PDA

View Full Version : Αγορά μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού



Σελίδες : [1] 2 3

νεοσσός
16/05/2015, 14:22
Χαίρετε,

Προσανατολίζομαι στην αγορά μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού, για χρήση μέσα στην πόλη. Οι μικρές εκδρομές δεν αποκλείονται, αλλά θα είναι σπάνια δραστηριότητα, οπότε με ενδιαφέρει πρωτίστως η συμπεριφορά της στον αστικό ιστό και τις λεωφόρους.

Είμαι άπειρος οδηγός μοτοσυκλέτας, η συγκεκριμένη θα είναι η πρώτη μου. Δεν είχα πριν, ούτε παπί, ούτε scooter. Οδηγώ πάνω από 15 χρόνια αυτοκίνητο και τα τελεταία 4 χρόνια οδηγώ συστηματικά ποδήλατο μέσα στην πόλη. Ο λόγος που θέλω να πάρω τη μοτοσυκλέτα είναι κυρίως για να κάνω πιο ευχάριστη τη διαδρομή προς τη δουλειά και δευτερευόντως για να κερδίσω λίγο χρόνο. Ξέρω ότι ο χρόνος που κερδίζει κανείς με τη μηχανή, δε γλιτώνεται ουσιαστικά, αφού τον επενδύει ο κάτοχος στην απόκτησή της, τη συντήρηση και την εκμάθησή της. Οπότε ο παράγοντας της ευχάριστης μετακίνησης είναι η βασική αιτία της μετάβασης από αμάξι σε μοτοσυκλέτα.

Προσπαθώντας να μάθω από την πείρα φίλων, ακούω και διαβάζω διάφορα. "Πάρε 250άρι για ένα χρόνο μέχρι να μάθεις", "Αγόρασε φθηνή μεταχειρισμένη, γιατί θα κάνεις ζημιές στην αρχή", "Ας είσαι αργός οδηγός αυτοκινήτου, στη μηχανή θα το ανοίξεις σίγουρα κάποια στιγμή όλο το γκάζι, οπότε κινδυνεύεις με μεγάλη".

Αν και στα αυτοκίνητα (και τα ποδήλατα) έχω εμπειρία και ξέρω κάπως καλύτερα τι μου ταιριάζει, στις μοτοσυκλέτες δεν έχω ιδέα. Κινούμαι διαισθητικά, οπτικά, με το συναίσθημα και δεν έχω την εμπειρία για να επιστρατεύσω τη λογική.

Τι μου αρέσει; Οι naked και ανάμεσα σε αυτές λίγο περισσότερο οι streetfighter. Π.χ. SYM Wolf, Yamaha MT-07, Honda CB1000R, CB650F. Επίσης μου αρέσει το KTM Duke 690. Ξέρω ότι υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις μεταξύ των προαναφερθεισών και ότι το 1000άρι βγαίνει από την εξίσωση ως επικίνδυνο, λόγω της απειρίας μου.

Ως οδηγός αυτοκινήτου είμαι σχετικά αργός. Δε μου αρέσει να πιέζω τα μηχανήματα και αυτός είναι ένας από τους λόγους που κοιτάζω προς μηχανές μεσαίου κυβισμού. Να μπορούν δηλαδή να κινηθούν άνετα και σχετικά σβέλτα, χωρίς να πιέζονται. Να υπάρχει η άνεση της ροπής από χαμηλές στροφές κι ας περισσεύουν άλογα ψηλά που ίσως δεν τα δω ποτέ (μερικοί εδώ θα γελάτε, αλλά το πιστεύω προς το παρόν).

Έχω κάνει ατέρμονες συζητήσεις με φίλους και γνωστούς, προσπαθώντας να καταστείλω τον ενθουσιασμό μου και να αγοράσω κάτι ορθολογιστικά. Ξέρω ότι για τη χρήση που κάνω το ιδανικό θα ήταν ένα scooter 125cc, αλλά θέλω οπωσδήποτε να περάσω πρώτα από το στάδιο της μοτοσυκλέτας, διότι βασικός παράγοντας είναι η ευχαρίστηση στη μετακίνηση. Καθημερινά αλλάζω σκέψεις σχετικά με το τι θα ήθελα να οδηγήσω και τείνω να πιστεύω ότι αυτό που θα αγοράσω θα το κρατήσω πολλά χρόνια, γι' αυτό και δε μου αρέσει η ιδέα "Πάρε τώρα αυτό και του χρόνου αγοράζεις άλλο".

Οι τελευταίες σκέψεις είναι για CB600F Hornet, το οποίο δε με τρελαίνει εμφανισιακά, αλλά ακούω πολύ καλά σχόλια. Λένε ότι είναι φιλικό στο χρήστη στις χαμηλές και μεσαίες στροφές και μπορεί να του δώσει το κάτι παραπάνω στις υψηλές, αν κάποια στιγμή το επιθυμήσει. Επειδή όμως είμαι λάτρης της ροπής χαμηλά, δεν ξέρω κατά πόσο ένα τετρακύλινδρο 600άρι θα με ικανοποιήσει. Ούτε βέβαια αν θα μπορώ να συμβιώσω καθημερινά με ένα ροπάτο μονοκύλινδρο με τους κραδασμούς του (εννοώ το KTM Duke 690 ή κανένα XT660X).

Πέρα από τα μεταχειρισμένα, κοιτάζω και τα μοντέλα στοκ στα καταστήματα. Εκτός από τα λάστιχα που πρέπει να αλλαχθούν άμεσα, τι άλλο πρόβλημα θα μπορούσε να έχει μία μοτοσυκλέτα που είναι 6 χρόνια στη βιτρίνα ενός καταστήματος; Είναι καλή επιλογή ή είναι καλύτερο ένα αντίστοιχης χρονολογίας καλοσυντηρημένο μεταχειρισμένο δίκυκλο;

Να σημειώσω ότι έχω ήδη αγοράσει τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφαλείας (κράνος, γάντια, μποτάκια, μπουφάν, παντελόνι).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

7Tolis
16/05/2015, 15:18
Mt07 είναι στο εύρος που ψάχνεις. Έχει δύναμη που μπορεί να σε τρομάξει αν το παρακανεις ως αρχάριος, αλλά και να σε διασκεδάσει όταν δεν θα είσαι αρχάριος. Είναι ένα φιλικό μηχανάκι για νέους οδηγους με πολύ ωραία εμφάνιση. Τα στοκ της βιτρίνας εκτός από ελαστικά, θες και λάδια κινητήρα, υγρά φρενων, ίσως και φλάντζες στα καλάμια λόγω πιθανών ραγισμάτων για μπαταρία δεν είμαι σίγουρος. Η όλη φάση σε ένα μηχανάκι είναι πόσο εγκρατης αλλά και συγκεκριμένος είσαι στον δεξί σου καρπό. Και με ένα ψοφιο στα χαρτιά μηχανάκι, αν το πας τέρμα, θα ξαπλωσεις κάποια στιγμή. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και με κάποιο μη ψοφιο. Θυμήσου ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αναβατών και είναι ακριβώς όπως και στα ποδήλατα. Αυτοί που έχουν πέσει, και αυτοί που επρόκειτο να πέσουν.

panavour
16/05/2015, 19:14
Aφου δεν εχεις καμμια εμπειρια και αφου το θελεις κυριως για πολη .η ασφαλεστερη και καλυτερη λυση,κατα την γνωμη μου ειναι οριακα μεχρι 250,και το προτιμοτερο ειναι να αρχισεις απο σκουτερ να μαθεις ισσοροπια και χειρισμους ,και μετα να πας για μηχανη.Μην ξανοιγεσαι αποτομα γιατι τα νοσοκομεια κοστιζουν και αφηνουν και κουσουρια.Στο λεω μετα απο 42 χρονια εμπειριας με δικυκλο στην πολη.:wave2:

Ζεύκας
16/05/2015, 19:28
Θες μοτοσυκλέτα ΜΟΝΟ για πόλη;
τότε πάρε μία μέχρι 250 κυβικά. Περισσότερα κυβικά είναι άχρηστα.

Πόσα χρήματα διαθέτεις;

SHOOTER045
16/05/2015, 20:40
Ότι σου λένε οι δύο τελευταίοι από πάνω.
Ξεκίνα με 250
Και εκεί έχεις επιλογές
Γυμνό SUZUKI imazuma
Φεριγκατο HONDA cbf
Super motard KAWASAKI D TRACKER



Φυσικά υπάρχουν και άλλα.

Dennis-
16/05/2015, 21:07
335756
:wave2:

Δεινόσαυρος
16/05/2015, 21:31
δεν ξέρω κατά πόσο [...] αν θα μπορώ να συμβιώσω καθημερινά με ένα ροπάτο μονοκύλινδρο με τους κραδασμούς του (εννοώ το KTM Duke 690 ή κανένα XT660X).

Καλά φιλός, δεν μιλάμε δα και για κανα κομπρεσέρ!
Θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις τα μονοκύλινδρα χωρίς να τα δοκιμάσεις.
Έτσι όπως περιγαφεις τη φάση, δε θα με ξάφνιαζε καθόλου να ξετρελλαθείς με δαύτα - συγκρίνοντας με το όποιο τετρακύλινδρο.

Πιο στενά, πιο ψηλά, πιο ευέλικτα, και για πόλη προσφέρουν χαμόγελο όσο κανένα άλλο.
250αρι μια χαρά, πάνω από 400αρι δε θα έλεγα.

daz
16/05/2015, 22:06
Νομίζω πως αυτό εδώ και θα σου αρέσει και θα ταιριάζει στην χρήση που το θέλεις. mt03
Η καλύτερη επιλογή για πόλη είναι 125-250 σαν αυτά που έβαλαν τα παιδιά από πάνω.

335758

νεοσσός
16/05/2015, 22:35
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν περισσότεροι οι μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτες και μου χαλάει λίγο το όνειρο η φωνή της λογικής, που λέει να πάρω δίκυκλο μικρού κυβισμού.

Μου αρέσουν και οι super motard που προτείνατε (το d-tracker 250 είδα ότι σπανίζει στα μεταχειρισμένα) και θα το σκεφτώ για κανένα μικρό ροπάτο. Πρόσφατα είδα (και άκουσα :)) ένα on/off με κινητήρα πριόνι και μου άρεσε η εκρηκτικότητά του σε ρεπρίζ 10-40 km/h, που είναι άλλωστε το ζητούμενο σε αστικές μετακινήσεις. Όμως, όπως είπα και προηγουμένως, μπορεί να ενθουσιάζει ο ήχος του μονοκύλινδρου και οι κραδασμοί για μία βόλτα. Αντέχονται όμως σε καθημερινή συμβίωση 1,5 ώρας (2x45 λεπτά δουλειά-σπίτι);

Dennis-
16/05/2015, 22:46
"ρεπριζ" "ροπατο" "εκρηκτικοτητα" φιλαρακι και με παπακι να εισαι 0 - 60 παλι πρώτος θα εισαι σε ολα τα φαναρια. δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ψαχνεις. Και επίσης μην ψαχνεις ανεση mega scooter σε μηχανες θα χασεις.. βλεπω οτι εβγαλες απ το μυαλο σου τα μικρα με το τελευταιο σου ποστ οποτε κανε μια σουμα ξανα και πες μας που βαδίζεις γιατι αλλο naked αλλο On off αλλο motard :wave2:

George_Sp
16/05/2015, 23:07
μια ψήφος και από μένα στο mt-03
επίσης κοίτα και το
aprilia pegaso strada.
335760

335762

Ζεύκας
17/05/2015, 00:30
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν περισσότεροι οι μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτες και μου χαλάει λίγο το όνειρο η φωνή της λογικής, που λέει να πάρω δίκυκλο μικρού κυβισμού.

Μου αρέσουν και οι super motard που προτείνατε (το d-tracker 250 είδα ότι σπανίζει στα μεταχειρισμένα) και θα το σκεφτώ για κανένα μικρό ροπάτο. Πρόσφατα είδα (και άκουσα :)) ένα on/off με κινητήρα πριόνι και μου άρεσε η εκρηκτικότητά του σε ρεπρίζ 10-40 km/h, που είναι άλλωστε το ζητούμενο σε αστικές μετακινήσεις. Όμως, όπως είπα και προηγουμένως, μπορεί να ενθουσιάζει ο ήχος του μονοκύλινδρου και οι κραδασμοί για μία βόλτα. Αντέχονται όμως σε καθημερινή συμβίωση 1,5 ώρας (2x45 λεπτά δουλειά-σπίτι);

Καλώς ή κακώς είσαι άσχετος. (It's OK όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε.)

Άρα ξέχνα τα "ροπάτα super motαrd", τους "κινητήρες πριόνια" και την "εκρηκτικότητα".

devil's animal
17/05/2015, 00:55
max 250cc...
οχι σκουτερ και παπια...
συμπλεκτης και ταχυτητες για να εγκλΙματιστεις...
μεταχειρισμενο και γυμνο για να μην κλαις πλαστικα στην στραβη...

διαλεξε με αυτα τα κριτηρια και δεν θα χασεις...και οχι να ισχυει ενα απ'ολα...να ισχυουν ΟΛΑ...
:wave2:

spyrakos35
17/05/2015, 06:22
συμπλεκτης και ταχυτητες για να εγκληματιστεις...


δηλαδή?

μπαίνεις αθώος, βγαίνεις πάσσαρης? :lol:

daz
17/05/2015, 08:03
moto.gr έεεεεχει βγάλει εγκληματίες! :lol:

kachius
17/05/2015, 08:27
Και εγώ mt-03 λέω. Θα σε καλύψει σε όλα και θα το χαρείς με όλους τους τρόπους!

νεοσσός
17/05/2015, 09:01
Καλώς ή κακώς είσαι άσχετος. (It's OK όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε.)

Άρα ξέχνα τα "ροπάτα super motαrd", τους "κινητήρες πριόνια" και την "εκρηκτικότητα".
Δεν έχω πρόβλημα και δηλώνω ευθαρσώς άσχετος. Άλλωστε ο λόγος που γράφω στο forum είναι για να αποκτήσω λίγη από την πείρα σας και να καταστείλω τον ενθουσιασμό μου. Είμαι εγκρατής άνθρωπος που γενικά κάνει λογικές επιλογές, αλλά με τη μοτοσυκλέτα έχω ενθουσιαστεί και κινδυνεύω να παρασυρθώ. Επομένως καλά κάνετε και μου τη λέτε στις όποιες αντιρρήσεις ή υπερβολές εκφράζω. :)

Το MT-03 μου αρέσει (περισσότερο βέβαια προτιμώ το MT-07), το Pegaso Strada λιγότερο. Όμως το βάρος του MT-03 διαφέρει μόνο κατά 5 κιλά σε σχέση με εκείνο του Hornet, ενώ και τα κυβικά πλέον έχουν ανέβει στα 660 από τα 250 που προτείνετε οι περισσότεροι.

devil's animal
17/05/2015, 09:38
δηλαδή?

μπαίνεις αθώος, βγαίνεις πάσσαρης? :lol:


moto.gr έεεεεχει βγάλει εγκληματίες! :lol:



ρε κλπδα 2 την νυχτα, εκανα ενα τοσο δα ορθογραφικο...:a57::a57:

τρεχτε να με "καρφωσετε" στην δασκαλα...:lol::lol:

DAYMAN
17/05/2015, 09:44
Aφου δεν εχεις καμμια εμπειρια και αφου το θελεις κυριως για πολη .η ασφαλεστερη και καλυτερη λυση,κατα την γνωμη μου ειναι οριακα μεχρι 250,και το προτιμοτερο ειναι να αρχισεις απο σκουτερ να μαθεις ισσοροπια και χειρισμους ,και μετα να πας για μηχανη.Μην ξανοιγεσαι αποτομα γιατι τα νοσοκομεια κοστιζουν και αφηνουν και κουσουρια.Στο λεω μετα απο 42 χρονια εμπειριας με δικυκλο στην πολη.:wave2:
αυτο ακριβως;)

amyroukai
17/05/2015, 09:47
και απο την αλλη, πρωτο μου μηχανακι 4Κ 650cc και μια χαρα τα λεμε ακομα. ολο αυτο το ανεβα σταδιακα ειναι λιιιιιγο υπερτιμημενο για εναν ανθρωπο που εχει ξεπερασει την εφηβικη ταβλα και εχει λιγο μυαλο.

spyrakos35
17/05/2015, 09:51
και απο την αλλη, πρωτο μου μηχανακι 4Κ 650cc και μια χαρα τα λεμε ακομα. ολο αυτο το ανεβα σταδιακα ειναι λιιιιιγο υπερτιμημενο για εναν ανθρωπο που εχει ξεπερασει την εφηβικη ταβλα και εχει λιγο μυαλο.

