PDA

View Full Version : νταραβέρια,αντικαταβολές και το κακό συναπάντημα.



o_gavros
17/05/2015, 11:18
Εχω βάλει που λέτε απο το καλοκαίρι αγγελία στο γνωστό σάιτ τα μαμά μπροστινά απο το μηχανάκι μου.
με έχουν πάρει μερικά τηλέφωνα τα οποία δεν τελεσφόρησαν.
Το θέμα,όμως, το ανοίγω με αφορμή το τελευταίο τηλεφωνο που δέχτηκα.
Παίρνει που λέτε κάποιος απο ακριτική πόλη, με ξένο όνομα και μου λέει τα θέλω, στείλτα μου.
Τον ρωτάω πως θέλει να γίνει το κονέ, μου λέει δε σε ξέρω δε με ξέρεις (ορθά) οπότε αντικαταβολή και όλα μέλι γάλα.
Μέσα του λέω,δωσε μου λίγες μέρες να οργανωθω (τα είχα χύμα τα πράγματα),να ρωτησω κόστη,στείλε μου και τα στοιχεία σου (για το που να τα στείλω) και σε καλώ να σου πω.
Μου στέλνει ένα ταχυδρομικό κώδικό και το όνομα της πόλης,συνοδευόμενα απο το ονοματεπώνυμο του (κάτι γενικό όπως Γιάννης Παπαδόπουλος αλλά σε ξένο όνομα).
Του λέω φίλε χρειάζομαι περισσότερα στοιχεία (διεύθυνση κλπ), μου απαντά πως θα τα πάρει ο ίδιος απο το καταστημα κουριερ καθως μένει σε χωριό.
Αρχίζει και μου βρωμάει η δουλειά.
Πάω σε μια κουριερ ρωτάω πόσο θα στοιχίσει να στείλω μια κούτα -χοντρικά- 20κιλά βάρους,με αντικαταβολή, στο υποκατάστημα τους στην ταδε πόλη, μου απαντά η κοπέλα σχεδόν 30€.
Ρωτάω επίσης τι γίνεται στην περίπτωση που ο υποψήφιος αγοραστής φανεί αφερέγγυος και δεν παραλάβει τελικά.
Μου λέει ότι αν δεν πάρουν λεφτά, το εμπόρευμα δεν κουνιέται.
Ρωταω, σε αυτη την περίπτωση πόσο θα στοιχίσει να μου τα ξαναφέρουν πίσω, μου απαντά την ίδια ταρίφα 30€.
Οπότε επικοινωνώ πάλι με τον έτσι, και του λέω πως μου βάζει 50€ προκαταβολή σε λογαριασμό που θα του δώσω (εξηγώντας του το γιατί ζητώ προκαταβολή) και το υπόλοιπο ποσό το πληρώνει στον κούριερ.
Ο τύπος λάκισε με τη δικαιολογία ότι μιας και δεν με ξέρει δεν θέλει να βάλει λεφτά στην τράπεζα.
Δικαίωμα του φυσικά.

Ρωτάω λοιπόν ο αδαής:
α)όσοι εχετε εμπειρία απο αγοραπωλησίες,ακολούθησα ή όχι την σωστή οδό;
β)σας βρωμάει κι εσάς λίγο η ιστορία ή εγώ έχω παραγίνει μυστήριος;
γ)πως συνήθως διεκπεραιώνετε εσείς μια τέτοια δοσοληψία;

McTalas
17/05/2015, 11:24
αφου τα στελνεις αντικαταβολή δε νομίζω να ειχες θεμα.

Bowleno
17/05/2015, 11:25
Ο τύπος μια χαρά σου ξηγήθηκε, εσένα αν σου ζητούσε ένας άγνωστος να του βάλεις 50 θα δεχόσουν;
Δεν βρωμάει (για μένα, τουλάχιστον) η δουλειά αφού ζήτησε και ο ίδιος αντικαταβολή.
Αν δεν ήταν σοβαρός δεν θα έμπαινε σε τέτοιο κόπο και χάσιμο χρόνου..... ;)

o_gavros
17/05/2015, 11:30
ωραία,χάρην συζητήσεως να δεχτώ ότι εγω ήμουν υπέρ το δέον καχύποπτος.
το ύφος του υποψηφίου αγοραστή και στα γραπτά αλλά και απο τηλεφώνου, όσο και οι λειψές πληροφορίες που μου παρείχε, δεν λένε κάτι;
Εκεί εμένα μου μπήκαν οι ψύλλοι στα αυτιά. γιατι αν αυτός για χ λόγο λάκιζε,εγω θα έχανα λεφτα απο το πουθενά.
Οι προηγούμενοι ας πούμε που κάλεσαν,μου λέγανε διευθυνσεις τηλέφωνα τα πάντα όλα που χριεάζονται (κι ας μην έκατσε η αγορα).

catmaster
17/05/2015, 11:31
Οι καλύτερες μπίζνες γίνονται χέρι με χέρι , το βλέπεις σου κάνει το παίρνεις πληρώνεις καθάρισες

o_gavros
17/05/2015, 11:33
κατμάστορα συμφωνώ απόλυτα με αυτη την αρχή.
το ίντερνετ όμως μας άνοιξε και νέους δρόμους, που δεν είναι απαραίτητα κοντινοί μας.
τον ρώτησα πάντως αν έχει κάποιον γνωστό εδώ αθήνα να έρθει να τα δει.
απάντησε πολύ απ'εξω απ'έξω πως έχει κάποιον στον Ασπρόπυργο,αλλά δεν είναι επιλογή που μπορείνα θεωρηθεί βασιμη.

teogtp
17/05/2015, 11:36
Υπάρχει η λυση του να στείλει ο αγοραστής τον κουριερ με τα λεφτα στο χέρι στον χώρο σου και να γίνει η συναλλαγή άμεσα.

7Tolis
17/05/2015, 11:37
Και εμένα μου έχει τύχει να παραλάβει κάποιος από κατάστημα ΕΛΤΑ και δεν είχα πρόβλημα με την αντικαταβολή. Πιστεύω εμπιστος θα ήταν ο αγοραστής. Δε θα γίνετε και φίλοι για να δώσει παραπάνω στοιχεία. Πάει το κορμί πατριώτηηηη!

Ζεύκας
17/05/2015, 11:38
Εμ η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση αφού και οι δύο έχετε δίκιο, ο καθένας από την πλευρά του.
Κι εγώ αν μου ζητούσες προκαταβολή άκυρο θα σου έριχνα.

