PDA

View Full Version : Πρόβλημα με ζελατίνα SUOMY



Amazona86
13/05/2015, 18:32
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθειά σας.
Γύρω στα Χριστούγεννα αγόρασα το Spec-1R Extreme της Suomy από ένα μαγαζί στην Καλλιρόης (δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα εδώ). Επειτα απο μια βόλτα μέχρι την Χαλκίδα κάτω από δυνατή βροχή, την άλλη μέρα άρχισε να ξεφλουδίζει από μέσα το antifog της ζελατίνας. Απευθύνθηκα στον κύριο που το αγόρασα , μου είπε οτι μάλλον το καθάρισα εγώ με νερό ή το έτριψα, του, είπα ότι όχι. Πήρε την αντιπροσωπεια του ειπαν οτι δεν ειναι στην εγγύηση μέρη του κράνους όπως η ζελατίνα, για κάτι τέτοιο δεν με είχαν ενημερώσει, πήγα μόνη μου στη Μιχαλακοπούλου αλλά και πάλι τα ίδια μου είπαν και ότι αν θελω να αγοράσω καινούρια ζελατίνα. Υπάρχει κάποιος άλλος που μπορώ να απευθυνθώ? Ειλικρινά παιδιά δεν έκανα τίποτα, είναι δυνατόν να δίνεις τόσα λεφτά για ένα κράνος και να μη φταις και να μη σε καλύπτει μετά η εγγύηση?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

George_Sp
13/05/2015, 18:40
Καλησπέρα.
1 ημέρας ζελατίνα δε νοείται να παθαίνει κάτι με μια βροχή.
Για το μόνο που μπορώ να είμαι σίγουρος είναι οτι έχω δει αρκετά γυναικεία προιόντα καλλυντικών ή περιποίησης να κάνουν ζημιά σε οτιδήποτε πλαστικό έρθουν σε επαφή, ακόμα και με τον περιβάλλοντα αέρα αν η απόσταση έκθεσης είναι πολύ μικρή. Λόγω δουλειάς στο λέω, με handsfree κινητών, tabletοειδή κλπ gadget....με φθορές όπως ξεφλούδισμα, ξέβαμμα και άλλα.
Θέλω να σου πω δηλαδή οτι υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιο καλλυντικό προσώπου να έκανε όντως τη ζημιά στην εσωτερική επίστρωση της ζελατίνας.
Σίγουρη περίπτωση είναι το υγρό καθαρισμού νυχιών που αν πέσει σε οτιδήποτε πλαστικό του προκαλεί ξεφλούδισμα στις μεμβράνες uv (όπως με τα γυαλιά όρασης)

Στείλε ένα email στη Suomy καλύτερα και εξήγησε το περιστατικό αποστέλωντας τους κάποιες φωτογραφίες της ζημιάς ωστέ να σου δώσουν μια πιο εξειδικευμένη απάντηση.

amyroukai
13/05/2015, 18:45
Αν γκουγκλάρεις suomy visor antifog peeling off θα βρεις μερικά αποτελέσματα ακόμα και 10ετίας πίσω, που σημαίνει ότι είναι από τις ζημιές που τις ξέρουν και κάνουν την πάπια. Αφού δεν σε καλύπτει η εγγύηση, μάλλον δεν θα μπορέσεις να βρεις άκρη. Δεν χάνεις και τίποτα να στείλεις ένα email Ιταλία μεριά, αλλά κράτα μικρό καλάθι.

Amazona86
13/05/2015, 18:52
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, καλλυντικά δε φοράω καθόλου όταν είναι να φορέσω το κράνος , ούτε καν κρέμες , άρα δεν είναι ούτε από αυτό, απλά δεν μου είχε διευκρινίσει κάτι αυτός όταν πήρα το κράνος, μου είπε ισχύει κανονικά η εγγύηση της αντιπροσωπείας, με ενα ψαξιμο στο forum και αλλού είδα ότι άλλες αντιπροσωπείες καλύπτουν κανονικά και τις ζελατίνες στην εγγύηση. Θα στείλω ένα email στην Suomy, δεν χάνω κάτι. Πάντως από εξυπηρέτηση και συμπεριφορά και αυτός που πήρα το κράνος αλλά και στην αντιπροσωπεία ,0 θα έβαζα.