δε πόιντ ιζ δατ δε μοτορσαικλ ιτσέλφ ιζ ταύλα....

σόου γιου νεβερ νοου γουέδερ γιουρ τινειτζερς ταυλα, δατ ιζ χάιντινγκ ατ δε μπακ οφ γιορ χεντ, ιζ γκονα γουεικ απ ορ νοτ....

θας, κράτα μικρό καλάθι..... :lol:

George_Sp
17/05/2015, 12:01
^^ δας και όχι θας.
έξυπνο παλικάρι φαίνεται από το το πως γράφει.
και γω ξεκίνησα απευθείας με 650 μονοκύλινδρο χωρις κάτι μικρότερο πιο πριν.
το οτι ψάχνει για χόρνετ γυμνά και sm μηχανάκια βέβαια δείχνει οτι η ταύλα υπάρχει ακόμα και ίσως βγει στην επιφάνεια με το καλημέρα παρά τα χρόνια του.
νομίζω όμως οτι γράψαμε τα πάντα, και δε ντεβιλζζζζζ σαηντ και δε παπουδιρεν σαηντ.

νεοσσός
17/05/2015, 14:33
το οτι ψάχνει για χόρνετ γυμνά και sm μηχανάκια βέβαια δείχνει οτι η ταύλα υπάρχει ακόμα και ίσως βγει στην επιφάνεια με το καλημέρα παρά τα χρόνια του.
Λες ε; Πάνε πάνω από 10 χρόνια από την τελεταία φορά που έτρεξα με αμάξι. Ποτέ δεν ξέρεις όμως...

Το Hornet είναι για εμένα συμβιβασμός, καθότι δε με ενθουσιάζει εμφανισιακά (μου αρέσει όμως), ενώ ξέρω ότι δε θα έχει την άνεση της ροπής που μου αρέσει χαμηλά και τα άλογα θα βρίσκονται σε περιοχές του στροφομέτρου που δε θα βλέπω σχεδόν ποτέ. Το έβαλα στην εξίσωση όμως καθότι δεν είναι βαρύ (177 κιλά άδειο), έχει ABS και λένε οι φίλοι ότι παραμένει αξιόπιστο, ακόμα και σε εκδόσεις 10ετίας.

daz
17/05/2015, 17:28
Δεν έχω πρόβλημα και δηλώνω ευθαρσώς άσχετος. Άλλωστε ο λόγος που γράφω στο forum είναι για να αποκτήσω λίγη από την πείρα σας και να καταστείλω τον ενθουσιασμό μου. Είμαι εγκρατής άνθρωπος που γενικά κάνει λογικές επιλογές, αλλά με τη μοτοσυκλέτα έχω ενθουσιαστεί και κινδυνεύω να παρασυρθώ. Επομένως καλά κάνετε και μου τη λέτε στις όποιες αντιρρήσεις ή υπερβολές εκφράζω. :)

Το MT-03 μου αρέσει (περισσότερο βέβαια προτιμώ το MT-07), το Pegaso Strada λιγότερο. Όμως το βάρος του MT-03 διαφέρει μόνο κατά 5 κιλά σε σχέση με εκείνο του Hornet, ενώ και τα κυβικά πλέον έχουν ανέβει στα 660 από τα 250 που προτείνετε οι περισσότεροι.

Όταν έβαλα το mt είπα ότι τα καλύτερα κυβικά για πόλη παραμένουν τα 125-250. Για πάρα πολλούς λόγους και για όλους μας, όχι μόνο για κάποιον νέο στους δύο τροχούς. Ο νέος βέβαια, έχει ένα λόγο παραπάνω να επιλέξει μικρό μηχανάκι για αρχή. Όχι μόνο μέσα στην πόλη αλλά παντού. Η διαφορά δύναμης και βάρους μια μικρής μηχανής θα σε βοηθήσει να μάθεις πολύ πιο γρήγορα. Ένα μικρό μοτοσυκλετάκι 250 κυβικών μαζεύει 120 χλμ με τέτοια ευκολία που δεν το φαντάζεσαι.
Η διαφορά μιας μικρής μοτοσυκλέτας με μια μεγάλη δεν είναι καθόλου ίδια, με την διαφορά που έχει ένα μικρό αυτοκίνητο και ένα πάρα πολύ γρήγορο. Στο αμάξι αν κάποιος άσχετος μαζέψει χλμ που τον τρομάξουν, θα τσαρουχώσει τα φρένα και θα σταματήσει. Με μια μηχανή θα σέρνεται με την πλάτη. Αν είναι τυχερός και δεν υπάρχει κάποιο εμπόδιο να τον σταματήσει, λίγο σπάνιο μέσα στην πόλη. Ας μην αναφέρουμε την περίπτωση που το εμπόδιο είναι κινούμενο.
Το να μαζέψεις χλμ που δεν μπορείς να διαχειριστείς με ένα 4κύλινδρο όταν του πάρεις λίγο τον αέρα θα είναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι νομίζεις και ο τρόπος απόδοσης θα σε παρασέρνει.

Μα δεν θέλω να σε τρομάξω! Είμαι απ' αυτούς που συμμερίζονται και την άποψη του amyroukai που θεωρεί ότι μπορείς να παραμείνεις ασφαλής σε οποιοδήποτε περιβάλλον με πολύ πιο γρήγορα μηχανάκια αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος.
Επίσης καταλαβαίνω ότι πολλές φορές και με τα δεδομένα του σήμερα, δεν είναι εύκολο να αλλάζουμε μηχανές όσο συχνά θα θέλαμε.

Το mt03 είναι μονοκύλινδρο δεν είναι τετρακυλινδρο. Ο κινητήρας του παράγει πολύ έργο σε χαμηλές στροφές αλλά σε μικρό εύρος. Η ροπή είναι εκεί αλλά η δύναμη και ο τρόπος απόδοσής της θα είναι σύμμαχος στους "γυάλινους" δρόμους της πόλης δεν έχει σημασία αν είναι 60 κυβικά παραπάνω. Αν σου αρέσει και οι απαιτήσεις σου δεν αυξηθούν για εκτός πόλης διαδρομές, δύσκολα δε θα σε καλύψει κάπου ώστε να το αλλάξεις γρήγορα. Ότι και να πάρεις πρέπει πρώτα να το οδηγήσεις. Όχι πως αν το οδηγήσεις θα είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό που θέλεις, αλλά τουλάχιστον θα καταλάβεις αν είναι κάτι που δεν θέλεις. Για να μάθεις τι θέλεις και να μπορείς να κρίνεις τι σου χρειάζεται με μια μικρή επαφή, πρέπει πρώτα να έχεις κάποια εμπειρία.

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές πέραν του mt στα 600 κυβικά αλλά σκέψου και το γεγονός όταν το πάρεις να αποφασίσεις ότι θα προτιμούσες ένα πιο όρθιο δικύλινδρο και ότι θα μπορούσες να πάρεις πάρα πολύ οικονομικά ένα versys το οποίο είναι μια απ' τις καλύτερες επιλογές για πόλη (και όχι μόνο).

daz
17/05/2015, 17:31
^^ δας και όχι θας.


Αφού δεν ξέρει να τα γράφει σωστά, τι το θέλει και δεν τα γράφει στα Ελλήνικος? :lol:

spyrakos35
17/05/2015, 19:15
Αφού δεν ξέρει να τα γράφει σωστά, τι το θέλει και δεν τα γράφει στα Ελλήνικος? :lol:

Φακ γιου ρε

Το καταλαβες αυτο ή το θες στα ελληνικος;

:lol:

spyrval
17/05/2015, 21:37
Όμως, όπως είπα και προηγουμένως, μπορεί να ενθουσιάζει ο ήχος του μονοκύλινδρου και οι κραδασμοί για μία βόλτα. Αντέχονται όμως σε καθημερινή συμβίωση 1,5 ώρας (2x45 λεπτά δουλειά-σπίτι);

Η διαδρομή είναι αρκετή. Σε τί συνθήκες, ανοιχτός δρόμος, μποτιλιάρισμα ή τουρλού; Υποθέτω ότι ξέρεις ότι μηχανή μεσαίου κυβισμού έχει έξοδα σαν ένα μικρό (τουλάχιστον...) αμάξι. Ότι και να πάρεις προσωπικά προτείνω ABS.

congate7
18/05/2015, 07:38
Εγώ ψηφίζω motard. Αφού θα κινείσαι πόλη είναι πιστεύω από τις πιο καλές επιλογές. Drz400 S ή SM , Crf και WR σε 250 και σε KTM το Duke 390.

Δεινόσαυρος
18/05/2015, 19:12
Εγώ ψηφίζω motard. Αφού θα κινείσαι πόλη είναι πιστεύω από τις πιο καλές επιλογές.
Συμφωνώ.

Drz400 S ή SM , ✔✔✔ και σχετικά φτηνό (δεν είπε ο φίλος διαθέσιμα φράγκα)
Crf σε 250 ωραίο μηχανάκι, αλλά τις θέλει τις στροφές του. Πιο εντουράδικο, θά έλεγα.
WR σε 250 - δεν το ξέρω αλλά κια αυτό νομίζω πιο εντουράδικο (ίσως κάνω λάθος)
KTM το Duke 390 ✔✔✔ πολυ καλές αναφορές, μικρό, τέλειο για πήχτρα κίνηση, αν έχεις τα λεφτα πάρτο.
Εγώ λέω οτι το ΜΤ-03 θα τρομάξει τον φίλο σαν πρώτο :D

νεοσσός
18/05/2015, 20:56
Η διαδρομή είναι αρκετή. Σε τί συνθήκες, ανοιχτός δρόμος, μποτιλιάρισμα ή τουρλού; Υποθέτω ότι ξέρεις ότι μηχανή μεσαίου κυβισμού έχει έξοδα σαν ένα μικρό (τουλάχιστον...) αμάξι. Ότι και να πάρεις προσωπικά προτείνω ABS.
Δυστυχώς πήζω στην κίνηση. Να φανταστείτε ότι κάνω τον ίδιο χρόνο στο κατέβασμα, είτε το κάνω με ποδήλατο, είτε με αμάξι. Η διαδρομή αποτελείται κυρίως από πηγμένες λεωφόρους (Κηφισίας, Βασιλίσσης Σοφίας, Κατεχάκη (αυτή είναι ευτυχώς ανοικτή στο κομμάτι του Καρέα και είναι το μόνο σημείο που δεν θα έχω μποτιλιαρισμένα αμάξια), Βουλιαγμένης. Άμα με το καλό πάρω τη μοτοσυκλέτα, μπορεί να πηγαίνω και από Εθνική Οδό και Ποσειδώνος, που τώρα είναι απαγορευτικές λόγω της πρωινής κίνησης. Όπως καταλαβαίνετε διασχίζω καθημερινά δύο φορές την ΑΘήνα, κάνοντας 50-70 χιλιόμετρα τη μέρα.

Ξέρω ότι σε κατανάλωση καυσίμου δε θα γλιτώσω κάτι με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού, ενώ αν πάω σε Hornet θα καίει περισσότερα από το αμάξι μου. Θα έχει όμως το ABS, που δεν έχουν τα περισσότερα 250άρια.

Το KTM Duke 390 είναι κατά τη γνώμη μου η πιο όμορφη μοτοσυκλέτα (άντε, μετά τη CB1000R) και ίσως την αγόραζα αν δεν ήταν τόσο μικρή. Λένε ότι είναι για μικρόσωμους αναβάτες. Περιττό να σας πω ότι ενώ κινούμουν με το ποδήλατο σταμάτησα 3 αναβάτες της για να τους ρωτήσω αν είναι ευχαριστημένοι κι αν τους εμφανίζει τα προβλήματα που αναφέρονται στα forum (σβήσιμο στο ρελαντί ή στην αλλαγή ταχύτητας, υπερθέρμανση). Το ίδιο έκανα και με ένα τύπο με Inazuma. Αλλά το Inazuma δε μου αρέσει τόσο... Αν είχε τη σχεδίαση του SYM Wolf και ABS, ίσως το επέλεγα.

Σας ευχαριστώ και για τις προτάσεις με τα motard. Δεν τα είχα υπόψη. Πλέον μπαίνει στις υποψήφιες μοτοσυκλέτες και το drz 400, με το κακό ότι δεν έχει ABS. Μου φαίνεται όμορφο και άκουσα τα αντίστοιχα με αυτά που γράψατε πιο πάνω. Ότι είναι πιο φιλικό στο χρήστη και πιο ασφάλτινο σε σχέση με τα άλλα δύο πιο άγρια 250άρια (wr και crf).

Σας ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή που δείχνετε στην αναποφασιστικότητα και την άγνοιά μου.

AristidisZ
18/05/2015, 21:02
Το hornet παντως σε συνθήκες πηξιματος να ξέρεις ότι θα υποφέρει

νεοσσός
18/05/2015, 22:06
Το hornet παντως σε συνθήκες πηξιματος να ξέρεις ότι θα υποφέρει
Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Θα ανεβάζει θερμοκρασία το καλοκαίρι; Θα δυσκολεύεται να κινηθεί ανάμεσα στα αμάξια λόγω του ύψους του; Το τιμόνι δεν στρίβει αρκετά και είναι δύσκολο σε ελιγμούς; Το βάρος του σε περιορίζει; Δεν έχει αρκετή ροπή χαμηλά, ώστε να δουλεύει καλά σε χαμηλές μ.ω.τ.;

George_Sp
18/05/2015, 22:24
Για καθημερινή μετακίνηση μέσα στο πήξιμο της Αθήνας αλλά να βγάζει και 50-70χλμ καθημερινά, και σαν νέος οδηγός θες ένα σχετικά ήρεμο μονοκύλινδρο άντε βαριά δικύλινδρο αν το ψάξουμε βάση λογικής. Τα τετρακύλινδρα καίνε πολύ μέσα στη κίνηση και θα παίρνουν φωτιά τα μπούτια σου, ο κ@λος σου και γενικά θα βράζεις και θα σβήνεις σε κάθε φανάρι το μοτέρ για να τη παλεύεις.

CBF250
Ninja 250 ή 300

κοιτάς επάνω για λίγα άλογα γιατί είσαι νέος οδηγός για να τα διαχειριστείς σωστά και κοιτάς κάτω για περισσότερα άλογα αλλά πιο άνετα χιλιόμετρα λόγω κυβισμού και δύναμης σε συνδυασμό με γραμμικότητα.

ER6N 650
Vstrom 650
Versys 650


όλα βγαίνουν με abs και όλα θα κάνουν αυτό που θες. η τελική επιλογή προφανώς είναι θέμα οικονομικού και γούστου τι βλέπεις και σου αρέσει να καβαλάς.

AristidisZ
18/05/2015, 23:05
Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Θα ανεβάζει θερμοκρασία το καλοκαίρι; Θα δυσκολεύεται να κινηθεί ανάμεσα στα αμάξια λόγω του ύψους του; Το τιμόνι δεν στρίβει αρκετά και είναι δύσκολο σε ελιγμούς; Το βάρος του σε περιορίζει; Δεν έχει αρκετή ροπή χαμηλά, ώστε να δουλεύει καλά σε χαμηλές μ.ω.τ.;

Χειμώνα καλοκαίρι ανεβάζει θερμοκρασίες όταν πήζει στην κίνηση.
τουναντίον, είναι εξαιρετικά ευέλικτο και εύκολο σε χειρισμό, ενώ και από χαμηλά η ροπή του για αυτό που συζητάμε μια χαρά είναι.
Το πρόβλημα είναι οτι θα καίγεσαι το καλοκαίρι, το μηχανακι θα υποφέρει και συν τοις αλλοις θα καις για πλάκα 7,5-8 λίτρα στα 100 χλμ

stamatisx
18/05/2015, 23:09
Το street triple πως και δεν το έχεις στα υπόψιν?

Vice
19/05/2015, 08:05
Επιβεβαιώνω τον AristidisZ για το Hornet. Θα ταλαιπωρηθείτε μέσα στην κίνηση και αυτό και εσύ.

Διάλεξε κάτι πιο ήρεμο και ελαφρύτερο για να κάνεις την δουλειά σου.

