PDA

View Full Version : Πώς μπορώ να μαλακώσω το συμπλέκτη;



PetranGR
16/05/2015, 13:43
Hello to all,

Μετά από ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στο χέρι μου το αριστερό ,και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί 100% μόνο σαν τροποποίηση στον τρόπο καθίσματος και δουλειάς μου κτλ κτλ κτλ. πρέπει κάπως να μαλακώσω τον συμπλέκτη.

Τι εννοώ,όταν τον "τραβάς" ώς το τιμόνι για να συμπλέξει-αποσυμπλέξει είναι "σκληρός" η κίνηση,μπορεί πολλοί να μην το καταλαβαίνετε,αλλα σε εμένα βαράει κόκκινο,τον έχω ρυθμίσει να "μην χρειάζεται" πολύ πάτημα ώστε να αλλάξω ταχύτητα κτλ. απλά θα ήθελα αν υπάρχει και άλλος τρόπος ακόμα και αυτο το λίγο να το κάνω ακόμα πιο μαλακό.

Αν δεν υπάρχει απλά θα αρκεστώ σε αυτό.

Καμία λύση ,που να γνωρίζει κάποιος γιατί έχει να κάνει όσο να'ναι με υγεία.

dimmie_72
16/05/2015, 13:50
Αλλάζοντας το slave cylinder. Για CBR δεν ξέρω, εμείς πάντως είμαστε οι καλύτεροι πελάτες του παρακάτω site:

http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Clutch_Slave_Cylinders_CSC.html

PetranGR
16/05/2015, 14:36
Αλλάζοντας το slave cylinder. Για CBR δεν ξέρω, εμείς πάντως είμαστε οι καλύτεροι πελάτες του παρακάτω site:

http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Clutch_Slave_Cylinders_CSC.html

έψαξα στην ιστοσελίδα δεν βλέπω κάτι.

Μπορείς εν ταχεία και χοντρικά να μου πείς τι είναι αυτό το slave cylinder?

teogtp
16/05/2015, 14:57
έψαξα στην ιστοσελίδα δεν βλέπω κάτι.

Μπορείς εν ταχεία και χοντρικά να μου πείς τι είναι αυτό το slave cylinder?

Η κατω τρομπα του συμπλεκτη (αν και εφ'οσον είναι υδραυλικός )

PetranGR
16/05/2015, 14:59
Η κατω τρομπα του συμπλεκτη (αν και εφ'οσον είναι υδραυλικός )

δεν έχω υδραυλικό συμπλέκτη,με ντίζα είμαι απλή.

DrBig
16/05/2015, 15:10
δεν έχω υδραυλικό συμπλέκτη,με ντίζα είμαι απλή.

Να βαλεις τοτε πιο μακρυ λαμακι κατω στο κιβωτιο εκει που πιανει η ντιζα. Αλλα θα πρεπει να εξασφαλισεις οτι αποσυμπλεκει πληρως, γιατι θα μειωθει η διαδρομη.

PetranGR
16/05/2015, 15:14
Να βαλεις τοτε πιο μακρυ λαμακι κατω στο κιβωτιο εκει που πιανει η ντιζα. Αλλα θα πρεπει να εξασφαλισεις οτι αποσυμπλεκει πληρως, γιατι θα μειωθει η διαδρομη.

ήδη την έχω μειώσει με την αλλαγή στην θέση του συμπλέκτη πάνω ,στο 6 νούμερο το έχω πάει δηλαδή ίσα που το τραβάω 2 εκ . και μπορώ να αλλάξω ταχύτητα.Το θέμα είναι ότι και αυτά τα 2 εκ. είναι "σκληρό" να γίνει πιο μαλακό με ενδιαφέρει.

7Tolis
16/05/2015, 15:22
Αν έβρισκες κάποιο τρόπο να κάνεις μακρύτερο μοχλο στη μανετα, τότε θα χρειάζεσαι λιγότερη δύναμη για να τον τραβήξεις.

DrBig
16/05/2015, 15:24
ήδη την έχω μειώσει με την αλλαγή στην θέση του συμπλέκτη πάνω ,στο 6 νούμερο το έχω πάει δηλαδή ίσα που το τραβάω 2 εκ . και μπορώ να αλλάξω ταχύτητα.Το θέμα είναι ότι και αυτά τα 2 εκ. είναι "σκληρό" να γίνει πιο μαλακό με ενδιαφέρει.

