεωρείτε δεδομενο ότι ο μαστορας θα δουλεψει μαυρα και θα φοροδιαφυγει, πραγμα που δεν συμβαινει από τη στιγμη που θα σας κοψει αποδειξη..

Χαλάρωσε...
Μάστορας είσαι ή παίρνεις ποσοστά και αρπάζεσαι;
Γνώμη σου και γνώμη μας, μην προσπαθείς να επιβληθείς, είναι φασιστικό ξέρεις.

amyroukai
16/05/2015, 19:42
νοτακο απο οτι κοψεις, φπα 23 και εφορια 26, ητοι 49%...

mikes
16/05/2015, 19:43
Χαλάρωσε...
Μάστορας είσαι ή παίρνεις ποσοστά και αρπάζεσαι;
Γνώμη σου και γνώμη μας, μην προσπαθείς να επιβληθείς, είναι φασιστικό ξέρεις.δεν προσπαθω να επιβληθώ! σχολια κανω με αφορμή καποια δικα σας σχολια! εν προκειμενω αφορμή για σχολιο μου εδωσε αυτό που εγραψες εσυ! όπως λες εσυ τη γνωμη σου λεω κι εγω τη δικη μου! και ναι είμαι μαστορας, που κοιταει να κανει τη δουλεια του σωστα και ευσυνείδητα, και εχω βαρεθεί τοσα χρονια να μας αντιμετωπιζει ο κοσμος σαν λαμογια που παμε να τους φαμε τα λεφτα.. μα το θεο αν ανοιγα ποτε δικο μου μαγαζι, θα το εκλεινα καπακι γιατι ολο και με καποιον μαλακα ξερολα πελατη θα ερχομουν στα χερια...

Eversman
16/05/2015, 19:45
Ποιός ήρθε; :bawl:

Αυτό που θέλει να πει ο Μικές, είναι ότι π.χ. λες μια τιμή 100 ευρώ, τα όποια 100 ευρώ είναι καλά χρήματα στις μέρες μας και σαν ποσό ακούγεται μεγαλο.

Ο πελάτης πολλές φόρες δεν ξέρει οτι απο τα 100 ευρώ στην τσέπη του επαγγελματία θα μπούν τα 51 ευρώ, μιας και τα 49 ( 23% ΦΠΑ +26% φόρος επί του εισοδήματος) αποδίδονται σε αυτό το υπέροχο κράτος ;)
Οποτε προκειμενου να ανταπεξελθεις στα υπερογκα ποσά του κοστους συντήρησης ενος καταστήματος, αυξανεις το κοστος εργασίας. Είναι δυστυχώς μονόδρομος :(

Edit
Με πρόλαβε ο Αμυρας :)

wthanasis
16/05/2015, 19:46
νοτακο απο οτι κοψεις, φπα 23 και εφορια 26, ητοι 49%...

+1

Για να μην βάλουμε μέσα και την προκαταβολή φόρου, που μόνο θεωρητικά δεν είναι χαμένη, αλλά λέμε τώρα....

Bowleno
16/05/2015, 19:47
23% ΦΠΑ; ΑΝ κόψει απόδειξη.....:rolleyes:

mikes
16/05/2015, 19:51
Αυτό που θέλει να πει ο Μικές, είναι ότι π.χ. λες μια τιμή 100 ευρώ, τα όποια 100 ευρώ είναι καλά χρήματα στις μέρες μας και σαν ποσό ακούγεται μεγαλο.

Ο πελάτης πολλές φόρες δεν ξέρει οτι απο τα 100 ευρώ στην τσέπη του επαγγελματία θα μπούν τα 51 ευρώ, μιας και τα 49 ( 23% ΦΠΑ +26% φόρος επί του εισοδήματος) αποδίδονται σε αυτό το υπέροχο κράτος ;)
Οποτε προκειμενου να ανταπεξελθεις στα υπερογκα ποσά του κοστους συντήρησης ενος καταστήματος, αυξανεις το κοστος εργασίας. Είναι δυστυχώς μονόδρομος :(

Edit
Με πρόλαβε ο Αμυρας :)
και από τα 51 που μεινουν στο μαγαζι, εσυ ποσα θα βαλεις στο παντελονι? να τα λεμε κι αυτά..

toyar
16/05/2015, 19:52
εγω παντως απο μαστορα που μου φτιαχνει το μηχανακι που καβαλαω δεν τολμαω να ζητησω αποδειξη γιατι εχω παιδια να μεγαλωσω:cry::bawl:
καλα ρε σας εχει δωσει ποτε μαστορας οποιασδηποτε ειδικοτητας αποδειξη ή σας εχει πει ποτε τιμη με το φπα μεσα;
εδω παιρνω προσφορες για βαψιμο πολυκατοικιας υψους 25000ευρω και το ΦΠΑ ολοι το περνανε by
ακου φορολογουμενος μαστορας:bawl::bawl::bawl:

Eversman
16/05/2015, 19:56
23% ΦΠΑ; ΑΝ κόψει απόδειξη.....:rolleyes:

Πλεον αν δεν κοβεις σε πιάνει τεκμαρτό και τοτε .... you have drunk it. Τα παραπανω είναι και οι κύριες αιτίες, που πλεον δεν αξιζει να "συντηρεις" επιχείρηση και στους επόμενους μήνες οι περισσοτεροι σκεφτόμαστε να κλείσουμε :(

Edit
Αν στα παραπανω βάλεις και το ΤΕΒΕ που απλα δεν βγαίνει (640 το διμηνο-τρίτη κλίμακα) εδώ και ενα χρόνο και είναι καθαρό νταβατζιλικι, το τέλος έρχεται πιο γρήγορα απ' οτι το περιμενες.

mikes
16/05/2015, 19:58
εγω παντως απο μαστορα που μου φτιαχνει το μηχανακι που καβαλαω δεν τολμαω να ζητησω αποδειξη γιατι εχω παιδια να μεγαλωσω:cry::bawl:
καλα ρε σας εχει δωσει ποτε μαστορας οποιασδηποτε ειδικοτητας αποδειξη ή σας εχει πει ποτε τιμη με το φπα μεσα;
εδω παιρνω προσφορες για βαψιμο πολυκατοικιας υψους 25000ευρω και το ΦΠΑ ολοι το περνανε by
ακου φορολογουμενος μαστορας:bawl::bawl::bawl:

ο σωστος επαγγελματιας μαστορας στην τιμη που θα σου πει θα περιλαμβάνεται το φπα και θα είναι με την αποδειξη στο χερι..
τωρα αν αμα του ζητήσεις αποδειξη και σου πει "αα φιλαρακι αμα θες αποδειξη είναι συν φπα" για να σε αποτρεψει να τη παρεις, μπορεις να τον απειλησεις με καταγγελια η συμφωνα με το νομο αν δε στη κοψει δεν θα παρει φραγκο, και θα δεις μετα πως βαζει την ουρα στα σκελια και σου κοβει το αρχικα συμφωνηθεν ποσο!
αλλα αμα θεωρείτε δεδομενο ότι δεν θα παρετε αποδειξη και ντρεπεστε να τη ζητήσετε τοτε βρισκουν και τα κανουν..

amyroukai
16/05/2015, 19:59
@toyar αν κανεις τετοια δουλεια χωρις αδεια, χωρις καρτελλα ΙΚΑ, χωρις συμφωνητικο στην εφορια και χωρις αποδειξη... μετα λεμε τι μας φταιει...

toyar
16/05/2015, 20:07
@toyar αν κανεις τετοια δουλεια χωρις αδεια, χωρις καρτελλα ΙΚΑ, χωρις συμφωνητικο στην εφορια και χωρις αποδειξη... μετα λεμε τι μας φταιει...

σε εχασα.........αν θελεις να εξηγησεις.......

amyroukai
16/05/2015, 20:16
σε εχασα.........αν θελεις να εξηγησεις.......
σε πμ. :)

foogr01
16/05/2015, 23:51
ο σωστος επαγγελματιας μαστορας στην τιμη που θα σου πει θα περιλαμβάνεται το φπα και θα είναι με την αποδειξη στο χερι..
τωρα αν αμα του ζητήσεις αποδειξη και σου πει "αα φιλαρακι αμα θες αποδειξη είναι συν φπα" για να σε αποτρεψει να τη παρεις, μπορεις να τον απειλησεις με καταγγελια η συμφωνα με το νομο αν δε στη κοψει δεν θα παρει φραγκο, και θα δεις μετα πως βαζει την ουρα στα σκελια και σου κοβει το αρχικα συμφωνηθεν ποσο!
αλλα αμα θεωρείτε δεδομενο ότι δεν θα παρετε αποδειξη και ντρεπεστε να τη ζητήσετε τοτε βρισκουν και τα κανουν..

Κάτσε βρε Μικέ, τι θα πει ντρέπεστε να τη ζητήσετε; Δεν αναφέρομαι μόνο σε μαστόρους αλλά σε οποιοδήποτε μαγαζί. Καφέ να πιεις απόδειξη πρέπει να σου κόψουν, όχι να τη ζητάς.

mikes
17/05/2015, 08:03
Κάτσε βρε Μικέ, τι θα πει ντρέπεστε να τη ζητήσετε; Δεν αναφέρομαι μόνο σε μαστόρους αλλά σε οποιοδήποτε μαγαζί. Καφέ να πιεις απόδειξη πρέπει να σου κόψουν, όχι να τη ζητάς.αυτό ακριβως! και εχει παρατηρηθεί το φενομενο όταν δεν τη φερνουν την αποδειξη ο πελατης να μη λεει τιποτα για να μη γινει μανουρα..

SNORLAX2
17/05/2015, 08:28
αυτο που λεω οτι η εποχη των παχιων αγελαδων περασε,αλλο πολλοι δεν το καταλαβαινουν.
παραδειγμα ενα μαγαζι με παντελονια..πχ αγοραζει ενα παντελονι 10€.προτιμα να το πουλα 60€ και να περιμενει αν θα πουλησει ενα παντελονι την ημερα(κ μετα να κλαιγεται οτι δεν εχει δουλεια),παρα να το βαλει 15€ και να πουλα 10 παντελονια την ημερα,κ ετσι κ κερδοσ περισσοτερο να βγαλει,κ να "τζιραρει".αλλα γιατι να κουραστει..

και για να αναφερθω με παραδειγμα συνεργειου μοτοσυκλετων..
στα συνορα βυρωνα παγκρατι υπαρχει συνεργειο που διαφημιζει 10€ αλλαγη λαδιων,μπουζι,φιλτρου(εργασια κ ανταλλακτικα).οταν πηγα και τον ρωτησα για ρυθμιση βαλβιδων(σε παπι) μου ειπε 15€...η ρυθμιση βαλβιδων σε παπι δεν ειναι πανω απο 10 λεπτα(με σχολαστικη ρυθμιση).
και σασ ρωτω...ακομα και σαν χρονοσ για να αλλαξεισ λαδια,μπουζι,φιλτρο δεν απαιτηται περισσοτεροσ χρονοσ απο το να ρυθμισεισ βαλβιδεσ???

και σε ετερο συνεργειο στην γειτονια μου(ζωγραφου) οταν ρωτησα για ρυθμιση βαλβιδων ,μου ειπε 15€..σε απαντηση μου οτι αυτη η τιμη ειναι last year,προ κρισησ, κατεβηκε στα 10€..

οσο για τουσ φιλουσ που λενε για αποδειξεισ,κ τετοια,μηπωσ ζουνε σε αλλη χωρα???οι τιμεσ που σου λενε ειναι παντα χωρισ φπα,και αν ζητησεισ αποδειξη,εννοειται οτι θα σου προσθεσουν το φπα..και αμα ειναι καθε φορα που κανεισ μια δουλεια σε ενα συνεργειο,να τσακωνεσαι,να κανεισ φασαρια κλπ,για την αποδειξη,καλυτερα να μην εχεισ μηχανακι.

Εν κατακλείδι,ειναι καιροσ ΚΑΙ τα συνεργεια,να βγαζουν τα λεφτα τουσ, απο την ποιοτητα τησ δουλειασ τουσ,και απο τισ ΛΟΓΙΚΕΣ τιμεσ.ειπαμε ,οι εποχεσ των παχιων αγελαδων περασαν

gior-gos
17/05/2015, 08:45
τωρα αν αμα του ζητήσεις αποδειξη και σου πει "αα φιλαρακι αμα θες αποδειξη είναι συν φπα" για να σε αποτρεψει να τη παρεις, μπορεις να τον απειλησεις με καταγγελια η συμφωνα με το νομο αν δε στη κοψει δεν θα παρει φραγκο, και θα δεις μετα πως βαζει την ουρα στα σκελια και σου κοβει το αρχικα συμφωνηθεν ποσο!