George_Sp
13/05/2015, 18:59
Αφού δε φόραγες κάτι που μπορεί να προκάλεσε τη φθορά της antifog επίστρωσης και εφόσον υπάρχουν κι άλλα περιστατικά, καλό είναι να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου ως καναλωτής με τις αντίστοιχες καταγγελίες.
ΙΝΚΑ
ΕΚΠΟΙΖΩ
για αρχή με κοινοποίηση των καταγγελιών και στον τοπικό αντιπρόσωπο της Suomy αλλά και στην Suomy Europe.

επίσης, εφόσον είχες κακη εμπειρια δε βρίσκω λάθος να κατονομάσεις και το κατάστημα με τα κράνη για να μην μένει η υποθετική ρετσινιά σε όλα που γειτονιάζουν.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση με AGV Horizon το 2012 μου άλλαξαν 2 κράνη με φθορές λόγω κακής συνομολογημένης ιδιότητας και αυτή τη στιγμή έχω το 3ο ίδιο κράνος με μηδενικά προβλήματα. Έπρεπε να το τρέξω και να τους τρίξω τα δόντια αλλά η αντικατάσταση έγινε και δε τους πέρασε.

lykourgi
13/05/2015, 19:00
Γιατί να μην καλύπτεται η ζελατίνα από εγγύηση; Περίεργο μου φαίνεται. Μέρος του κράνους είναι.

Μπορούν να σου δείξουν κάποιο χαρτί της Suomy (ή το έντυπο εγγύησης του κράνους) όπου αναγράφεται αυτό;

Διότι προφορικά μπορούν να αποκλείουν από την εγγύηση οτιδήποτε, κατά περίπτωση.

Καλά ξεμπερδέματα.

amyroukai
13/05/2015, 19:06
Το τι εξαιρείται κλπ αν εξαιρείται κάτι πιθανότατα το γράφει και στα χαρτιά του κράνους που ήταν μέσα στο κουτί, αν τα κράτησε.

Jo.Da.
13/05/2015, 19:30
Το καλοκαίρι του 2008 αγόρασα ένα shark rsx hook από το fcmoto.de! Κάποιους μήνες μετά έσκασε το anti fog της ζελατίνας. Αντιπρόσωπος της shark στην Ελλάδα η Μοτοδυναμική. Πηγαίνω λοιπόν στα Τρίκαλα, στη yamaha (hats off στο Νούλα) με την απόδειξη αγοράς από Γερμανία. Την κοιτάει ο άνθρωπος και μου λέει έλα σε μια βδομάδα να πάρεις την καινούρια στα πλαίσια της εγγύησης. Μάλιστα επειδή η αποστολή καθυστέρησε για να μη με τραβάει κάθε τόσο Τρίκαλα έβγαλε καινούρια ζελατίνα από κράνος που είχε για πούλημα.

Πέρσι τέτοιο καιρό πετυχαίνω πάλι στο fcmoto προσφορά για κράνος agv ιδιαίτερα δελεαστική. Παραγγέλνω λοιπόν 2 κράνη για μένα και τη σύζυγο. Με την παραλαβή μαθαίνουμε πως είναι έγκυος οπότε το κράνος της παρέμεινε μέχρι φέτος το Μάη στη θήκη του, εντός του κουτιού, μέσα στη ντουλάπα. Στη δεύτερη εξόρμησή μας (3/5) με το καινούριο της κράνος στο καθάρισμα (μόνο με νερό) παρατήρησα μια κουκίδα σα ράγισμα από πετραδάκι. Ήταν στο εσωτερικό της ζελατίνας, είχε σκάσει το anti fog. Στέλνω email στα κεντρικά της agv στην Ιταλία επισυνάπτοντας φωτογραφίες και απόδειξη αγοράς. Τους ζητάω να μάθω ποιος τους αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα γιατί απ' το google δε βγάζω άκρη. Με παραπέμπουν σε συγκεκριμένη ενότητα στο site τους. Κι εδώ αρχίζει η Οδύσσεια.