Μου έτυχε μια τέτοια περίπτωση κάποτε που έστειλα σε ένα Πατρινό μια ECU με αντικαταβολή.
Πλήρωσα τα μεταφορικά με το σκεπτικό ότι θα τα έπαιρνα πίσω όταν θα πλήρωνε.
Τελικά δεν το ήθελε και έμεινε το ανταλλακτικό κολλημένο στην Πάτρα.
Μετά από τηλεφωνική συνομιλία με τον υποψήφιο αγοραστή κατάλαβε το λάθος του
και μου έστειλε μέσω τραπέζης τα χρήματα για τα μεταφορικά.

Γαύρε ρώτα και στα ΕΛΤΑ Πόρτα-Πόρτα μην έχουν φθηνότερα μεταφορικά.

panavour
17/05/2015, 11:39
Αντι-καταβολη σημαινει καταβαλλω και παιρνω το αντιτιμο.Αν δεν πληρωσει δεν παιρνει τιποτα.Μην φοβασαι τιποτα.Το μονο που εχεις να χασεις ειναι τα ταχυδρομικα της επιστροφης αν δεν το παραλαβει και γυρισει πισω.:)

7Tolis
17/05/2015, 11:40
+000 πόρτα πόρτα. Παραλαμβάνεις και από κατάστημά τους.

o_gavros
17/05/2015, 11:47
Και εμένα μου έχει τύχει να παραλάβει κάποιος από κατάστημα ΕΛΤΑ και δεν είχα πρόβλημα με την αντικαταβολή. Πιστεύω εμπιστος θα ήταν ο αγοραστής. Δε θα γίνετε και φίλοι για να δώσει παραπάνω στοιχεία. Πάει το κορμί πατριώτηηηη!

κλώτσησα την τύχη μου λες; πάει δηλαδή η προίκα;:lol:


Υπάρχει η λυση του να στείλει ο αγοραστής τον κουριερ με τα λεφτα στο χέρι στον χώρο σου και να γίνει η συναλλαγή άμεσα.
χμμ,ενδιαφέρον. Δε το ήξερα σαν επιλογή.θα το τσεκάρω.
Εγω πάντως το 30αρι που ανέφερα είναι για υπηρεσία απο κατάστημα σε κατάστημα.Θα τους τα πήγαινα εγω,θα τα παραλάμβανε ο αγοραστής.


Αντι-καταβολη σημαινει καταβαλλω και παιρνω το αντιτιμο.Αν δεν πληρωσει δεν παιρνει τιποτα.Μην φοβασαι τιποτα.Το μονο που εχεις να χασεις ειναι τα ταχυδρομικα της επιστροφης αν δεν το παραλαβει και γυρισει πισω.:)
Αυτό ακριβώς κοίταξα να εξασφαλίσω φίλε.
μου βγαίνει η πίστη για να τα βγάλω, για αυτό και δεν προτίθεμαι να τα χάνω αβίαστα

spyrakos35
17/05/2015, 11:52
Για μενα μια χαρα το εκανες

:beer:

Γεροπαραξενος ομως εισαι, ναι; :lol:

catmaster
17/05/2015, 11:53
κλώτσησα την τύχη μου λες; πάει δηλαδή η προίκα;:lol:


χμμ,ενδιαφέρον. Δε το ήξερα σαν επιλογή.θα το τσεκάρω.
Εγω πάντως το 30αρι που ανέφερα είναι για υπηρεσία απο κατάστημα σε κατάστημα.Θα τους τα πήγαινα εγω,θα τα παραλάμβανε ο αγοραστής.


Αυτό ακριβώς κοίταξα να εξασφαλίσω φίλε.
μου βγαίνει η πίστη για να τα βγάλω, για αυτό και δεν προτίθεμαι να τα χάνω αβίαστα

Γνώμη μου αν μπορείς απλά να κατέβεις λίγο την τιμή (αν σε παίρνει) για να μοιράσεις τη διαφορά και να πουληθούν τα πράγματα στην Αθήνα αντικαταβολές είναι τσαμπα λ7 αν στην κάνει ο αγοραστής , πίστεψέ με έχω χάσει μπόλικα από κάτι μαλάκες που απλά μου τρώγανε το χρόνο μου

o_gavros
17/05/2015, 11:53
ε οχι και γέρος το μπουμπούκι τ'ανθού :bawl:

o_gavros
17/05/2015, 11:58
Γνώμη μου αν μπορείς απλά να κατέβεις λίγο την τιμή (αν σε παίρνει) για να μοιράσεις τη διαφορά και να πουληθούν τα πράγματα στην Αθήνα αντικαταβολές είναι τσαμπα λ7 αν στην κάνει ο αγοραστής , πίστεψέ με έχω χάσει μπόλικα από κάτι μαλάκες που απλά μου τρώγανε το χρόνο μου

θα το πιστέψεις ότι μόνο ένα παλικάρι απο Αθήνα είχε καλέσει;;;αυτος νομίζω είχε φάει γερή στούκα και πιθανολογώ να το στειλε για σκραπ.
όλοι οι άλλοι απο επαρχία.
μέχρι και κάποιος που θα πήγαινε Κύπρο, αν θυμάμαι σωστα, είχε παρει.
τσάκισαν όλες οι περιπτώσεις όμως για δικούς τους λόγους.
στην τιμή ήμουν διαλλακτικός σε όσους με κάλεσαν.δεν έλεγα δηλαδή τόσα ακατέβατα κι αν σ'αρεσει.

catmaster
17/05/2015, 12:06
θα το πιστέψεις ότι μόνο ένα παλικάρι απο Αθήνα είχε καλέσει;;;αυτος νομίζω είχε φάει γερή στούκα και πιθανολογώ να το στειλε για σκραπ.
όλοι οι άλλοι απο επαρχία.
μέχρι και κάποιος που θα πήγαινε Κύπρο, αν θυμάμαι σωστα, είχε παρει.
τσάκισαν όλες οι περιπτώσεις όμως για δικούς τους λόγους.
στην τιμή ήμουν διαλλακτικός σε όσους με κάλεσαν.δεν έλεγα δηλαδή τόσα ακατέβατα κι αν σ'αρεσει.