Panos76
19/05/2015, 08:52
Δεν διάβασα όλες τις προτάσεις, αλλά είδα σήμερα το SR (το καινούριο) σε ένα όμορφο πράσινο με μπεζ σέλα. Είναι κ 400άρι κ το βρίσκω όμορφο με πολλές επιλογές τροποποίησης.

Ζεύκας
19/05/2015, 10:21
6 χιλιάρικα για τεχνολογία 30ετίας. genius.

Panos76
19/05/2015, 10:36
6 χιλιάρικα για τεχνολογία 30ετίας. genius.

Πάει τόσο;; Δεν το είχα τσεκάρει. Λογικά πληρώνεις το ρετροστυλ.

spyrval
19/05/2015, 11:43
Δυστυχώς πήζω στην κίνηση. Να φανταστείτε ότι κάνω τον ίδιο χρόνο στο κατέβασμα, είτε το κάνω με ποδήλατο, είτε με αμάξι. Η διαδρομή αποτελείται κυρίως από πηγμένες λεωφόρους (Κηφισίας, Βασιλίσσης Σοφίας, Κατεχάκη (αυτή είναι ευτυχώς ανοικτή στο κομμάτι του Καρέα και είναι το μόνο σημείο που δεν θα έχω μποτιλιαρισμένα αμάξια), Βουλιαγμένης. Άμα με το καλό πάρω τη μοτοσυκλέτα, μπορεί να πηγαίνω και από Εθνική Οδό και Ποσειδώνος, που τώρα είναι απαγορευτικές λόγω της πρωινής κίνησης. Όπως καταλαβαίνετε διασχίζω καθημερινά δύο φορές την ΑΘήνα, κάνοντας 50-70 χιλιόμετρα τη μέρα.

Ξέρω ότι σε κατανάλωση καυσίμου δε θα γλιτώσω κάτι με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού, ενώ αν πάω σε Hornet θα καίει περισσότερα από το αμάξι μου.

Πήξιμο και μεγάλη μηχανή δεν πάνε μαζί. Δεν είναι μόνο η κατανάλωση. Δε θυμάμαι ποτέ να πληρώνω σέρβις αυτοκινήτου (οκ, μιλάω για απλά 1000αράκια έως 1300 κυβικά) λιγότερα από μηχανής. Έχεις δει τιμές για λάστιχα; Η περίπτωσή σου φωνάζει για μικρό, ευέλικτο, οικονομικό μηχανάκι.

Φυσικά γνωρίζω ότι στην περίπτωση της μηχανής και της πετριάς που όλοι έχουμε φάει η παραπάνω παράγραφος δε σημαίνει τίποτα...Κάποτε έψαχνα για κάτι για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά και να με πηγαίνει καμιά βόλτα. Περνώντας από μια βιτρίνα βρήκα το κατάλληλο μηχανάκι αφού το ερωτεύτηκα. Τα καντήλια που αργότερα έριχνα μέσα στην κίνηση, κολλημένος ανάμεσα στα αυτοκίνητα, με τον κινητήρα να βράζει μες στο καλοκαίρι και να μου σιγοψήνει τα υπέροχα μπούτια μου, απέδειξαν ότι το CBR 1100XX προοριζόταν για άλλη χρήση....Έχω κάνει αρκετές τέτοιες επιλογές και μάλλον θα ξανακάνω.:D

Panos76
19/05/2015, 11:57
Λύσεις on off (τρανσάλπ, fg, κλπ) συζητήθηκαν;

Με τα παραπάνω δεδομένα πάντως δυστυχώς η λύση του σκούτερ (300άρι οπωσδήποτε) φαντάζει μονόδρομος.

Ειδάλλως πάμε σε πάπιο: το 150άρι της Κύμκο ή το 135άρι κρύπτον για πραγματική οικονομία αλλά κ λίγη δύναμη εκτός ορίων πόλεως. Δεν έχουν βέβαια την άπλα του σκούτερ (ούτε για 2κάβαλο ούτε για πράγματα).

amyroukai
19/05/2015, 18:20
Τα καντήλια που αργότερα έριχνα μέσα στην κίνηση, κολλημένος ανάμεσα στα αυτοκίνητα, με τον κινητήρα να βράζει μες στο καλοκαίρι και να μου σιγοψήνει τα υπέροχα μπούτια μου, απέδειξαν ότι το CBR 1100XX προοριζόταν για άλλη χρήση....Έχω κάνει αρκετές τέτοιες επιλογές και μάλλον θα ξανακάνω.:D

Βρε αγαπουλίνο αγκαλίτσα οι δρόμοι που γράφεις κολλάνε σε σημείο που να μην περνάει μοτοσικλέτα μόνο μετά το γηροκομείο και μέχρι το φανάρι της Πανόρμου στην κάθοδο. Άιντε να σου βάλω και το κομμάτι με τις γραμμές του τραμ εκεί που είναι το κολυμβητήριο. Από Εθνική Οδό/ποσειδώνος δε δεν ανακόπτεσαι πουθενά. Αν δεν πετύχεις καμμιά κουλομαρία (Ανεξάρτητος γένους ο χαρακτηρισμός) δηλαδή ή κανέναν real adventurer με τριβάλιτσο ή κανέναν easy rider με πάνφαρδυ ape hanger κλπ. Οπότε ναι μεν λίγο λάθος η επιλογή, όχι τόσο όσο το παρουσιάζεις. Και εγώ με χιλιάρι κατεβαίνω στο κέντρο.

AristidisZ
19/05/2015, 20:18
Βρε αγαπουλίνο αγκαλίτσα οι δρόμοι που γράφεις κολλάνε σε σημείο που να μην περνάει μοτοσικλέτα μόνο μετά το γηροκομείο και μέχρι το φανάρι της Πανόρμου στην κάθοδο. Άιντε να σου βάλω και το κομμάτι με τις γραμμές του τραμ εκεί που είναι το κολυμβητήριο. Από Εθνική Οδό/ποσειδώνος δε δεν ανακόπτεσαι πουθενά. Αν δεν πετύχεις καμμιά κουλομαρία (Ανεξάρτητος γένους ο χαρακτηρισμός) δηλαδή ή κανέναν real adventurer με τριβάλιτσο ή κανέναν easy rider με πάνφαρδυ ape hanger κλπ. Οπότε ναι μεν λίγο λάθος η επιλογή, όχι τόσο όσο το παρουσιάζεις. Και εγώ με χιλιάρι κατεβαίνω στο κέντρο.

Βασικά δεν είναι έτσι ακριβώς Γιάννη, σε δρόμους που έχουν φανάρια και κίνηση, παρόλο που δεν κολλάς τραγικά, το ψήσιμο δε το γλιτώνεις.
Όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από 30 βαθμούς, για να μην ανεβάσει θερμοκρασία το Hornet πρέπει να κινείται με 5η ~ 6η με άνω των 5000 στροφών, κάτι που θεωρώ πρακτικά αδύνατον για τον φίλο

βέβαια αν επιμένει, να το συζητήσουμε, να το δείξω και το δικό μου :bawl:

spyrval
19/05/2015, 20:36
Βρε αγαπουλίνο αγκαλίτσα οι δρόμοι που γράφεις κολλάνε σε σημείο που να μην περνάει μοτοσικλέτα μόνο μετά το γηροκομείο και μέχρι το φανάρι της Πανόρμου στην κάθοδο. Άιντε να σου βάλω και το κομμάτι με τις γραμμές του τραμ εκεί που είναι το κολυμβητήριο. Από Εθνική Οδό/ποσειδώνος δε δεν ανακόπτεσαι πουθενά. Αν δεν πετύχεις καμμιά κουλομαρία (Ανεξάρτητος γένους ο χαρακτηρισμός) δηλαδή ή κανέναν real adventurer με τριβάλιτσο ή κανέναν easy rider με πάνφαρδυ ape hanger κλπ. Οπότε ναι μεν λίγο λάθος η επιλογή, όχι τόσο όσο το παρουσιάζεις. Και εγώ με χιλιάρι κατεβαίνω στο κέντρο.

Πότε είπα εγώ ότι περνάω από αυτούς τους δρόμους; :lol:
Πάντως με τόση ζέστη από τον κινητήρα, τόσο μικρό κόψιμο τιμονιού, τόσο βάρος που στο πάρκαρε-ξεπάρκαρε-ανέβα πεζοδρόμιο με δυσκόλευε και το βάρος στους καρπούς εγώ σε καθημερινή χρήση μόλις έμπλεκα σε κίνηση συχτίριζα. Στην ΑΟ και στην εθνική αλλάζανε τα πράματα βέβαια.

amyroukai
19/05/2015, 20:43
Σόρι ο Νεοσσός το είπε, τον έκανες παράθεση και υπέθεσα (πιθανότατα εσφαλμένα) ότι κάνεις/έκανες παρόμοιες διαδρομές με το ΧΧ και για αυτό έγραψες ότι έγραψες.

Αρίστο τα ίδια μου λέει και ο συνταξιούχος με το CB1000. Μωρέ κάτι ξέρω που δεν έχω μηχανάκι με περιττούς δείκτες... :lol:

daz
19/05/2015, 20:47
..Μωρέ κάτι ξέρω που δεν έχω μηχανάκι με περιττούς δείκτες... :lol:

:bawl:

Η άγνοια είναι ευτυχία ε? :lol:

νεοσσός
19/05/2015, 21:06
Χειμώνα καλοκαίρι ανεβάζει θερμοκρασίες όταν πήζει στην κίνηση.
τουναντίον, είναι εξαιρετικά ευέλικτο και εύκολο σε χειρισμό, ενώ και από χαμηλά η ροπή του για αυτό που συζητάμε μια χαρά είναι.
Το πρόβλημα είναι οτι θα καίγεσαι το καλοκαίρι, το μηχανακι θα υποφέρει και συν τοις αλλοις θα καις για πλάκα 7,5-8 λίτρα στα 100 χλμ
8 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα μέσα στην κίνηση; Νόμιζα ότι θα την έβγαζα καθαρή με 6-6,5 L/100km (http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/hornet_599_cb600f).

Πάντως το Hornet μου αρέσει, αλλά δε με ενθουσιάζει. Όπως είπα και πριν, το έχω στις επιλογές, επειδή υπάρχουν εκδόσεις ABS και λένε ότι είναι πολύ αξιόπιστο. Αν είναι όμως να καίει 8 L/100km και να το νιώθω να ταλαιπωρείται από θερμοκρασίες στην κίνηση, μάλλον δε μου κάνει. Δε μου αρέσει ούτε να καταπονώ μηχανήματα, ούτε να τα σκίζω, γι' αυτό και θέλω κάτι με περίσσεια ισχύος, ώστε να παράγει το έργο που χρειάζεται, χωρίς να φθείρεται. Σταθερή πορεία με 5η και 5.000rpm, θα μπορώ να έχω μόνο στο κομμάτι της Κατεχάκη που ανοίγει ο δρόμος ή αν τελικά επιλέξω να μετακινούμαι από εθνική οδό (στα κομμάτια της που δεν πήζει).

Τώρα θυμήθηκα δύο γνωστούς, έναν με Varadero και έναν με Triumph Sprint ST, που μόλις έπεφτε η ταχύτητα κάτω από τα 60 km/h το καλοκαίρι, άναβε το βεντιλατέρ. Τη λυπάσαι έτσι τη μοτοσυκλέτα, ακόμα κι αν ξέρεις ότι αντέχει με την ενεργητική ψύξη.

Ξέρω ότι το scooter, και ίσως 125άρι, είναι ιδανικό για τη μετακίνησή μου, αλλά επιλέγω συνειδητά με το συναίσθημα να αγοράσω κανονική μοτοσυκλέτα. Μου αρέσει η αίσθηση του χειρισμού και θέλω να νιώσω τη διαδρομή, να την ευχαριστηθώ. Όχι να μετακινηθώ άνετα και βαρετά (το κάνω με το αμάξι αυτό).

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές.

AristidisZ
19/05/2015, 21:13
8 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα μέσα στην κίνηση; Νόμιζα ότι θα την έβγαζα καθαρή με 6-6,5 L/100km (http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/hornet_599_cb600f).

Πάντως το Hornet μου αρέσει, αλλά δε με ενθουσιάζει. Όπως είπα και πριν, το έχω στις επιλογές, επειδή υπάρχουν εκδόσεις ABS και λένε ότι είναι πολύ αξιόπιστο. Αν είναι όμως να καίει 8 L/100km και να το νιώθω να ταλαιπωρείται από θερμοκρασίες στην κίνηση, μάλλον δε μου κάνει. Σταθερή πορεία με 5η και 5.000rpm, θα μπορώ να έχω μόνο στο κομμάτι της Κατεχάκη που ανοίγει ο δρόμος ή αν τελικά επιλέξω να μετακινούμαι από εθνική οδό (στα κομμάτια της που δεν πήζει).

Ξέρω ότι το scooter, και ίσως 125άρι, είναι ιδανικό για τη μετακίνησή μου, αλλά επιλέγω συνειδητά με το συναίσθημα να αγοράσω κανονική μοτοσυκλέτα. Μου αρέσει η αίσθηση του χειρισμού και θέλω να νιώσω τη διαδρομή, να την ευχαριστηθώ. Όχι να μετακινηθώ άνετα και βαρετά (το κάνω με το αμάξι αυτό).

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές.

Το 8άρι είναι για κίνηση βαρβάτη, αλλά πάντως εγώ που κάνω κάθε μέρα Πειραιά - Συγγρού είμαι στα 7 και σκέψου ότι βγαίνω Ποσειδώνος / Συγγρού που πάω πραγματικά άνετα, χωρίς να κάνω υπερβολικά ανοίγματα...
Το 6~6,5 έρχεται με Εθνική, χωρίς υπερβολές στο γκάζι (max 150), αν το ανοίξεις και το πας, μια χαρά βλέπεις και εκεί 8άρι ;)
5άρι έχω δει μόνο σε κάτι εκδρομές του moto, flower power και δε συμμαζεύεται

Για το ABS και την αξιοπιστία του μπορώ να συνυπογράψω, μέχρι στιγμής μόνο μια ντίζα συμπλέκτη μου έχει κοπεί και έχει γίνει θρύλος :D

Καλή αναζήτηση εύχομαι !
:beer:

amyroukai
19/05/2015, 22:21
Το ξαναπήρα από την αρχή.
Κάνεις κάμποσα χιλιόμετρα τη μέρα.
Οπότε ξεχνάμε ΚΤΜ αμέσως.
Τι μας μένει; Τα υπέροχα λατρεμένα Ιαπωνικά...
Είσαι νέοπας. Κακό αυτό. Τη χαρά της οδήγησης δεν θα μπορέσεις να την νιώσεις γιατί δεν ξέρεις να οδηγείς, κυρίως δεν θα την νιώσεις μέσα στην κίνηση, όπου ακόμα και έμπειροι αναβάτες κωλώνουν. Οπότε αυτό προσωρινά το ξεχνάμε. Σε τι οφείλουμε αν επικεντρωθούμε; Στις λοιπές αισθήσεις και στην φιλικότητα της κατασκευής. Αφού δεν θα μπορείς να τρέχεις λόγω τρόπου χρήσης και απειρίας, θέλουμε κάτι "διασκεδαστικό" και σε ρυθμούς "κότας". Να συγχωρεί λαθάκια γιατί έχει ήπια γεωμετρία, μεγάλο μεταξόνιο, χαλαρές αναρτήσεις που επιπροσθέτως θα είναι και ξεκούραστες στους καρόδρομους της πόλης, φιλικά φρένα με ABS, να ακούγεται ωραία και "γρήγορο" ακόμα και αν δεν τρέχεις. Τι μπορεί τα τα προσφέρει αυτά; Μα φυσικά... Ο ένας, ο ανεπανάληπτος, ο υπεροχοτιτανοτεράστιος, ο μελωδικός, ο φιλικός προς τον χρήστη και φαρμακερός υπό συνθήκες, ο λατρεμένος Ιαπωνικός τετρακύλινδρος σε σειρά. Δεν έχει σημασία σε ποιά κλίμακα στροφών δουλεύει, ακούγεται ωραία. Κανένα άλλο μοτέρ δεν συνθέτει τόσο όμορφη μουσική. Κραδασμοί που κουράζουν, λάμπουν δια της απουσίας τους. Και μόλις γράψεις χιλιόμετρα και μάθεις, σε περιμένει ο παράδεισος ήχου και απόδοσης.
Αν δεν είσαι βλαξ και στο λέω με πολύ έμφαση στο "αν" αυτό, το πιο φτηνό στη χρήση θα σου βγει το 1000άρι. Θα ακούσεις πολλές ανακρίβειες αλλά η αλήθεια η κοφτερή είναι ότι δεν κοστίζει ούτε ευρώ πάνω από ένα 600άρι, αν δεν το λιώνεις -και εσύ ως νέοπας δεν θα το λιώνεις. Σε κατανάλωση θα στοιχίσει λιγότερο διότι ένα ωραίο χιλιάρι θα δουλεύει μέχρι τις 4000 στροφές -και μπορεί να λέω και πολλές- στα καθημερινά σου. Λάστιχα σέρβις αλυσίδες τακάκια δεν στοιχίζουν παραπάνω από ένα 600άρι. Ο μόνος λόγος να μην το πάρεις είναι το ότι ΑΝ ξεγελαστείς και ανοίξεις, θα σου σκίσει το κορμί πιο γρήγορα από ότι μπορείς να πεις "μπανζάι". Εκεί κολλάει το βλαξ.
Και επειδή βλαξ μπορεί να μην είσαι αλλά όλοι οι άνθρωποι είμαστε επιρρεπείς στη χαζομάρα της στιγμής, καλύτερα να πάρεις το CB650. Όμορφο, αυτή η εξάτμιση είναι η μοναδική που θα με έκανε να σκύψω να τη γυαλίσω γιατί είναι έργο τέχνης, καλοστημένο, άθραυστο, με όλα τα πλεονεκτήματα του 1000 αλλά λίγο πιο φιλικό πακέτο. Γιατί ρε φίλε "λίγο" πιο φιλικό; Γιατί ΚΑΙ το 650άρι θα σε στείλει αδιάβαστο πριν προλάβεις να πεις "ωρεγαμώτη" που κρατάει λίγο περισσότερο από το "μπανζάι".