Πάω στο μαγαζί που αναγράφεται στο site της agv. Μόλις ακούει ο υπάλληλος πως έχω ψωνίσει από Γερμανία πάει να κάνει τον Κινέζο. Τον ρωτάω "εσείς δεν αντιπροσωπεύεται την agv στην Ελλάδα;". Τρίπλα: "οχι ακριβώς". Τον ενημερώνω πως έχω στείλει mail στα κεντρικά και στο site της agv αναγράφονται ως ο επίσημος dealer τους στη χώρα μας. Κάνει κάποια τηλέφωνα, τραβάει με το κινητό του φωτογραφίες τη ζελατίνα και την απόδειξη πληρωμής. Μου λέει πως θα επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά και να του προωθήσω τo mail στην agv γράφοντας και το κινητό μου. Προωθώ το mail καθώς και την απάντηση της agv. Με παίρνουν προχθές για να μου πουν πως δε μπορούν να μ' εξυπηρετήσουν γιατί προκύπτει λογιστικό ζήτημα αφού δεν έχω αγοράσει απ' αυτούς το κράνος. Σε ερώτησή μου για το τι πρέπει να κάνω η απάντηση ήταν να επικοινωνήσω με το κατάστημα απ' το οποίο αγοράστηκε. Έχω στείλει εκ νέου mail στην agv σχετικά με το συμβάν ρωτώντας παράλληλα αν αυτή είναι η aftersales πολιτική τους και ζητώντας να μου προτείνουν λύση...Αναμένεται συνέχεια!

Υγ: είχα σκοπό ν' αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί διάτρητο μιας και βρήκα δυο επώνυμα σε πολύ καλές τιμές, αλλά μ' όλα αυτά δεν πρόκειται να λάβουν ούτε cent!

Amazona86
13/05/2015, 19:45
Και μένα περίεργο μου φαίνεται το ότι δεν καλύπτεται η ζελατίνα από την εγγύηση, έχω κρατήσει τα χαρτιά όλα μέσα στο κουτί οπότε θα δω και εκεί. Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και θα τους πω να μου δείξουν κάτι γραπτό που να αποδεικνύει αυτό που λένε αλλιώς θα προχωρήσω στις καταγγελίες. Από την άρχη μου φάνηκε ότι δεν μου τα ελεγαν καλά,γιατί όταν επικοινώνησε αυτός πρώτα με την αντιπροσωπία μου είπε ότι δεν την αλλάζουν επειδή είναι παλιό το μοντέλο και ήταν προσφορά ,και μετά ότι δεν είναι στην εγγύηση. Γενικώς η συμπεριφορά τους με κάνει να θέλω να το τραβήξω πολύ το θέμα.

Jo.Da.
13/05/2015, 19:49
Τα suomy πόσα χρόνια εγγύηση έχουν; Για παράδειγμα η Shark δίνει 5 χρόνια, ενώ η AGV 2. Η απόδειξη αγοράς συνιστά την έναρξη του χρονικού διαστήματος της εγγύησης.

spyrval
13/05/2015, 20:03
Πάω στο μαγαζί που αναγράφεται στο site της agv. Μόλις ακούει ο υπάλληλος πως έχω ψωνίσει από Γερμανία πάει να κάνει τον Κινέζο. Τον ρωτάω "εσείς δεν αντιπροσωπεύεται την agv στην Ελλάδα;". Τρίπλα: "οχι ακριβώς".

Πριν από ένα μήνα αγόρασα ένα AGV από αντιπρόσωπο της Honda. Στην κουβέντα πάνω μου είπε μόνος του ότι δεν υπάρχει πλέον αποκλειστικός αντιπρόσωπος Agv αλλά ούτε και Dainese στην Ελλάδα. Αν κατάλαβα καλά παραγγέλνει καθένας μόνος του από Ιταλία την ποσότητα που χρειάζεται.