ε υπομονή και θα φύγουν στην τιμή που πρέπει και στην ώρα που πρέπει , η κρίση τα εχει σκίσει όλα

αλήθεια τι πουλάς ;;; γιατί τόση ώρα μιλάω στον αέρα :lol:

AristidisZ
17/05/2015, 12:14
ε υπομονή και θα φύγουν στην τιμή που πρέπει και στην ώρα που πρέπει , η κρίση τα εχει σκίσει όλα

αλήθεια τι πουλάς ;;; γιατί τόση ώρα μιλάω στον αέρα :lol:

τα μαμα μπροστινα απο το μηχανακι του ;)

o_gavros
17/05/2015, 12:15
http://www.car.gr/parts/view/6166085/
δεν ξερω αν επιτρέπονται τα λινκ αυτα. αν είναι ας σφαχτεί το ποστ

Ναι ρε συ,δεν έχω καμία βιασύνη.
και την έρευνα μου έκανα σε τιμές πριν τα βάλω και τα πάντα.
νομίζω ότι είναι τίμια η τιμή. τι λες κι εσύ που τα βλέπεις περισσότερο εκ των έσω;



εδιτ: την οποίααγγελία, ούτε καν θυμάμαι αν την εχω βάλει και εδώ στο φόρουμ

GiorgosLa
17/05/2015, 12:19
Ένα δίκιο το έχεις και συ. Όντος δεν βγαίνουν εύκολα. Σε τέτοια περίπτωση όμως περισσότερο φόβο έχει ο αγοραστής, που δεν μπορεί να δει τι του έστειλες αν δεν πληρώσει πρώτα. Μπορεί να το ανοίξει και να δει μια χλαπάτσα μέσα και άντε να βρει το δίκιο του αν εσύ είσαι κάνα λαμόγιο. Και οι δυο πλευρές πάντως, πρέπει να γίνουν ψυχολόγοι και να καταλάβουν τον άλλον σε δυο τρία τηλεφωνήματα.

catmaster
17/05/2015, 12:19
http://www.car.gr/parts/view/6166085/
δεν ξερω αν επιτρέπονται τα λινκ αυτα. αν είναι ας σφαχτεί το ποστ

Ναι ρε συ,δεν έχω καμία βιασύνη.
και την έρευνα μου έκανα σε τιμές πριν τα βάλω και τα πάντα.
νομίζω ότι είναι τίμια η τιμή. τι λες κι εσύ που τα βλέπεις περισσότερο εκ των έσω;

νορμάλ μου φαίνεται , σε τελική αν πας και τα ζητήσεις μεμονωμένα σε μαγαζί με ανταλλακτικά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι (μόνο η ζάντα με δισκόπλακες θα θες κανα 250άρι)

απλά είναι να κάτσει να τα ζητάει κάποιος που έχει ζημιά η κάνει καποιο πρότζεκτ τώρα σου λέω με την κρίση δεν υπάρχει ταβάνι και πάτωμα ότι θέλει ο καθένας ζητάει

spyrakos35
17/05/2015, 12:39
Στο ebay γιατι τα σπρωχνεις αβιαστα;

Εχεις την εταιρεια (ebay) που σε προστατευει.....

Το καρ σου λεει βγαλτε τα ματια σας

SHOOTER045
17/05/2015, 13:07
Υπάρχει η λυση του να στείλει ο αγοραστής τον κουριερ με τα λεφτα στο χέρι στον χώρο σου και να γίνει η συναλλαγή άμεσα.

Το αυτό.
Πληρώνει την κουριερ και στα δίνουν στο χέρι

SHOOTER045
17/05/2015, 13:10
Στο ebay γιατι τα σπρωχνεις αβιαστα;

Εχεις την εταιρεια (ebay) που σε προστατευει.....

Το καρ σου λεει βγαλτε τα ματια σας

Μα αφού το λέει ξεκάθαρα το car.
Μην δίνεται προκαταβολές, αλλά πουλήστε ΟΟΟΟΟΟΤΙ θέλετε...

toyar
17/05/2015, 13:16
η αποσταση δυσκολευει τα πραγματα
πρωτον μπαινουν στη μεση μεταφορικα τα οποια δεν αποφευγονται
επειτα παιζουν πιθανοτητες λαμογιας απο αγοραστη ή πωλητη
οπως δεν ησουν σιγουρος εσυ γι αυτον δεν ειναι κι αυτος για σενα
κι αυτος ως αγοραστης ειναι πιο διστακτικος γιατι παει να δωσει ζεστο χρημα για κατι που ακομα κι αν το παραλαβει δεν ξερει σε τι κατασταση ειναι
δεν νομιζω πως στην παρουσα φαση υπαρχει τροπος να διασφαλιστουν και οι δυο

apaleftos
17/05/2015, 13:25
ωραία,χάρην συζητήσεως να δεχτώ ότι εγω ήμουν υπέρ το δέον καχύποπτος.
το ύφος του υποψηφίου αγοραστή και στα γραπτά αλλά και απο τηλεφώνου, όσο και οι λειψές πληροφορίες που μου παρείχε, δεν λένε κάτι;
Εκεί εμένα μου μπήκαν οι ψύλλοι στα αυτιά. γιατι αν αυτός για χ λόγο λάκιζε,εγω θα έχανα λεφτα απο το πουθενά.
Οι προηγούμενοι ας πούμε που κάλεσαν,μου λέγανε διευθυνσεις τηλέφωνα τα πάντα όλα που χριεάζονται (κι ας μην έκατσε η αγορα).

Χωρίς να μπορώ να σου πω αν έκανες καλά ή όχι...
Το ύφος του εσύ το άκουσες/διάβασες και κρίνεις..

Όσο για λειψές πληροφορίες που λες, ίσως ο άνθρωπος όντως να μην μπορούσε να σου δώσει κάτι παραπάνω.
Αυτό το λέω με σιγουριά, γιατί κι εγώ επαρχία μένω και ξέρω πολύ καλά ότι πολλά χωριά δεν έχουν διευθύνσεις.
Κι εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση τα μόνα που θα μπορούσα να δώσω είναι ονοματεπώνυμο, χωριό, ΤΚ και τηλέφωνο.
Όσο και να θέλω κάτι παραπάνω δεν υπάρχει!

devil's animal
17/05/2015, 17:06
σ'αυτη την περιπτωση (με τις αντικαταβολες) χαμενος μπορει να βγει ΜΟΝΟ ο αγοραστης...
εχω παρει ετσι μεταχερισμενο προϊον απο ΕΛΤΑ και προτιμησα και εγω αντικαταβολη για να μπορεσω να τσεκαρω αν οντως ειναι οκ το πραγμα...