Γιατί όχι δικύλινδρο σε σειρά; Γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΒΑΡΕΤΟΣ ΗΧΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. Ξεκινάει ντουμπουντουμπου και γίνεται φασαρία. Νεύρο δεν έχει πουθενά. Τι να χαρείς... Ναι η απόδοση χαμηλά δήθεν πράσινάλογα μπλα μπλα αλλά η ευστροφία του καλού τετρακύλινδρου αποζημιώνει/αντισταθμίζει και με το παραπάνω. Μιά πιθανότητα να απολαύσεις ήχο έχεις και με μερικά V2 αλλά το μόνο που ίσως σου κάνει με αυτά που "πρέπει" να έχει το μηχανάκι του νέοπα που γράφει πολλά χιλιόμετρα είναι το Suzuki Gladius το οποίο εμένα μου αρέσει αλλά είμαι μειοψηφία, πάντως το έχω πάρει ακριβώς στις συνθήκες που συζητάμε και ήταν πάαααρα πολύ καλό, απλά δεν είχε αυτό το "κάτι" της απόδοσης του τετρακύλινδρου στα ψηλά του.

Καταλήγω στο... CB650 σαν πρώτη επιλογή και το Gladius σαν εναλλακτικό. Απλά με το δεύτερο μεταπώληση όταν και αν... όχι καλά μαντάτα.

Πάω να δω το Game of Thrones τώρα... Σινδόνη τέλος.

dimzan
19/05/2015, 22:42
αν θελεις να κανεις οικονομια ξεχνας τα κυβικα στη μηχανη, μονο τα 125αρια κινουνται αξιοπρεπως και καταναλωνουν ελαχιστα.

Στο 600αρι υπολογισε 70χλμ τη μερα καταναλωση 6λ/100χλμ εινια 1400χλμ στις 20 εργασιμες, δηλαδη 84λιτρα, ή αλλιως 126€ περιπου.

για μενα το hornet ειναι εξαιρετικη επιλογη αν σου αρεσει εμφανισιακα. Ο λογος που δεν το πηρα ειναι γιατι δε μου καθεται καθολου καλα στο ματι. Τα εχει ολα, και εχει και πολυ καλη ροπη χαμηλα, δε θα νιωσεις ποτε οτι δεν τραβαει. Ψηλα, οκ, τραβαει πολυ, αλλα αν εχεις μυαλο δε θα σκοτωθεις. 1ο μηχανακι ειχα 400αρι 4κυλ (και μου φαινοταν αργο) και μετα απο 4μηνες πηρα 650αρι 4κυλινδρο. 5 χρονια μετα ειαμι με το 650αρι και ειμαι μια χαρα.

Dennis-
19/05/2015, 23:00
Αφου καταληξαμε στα naked να πουμε και xj6 και er6 ?? Νομιζω εχουν abs και ειναι πιο ηπια απο χορνετ κτλ..

congate7
20/05/2015, 04:33
Εγώ πάντως και με τα όσα σου έχουν πει τα παιδιά παραπάνω κατέληξα στο Drz400sm. Όχι επειδή το έχω και εγώ :D, αλλά επειδή από τα όσα έχουν ειπωθεί από πάνω πιστεύω ότι συνεχίζει να είναι η καλύτερη λύση. Οικονομικό, ευέλικτο για μέσα στην κίνηση, με την δυνατότητα να κινείται σε σχετικά μεγάλες ταχύτητες ανάλογα με την εμπειρία σου και με κινητήρα αρκετά αξιόπιστο που με την αλλαγή απλά του εμπρός γραναζιού το γκάζι του γίνεται ακόμα πιο φιλικό σε έναν νέο αναβάτη. Μετά βλέπω ότι έχεις ένα θέμα με το ABS που για εμένα δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα (και επαναλαμβάνω ότι για ΕΜΕΝΑ δεν είναι μεγάλο θέμα προς αποφυγή αντιπαραθέσεων, άσε που έχει και αυτό τη διασκέδαση του. (και πάλι:D)
Και στην τελική ρε αδερφέ, πάρε ένα motard που είναι ένα πολυεργαλείο και λίγο απ'όλα για τη χρήση που θες να του κάνεις.
:beer::beer: πολλές και καλή επιλογή

νεοσσός
20/05/2015, 20:09
Γράφω πολλά χρόνια σε forum, αλλά κυρίως σε τεχνολογικά και από τη θέση του συντονιστή ή του σχετικά έμπειρου μέλους. Ε, λοιπόν τώρα είμαι στη θέση του άσχετου, του αναποφάσιστου, που προσπαθεί να καταλάβει ποιες από τις εν μέρει αντικρουόμενες εμπειρίες και προτιμήσεις των άλλων θα έχουν αξία για εμένα. :)

Παλαιότερα που δεν κοίταζα καν τις μοτοσυκλέτες, ήθελα πάρα πολύ να έχω ένα αμάξι μερικές χιλιάδες κυβικά, ώστε να απολαμβάνω τη ροπή χαμηλά και να μην το ζορίζω ψηλά. Αυτός είναι ο λόγος που νομίζω ότι θα μου ταίριαζε ένα CB1000R. Εκεί όμως έρχονται οι γνώμες φίλων, όπως και οι δικές σας, που λένε ότι "το γκάζι είναι γλυκό". Δε θεωρώ τον ευατό που μου πιο μάγκα, πιο έξυπνο ή πιο συγκρατημένο από το μέσο συνάνθρωπό μου, οπότε φαντάζομαι ότι κι εγώ θα κάνω την ανωριμότητα, παρόλο που τώρα δεν το πιστεύω.

Τα ΚΤΜ γιατί τα ξεχνάμε, αν θέλουμε πολλά χιλιόμετρα; Διαβάζω ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η ποιότητά τους τα τελευταία χρόνια. Κάποιοι λένε ότι χρειάζονται τακτικά ρύθμισμα βαλβίδων, αλλά άλλοι απαντούν ότι αυτό γίνεται μόνο αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο μάστορα και αν το σκίζεις. Το λέω διότι μου αρέσει πολύ το KTM Duke 690.

Μέσα στην αναποφασιστικότητά μου, διαβάζω πού και πού σκόρπια πράγματα σε forum και κριτικές διαδικτυακών περιοδικών ειδικού τύπου. Μία από αυτές που έπεσε στα μάτια μου είναι του (ταϊλανδέζικου) CB650F. Οι Έλληνες δοκιμαστές το εκθείαζαν, ενώ οι ξένοι έγραφαν για πτώση ποιότητας σε σχέση με το Hornet. 30 κιλά βαρύτερο (ατσάλινο πλαίσιο, αντί για αλουμινένιο), χειρότερη ευστροφία και ελάχιστη βελτίωση στις χαμηλομεσαίες στροφές, σε σχέση με το ιαπωνικό Hornet. Το CB650F είναι πολύ όμορφο, το έχω δει και στο δρόμο. Αλλά λένε ότι το Hornet είναι ποιοτικότερο και καλύτερο συνολικά, ενώ το βρίσκει κανείς καινούριο (στοκ του 2010) σε χαμηλότερη τιμή από το CB650F.

Αν με ρωτούσατε ένα χρόνο πριν, θα σας έλεγα ότι ονειρευόμουν ένα Kawasaki er-6n. Μάλλον όμως το συνήθισε το μάτι μου και σίγουρα προτιμώ το γιαπωνέζικο Yamaha MT-07 κι ας λένε ότι σκουριάζει η εργοστασιακή αλυσίδα και η εξάτμιση.

Το Gladius μου αρέσει (και πάλι προτιμώ το MT-07 σε αυτή την κατηγορία) και περισσότερο μου αρέσει το GSR 750.

Μετά από τη δική σας παρότρυνση, άρχισα να σκέφτομαι το Suzuki DRZ 400SM. Μόνο το μπροστινό φανάρι δε μου αρέσει και κυρίως με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει ABS. Μία φορά να μου χρειαστεί, ως άπειρος που είμαι, θα μετανιώσω για την επιλογή μου.

Ηχητικά προτιμώ τα μονοκύλινδρα, ενώ με εντυπωσιάζουν και τα δικύλινδρα custom με v-twin. Έχουν την πλάκα τους οι κραδασμοί, αλλά δεν ξέρω αν αντέχονται για περισσότερο από μία σύντομη βόλτα. Ο ήχος του τετρακύλινδρου δεν με ενθουσιάζει. Ειδικά όταν ακούω να σκίζουν 1000άρια, λυπάμαι τους κινητήρες. Πιο πολύ μου αρέσει η ησυχία και η άνεση που δείχνουν στην επιτάχυνση σε χαμηλές στροφές οι 1300άρες 4κύλινδρες touring. Ανοίγουν το γκάζι με 5-6η και 50 χιλιόμετρα την ώρα και επιταχύνουν εντελώς αβίαστα. Ως οδηγός αυτοκινήτου, ανέκαθεν απέφευγα να ανεβάζω στροφές, ειδικά όταν τα λάδια του κινητήρα δεν έχουν έρθει σε θερμοκρασία καλής απόδοσης (~20 λεπτά το χειμώνα). Μόνο για την ασφάλεια κάποιας προσπέρασης ανέβαζα πολλές στροφές, ενώ κατά τα άλλα δούλευα το αμάξι 1.500-2.500 rpm (και 3.000 σε επικλινείς ανηφόρες). Τα νιώθω τα μηχανήματα, δεν μπορώ να τα σκίζω.

daz
20/05/2015, 23:13
Από θέμα οικονομίας και ευκολίας μέσα στην κίνηση τα μονοκύλινδρα είναι μια απ' τις καλύτερες προτάσεις.
Αλλά στις πολύ χαμηλές στροφές σκορτσάρουν και απαιτούν κατέβασμα. Δεν είναι απ' τους κινητήρες που θα τους έχεις να γουργουρίζουν.
Λόγο βάρους και απόδοσης, θα φανούν πιο εύκολα σε κάποιον καινούριο. Το mt που έβαλα στην αρχή το έβαλα γι' αυτούς του λόγους. Τα sm είναι ακόμα καλύτερη επιλογή ειδικά σε έντονη κίνηση ή σε δρόμους παγοδρόμια.

Απ' τη στιγμή που έχουμε αποκλείσει τα μικρά, αν φύγουμε και από τα μονοκύλινδρα, οι επιλογές σου παραμένουν χαοτικά πολλές αλλά εστίασε σε αυτά που σου έγραψε ο αμυρουκάι λίγο πιο πάνω. To cb 650 είναι ένα απ' τα καλύτερα της κατηγορίας.

Καλά κάνεις και ψάχνεις abs για μηχανάκι μέσα στην πόλη.


Να σε ρωτήσω κάτι! Αυτό το nc750 δε σ' αρέσει? Ασχέτως εμφάνισης φτιάχτηκε ακριβώς γι' αυτό που ζητάς. Ταιριάζει τέλεια στις ανάγκες σου μέσα στην πόλη και είναι πολύ οικονομικό. Δεν ειναι πιο δυνατό παρόλα τα κυβικά του και τραβάει καλυτερα στα χαμηλά.


(Φωτιά θα πέσει να με κάψει) :lol:

ΝIKOLTSOS
20/05/2015, 23:16
Τα ΚΤΜ γιατί τα ξεχνάμε, αν θέλουμε πολλά χιλιόμετρα; Διαβάζω ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η ποιότητά τους τα τελευταία χρόνια. Κάποιοι λένε ότι χρειάζονται τακτικά ρύθμισμα βαλβίδων, αλλά άλλοι απαντούν ότι αυτό γίνεται μόνο αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο μάστορα και αν το σκίζεις. Το λέω διότι μου αρέσει πολύ το KTM Duke 690.

.


Ακούστηκαν πάρα πολύ ωραίες μοτοσυκλέτες...
Απαντάω στα περί ΚΤΜ μόνο και μόνο γιατί γράφεις ότι σου αρέσει πολύ.

Ρώτα αυτούς που σου λένε ότι τα KTM δεν κάνουν πολλά χιλιόμετρα, δεν είναι καθημερινά οχήματα κτλ.
1) Αν είχαν πότε ΚΤΜ...
2) και που το κάνανε service...
και αν σου απαντήσουν σε αυτές τις ερωτήσεις πάρε την άποψη τους στα σοβαρά.

Για τα LC4 που έχουν ακουστεί τα άπειρα σπασίματα δες τι αλλαγές λαδιών θέλουν και σκέψου πόσα μαστόρια το ήξεραν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136953) όταν είχαν εμφανιστεί στην αγορά το 1995 αν θυμάμαι καλά.

Αρχίζω και κουράζομαι να ακούω στην ελλάδα για ΚΤΜ, alfa romeo, aprilia, lancia, ducati κτλ. γνώμες του επιπέδου "μου είπε ένας γνωστός γνωστού..."

amyroukai:
προφανώς θα λες για το καινούριο cb 650...
αν και εγώ μόλις το διάβασα σκέφτηκα το παλιό που είναι :a07::a07::a07:
ευχαριστώ που μου το θύμησες πολύ ωραία μοτοσυκλέτα!!!!

daz
20/05/2015, 23:29
Ακούστηκαν πάρα πολύ ωραίες μοτοσυκλέτες...
Απαντάω στα περί ΚΤΜ μόνο και μόνο γιατί γράφεις ότι σου αρέσει πολύ.

Ρώτα αυτούς που σου λένε ότι τα KTM δεν κάνουν πολλά χιλιόμετρα, δεν είναι καθημερινά οχήματα κτλ.
1) Αν είχαν πότε ΚΤΜ...
2) και που το κάνανε service...
και αν σου απαντήσουν σε αυτές τις ερωτήσεις πάρε την άποψη τους στα σοβαρά.

Για τα LC4 που έχουν ακουστεί τα άπειρα σπασίματα δες τι αλλαγές λαδιών θέλουν και σκέψου πόσα μαστόρια το ήξεραν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136953) όταν είχαν εμφανιστεί στην αγορά το 1995 αν θυμάμαι καλά.

Αρχίζω και κουράζομαι να ακούω στην ελλάδα για ΚΤΜ, alfa romeo, aprilia, lancia, ducati κτλ. γνώμες του επιπέδου "μου είπε ένας γνωστός γνωστού..."

amyroukai:
προφανώς θα λες για το καινούριο cb 650...
αν και εγώ μόλις το διάβασα σκέφτηκα το παλιό που είναι :a07::a07::a07:
ευχαριστώ που μου το θύμησες πολύ ωραία μοτοσυκλέτα!!!!

Τα κτμ δεν είναι αυτό που λεμε μηχανάκια πόλης, ειδικά για κάποιον νέο στους δύο τροχούς που ψάχνει (ήΜερο) μηχανάκι στην μεσαία κατηγορία για τις καθημερινές ανάγκες του.
Ίσως απ' το παραπάνω να βγάζουν κεφάλι τα μονοκύλινδρα δουκες, sm, smr αλλά μέχρι εκεί, (νομίζω).