Το θεμα ειναι οτι πολλοι μαστορες σου λενε την τιμη με ή χωρις φπα πριν γινει η εργασια και οχι μετα. Πας δηλαδη στο συνεργειο και του λες: θελω να μου κανεις αυτα, σου απανταει οτι το κοστος με φπα θα ειναι τοσο και χωρις φπα θα ειναι τοσο. Πας σε άλλο συνεργειο σου λεει τα ιδια, σε άλλο παλι τα ιδια. Κατ'αυτον τον τροπο ουσιαστικα οι επαγγελματιες αποποιουνται της υποχρέωσής τους για εκδοση αποδειξης αναγκαζοντας τον πελατη να παρει την ευθυνη για το αν θα εκδοθει ή οχι αποδειξη. Ταυτοχρονα οι ιδιοι φαινονται σωστοι διότι σε ενημερωσαν εξ αρχης.

spyrakos35
17/05/2015, 08:49
Το θεμα ειναι οτι πολλοι μαστορες σου λενε την τιμη με ή χωρις φπα πριν γινει η εργασια και οχι μετα. Πας δηλαδη στο συνεργειο και του λες: θελω να μου κανεις αυτα, σου απανταει οτι το κοστος με φπα θα ειναι τοσο και χωρις φπα θα ειναι τοσο. Πας σε άλλο συνεργειο σου λεει τα ιδια, σε άλλο παλι τα ιδια. Κατ'αυτον τον τροπο ουσιαστικα οι επαγγελματιες αποποιουνται της υποχρέωσής τους για εκδοση αποδειξης αναγκαζοντας τον πελατη να παρει την ευθυνη για το αν θα εκδοθει ή οχι αποδειξη. Ταυτοχρονα οι ιδιοι φαινονται σωστοι διότι σε ενημερωσαν εξ αρχης.

Τιποτα δεν αποποιουνται....

Σου λενε πως εχουν τα πραματα και εσυ αποφασιζεις

mikes
17/05/2015, 08:59
αυτο που λεω οτι η εποχη των παχιων αγελαδων περασε,αλλο πολλοι δεν το καταλαβαινουν.
παραδειγμα ενα μαγαζι με παντελονια..πχ αγοραζει ενα παντελονι 10€.προτιμα να το πουλα 60€ και να περιμενει αν θα πουλησει ενα παντελονι την ημερα(κ μετα να κλαιγεται οτι δεν εχει δουλεια),παρα να το βαλει 15€ και να πουλα 10 παντελονια την ημερα,κ ετσι κ κερδοσ περισσοτερο να βγαλει,κ να "τζιραρει".αλλα γιατι να κουραστει..

και για να αναφερθω με παραδειγμα συνεργειου μοτοσυκλετων..
στα συνορα βυρωνα παγκρατι υπαρχει συνεργειο που διαφημιζει 10€ αλλαγη λαδιων,μπουζι,φιλτρου(εργασια κ ανταλλακτικα).οταν πηγα και τον ρωτησα για ρυθμιση βαλβιδων(σε παπι) μου ειπε 15€...η ρυθμιση βαλβιδων σε παπι δεν ειναι πανω απο 10 λεπτα(με σχολαστικη ρυθμιση).
και σασ ρωτω...ακομα και σαν χρονοσ για να αλλαξεισ λαδια,μπουζι,φιλτρο δεν απαιτηται περισσοτεροσ χρονοσ απο το να ρυθμισεισ βαλβιδεσ???

και σε ετερο συνεργειο στην γειτονια μου(ζωγραφου) οταν ρωτησα για ρυθμιση βαλβιδων ,μου ειπε 15€..σε απαντηση μου οτι αυτη η τιμη ειναι last year,προ κρισησ, κατεβηκε στα 10€..

οσο για τουσ φιλουσ που λενε για αποδειξεισ,κ τετοια,μηπωσ ζουνε σε αλλη χωρα???οι τιμεσ που σου λενε ειναι παντα χωρισ φπα,και αν ζητησεισ αποδειξη,εννοειται οτι θα σου προσθεσουν το φπα..και αμα ειναι καθε φορα που κανεισ μια δουλεια σε ενα συνεργειο,να τσακωνεσαι,να κανεισ φασαρια κλπ,για την αποδειξη,καλυτερα να μην εχεισ μηχανακι.

Εν κατακλείδι,ειναι καιροσ ΚΑΙ τα συνεργεια,να βγαζουν τα λεφτα τουσ, απο την ποιοτητα τησ δουλειασ τουσ,και απο τισ ΛΟΓΙΚΕΣ τιμεσ.ειπαμε ,οι εποχεσ των παχιων αγελαδων περασαν
όχι! το να ρυθμισεις βαλβιδες είναι περισσοτερη μανουρα από την αλλαγη λαδιων-μπουζι..
οσο για την τιμη "last year" προ κρισης που λες εχε υπ'οψιν σου ότι τα λειτουργικα εξοδα ενός συνεργειου μετα κρισης εχουν αυξηθεί! πως λοιπον να ριξει τιμες? αλλα εσενα τα παπαρια σου, εσυ τη δουλεια σου τσαμπα θες να κανεις....
σταματήστε επιτελους να κρινετε ως "λογικη" τη τιμη που εσεις κοστολογείτε για καποια εργασια από τη στιγμη που δεν εισαστε γνωστες του αντικειμενου.. αν ξερετε, και δεν εχετε διαθεση να πληρωσετε, καντε τα μονοι σας! μη μας απαξιώνετε.. γνωμη μου ο μαστορας που δεχτηκε να στο κανει με 10 επειδή του ειπες last year, η απελπισμένος ηταν η δεν ηθελε να του πρηζεις τα κοπανια
αυτά που λες περι αποδείξεων γινονται γιατι εσυ το δεχεσαι και το επιτρεπεις να γινεται! εφ'οσον τον επαγγελματια ο νομος τον υποχρεωνει να κοψει αποδειξη, η τιμη που θα σου πει θα συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ! αν του πεις κοψε αποδειξη και σου πει τοτε φιλε είναι συν φπα, είναι παρανομο και μπορεις να τον πηδηξεις!
τελος στο μαγαζι με τα παντελόνια, ενώ ξερετε ότι δουλευουν με 300-500% κερδος, δεν εχω δει κανεναν ποτε να απαιτει να αγορασει στη μιση τιμη.. τα σκανε και μετα κανουν μοστρα..
μονο στα συνεργεια ξερουν να κανουν τους καμποσους με υφακι σε πληρωνω -σε πηδαω.. αλλα ειπαμε το ένα είναι φιγουρα, και το άλλο ασφαλεια! και στη φιγουρα εκπτωσεις δεν κανουμε..

gior-gos
17/05/2015, 09:01
Τιποτα δεν αποποιουνται....

Σου λενε πως εχουν τα πραματα και εσυ αποφασιζεις

Εχεις δίκιο :beer:

amyroukai
17/05/2015, 09:06
τι να πω... εγω και με τη μοτο και με το αυτοκινητο οταν λενε πχ 100 ευρω, τοσα χτυπανε ταμειακη.

nick_VFR
17/05/2015, 09:45
τι να πω... εγω και με τη μοτο και με το αυτοκινητο οταν λενε πχ 100 ευρω, τοσα χτυπανε ταμειακη.