η πλακα ειναι οτι πηρα τα @@ μου στο ταχυδρομειο ζητωντας απλα να ανοιξουν το δεμα και να δω αν ειναι αυτο που αγοραζω ή εχει βαλει πετρες ο αλλος μεσα...
μου απαντησαν οτι δεν ανοιγουν δεματα και δεν μπορω και εγω να το παρω στα χερια μου, εστω και για λιγο για να τσεκαρω, αν δεν πληρωσω...:moutza:

SONone
17/05/2015, 17:22
σ'αυτη την περιπτωση (με τις αντικαταβολες) χαμενος μπορει να βγει ΜΟΝΟ ο αγοραστης...
εχω παρει ετσι μεταχερισμενο προϊον απο ΕΛΤΑ και προτιμησα και εγω αντικαταβολη για να μπορεσω να τσεκαρω αν οντως ειναι οκ το πραγμα...

η πλακα ειναι οτι πηρα τα @@ μου στο ταχυδρομειο ζητωντας απλα να ανοιξουν το δεμα και να δω αν ειναι αυτο που αγοραζω ή εχει βαλει πετρες ο αλλος μεσα...
μου απαντησαν οτι δεν ανοιγουν δεματα και δεν μπορω και εγω να το παρω στα χερια μου, εστω και για λιγο για να τσεκαρω, αν δεν πληρωσω...:moutza:

οχι ΜΟΝΟ... αν το κοστος αποστολής +αντικαταβολή ειναι 50€ και εσυ δεν δεχτείς να παρεις το δεμα ή δεν γουσταρεις ή ξεχασες ή το εκανες επιτηδες ο πωλητης για να ξανα παρει τα πραγματα του πισω πρεπει να πληρώσει 100€..

παντα προκαταβολή σε περίπτωση που πουλάτε. εδω σε εμπιστεύεται οτι δεν θα του στηλεις πετρες.
καλη τυχη να μην πεσετε σε λαμογιο σε περίπτωση που αγοραζετε.

αν και το πιο ασφαλές που εχω καταλήξει ειναι χερι με χερι , μαρκαδορακι για τα πλαστα, σε κεντρικο σημειο και καπιος φιλος μαζι.

VASOS
17/05/2015, 17:32
:rolleyes: Μάστορα δεν τα λες καλά, ή μάλλον τα λες μονόπαντα.

pipe_smoker
17/05/2015, 17:40
Ο φίλος μας ο Γιάννης δε φοβήθηκε μην μπει νύχτα στο σπίτι του ο αγοραστής (ήταν και ξένος εδώ που τα λέμε:eek:) και τονε βιάσει.

Ούτε μην του φάει το δέμα και δεν του δώσει λεφτά.

Είπε ότι τον πονάει το 30άρι για την αποστολή, και πόσο μάλλον το 60άρι για την επιστροφή στην περίπτωση που ο άλλος απλά σκότωνε το χρόνο του/είδε ένα μπροστινό που του ψιλοάρεσε και δεν είχε τίποτα να χάσει με το να το παραγγείλει κι αν στην πορεία άλλαζε γνώμη στα @@ίδια του λουλούδια και πάει λέγοντας.

Αυτά τα πράγματα είναι λίγο και με το πώς τη μυρίζεσαι τη δουλειά.
Αν κάτι του βρώμαγε καλά έκανε κι έριξε άκυρο.

Γνωστός μου που πούλαγε πάλι κάτι σε παρόμοια φάση, το έστειλε για αντικαταβολή κλπ κλπ, κι αφού είχε σαλπάρει το δέμα και είχε σκάσει το πρώτο 20άρι-30άρι-50άρι δε θυμάμαι πόσα ήτανε, του σκάει mail/τηλέφωνο από τον αγοραστή "Ναι... ξέρεις... να μωρέ.... τώρα που κοιτάω καλύτερα τις φωτογραφίες βλέπω ότι έχει κάποιες φθορές, και κάτι γρατζουνίτσες εδώ κι εκεί, και με τα πολλά κάνε ψαλίδι γερό από το ποσό που είχαμε συμφωνήσει, γιατί αλλιώς δεν πάω καν να παραλάβω οπότε χάνεις και το "Χ"άρι που έδωσες για να μου το στείλεις και πλερώνεις κι άλλα τόσα για να σου έρθει πίσω".

Κοινώς, κάτσε στο πούρο και μη μιλάς καθόλου.

Φυσικά επειδή για ένα κούτελο ζούμε και ένα όνομα σε ετούτη την κενωνία την άτιμη, ο υποψήφιος αγοραστής άκουσε τις Χριστοπαναγίες του κατά πώς του έπρεπε, και ο φίλος πλέρωσε τα πηγαινέλα του δέματος.


Δυστυχώς το car δεν είναι ebay.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται κάπως η όλη η ιστορία μέσω paypal, το οποίο σε τέτοιες καταστάσεις κάνει το "διαιτητή".

Δε με ξέρεις δε σε ξέρω. Όμορφα.
Φοβάμαι μη με κλάσεις και πληρώσω τα πηγαινέλα κερατιάτικα, φοβάσαι μη μου βάλεις προκαταβολή και την κλάψεις. Όμορφα.

Βάλε την προκαταβολή στο paypal το οποίο δε μου τη δίνει άμεσα στα χέρια μου αν δε δώσεις το οκ αλλά την κρατάει σαν 3ος, αλλά νιώθω κι εγώ μια σιγουριά ότι δε θα μου ρίξεις μπιστόλι στα καλά καθούμενα.

Παρέλαβες τα πράγματα όμορφα κι ωραία? Πληρώνεις την αντικαταβολή στο ταχυδρομείο ενημερώνουμε και το paypal ότι είμαστε φίλοι και μου δίνει τα λεφτά.
Μου έπαιξες μπινιά και τα έστειλα τα πράγματα τσαμπέ και βερεσέ και χρεώθηκα τα βαπόρια? Κάνω αναφορά στο paypal να μου δώσει την προκαταβολή γιατί ξηγήθηκες πούστικα και τα βρίσκει το paypal με την πάρτη σου.


Ξέρω ότι αυτό γίνεται με το ebay γιατί ebay και paypal είναι ένα και το αυτό σχεδόν.
Δεν ξέρω αν γίνεται στα καλά καθούμενα όπως προανέφερα.

Πάντως απ'όσο ξέρω paypal και ebay χωρίζουν τα τσανάκια τους όπου να'ναι.