Jo.Da.
13/05/2015, 20:05
@spyrval

Πάσο αλλα τότε γιατί η εταιρεία στη σελίδα της αναφέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κατάστημα;

spyrval
13/05/2015, 20:16
@spyrval

Πάσο αλλα τότε γιατί η εταιρεία στη σελίδα της αναφέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κατάστημα;

Δεν το'χω ψάξει να σου πω την αλήθεια. Διάβασα αυτό που έγραψες και θυμήθηκα τί μου είχε πει ο έμπορος γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Μάλιστα τον ρώτησα "καλά, και το γνωστό μαγαζί στη Μιχαλακοπούλου;" "Δεν είναι πλέον αποκλειστικός" μου λέει.Τώρα τί να σου πω...

Jo.Da.
13/05/2015, 20:17
Κι εγώ αρχικά τη Μιχαλακοπούλου είχα στο μυαλό αλλά δεν είναι αυτοί.

mikes
13/05/2015, 21:31
συμφωνα με το αρθρο 540 του αστικου κωδικα (γκουγκλαρε και διαβασε) εφ'οσον το προιονβ είναι ελατωματικο, η δεν πραγματοποιει αυτά που υπόσχεται το ιδιο η ο πωλητης, μπορεις εντως 6 μηνων να το επιστρεψεις δηλώνοντας υπαναχωρηση από τη συμβαση και να παρεις πισω τα λεφτα σου.. τριξτους τα δοντια.. αυτά τα "δεν το καλυπτει η εγγυηση" είναι μαλακιες για να μη χρεωθουν αυτοι τη ζημια..

Jo.Da.
14/05/2015, 17:58
Έλαβα απάντηση από την AGV πριν λίγο.
Με τα λίγα που μου έγραψαν μου λένε πως ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπός τους δεν είναι υποχρεωμένος να ασχοληθεί με το πρόβλημά μου (:uplate: ) και μου προτείνουν κι αυτοί να επικοινωνήσω με το FCMOTO.
Tα συμπεράσματα δικά σας...:rolleyes:

amyroukai
14/05/2015, 18:36
Δηλαδή πόσο σου στοιχίζει ένα email προς το FC-MOTO;

Jo.Da.
14/05/2015, 18:47
Προφανώς εκτός από χάσιμο χρόνου δεν κοστίζει τίποτα.
Ωστόσο μπορείς από όλα τα παραπάνω να καταλάβεις τη διαφορά από εταιρεία σε εταιρεία (εν προκειμένω Shark & AGV) σε ό,τι αφορά την aftersales πολιτική τους.
Το όλο θέμα μου μοιάζει ανέκδοτο.

amyroukai
14/05/2015, 19:02
Ναι. Από την άλλη μεριά βέβαια, υποτίθεται ότι μιλάς με αυτόν που στο πούλησε πρώτα και αν σου πει "Εγώ δεν καλύπτω τίποτα" τότε επισυνάπτοντας την απάντησή του ενοχλείς την εταιρία και ρωτάς το γιατί δεν σε καλύπτει.

Αν ισχύει το ότι η AGV δεν έχει έναν επίσημο έλληνα αντιπρόσωπο αλλά πουλάει απ' ευθείας σε όποιον ζητήσει προϊόν, δεν είναι διόλου παράξενο που δεν θέλει κανείς εδώ να ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.

Jo.Da.
14/05/2015, 19:14
Έστω ὀτι έμενες Γερμανία κι αγόραζες από εκεί το τάδε προϊόν. Μετά από κάποιο καιρό μετακόμιζες Ελλάδα, το προϊόν που αγόρασες εμφάνιζε κάποιο ελάττωμα κι είσαι εντός χρονικού διαστήματος εγγύησης. Σε ποιον θα απευθυνόσουν εξαρχής; Στο Γερμανό έμπορο ή σ' αυτόν που αντιπροσωπεύει τη φίρμα στην Ελλάδα;