Δεν μιλαω για την μανετα, αλλα εκει που πιανει η ντιζα στο κιβωτιο. Εκει λεω να κανεις μακρυτερο το μοχλο. Βαλε μια φωτο απο κει κατω αν μπορεις.

Ζεύκας
16/05/2015, 15:47
Αλλάζοντας το slave cylinder. Για CBR δεν ξέρω, εμείς πάντως είμαστε οι καλύτεροι πελάτες του παρακάτω site:

http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Clutch_Slave_Cylinders_CSC.html

Είδες καμιά προκοπή;

έχω αγοράσει μια αντίστοιχη αλλά δεν εχω πάει ακόμα στον Μπιλ να μου τη τοποθετήσει.

teogtp
16/05/2015, 15:48
Να μεγαλωσεις τον μοχλο απο το καπακι του συμπλεκτη.
Αυτο σου εξηγεί ο δοκτορας.

alex14
16/05/2015, 16:07
Hello to all,

... ,τον έχω ρυθμίσει να "μην χρειάζεται" πολύ πάτημα ώστε να αλλάξω ταχύτητα κτλ. ..

βλεπω να θελεις δισκακια σε λιγο....

sapila racing
16/05/2015, 16:12
Κατ αρχήν να είσαι σιγουρος οτι η ντιζα ειναι σε τελεια κατασταση και ακολουθεί την σωστή διαδρομή.
Ο συμπλέκτης σε αυτο το μηχανακι ειναι βούτυρο κανονικά.
Επίσης μην την εχεις ρυθμισμένη χωρίς τον απαιτούμενο τζόγο είναι λάθος.
Αν θέλεις να μαλακώσει κι αλλο φρόντιζε να πατας στην ακρη της μανέτας, εν αναγκη φέρε την βαση της λίγο πιο μεσα στο τιμόνι ωστε να εχεις καλύτερο μοχλό.

PetranGR
16/05/2015, 16:31
Δεν μιλαω για την μανετα, αλλα εκει που πιανει η ντιζα στο κιβωτιο. Εκει λεω να κανεις μακρυτερο το μοχλο. Βαλε μια φωτο απο κει κατω αν μπορεις.

Θα βάλω σύντομα.


Είδες καμιά προκοπή;

έχω αγοράσει μια αντίστοιχη αλλά δεν εχω πάει ακόμα στον Μπιλ να μου τη τοποθετήσει.

Αν λες σε εμένα,έψαξα δεν βρήκα κάτι.


Να μεγαλωσεις τον μοχλο απο το καπακι του συμπλεκτη.
Αυτο σου εξηγεί ο δοκτορας.

Γίνεται εύκολα αυτό αν το ζητήσω σε συνεργείο;


βλεπω να θελεις δισκακια σε λιγο....

γιατί;


Κατ αρχήν να είσαι σιγουρος οτι η ντιζα ειναι σε τελεια κατασταση και ακολουθεί την σωστή διαδρομή.
Ο συμπλέκτης σε αυτο το μηχανακι ειναι βούτυρο κανονικά.
Επίσης μην την εχεις ρυθμισμένη χωρίς τον απαιτούμενο τζόγο είναι λάθος.
Αν θέλεις να μαλακώσει κι αλλο φρόντιζε να πατας στην ακρη της μανέτας, εν αναγκη φέρε την βαση της λίγο πιο μεσα στο τιμόνι ωστε να εχεις καλύτερο μοχλό.

Δεν έχει ούτε 5000 χλμ. που άλλαξα συμπλέκτη ντίζα.
Δεν αντι-λέω ότι δεν είναι βούτηρο ή κάτι τέτοιο,απλά "Εγώ" ζητάω σε συννενοήση με τον γιατρό να βάζω όσο λιγότερο δύναμη γίνεται.

Το τέλος που λες περί τζόγου,έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ τζόγο έτσι όπως είναι τώρα.Αν το εκφράζω σωστά.Στην άκρη πατάω έτσι και αλλίως.
Αυτό περί βάσεως τι εννοείς ακριβώς;

Ζεύκας
16/05/2015, 17:25
Όχι Πετράν , στο μέλος που έκανα παράθεση αναφερόμουν :wave2:

dimmie_72
16/05/2015, 18:13
Είδες καμιά προκοπή;

έχω αγοράσει μια αντίστοιχη αλλά δεν εχω πάει ακόμα στον Μπιλ να μου τη τοποθετήσει.