SHOOTER045
17/05/2015, 18:18
Χωριστά μαγαζιά πλέον eBay - PayPal.
Σύμφωνα με mail που έλαβα, αλλά λέει ότι δεν αλλάζει τίποτα στις υπηρεσίες που παρειχαν ως τώρα.
Αυτό με τις αντικαταβολες το έχω πάθει και εγώ και μάλιστα δύο φορές.
Μου επιστραφηκε το δεμα και πλήρωσα εγώ τα μεταφορικά για το πάνε έλα.


Εντός φόρουμ δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΈ παρόμοιο πρόβλημα

Eversman
17/05/2015, 18:48
Γιάννο, κατα την ταπεινή μου γνώμη, καλά επραξες. Μπορεί οι προθέσεις του αγοραστή να ηταν οντως εντιμες, απο τη στιγμή όμως που το ένστικτο σου βαρεσε συναγερμό, καλώς απασφαλισες και μπηκες σε στάση "ready".

Κάποια στιγμή θα φύγει το μπροστινό, με τις σωστές προυποθεσεις αυτή τη φορά ;)

Υ.Γ.
Τα πλακάκια στο μαγαζί μου φαίνονται γνωστά :D

spyrakos35
17/05/2015, 19:01
Φανταζομαι οτι δεν αλλαζει τπτ που χωριζουν τα τσανακια τους.....
Ισως καποια προμηθεια παραπανω αλλα δε νομιζω να ειναι τραγικη....

Tip πωλησης....
Βαζεις αγγελια στο car με λινκ στο ebay.....
-"Φιλαι αγοραζω"
-"Φιλαι στο ebay για να μην εχω ουτε γω ουτε εσυ θεματα"

Τροποι υπαρχουν.....

o_gavros
17/05/2015, 19:14
Όπως ακριβώς τα είπε ο παϊπσμοκερ.
Γιατί να το χαρεί η εη σι ες το 60άρι κι όχι εγώ με μια βολταρα;


Γιάννο, κατα την ταπεινή μου γνώμη, καλά επραξες. Μπορεί οι προθέσεις του αγοραστή να ηταν οντως εντιμες, απο τη στιγμή όμως που το ένστικτο σου βαρεσε συναγερμό, καλώς απασφαλισες και μπηκες σε στάση "ready".

Κάποια στιγμή θα φύγει το μπροστινό, με τις σωστές προυποθεσεις αυτή τη φορά ;)

Υ.Γ.
Τα πλακάκια στο μαγαζί μου φαίνονται γνωστά :D

Δεν είναι του Στρατου,στην αποθήκη μας είναι.
Και όπως είπα,δεν εχω καμία πρεμούρα να πουληθεί.
Αν και όταν και εφόσον.


@Σπύρο
Κάποια στιγμή είχα προσπαθήσει να πουλήσω μέσω μπέη έμα σταυρό από ΖΧ. Ε μου έβγαλε το λάδι με όσα ζητούσε και το παράτησα.
Σκέψου μρχρο και επικοινωνία με υπάλληλο του μπέη ανοιξα για τιπς αλλά ήθελε τρέξιμο και δεν είχα το χρόνο.
Μακάρι να γινόταν απλοτερα και τότε ούτε που θα σκεφτόμουν το καρ

ggs
17/05/2015, 19:16
Ρε συ Γιάννη... Μαζί με το προϊόν που πουλας ,βαζε και μια φωτογραφία σου...ολόσωμη... Δεν νομιζω να σε ενοχλήσει κανένας απατεώνας...

spyrakos35
17/05/2015, 19:18
Ρε συ Γιάννη... Μαζί με το προϊόν που πουλας ,βαζε και μια φωτογραφία σου...ολόσωμη... Δεν νομιζω να σε ενοχλήσει κανένας απατεώνας...

Αφου δε φαινεται το "δυναμοκλειδο" πλεον ρε συ...... :D

foogr01
17/05/2015, 19:19
Κι εγώ πιστεύω ότι άμα το feeling δεν ήτανε καλό, πολύ καλά έπραξες και δεν...

Εντός forum έχω κάνει κι εγώ μερικές συναλλαγές και είμαι πολύ ευχαριστημένος !
Βάζετε λοιπόν πρώτα τις αγγελίες σας στο moto.gr !!! Προσωπικά στενοχωριέμαι να τις βλέπω πρώτα αλλού...

o_gavros
17/05/2015, 19:19
Α και επίσης ο μαν δεν ήταν από το φόρουμ.
Όλες φορές νταραβεριστικα με κόσμο από τα φόρουμ δουλειά έγινε κλειστα τα μάτια.



Τζιτζι εχω μια με μαγιό ριγέ ολόσωμο σα του Γκουφυ ...

akis_trevor
17/05/2015, 19:22
Αντικαταβολη ελτα με πολυ λιγοτερα ευρα απο τις κουριερ και ποτε δεν αντιμετωπισα θεμα.
γιατι να ασχηθει ο αλλος αν δεν εχει προθεση να τα παρει;;
περυσι εστειλα κατι αποστατες απο πατρα διδυμοτειχο.μαζι με τα μεταφορικα σχεδον τους επαιρνε καινουργιους.αλλα αφου ηθελε τους δικους μου.....να ναι καλα να τους χαιρεται...:D

ggs
17/05/2015, 19:23
Τζιτζι εχω μια με μαγιό ριγέ ολόσωμο σα του Γκουφυ ...

Εντάξει.... Είπαμε να τους αποτρεψεις...όχι να τους σκοτώσεις...:lol:

motomaniac
17/05/2015, 19:32
δεμα Αντικαταβολη ελτα με πολυ λιγοτερα ευρα απο τις κουριερ και ποτε δεν αντιμετωπισα θεμα.
:D

+ 600. ετσι στελνω πραμα εξω. κι αμα γυρισε πισω δεν πληρωνεις τα της επιστροφης.. πολυ μπροστα πλεον τα ελτα. μονη μαλακια η ουρα. ειδικα αρχες του μηνα..

o_gavros
17/05/2015, 19:35
Εντάξει.... Είπαμε να τους αποτρεψεις...όχι να τους σκοτώσεις...:lol:

Όχι όχι...θα είμαι αμείλικτος λέμε!

pipe_smoker
17/05/2015, 20:17
γιατι να ασχηθει ο αλλος αν δεν εχει προθεση να τα παρει;;


Γιατί στην ουσία δεν "ασχολείται" και καθόλου.

