PDA

View Full Version : Your route is being recalculated ...



Pew
13/05/2015, 18:56
Ανοιξη, ωραια θερμοκρασια και τα μπουφαν στις κρεμαστρες.
Ολη κι ολη η αποσταση, 4 χιλιομετρα για να φτασω στη δουλεια μου….
Οι διαδρομη σε δυο ροδες, ποτε δεν είναι προκαθορισμενη, βλεπεις το μποτιλιαρισμα δεν υπαρχει και η πολυτελεια για παρκαρισμα σημαντικο αβανταζ εναντι του αυτοκινητου. Άλλες φορες θα στριψεις ένα στενο νωριτερα, άλλες φορες πιο μετα αναλογα τι προηγειται εμπρος σου ή το φαναρι που σημερα θες να αποφυγεις λογω timing του προηγουμενου. Τα μαθαινεις απ’εξω κι ανακατωτα όταν χροοοονια τωρα κανεις το ιδιο δρομολογιο.
Παρατηρεις σαν ρανταρ, τον οδηγο του αυτοκινητου μπροστα σου, που κραταει στο ένα χερι το κινητο και με το άλλο το τιμονι, ετοιμος να αποσπασει την προσοχη του σε κατι άλλο περα από την οδηγηση. Αλλοι οδηγοι φαινεται από την τοποθετηση τους στο δρομο ποσο σε εγρηγορση είναι. Σε δυο ροδες όμως τα πραγματα είναι τελειως διαφορετικα. Επιταχυνεις πολύ πιο ευκολα, αναγκαζεσαι να φρεναρεις απαλα, για να μην ξαπλωθεις στη γυαλισμενη ασφαλτο, αλλα και για να μην καρφωθει από πισω σου ο απροσεκτος οδηγος. Τσεκαρεις καθρεπτες, συνεχεια.
Δεν είναι μονο μπροστα ο κινδυνος, είναι και αλλοι δικυκλοι απροσεκτοι διπλα σου!
Ξεκινας λοιπον από το σπιτι και στο δευτερο φαναρι καμαρωτοι δυο μοτοσυκλετιστες. Εσυ επανω στη δικη σου καλη χαρουμενος, καμαρωτος και εκεινος πανω στο δικο του εργαλειο, ο ηλιος λαμπει και αυτή η μυρωδια της υγρασιας των φυτων από τη φωτοσυνθεση στα ρουθουνια σου. Το φαναρι αναβει πρασινο και ξεκινατε. Συνηθισμενο το φαινομενο εκεινων που εξαντλουν το πορτοκαλι και περνανε ακομα και δευτερολεπτα μετα το κοκκινο! Δεν εκπλησσεσαι πλεον, δεν αξιζει να χαλας την κορνα. Τον μηχανοβιο λοιπον, τον εχεις ξαναδει δυο τρεις φορες.
Σιγουρα και εκεινος σε θυμαται…
Λιγο πιο κατω, η στιγμη που ο εγκεφαλος σου κανει «υπολογισμο νεας διαδρομης» ερχεται οποτε αναβεις φλας πισω του και με το βλεμα στραμμενο στον καθρεπτη του, παρατηρεις ότι γυρναει και σε βλεπει, ξερεις ότι αν ηταν γνωστος σου, από μεσα του θα ελεγε «γειαααα χαραα» καλη δουλεια. Ξερει που πας, ξερεις που παει, πανε 2 χρονια που τον πετυχαινεις να παρκαρει κοντα σε ‘σενα.
Λιγο η μεγαλυτερη διαδρομη, λιγο μικροκαθυστερησεις για παραχωρηση προτεραιοτητας φτανεις σιγα σιγα στον προορισμο.
Μια 10αρια αυτοκινητα σε ουρα, περιμενουν ενώ στο τερμα εχει ΣΤΟΠ, κανεις δεν κορναρει και 2-3 εβγαλαν το κεφαλι τους από το παραθυρο, ενώ καθως πλησιαζεις στους 2 μπροστινους σε λουζει κρυος ιδρωτας.
Θα μπορουσες να ησουν και ‘συ μαζι του; Θα τον ειχες προσπερασει ή θα γινοταν μπροστα στα ματια σου; Το ασθενοφορο ηρθε μετα από 10 λεπτα ενώ σταματησε 2 τετραγωνα πιο πριν απ’οπου εσερναν το φορειο μεχρι τον τοπο του ατυχηματος.