Και οι λόγοι μπορει να ξεφεύγουν πολύ από το αν είναι ή όχι αξιόπιστα (τουλάχιστον σε σχέση με το θρεντ τούτο).

ΝIKOLTSOS
20/05/2015, 23:33
Τα κτμ δεν είναι αυτό που λεμε μηχανάκια πόλης, ειδικά για κάποιον νέο στους δύο τροχούς που ψάχνει (ήΜερο) μηχανάκι στην μεσαία κατηγορία για τις καθημερινές ανάγκες του.
Ίσως απ' το παραπάνω να βγάζουν κεφάλι τα μονοκύλινδρα δουκες, sm, smr αλλά μέχρι εκεί, (νομίζω).

Και οι λόγοι μπορει να ξεφεύγουν πολύ από το αν είναι ή όχι αξιόπιστα.

+1 σε όλα
Δεν διάβασα και τις 4 σελίδες μόνο αυτό που παρέθεσα...

amyroukai
20/05/2015, 23:36
σε ότι αφορά Χορνετ και cb650. το 650 υπερτερει χαμηλά, εκεί που θα οδηγεί ένας απειρος οδηγός. η αυξημένη ευστροφία και δυναμη του Χορνετ ενδιαφέρει αυτον που μπορει να το απολαύσει ψηλά. σε συζήτηση καφετέριας Μπορεί να υπερτερει, στην πραγματική Ζωή μαλλον οχι. τα κιλά με καύσιμα κλπ υγρα "ετοιμο για οδηγηση" είναι ίδια ακριβως, λιγο Πάνω Από 200.

αυτο που λες για τα 1300αρια το κανουν και τα στριτ 1000αρια. το κανουν και τα χαμηλορροπα 600αρια σαν το cb. και ξεχνα λιγο το αυτοκινητο, οταν εχεις κοκκινα στις 12000, οι 6000 που τελειωνει το μεσο 4τροχο ειναι πλεον οι μεσαιες σου...

το κτμ δεν ξέρω Πόσο θα ζήσει σε συνθήκες κίνησης, οδηγούμενο σε χαμηλές στροφές από νεο οδηγό, δεν ξέρω αν θα ζήσει να δει 20,000 χλμ το χρόνο Που φαίνεται Ότι θα του κανεις. δεν φτιάχτηκε Για commuting.

για τα custom συμφωνώ, οπως και στο οτι η συμβιωση μαλλον απαιτεί ειδικό αναβάτη. το καβασακι vulcan s με το μοτερ του er6 ισως να σου αρεσει οπτικα... δεν εχει τα μειον των v2, δεν εχει ομως και τον ηχο τους.

BLiTzER
20/05/2015, 23:41
Το Duke ΙΙΙ 690 είναι εξαιρετικά αξιόπιστο και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί σαν καθημερινό μηχανάκι. Το έκανα για 2.5 χρόνια και του έπινα το αίμα με κάθε ευκαιρία. Ευλαβικότατη συντήρηση, βέβαια, καλό ζέσταμα κτλ κτλ. Ωστόσο, γενικά τα ΚΤΜ, θέλουν άλλο στυλ οδήγησης. Μην το πάρεις αν θες απλά να κάνεις _ήρεμα_ τη δουλειά σου.

amyroukai
21/05/2015, 09:45
που προσπαθεί να καταλάβει ποιες από τις εν μέρει αντικρουόμενες εμπειρίες και προτιμήσεις των άλλων θα έχουν αξία για εμένα. :)


ενώ το βρίσκει κανείς καινούριο (στοκ του 2010) σε χαμηλότερη τιμή από το CB650F.


Στοκ του 2010. Δεν είναι ότι σώνει και καλά θα έχει πάθει κάτι, λογικά δεν θα έχει πάθει τίποτα. Έχουμε όμως διαβάσει για στοκ με γρατσουνιές κλπ. Και έχουμε διαβάσει για στοκ που παραδόθηκαν με υγρά 5ετίας στον κάτοχο... Η αντιπροσωπεία κανονικά θα πρέπει να σου αλλάξει λάδια, παραφλού, υγρά φρένων, μπαταρία, λάστιχα , να ελέγξει για σκουριές στο τεπόζιτο και να τσεκάρει καλά σωληνάκια τροφοδοσίας καυσίμου κλπ. Ε, στοίχημα ότι αυτό δεν θα γίνει. Και αυτή είναι η ένστασή μου για το στοκ 5ετίας, ότι αυτά θα τα πληρώσεις έξτρα εσύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Ναι αυτό με τις αντικρουόμενες απόψεις πάντα έχει πλάκα γιατί ο καθ' ένας υποστηρίζει (και προφανώς αρέσκεται σε) αυτό που έχει. Προσωπικά μονοκύλινδρο πρωτοκυκλοφόρησα φέτος για ένα δίμηνο, σε διαδρομή 42 χιλιομέτρων (απλή μετάβαση) κυρίως εθνικής οδού πηγμένης από κίνηση και μη. Ε, μου έσπασε τα νεύρα στην αρχή το μοτέρ (κραδασμοί, μηδενικό τράβηγμα χαμηλά) μετά κατάλαβα ότι θέλει δούλεμα "άνω μισό του στροφομέτρου" για να μην σκορτσάρει και να έχει δύναμη αλλά και πάλι το βρήκα ελλειπές και δεν θα το πρότεινα πουθενά. Κάποιος που το δουλεύει επαρχιακό με στροφές (όπως ο congate) έχει άλλη άποψη γιατί είναι στο γκάζι φρένο στρίψε και τα μειονεκτήματα του κινητήρα γίνονται λιγότερο ή καθόλου εμφανή, απλά τον κρατάει στην καλή περιοχή του. Είναι και το ζήτημα της σωματικής διάπλασης, ως γοριλάκι σπάνια με δυσκολεύει κάτι λόγω βάρους/όγκου αλλά δεν είναι όλοι γοριλάκια. Και ούτω καθ'εξής για τα λοιπά μοτέρ και μηχανάκια... :)

Δεν παίρνεις το κυτίο να σε σπαμάρουμε λάιβ σε κανένα κρίκο; μη ντρέπεσαι, όπως λέει και ο φίλτατος γαύρος, auto.gr το καταντάμε το μαγαζί και οι λοιποί :)

προσθήκη για το ABS. Ανεκτίμητο, απλά. Στις αρχές με γλίτωσε απο διάφορα άσχημα όταν δεν ήξερα να υπολογίσω αποστάσεις ή με ξεγελούσε το γκάζι... Και θα με είχε γλιτώσει και από το πρόσφατο ατυχές, αν είχε και το σημερινό μου μηχανάκι.

νεοσσός
21/05/2015, 20:54
Ναι αυτό με τις αντικρουόμενες απόψεις πάντα έχει πλάκα γιατί ο καθ' ένας υποστηρίζει (και προφανώς αρέσκεται σε) αυτό που έχει. Προσωπικά μονοκύλινδρο πρωτοκυκλοφόρησα φέτος για ένα δίμηνο, σε διαδρομή 42 χιλιομέτρων (απλή μετάβαση) κυρίως εθνικής οδού πηγμένης από κίνηση και μη. Ε, μου έσπασε τα νεύρα στην αρχή το μοτέρ (κραδασμοί, μηδενικό τράβηγμα χαμηλά) μετά κατάλαβα ότι θέλει δούλεμα "άνω μισό του στροφομέτρου" για να μην σκορτσάρει και να έχει δύναμη αλλά και πάλι το βρήκα ελλειπές και δεν θα το πρότεινα πουθενά.
Αυτό ας πούμε πρώτη φορά το διαβάζω. Νόμιζα ότι στα μονοκύλινδρα η ροπή χαμηλά είναι σταθερή αξία και ότι θα μπορώ να τα δουλεύω άνετα από το ρελαντί μέχρι τις 3.000 rpm. Αυτό ισχύει για όλα ή μόνο για τα motard που έχουν κινητήρες σχεδιασμένους περισσότερο για on/off; Για παράδειγμα για τα Yamaha XT έχω ακούσει ότι η ροπή χαμηλά είναι άφθονη.



Δεν παίρνεις το κυτίο να σε σπαμάρουμε λάιβ σε κανένα κρίκο;
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις;


Με το KTM Duke 690 μπερδεύτηκα τελείως τώρα. Πάνω που ετοιμαζόμουν να το απορρίψω με τα παραπάνω μηνύματα, σκάει το μήνυμα του BLiTzER, που τα ανατρέπει σχεδόν όλα. Δεν παίζει δηλαδή να κυκλοφορώ με το Duke 690 με 2.000-5000 rpm; Θα μπουκώνει; Θα χαλάσει; Θα σκορτσάρει; Ή μήπως εννοείτε ότι θα τραβάει τόσο καλά ψηλότερα, που θα με ωθεί να ανεβάζω στροφές;

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες από τι ερωτήσεις μου είναι ίσως ανεδαφικές, αλλά προσπαθώ να ερμηνεύσω την οδήγηση μοτοσυκλέτας με βάση την εμπειρία μου από αμάξια. Σίγουρα σε κάποια πράγματα δεν υπάρχουν συγκρίσεις, αλλά με το CBF600 που έκανα μαθήματα οδήγησης, είδα ότι πάει σχετικά καλά χαμηλά και δεν είχε θέμα ροπής. Επομένως, λέτε ότι πρέπει να ξεχάσω με το μονοκύλινδρο την απρόσκοπτη λειτουργία στις χαμηλές στροφές; Με το δικύλινδρο ισχύουν τα ίδια (π.χ. MT-07);

Ο γνωστός μου που έγραψα πιο πάνω με το Triumph Sprint ST, έλεγε ότι σκορτσάρει κάτω από τις 5.000 rpm. Δυσκολεύτηκα να το δεχθώ, αλλά δεν μπορώ και να το αμφισβητήσω.

Το NC750X μου αρέσει και έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για την ποιότητά του και την ευκολία χρήσης στην πόλη. Σε πρώτη φάση δε σκέφτομαι καν την έκδοση με το DCT, αλλά και από την έκδοση με το κανονικό κιβώτιο ταχυτήτων, προτιμώ το MT-07. Ο ίδιος φίλος που μου πρότεινε το NC750, ήταν εκείνος που με παρέπεμψε σε Hornet (εκείνος έχει CBR600 και δεν το αλλάζει με τίποτα). Κάποιοι είναι φανατικοί με τη μάρκα που έχουν επιλέξει και φυσικά σου περνάνε τον ενθουσιασμό τους, ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία για να αξιολογήσεις τα επιχειρήματά τους.

Σας ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για το χρόνο που διαθέτετε για να με βοηθήσετε στην επιλογή μοτοσυκλέτας.

BLiTzER
21/05/2015, 21:19
Στο είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες. Αν σκοπεύεις να δουλεύεις το μηχανάκι χαλαρά και ήρεμα, μην πάρεις ΚΤΜ, δεν είναι για σένα. Πάρε κάτι πιο ήπιο.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο, πάντως, κάτω από τις 3,000, δεν του αρέσει πάρα πολύ. Αλλά δεν είναι το τυπικό μονοκύλινδρο/motard. Έχει μέγιστη ροπή κάπου στις 5,500.

Τα motard γενικά είναι εργαλεία διασκέδασης και "καγκουριάς". Θυσιάζεις ένα μεγάλο μέρος της πρακτικότητας για να τα έχεις. Αν είσαι πιο πρακτικός τύπος, προτίμησε περισσότερους κυλίνδρους και άλλο στυλ μοτοσυκλέτας (πχ. γυμνά). Ο λόγος που προτείνεται πολύ συχνά το Duke (690) είναι επειδή συνδυάζει με εκπληκτικό τρόπο τους 2 κόσμους. Μονοκύλινδρο μοτέρ, άρα πιο απλή/φθηνή συντήρηση, μεγάλο εύρος ροπής και μια - σχετική - οικονομία και ταυτόχρονα street/naked στήσιμο, με εξαιρετικά περιφερειακά, ελάχιστους κραδασμούς, αξιοπρεπείς ταχύτητες σε ανοιχτά κομμάτια και λάδια κάθε 5,000 χλμ.

Δεινόσαυρος
21/05/2015, 21:24
Εγω το πρώτο μονοκύλινδρο (4τ) που είχα πάρει για οφ, αναγκάστηκα να του ανεβάσω το γρανάζωμα (όσο το μάθαινα) γιατί από την πολύ χαμηλή ροπή δεν μπορούσε ούτε να ξεκινήσει χωρίς να σπινιάρει τη ρόδα. :D :p Δεν είμαι σίγουρος τί εννοεί ο Αμυρού, ο οποίος τα λέει πολύ ωραία κατά τ' άλλα (κατ' εμέ).

daz
21/05/2015, 22:25
Ο Αμυρου τα λέει πολύ σωστά με μόνη ένσταση το γεγονός ότι η εμπειρία από ένα βαρύ και με μακρύ γρανάζομα ον-οφφ μονοκύλινδρο, δεν είναι αντιπροσωπευτική.
Τα συμπεράσματά του είναι σωστά αλλά η αίσθηση που αποκομίζεις από ένα smr και από ένα gs650 είναι η νύχτα με τη μέρα. Και σίγουρα δεν μιλάω για την διαφορά ιπποδύναμης ή απόδοσης.


Γενικά τα μονοκύλινδρα μεγάλου κυβισμού δεν αρέσκονται στις πολύ χαμηλές στροφές, ειδικά με μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο.
Ένα ελαφρύ sm είναι μηχανάκι πόλης αλλά δεν είναι για όλους. Με την έννοια ότι ο καθένας θέλει κάτι διαφορετικό.
Και αυτή ακριβώς τη διαφορά προσπαθεί να σου περιγράψει ο αμυρουκάι, αλλά δύσκολα θα μπορέσεις να καταλαβεις τι ακριβώς λέει αν δεν έχεις έστω και μια μικρή εμπειρία.



Όσο αφορά το σκορτσάρισμα της σοβρακοφανέλας του κολλητού, καλά κάνεις και δεν το αμφισβητείς. Όμως δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς και να καταλάβεις και τι ακριβώς σου λέει.
Ασφαλώς αναφέρεται στις στροφές αυτές με τελευταία σχέση στο κιβώτιο. Το σκορτσάρισμα εκδηλώνεται και ανάλογα με το φορτίο που έχει ο κινητήρας μας. Ακριβώς το ίδιο μηχανάκι με μικρότερο γρανάζωμα δεν θα παρουσίαζε αυτό το φαινόμενο στις 5.000 rpm. Το ίδιο ισχύει και για τον ίδιο κινητήρα σε πιο ελαφρύ μηχανάκι.
Τα τετρακύλινδρα δεν πάσχουν από τέτοια θέματα γιατί η παροχή δύναμης είναι πολλές μικρές πιστονιές. Δεν είναι λίγες και "βαριές".
Από την άλλη όσο μειώνονται οι κύλινδροι, η παροχή δύναμης είναι πιο άμεση στις χαμηλές στροφές, με σημαντική υστέρηση της ευστροφίας, ενώ ένα τετρακύλινδρο δείχνει τις αρετές του όσο ανεβαίνουν οι στροφές στο στροφόμετρο.
Επικρατεί η άποψη ότι ο τετρακύλινδρος δεν είναι ο καλύτερος για πόλη λόγο όγκου, βάρους, και τρόπου απόδοσης, απ' την άποψη ότι πρέπει να δουλεύει ψηλά για να προσφέρει συγκίνηση (γι' αυτό ακούς να τα σκίζουν). Όμως η πραγματικοτητα είναι ότι δεν υπάρχει ιδανικό. Ότι βολεύει τον καθένα και ότι του αρέσει. Υπάρχουν τετρακύλινδροι που έχουν πολύ δύναμη και ροπή στα χαμηλά (εκκεντροφόροι, κυβικά, ψεκασμός, διάμετρος βαλβίδων κτλ) όπως είναι το nc750 και αυτά που είναι ρυθμισμένα να αποδίδουν ψηλά (faizer).

Σίγουρα εσύ δεν ξέρεις τι σου αρέσει ούτε τι θα σε βολέψει αλλά σύμφωνα με όσα μας περιέγραψες σου ταιριάζει καλύτερα ο τετρακύλινδρος κινητήρας.

daz
21/05/2015, 22:38
Το NC750X μου αρέσει και έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για την ποιότητά του και την ευκολία χρήσης στην πόλη. Σε πρώτη φάση δε σκέφτομαι καν την έκδοση με το DCT, αλλά και από την έκδοση με το κανονικό κιβώτιο ταχυτήτων, προτιμώ το MT-07. Ο ίδιος φίλος που μου πρότεινε το NC750, ήταν εκείνος που με παρέπεμψε σε Hornet (εκείνος έχει CBR600 και δεν το αλλάζει με τίποτα).