Και εγώ, μια από τα ίδια... και χωρίς να το ζητήσω.

SNORLAX2
17/05/2015, 10:13
όχι! το να ρυθμισεις βαλβιδες είναι περισσοτερη μανουρα από την αλλαγη λαδιων-μπουζι..
οσο για την τιμη "last year" προ κρισης που λες εχε υπ'οψιν σου ότι τα λειτουργικα εξοδα ενός συνεργειου μετα κρισης εχουν αυξηθεί! πως λοιπον να ριξει τιμες? αλλα εσενα τα παπαρια σου, εσυ τη δουλεια σου τσαμπα θες να κανεις....
σταματήστε επιτελους να κρινετε ως "λογικη" τη τιμη που εσεις κοστολογείτε για καποια εργασια από τη στιγμη που δεν εισαστε γνωστες του αντικειμενου.. αν ξερετε, και δεν εχετε διαθεση να πληρωσετε, καντε τα μονοι σας! μη μας απαξιώνετε.. γνωμη μου ο μαστορας που δεχτηκε να στο κανει με 10 επειδή του ειπες last year, η απελπισμένος ηταν η δεν ηθελε να του πρηζεις τα κοπανια
αυτά που λες περι αποδείξεων γινονται γιατι εσυ το δεχεσαι και το επιτρεπεις να γινεται! εφ'οσον τον επαγγελματια ο νομος τον υποχρεωνει να κοψει αποδειξη, η τιμη που θα σου πει θα συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ! αν του πεις κοψε αποδειξη και σου πει τοτε φιλε είναι συν φπα, είναι παρανομο και μπορεις να τον πηδηξεις!
τελος στο μαγαζι με τα παντελόνια, ενώ ξερετε ότι δουλευουν με 300-500% κερδος, δεν εχω δει κανεναν ποτε να απαιτει να αγορασει στη μιση τιμη.. τα σκανε και μετα κανουν μοστρα..
μονο στα συνεργεια ξερουν να κανουν τους καμποσους με υφακι σε πληρωνω -σε πηδαω.. αλλα ειπαμε το ένα είναι φιγουρα, και το άλλο ασφαλεια! και στη φιγουρα εκπτωσεις δεν κανουμε..

την δουλεια μου δεν θελω να την κανω τζαμπα,αυτο ειναι σιγουρο..σε λογικη τιμη θελω να την κανω.

μιασ κ πρεπει να εισαι μηχανικοσ(μην μασ απαξιωνετε )λεσ ο ιδιοσ,γι αυτο και κοπτεσαι τοσο πολυ,να ερθω να μου ρυθμισεισ τισ βαλβιδεσ στο παπι και να δουμε αν θα κανεισ πανω απο 10 λεπτα???10 λεπτα καθαρου χρονου ρυθμισησ ομωσ..κ προκαλω προσκαλω και οποιον δηποτε αλλον απο εδω μεσα να παραστει.

οσο για τα παντελονια ακυρα τελειωσ ειναι αυτα που λεσ..πρεπει καποιοσ να ειναι τελειωσ ουφο για να βαζεισ πανω την φιγουρα απο την ασφαλεια

toyar
17/05/2015, 10:18
ποια ταμειακη σε συνεργειο ρε παιδια;
σε εξουσιοδοτημενο ρωταω τιμη για ανταλλακτικο και μου λενε τοσο+ΦΠΑ
κανεις δε γουσταρει να κανει τον εισπρακτορα του κρατους και ταυτοχρονα να φορολογειται κιολας
οσο για τα μαγαζια με ρουχα στην εποχη της κινεζιας δεν υπαρχει μεγαλυτερη απατη
αγοραζουν με το κιλο πουλανε με το κομματι κι η εκπτωση που σου κανουν χωρις αποδειξη ειναι μικροτερη απο τον ΦΠΑ που γλυτωνεις και μειωνουν και τον φανερο τζιρο τους
για εμενα θα επρεπε να πουν πχ 18% φπα και με την αποδειξη επιστρεφω στον αγοραστη το 13%
να δεις μετα πως ο υδραυλικος ερχεται και δηλωνει 40000 ετησιο αντι για 5000

mikes
17/05/2015, 10:42
την δουλεια μου δεν θελω να την κανω τζαμπα,αυτο ειναι σιγουρο..σε λογικη τιμη θελω να την κανω.

μιασ κ πρεπει να εισαι μηχανικοσ(μην μασ απαξιωνετε )λεσ ο ιδιοσ,γι αυτο και κοπτεσαι τοσο πολυ,να ερθω να μου ρυθμισεισ τισ βαλβιδεσ στο παπι και να δουμε αν θα κανεισ πανω απο 10 λεπτα???10 λεπτα καθαρου χρονου ρυθμισησ ομωσ..κ προκαλω προσκαλω και οποιον δηποτε αλλον απο εδω μεσα να παραστει.


γιατι καθαρος χρονος ρυθμισης? δλδ για τον χρονο που θα κανω να τακαρω το μηχανακι πανω στη ραμπα, να λυσω ποδιες και ότι άλλο χρειαζεται και μετα να τα ξαναδεσω δεν πρεπει να πληρωθω? δλδ μονο για τη ρυθμιση? αφου ξερεις ποσος χρονος χρειαζεται και ποσο ευκολο είναι γιατι λοιπον δεν το κανεις μονος σου να σου ερθει και τσαμπα??
(by the way, λαστιχας είμαι όχι μηχανικος)


οσο για τα παντελονια ακυρα τελειωσ ειναι αυτα που λεσ..πρεπει καποιοσ να ειναι τελειωσ ουφο για να βαζεισ πανω την φιγουρα απο την ασφαλεια

καθολου ακυρος φιλε μου.. εγω στη δουλεια μου αυτό βλεπω καθημερινα.. στη μοστρα τα χωνουμε αλλα για την ασφαλεια μας δεν εχουμε διαθεση να πληρωσουμε..

catmaster
17/05/2015, 10:43
την δουλεια μου δεν θελω να την κανω τζαμπα,αυτο ειναι σιγουρο..σε λογικη τιμη θελω να την κανω.

μιασ κ πρεπει να εισαι μηχανικοσ(μην μασ απαξιωνετε )λεσ ο ιδιοσ,γι αυτο και κοπτεσαι τοσο πολυ,να ερθω να μου ρυθμισεισ τισ βαλβιδεσ στο παπι και να δουμε αν θα κανεισ πανω απο 10 λεπτα???10 λεπτα καθαρου χρονου ρυθμισησ ομωσ..κ προκαλω προσκαλω και οποιον δηποτε αλλον απο εδω μεσα να παραστει.