έχει διαφορά η oberon. αξιοσημείωτη. το "αντίστοιχη" δεν ξέρω αν εννοείς ίδια μάρκα γιατί δεν έχουν όλες ίδια αποτελέσματα. πες μου μάρκα να σου πω.

daz
16/05/2015, 18:39
Μεγαλώνεις αυτό το άκρο του ελατηρίου όσο περισσότερο μπορείς.

335754

McGyver
16/05/2015, 18:42
Βάλε ένα quick shifter και ξέχνα το συμπλέκτη.

PetranGR
16/05/2015, 18:51
Μεγαλώνεις αυτό το άκρο του ελατηρίου όσο περισσότερο μπορείς.

335754

σε συνεργείο αν το πώ θα μπορέσουν να το κάνουν;
Όσο για το μεγάλωμα τι εννοείς για να το κατάλαβω και γώ μην κάνει κανείς καμία ταρζανία.
Σε αυτό που έχω, σπρώχνω το "γατζάκι" του ελαττηρίου να πάει πιο μέσα προς τον κινητήρα ή το τραβάω προς τα έξω;


Βάλε ένα quick shifter και ξέχνα το συμπλέκτη.

λες; αυτό δεν το σκέφτηκα.

daz
16/05/2015, 19:09
σε συνεργείο αν το πώ θα μπορέσουν να το κάνουν;
Όσο για το μεγάλωμα τι εννοείς για να το κατάλαβω και γώ μην κάνει κανείς καμία ταρζανία.
Σε αυτό που έχω, σπρώχνω το "γατζάκι" του ελαττηρίου να πάει πιο μέσα προς τον κινητήρα ή το τραβάω προς τα έξω;



Νομίζω πως είπα μ@λακία. :lol:
Δεν νομίζω να βοηθήσει σε πολλά.

teogtp
16/05/2015, 19:12
Dalton εσυ;:lol:

vaska
16/05/2015, 19:13
Βάλε ένα quick shifter και ξέχνα το συμπλέκτη.

η μόνη πραγματική λύση για όσους έχουν θέμα καρπού. Δεν ξέρω αν μπαίνει σε αυτό το μηχανάκι που έχεις αλλά πραγματικά σου λύνει τα χέρια

Ζεύκας
16/05/2015, 19:15
έχει διαφορά η oberon. αξιοσημείωτη. το "αντίστοιχη" δεν ξέρω αν εννοείς ίδια μάρκα γιατί δεν έχουν όλες ίδια αποτελέσματα. πες μου μάρκα να σου πω.

έχω πάρει αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Factory-Racing-Billet-Clutch-Slave-Cylinder-Aprilia-RSV-Mille-Falco-Tuono-BLACK-/371324649188?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5674ac7ee4).

31 χιλιοστών που είναι σχεδόν ίδιο με το 30άρι του oberon.

Ζεύκας
16/05/2015, 19:18
Κύριοι εάν πάμε σε επίπεδα quickshifter μιλάμε για 400 ευρώ χαλαρά.
Και αυτή η τεχνολογία υπάρχει μόνο για ανέβασμα ταχυτήτων, στο κατέβασμα είναι άχρηστο άρα πάλι συμπλέκτης.

Καλύτερα να μαθαίνει να ανεβάζει ταχύτητες έτσι όπως είναι το μηχανάκι του αλλά χωρίς συμπλέκτη.

daz
16/05/2015, 19:25
Καλύτερα να μαθαίνει να ανεβάζει ταχύτητες έτσι όπως είναι το μηχανάκι του αλλά χωρίς συμπλέκτη.

Μπάμπη όλο στην πόλη είναι ρε!

Ζεύκας
16/05/2015, 19:30
Μπάμπη όλο στην πόλη είναι ρε!