Κάποιοι το κοιτάμε από δω το κοιτάμε από κει, σιγουρευόμαστε για το τί θέλουμε, ψωνίζουμε και τέλος.

Κάποιοι άλλοι τραβάνε μια παραγγελία από το Γιάννη ή τον κάθε Γιάννη μιας και το βρήκανε εύκαιρο το μπροστινό και μην το τσιμπήσει κανάς άλλος, και μέχρι να γίνει όλο το μάλε βράσε, συνεχίζουν το ψάξιμο είτε στο car είτε στον μπέη είτε οπουδήποτε κι αν κάτι τους αρέσει περισσότερο το παραγγέλνουν κι αυτό.

Κι άσε τον πρώτο να κουρεύεται και να τον παίρνουν τηλέφωνο από τα κουρεία ότι δεν έχει πάει κανείς να πάρει το δέμα και δώσ'του αυτός να τελεφωνάει και η κλήση του να προωθείται.

Ειδικά αν αυτός που ψωνίζει τα θέλει για δουλειά (είτε είναι ρεστοράς, είτε ανταλλακτικάκιας, είτε οτιδήποτε) το σενάριο αυτό παίζει και παραπαίζει πολύ περισσότερο απ'ότι αν είναι ιδιώτης.

Nikol1979
17/05/2015, 20:34
Γαυρος, αν ο μονος λογος που σου μπηκαν ψυλλοι στ αυτια ηταν το οτι ζητησε να τα παρει απο το καταστημα, τοτε κακως εκανες. Εκτος του οτι αν μενεις σε χωριο πιθανοτατα δεν υπαρχει οδος-αριθμος, οι κουριερ ειναι λιγο οπως τους ερθει...δεν ξερεις τι ωρα θα ρθουν, πρεπει να τους εξηγησεις που ακριβως να ερθουν, μπορει και να μη σε παρουν καθολου τηλ πριν ξεκινησουν, και χιλια δυο αλλα, ειναι ενα τρομερο αγχος!

Αν μιλησατε στο τηλεφωνο και ψυλλιαστηκες για λογο που δε μπορεις να εξηγησεις (τονος φωνης, περιεργες παυσεις, μασουσε οντως τα λογια του κτλ), δηλαδη αν αναψε λαμπακι κοκκινο λογω ενστικτου, τοτε πολυ καλα εκανες.

Δηλαδη αν ισχυει και ειναι εφικτο αυτο που σου ειπε ο Τεο, χαθηκε ο κοσμος να τον ξαναπλησιασεις??
Και επισης, με το φτωχο μου το μυαλο να ρωτησω....υπαρχει πλεον ανθρωπος που να μην εχει φιλο-συγγενη-γνωστο στην πρωτευουσα??? Αν ναι μπορεις να του τα πας εκει ωστε να γινει η ανταλλαγη χερι με χερι!

motoexelixis
17/05/2015, 20:45
Απο τη στιγμη που αγοραζουμε απο ebay βλεποντας μονο δυο τρεις φωτογραφιες του προιοντος, και στηριζομενοι σε μια περιγραφη που κανει ο πωλητης, αντε και στο ποσο στις % εχει στο λογαριασμο του, πιστευω ειναι αυτονοητο οτι η αντικαταβολη,δεν διασφαλιζει κανεναν αλλον παρα τον αγοραστη. Ολες οι αποψεις των παιδιων ποιο πανω,μια χαρα σωστες ειναι,ο gauros ομως ειπε ξεκαθαρα, οτι σε περιπτωση αντικαταβολης το πηγαινε / ελα θα βγει ενα 60,το οποιο βγαινει πλεον δυσκολα.Αρα μια χαρα ξηγηθηκε, προκαταβολη στην τραπεζα το ποσο αυτο, και μολις κανεις ενημερωση στελνεις οτι εχεις συμφωνησει.

Nikol1979
17/05/2015, 20:49
Απο τη στιγμη που αγοραζουμε απο ebay βλεποντας μονο δυο τρεις φωτογραφιες του προιοντος, και στηριζομενοι σε μια περιγραφη που κανει ο πωλητης, αντε και στο ποσο στις % εχει στο λογαριασμο του,

Off topic. Παιδια προσοχη αυτο δεν ισχυει!! Οι καλοι λογαριασμοι πωλητων με καλα ποσοστα, πουλιουνται πολυ ευκολα και συχνα σε νεους πωλητες. Μπαινει ενας απατεωνας, αγοραζει ενα λογαριασμο με τοσες χιλιαδες καλα σχολια, και 98% βαθμολογια, την πατανε τα κοροιδα...σας μιλαει ενα εξ αυτων.......

motoexelixis
17/05/2015, 20:51
ακομη μεγαλυτερη προσοχη λοιπον.....

SHOOTER045
17/05/2015, 21:08
Off topic. Παιδια προσοχη αυτο δεν ισχυει!! Οι καλοι λογαριασμοι πωλητων με καλα ποσοστα, πουλιουνται πολυ ευκολα και συχνα σε νεους πωλητες. Μπαινει ενας απατεωνας, αγοραζει ενα λογαριασμο με τοσες χιλιαδες καλα σχολια, και 98% βαθμολογια, την πατανε τα κοροιδα...σας μιλαει ενα εξ αυτων.......

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από πωλητή κάτω από 99+%
Και μόνο μια φορά ένας Κινέζος με ασυρμάτους μου έστειλε τρεις φορές λάθος αντικείμενα.
Σκεφτείτε κάνα μήνα + να έρθει άλλο τόσο να πάει πίσω πέρασα τον μισό χρόνο....

o_gavros
17/05/2015, 22:19
Γαυρος, αν ο μονος λογος που σου μπηκαν ψυλλοι στ αυτια ηταν το οτι ζητησε να τα παρει απο το καταστημα, τοτε κακως εκανες. Εκτος του οτι αν μενεις σε χωριο πιθανοτατα δεν υπαρχει οδος-αριθμος, οι κουριερ ειναι λιγο οπως τους ερθει...δεν ξερεις τι ωρα θα ρθουν, πρεπει να τους εξηγησεις που ακριβως να ερθουν, μπορει και να μη σε παρουν καθολου τηλ πριν ξεκινησουν, και χιλια δυο αλλα, ειναι ενα τρομερο αγχος!