οσο για τα παντελονια ακυρα τελειωσ ειναι αυτα που λεσ..πρεπει καποιοσ να ειναι τελειωσ ουφο για να βαζεισ πανω την φιγουρα απο την ασφαλεια

Άμα του το πας ξεβράκωτο το παπί μην ξεχάσετε και το λάστιχο και παγοκύστες για να κρυώσει παιδιά :wave2:

catmaster
17/05/2015, 10:46
γιατι καθαρος χρονος ρυθμισης? δλδ για τον χρονο που θα κανω να τακαρω το μηχανακι πανω στη ραμπα, να λυσω ποδιες και ότι άλλο χρειαζεται και μετα να τα ξαναδεσω δεν πρεπει να πληρωθω? δλδ μονο για τη ρυθμιση? αφου ξερεις ποσος χρονος χρειαζεται και ποσο ευκολο είναι γιατι λοιπον δεν το κανεις μονος σου να σου ερθει και τσαμπα??

Τι λες ρε Μικέ ;; Πας καλά ;; Να πληρωθείς ;;

Θα έπρεπε να πληρώσεις εσύ κανονικά για να μπει μέσα το εργαλείο :D

toyar
17/05/2015, 10:59
οποιος δουλευει πρεπει να πληρωνεται ειδικα αν προσφερει γνωσεις, εργαλεια και δεξιοτητες που δεν εχουμε ολοι
θα πρεπει ομως ολοι να καταλαβουμε οτι σημερα ο πελατης με το παπι πχ ειναι συνηθως ή ντελιβερας με 2ευρω/ωρα, ή ανεργος, ή στην καλυτερη εργαζομενος με ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ 30 ευρω
και οποιος κοστολογει τον εαυτο του σημερα για 100 ευρω την ωρα ας εχει τουλαχιστον τη μαγκια να τα δηλωνει και να πληρωνει τον αναλογουντα φορο ετσι ωστε οι υπολοιποι χαμηλοτερα αμειβομενοι να μπορουν ευκολοτερα να αγορασουν τις υπηρεσιες του
κι αυτο δεν ισχυει μονο για τους μηχανικους μοτο

catmaster
17/05/2015, 11:24
Μμμμ ... έτσι άνεργοι μεροκαματιάρηδες είναι όλοι με κλάμα και οδυρμό να ψωνίσουν ότι μπορούν φτηνότερα ... και το κινητό τους και το ρολόι τους κάνει όσο έξι νοίκια στο σπίτι μου

Bowleno
17/05/2015, 11:30
οσο για τα παντελονια ακυρα τελειωσ ειναι αυτα που λεσ..πρεπει καποιοσ να ειναι τελειωσ ουφο για να βαζεισ πανω την φιγουρα απο την ασφαλεια

Καλά, μην το δένεις και κόμπο αυτό....έχουν δει τα ματάκια μου.....:rolleyes:

notakos600
17/05/2015, 11:53
Ωχ, μαζεύτηκαν τα μαστόρια που θίχτηκαν τάχα μου τάχα μου...

catmaster
17/05/2015, 12:09
Ωχ, μαζεύτηκαν τα μαστόρια που θίχτηκαν τάχα μου τάχα μου...

αν μιλάς για μένα δεν θίχτηκα καθόλου σε τελική ελάχιστους ξέρω πια από εδω μέσα οπότε δεν έχω και προσωπικά για να μανουριάσω

el-Gatto
17/05/2015, 12:22
Μπήκα στα 50 μέσα στο μήνα ,κ καβαλάω μηχανάκια απο τα 15 μου.
Οπως είναι φυσικό λοιπόν ,έχω έρθει στην ανάγκη μαστόρων πολλές φορές.
Αλλες γιατι έπρεπε (βλ.εγγύηση-σοβαρές επισκευές-κτλ) ,κι άλλες γιατι το επέλεγα παρ'όλο που θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου (βλ.έλειψη χρόνου-χώρου-εργαλείων-κτλ)

Ποτέ δεν μπήκα στην φιλοσοφία να κοστολογήσω εγώ την εργασία του άλλου.
Αυτά που ήθελα να ξέρω απο πρίν είναι οτι:
1) θα γίνει η εργασία
2) θα γίνει σωστά
3) το κόστος της ,ωστε να μπορώ να δώ αν έχω κ' αν θέλω να τα δώσω

Ας τα πάρουμε με τη σειρά

1) θα γίνει η εργασία...; Μην μου πείτε οτι είμαι ο μόνος ,που έχω διαπιστώσει αρκετές φορές οτι ,πλήρωσα για εργασία που τελικά δεν έγινε ;
Απο αλλαγή μπουζί μέχρι βαλβίδες....
Αυτός κυρίως είναι ο λόγος που πλέον ,προσπαθώ να κάνω τα πάντα μόνος μου.

Λιαν προσφάτως ,μεταξύ άλλων λυσιμάτων στο Τενερέ μου ,αποφάσισα να ελέγξω για πρώτη φορά κ τις βαλβίδες μόνος μου.
Μέχρι τώρα ανέθετα πάντα σε ειδικους επαγγελματίες οτι είχε να κάνει με επεμβάσεις-ρυθμίσεις μοτέρ.
Οχι γιατι δεν μπορούσα ,αλλά γιατί θεωρούσα τον μηχανικό καταλληλότερο για κάτι τέτοιο.
Κατόπιν διαπίστωσης αναξιοπιστίας ακόμα κ στον τελευταίο που εμπιστευόμουν χρόνια ,κ αφού μπήκα στην διαδικασία να το κάνω μόνος μου ,διαπίστωσα οτι τα καπάκια των βαλβίδων δεν είχαν ανοιχτεί ποτέ και οι βαλβίδες όλες ήταν κλειστές κ αρκετά κάτω ,απο το κάτω όριο του κατασκευαστή.
Ελα όμως που είχα πληρώσει γι'αυτή τη δουλειά τον μάστορα ,που υποτίθεται οτι μου τις ρύθμισε πρίν απο 12.000κμ...
Και οι βαλβίδες δεν κλείνουν τόσο πολύ σε 12.000κμ

Μην μου πείτε οτι είμαι ο μόνος ,που έχω διαπιστώσει αρκετές φορές οτι ,πλήρωσα για εργασία που τελικά δεν έγινε ;

Η ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ λοιπόν ,είναι για μένα το Νο1 πρόβλημα στις σχέσεις πελάτη-μάστορη.