Όλο στην πόλη με cbr? :sick:

άκυρο τότε

PetranGR
16/05/2015, 19:47
Dalton εσυ;:lol:

χαχαχα


η μόνη πραγματική λύση για όσους έχουν θέμα καρπού. Δεν ξέρω αν μπαίνει σε αυτό το μηχανάκι που έχεις αλλά πραγματικά σου λύνει τα χέρια

το quick shifter ?


έχω πάρει αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Factory-Racing-Billet-Clutch-Slave-Cylinder-Aprilia-RSV-Mille-Falco-Tuono-BLACK-/371324649188?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5674ac7ee4).

31 χιλιοστών που είναι σχεδόν ίδιο με το 30άρι του oberon.

δεν μπορεί να μπεί


Κύριοι εάν πάμε σε επίπεδα quickshifter μιλάμε για 400 ευρώ χαλαρά.
Και αυτή η τεχνολογία υπάρχει μόνο για ανέβασμα ταχυτήτων, στο κατέβασμα είναι άχρηστο άρα πάλι συμπλέκτης.

Καλύτερα να μαθαίνει να ανεβάζει ταχύτητες έτσι όπως είναι το μηχανάκι του αλλά χωρίς συμπλέκτη.

Μπορώ να το κάνω, και μπαίνουν χωρίς να τις σπρώχνω καν πολύ smooth ,αλλά δεν θέλω να το ζόρισω ή να τις κατεβάσω με τον ίδιο τρόπο. Γιατί πάλι ο καρπός είναι το θέμα ουσιαστικά,που θα πρέπει να πατάω.


Όλο στην πόλη με cbr? :sick:

άκυρο τότε

γιατί όλο στην πόλη ; αυτό πως βγήκε;

Ζεύκας
16/05/2015, 19:57
δεν μπορεί να μπεί

δεν προσέξες ποιόν κάνω παράθεση



Μπορώ να το κάνω, και μπαίνουν χωρίς να τις σπρώχνω καν πολύ smooth ,αλλά δεν θέλω να το ζόρισω ή να τις κατεβάσω με τον ίδιο τρόπο. Γιατί πάλι ο καρπός είναι το θέμα ουσιαστικά,που θα πρέπει να πατάω.

άμα το μάθεις δεν είναι ζόρι να ανεβάζεις ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη.

Επίσης έχεις σκεφτεί να χαμήλωνες λίγο προς τα κάτω την μανέτα του συμπλέκτη;
έτσι μπορείς να ανοιγοκλείνεις τα δάκτυλα σου χωρίς να κουνάς τον καρπό.
δες αυτό το βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=LQRNI9OZTzo&feature=youtu.be)




γιατί όλο στην πόλη ; αυτό πως βγήκε;

δεν ξέρω. ο Αποστόλης το είπε!

PetranGR
16/05/2015, 20:00
δεν προσέξες ποιόν κάνω παράθεση

άκυρο δεν το είδα.

άμα το μάθεις δεν είναι ζόρι να ανεβάζεις ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη.

Επίσης έχεις σκεφτεί να χαμήλωνες λίγο προς τα κάτω την μανέτα του συμπλέκτη;
έτσι μπορείς να ανοιγοκλείνεις τα δάκτυλα σου χωρίς να κουνάς τον καρπό.
δες αυτό το βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=LQRNI9OZTzo&feature=youtu.be)

το βλέπω άμεσα. Όσο για να τις ανεβάζω ξανα λέω,ότι μπορώ να τις ανεβάσω χωρίς συμπλέκτη χωρίς καμία δυσκολιά,λες και κουμπώνουν μόνες τους.Στο κατέβασμα είναι το θέμα.

δεν ξέρω. ο Αποστόλης το είπε!

πάω πάσο.Αλλά θέλω να δώ και που το βασίζει αυτό.

teogtp
16/05/2015, 20:32
Ρε πετραν..............
Δεν το δινεις το μηχανακι στον δαλτονιδη τον παραδιδοντα πρωκτου,να στο σιαξει τωρα που εμαθε απο συμπλεκτες;:lol:

PetranGR
16/05/2015, 21:07
Ρε πετραν..............
Δεν το δινεις το μηχανακι στον δαλτονιδη τον παραδιδοντα πρωκτου,να στο σιαξει τωρα που εμαθε απο συμπλεκτες;:lol:

Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι με πολλά ακόμα ιιιιιιιιιιιιιιι!

vaska
16/05/2015, 21:22
1) άλλαξε τις ντίζες συμπλέκτη και μπροστινού φρένου μεταξύ τους, έτσι θα συμπλεκτάρεις με το δεξί :uplate: και θα φρενάρεις με το αριστερό.
2) άλλαξε τις ντίζες του συμπλέκτη μα το ποδόφρενο μεταξύ τους, έτσι θα συμπλεκτάρεις με το πόδι και θα φρενάρεις τον πίσω τροχό με την αριστερή μανέτα.