Αν μιλησατε στο τηλεφωνο και ψυλλιαστηκες για λογο που δε μπορεις να εξηγησεις (τονος φωνης, περιεργες παυσεις, μασουσε οντως τα λογια του κτλ), δηλαδη αν αναψε λαμπακι κοκκινο λογω ενστικτου, τοτε πολυ καλα εκανες.

Δηλαδη αν ισχυει και ειναι εφικτο αυτο που σου ειπε ο Τεο, χαθηκε ο κοσμος να τον ξαναπλησιασεις??
Και επισης, με το φτωχο μου το μυαλο να ρωτησω....υπαρχει πλεον ανθρωπος που να μην εχει φιλο-συγγενη-γνωστο στην πρωτευουσα??? Αν ναι μπορεις να του τα πας εκει ωστε να γινει η ανταλλαγη χερι με χερι!
Όπως έγραψα και στην αρχή, μπορεί και να ήμουν εγω υπερβολικά καχύποπτος.
Όμως κάλλιο καχύποπτος παρά ζημιωμένος.
Και αν πρόσεξες έγραψα για παραδοση σε κατάστημα-παραλαβή απο κατάστημα. ούτε ματιασμένοι κούριερ,ούτε μπανανιστάν χωρίς δρομους και διευθύνσεις.
Το περί γνωστού στην πρωτεύουσα,το έχω αναφέρει κάπου στα πρωτα ποστ και πως δεν αποτέλεσε επιλογή.
Επίσης, για αυτό άλλωστε άνοιξα και το θέμα εδώ για να πάρω γνωμες, μετά απο τις προτροπές επικοινώνησα μαζί του το μεσημέρι λέγοντας του τη νεα ενδεχόμενη επιλογή.
Η απάντηση του πως βρηκε αλλο -τόσο γρήγορα- χωρίς ρόδα, στα τέσσερα κατόμπαλα και πως με ευχαριστεί για τον χρόνο μου, με έκανε να πειστώ πως μάλλον καλά ξηγήθηκα.


Ολες οι αποψεις των παιδιων ποιο πανω,μια χαρα σωστες ειναι,ο gauros ομως ειπε ξεκαθαρα, οτι σε περιπτωση αντικαταβολης το πηγαινε / ελα θα βγει ενα 60,το οποιο βγαινει πλεον δυσκολα.Αρα μια χαρα ξηγηθηκε, προκαταβολη στην τραπεζα το ποσο αυτο, και μολις κανεις ενημερωση στελνεις οτι εχεις συμφωνησει.
Μα ναι, αυτό το απλό πρότεινα.προκαταβολή το ποσό των μεταφορικών μόνο.


Off topic. Παιδια προσοχη αυτο δεν ισχυει!! Οι καλοι λογαριασμοι πωλητων με καλα ποσοστα, πουλιουνται πολυ ευκολα και συχνα σε νεους πωλητες. Μπαινει ενας απατεωνας, αγοραζει ενα λογαριασμο με τοσες χιλιαδες καλα σχολια, και 98% βαθμολογια, την πατανε τα κοροιδα...σας μιλαει ενα εξ αυτων.......
Με την ειδοποιό διαφορά να είναι στο γεγονός ότι στον μπέη έχεις ένα κολοσσό με χίλιες δυο δικλείδες ασφαλείας μποθ γουέηζ και με σχεδόν στανταράκι ότι τουλάχιστον δε θα χάσεις λεφτά (χρόνο και ψυχραιμια,άλλο καπέλο).

o_gavros
17/05/2015, 22:23
Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από πωλητή κάτω από 99+%
Και μόνο μια φορά ένας Κινέζος με ασυρμάτους μου έστειλε τρεις φορές λάθος αντικείμενα.
Σκεφτείτε κάνα μήνα + να έρθει άλλο τόσο να πάει πίσω πέρασα τον μισό χρόνο....

να παράδειγμα που επιβεβαιώνει αυτό που εγραψα πριν λιγο.

Εμένα μου έχει τυχει να κανει δυο μηνες να έρθει απο τα βάθη της Κινας κατι που ειχα παραγγειλει.
του έγραψα και του λέω (σε άπταιστα Μανδαρινικα) κίτρινε αδερφέ με λίγωσες. νταξει είπαμε της γριάς να κλάσει αλλά αυτη ξεκολλιάστηκε.
Ο ίδιος -αφου ζητησε συγνωμη- μου πρότεινε να ανοίξω κλέημ στο μπεη για να είμαικατοχυρωμένος. μου εξηγησε ομως οτι το αντικειμενο εχει σταλεί και απλά είχα πεσει σε κάποιο κοκομπλόκο στις κινεζικες υπηρεσίες. δυο μέρες μετά το δέμα ήταν στα χέρια μου.
Σε όλη την φαση όμως,πέρα απο την ενοχλητική αναμονη, δεν ειχα αγχος ότι θα χασω λεφτά.
Έχει τεράστια σημασία.

pipe_smoker
17/05/2015, 22:32
του έγραψα και του λέω (σε άπταιστα Μανδαρινικα) κίτρινε αδερφέ με λίγωσες.

Ρε δείξε λίγο έλεος

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

o_gavros
17/05/2015, 22:33
Δεν θα πρόσεχες μάλλον νωρίτερα που έλεγα ότι θα είμαι αμείλικτος,δεν εξηγείται αλλιώς.

notakos600
18/05/2015, 07:30
Στραβές μπορούν να κάτσουν και από τον αγοραστή και από τον πωλητή.
Το καλύτερο για μένα είναι το paypal, ας τα καταθέσει τα χρήματα εκεί (ο αγοραστής) και σε μια στραβή ζητάει τα χρήματα πίσω.
Οι αντικαταβολές σαν τρόπος πληρωμής είναι σχεδόν στον αέρα από πολλές απόψεις.

BLiTzER
18/05/2015, 09:18
Δε διάβασα 4 σελίδες, αλλά, κατά τη γνώμη μου (και έχω τεράστια εμπειρία σε αγοραπωλησίες του είδους), πολύ καλά έκανες. Ούτε εγώ στέλνω ποτέ αντικαταβολή, ακριβώς επειδή σε περίπτωση μη παραλαβής, θα χρεωθώ εγώ. Αν ο αγοραστής δε θέλει να με εμπιστευτεί, πληρώνοντάς με μέσω τραπέζης ή paypal, τότε, λυπάμαι, δεν υπάρχει συναλλαγή. Το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Για τον ίδιο λόγο, όλες οι συναλλαγές γίνονται σπίτι μου ή σε μέρος κοντά μου. Δεν κάνω delivery για κανέναν (όχι, ούτε να μοιραστούμε την απόσταση, εκτός ίσως αν πρόκειται για μεγάλο ποσό). Ψυχρό, αλλά αποτελεσματικό.