Αυτό το μηχανάκι το έφτιαξε η honda ακριβώς για περιπτώσεις σαν τη δική σου και για όσους θέλουν ένα εύκολο και οικονομικό μουλάρι πόλης, χωρίς ξεσπάσματα, με δύναμη από χαμηλά κτλ. που όμως να μπορεί να κάνει και κάτι παραπάνω από ένα scouter ή mega scouter.

Παρόλα αυτά λόγο των μοτοσυκλετιστικών αξιών που με διακατέχουν δε μπορώ να σου το προτείνω, έναντι του πολύ καλού cb650. :lol:

congate7
21/05/2015, 22:40
Ή το cb 500 θα ήθελα να προσθέσω στον από πάνω :D

daz
21/05/2015, 22:47
Ή το cb 500 θα ήθελα να προσθέσω στον από πάνω :D

Μου πέρασε και αυτό απ' το μυαλό, αλλά έφυγε με την ίδια ταχύτητα που φεύγει κάποιος για τουαλέτα όταν τον πιάσει κόψιμο. :lol:

:beer:

Δεινόσαυρος
22/05/2015, 01:34
Ωραία διευκρίνηση για τα μονοκύλινδρα, Daz, νά 'σαι καλά :beer:

Τελικά όμως, ο κόσμος ίσως να χωρίζεται σε 4κυλινδράκιδες και <4κυλινδράκιδες, όσον αφορά την παροχή της δύναμης από μηχανή! :D :evil:

Καλά ψώνια, νεοσσέ, ο,τι και να διαλέξεις, και φυσικά μη ξεχάσεις να μας πείς το τελικό αποτέλεσμα!

daz
22/05/2015, 01:41
Ωραία διευκρίνηση για τα μονοκύλινδρα, Daz, νά 'σαι καλά :beer:

Τελικά όμως, ο κόσμος ίσως να χωρίζεται σε 4κυλινδράκιδες και <4κυλινδράκιδες, όσον αφορά την παροχή της δύναμης από μηχανή! :D :evil:

Όλα καλά είναι. Και οι σφυριές του μονοκύλινδρου, και το τράβηγμα του δικύλινδρου και η μεστή απόδοση του τρικύλινδρου και η υστερία του τετρακύλινδρου.

Ένα απ' το καθένα παρακαλώ και για το ΣΚ δίχρονο, να σπάει τη μονοτονία! :D

amyroukai
22/05/2015, 01:43
βαρΓιεμαι να γραφω απο κουνητο τωρα....

θα τα πουμε αυριο :)

Δεινόσαυρος
22/05/2015, 02:05
Ένα απ' το καθένα παρακαλώ
Kάπου εκεί δεν στοχεύουμε όλοι; ;)

νεοσσός
23/05/2015, 00:20
Σίγουρα εσύ δεν ξέρεις τι σου αρέσει ούτε τι θα σε βολέψει αλλά σύμφωνα με όσα μας περιέγραψες σου ταιριάζει καλύτερα ο τετρακύλινδρος κινητήρας.
Διαβάζω κάθε μέρα με αγωνία τα μηνύματά σας και μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω. Σκέφτομαι βέβαια ότι το νήμα θα καταντήσει κουραστικό, με έναν αναποφάσιστο και άπειρο, να προσπαθεί να καταλάβει τι του εξηγούν οι άλλοι και να αλλάζει συνεχώς γνώμες. Και μέσα σε όλα τα άλλα να του έχουν κολλήσει δύο-τρεις μοτοσυκλέτες στο μυαλό (έτσι από την εμφάνιση...) και να πασχίζει να δει αν του ταιριάζουν κι ας του λένε οι άλλοι ότι δεν του κάνουν. Το κακό είναι ότι θα ακούσω καμιά 50αριά γνώμες και τελικά θα κάνω του κεφαλιού μου...

Σε μία κουβέντα που είχα σήμερα με φίλο, διαπίστωσα και παραδέχθηκα τα εξής:
α) Θεωρώ ότι θα κάνω χρόνια να αλλάξω τη μοτοσυκλέτα που θα αγοράσω. Δεν έχω την οικονομική άνεση για αλλαγές και πιστεύω πως ό,τι πάρω θα το παντρευτώ.
β) Αν πάρω κάτι σχετικά ακριβό για το δικό μου πορτοφόλι, θα το έχω σαν ένα καλό λουστρίνι. Θα χαίρομαι που το πήρα, αλλά θα φοβάμαι να το κυκλοφορήσω, για να μην του κάνω ζημιά και να μη μου το κλέψουν. Αντιθέτως, αν αγοράσω κάτι πιο φθηνό, θα το ευχαριστηθώ περισσότερο, επειδή δε θα πολυσκέφτομαι να το κυκλοφορήσω και να το σταθμεύσω έξω, αλλά θα μου μείνει ο καημός που δεν πήρα κάτι που να με ενθουσιάζει.
γ) Ξέρω ότι πρέπει να πάρω μικρό για αρχή (π.χ. 250άρι), αλλά δε θέλω! :p Με έχει πιάσει ανυπομονησία, σε συνδυασμό με το (α), που με κάνει να πιστεύω ότι θα μου μείνει το μικρό. Αφήστε που τα περισσότερα 250άρια δεν έχουν ABS.

Με αυτά και με αυτά, είδα ένα KTM 690 σήμερα στο δρόμο και μου άρεσε. Το δούλευε ο τύπος χαμηλά και προσπαθούσα να καταλάβω πόσο άνετα πηγαίνει έτσι. Επίσης είδα ένα Honda FMX και με κέρδισε. Τι λένε αυτά; Το γεγονός ότι είναι αερόψυκτα τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει;

Επειδή η αγορά μοτοσυκλέτας θα γίνει το νωρίτερο σε ένα μήνα, προειδοποιώ όποιον δεν έχει υπομονή, να αποσυρθεί από το νήμα, για να μη με κράζει αργότερα, που έκανα του κεφαλιού μου. :)

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

daz
23/05/2015, 01:53
Είμαστε στις 5 σελίδες και ανησυχείς? Έεεεεεχει χυθεί μελάνι σε τέτοια θέματα!

Οι τελευταίοι που θα σε παρεξηγήσουν αν κάνεις του κεφαλιού σου είμαστε εμείς. Ένα απ' τα σημαντικότερα κριτήρια πρέπει να είναι και το "κλικ".

Η μη εμπειρία σου, δε σου επιτρέπει να καταλάβεις και πολλά πράγματα κοιτώντας να οδηγεί άλλος. Πήγαινε και κάνε κανένα τεστ ραιντ σε οποιοδήποτε μηχανάκι.

Το φμχ έχει σταματήσει να βγαίνει. Δεν υπάρχει έκδοση με αβς. Βασίζεται σε πολύ παλιότερο κινητήρα χωρίς δύναμη αλλά αξιόπιστο, ακόμα και τα όργανα είναι ίδια με της προηγούμενης 10ετίας. Όλο το σύνολο είναι απλά ένα φιλικό φθηνό εύχρηστο, οικονομικό μηχανάκι χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο. (Όλα αυτά δεν τα αναφέρω απαραίτητα σαν αρνητικά). Ο αερόψυκτος κινητήρας είναι πιο απλός, χωρίς ψυγεία, ανλτίες, νερά και λοιπές μαλακίες. Μέσα στην πόλη, ακινητοποιημένο ίσως υποφέρει λίγο αλλά με 40 μουλάρια και χαμηλή συμπίεση δεν παθαίνει τίποτα. Έμφαση στις χαμηλομεσαίες έωςπουθενά.

Στο 690 αβς βρίσκεις απ' το 14 και μετά (νομίζω). Είναι ο πιο δυνατός και ο πιο σύγχρονος μονοκύλινδρος κινητήρας που έχει φορεθεί ποτέ σε μη αγωνιστικό μοντέλο. Έμφαση στις μεσαίες και υψηλές έως παντού με χαμηλό βάρος και κορυφαία περιφεριακά.
Αραιά διαστήματα σερβις αλλά πιο ακριβά από το φμχ (φθηνοτερα όμως από το cb).

Τα φώτα δε θα σε ενθουσιάσουν σε κανένα απ' τα δύο (υποθέτω) και πιο απροβλημάτιστο θα αποδειχθεί το fmx.

Για πες, ποια είναι τα μοντέλα που έχεις ξεχωρίσει?

Το ξέρεις ότι συζητάμε για μηχανάκια που τα χωρίζει το χάος κατω απ' το χάος, έτσι? Το φμχ με το cb είναι σαν να λέμε αλογάκι στο λουνα παρκ με άλογο ιπποδρόμου.

pipe_smoker
23/05/2015, 02:05
Τώρα εμένα που δε με παίρνει ο ύπνος πρέπει να διαβάσω τις προηγούμενες 5 σελίδες για να μπω στο κλίμα και να απαντήσω?:ZZZ:

Πάω να τις σκανάρω μια στα γρήγορα.

daz
23/05/2015, 02:06
Εσένα περίμενα να σε πω την αλήθεια. :beer:

pipe_smoker
23/05/2015, 02:25
Εσένα περίμενα να σε πω την αλήθεια. :beer:

Κάτσε μη φύγεις, ήρθα:D

Μισό πακέτο κάπνισα μ'αυτά που διαβάζω.

Να τα βάλω σε μια σειρά να μη μου βγει σεντόνι μόνο....

daz
23/05/2015, 02:52
Αν δε σε φτάνει σε ένα ποστ, χώρισέ το. :lol:

pipe_smoker
23/05/2015, 02:55
Από πού να το πιάσω και πού να το αφήσω....

Τέσπα πάμε κι ό,τι βγει.

Φίλε νεοσσέ, σεβόμενος απόλυτα τις απόψεις των συμφορουμιτών μου που τους αγαπώ πολύ, θα ήθελα με τη σειρά μου να σε πληροφορήσω ότι στο συγκεκριμένο θρεντ, του οποίου η θεματολογία και το ζητούμενο δεν είναι σπάνια, έχουν γραφτεί περιέργως πολλές μαλακίες:lol:

Τα διάβασα και στο γρήγορο είναι η αλήθεια βέβαια.

Πες μου κάτι σε παρακαλώ.

Λες


α) Θεωρώ ότι θα κάνω χρόνια να αλλάξω τη μοτοσυκλέτα που θα αγοράσω. Δεν έχω την οικονομική άνεση για αλλαγές και πιστεύω πως ό,τι πάρω θα το παντρευτώ.

Γιατί έτσι βρε πουλί μου?

Μήπως επειδή δε φταίει η οικονομική σου κατάσταση αλλά κοιτάς μηχανάκια που δε θα "έπρεπε" να κοιτάς?

Αν πάρεις ένα μικρό και οικονομικό (λέμε ΑΝ), γιατί να σου μείνει?
Θα δεθείς συναισθηματικά και δε θα μπορείς να το δώσεις?

Για νέος οδηγός ασχολείσαι με λεπτομέρειες που ούτε καν θα έπρεπε να σε απασχολούν, ούτε καν να τις γνωρίζεις για να σου το πω κι έτσι.

Σε διαβάζω και νιώθω ότι βλέπω ποστ από κάτι παλιόγριες εδώ μέσα που θέλουνε το μηχανάκι τους στιβαρό αλλά και ελαφρύ, μεγάλο αλλά και μικρό, γρήγορο αλλά και αργό, να μπαίνει και πίστα να κάνει κι εντούρο, να έχει σέλα που να κάθονται τα 7 ξαδέρφια τους από την Αυστραλία αλλά να είναι κι ευέλικτο μέσα στην πόλη, και πάνω που νόμιζαν ότι το βρήκαν, τελικά άκυρο γιατί το δεύτερο στα δεξιά (όπως μπαίνουμε) κόντρα παξιμάδι που δένει το πιστόνι με τον ουρανίσκο της σιαγόνας του ταμπούρου του σ'χωρεμένου του Buddy Rich, ζυγίζει 1 νανογραμμάριο περισσότερο από ότι θα έπρεπε.

Τί ατσάλινα πλαίσια κι αλουμινένια πλαίσια, και η ροπή χαμηλά ή ψηλά, και πού την έχει (και πόση) το καθένα.

Δεν είχες ποτέ σου μηχανάκι (αν διάβασα καλά).
Όταν ακούς κάποιον και λέει "Τα τάδε δεν τραβάνε καλά εκεί", μιλάει συγκριτικά με κάτι άλλο.

Εσύ, ό,τι και σκατά να καβαλήσεις πύραυλος θα σου φανεί.
(Και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά. Μακάρι οι απαιτήσεις μας σε όλη μας τη ζωή να ήταν όσες ήταν όταν ξεκινήσαμε. Ευτυχισμένοι θα ήμασταν).

1000άρια, 600άρια που έχουν το σατανά μέσα τους (βλ. Χόρνετ, Τριπλ κλπ), "ιδιαίτερα" μηχανάκια όπως είναι τα ΚΤΜ και δεν ξέρω γω τί άλλο, ξέχνα τα.

Επίσης ξέχνα τις καινούριες μηχανές.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις καινούρια μηχανή, όταν στην αγορά γίνεται της τάνας από ένα κάρο μηχανάκια μεταχειρισμένα και σε τιμές πάτο.

Το ABS καλό είναι.
Και να μην το έχεις όμως, δε σημαίνει ότι θα έχεις το Χάρο δικάβαλο κάθε φορά που οδηγάς.

Άσε τις λεπτομέρειες για αργότερα.

Τώρα βρες απλά ένα μηχανάκι που να σου κάθεται κάπως εμφανησιακά, κατά προτίμηση γυμνό (γιατί ΘΑ πέσεις και τα πλαστικά κοστίζουν), εννοείται μεταχειρισμένο, εννοείται σε λίγα κυβικά ή έστω όχι κάτι εξτρίμ αν είναι 600άρι (ένα CBF600 πχ), καβάλα το και καλούς δρόμους.

Και μετά από μερικά χρόνια και κάμποσες δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα στα σκέλια σου, έλα να κουβεντιάσεις (με τις παλιόγριες που λέγαμε πριν) αν τραβάει καλύτερα το 4κύλινδρο ή το 8κύλινδρο.

Βρες μηχανάκι
1.Μεταχειρισμένο
2.Φτηνό
3.Γυμνό
4.250-500 κυβικά (ή 600 αλλά ήρεμο)
5.Καλοτάξιδο

Ή απλά κάνε του κεφαλιού σου όπως λες

pipe_smoker
23/05/2015, 02:58
Αν δε σε φτάνει σε ένα ποστ, χώρισέ το. :lol:

Όχι ρε ντάξει.

Με έπιασε και κατούρημα γι'αυτό άργησα.

Έχω βελτιωθεί να ξέρεις.
Εκείνα τα ρημάδια τα κόκκινα γραμματάκια που μου λένε ότι έχω ξεπεράσει τους 5.000 χαρακτήρες τα βλέπω πολύ πιο σπάνια πια.


τις φωνές πάλι, συνεχίζω να τις ακούω ρε γμτ.....

daz
23/05/2015, 03:13
Σε διαβάζω και νιώθω ότι βλέπω ποστ από κάτι παλιόγριες εδώ μέσα που θέλουνε το μηχανάκι τους στιβαρό αλλά και ελαφρύ, μεγάλο αλλά και μικρό, γρήγορο αλλά και αργό, να μπαίνει και πίστα να κάνει κι εντούρο, να έχει σέλα που να κάθονται τα 7 ξαδέρφια τους από την Αυστραλία αλλά να είναι κι ευέλικτο μέσα στην πόλη, και πάνω που νόμιζαν ότι το βρήκαν, τελικά άκυρο γιατί το δεύτερο στα δεξιά (όπως μπαίνουμε) κόντρα παξιμάδι που δένει το πιστόνι με τον ουρανίσκο της σιαγόνας του ταμπούρου του σ'χωρεμένου του Buddy Rich, ζυγίζει 1 νανογραμμάριο περισσότερο από ότι θα έπρεπε.



Τέλος! Πάω να βρω μια γωνίτσα να κάτσω μόνος μου να κλάψω..