Τα συλληπητηρια μου στους συγγενεις του ατυχου μοτοσυκλετιστη, που απ’οσα ακουσα στον τοπο του ατυχηματος τον παρεσυρε ανασφαλιστο αυτοκινητο με οδηγο ηλικιωμενο ανω των 70.
Σε ερωτηση μου στην τροχαια καθως μερικοι φωναζαν ότι το ασθενοφορο αργησε, τι γινεται με τα παρκαρισμενα σε γωνιες, ηταν πως «θα τους γραψουμε μια κληση».
Ετσι απλα. Περαστικα μας.

amyroukai
13/05/2015, 19:05
Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις. Το πότε "είναι γραμμένο" να φύγει κάποιος δεν ξέρω αν εξαρτάται από μιά στροφή πριν ή μετά. Και ναι, φυσιολογική η σκέψη του "τι θα γινόταν αν"...

Συλλυπητήρια για την οικογένεια. Αυτοί οι γέροι, ασφαλισμένοι και μη, μάστιγα. Και τι θα του κάνουν στα εβδομήντα; Τίποτα, όπως δεν έκαναν τίποτα στον βρωμερό που με κοπάνησε προ 4ετίας και κυκλοφορεί οδηγώντας άσχημα και επιθετικά ακόμα.

George_Sp
13/05/2015, 19:06
:(......

devil's animal
13/05/2015, 19:21
κριμα...:sad:

spyrakos35
13/05/2015, 19:42
......

k7600
13/05/2015, 19:44
κρίμα και άδικο να φεύγουν νέα παλικάρια και να μένει σ αυτόν τον τόπο αυτή η μάστιγα των 70+ ( μάστιγα για το πως οδηγούν, πως συμπεριφέρονται, τι ψηφίζουν κτλ )

wthanasis
13/05/2015, 19:55
Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις.

+100

RaGe_Raptor
13/05/2015, 20:34
:sad::sick:

Mits-fz6
13/05/2015, 20:36
Δυστυχώς η σκοτεινή πλευρά του νομίσματος ενός μοτοσικλετιστή. Η πλευρά του νομίσματος που ο ίδιος ο εγκέφαλος μας αποκρύπτει για να μην πληγωθούμε ψυχολογικά.

Θλίψη και μόνο μου προσέφεραν οι ανάγνωση των τελευταίων σου γραμμών. Όλη η εισαγωγή σου μας έκανε να νιώθουμε λες και τον γνωρίζουμε λίγο.

Συλληπτήρια στους ανθρώπους του που η θλίψη τους θα είναι απερίγραπτη αυτή την στιγμή.

foogr01
13/05/2015, 21:14
:( ...

Coyote.V
14/05/2015, 01:28
Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις. Το πότε "είναι γραμμένο" να φύγει κάποιος δεν ξέρω αν εξαρτάται από μιά στροφή πριν ή μετά.

Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά τα πράγματα... δεν υπάρχει γραμμένο.
Αν σε τρώει ο κώλος σου θα την πάθεις την ζημιά....το λέω έτσι γιατί καβαλάμε μηχανάκια. Βέβαια υπάρχει και το απρόβλεπτο όπως σε αυτή την περίπτωση, αυτό όμως δεν συνεπάγεται γραμμένη μοίρα.

zannisvel
14/05/2015, 08:43
κριμα το παιδι!!
:(

sapila racing
14/05/2015, 08:52
....:(

kostas777
14/05/2015, 14:59
Αν σε τρώει ο κώλος σου θα την πάθεις την ζημιά....το λέω έτσι γιατί καβαλάμε μηχανάκια.

Οπότε μας τρώει όλους

AUFGEBRACHT
14/05/2015, 15:40
Αυτοί οι γέροι, ασφαλισμένοι και μη, μάστιγα.

Η μάστιγα είναι η αξιοθρήνητη έλλειψη (και) κυκλοφοριακής παιδείας και αγωγής, δεν είναι θέμα ηλικίας αν μου επιτρέπεις...