2) θα γίνει σωστά...; Μην μου πείτε οτι είμαι ο μόνος ,που έχω διαπιστώσει αρκετές φορές οτι ,πλήρωσα για εργασία που τελικά δεν έγινε σωστά ;
Απο καλώδια κ σωληνάκια κ φυσάκια που δεν μπήκαν όπως έπρεπε κατα την επανασυναρμολόγηση με αποτέλεσμα προβλήματα τροφοδοσίας-υπερχύλισης-βραχυκυκλωμάτων-μή λειτουργίας κάποιων ηλεκτρικών...
...απο γραντζουνιές κ ραγίσματα σε πλαίσιο κ πλαστικά ,τα οποία κατα τον μάστορη "ήταν απο πρίν μου το φέρεις"
...μέχρι διαρροές λαδιού μετά την παραλαβή κ πληρωμή του μάστορη.

Απο εξουσιοδωτημένο εμπιστοσύνης μαστορα ,πήρα το μηχανάκι μου μετά απο μεγάλο σερβις (ΚΤΜ 380€) ,πήγα σπίτι ,το πάρκαρα ,κ την άλλη μέρα τα πλακάκια ήταν καλυμένα απο λάδι.
Πήγα πίσω και....είχε στραβο-βιδώσει το φίλτρο λαδιού ο "βοηθός" ,κ δεν πάτησε σωστά ,κ συγνώμη κτλ...
Τι να την κάνω ρε φίλε τη συγνώμη;
Και τι με νοιάζει που ο βοηθός σου είναι σκράπας;
Εμένα όσα μου ζήτησες σου τα δωσα ,κι άφησα + κάτι κ στον βοηθό σου τον οποίον ΕΣΥ επέλεξες.

Και πάλι Η ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ λοιπόν ,είναι για μένα το Νο1 πρόβλημα στις σχέσεις πελάτη-μάστορη.


3) το κόστος της ,ωστε να μπορώ να δώ αν έχω κ' αν θέλω να τα δώσω...; Θεμιτό φαντάζομαι ,και για προσωπικούς λόγους ,αλλά κ για λόγους υγιούς ανταγωνισμού των επαγγελματιών.
Εκεί λοιπόν μπορείς να πάρεις τιμές απο....έως.
Κάτι το οποίο βέβαια ,μπορεί να έχει να κάνει κ με την ποιότητα των εργασιών.
Μπορεί όμως και ΟΧΙ...

Αυτό που έχω αντιμετωπίσει όμως σε ποσοστό 99% ,είναι αυτό που έχει αναφερθεί κ πολλάκις παραπάνω.
Αν ζητήσεις απόδειξη για παροχή υπηρεσιών ,τότε αυτομάτως ,στραβώνουν τα μούτρα του μάστορη ,κ σου λέει να υπολογίσεις + ΦΠΑ.
Κι αμα του μπείς ΜΑ αφού μου είπες...αρχίζει λογίδριο υπερφορολόγησης κ δε βγαίνει κ τι μου μένει και ....

Γνωρίζω οτι υπάρχει υπερφορολόγηση κι ότι ουσιαστικά το 50% των βεβαιωμένων εσόδων είναι φόροι.
Και προσωπικά το θεωρώ παντελώς αδικο αυτό το καθεστώς.
Γνωρίζω κ κατανοώ κ τα λειτουργικά μιας επιχείρησης κ σέβομαι τον αγώνα των επιχειρηματιών να τα καλύψουν.
Και όχι ,δεν με πειράζει να μην κοπεί απόδειξη για φόρους που θα πάνε απο την τσέπη μου-μας στις μαύρες τρύπες του προυπολογισμού.

Αλλά ρε μάστορη ,μη με δουλεύεις μπροστά στα μάτια μου.
Αμα δεν θέλεις να κοψεις απόδειξη ,κι αφού ΟΝΤΩΣ το 50% στο παίρνει η εφορία ,κάνε μου κ 50% έκπτωση.
"400 σύνολο φίλε ,κι άμα δεν θες αποδ. τότε τα μισά ,γιατι έτσι κι αλλιώς αυτά δεν τα δίνεις σε μένα αλλα΄στους φορομπήχτες"
Οχι να μου προσθέτεις στο καπάκι κ 23% ΦάΠΑ στα συμφωνηθέντα ,για να κάνω πίσω κ να μην απαιτήσω την απόδειξη ,ή διαφορετικά να μου πάρεις +23% πανωτόκι για να μειώσεις την δική σου φορολογική χασούρα.

Αυτά τα Μπόλικα είχα να πώ ,σημειώνοντας ότι:
όποιος δεν βρήκε στα παραπάνω ομοιότητες περιστατικών ,που να του έχουν τύχει κι εκείνου στις συνδιαλλαγές του με τους μαστόρους
ή είναι μάστορης ,οπότε δεν έχει πάει σε μάστορη για να γνωρίζει
ή είναι πολύ τυχερός ,κι έπεσε στο 1% των μαστόρων ,που είναι όντως σωστοί κ διαφορετικοί.

catmaster
17/05/2015, 12:31
El-gatto υπάρχουν όλες οι περιπτώσεις για όλους τους "επαγγελματίες" σε όλους τους χώρους (εμένα προσωπικά πριν χρόνια με έστειλε μηχανικός να κάνω μικροπλαστική διόρθωση στα χέρια από έγκαυμα από λάθος μοντάρισμα που έκανε σε μηχανή μου οπότε η έκφραση "είμαι καμένος" για μένα έχει κυριολεκτική σημασία :lol: )

να τσεκάρετε την τιμή και τις εργασίες που θα γίνουν καθώς και τα ανταλλακτικά που θα μπουν και να είστε λεπτομερείς και παρατηρητικοί - σε τελική κάντε και κάνα σημάδι σε κάποιο ανταλλακτικό που θα αντικατασταθεί να δείτε αν αλλάχτηκε
συμφωνείστε αν τα ανταλλακτικά θα είναι όλα της εταιρίας η ημιτασιόν - σε τελική πηγαίνετε πάρτε τα εσείς

η τιμή είναι με φπα εννοείτε - μην κάνετε σαν μωρες παρθένες να κόψει τον φπα δεν παίζει να χτυπιέστε κάτω

καλό είναι να υπάρχει και τιμοκατάλογος για τις βασικές εργασίες

καθίστε αν μπορείτε και παρακολουθήστε τι κάνει και πως το κάνει (εγώ βγάζω και σου πετάω στη μούρη φωτογραφίες αν λείπεις να το έχεις το μωρό ξεβράκωτο να το κάνεις και αφίσα :lol:)

λύνει με κλειδί ;; σφίγγει με ροποκλειδό ;; η με αέρα και του γαμάει το ταμτιριριμ ;; έχει μανιουαλ ;; το κοιταει η τα ξέρει όλα απεξω ;;

όταν τελειώσει η δουλειά και πάρτε τη μηχανή να πάρετε και τα παλιά ανταλλακτικά μαζί και πετάξτε τα μετά στην ανακύκλωση η κάντε τα μπρελόκ ξερω γω :lol:

και είστε και εσείς υποχρεωμένοι όταν πάτε να παραλάβετε να πληρώσετε και να ΕΞΟΦΛΉΣΕΤΕ και όχι να αφήστε υπόλοιπο

foogr01
17/05/2015, 12:41
...
(εγώ βγάζω και σου πετάω στη μούρη φωτογραφίες αν λείπεις να το έχεις το μωρό ξεβράκωτο να το κάνεις και αφίσα :lol:)
...