απ' τα γέλια! :lol:

Μλκ είσαι ένας μικρός θεούλης! :beer:

Κάτσε να δεις που διαφωνώ.. Α ναι στο abs!
Όχι λάθος, έτσι όπως το έγραψες δεν διαφωνώ ουτε σε αυτό, μα είναι καλύτερο για ένα νέο απ' ότι το έκανες να δείχνει (νομίζω).

Και στα μηχανάκια διαόλους. Τι να λέμε 600 ήρεμο και τι 600 άγριο? Το ρ6 που είναι άγριο παίζει να είναι λιγότερο επικίνδυνο από κάποιο που αρπάζει πιο εύκολα στα χαμηλά και έχει την κλασική διάρκεια του τετρακύλινδρου στα ψηλά. (νταξ μόνο για τον κινητήρα λέω :D)

pipe_smoker
23/05/2015, 03:37
Κάτσε να δεις που διαφωνώ.. Α ναι στο abs!
Όχι λάθος, έτσι όπως το έγραψες δεν διαφωνώ ουτε σε αυτό, μα είναι καλύτερο για ένα νέο απ' ότι το έκανες να δείχνει (νομίζω).

Και στα μηχανάκια διαόλους. Τι να λέμε 600 ήρεμο και τι 600 άγριο? Το ρ6 που είναι άγριο παίζει να είναι λιγότερο επικίνδυνο από κάποιο που αρπάζει πιο εύκολα στα χαμηλά και έχει την κλασική διάρκεια του τετρακύλινδρου στα ψηλά. (νταξ μόνο για τον κινητήρα λέω :D)

Κοίτα, σχετικά με το ABS έχουν γραφτεί πολλά, έχω γράψει κι εγώ τις μλκίες μου....

Πριν πάρω μηχανάκι έλεγα "Δεν υπάρχει περίπτωση το επόμενο μηχανάκι που θα παρω να μην έχει ABS".
Ε τελικά χωρίς ABS πήρα:lol:

Θα ήθελα να το έχω για να μη φοβάμαι να πιέσω τα φρένα μου.
Αν τα βάλεις κάτω πάντως, πόσα ατυχήματα (και ειδικά απ'τα χοντρά) έχουν γίνει γιατί του μπλόκαραν του άλλου τα φρένα, και πόσα από όλες τις άλλες μαλακίες/στραβές που μπορεί να προκαλέσει μόνος του/να του λάχουν και λοιπά.....

Σχετικά με τα 600άρια, αν το βάλουμε το πράγμα τελείως στεγνά, όποιο μηχανάκι μπορεί να πιάσει μια 120άρα χλμ/ώρα με άνεση (δηλαδή σχεδόν όλα τα street από 400κυβικά) επικίνδυνα είναι.

Το θέμα είναι ότι ο κίνδυνος δεν είναι μόνο στον κινητήρα, όπως λες κι εσύ.

600 είναι και το R6, 600 είναι και το CBF.
Στο R6 όμως δεν κινδυνεύει ένας αρχάριος μόνο από τα γκάζια του.
Κινδυνεύει κι από τα φρένα του, κινδυνεύει κι από τις αναρτήσεις του, κινδυνεύει κι από το να μην κόψει αρκετά το τιμόνι και να φάει καμιά στατική και να πληρώνει 3 μισθούς στη γιαμάχα για τα πλαστικά.

Όπως και να έχει, εμείς καλά τα λέμε αλλά το παιχνίδι παίζεται στο τί θέλει ο νεογνός, νεοσσός πώς τον είπαμε το φίλο:D

Καληνύχτα κι όνειρα γλυκά (https://www.youtube.com/watch?v=FTQbiNvZqaY)....


























:bawl::bawl::bawl:

amyroukai
23/05/2015, 07:54
ισε πωλι μαλακας φιλαι :lol:

ξεχασες το οτι τα μπουζονια της εξατμισης στον πισω κυλινδρο σκουριαζουν και ειναι μανικι να τα βγαλεις (true story). χωρο στα τιμημενα γηρατεια... ολοι εδω θα ερθετε ρε.

το βασικο "στραβο" ειναι η νεοσσεια απαιτηση για δουλεμα ως τις 3000. σε ενα 600αρι, αυτο σημαινει... 60χαω με 6η και σκορτσαρισμα ως τις 2000 στροφες. σε ενα μονοκυλινδρο σημαινει συνεχες σκορτσαρισμα. ο υποτιθεμενος σεβασμος στον κινητηρα που αποτρεπει τον οδηγο να οδηγησει με περισσοτερες στροφες για να μην τον φθειρει, θα του δωσει τον στροφαλο και τις εδρασεις του στο χερι. το nc700/750 που σχεδιαστηκε πολυ χαμηλοστροφο, αυτο ισως να μπορει να ανταπεξελθει.

και υπο το Πιπειο πνευμα λοιπον, αν δεν θες να ξοδευτεις για καινουρΓιο, cbf600 με abs σου κανει μια χαρα. Το fmx επισης, αλλα μιλας για γαμο και πιστευω οτι μετα λιγους μηνες/χρονο θα ψαχνεις παραπανω δυναμη, χωρο για την συντροφια και τα 7 ξαδερφια απο τα ξενα, χωρο να δεσεις μια τσαντα να πας για μπανιο/ρομαντικ γουικεντ κλπ.

γιατι τωρα ο πιπακιας που τα λεει ολα δαυτα και τα κοροϊδευει, εχει χωρο στο 1400 για 10καβαλο και την κουνια του μωρου στο τεποζιτο μαζι με μια κουτα παμπερς, ροπη για να τραβηξει σκαφος μαζι με τη γλιστρα και το υποστεγο, αντε και ενα μικρο λυομενο για να μην τον τρωει ο ηλιος στην παραλια. λιτος βαρουφακειος βιος.


προσθηκη, οσον αφορα το β).
σε καταλαβαινω. αλλα χρειαζεται μια γενναια αποφαση. η θα το χαρεις εσυ, η θα το φυλας ως κορη οφθαλμου να το χαρει ο επομενος αν νομιζεις οτι το ακριβο δεν θα μπορεσεις να το χαρεις, μην το παρεις.
και ως μελλογαμητος (εκ του γαμου) προσπαθησε να δεις και τις αλλες πλευρες της συζυγου. η εξωτερικη εμφανιση λεει πολλα, οχι ολα. θελεις και αλλες αρετες στη συμβιωση.

Δεινόσαυρος
23/05/2015, 08:03
Τί άλλο να λέμε; ο pipe_smoker, τα είπε όλα.

Από αυτά που ανέφερες οτι σου αρέσουν, το FMX το πρώτο που έχει νόημα.
Αν και 600αρι, η δυναμή σαν πολύ λιγότερα κυβικά, άρα αξιόπιστο, εύχριστο και ευχάριστο για αρχάριο, φτηνό, μια χαρά για τη διαδρομή που περιγράφεις, βουρ.

νεοσσός
23/05/2015, 09:49
Είμαστε στις 5 σελίδες και ανησυχείς? Έεεεεεχει χυθεί μελάνι σε τέτοια θέματα!
Οι τελευταίοι που θα σε παρεξηγήσουν αν κάνεις του κεφαλιού σου είμαστε εμείς.
Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.


Προς στιγμή, θα υποκριθώ ότι δε διάβασα το ακόλουθο :p


1000άρια, 600άρια που έχουν το σατανά μέσα τους (βλ. Χόρνετ, Τριπλ κλπ), "ιδιαίτερα" μηχανάκια όπως είναι τα ΚΤΜ και δεν ξέρω γω τί άλλο, ξέχνα τα.


και θα απαντήσω σε αυτό:

Για πες, ποια είναι τα μοντέλα που έχεις ξεχωρίσει?

Το ξέρεις ότι συζητάμε για μηχανάκια που τα χωρίζει το χάος κατω απ' το χάος, έτσι? Το φμχ με το cb είναι σαν να λέμε αλογάκι στο λουνα παρκ με άλογο ιπποδρόμου.
Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλες οι διαφορές μεταξύ τους.

Κατ' αρχάς, CBF600 είχα στα μαθήματα οδήγησης και δε μου άρεσε εμφανισιακά. Επίσης με τρόμαζε η επιτάχυνση όταν οι στροφές ξεπερνούσαν τις 6000 και μου ανέβαζε την αδρεναλίνη από την οποία έχω αποστασιοποιηθεί πάνω από 10 χρόνια (ναι, μικρός είχα περάσει φάση που έτρεχα με το αμάξι, αλλά έβαλα μυαλό στα 24 μου και το έκοψα μαχαίρι). Έφτυσε αίμα ο δάσκαλος για να με πείσει να ανοίξω το γκάζι και να ανεβάζω στροφές με την πρώτη ταχύτητα, που ήταν απαραίτητο για τη δοκιμασία επιτάχυνσης. Λυπόμουν και τη μοτοσυκλέτα που την πίεζα.

Τι θα ήθελα λοιπόν κάποια στιγμή να έχω με βάση την εμφάνιση και όσα έχω ακούσει για συμπεριφορά στο δρόμο;
1) CB1000R (για να τη δουλεύω ΧΑΜΗΛΑ)
2) ΚΤΜ Duke 690R (κουβέντα να γίνεται, γιατί είναι πολύ ακριβό)
3) Yamaha MT07
4) Honda CB650F

Μου αρέσουν βέβαια και άλλα (Rivale, Monster, Dorsoduro, Ζ1000), αλλά είναι σε χρήματα που δεν φθάνω ούτε να αγοράσω, ούτε να συντηρήσω.




Για νέος οδηγός ασχολείσαι με λεπτομέρειες που ούτε καν θα έπρεπε να σε απασχολούν, ούτε καν να τις γνωρίζεις για να σου το πω κι έτσι.

Εσύ, ό,τι και σκατά να καβαλήσεις πύραυλος θα σου φανεί.

Αυτό το έχω εμπεδώσει, διότι μου το λένε πολλοί γνωστοί μου. Επιμένουν ότι και το 125άρι θα μου φανεί πολύ γρήγορο. Αλλά πιστεύω ότι μετά από λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα θα έχω συνηθίσει την απόδοση της μικρής μοτοσυκλέτας και θα έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.





Επίσης ξέχνα τις καινούριες μηχανές.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις καινούρια μηχανή, όταν στην αγορά γίνεται της τάνας από ένα κάρο μηχανάκια μεταχειρισμένα και σε τιμές πάτο.

Τώρα βρες απλά ένα μηχανάκι που να σου κάθεται κάπως εμφανησιακά, κατά προτίμηση γυμνό (γιατί ΘΑ πέσεις και τα πλαστικά κοστίζουν), εννοείται μεταχειρισμένο, εννοείται σε λίγα κυβικά ή έστω όχι κάτι εξτρίμ αν είναι 600άρι (ένα CBF600 πχ), καβάλα το και καλούς δρόμους.

Για περίεργο λόγο, με δεδομένο ότι δε γνωρίζω από μηχανές, η αισθητική των καινούριων μοτοσυκλετών μου φαίνεται πολύ καλύτερη από τις παλαιές. Δηλαδή μία μηχανή 10ετίας μου κάθεται άσχημα ή μέτρια στο μάτι.

Κοιτάζοντας λοιπόν στο car.gr εδώ και μήνες, δε βλέπω καμιά φοβερή ευκαιρία σε μοντέλα 5ετίας-8ετίας, ώστε να με βοηθήσει να πάρω πιο εύκολα την απόφαση του συμβιβασμού στην αισθητική και το ρίσκο της αξιοπιστίας.

Σε μεταχειρισμένα κοιτάζω το Hornet, το DRZ 400SM που προτείνατε, το er-6n, το αλογάκι του λούνα παρκ (FMX) και μερικά ακόμα.

AristidisZ
23/05/2015, 09:51
Για περίεργο λόγο, με δεδομένο ότι δε γνωρίζω από μηχανές, η αισθητική των καινούριων μοτοσυκλετών μου φαίνεται πολύ καλύτερη από τις παλαιές. Δηλαδή μία μηχανή 10ετίας μου κάθεται άσχημα ή μέτρια στο μάτι.

Πρόσεχε τα λόγια σου, θα χαρακτηριστείς το λιγότερος ως αιρετικός / εριστικός :bawl:
:beer:

νεοσσός
23/05/2015, 10:09
Πρόσεχε τα λόγια σου, θα χαρακτηριστείς το λιγότερος ως αιρετικός / εριστικός :bawl:
:beer:
Είναι στιγμές που διαβάζω ξανά όσα έχω γράψει και μου θυμίζω μία φίλη πριν από χρόνια που ήθελε να τη βοηθήσω να αγοράσει υπολογιστή. Αντί να ακούσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που της πρότεινα, έλεγε "Θέλω ένα laptop να μου αρέσει εμφανισιακά. Να! Αυτό εκεί το κόκκινο."

Καιρό έχω να νιώσω τόσο άσχετος, αλλά και τόσο θρασύς, να γράφω ό,τι μου κατέβει δημοσίως, με τους άλλους τριγύρω να τραβάνε τα μαλλιά τους και να σκίζουν τα πτυχία τους με αυτά που διαβάζουν.

Χαρά στην υπομονή σας. Εγώ δε θα με άντεχα. :p

devil's animal
23/05/2015, 10:22
Είναι στιγμές που διαβάζω ξανά όσα έχω γράψει και μου θυμίζω μία φίλη πριν από χρόνια που ήθελε να τη βοηθήσω να αγοράσει υπολογιστή. Αντί να ακούσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που της πρότεινα, έλεγε "Θέλω ένα laptop να μου αρέσει εμφανισιακά. Να! Αυτό εκεί το κόκκινο."

Καιρό έχω να νιώσω τόσο άσχετος, αλλά και τόσο θρασύς, να γράφω ό,τι μου κατέβει δημοσίως, με τους άλλους τριγύρω να τραβάνε τα μαλλιά τους και να σκίζουν τα πτυχία τους με αυτά που διαβάζουν.

Χαρά στην υπομονή σας. Εγώ δε θα με άντεχα. :p



επειδη το μηχανακι ομως δεν ειναι laptop που και να σου καει την πρωτη μερα, δεν τρεχει τιποτα...
μιλαμε για σωματικη ακεραιοτητα και φιλικοτητα προς τον χρηστη του οποιου εξαρταται η ζωη με εναν λαθος χειρισμο, ακουσε μας γιατι μπορει να την πατησεις...και μετα δεν εχει ουτε reboot, ουτε αλλαγη μητρικης, ουτε καν refund...

μπορει να ακουγομαι κυνικος και σκληροπυρηνικος αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...
δεν πρεπει να εχεις απαιτησεις για ροπες...
δεν πρεπει να κοιτας αλογα και επιδοσεις...
δεν σε ενδιαφερουν τα ωραια χρωματα και τα συγχρονα design...

θες ενα μεσο φιλικο και ευκολο για ενα νεουδι...δες ξανα το ποστ μου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145279&p=2590196&viewfull=1#post2590196) και επελεξε σοφα...
:wave2:

amyroukai
23/05/2015, 10:24
Πρόσεχε τα λόγια σου, θα χαρακτηριστείς το λιγότερος ως αιρετικός / εριστικός :bawl:
:beer:

μονο απο τον κακογερασμενο daz.

AristidisZ
23/05/2015, 10:40
Είναι στιγμές που διαβάζω ξανά όσα έχω γράψει και μου θυμίζω μία φίλη πριν από χρόνια που ήθελε να τη βοηθήσω να αγοράσει υπολογιστή. Αντί να ακούσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που της πρότεινα, έλεγε "Θέλω ένα laptop να μου αρέσει εμφανισιακά. Να! Αυτό εκεί το κόκκινο."

Καιρό έχω να νιώσω τόσο άσχετος, αλλά και τόσο θρασύς, να γράφω ό,τι μου κατέβει δημοσίως, με τους άλλους τριγύρω να τραβάνε τα μαλλιά τους και να σκίζουν τα πτυχία τους με αυτά που διαβάζουν.

Χαρά στην υπομονή σας. Εγώ δε θα με άντεχα. :p

Προσωπικά πάντως, ούτε πτυχία ούτε μαλλιά έχω :D

Συμφωνώ με τον Σταύρο πάντως, ένα μικρό 250άρι είναι η καλύτερη επιλογή και θα φύγει και εύκολα εάν και εφόσον το θελήσεις

Θυμάμαι την πρώτη φορά που μου έφυγε ο πίσω τροχός σε βρεγμένο, θα ήμουν 17 χρονών, έβρεχε και άνοιξα λίγο απότομα, ακόμα θυμάμαι πόσο είχα τρομάξει και μιλάμε ότι μου γύρισε η ουρά σε ένα κτήνος 3 ίππων... (50άρι glx)

Επίσης θυμάμαι που στην παλιά παραλιακή έχωντας πρωτοπάρει το F650 αποφάσισα "να το ανοίξω"
έβγαλα γύρω στα 120~130 και ξαφνικά άναψε μπροστά μου κόκκινο
Σε πληροφορώ ότι σταμάτησα αρκετά μέτρα μετά το φανάρι...