Ακόμη κι αν απευθυνθείς στο Γερμανό έμπορο πώς θα πιστοποιήσει πως το ελάττωμα είναι όντως ελάττωμα και χρήζει αλλαγής στα πλαίσια της εγγύησης; Από τις φωτογραφίες που θα επισυνάψεις στο mail; Δεν πρέπει να το δει κάποιος υπεύθυνος από κοντά;

amyroukai
14/05/2015, 19:29
δηλαδη απο τα κεντρικα στην ιταλια ποιος το ειδε;

Jo.Da.
14/05/2015, 19:33
Νομίζω πως είτε θές να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου, είτε δε θες να καταλάβεις αυτά που γράφω.
Όπως και να έχει παραπάνω έγραψα ''ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του'', εσύ προφανώς έβγαλες τα δικά σου, εγώ τα δικά μου κοκ. Δε χρειάζεται να πείσει κανείς κανέναν για τίποτα...:wave2:

amyroukai
14/05/2015, 19:45
σε αυτο συμφωνουμε.
δικηγορο κανενος δεν κανω. απλα απορια εχω, που η δεν την καταλαβαινεις η τελος παντων... καλα ξεμπερδεματα.

George_M.
16/05/2015, 16:07
αναλογο θεμα ειχα το 2013 με κρανος της Lazer το οποιο μετα απο χρηση 4 μηνων χαλασε η αντιθαμβωτικη,σαφως κ αντικατασταθηκε απο την -εδω- επισημη αντιπροσωπεια χωρις να φερουν καμια αντιρηση.

Jo.Da.
17/05/2015, 11:53
Manianisg για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα, από πού το ψώνισες; Απ' τον Έλληνα αντιπρόσωπο, από άλλο Έλληνα έμπορο (πλην του αντιπροσώπου) ή από το εξωτερικό;

George_M.
19/05/2015, 11:03
Manianisg για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα, από πού το ψώνισες; Απ' τον Έλληνα αντιπρόσωπο, από άλλο Έλληνα έμπορο (πλην του αντιπροσώπου) ή από το εξωτερικό;

το αγορασα απο ελληνα εμπορο με καταστημα που ειναι dealler της εν λογω εταιρειας κ προμηθευεται τα προιοντα απο την εδω επισημη αντιπροσωπεια.
σαν να λεμε εξουσιοδοτημενος...
μαλιστα στον ιδιο πηγα (τον εμπορο) για να δειξω το προβλημα κ αυτος επικοινωνησε με την αντιπρωσοπεια αμεσως κ παρουσια μου!

Amazona86
19/05/2015, 11:51
Έχω μιλήσει με ΙΝΚΑ παιδιά και περιμένω απάντηση για το πως θα το χειριστούμε . Σιγά μην τους αφήσω έτσι. Από μια έρευνα στο google πολλές άλλες αντιπροσωπίες αλλάζουν κανονικά ΚΑΙ ζελατίνες οι οπόιες είναι φυσικά μέρος της εγγύησης. Στο βιβλιαράκι που ήταν μέσα στο κουτί δεν αναφέρει πουθενά κάτι περί εγγύησης , για την ακρίβεια λέει "wash gently with lukewarm water and neutral soap" ενώ αυτός εκεί είπε την πλύνατε με νερό , δεν εξηγείται αλλιώς και έγινε έτσι.

amyroukai
19/05/2015, 15:01
αν στο βιβλιαρακι δεν εξαιρεί κατι απο την εγγύηση, κυνήγησε τους αλύπητα.

Επίσης καλό θα ήταν να το πάρεις εγγράφως αυτο -οτι δεν σου καλυπτουν ζελατινα- και να απευθυνθείς στην μητρική εταιρία.

Amazona86
19/05/2015, 16:41
αν στο βιβλιαρακι δεν εξαιρεί κατι απο την εγγύηση, κυνήγησε τους αλύπητα.

Επίσης καλό θα ήταν να το πάρεις εγγράφως αυτο -οτι δεν σου καλυπτουν ζελατινα- και να απευθυνθείς στην μητρική εταιρία.