Γενικά, όταν μιλάμε για ηλεκτρονικές συναλλαγές, το οποιοδήποτε ρίσκο βαρύνει ΠΑΝΤΑ τον αγοραστή. Αν δε γουστάρει τους όρους πώλησης, δεν αγοράζει.

bros400pgm
18/05/2015, 09:43
Λυστε μου μια απορια..... Εαν πληρωσεις μεσω paypal και ο αλλος αντι για 2 δισκοπλακες σου στειλει 2 ταψια, πως θα βγει ακρη? Ή το αναποδο, ισχυριστεις οτι ελαβες ταψια και να οι φωτο αποταν ανοιγες το δεμα και μεσα ειχε ταψια.
Το εχω απορια.

Sapadak
18/05/2015, 09:59
Λυστε μου μια απορια..... Εαν πληρωσεις μεσω paypal και ο αλλος αντι για 2 δισκοπλακες σου στειλει 2 ταψια, πως θα βγει ακρη? Ή το αναποδο, ισχυριστεις οτι ελαβες ταψια και να οι φωτο αποταν ανοιγες το δεμα και μεσα ειχε ταψια.
Το εχω απορια.

Unboxing video αν υπάρχει ενδιασμός για το πωλητή.
Αρκετά σύνηθες φαινόμενο με τα κινητομάγαζα

bros400pgm
18/05/2015, 10:05
Παλι ομως δεν μπορει να γινει στραβη? Το ανοιγω ομορφα απο την αλλη μερια, βγαζω τα πραγματα, βαζω κατι αλλο, και μετα τραβαω βιντεο που το ανοιγω απο την αλλη.
Τι να πω, τραβηγμενο βεβαια.
Εμενα παντα περιεργες μου φαινονται ολες οι συναλλαγες κα προτιμω κανα ebay που εχει feedback και βλεπεις ποσα εχει πουλησει. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, το paypal μια μαλακια και μιση ειναι.

SHOOTER045
18/05/2015, 10:12
Λυστε μου μια απορια..... Εαν πληρωσεις μεσω paypal και ο αλλος αντι για 2 δισκοπλακες σου στειλει 2 ταψια, πως θα βγει ακρη? Ή το αναποδο, ισχυριστεις οτι ελαβες ταψια και να οι φωτο αποταν ανοιγες το δεμα και μεσα ειχε ταψια.
Το εχω απορια.

Για την Ελλάδα νομιζω ότι δεν σε εξασφαλίζει κανένας, ειδικά αν έχεις να κάνεις με ιδιώτη από car / χ.ο κλπ
Από επαγγελματίες με αντικαταβολή δεν έχω ακούσει τίποτα παρόμοιο.
Πρόσφατα αγόρασα μπαταρία για το παπί μοτομαγαζο της Αθήνας μέσω τού skroytz
Η διαφορά με την εδώ τιμή ήταν χαώδης.
Τέλος πάντων παραγγέλνω κλπ
Πρωτο mail επιβεβαίωση παραγγελίας στο δεύτερο ηλεκτρονική ανάλυση - τιμολόγιο
Το διαβάζω βλέπω τεμάχια 2 τιμή διπλάσια.
Μλκια εκανα τον παίρνω τηλέφωνο τού λέω το και το.
Ωραίος εξυπηρετικότατος.
Πληρώνεις την αντικαταβολή στέλνεις την μία πίσω ( γιατί το δέμα είχε ήδη φύγει,εγω τον πήρα μήπως προλάβω) παραλαμβάνω, μου δίνεις αρ λογαριασμού και σου βάζω τα χρήματα σού πίσω, απλά θα επιβαρυνοταν αυτός τα μεταφορικά του πίσω.
Τελικά το πλήρωσα κανονικά, δεν την έστειλα πίσω, ο άνθρωπος πήρε τα χρήματα του κανονικά και εγώ σε 4 μέρες την πούλησα σε φίλο με σκούτερ την δεύτερη μπαταρία

Sapadak
18/05/2015, 10:20
Παλι ομως δεν μπορει να γινει στραβη? Το ανοιγω ομορφα απο την αλλη μερια, βγαζω τα πραγματα, βαζω κατι αλλο, και μετα τραβαω βιντεο που το ανοιγω απο την αλλη.
Τι να πω, τραβηγμενο βεβαια.
Εμενα παντα περιεργες μου φαινονται ολες οι συναλλαγες κα προτιμω κανα ebay που εχει feedback και βλεπεις ποσα εχει πουλησει. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, το paypal μια μαλακια και μιση ειναι.

Βρε και με τα καταστήματα έτσι γίνεται όπως λές, διαβάζεις feedback κτλ, αλλά τραβάς και κανα βιντεάκι για ψιλοεξασφάλιση. Οχι οτι δεν ισχύει αυτό που λες για μουφάρισμα του περιεχομένου, απλά θα έχεις ακόμα ένα χαρτί για το claim, αν χρειαστεί να κάνεις

LogOutGoRide
18/05/2015, 11:09
Αν θέλω κάτι να αγοράσω από εδώ και δεν υπάρχει paypal και εγώ επιλέγω συνήθως την αντικαταβολή. Αν ο πωλητής δεν θέλει να με εμπιστευτεί, με γεια του με χαρά του. Θα βρω άλλον.
Έχω παραγγείλει από γνωστό κατάστημα της Πάτρας μια αλυσίδα περισσότερο από έναν μήνα. Έχω αγοράσει αρκετές φορές πράγματα από εκεί και ήταν πάντα παραπάνω από εντάξει. Τώρα όμως δεν ξέρω τι πήγε στραβά και με δουλεύουν τόσο καιρό. Υποτίθεται πως την περασμένη εβδομάδα θα είχε κλείσει το θέμα.
Θέλατε ορισμένοι δηλαδή να έχω δώσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό και να κλαίγομαι σαν Κατίνα αριστερά και δεξιά. Στο ελλαντα αντικαταβολή και ποιος δεν στέλνει έτσι, να τα έχει να τα χαίρεται.
Άσε γιατί είμαι και καχύποπτος, οπότε ο πωλητής έχει κάτι να κρύψει και σου λέει "άσε, μετά την απομάκρυνση από το ταμείο..." Οπότε ας τα πάρω εγώ και άστον να κλαίγεται.