Θα μου πεις, είσαι βλάκας, απρόσεκτος κλπ κλπ κλπ

η αλήθεια όμως είναι ότι απλά βρέθηκα μπροστά σε καταστάσεις που δεν είχα αντιμετωπίσει ξανά και δεν ήξερα να αντιδράσω σωστά

για αυτό είναι πολύ σωστό αυτό που λέει ο Devils, γιατί καλό είναι και εσύ όταν βρεθείς σε ανάλογες περιπτώσεις (που θα βρεθείς - είναι μαθηματικά βέβαιο), να έχεις κάτω ένα μηχανάκι που οι αντιδράσεις σου θα το επηρεάσουν κατά το δυνατόν λιγότερο :)

congate7
23/05/2015, 10:43
Για το θέμα των στροφών κατά την οδήγηση μόλις πάρεις το εργαλείο σου θα καταλάβεις και μόνος σου σε ποιο εύρος στροφών είναι το καλύτερο για αυτό.
Πολλές στροφές δε σημαίνει απαραίτητα και μεγάλες ταχύτητες. Αν πάρεις ένα μηχανάκι όπως το Drz που δεν έχει στροφόμετρο θα καταλάβεις ακόμα πιο εύκολα να «ακούς» τον κινητήρα σου. Άσε που το 1 2 3 4 5 4 3 4 5 θα σου μείνει αξέχαστο.

νεοσσός
23/05/2015, 10:46
επειδη το μηχανακι ομως δεν ειναι laptop που και να σου καει την πρωτη μερα, δεν τρεχει τιποτα...
μιλαμε για σωματικη ακεραιοτητα και φιλικοτητα προς τον χρηστη του οποιου εξαρταται η ζωη με εναν λαθος χειρισμο, ακουσε μας γιατι μπορει να την πατησεις...και μετα δεν εχει ουτε reboot, ουτε αλλαγη μητρικης, ουτε καν refund...

μπορει να ακουγομαι κυνικος και σκληροπυρηνικος αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...
δεν πρεπει να εχεις απαιτησεις για ροπες...
δεν πρεπει να κοιτας αλογα και επιδοσεις...
δεν σε ενδιαφερουν τα ωραια χρωματα και τα συγχρονα design...

θες ενα μεσο φιλικο και ευκολο για ενα νεουδι...δες ξανα το ποστ μου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145279&p=2590196&viewfull=1#post2590196) και επελεξε σοφα...
:wave2:
Αυτό θα πει προσγείωση. :(

Μπορείς να προτείνεις σε παρακαλώ κάποιες πιθανές επιλογές;

SHOOTER045
23/05/2015, 10:53
Ότι σου λένε οι δύο τελευταίοι από πάνω.
Ξεκίνα με 250
Και εκεί έχεις επιλογές
Γυμνό SUZUKI imazuma
Φεριγκατο HONDA cbf
Super motard KAWASAKI D TRACKER



Φυσικά υπάρχουν και άλλα.

Ορίστε κάποια 250αρια

daz
23/05/2015, 11:16
μονο απο τον κακογερασμενο daz.

:a024:
O παππούς οδηγεί μονοκύλινδρο! :a17::a22::a08::a09:

:D

amyroukai
23/05/2015, 11:26
:a024:
O παππούς οδηγεί μονοκύλινδρο! :a17::a22::a08::a09:

:D

ολα τα στραβα μαζι :bawl:

Vice
23/05/2015, 11:36
Κατ' αρχάς, CBF600 είχα στα μαθήματα οδήγησης και δε μου άρεσε εμφανισιακά. Επίσης με τρόμαζε η επιτάχυνση όταν οι στροφές ξεπερνούσαν τις 6000 και μου ανέβαζε την αδρεναλίνη από την οποία έχω αποστασιοποιηθεί πάνω από 10 χρόνια (ναι, μικρός είχα περάσει φάση που έτρεχα με το αμάξι, αλλά έβαλα μυαλό στα 24 μου και το έκοψα μαχαίρι). Έφτυσε αίμα ο δάσκαλος για να με πείσει να ανοίξω το γκάζι και να ανεβάζω στροφές με την πρώτη ταχύτητα, που ήταν απαραίτητο για τη δοκιμασία επιτάχυνσης. Λυπόμουν και τη μοτοσυκλέτα που την πίεζα.

Εγώ θα σταθώ εδώ και θα επιβεβαιώσω οτι μέχρι 250 κυβικά θα σου είναι ΥΠΕΡαρκετά για να κάνεις αυτό που θέλεις χωρίς να κινδυνέψεις μάταια.

Αν σε τρόμαξε CBF στις 6000 φαντάσου να τρως μια κλωτσιά στο στήθος και να μακραίνουν τα χέρια σου 1-2 πόντους προπαθώντας να κρατηθείς να μην φύγεις αεροπορικώς απο το τράβηγμα ενός "σατανά" που είπε και ο pipe smoker πριν.

Υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις πικρά και να το παρατήσεις γενικώς το θέμα μηχανή. Σκέψου το καλά.

daz
23/05/2015, 11:45
Κοίτα, σχετικά με το ABS έχουν γραφτεί πολλά, έχω γράψει κι εγώ τις μλκίες μου....

Πριν πάρω μηχανάκι έλεγα "Δεν υπάρχει περίπτωση το επόμενο μηχανάκι που θα παρω να μην έχει ABS".
Ε τελικά χωρίς ABS πήρα:lol:

Θα ήθελα να το έχω για να μη φοβάμαι να πιέσω τα φρένα μου.
Αν τα βάλεις κάτω πάντως, πόσα ατυχήματα (και ειδικά απ'τα χοντρά) έχουν γίνει γιατί του μπλόκαραν του άλλου τα φρένα, και πόσα από όλες τις άλλες μαλακίες/στραβές που μπορεί να προκαλέσει μόνος του/να του λάχουν και λοιπά.....


Καληνύχτα κι όνειρα γλυκά (https://www.youtube.com/watch?v=FTQbiNvZqaY)....

:bawl::bawl::bawl:

Τα πιο συνηθισμένα λάθη - παγίδες - ελλείψεις ενός καινούριου είναι:

α. Να τον παρασύρει το γκάζι χωρίς να το θέλει. Ειδικά με τα χαμηλόροπα είναι σύνηθες φαινόμενο και συμβαίνει εύκολα και συχνά πριν από μια στροφή χωρίς απαραίτητα να έχει προηγηθεί μεγάλη ευθεία. Στις μεγάλες ευθείες αν και όταν θέλει να μαζέψει πολλά χλμ θα κλείσει το γκάζι νωρίς και πιάσει τα φρένα όταν πρέπει.
β. Να μην κοιτάει σε τι σκατά δρόμο πατάνε οι ρόδες του τόσο συχνά όσο συχνά αλλάζει το καταπληκτικό οδόστρωμα στην Ελλάδα και ειδικά στις πόλεις.
γ. Να μην ξέρει που και πόσο πρέπει να πιέσει τα φρένα του.
δ. Δεν μπορεί να υπολογίσει τις σωστές αποστάσεις από τα αυτοκίνητα.
ε. Δεν ξέρει ούτε τη σωστή θέση, πίσω από ένα αμάξι!

Μάντεψε! Όλα αυτά απαιτούν abs.

Τώρα θα μου πεις, αν τσαρουχώσει τα abs στη θηβών θα σταματήσει? Πιθανότατα ναι, κάααααποια στιγμή μπορεί να σταματήσει και να είναι ακόμα όρθιος.



Φχαριστώ για το τραγουδάκι, σε γυρίζει και πίσω τότε που τα μαλλιά μας μύριζαν ωσάν τις μηχανές μας (για όσους δεν είχαμε αφρικα)! :lol:

stefanos
23/05/2015, 11:58
Εγώ θα σταθώ εδώ και θα επιβεβαιώσω οτι μέχρι 250 κυβικά θα σου είναι ΥΠΕΡαρκετά για να κάνεις αυτό που θέλεις χωρίς να κινδυνέψεις μάταια.

Αν σε τρόμαξε CBF στις 6000 φαντάσου να τρως μια κλωτσιά στο στήθος και να μακραίνουν τα χέρια σου 1-2 πόντους προπαθώντας να κρατηθείς να μην φύγεις αεροπορικώς απο το τράβηγμα ενός "σατανά" που είπε και ο pipe smoker πριν.

Υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις πικρά και να το παρατήσεις γενικώς το θέμα μηχανή. Σκέψου το καλά.

Υπάρχουν πάρα πολλές φοβίες αυτού του είδους.
Κυρίως οταν είσαι άσχετος.
Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται προπόνηση για να μάθει.
Αν είναι να βγεί στο ποτάμι με 250αρι και να σέρνεται στην περιοχή "που ο κινητήρας γουργουρίζει σαν γατάκι κάτω από τα πόδια σου" (με 60km/h δηλαδή)
καλύτερα λεωφορείο γιατί πραγματικά θα κινδυνέψει να τον σκοτώσουν.

daz
23/05/2015, 12:18
Καλορίζικο, καλά χλμ και πάντα όρθιος.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6361135/

AristidisZ
23/05/2015, 12:22
Αλλα τόσα άλογα να χε...

pipe_smoker
23/05/2015, 12:55
ισε πωλι μαλακας φιλαι :lol:

Από όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!:lol:

Αποτελεί γεγονότο το οποίο ουδέποτες αρνήθηκα και δε χωράει αμφισβητήσεωςε.....



χωρο στα τιμημενα γηρατεια... ολοι εδω θα ερθετε ρε.

Σουρβάιβορς είναι όσοι γερνάνε ρε!

Τιμή και δόξα λέμε:p



το βασικο "στραβο" ειναι η νεοσσεια απαιτηση για δουλεμα ως τις 3000. σε ενα 600αρι, αυτο σημαινει... 60χαω με 6η και σκορτσαρισμα ως τις 2000 στροφες. σε ενα μονοκυλινδρο σημαινει συνεχες σκορτσαρισμα. ο υποτιθεμενος σεβασμος στον κινητηρα που αποτρεπει τον οδηγο να οδηγησει με περισσοτερες στροφες για να μην τον φθειρει, θα του δωσει τον στροφαλο και τις εδρασεις του στο χερι. το nc700/750 που σχεδιαστηκε πολυ χαμηλοστροφο, αυτο ισως να μπορει να ανταπεξελθει.

Ένεκα του bold όλα τα άλλα βγαίνουν άκυρα.

Απαιτείς, άντε γεια (http://www.youtube.com/watch?v=FQNYIs9ykhU&t=0m25s). Δεν το λέω εγώ. Άλλος το λέει κι εκείνου τα λεγόμενα κι αν δε χωράνε αμφισβητήσεωςε....

Ο νεοσσός δεν έχει "δικαίωμα" να απαιτεί τίποτα περισσότερο από μια κάποια αξιοπιστία, ένα μηχανάκι που να του κάθεται κάπως καλά στο μάτι, να τον βολεύει στον πισινό του, και κάπου εκεί τελειώνει το στόρυ.

Όχι γιατί είναι νέος και πρέπει να του κάνουμε καψόνια.
Γιατί είναι νέος και έχει ακούσει πολλά και δυστυχώς το μικρό καλάθι το κράταγε στο άλλο χέρι, κι έχει μπλεχτεί με πληροφορίες και λεπτομέρειες που δεν είναι του παρόντος.

Τί πάει να πει "Θέλω να κινούμαι μέχρι τις 3.000σαλ"? Έχει κινηθεί με παραπάνω? Έχει κινηθεί με λιγότερο?
Ας κινηθεί και μέχρι τις 6 και μέχρι τις 9 και μέχρι τις 12 και μέχρι τους κόφτες.

Και μετά από μερικά χρόνια ας έρθει κι ας πει "Μαλάκες με έχει κουράσει το 4κύλινδρο που θέλει δούλεμα ψηλά/το μονοκύλινδρο που μετράω σφυριές στα @@ίδια μου/το δικύλινδρο γιατί έτσι, και θέλω κάτι άλλο".

Τώρα το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχει είναι τα χιλιοταλαιπωρημένο μπουκωμένα με ένα ρελαντί στο Θεό μηχανάκια από τη σχολή οδήγησης, με τα οποιά έκανε 10-15 μαθήματα και 10χλμ πορεία.


και υπο το Πιπειο πνευμα λοιπον, αν δεν θες να ξοδευτεις για καινουρΓιο, cbf600 με abs σου κανει μια χαρα.

Θα συμφωνήσω, αλλά και πάλι με προσοχή.

"Είναι τάφος" το CBF600 λένε. "Γαμώ!" λέω εγώ.

Για αρχάριο που ψάχνεται σε 600άρι, ταφίσιο 600άρι πρέπει να κοιτάξει.

Αν τον ενδιαφέρει η λειτουργικότητά του θα το ευχαριστηθεί.
Άμα το θέλει για να βάνει κόντρες όχι.


γιατι τωρα ο πιπακιας που τα λεει ολα δαυτα και τα κοροϊδευει, εχει χωρο στο 1400 για 10καβαλο και την κουνια του μωρου στο τεποζιτο μαζι με μια κουτα παμπερς, ροπη για να τραβηξει σκαφος μαζι με τη γλιστρα και το υποστεγο, αντε και ενα μικρο λυομενο για να μην τον τρωει ο ηλιος στην παραλια. λιτος βαρουφακειος βιος.

:lol:
Και σκέψου να έπαιρνα το Goldwing που πάντα ονειρευόμουν με το τρεϊλεράκι από πίσω για εύκολες μετακινήσει εντός πόλης:lol:

Ο πιπάκιας τώρα που τα λέει όλα αυτά (και δεν τα λέει τώρα, ανέκαθεν τα έλεγε) έχει το 1400 2-3 μηνάκια αλλά το 400 5-6 χρονάκια.

Το οποίο 400 είναι και 4κύλινδρο είναι και κολοκοτρωνέικο, και μια χαρά μου την έκανε (και συνεχίζει να μου την κάνει) τη δουλειά μου, την κ@υλα μου, τα πάντα όλα μου.

Άκουγα ότι τα 4κύλινδρα δεν κάνουν για κίνηση μέσα στην πόλη κι έλεγα από μέσα μου "Τί διάολο εγώ πώς σκατά κινούμαι? Λες να είχε δίκιο ο Παρμενίδης και να είμαι ακίνητος και να μην το ξέρω?".
Απλα το δούλευα πιο ψηλά. So fucking what? Οκ έκαιγα περισσότερο. Το ευχαριστιόμουν όμως και περισσότερο που έκανα μια προσπέραση κι άλλαζα στον κόφτη άμα μου γούσταρε κιόλας (γιατί πολλά μπορούμε να πούμε για το cbδάκι και να το κατηγορήσουμε, αλλά έχει έναν ήχο το ρημάδι που είναι κ@υλα).

Ακόμα και τώρα που έχω το 1400 (προς το παρόν αυτό με έχει βασικά, όχι εγώ εκείνο;)) όταν θέλω να καγκουρέψω λίγο και να ξεταυλώσω βάζω μπρος τη γριούλα και βγαίνω παγανιά.
Γιατί μπορώ να της πιω το αίμα (όσο ξέρω κι όσο μπορώ εννοείται) και να το κατευχαριστηθώ.
Να βγω μια παραλιακή και να κοφτιάσω 1η-2η-3η-4η χωρίς να έχω πιάσει χιλιόμετρα που να μην μπορώ να τα διαχειριστώ και χωρίς να με πάει ο σκατός στην κάλτσα.

Με το 1400 δυο τρεις φορές το έχω ανοίξει το γκάζι μέχρι το στοπ, έχοντας μέσα 6η και πηγαίνοντας σαν κότα, απλά και μόνο από περιέργεια.
Και πάλι με τρόμαξε το τράβηγμά του.

ΥΓ. Στο ντεπόζιτο δε χωράει η κούνια του μωρού που δεν έχω. Και βασικά το τανκ μπαγκ όταν το βάνω ολάκερο με ενοχλεί πολύ. Άλλη κουβέντα αυτή, θα την αναλύσουμε αλλού....