Μπήκα στην επίσημη σελίδα της Suomy και μαντέψτε παιδιά τι λέει : Suomy guarantees exclusively the helmet and its components for a period of two years from the purchasing date as regards conformity defects. Suomy undertakes to repair the defective product (or one of its part) or to replace it (at Suomy S.p.A.’s discretion), with no extra charge for the parts and the labour. http://www.suomy.com/en/products/warranty.html

θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!!!

mikes
19/05/2015, 21:48
ξαναθυμίζω! επικαλέσου το αρθρο 540 του αστικου κωδικα.. βασικα καλο θα ηταν να τον βρεις και να διαβασεις τα αρθρα από 530 και μετα να καταλάβεις περι τινος προκειται οσον αφορα στα δικαωματα σου ως καταναλωτή..

επισης εκτος από το ΙΝΚΑ που ηδη απευθύνθηκες, κανε και μια αναφορα στη ΜΟΤΕΚ ως πιο αρμοδια.. (Μοτοσυκλετικη Ενωση Καταναλωτων)

Jo.Da.
02/06/2015, 00:05
Η απάντηση του FCMOTO ειναι πως δεν μπορουν να ανοίξουν reclamation case γιατί η εταιρεία δεν καλύπτει τις ζελατινες στα πλαισια της εγγύησης. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την AGV μήπως και δείξουν καλή θέληση. :eek:
Το θέμα είναι γιατί αυτό δε μού το είπε εξαρχής η AGV; :confused:

Στέλνω λοιπον εκ νέου mail στους Ιταλούς και τους ρωτάω αν ισχύουν αυτά που λένε οι Γερμανοί και τι προτίθενται να κάνουν με την περίπτωσή μου. Εδω και 10 μερες ακόμα περιμένω απάντηση...:cry:

Στο μεσοδιάστημα έψαξα λίγο στο site τους περί εγγύησης (http://www.agv.com/agv_eu_en/warranty) και βρήκα το παρακάτω:
''The warranty does not cover, under any circumstances, damages deriving from: improper use; normal wear and tear; damages; tampering; incorrect maintenance of the helmet and the components such as the visor...κλπ...''

Άρα μάλλον θα πάρω το 3ο το μακρύτερο. Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο, δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Γιατί να τραβιέμαι 1 μήνα αν όντως ισχύει το παραπάνω; Ας μου έλεγαν απ' την αρχή "κύριε δεν καλύπτουμε ζελατινες"!
Πλέον έχω ξενερώσει άσχημα με τους Ιταλούς.

teo_g7
02/06/2015, 00:20
Η απάντηση του FCMOTO ειναι πως δεν μπορουν να ανοίξουν reclamation case γιατί η εταιρεία δεν καλύπτει τις ζελατινες στα πλαισια της εγγύησης. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω με την AGV μήπως και δείξουν καλή θέληση. :eek:
Το θέμα είναι γιατί αυτό δε μού το είπε εξαρχής η AGV; :confused:

Στέλνω λοιπον εκ νέου mail στους Ιταλούς και τους ρωτάω αν ισχύουν αυτά που λένε οι Γερμανοί και τι προτίθενται να κάνουν με την περίπτωσή μου. Εδω και 10 μερες ακόμα περιμένω απάντηση...:cry:

Στο μεσοδιάστημα έψαξα λίγο στο site τους περί εγγύησης (http://www.agv.com/agv_eu_en/warranty) και βρήκα το παρακάτω:
''The warranty does not cover, under any circumstances, damages deriving from: improper use; normal wear and tear; damages; tampering; incorrect maintenance of the helmet and the components such as the visor...κλπ...''

Άρα μάλλον θα πάρω το 3ο το μακρύτερο. Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο, δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Γιατί να τραβιέμαι 1 μήνα αν όντως ισχύει το παραπάνω; Ας μου έλεγαν απ' την αρχή "κύριε δεν καλύπτουμε ζελατινες"!
Πλέον έχω ξενερώσει άσχημα με τους Ιταλούς.