3) πάρε σκούτερ
:bawl:

wthanasis
16/05/2015, 22:13
1) άλλαξε τις ντίζες συμπλέκτη και μπροστινού φρένου μεταξύ τους, έτσι θα συμπλεκτάρεις με το δεξί :uplate: και θα φρενάρεις με το αριστερό.
2) άλλαξε τις ντίζες του συμπλέκτη μα το ποδόφρενο μεταξύ τους, έτσι θα συμπλεκτάρεις με το πόδι και θα φρενάρεις τον πίσω τροχό με την αριστερή μανέτα.

3) πάρε σκούτερ
:bawl:

:bawl::bawl::bawl:

TOMASKTM
16/05/2015, 22:29
καπου στο βαρδαρη. http://www.anavatis.gr/index.php?product_id=1007&page=shop.product_details&category_id=41&flypage=tpflypage.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=13

dimmie_72
16/05/2015, 23:17
έχω πάρει αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/Factory-Racing-Billet-Clutch-Slave-Cylinder-Aprilia-RSV-Mille-Falco-Tuono-BLACK-/371324649188?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5674ac7ee4).

31 χιλιοστών που είναι σχεδόν ίδιο με το 30άρι του oberon.

http://www.apriliaforum.com/forums/member.php?50747-Unique

τόχει βάλει ο παραπάνω τύπος. όταν τον ρώτησα πριν 2-3 μήνες τόχε ακόμα πολύ φρέσκο και δεν μπορούσε λέει να καταλάβει, στείλτου 1 ΠΜ να σου πει.

pab-lo
17/05/2015, 09:09
Μειωσε και τις αλλαγες. Ξεκιας με πρωτη, βαζεις κατευθειαν τεταρτη πχ, και γλυτωνεις δυο αλλαγες, κλπκλπ

argiris34
17/05/2015, 09:54
αν μεγαλωσει τον κατω μοχλο θα μικρυνει η γωνια στροφης απο την στιγμη που το οφελιμο μηκος του συρματοσκοινου θα μεινει το ιδιο οποτε μπορει να μην αποσυμπλεκει τελειως,
καλυτερα να κανει μια πατεντα στην μανετα ωστε να δωσει οσο πιο πολυ μοχλο μπορει

daz
17/05/2015, 17:37
αν μεγαλωσει τον κατω μοχλο θα μικρυνει η γωνια στροφης απο την στιγμη που το οφελιμο μηκος του συρματοσκοινου θα μεινει το ιδιο οποτε μπορει να μην αποσυμπλεκει τελειως,
καλυτερα να κανει μια πατεντα στην μανετα ωστε να δωσει οσο πιο πολυ μοχλο μπορει

Ο μεγαλύτερος μοχλός στην μανέτα θα επιφέρει και μεγαλύτερη διαδρομή σε αυτή.
Αν η διαδρομή της μεγαλύτερης μανέτας μείνει ίδια αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που ανέφερες για τον κάτω μοχλό.

daz
17/05/2015, 17:41
Μειωσε και τις αλλαγες. Ξεκιας με πρωτη, βαζεις κατευθειαν τεταρτη πχ, και γλυτωνεις δυο αλλαγες, κλπκλπ

Τι του λέτε μωρέ του παιδιού?

Μια απ' τις καλύτερες και πιο άμεσες και οικονομικές λύσεις είναι αυτή που ανέφερε ο ζευκας και πέρασε στο ντούκου.
Τα σκυφτά μας κουράζουν περισσότερο στο συμπλέκτη και λόγο της μεγαλύτερης γωνίας που κάνει ο καρπός μας. Αν κατεβάσει τη μανέτα θα βελτιωθεί αισθητά. Από κει και πέρα δεν βλέπω κάποιον τόσο οικονομικό τρόπο.