Βρε να έχεις το μωρό και να στο γδύνει άλλος ; :lol:

Να ευθυμήσουμε και λίγο ;)

mikes
17/05/2015, 13:09
........

:beer: εεετσι!

εγω είμαι από τη καστα αυτή τεχνικων που εχουν μαθει να είναι ψειρες και να υπολογιζουν τη παραμικρη λεπτομερεια, πραγμα που με εχει φερει αρκετες φορες σε αντιπαραθεση με κατά καιρους εργοδότες μου! δεν με νοιαζει να δουλεψω γρηγορα, με νοιαζει να δουλεψω σωστα.. (ευτυχως ο τωρινος μου εχει δωση πληρη ελευθερια στο πως θα δουλεψω..)
δε λεω ότι τα ξερω όλα η ότι τα κανω όλα σωστα, ένα μυαλο εχω, μπορει και κατι να μου ξεφυγει, η κατι να κανω λαθος.. το θεμα είναι πως θα αντιμετωπίσεις τη μαλακια μετα.. εγω τη παραδέχομαι παντα και τη διορθωνω.. αλλα ρε φιλε δε μπορεις να φανταστείς στα τοσα χρονια που είμαι στα συνεργεια και βουλκανιζατέρ, ποσα αισχη αλλων "μαστορων" εχω διορθωσει...

wthanasis
17/05/2015, 16:03
Τιποτα δεν αποποιουνται....

Σου λενε πως εχουν τα πραματα και εσυ αποφασιζεις


Ορθότατο.

Εγώ πχ θέλω στις συναλλαγές μου να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω αν θα πληρώσω ή όχι τον ΦΠΑ κτλ. Εν γνώση μου. (ντροπή μου part 1)
Αν αποφασίσουμε από κοινού ότι για τη συναλλαγή μας δεν θα έχει παραστατικό οκ, αλλά αφού χωρίς απόδειξη γλιτώνουμε κι άλλα γ@μισιάτικα, πλέον φπα, θα τα μοιραστούμε τουλάχιστον κατά το ήμισυ αγαπητέ μου. (ντροπή μου part 2)
Όχι δηλαδή 123 € με απόδειξη και αν δεν θες απόδειξη 100 € (απλά βγάζουμε εκτός τον ΦΠΑ)
Με λίγο μπακάλικους υπολογισμούς, με 80 € χωρίς απόδειξη είμαστε και οι δύο (τεχνικός & πελάτης) κερδισμένοι.
(τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα, γιατί όσο φοροδιαφεύγουμε όλοι, στο κεφάλι μας θα έρθει πάλι αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα....) (ντροπή μου part 3)

gior-gos
17/05/2015, 18:25
γιατί όσο φοροδιαφεύγουμε όλοι, στο κεφάλι μας θα έρθει πάλι αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα

Καλα θα ηταν να ερθει σε ολονων μας το κεφαλι

Ομως αυτοι που φοροδιαφευγουν θα συνεχισουν να φοροδιαφευγουν και τα σπασμενα θα τα πληρωσουν μόνο τα κεφαλια που δεν μπορουν να φοροδιαφυγουν ;)

foogr01
17/05/2015, 19:22
Καλα θα ηταν να ερθει σε ολονων μας το κεφαλι

Ομως αυτοι που φοροδιαφευγουν θα συνεχισουν να φοροδιαφευγουν και τα σπασμενα θα τα πληρωσουν μόνο τα κεφαλια που δεν μπορουν να φοροδιαφυγουν ;)

που δε θέλουν και δεν το κάνουν θα έλεγα εγώ...

zopas
17/05/2015, 20:41
[QUOTE=el-Gatto;2590310]Μπήκα στα 50 μέσα στο μήνα ,κ καβαλάω μηχανάκια απο τα 15 μου.
Οπως είναι φυσικό λοιπόν ,έχω έρθει στην ανάγκη μαστόρων πολλές φορές.
Αλλες γιατι έπρεπε (βλ.εγγύηση-σοβαρές επισκευές-κτλ) ,κι άλλες γιατι το επέλεγα παρ'όλο που θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου (βλ.έλειψη χρόνου-χώρου-εργαλείων-κτλ)



Φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα...ολοι παθαμε απο κακους επαγγελματιες μεχρι καποια στιγμη βρηκαμε τον σωστο..

Εμενα προσωπικα με ειχαν κατακλεψει σε ποσα βαρβατα μεχρι που βρηκα τον καταλληλο, 8 χρονια τωρα...μπορω να καθομαι με τις ωρες να μιλαμε ενω μου φτιαχνει την μηχανη και να μαθαινω ταυτοχρονα και δεν ειναι κλεφτης...αν δεν εχεις βρεις καποιον αναλογο και συστημενο απο τ α παιδια εδω μεσα, πες μου να σου στειλω π.μ...

el-Gatto
17/05/2015, 22:29
@zopas:
Σαφώς κ υπάρχουν κ οι σωστοί. Το ανέφερα άλλωστε.
Εχω βρεί έναν στον Ν.Κόσμο ,με τον οποίο είχα 2 συναλλαγές όλες κι όλες ,πριν απο δυο χρόνια ,κ μου φάνηκε πολύ σωστός-τίμιος-απλός-κι ωραίος.
Ετσι λένε κι αυτοί που τον ξέρουν περισσότερο απο μένα.
Παλιός στον χώρο ,αλλά ρομαντικός μοτοσυκλετιστής.
Δυστυχώς είναι μακριά απο την βάση μου ,κ δεν την παλεύω να κάνω μισή ωρα δρόμο κάθε φορά , για μια ερώτηση ,μια ματιά ,ή πολύ περισσότερο να αφήνω την μηχανή μου εκεί ,να φεύγω κ να ξαναπηγαίνω να την πάρω με συγκοινωνία ή με ταξί.
Γι'αυτό κ δεν ευόδωσε η συνεργασία.

Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια επίσης ,για τον συμφορουμίτη catmaster.
Αλλά δυστυχώς ,επίσης βρίσκεται στην αντίπερα άκρη της Αττικής σε σχέση με μένα ,κ δεν τον έχω επισκευθεί για λόγους απόστασης κ μόνο.

Τώρα θα μου πείς "ρε φίλε ,προκειμένου να έχεις σωστό μηχανικό για την καλή σου ,κάνε κ κανα κμτρο παραπάνω ,αξίζει".

Σαφώς αξίζει ,κ σίγουρα θα τα'κανα ,αν δεν είχα την δυνατότητα πλέον ,να κάνω το 100% των εργασιών συντήρησης ,καθώς κ το 95% των βελτιώσεων & επισκευών που πιθανόν να χρειαστούν ,μόνος μου.

Κι εδώ θέλω να πώ ένα ευχαριστώ στους διαχρονικούς μαστόρους :beer: ,που με την αναξιοπιστία τους κ την τσαπατσουλιά τους ,με ανάγκασαν να μάθω να τα φτιάχνω μονάχους-μονάχους.




ΥΓ.1: Πλέον ,μόνο για σοβαρή επισκευή ή ολική ανακατασκευή μοτέρ ,υπάρχει περίπτωση να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό.
Και σε αυτή την περίπτωση ,για να γίνει σωστή δουλειά κι απο σωστό άνθρωπο ,είμαι διατεθιμένος μέχρι να κατεβάσω μοτέρ κ να του το στείλω με μεταφορική.

ΥΓ.2: Στείλε πάντως εσύ εκείνο το πμ με τον μάστορα να το'χω ,γιατί κάποια στιγμή σίγουρα θα χρειαστώ κάποιον ,για κάτι πολύ δύσκολο ή εξεζητημένο. :wave2:

wthanasis
18/05/2015, 00:08
Καλα θα ηταν να ερθει σε ολονων μας το κεφαλι

Ομως αυτοι που φοροδιαφευγουν θα συνεχισουν να φοροδιαφευγουν και τα σπασμενα θα τα πληρωσουν μόνο τα κεφαλια που δεν μπορουν να φοροδιαφυγουν ;)

Έχεις δίκιο, αλλά δε νομίζω ότι η σοβαρή πληγή της φοροδιαφυγής είναι/είμαστε οι πολύ μικροί ελεύθεροι επαγγελματίες που τα διαφυγόντα κέρδη τους/μας ανέρχονται σε κάποιες εκατοντάδες (το πολύ) ευρώ στο τέλος του χρόνου στη φορολογική δήλωση. Όχι ότι είναι/είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά ποσοτικά, σε σχέση με τους γνωστούς μεγαλοεγκληματί.......εεεεε μεγαλοεπιχειρηματίες ήθελα να πω, είναι/είμαστε πραγματικά μια τρίχα από @@.
Πιστεύω ακράδαντα ότι και αύριο ξαφνικά να γίνει τίμια (φορολογικά) η μισή Ελλάδα (μιλάω για μικρο ιδιώτες), ποσοστιαία το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο με την συμμόρφωση 4-5 μεγάλων κεφαλιών. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, αλλά τα ποσά που ακούμε κατά καιρούς ότι ''κλέβονται'', ή πιό κομψά δεν αποδίδονται στο κράτος, μάλλον δεν έχουμε καταλάβει πόσο τεράστια πραγματικά είναι.
Τη λέξη ''εκατομμύρια'', πριν αρκετά έτη, ο μέσος Έλληνας την άκουγε όσο συχνά ακούω εγώ τη λέξη βερμπαλισμός(ουσ. αρσ.: φλυαρία).
Και τώρα ακούμε ότι κάποιος χρωστάει στο δημόσιο 1-2 εκ. ευρώ και λέμε "έλα μωρέ δεν πάνε να πιάσουν κανέναν κλέφτη??? '' :confused:

stefanos
18/05/2015, 00:55
Έχεις δίκιο, αλλά δε νομίζω ότι η σοβαρή πληγή της φοροδιαφυγής είναι/είμαστε οι πολύ μικροί ελεύθεροι επαγγελματίες που τα διαφυγόντα κέρδη τους/μας ανέρχονται σε κάποιες εκατοντάδες (το πολύ) ευρώ στο τέλος του χρόνου στη φορολογική δήλωση. Όχι ότι είναι/είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά ποσοτικά, σε σχέση με τους γνωστούς μεγαλοεγκληματί.......εεεεε μεγαλοεπιχειρηματίες ήθελα να πω, είναι/είμαστε πραγματικά μια τρίχα από @@.
Πιστεύω ακράδαντα ότι και αύριο ξαφνικά να γίνει τίμια (φορολογικά) η μισή Ελλάδα (μιλάω για μικρο ιδιώτες), ποσοστιαία το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο με την συμμόρφωση 4-5 μεγάλων κεφαλιών. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, αλλά τα ποσά που ακούμε κατά καιρούς ότι ''κλέβονται'', ή πιό κομψά δεν αποδίδονται στο κράτος, μάλλον δεν έχουμε καταλάβει πόσο τεράστια πραγματικά είναι.
Τη λέξη ''εκατομμύρια'', πριν αρκετά έτη, ο μέσος Έλληνας την άκουγε όσο συχνά ακούω εγώ τη λέξη βερμπαλισμός(ουσ. αρσ.: φλυαρία).
Και τώρα ακούμε ότι κάποιος χρωστάει στο δημόσιο 1-2 εκ. ευρώ και λέμε "έλα μωρέ δεν πάνε να πιάσουν κανέναν κλέφτη??? '' :confused:

Ίσως να έχεις και δίκιο, αλλά οι μεγάλες εταιρείες αποδίδουν εκατομμύρια στο κράτος σε φόρους ενώ οι μικροί ελεύθεροι επαγγελματίες ουσιαστικά αποδίδουν ελάχιστα (συχνά ούτε καν το ΦΠΑ).
Δεν θα συζητάγαμε ποτέ για απόδειξη σε σούπερ μάρκετ που ενδεχομένως να "κλέβει" φόρους αλλά αποδίδει εκατομμύρια στο κράτος.
Το κράτος έχει συμφέρον να εξαφανίσει τους ελεύθερους επαγγελματίες και αυτό κάνει σιγά σιγά.

wthanasis
18/05/2015, 20:02
οι μεγάλες εταιρείες αποδίδουν εκατομμύρια στο κράτος σε φόρους

Αποδίδουν πράγματι?


Το κράτος έχει συμφέρον να εξαφανίσει τους ελεύθερους επαγγελματίες και αυτό κάνει σιγά σιγά.

+100 :sad: Δυστυχώς έχεις δίκιο....