Ώπα φιλέ κατι δεν καταλάβεις καλά!
Το κείμενο που παρεθεσες λέει οτι δεν καλύπτει η εγγύηση ζημιες (στο κράνος η στα μέρη αυτου) που προέρχονταιπροέρχονται απο κακη χρηση,φυσιολογικη φθορα και τα ρεστα

Jo.Da.
02/06/2015, 03:05
Μακάρι να έχεις δίκιο teo_g7. Εν αναμονή της απάντησης της AGV, αν και όταν δεήσουν...:yuck:

BLiTzER
02/06/2015, 12:02
Ό,τι είπε ο teo. Η πρόταση ξεκαθαρίζει ότι και τα υπόλοιπα μέρη/ανταλλακτικά του κράνους (κι όχι μόνο το κράνος καθαυτό) περιλαμβάνονται στα περί φθοράς, κακής συντήρησης κτλ. Δε γράφει πουθενά ότι η εγγύηση δεν καλύπτει τη ζελατίνα γενικότερα.

Jo.Da.
15/06/2015, 03:25
Απάντηση από την AGV δεν έχω πάρει αν κι έχουν περάσει 3 εβδομαδες. Πριν λίγες ώρες έστειλα εκ νέου mail στο fcmoto με το link της agv περί εγγυήσεων λέγοντάς τους πως πιθανώς κάνουν λάθος ότι η εταιρεία δεν καλύπτει με εγγύηση τις ζελατίνες. Τους ζήτησα να ρίξουν μια καλύτερη ματιά, να ενημερωθούν κι ότι αναμένω απάντησή τους. Επίσης τους υπενθύμισα πως μέχρις στιγμής ανήκω στους καλούς & ικανοποιημένους πελάτες τους...Άντε να δούμε...:smokin:

Jo.Da.
22/06/2015, 07:35
Update.
Το fcmoto μου ζήτησε να τους στείλω φωτογραφίες. Το έκανα και στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας μ' ενημέρωσαν πως μόλις παραλάβουν τη ζελατίνα θα την αποστείλουν άμεσα. :a10:

Από την agv ακόμα πειμένω απάντηση στο αν καλύπτουν ζελατίνες στα πλαίσια της εγγύησης ή όχι...:moutza:

spyrakos35
22/06/2015, 08:11
Update.
Το fcmoto μου ζήτησε να τους στείλω φωτογραφίες. Το έκανα και στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας μ' ενημέρωσαν πως μόλις παραλάβουν τη ζελατίνα θα την αποστείλουν άμεσα. :a10:


να γιατί καμμιά φορά είναι προτιμότερο να ψωνίζεις απ έξω.... ;)

:beer:

amyroukai
22/06/2015, 08:28
να γιατί καμμιά φορά είναι προτιμότερο να ψωνίζεις απ έξω.... ;)

:beer:

Να γιατί πρώτα απευθύνεσαι στον έμπορο που αγόρασες αντί να τρέχεις στη Μέκκα και στη Μεδίνα, εννοείς ίσως... Τέλος καλό, όλα καλά.

spyrakos35
22/06/2015, 08:36
Να γιατί πρώτα απευθύνεσαι στον έμπορο που αγόρασες αντί να τρέχεις στη Μέκκα και στη Μεδίνα, εννοείς ίσως... Τέλος καλό, όλα καλά.

όχι, εννοώ αυτό που έγραψα....

και αυτό που γράφεις σωστό είναι

:beer:

Jo.Da.
22/06/2015, 09:32
[...]Τέλος καλό, όλα καλά.

Aν δε δω το πακέτο στην πόρτα μου δεν πιστεύω τϊποτα..λ:lol:

Jo.Da.
01/07/2015, 13:22
Τέλος καλό. Μόλις παρελήφθη.
Η εταιρεία ακόμη μου απαντάει.
Ένα Respect στο FCMOTO.DE!

337989

amyroukai
01/07/2015, 13:43
Τέλος καλό όλα καλά (δικαίως πλέον), καλοφόρετη, αγρατσούνιστη κλπ κλπ κλπ.

Φιλικά, ο δικηγόρος του διαβόλου, told you so, κλπ κλπ κλπ :D

Jo.Da.
01/07/2015, 13:55
Να είσαι καλά. ;)
Η άποψή μου για την AGV δεν αλλάζει. Είμαι πλέον ΠΡΩΗΝ πελάτης.
Να ευχαριστήσω και τα παιδιά από δω μέσα που διευκρίνησαν ότι έχω κάνει λάθος (και εγώ και το FCMOTO) στη μετάφραση από το link της AGV περί εγγυήσεων.
:beer:

amyroukai
01/07/2015, 14:58
ενημερωτικα, περα απο τη ζελατινα, το κρανος που χρησιμοποιεις εχει γερασει ωραια;

spyrakos35
01/07/2015, 14:59
ίσα που πρόλαβες.....

με τη λήξη του προγράμματος, παυουν και οι εγγυησεις

Jo.Da.
01/07/2015, 15:23
@ amyroukai
Το κράνος (και το δικό μου και της συζύγου) το έχω ένα χρόνο. Το φοράω μόνο σε βόλτες και ταξίδια. Εντός των τοιχών χρησιμοποιώ το παλιό μου Shark. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα.
Είναι πανάλαφρο, έχει πολύ καλό εξαερισμό, όταν κλείσεις τους αεραγωγούς γίνεται ''ήσυχο''. Έχει φάει αρκετή βροχή (ειδικά στο 4ο οδοιπορικό 1821) και δεν έβγαλε κιχ. Ποιοτικά μου δίνει πολύ καλή εντύπωση. Η αεροδυναμική του είναι μια χαρά, δε μ' έχει κουνήσει με αρκετά χιλιόμετρα στο κοντέρ (βέβαια στο fz6 έχω ανεμοθώρακα της kappa 12cm υψηλότερο από τον εργοστασιακό). Γενικά θα του έβαζα 4,5 / 5!

@ Σπυράκος
Δε σε έπιασα.

spyrakos35
01/07/2015, 16:03
Μπλακ χουμορ εγκλρζικο κανω

Amazona86
02/07/2015, 14:31
Tζίφος!! επικοινώνησα με την suomy η οποία μου ζήτησε φωτογραφίες της ζελατίνας για να τις στείλει στο τεχνικό τμήμα , μετά από λίγες μέρες μου απάντησαν ότι οι φθορές φαίνεται ότι προήλθαν από λάθος καθαρισμό της ζελατίνας και ότι η εγγύηση δε το καλύπτει :(

foogr01
02/07/2015, 21:15
:beer: για Jo.Da.
και
:a06: για suomy

Jo.Da.
03/07/2015, 10:52
@ αμαζόνα

Πώς δικαιολογούν-εξηγούν το λάθος καθαρισμό της ζελατίνας δηλαδή;

BLiTzER
03/07/2015, 10:54
Με χημικά καθαριστικά, φαντάζομαι.

Jo.Da.
03/07/2015, 11:01
Βάλε μας καμιά φωτογραφία.

Δες τη δικιά μου παρακάτω.
338111

338112

Amazona86
03/07/2015, 13:59
338115

338116

338117

δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα για το πως το δικαιολογούν?? :mad:

Jo.Da.
03/07/2015, 14:13
Το ιριδίζον χρώμα υπήρχε και πριν;

Amazona86
07/07/2015, 22:28
Το ιριδίζον χρώμα υπήρχε και πριν;

Ναί , είναι ιριδίζουσα!

Jo.Da.
08/07/2015, 14:50
Αυτό να τους το διευκρινήσεις. Διότι αν καθαρίσεις τη ζελατίνα με μωρομάντηλο πχ ή με οτιδήποτε περιέχει άζωτο, τότε αυτή παίρνει ιριδίζον χρώμα. Μη θεωρήσουν ότι έκανες κάτι τέτοιο το οποίο συνεπάγεται ότι ήταν δικό σου σφάλμα.